Connect with us

Exclusiv

Salutam reactia dura a  Ministrului Justiţiei, Alina Gorghiu, după imaginile care par ireale unde deținuții din Centrul educativ -Buziaș, minori și tineri – erau bătuți cu bestialitate de polițiști/Ministrul Justiţiei sabotat de UNGUREANU TIBERIU IRINEL si de ILIE MARIAN  & DAN HALCHIN din A.N.P

Publicat

pe

Lipsa de implicare a directorului general DAN HALCHIN, cât și a directorului general adjunct Ilie Marian au adus sistemul într-o astfel de zonă.

Asta este ce au clădit …

Lipsa acută de personal a determinat angajări masive din sursă externă așa că toți ospătarii, frizerii, șoferii, instalatorii sanitari etc, au fost imbrăcați peste noapte in uniforme și puși să execute atribuții din domeniul siguranței naționale și conduitele se observă. Peste 60% din angajații sistemului penitenciar sunt noi incadrați, in condițiile expuse mai sus, fără o minimă formare profesională, fără sprijin, fără indrumare. Asta este nivelul. Imaginile prezentate pe site-ul ministrei justiției sunt doar o parte din viața zilnică a sistemului penitenciar și cântăresc doar intr-o parte, condamnabilă, dar veniți să vedeți și cealaltă parte, cea in care zilnic angajații sistemului penitenciar sunt, la randul sau, ultragiați.

Ministra Justiției reacție acidă împotriva  comportamentelor unor agenți de penitenciare, pe pagina sa de socializare:

Greu de privit imaginile care par ireale pentru România anului 2023. Deținuții din Centrul educativ -Buziaș, minori și tineri – sunt bătuți cu bestialitate de polițiști.

Revoltător și inadmisibil cum înțeleg unii angajați din acest centru să își exercite atribuțiile.

Primele măsuri deja luate:

– am înaintat denunțul penal;

– tot azi, am demis de urgență conducerea unității;

– am solicitat Administrației Naționale a Penitenciarelor să dispună interzicerea oricărui contact între cei doi polițiști care apar în filmare cu custodiații;

– am dispus trimiterea Corpului de control al ministrului la Buziaș.

Voi cere, de asemenea, să fie organizate de urgență cursuri de specializare pentru personal, dar și ședințe de consiliere pentru minori.

Vă asigur de pe acum că nu voi avea niciun fel de înțelegere pentru fapte de o asemenea brutalitate.

Oameni cu acest tip de reacții comportamentale nu au ce căuta în sistem. Fără excepție! Zero toleranță.

Vorbim totuși despre o instituție al cărei rol este reeducarea copiilor și tinerilor în sensul reintegrării lor sociale, nu distrugerea destinelor cu bâta.

Acești minori trebuie ghidați prin educație și comunicare eficientă spre ieșirea definitivă din sfera infracțională, să își formeze competențe care să îi ajute, la punerea în libertate, să își găsească mai ușor un loc de muncă”

Ministrul Justiţiei, Alina Gorghiu, aflat in concediu, a reactionat asa dur, pe buna dreptate,  deoarece pe la spatele sau se incearca a se face anumite „jocuri de culise” si mentinerea cu orice pret a unor imputerniciti la conducerea unor penitenciare, imputerniciti care au patat imaginea sistemului si s-a ajuns la situatia ca cea de la Centrul educativ -Buziaș, minori și tineri.

Este si cazul imputernicitului la sefia Penitenciarului Ploiesti, imputernicit MATEI VALENTIN, ajutat sa i se prelungeasca interimatul de catre UNGUREANU TIBERIU IRINEL si de ILIE MARIAN  & DAN HALCHIN din A.N.P.

Iata toata activitatea acestui domn care a patat  imaginea sistemului si care se lauda prin unitate ca va fi, din nou imputernicit, chiar daca Ministrul Justiţiei, Alina Gorghiu, a dat dispozitie ca astfel de imputerniciri sa inceteze:

Perioada de activitate: 2004 – 2023

A lucrat:

PERIOADA LOCATIE FUNCTII
Aproximativ 2004-2009 Penitenciar Ploiești  locțiitor șef tură, comandant secție*
Aproximativ 2009-2015 Administrația Națională a Penitenciarelor Ofițer execuție pază
Aproximativ 2015-2023 Penitenciar Ploiești Director adjunct siguranța deținerii și regim penitenciar*(2015-2021), împuternicire director(2021-2023)
* funcții primite cu ajutorul lui fost director adj. A.N.P. Stancovici Marian

 

VICII cunoscute: femei, cadouri, bani, putere.

CUNOSCUT pentru: răutate, răzbunare, parșivenie, minciună.

TIMELIME: 2004-2009

Cunoscut în Academia de Poliție ca petrecăreț, bun prieten cu Ghiță Florin(ANP) și Gavrilovici Iulian (ANP). Ulterior relațiile s-au răcit, anul acesta cunoscându-se o altercație fizică cu ultimul pentru o doamna.

Se remarcă în Penitenciarul Ploiești unde a fost repartizat din Academie ca un bun tovarăș de băutura, atât cu schimbul cât și cu prietenii.

După Academia de Poliție devine foarte bun prieten cu actualul director adjunct general ILIE MARIAN, pe care îl și cazează în locuința personală pentru aproape 2 ani de zile. La momentul în care acesta ajunge director general adj., tupeul lui MATEI VALENTIN crește exponențial, el fiind cel ce conduce relația.

ILEI MARIAN este promovat de actualul director general DAN HALCHIN pentru un favor făcut când HALCHIN era la ananghie ca director de unitate.

Cei doi devin buni prieteni(ILIE și MATEI), fiind notorii petrecerile în care erau morți de beți, în compania agenților din subordine. Ambii au activat o perioada la Penitenciarul Ploiești, ambii s-au reîntâlnit la A.N.P., apoi MATEI vine ca director adjunct pază la Ploiești.

Ambii au ca „naș” pentru urcarea în sistem pe fostul director adj. A.N.P. Stancovici Marian (mulți dintre ploieștenii vremii o au, fiind acum în funcții importante din ANP/unități).

Aprox. 2008: ia prin concurs funcția de șef secție interioară, lucrând cu un director corupt –  RADU TIBERIU (https://adevarul.ro/stiri-locale/ploiesti/directorul-penitenciarului-ploiesti-a-fost-revocat-927242.html) de la care învață meserie – ulterior șicanările și modul de lucru la mânării sunt copiate de la acesta,

Devine un pion important al acestuia, existând bănuieli că era și MATEI în relațiile neprincipiale cu deținuții avute de directorul RADU TIBERIU –  introducere telefoane, scoatere la muncă a unor anumiți deținuți, acordarea de permisii unora favorizați.

În această perioadă se discuta de către ofițerul de la prevenire VLAD POMPILIU despre coruperea lui MATEI, ce din funcția de șef de secție a cerut unui deținut să îi asigure montarea geamurilor termopane la o locuință a acestuia.

Agentul VLAD POMPILIU devine ofițer – șef birou prevenirea criminalității la un concurs în care a fost președinte UNGUREANU TIBERIU IRINEL, cel care acum pune bețe în roate unui fost protejat: STOICA COSTIN IRINEL – cel dorit ca director la nivelul MJ.

MATEI este cel care este trimis sa facă flagrant unui agent din această rețea ce baga telefoane, agentul este prins, nu pățește nimic, iar la întoarcerea de la A.N.P. a lui MATEI (2015), acesta îi acordă salariu de merit, perfect pentru a putea ieși la pensie vechiul prieten! Respectivul agent era cunoscut ca fiind corupt.

Adversarul lui RADU TIBERIU de moarte devine STĂNESCU ANDREI, un ofițer promoție 2005, prieten bun cu MATEI la acea dată care dorește demiterea lui RADU pentru fapte de corupție.

RADU prin intermediul lui MATEI si a unei comisii de disciplină favorabile în câteva luni îl pedepsește pe acesta de 4 ori căutând să îl elimine din sistem.

Este momentul când oamenii buni încep să ia în serios activitatea directorului RADU, care după 2 ani este în vizorul DNA și se pensionează de urgență

Relația dintre MATEI și STĂNESCU se deteriorează, aceasta având urmări în ultima parte a timeline-ului.

Are mai multe relații neprincipiale/sau dorește să aibă cu colegele, relații de care află și soția acestuia.

TIMELIME: 2009-2015

După ce informațiile cu termopanele apar în unitate, la puțin timp reușește să ajunge la A.N.P. unde era deja prietenul ILIE.

Informațiile din perioada ANP sunt puține dintre care:

– incident de securitate cu pierderea unui stick clasificat, este scăpat basma curată – directorul general adj. STANCOVICI MARIAN ce îl protejează,

– ajunge în dizgrație după  ce are relații amoroase cu amanta superiorului de care trebuia să aibă grijă (conform bârfelor),

TIMELIME: 2015-2021

Lucrează pe funcția de director adjunct deținerii și regim penitenciar, pe care o ia prin concurs, sprijinit fiind de STANCOVICI.

Nu iese în lumină căci la comanda unității nu a avut oameni care să accepte genul acesta de corupție.

Este de notorietate o situație când directorul este plecat în concediu și MATEI care ii ținea locul invita la unitate o firma de se ocupa cu ochelarii de vedere, firma pe care directorul special nu a dorit-o in unitate fiindcă se știa că făcea ochelari doar pentru decontare. MATEI era interesat de acest aspect. Era clar ca nu era posibil mai mult sa facă.

Prima problemă oficial apărută: încearcă un limbaj neprotocolar/amoros cu o colega ce ajunge să îl denunțe până la  Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării. Se ajunge la șicanări specifice lui, gen: note raport cu ce activități ai executat azi si perioada, etc., căprării.

Oameni valoroși se pensionează căci tânărul director adjunct își plătește polițe vechi, în special ofițerilor.

TIMELIME: 2021-2023

Din luna martie 2021 acesta este împuternicit director, fiind momentul de la care unitatea se destramă. În cei doi ani de când MATEI conduce penitenciarul acesta, daca pe timpurile celorlalți directori se atrăgea personal din penitenciarele de la Mărgineni si Târgșor, acum multe cadre caută să plece: detașări MJ, pensionări, demisii la transferuri între unități.

Refuză plata drepturilor salariale juristului unității câștigate în instanță, pe bază de interpretare trunchiată a sentinței. Un alt adversar, juristul: Negoiță Elena.

Din anul 2022 începe să aibă relații personalizate cu anumiți oameni de afaceri ce iau de la penitenciar deținuți pentru puncte de lucru.

Se remarcă prin ridicarea nivelului de trai (pe surse reale). De la telefoane și ceasuri achiziționate de la colegi in rate, sare la ceas Apple modelul Premium, telefon Apple, parfumuri Erba Pura, adidași Valentino, atipice pentru puterea financiara avuta pe funcția de director adjunct. Salarizarea fiind aproape identică, deci… o alta sursa de venit trebuie să aibă.

Alineatul precedent este observat si de către STĂNESCU ANDREI – fostul tovarăș, care are proasta inspirație să atragă atenția ofițerului prevenire VLAD POMPILIU pentru a verifica. Acesta vinde informația lui MATEI pentru a lua salariu de merit si a ieși la pensie, după care începe hărțuirea ofițerului informații clasificate STĂNESCU A de către MATEI ce ține de mai bine de 1 an.

În încercarea de a-l da afară folosește aceleași motive pe care le-a învățat de la fostul director, RADU. Este schimbată comisia de disciplină pentru a se mula pe noile dorințe și pedepsele se țin lanț contra oricărui îl contrazice(ex. STANESCU, in 6 luni comisia a cercetat 6 dosare, a fost pedepsit in 5 fără audiere, mai s-a lăudat zilele acestea când spera sa rămână director cu încă 2 sesizări contra lui).

STANESCU ANDREI este marele adversar ce îl are la nivelul unității la acest moment, căci nu se lasă îngenunchiat de acest infractor cu Academie(șicanele către STANESCU de la jigniri, la intrări in birou pentru a-l surprinde în abatere, comisii de disciplina nenumărate, furt de documente atestat prin înscrisuri, încercarea de a-l demite prin retragerea accesului la informații clasificate, obligarea de îndeplinire a altor atribuții decât cele din fisa postului pentru a sesiza iar comisia de disciplina – majoritatea din acestea  sunt in desfășurare)

Acesta face demersuri de a sesiza comisia de disciplină a MJ contra lui MATEI VALENTIN, dar se găsesc mereu „motive” să se claseze sesizările – unele hilare, termene depășite cu intenție, altele necercetate când discutăm chiar de fapte de corupție(4 sesizări  din partea lui STĂNESCU și 1 din partea juristului la acest moment, 3 dintre cele 5 deja clasate, ultimele două în lucru).

Ajunge să conducă unitatea prin frică, opresiune, răzbunare. La acest moment nimeni cu excepția lui ANDREI STĂNESCU și a juristului nu are curajul a refuza dispoziții.

Marginalizează ofițerul secretariat caci si aceasta nu are o problema a sesiza si spune neregulile constate(audiente cu fost deținuți care vin sa ceara anumite bunuri înapoi de la MATEI,) și da alte atribuții pentru a se răzbuna. Ele sunt executate fără comentarii pentru a nu se ajunge în situația emblematică deja a domnului STANESCU A.

Se fac cel puțin 3 sesizări către Inspecție Penitenciară, dar sectorul este plin de oameni aserviți și în nicio situație MATEI nu este găsit vinovat.

Este susținut si de directorul general DAN HALCHIN pentru că a realizat un punct de lucru exterior permanent(fapt sezisat de noi si blamat: secție în afara unității ce poate deveni penitenciar privat). Și nicio dorință de a fi stras la răspundere nu a existat. Filiera aici este MATEI- ILIE MARIAN – DAN HALCHIN.

La momentul in care adjunctul său pe pază numit tot RADU, dar MADALIN nu i-a acceptat anumite doleanțe, MATEI cheamă prietenii din ANP in control când e in concediu și îl găsește ca singurul vinovat pe RADU, ce renunța la funcția in care era împuternicit. Acesta de scârba iese la pensie, alt profesionist corect pierdut pentru unitate.

Aduce de la Găești un acolit al lui ILIE MARIAN, numit BANICA EMIL ce acceptă tot ce MATEI propune a face.

Are loc o evadare pe 19.05.2023 din interiorul penitenciarului(secție exterioară unde a avut loc controlul prietenilor lui MATEI de mai de sus, control de rutina ce s-a lăsat cu pedepsirea lui RADU la comisia de disciplină de la ANP) si in concluziile ANP-ului  totul este ok, doar un agent a fost de vina ca nu a fost suficient de rapid, deci celelalte masuri de siguranța au fost perfecte. Nimeni de vina…Va puteți imagina la o evadare? Si la un control de rutină dai in directorul adjunct?

Pentru a scoate la muncă anumiți deținuți face presiuni pe lângă directorii adjuncți pază (RADU MADALIN– 2019-2023, BANICA EMIL – 01.01.2023 -31.03.2023, STOICA COSTIN – 01.04.2023) ce sunt șefii de drept la aceste comisii.

RADU și STOICA nu au acceptat, dar la BANICA sunt date ca a venit cu biletele lui MATEI cu cine sa fie scos la munca. In disperare de cauza chiar săptămâna trecută a încercat sa scoată singur la munca, depășindu-și atribuțiile dând la o parte directorul adj. Supleant, STOICA fiind în concediu.(https://www.incisivdeprahova.ro/2023/07/21/matei-neprihanitul-cand-iti-sapi-singur-groapa/).

NU au existat reacții de la ANP contra lui MATEI pana la acest moment, decât pentru a-l acoperi!

Tânăra ofițereasă DENISA OIȚĂ (suspectata de o relație cu MATEI), cu 2 ani de experiență a împuternicit-o pe funcție de conducere încercând să încalce legea, prin acordarea de autorizație temporară de acces la informații clasificate secrete de stat (se împuternicea imediat). Fiind pe clasificate, a întâlnit rezistența lui STĂNESCU ce a notificat ANP-ul cu dispoziția ilegală (art. 4 din Legea 145/2023), aceștia dându-i dreptate în final. Chiar și așa, inutil de zis că la nivelul unității ofițerul a fost pedepsit de comisia de disciplină.

Are contact constant prin mijloacele de comunicare gen whats up cu UNGUREANU TIBERIU IRINEL, personaj foarte puternic ce am concluzionat, cu probe,  că îl susține.

Prin relațiile dobândite a blocat un dosar penal unde este cercetat alături de fosta secretară și acolită –  Anghelache Ramona, fostul director Brânzan Celestin, fosta șefă de la logistică Izabela Dănescu.

Rude angajate: verișori, fini, afini, plus că participă la aproape orice concurs organizat de ANP.

La acest moment abia dacă mai are oameni cu care să lucreze pe pază, toată lumea fuge pentru a nu lucra cu el. Pe față sau cu jenă niciun compartiment nu dorește să mai aibă de-a face cu acest om: clasificate, juridic, secretariat, reeducare, logistică, PAZĂ, toate așteaptă o schimbare.

Avem semnale că și mai mulți oameni din Penitenciarul Ploiești vor ieși la pensie, se vor transfera, chiar vor demisiona din cauza lui dacă nu este demis, pus la locul lui.

Din nevoia de schimbare au apărut încă 2 sindicate in acest an, in total 4. Oamenii sunt disperați dar si speriați căci nimic nu l-a atins. (Cristina T.).

N. R – Mai reamintim doar ca, investigatia noastra a pornit de la mafia gunoaielor si cum o firma din aceasta caracatita din Prahova „beneficiaza” de detinuti/”inchiriaza” la munca pe filiera Comisarului șef de poliție penitenciară Valentin MATEI, in baza proiectului lansat de director general al Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor (ANP), Dan Halchin.
Punerea in dependenta a Comisarului șef de poliție penitenciară Valentin MATEI de catre reprezentantii acestei societati ne-au determinat  sa incepem dezvaluirile cu derapajele de la lege ale sefului – IMPUTERNICIT – la comanda Penitenciarului Ploiești, fiind o institutie esentiala a statului. 

Sa reamintim povestea din spatele afacerii „Bomba ecologica de la Pleasa” care este demna de un film cu mafioti turnat la Holywood:

Bomba ecologica de la Pleasa/Atentat la siguranta nationala/IPJ Prahova, Penitenciarul Ploiesti si Tymbark

Cum se FURA pe fata si sarabanda unor falsuri pentru acoperirea acestor furturi la Penitenciarul Ploiesti (II)

Cum se FURA pe fata si sarabanda unor falsuri pentru acoperirea acestor furturi la Penitenciarul Ploiesti (III)

Furturi, falsuri si alte infractiuni succesive la Penitenciarul Ploiesti (IV)

Penitenciarul Ploiesti: „La momentul preluării gestiunii, în fișele de inventar de la Serviciul Financiar figurau o mulțime de bunuri, care faptic nu existau”

Documente si declaratii din cercetarea penala care dezvaluie un furt institutional generalizat la Penitenciarul Ploiesti

În acest articol ne-am hotărât să vă arătăm, cum înclinațiile scriitoricești și infracționale s-au adunat în caracatița din Penitenciarul Ploiești/Rățușca noastră Mac!Mac!

Aroganța și lipsa de profesionalism sunt fără limite, caracterul penal te dărâmă la propriu in Penitenciarul Ploiesti

,,Fantastica Woman”Anghelache Ramona (varianta XXL)/”Omerta”, ,”Legea tăcerii” și a intereselor prima în fața legii în Penitenciarul Ploiesti

„Omerta”, ,”Legea tăcerii” și a intereselor prima în fața legii în Penitenciarul Ploiesti/Despre Doamna Dănescu Izabela, supranumită eminența cenușie și regina hoților din Penitenciarul Ploiești

Precizări privind modalitățile de furt la Penitenciarul Ploiesti si ilegalitatile savarsite de Comisarul șef de poliție penitenciară Valentin MATEI – IMPUTERNICIT – la comanda Penitenciarului Ploiești

Documente si declaratii din cercetarea penala care dezvaluie un furt institutional generalizat la Penitenciarul Ploiesti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cum se FURA pe fata si sarabanda unor falsuri pentru acoperirea acestor furturi la Penitenciarul Ploiesti (III)

Cum se FURA pe fata si sarabanda unor falsuri pentru acoperirea acestor furturi la Penitenciarul Ploiesti (II)

Aroganta maxima la Penitenciarul Ploiesti dupa „descinderea” celor de la Departamentul Inspectie Penitenciara din ANP

Bomba ecologica de la Pleasa/Atentat la siguranta nationala/IPJ Prahova, Penitenciarul Ploiesti si Tymbark

 

Dacă ministrul justiției , domnul Predoiu Cătălin, ar tine cont de ceea ce am divulgat în presă acestui director, împuternicit , cms șef de politie penitenciara Valentin Matei i-ar fi fost întreruptă împuternicirea

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Exclusiv

Jilavawood: Minciuni, padocuri și proteste de carton – Clanul Teoroc joacă teatru ieftin pe scena Justiției!

Publicat

pe

De

Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP) demască mascarada SNPP: Minciuni gogonate și manipulări grosolane în spatele unui protest de doi bani!

Haos în sistemul penitenciar – Un director general vs. caracatița corupției (aici), (aici), (aici),  (aici), (aici), (aici), (aici), (aici),  etc.

În republica bananieră a sistemului penitenciar românesc, clanurile corupției își joacă ultima carte: un protest la Ministerul Justiției, clădit pe minciuni sfruntate și manipulări demne de un scenariu de Jilavawood. Protagoniștii? Inconfundabilii lideri ai Sindicatului Național al Polițiștilor de Penitenciare (SNPP), în frunte cu familia Teoroc, maeștrii ai diversiunii și campionii ipocriziei.

ANP spulberă narativul apocaliptic al SNPP: Salarii sigure, investiții blocate doar în imaginația clanului Teoroc!

ANP-Comunicat-de-presa-cu-privire-la-revendicarile-organizatiilor-sindicale-21.10.2025

În timp ce Teoroc și acoliții săi vântură apocalipse financiare și dezastre iminente, ANP vine cu date concrete și demască mizeria din spatele discursului lor. Într-un comunicat acid, instituția spulberă toate minciunile SNPP, arătând cu cifre și argumente că:

  • Banii sunt la locul lor: Salariile polițiștilor de penitenciare sunt asigurate integral până la sfârșitul anului și nu există pericol de tăieri, nici măcar în 2026. Minciunile SNPP despre bugetul nesigur sunt demontate cu dovezi clare.
  • Sentințele judecătorești, o poveste tristă la nivel național, nu doar în penitenciare: Întârzierea plăților este o măsură generală, aplicată întregului sector bugetar, nu o decizie specifică a ANP. Teoroc și ai săi se fac că plouă și manipulează cu nerușinare angajații.
  • Majorarea de 50%, un miraj electoral: ANP nu a sistat plata majorării de 50% pentru orele suplimentare, iar plata se va efectua în ianuarie 2026. Minciunile SNPP sunt demontate cu o simplitate dezarmantă.
  • Orele suplimentare, nu-i bai, se plătesc la timp! Plata orelor suplimentare se efectuează conform legii, iar acuzațiile SNPP sunt nefondate.

De la padocul public la protestul sindical: Clanul Teoroc, disperat să-și conserve privilegiile și influența!

Dar de ce atâta zarvă? De ce atâtea minciuni? Răspunsul este simplu: clanul Teoroc se simte amenințat. Directorul general al ANP, Geo Bogdan Burcu, a îndrăznit să taie în carne vie, să curețe mizeria și să pună capăt domniei abuzurilor și a corupției. Iar clanul Teoroc, obișnuit să dicteze în sistemul penitenciar, nu se lasă ușor.

„Baroana WhatsApp” și marionetele sindicale: O telenovelă penitenciară cu câini, bani și ipocrizie!

Cristina Teoroc, fosta directoare de la Jilava, demisă pentru abuzuri și hărțuirea angajaților, continuă să tragă sforile din umbră, folosindu-se de soțul ei, Ștefan Teoroc, președintele SNPP, ca de o marionetă. Împreună, ei orchestrează proteste, răspândesc minciuni și încearcă să destabilizeze sistemul penitenciar, doar pentru a-și conserva privilegiile și influența.

Instituțiile statului, dorm în papuci sau intervin cu fermitate?

Întrebarea care se pune este dacă instituțiile statului vor continua să tolereze această mascaradă sau vor interveni cu fermitate pentru a pune capăt abuzurilor și ilegalităților din sistemul penitenciar. O expertiză psihiatrică pentru liderii SNPP, o anchetă administrativă privind folosirea patrimoniului instituției și o investigație financiară referitoare la presupusele colectări ilegale ar lămuri multe lucruri.

Până atunci, rămânem cu un sistem penitenciar zguduit de scandaluri, cu angajați terorizați și cu clanuri corupte care încearcă să-și conserve puterea cu orice preț. Dar speranța moare ultima, iar eforturile directorului general Burcu de a curăța sistemul ne dau încredere că, într-o zi, justiția va triumfa. Vom reveni cu noi dezvăluiri! (Cristina T.).

Citeste in continuare

Exclusiv

Protest divizat în penitenciare: Acuzații de deturnare și manipulare în SNPP – Reacția polițiștilor de penitenciare

Publicat

pe

De

Un val de nemulțumire și dezaprobare se manifestă în rândul polițiștilor de penitenciare, în contextul protestului recent al Sindicatului Național al Polițiștilor de Penitenciare (SNPP), marcat de acuzații grave de deturnare și manipulare.

Dezicere fermă: Apărarea prestigiului profesiei

„Protestăm împotriva oricărei manifestări care aduce atingere prestigiului profesiei pe care ne-am ales-o! Suntem polițiști de penitenciare și am jurat să respectăm drepturile și libertățile fundamentale ale omului și să ne îndeplinim cu onoare și devotament îndatoririle profesionale,” se arată într-o declarație amplă, reflectând poziția unui segment semnificativ al polițiștilor de penitenciare.

Manipulare și interese obscure: Acuzații grave la adresa SNPP

„Nu acceptăm să fim părtași la nicio strategie de influențare a opiniei publice și nu ne lăsăm manipulați pentru a servi intereselor unor grupări sindicalo-mafiote! Sindicalismul, prin definiție, ar trebui să fie o asociație profesională și nu un instrument de șantaj și răzbunare, căzut pe mâna unor rețele de interese obscure!” se arată în continuare, semnalând o fractură profundă între membrii corpului profesional și conducerea SNPP.

Demnitate și respect: Angajamentul față de valorile profesiei

„O parte dintre noi suntem membri de sindicat, tot prin voință și alegere proprie, și vom continua să ne încredințăm drepturile spre apărare celor care o vor face cu demnitate și respect față de uniforma pe care o purtăm!” se menționează, subliniind că există alternative sindicale care promovează valorile fundamentale ale profesiei.

Mocirlă și răzbunare: Criticile virulente la adresa metodelor SNPP

„Spectacolul grotesc la care am fost siliți să asistăm astăzi, prin afișarea unor imagini cu conținut neadecvat pe scările clădirii ANP, arată că autorii acestui demers josnic au târât în această mocirlă imaginea tuturor polițiștilor de penitenciare, fără ca măcar să clipească! Reci ca niște reptile, și-au făcut propriile calcule și, sub lozinca „după mine potopul”, au clocit o răzbunare împotriva celui care s-a atins de privilegiile lor, conștienți pe deplin că vor atrage atenția opiniei publice asupra sistemului penitenciar și că această acțiune poate genera un val de respingere și de ostilitate la adresa noastră, riscând să pierdem drepturi câștigate cu greu,” se arată, evidențiind dezgustul față de modul în care protestul a fost gestionat.

Neîncredere în justiție: „Dreptate cu furca în mână”

„Capii acestei grupări sindicalo-mafiote arată dispreț total și neîncredere în structurile statului competente să se pronunțe cu privire la orice posibilă faptă de natură penală, disciplinară sau de ordin deontologic, alegând să-și facă dreptate cu furca în mână, deși au uitat să comunice dacă persoanele care se consideră vătămate au depus vreo plângere penală sau nu,” se specifică, criticând abordarea SNPP de a se substitui justiției.

Dezgust și rușine: Impactul protestului asupra imaginii profesiei

„Iar noi, cu atât mai puțin, ne dorim să fim asociați cu asemenea comportamente demne de cei pe care îi custodiem! Majoritatea dintre noi, absolvenți ai Academiei de Poliție, nu ne-am imaginat că vom trăi ziua în care să ne jenăm și să ne fie rușine să intrăm într-o instituție ai cărei așa-ziși lideri sindicali își spală rufele pe trotuar!” se arată, exprimând indignarea față de afectarea imaginii profesiei.

Apel la integritate: „JOS CLANURILE SINDICALO-MAFIOTE!”

Declarația se încheie cu un apel ferm la integritate și la depășirea practicilor abuzive: „JOS CLANURILE SINDICALO-MAFIOTE!” (Irinel I.).

Citeste in continuare

Exclusiv

Burcu acuză: „SNPP transformă angajații în carne de tun pentru răzbunări personale! – Nu apără, ci exploatează!”

Publicat

pe

De

Jilava: Alcatrazul famigliei Teoroc se zguduie! Contra-atacul lui Burcu demască ipocrizia sindicatului și abuzurile „baroanei” – Unde câinii trăiesc ca regi și adevărul e inamicul public numărul 1!

Jilava – De la feuda familiei Teoroc la zona de război – Burcu răstoarnă carul cu prosti!

În Jilava, circul grotesc al abuzurilor și ipocriziei atinge cote alarmante sub domnia (acum contestată) a familiei Teoroc. Dar, surpriză, șeriful Burcu a venit să facă curățenie și a aruncat în aer toată mascarada! Familia Teoroc, cu „Baroneasa WhatsApp” Cristina și sindicalistul Ștefan în roluri de cascadori ai moralității selective, e pusă la zid de un director general care nu se lasă intimidat.

Haos în sistemul penitenciar – Un director general vs. caracatița corupției (aici),  (aici), (aici), (aici), (aici), (aici),  etc.

Padocul public: Lux canin pe banii fraierilor – Moșia „baroanei”, facturată la bugetul public!

Pe vremea „Baroanei”, Jilava era mai degrabă un hotel de lux pentru câini decât o închisoare. Padoc ilegal, construit cu fonduri publice, unde patrupezii trăiau ca niște șeici, în timp ce angajații erau obligați să cotizeze pentru bunăstarea lor. Domnul Teoroc, marele apărător al banului public, era, desigur, absent de la acest spectacol al risipei și abuzului!

SNPP: Sindicat sau paravan pentru interese familiale? Teoroc se plânge de risipă, dar uitã de „grădina zoologică” a soției!

Aici intervine farsa supremă: Ștefan Teoroc, marele lider SNPP, se revoltă împotriva cheltuielilor „exagerate” ale directorului general Burcu. Dar, „Domnul” Teoroc, ce zici de micile „detalii” din mandatul soției tale? Padocul ilegal, colectările forțate de bani, amenințările și umilințele la adresa angajaților – toate astea sunt „fleacuri”, nu-i așa? Oare are amnezie selectivă sau ne crede pe toți niște proști de rangul doi?

Evadare ca-n film: Salutul respectuos – Simbolul falimentului sistemului penitenciar sub clanul Teoroc!

Și ca tabloul să fie complet, un deținut evadează ca-n filme, salutând pe toată lumea cu un aer de superioritate. Se zvonește că ar fi trecut pe sub ferestrele „Văduvei Negre”, oferindu-i un salut galant. O metaforă perfectă pentru un sistem penitenciar sufocat de corupție și incompetență!

Contra-atacul lui Burcu: Tună și fulgeră impotriva minciunilor SNPP – „Sunt manipulați și folosiți ca scut!”

Dar nu vă temeți, a apărut un erou! Directorul general Burcu, sătul de mascaradă, contra-atacă cu tunete și fulgere. Acuză SNPP de manipulare grosolană, de răspândire de panică și de folosirea angajaților ca pe niște marionete. Burcu demască adevărul: protestele SNPP sunt doar o răzbunare meschină pentru demiterea „Baroanei” și a finului său!

Burcu demască manipularea: „Nu există niciun plan de desființare a penitenciarelor – Teoroc minte ca să panicheze!”

Burcu nu se oprește aici! Demască minciunile SNPP despre „planurile secrete” de desființare a penitenciarelor și de concediere în masă. „Nu există așa ceva!”, tună Burcu. „Teoroc inventează aceste minciuni ca să semene panică și să-și mobilizeze trupele pentru răzbunarea personală!”

Burcu acuză: „SNPP folosește angajații ca scut în războaie personale – Nu protejează, ci manipulează!”

Burcu merge direct la țintă: „SNPP nu protejează interesele angajaților, ci îi folosește ca pe niște pioni într-un joc murdar! Sindicalismul înseamnă protejarea oamenilor, nu folosirea lor ca scut în războaie personale!”

Concluzie:

Sistemul penitenciar la răscruce – Va invinge mafia Teoroc sau curajul lui Burcu?

Acum, întrebarea crucială: vor avea instituțiile statului curajul să-l susțină pe Burcu în această luptă sau vor ceda presiunilor mafiei locale? România așteaptă un răspuns clar și rapid. Până atunci, noi vom continua să demascăm abuzurile și corupția din sistemul penitenciar, cu speranța că adevărul va triumfa!

Întrebarea care zguduie Jilava:

Oare câți directori mai trebuie demiși și câți câini mai trebuie hrăniți ca să se facă dreptate și să dispară clanurile din sistem? (Cristina T.).

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv11 ore ago

Jilavawood: Minciuni, padocuri și proteste de carton – Clanul Teoroc joacă teatru ieftin pe scena Justiției!

Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP) demască mascarada SNPP: Minciuni gogonate și manipulări grosolane în spatele unui protest de doi bani!...

Exclusiv22 de ore ago

Protest divizat în penitenciare: Acuzații de deturnare și manipulare în SNPP – Reacția polițiștilor de penitenciare

Un val de nemulțumire și dezaprobare se manifestă în rândul polițiștilor de penitenciare, în contextul protestului recent al Sindicatului Național...

Exclusivo zi ago

Burcu acuză: „SNPP transformă angajații în carne de tun pentru răzbunări personale! – Nu apără, ci exploatează!”

Jilava: Alcatrazul famigliei Teoroc se zguduie! Contra-atacul lui Burcu demască ipocrizia sindicatului și abuzurile „baroanei” – Unde câinii trăiesc ca...

Exclusiv2 zile ago

APIA, deschideți arhivele, că vă dăm pe toți la oile tunse! După ce au pus ANM la colț, fermierii 007 somează APIA să scoată cifrele jafurilor la lumină!

Alo, alo, APIA Prahova! Vă sună cunoscut? Nu? Poate vă treziți când vă vor suna fermierii la ușă, cu furcile...

Exclusiv2 zile ago

Spitalul fantomă de la Târgu Ocna: Salarii grase pentru nimeni, pacienți trimiși la plimbare!

Un spital penitenciar fără medici, dar cu directori bine plătiți? Un paradox revoltător în sistemul penitenciar românesc! Director medical fără...

Exclusiv2 zile ago

Psihologii „polițiști” din MAI, o excepție europeană coruptă

Sindicatul „Diamantul” trage un semnal de alarmă cu privire la statutul psihologilor din Ministerul Afacerilor Interne (MAI), afirmând că modelul...

Exclusiv3 zile ago

ÎCCJ clarifică drepturile funcționarilor publici în cazul sancțiunilor disciplinare: Cercetare prealabilă și audiere obligatorii chiar și pentru „mustrarea scrisă”

Decizia ÎCCJ, un semnal de alarmă împotriva abuzurilor: respectarea procedurilor, esențială Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a stabilit,...

Administratie3 zile ago

Cultura și moda se îmbrățișează la Mercedes-Benz Bucharest Fashion Week: Ministerul Culturii susține designul românesc

Un parteneriat strategic pentru promovarea identității și inovației Mercedes-Benz Bucharest Fashion Week a fost scena unui parteneriat important între Ministerul...

Exclusiv4 zile ago

Penitenciarul Ploiești: Comisarul Matei – De la „apt-limitat” la „infrat-nelimitat”?

O radiografie necruțătoare a unui sistem putred, unde „cina cea de taină” a devenit o farsă publică. „Cina cea de...

Exclusiv4 zile ago

Pușcăria românească: Între reforme ‘pe hârtie’ și orgoliile umflate ale sefilor ANP – Va exploda sistemul?

În sistemul penitenciar românesc, realitatea pare desprinsă dintr-un film prost: promisiuni de reforme, tăieri de bugete și șefi cu orgolii...

Exclusiv5 zile ago

Ploaia cu iodură de argint: Fermierii prahoveni cer ANM să explice ‘minunea’ care a secat județul! Sistemul antigrindină în corzi!

Ploaia e de vină, nu rachetele! Sau cum fermierii prahoveni au pus ANM la colț cu o cerere de date...

Exclusiv5 zile ago

FSANP avertizează: Absorbția Penitenciarului Brăila de către Galați, un experiment devastator pentru siguranța și bugetul ANP

Federația Sindicatelor din Administrația Națională a Penitenciarelor (FSANP) critică vehement decizia Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP) de a absorbi Penitenciarul...

Exclusiv5 zile ago

Dezvăluiri incendiare: Aceleași strategii in procese celebre, folosite acum in cazurile Canarau și Josanu

Emil Pascut de la Sindicatul Diamantul atrage atenția asupra unor tactici de eschivare observate în procesele Canarau și Josanu, care...

Exclusiv6 zile ago

România sub rachete – De la samanism subvenționat la genocid agricol: Cum ne-au transformat politicienii în proștii Europei și cine va plăti pentru dezastrul asta?!

România, țara tuturor posibilităților… de a fi furată, mințită și batjocorită! După decenii în care am fost conduși de niște...

Exclusiv6 zile ago

Sistemul penitenciar, război total! Clanurile corupției incearcă să ingenuncheze pe directorul general Burcu – Radiografia unei mafii cu tentacule adânc infipte

Haos în sistemul penitenciar – Un director general vs. caracatița corupției (aici), (aici), (aici), (aici), (aici),  etc. În România anului...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Criptomonede Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv