Connect with us

Exclusiv

Circul Kitsch al IPJ Prahova: Poliția de Boldești, brevetată în falsuri și amnezie, cu dirijor Marcel Bălan! DOCUMENTE!

Publicat

pe

Inspectoratul de Poliție Județean Prahova s-a metamorfozat, sub ochii noștri (și ai camerelor body-cam!), într-o scenă grotescă unde adevărul este un detaliu opțional, iar justiția, o glumă proastă (aici) , (aici), etc..

Ceea ce ar trebui să fie un bastion al legii a devenit, rând pe rând, un teatru al absurdului, o fabrică de minciuni oficiale și o școală de amnezie selectivă, toate dirijate cu măiestrie sub bagheta unei conduceri pentru care bunul-simț pare un concept la fel de exotic precum onestitatea. Ziarul de investigații Incisiv de Prahova a tras semnale de alarmă de doi ani, iar acum, „noul” episod al acestei telenovele penibile, ne arată cum polițiștii prahoveni jonglează cu realitatea sub jurământ, ignorând senin dovezile filmate de propriile lor body-cam-uri.

Școala de actorie „Constantin Tănase” la Boldești: Body-cam-ul minte, dar polițistul Burlan, mai tare!

Pe rolul Parchetului de pe lângă Judecătoria Ploiești, dosarul penal nr. 4319/P/284/2024 zumzăie de acuzații grave: fals intelectual (Burlan Marius-Daniel, Mataiche Marian, Dumitrache Silviu-Ionuț, Stanciu Cătălin), purtare abuzivă și inducerea în eroare a organelor judiciare (Picior Alexandru) și abuz în serviciu (Achim Petronel Cristian). Toate, plecând de la o intervenție polițienească de pomină, la o petrecere privată din 06.05.2024, unde, se pare, polițiștii erau mai preocupați să demonstreze talente actoricești decât să aplice legea.

Unul dintre „actorii principali”, polițistul Burlan Marius-Daniel, a oferit instanței un adevărat spectacol de contorsionism verbal. Declarațiile sale, demontate acum bucată cu bucată de Incisiv de Prahova, arată cum realitatea poate fi rescrisă cu o nonșalanță demnă de o diplomă în „fabulație avansată”. Să aruncăm o privire la capodoperele sale:

Minciuna sub jurământ: Deconspirarea declarațiilor polițistului Burlan Marius-Daniel

  • Afirmația lui Burlan Marius-Daniel: Martorul s-a deplasat la fața locului și l-a observat pe agentul Picior Alexandru înconjurat de mai multe persoane care se manifestau agresiv. Picior Alexandru ar fi pulverizat spray iritant lacrimogen în direcția acestora, deoarece nu s-ar fi conformat solicitărilor. Realitatea crudă, demascată de body-cam și probe: Înregistrările body-cam arată că Burlan Marius-Daniel a fost prezent, iar poziția sa îi permitea să observe acțiunile. Acțiunile lui D. F. V. au fost în mare parte reacții la intervenția polițiștilor, nu agresiuni inițiale.
  • Afirmația lui Burlan Marius-Daniel: D. F. V. ar fi început să adreseze amenințări cu acte de violență agentului Picior Alexandru, l-ar fi scuipat și ar fi continuat să-i adreseze amenințări cu acte de violență și cu moartea, folosind expresii precum: „te omor cu bătaia, ne vedem pe stradă și te omor, nu mai scapi de mine, îl omor, băga-mi-aș pula, futuți morții mă-tii, ieși, băgați-ai pula în mă-ta aia curvă”. De asemenea, D. F. V. s-ar fi apropiat cu intenția de a-l agresa. Realitatea crudă, demascată de body-cam și probe: Înregistrările audio-video infirmă în mod clar aceste afirmații. D. F. V. a adresat injurii și reproșuri, dar NU amenințări directe cu moartea sau agresiuni fizice inițiale. Afirmația „din mâna mea nu mai scapi” a fost singura de acest gen auzită de Burlan, însă este prezentată ca fiind urmată de deplasarea lui D. F. V. către colegul său, nu către polițist. Nu există dovezi de scuipat care să-l atingă pe Picior Alexandru.
  • Afirmația lui Burlan Marius-Daniel: Picior Alexandru ar fi folosit spray-ul lacrimogen: prima dată în direcția lui C. F. G., a doua oară în direcția lui T. C., și a treia oară din nou în direcția lui C. F. G. Burlan nu-și mai amintește exact dacă a dat cu spray în direcția lui D. F. V. Realitatea crudă, demascată de body-cam și probe: Înregistrările video arată că Picior Alexandru a pulverizat spray-ul iritant lacrimogen de două ori direct către D. F. V., fără ca acesta să se apropie agresiv sau să facă gesturi amenințătoare. Burlan Marius-Daniel, prin poziționarea sa, nu putea să nu observe aceste acțiuni îndreptate împotriva lui D. F. V. Omisiunea acestui fapt denaturează adevărul și constituie mărturie mincinoasă.
  • Afirmația lui Burlan Marius-Daniel: D. F. V. ar fi luat o bicicletă de lângă perete și ar fi aruncat-o în direcția lui Picior Alexandru. Realitatea crudă, demascată de body-cam și probe: Înregistrările arată că D. F. V. a trântit o bicicletă pe trotuar într-un gest de autoapărare, după ce fusese deja pulverizat cu spray și era vizibil afectat. Acțiunea nu a fost direcționată către Picior Alexandru și nu a avut scopul de a-l lovi.
  • Afirmația lui Burlan Marius-Daniel: Martorul a afirmat că nu a întocmit un proces-verbal împreună cu Stanciu Cătălin la locul incidentului, ci doar un raport. Realitatea crudă, demascată de body-cam și probe: Există un proces-verbal încheiat la data de 06.05.2024 în dosarul de urmărire penală nr. 13452/281/2024, semnat de Mataiche Marian, Picior Alexandru, Stanciu Cătălin și Burlan Marius-Daniel, care conține fapte nereale. Această afirmație a lui Burlan Marius-Daniel este, prin urmare, mincinoasă.
  • Afirmația lui Burlan Marius-Daniel: Martorul declară că nu cunoaște proveniența spray-ului folosit de Picior Alexandru și că acesta nu îi este subordonat. Realitatea crudă, demascată de body-cam și probe: Această declarație vine în contradicție cu întrebările fundamentale privind legalitatea echipamentului utilizat de forțele de ordine și ridică suspiciuni serioase privind transparența și respectarea procedurilor. IPJ Prahova însuși a recunoscut că polițiștii „nu cunosc legislația incidentă” și a tergiversat răspunsul privind legalitatea spray-ului.
Afirmația din dosar (Declarația din Dosarul nr. 4319/284/P/2024) Realitatea (Body-cam, alte declarații și plângeri penale)
Martorul Burlan Marius-Daniel se deplasează la fața locului și îl observă pe agentul Picior Alexandru înconjurat de mai multe persoane care se manifestau agresiv. Picior Alexandru pulverizează spray iritant lacrimogen în direcția acestora, deoarece nu s-au conformat solicitărilor. Înregistrările body-cam arată că Burlan Marius-Daniel a fost prezent, iar poziția sa îi permitea să observe acțiunile. Acțiunile lui D. F. V. au fost în mare parte reacții la intervenția polițiștilor, nu agresiuni inițiale.
D. F. V. a început să adreseze amenințări cu acte de violență agentului Picior Alexandru, a scuipat în direcția acestuia și a continuat să-i adreseze amenințări cu acte de violență și cu moartea, folosind expresii precum: „te omor cu bătaia, ne vedem pe stradă și te omor, nu mai scapi de mine, îl omor, băga-mi-aș pula, futuți morții mă-tii, ieși, băgați-ai pula în mă-ta aia curvă”. De asemenea, D. F. V. s-a apropiat cu intenția de a-l agresa. Înregistrările audio-video infirmă în mod clar aceste afirmații. D. F. V. a adresat injurii și reproșuri, dar NU amenințări directe cu moartea. Nu există dovezi de tentativă de agresiune fizică sau scuipat care să-l atingă pe Picior Alexandru, ci mai degrabă o reacție verbală la acțiunile polițistului. Afirmația „din mâna mea nu mai scapi” a fost singura de acest gen auzită de Burlan, însă este prezentată ca fiind urmată de deplasarea lui D. F. V. către colegul său, nu către polițist.
Burlan Marius-Daniel afirmă că Picior Alexandru a folosit spray-ul lacrimogen prima dată în direcția lui C. F. G., a doua oară în direcția lui T. C., și a treia oară din nou în direcția lui C. F. G. Nu-și mai amintește exact dacă a dat cu spray în direcția lui D. F. V. Înregistrările video arată că Picior Alexandru a pulverizat spray-ul iritant lacrimogen de două ori direct către D. F. V., fără ca acesta să se apropie agresiv sau să facă gesturi amenințătoare. Burlan Marius-Daniel, prin poziționarea sa, nu putea să nu observe aceste acțiuni îndreptate împotriva lui D. F. V. Omisiunea acestui fapt denaturează adevărul.
D. F. V. a luat o bicicletă de lângă perete și a aruncat-o în direcția lui Picior Alexandru. Înregistrările arată că D. F. V. a trântit o bicicletă pe trotuar într-un gest de autoapărare, după ce fusese deja pulverizat cu spray și era vizibil afectat. Acțiunea nu a fost direcționată către Picior Alexandru și nu a avut scopul de a-l lovi.
Burlan Marius-Daniel a afirmat că nu a întocmit un proces-verbal împreună cu Stanciu Cătălin la locul incidentului, ci doar un raport. Există un proces-verbal încheiat la data de 06.05.2024 în dosarul de urmărire penală nr. 13452/281/2024, semnat de Mataiche Marian, Picior Alexandru, Stanciu Cătălin și Burlan Marius-Daniel, care conține fapte nereale. Această afirmație a lui Burlan Marius-Daniel este, prin urmare, mincinoasă.
Burlan Marius-Daniel declară că nu cunoaște proveniența spray-ului folosit de Picior Alexandru și că acesta nu îi este subordonat. Această declarație vine în contradicție cu întrebările fundamentale privind legalitatea echipamentului utilizat de forțele de ordine și ridică suspiciuni serioase privind transparența și respectarea procedurilor. (Context din articolele precedente: IPJ Prahova recunoaște că polițiștii „nu cunosc legislația incidentă” și se cere clarificarea legalității spray-ului).

Realizat în Exclusivitate de ziarul de investigații Incisiv de Prahova

Așadar, avem un polițist care nu-și „amintește” că ar fi fost folosit spray-ul asupra lui D. F. V., deși se afla la fața locului, dar își amintește cu lux de amănunte „amenințări cu moartea” care nu apar pe înregistrări. Un geniu al ficțiunii, care scrie un proces-verbal plin de neadevăruri, dar declară, sub jurământ, că a întocmit doar un raport. Mai că ne-am întreba dacă nu cumva domnul Burlan Marius-Daniel are o carieră ratată în scenaristică.

Clarvăzătorii de la IPJ: Șeful Achim, medium de serviciu și „balamucul” timpului (aici)

Dacă declarațiile lui Burlan Marius-Daniel sunt demne de Oscar, atunci cele ale șefului Poliției Boldești-Scăeni, domnul Achim Petronel Cristian, merită un glob de cristal! Martor audiat chiar de Control Intern, domnul Achim a reușit performanța incredibilă de a „vedea” și „auzi” fapte la care, fizic, nu a participat. „A văzut” agresivitate verbală, injurii și amenințări cu moartea din partea lui C. F. G., D. F. V. și T. C., deși, conform tuturor probelor, inclusiv body-cam-urilor, era absent de la incident. Oare IPJ Prahova a achiziționat echipament de monitorizare telepatică sau domnul Achim este, de fapt, un medium de succes?

Această „viziune” judiciară vine la pachet cu un balamuc temporal marca IPJ Prahova. După ce, la solicitările Incisiv de Prahova (pe 18 februarie 2026), au cerut 30 de zile pentru a „documenta” răspunsul privind ignoranța legislativă și legalitatea spray-ului, „miracolul” s-a produs în… două zile! Exact după ce Incisiv de Prahova a publicat un alt articol devastator pe 11 martie 2026, IPJ Prahova a servit un nou „răspuns” (Nr. 63.022/11.03.2026), plin de platitudini și evitând orice întrebare concretă. Cât de „voluminos” poate fi un set de bazaconii care refuză să răspundă la întrebări esențiale? Cinismul debordează!

Nodul gordian al incompetenței și incompatibilității: Marcel Bălan, dirijorul operei bufone

Toată această mascaradă nu este întâmplătoare; este simptomul unei maladii mai profunde, care a corupt însăși structura IPJ Prahova. Aici intră în scenă „Nodul în Papură”: comisarul șef Marcel Bălan, adjunct al IPJ Prahova. Ceea ce pentru conducerea IPJ sunt doar „opinii apărute în spațiul public”, pentru Agenția Națională de Integritate (ANI) este o certitudine: domnul Bălan este în incompatibilitate flagrantă, având-o pe soția sa, C. B., ofițer, direct în subordine (confirmat de ANI pe 09 martie 2026, potrivit Incisiv de Prahova).

Această „bijuterie” de incompatibilitate este doar un capitol dintr-o saga a impunității: „circul cu xanax”, „Operațiunile Dosar Șters”, petreceri cu interlopi – toate, piese din repertoriul unei instituții infiltrate de corupție la cel mai înalt nivel. Cum ar putea o astfel de conducere să ceară subalternilor respectarea legii, când ea însăși o încalcă cu atâta nonșalanță? Cum să pretindă profesionalism când se complac în „amnezie” și „habarnism” profesional? Mai mult, zvonurile, tot „opinii apărute în spațiul public”, spun că același Marcel Bălan, proaspăt certificat incompatibil de ANI, își sapă activ la temelia scaunului actualului șef interimar, comisarul șef Ginel Preda, visând să ajungă Inspector șef. O ascensiune pe cadavrele morale ale subalternilor și pe destinele frânte ale cetățenilor, ignorând orice lege sau morală.

Ochiul de vultur al Incisiv de Prahova: Când presa devine singura oglindă a adevărului

IPJ Prahova crede că poate acoperi abuzurile sub preșul birocrației și al răspunsurilor evazive. Dar Incisiv de Prahova nu este un „terț” oarecare cu „opinii”. Este o forță a adevărului, care a transformat fiecare dezvăluire în dosare penale, aflate acum pe masa procurorilor. „Orbul găinilor” la Biroul Control Intern, unde pare că este necesar un oftalmolog de urgență pentru a distinge adevărul de minciună, nu va mai fi tolerat.

Polițiștii din subordinea lui Marcel Bălan și a soției sale, scârbiți de sistem, au prins curaj și au început să vorbească. Vom publica, rând pe rând, fiecare declarație mincinoasă, comparată cu propriile lor înregistrări și acte, demascând fără echivoc orchestrația de falsuri. Adevărul nu are termen de 30 de zile și nu se ascunde în spatele „viziunilor extralucide” sau al „rapoartelor” fantomă.

Responsabilii vor plăti, indiferent de grade sau de funcție, pentru că adevărul, spre deosebire de unii șefi de poliție și de „răspunsurile” lor administrative, nu are nevoie de „meditație profundă” sau de tergiversări pentru a se impune. Stați aproape, pentru că serialul de groază al IPJ Prahova abia acum devine cu adevărat înfiorător! Vom reveni. (Cerasela N.).

Exclusiv

De la „Frumușelu’ Sifon” la Maneliadă pe Bulevard: cum se eliberează trotuarul doar când vor clanurile, nu IPJ Prahova

Publicat

pe

De

Centrul Ploieștiului, teritoriu de clan: „Prestij” la vedere, legea pe mod invizibil

În buricul Ploieștiului, acolo unde primăria vinde pliante cu „zonă civilizată”, realitatea de pe teren arată altfel: Restaurantul „Prestij” a funcționat ani de zile ca ring de bătaie cu abonament pentru interlopi, „băieți veseli” și clientele de clan.

Așa cum a relatat deja ziarul de investigații Incisiv de Prahova (articolele din 14 și 24 iunie 2026), „Prestij” a devenit sinonim cu:

  • parcare pe avarii direct pe Bulevard,
  • blocarea completă a intersecției de la Bobalna,
  • intrare în local ca la clubul privat al clanului.

Restaurant „de fițe”? Pe hârtie, da. În practică, un fel de „Maneliadă City – ediție limitată, doar pentru cine nu are treabă cu legea”.

Frumușelu’ nu e doar gazdă de clan, e și… „sifon cu cameră HD”

Noutatea picantă a poveștii nu e doar că la „Prestij” s-a bătut, s-a blocat orașul și s-au făcut manele în loc de meniu. Noutatea e că „Frumușelu’” – personajul care se prezintă, direct sau prin oamenii lui, drept stăpân de teritoriu – joacă la două capete.

Pe de o parte, localul e raiul interlopilor. Pe de altă parte, „Frumușelu’ e sifon” – după cum susțin surse din anturajul său – și colaborează relaxat cu „Miliția”, adică exact instituția care, oficial, nu vede, nu aude și nu înțelege nimic în zonă.

Detaliu esențial:
Când a bubuit scandalul cu bătaia de la „Prestij”, Frumușelu’ a dat frumușel camerele de supraveghere la Poliție. Nu de acum, nu de ieri – e „sifon” de multă vreme, spun gurile rele.

Interlopii își fac de cap în local, dar când se strică jocul și trebuie găsit un vinovat, de undeva apar:

  • înregistrări clare,
  • unghiuri perfecte,
  • chipuri HD gata de dosar.

Maneliadă în față, recital de turnătorie în spate.

Incidentul „spontan” de la Prestij: provocat fix din interior (aici)

Cireașa de pe tortul acestui „prestigiu” local este că ultimul mare scandal nu a fost declanșat de vreun client beat, vreun interlop cu prea mult testosteron sau de vreo ceartă pe notă.

Nu. Potrivit informațiilor apărute în spațiul public, totul a fost provocat de un șef de sală. Adică de omul care, teoretic, trebuie să asigure:

  • liniște,
  • ordine,
  • servire civilizată.

În loc de asta, șeful de sală s-a dovedit a fi:
MC-ul oficial al scandalului, animator de conflict, generator de „rating” pentru camerele video pe care Frumușelu’ le livrează frumușel organelor.

Șeful de sală aprinde fitilul, interlopii sar „la program”, iar la final Miliția primește totul gata filmat, HD, cu sunet, cadru strâns și posibilitate de „montaj” în dosar.

Bulevardul blocat pentru „șefu’ la masă”: când se eliberează, cine dă drumul la trafic?

În timp ce IPJ Prahova s-a specializat ani la rând pe butonul de „mute” în scandalul Prestij–Maneliadă, pe teren se întâmplă altceva:

Trotuarul de pe Bulevard și intersecția de la Bobalna devin, seară de seară, parcare personală pentru „prieteni de casă”.

Schema e simplă:

  • se parchează pe trotuar,
  • se blochează colțul de intersecție,
  • se sufocă circulația,
  • pietonii sare pe carosabil, că trotuarul e pentru bolizii clanului.

Întrebarea care se ridică, inevitabil, pentru ploieșteanul de rând:

Când se eliberează trotuarul de pe Bulevard?

  • Când termină interlopii masa?
  • Când apasă Frumușelu’ pe „stop” la cameră?
  • Sau când se încheie tura șefului de sală – piroman de scandal?

Ar fi poate momentul ca IPJ Prahova, atât de deranjat de cuvântul „interlopi”, să fie deranjat măcar de:

  • blocarea sistematică a unei intersecții întregi,
  • transformarea trotuarului în garaj de clan,
  • faptul că un colț central al orașului arată, seară de seară, ca parcarea VIP a unei gări obscure.

IPJ Prahova între „mute” și „sifon”: patrulă la Frumușelu’ sau abonament la imagini?

După dezvăluirile și presiunile publice semnate Incisiv de Prahova, IPJ Prahova și Secția 4 au bifat, timid, primele mișcări:

  • 4 percheziții,
  • 2 rețineri preconizate,
  • comunicate cu „se fac cercetări”.

Dar pe fond, nu se schimbă nimic esențial:

  • Frumușelu’ rămâne „sifon” de serviciu,
  • localul continuă să fie perceput ca fief de clan,
  • trotuarul și intersecția Bobalna rămân câmp tactic al „bombardierilor” de bordură.

Dacă tot avem un „sifon” cu camere HD la dispoziție, poate IPJ Prahova ar putea încerca un experiment revoluționar pentru epoca modernă:
să stea prin preajma locației chiar și atunci când nu urlă manelele și nu curg pumnii.

Nu doar:

  • când trebuie ridicate înregistrările,
  • când trebuie pozat un dosar,
  • când dă prost la imaginea IPJ să nu facă nimic.

Prestij de carton, siguranță de mucava: ploieșteanul normal, evacuat din centru

În toată povestea asta, cel mai puțin contează „prestigiul” restaurantului.
Ce contează cu adevărat este mesajul transmis ploieștenilor obișnuiți:

  • „Dacă ești om normal, trotuarul nu mai e al tău, e al clanului.”
  • „Dacă vrei să mergi la restaurant în centru, intri pe propria răspundere.”
  • „Dacă nu-ți plac scandalul, sticlele și pumnii, vezi-ți de treabă în afara orașului.”

În timp ce:

  • interlopii se perindă liniștiți,
  • Frumușelu’ jonglează între imaginea de „gazdă de clan” și rolul de „sifon cu cameră”,
  • șeful de sală aprinde scântei la masă,
  • IPJ Prahova se preface că e surprins de ce se întâmplă la două minute de sediu,

normalitatea e evacuată din centrul Ploieștiului.

Concluzie de pamflet: Frumușelu’ Maneliadă, patron de trotuar și furnizor oficial de dovezi

Într-un oraș normal, după ani de:

  • blocări de străzi,
  • scandaluri repetate,
  • atmosfere de clan la vedere,

ai avea:

  • controale non-stop,
  • patrule fixe în zonă,
  • dosare serioase, nu doar „percheziții de decor”.

În Ploiești, avem altceva:

  • un restaurant transformat în Maneliadă cu circuit închis,
  • un Frumușelu’ care e și „prietenul băieților”, și „sifonul Miliției”,
  • un IPJ Prahova care descoperă ordinea publică doar când o scrie presa cu majuscule.

Până când cineva va avea curajul să trateze centrul Ploieștiului ca pe un oraș, nu ca pe o rezervație de clanuri:

  • Prestij / Maneliadă rămâne locul ideal pentru amatorii de adrenalină, pumni și parcări pe trotuar.
  • Pentru restul, varianta sănătoasă rămâne aceeași: restaurante în afara Ploieștiului, unde singurul risc real e să nu mai prinzi desertul preferat – nu să prinzi o sticlă, un pumn sau o mașină parcată fix pe trotuarul pe care ar trebui să mergi. (Cristina T.).
Citeste in continuare

Exclusiv

Mame cu pistol la brâu, drepturi la coadă: cum își bate statul joc de femeile din uniformă

Publicat

pe

De

Statul-Glumeț: „Eroi în stradă, restul… vedem la pensie!”

Ani la rând, oamenii în uniformă – militari, polițiști și funcționari publici cu statut special – au fost tratați de statul român fix ca niște decoruri de film de acțiune: buni de poză, buni de sacrificiu, dar uitați când vine vorba de drepturi reale, mai ales la pensie.

Deși vorbim de profesii cu risc, cu incompatibilități cât un cod penal și cu restrângeri de drepturi fundamentale, legislația a reușit performanța să îi lase pe acești oameni la coada listei când vine vorba de mecanisme de protecție și compensare, comparativ cu alți salariați de lux ai statului.

Rezultatul? O inechitate evidentă, strigătoare la cer, dar aparent… mută pentru legiuitorii noștri.

Asta denunță Sindicatul Europol, care pune reflectorul pe un adevăr inconfortabil: în timp ce șefii se împăunează cu „sistemul de apărare, ordine publică și securitate națională”, cei care duc greul sunt premiați cu diferențe de tratament și bătaie de joc legislativă.

Sistem cu două viteze: „Pensie publică” vs. „Pensie militară de mâna a doua”

În prezent, România a inventat un sport național nou: discriminarea creativă între sisteme de pensii. În sistemul public de pensii există anumite drepturi recunoscute, cu scop clar: protejarea celor care au contribuit la sistem și recunoașterea unor perioade sau situații ce afectează cariera profesională.

Când treci însă în sistemul pensiilor militare, magia dispare. Multe dintre aceste drepturi nu mai au corespondent. Ca și cum un polițist sau un militar ar trăi pe altă planetă și n-ar avea nici carieră, nici familie, nici viață de om normal.

Lipsa unei abordări unitare a născut:

  • interpretări diferite ale legii (fiecare instituție cu legea ei paralelă),
  • un teanc de litigii în instanțe,
  • și, cel mai grav, sentimentul perfect justificat că personalul militar și polițienesc este deliberat dezavantajat față de alte categorii socio-profesionale.

În traducere liberă: aceiași bani ai statului, dar cetățenii de categorie „uniformă” primesc versiunea low-cost a drepturilor sociale.

Proiectul de lege: „Nu vrem privilegii, vrem să nu mai fim fraieriți”

Modificările propuse prin proiectul de lege depus la Senat (despre care vorbește Sindicatul Europol) nu cer vile la mare, pensii speciale de poveste sau privilegii obscene. Cer ceva mult mai periculos pentru un stat ipocrit: logică și corectitudine.

Scopul proiectului:

  • să elimine neclaritățile legislative;
  • să repare o diferență de tratament care nu mai poate fi apărată cu niciun artificiu juridic;
  • să păstreze specificul pensiilor militare, fără a distruge principiile actuale și fără a umbla la drepturile deja aflate în plată.

Adică exact ce ar fi trebuit să facă Parlamentul de ani de zile, dar n-a avut timp, ocupat fiind cu rezolvarea altor urgențe naționale: cum să-și mai pună niște sporuri, cum să-și mai umfle niște indemnizații și cum să prezinte la TV orice cârpă legislativă drept „mare reformă”.

Femeile în uniformă: eroism la serviciu, discriminare la pensie

În aceeași logică, Sindicatul Europol pune degetul pe rana pe care mulți o ignoră: femeile din structurile de apărare, ordine publică și securitate națională.

Aceste femei:

  • poartă armă și responsabilitate;
  • se supun acelorași riscuri și restricții;
  • în paralel, nasc și cresc copii, cu același timp de 24 de ore pe zi ca orice altă mamă.

În sistemul public de pensii, această realitate este recunoscută prin măsuri concrete: statul admite că o femeie care muncește și crește copii face un efort suplimentar și compensează, cât de cât, prin drepturi specifice.

În sistemul militar însă, aceeași femeie – dacă poartă uniformă – devine brusc un caz abstract, fără copil, fără efort recunoscut. Diferența de tratament persistă, fără justificare rezonabilă, produ-când o discriminare clară față de alte categorii socio-profesionale.

Cu alte cuvinte, pentru stat, o mamă în civil contează mai mult decât o mamă cu epoleți. Prima primește mecanisme de protecție. A doua primește aplauze goale și discursuri sforăitoare de „Ziua Poliției”.

Principiul de bun-simț, marea revelație pentru legiuitori: obligații egale, drepturi egale

Sindicatul Europol formulează un principiu care, într-un stat normal, ar părea de ABC. La noi, pare descoperire epocală:
dacă oamenii au obligații egale și sacrificii cel puțin comparabile, trebuie să aibă drepturi egale.

Personalul din sistemul de apărare nu poate fi exclus de la:

  • mecanisme de protecție socială deja recunoscute altor salariați;
  • doar pentru că activează într-un sistem juridic distinct, construit mai mult pentru control decât pentru protecție.

Este absurd ca:

  • aceiași contribuabili să fie împărțiți în „merită protecție” și „nu merită, că poartă uniformă”;
  • mamele din poliție să fie bune pentru statistici la 8 Martie, dar invizibile când se calculează drepturi de pensie.

Un pas mic pentru Parlament, un pas enorm pentru decență

Adoptarea modificărilor propuse:

  • ar elimina discriminările existente;
  • ar restabili un minimum de echitate;
  • ar asigura un tratament egal între toate categoriile de lucrători ai statului, indiferent că poartă costum, salopetă sau uniformă cu insignă.

Nu vorbim despre privilegii, ci despre decență legală.
Nu vorbim despre „pensii nesimțite”, ci despre oprirea unui abuz nesimțit de indiferență.

În timp ce politicienii își plâng grijile de imagine pe la talk-show-uri, femeile polițiste continuă să:

  • își facă turele de noapte,
  • își crească copiii,
  • și să afle, la final de carieră, că statul le-a bifat ca „eroi” în comunicate, dar „excepții” când s-au împărțit drepturile.

Iar pamfletul, oricât de dur ar fi, rămâne totuși mai blând decât realitatea unei mame în uniformă care, după o viață de risc și restrângeri de drepturi, descoperă că țara pentru care a muncit o consideră, la pensie, cetățean de mâna a doua. (Cerasela N.).

Citeste in continuare

Exclusiv

Veto constituțional pentru transparența în instanțe: CCR blochează tentativa de a „simplifica” hotărârile judecătorești

Publicat

pe

De

Într-o decizie crucială pentru sănătatea sistemului de justiție din România, Curtea Constituțională a tăiat elanul legislativ care amenința să transforme hotărârile judecătorești în simple verdicte lipsite de context. Judecătorii constituționali au stabilit că dreptul cetățeanului de a-și vedea argumentele reflectate în sentință nu este un moft birocratic, ci un pilon fundamental al democrației.

Victoria Avocatului Poporului: Codul de Procedură Civilă rămâne sub lupa Constituției

Turnura de situație vine după ce Curtea Constituțională a României (CCR) a admis sesizarea formulată de Avocatul Poporului, declarând neconstituțională legea care viza modificarea articolului 425 alin. 1 lit. b din Codul de procedură civilă. Modificarea propusă ar fi permis judecătorilor să elimine din cuprinsul hotărârilor menționarea, fie și succintă, a susținerilor și apărărilor formulate de părțile implicate în proces.

Prin acest verdict, conform motivării CCR, s-a pus capăt unei inițiative care ar fi putut știrbi grav încrederea publicului în actul de justiție. Curtea a statuat că o hotărâre judecătorească nu poate fi considerată completă dacă ignoră „vocea” celor care se judecă.

Transparența, nu viteza: De ce sunt indispensabile argumentele părților

Argumentul central al judecătorilor CCR a fost unul de o logică juridică imbatabilă: eliminarea obligației de a include apărările părților afectează direct garanțiile unui proces echitabil. În viziunea Curții, prezentarea argumentelor fiecărei părți este un element indispensabil pentru transparența actului de justiție.

Fără această componentă, ar fi imposibil de verificat dacă instanța a analizat cu adevărat cauza sub toate aspectele sale înainte de a pronunța o soluție. Practic, CCR subliniază că justiția nu trebuie doar să se facă, ci trebuie să se și vadă că s-a făcut printr-un proces intelectual riguros de examinare a tuturor dovezilor și cererilor depuse la dosar.

Dreptul de a înțelege sentința: Un mecanism împotriva arbitrariului

Decizia Curții pune accent pe respectul față de cetățeanul implicat în actul de justiție. Potrivit CCR, menționarea cererilor și apărărilor le permite părților să înțeleagă cu adevărat raționamentul instanței și să urmărească firul logic care a condus la hotărârea finală. Această structură a sentinței este singura garanție că judecătorul nu a ignorat probele sau argumentele cheie, prevenind astfel riscul de arbitrar.

Prin această hotărâre, care este definitivă și general obligatorie, Curtea Constituțională reconfirmă faptul că eficiența sistemului judiciar nu poate fi obținută prin sacrificarea calității și a transparenței. „Hotărârile mute” nu au loc într-un stat de drept, iar dreptul la un proces echitabil rămâne protejat de orice tentativă de restrângere a obligațiilor de motivare ale magistraților. (Sava N.).

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv15 ore ago

De la „Frumușelu’ Sifon” la Maneliadă pe Bulevard: cum se eliberează trotuarul doar când vor clanurile, nu IPJ Prahova

Centrul Ploieștiului, teritoriu de clan: „Prestij” la vedere, legea pe mod invizibil În buricul Ploieștiului, acolo unde primăria vinde pliante...

Exclusiv15 ore ago

Mame cu pistol la brâu, drepturi la coadă: cum își bate statul joc de femeile din uniformă

Statul-Glumeț: „Eroi în stradă, restul… vedem la pensie!” Ani la rând, oamenii în uniformă – militari, polițiști și funcționari publici...

Exclusiv15 ore ago

Veto constituțional pentru transparența în instanțe: CCR blochează tentativa de a „simplifica” hotărârile judecătorești

Într-o decizie crucială pentru sănătatea sistemului de justiție din România, Curtea Constituțională a tăiat elanul legislativ care amenința să transforme...

Exclusiv2 zile ago

O feuda numită MEDAT: cumetrie, falsuri și caracatița bugetarilor de lux sub mantia lui Irineu Darău (USR)

Caracatița bugetarilor de lux din MEDAT: cum „biblioteca” USR s-a transformat în manual de feudalism digital În seria „Prezentul fără...

Exclusiv2 zile ago

Prahova sub talpa clanurilor: Polițiști cu dosare la comandă, interlopi cu protecție la purtător

Băieți „deștepți” în plină criză: Când interlopii cred că-i doare statul la bască (aici) Chiar dacă ziarul nostru de investigații,...

Exclusiv2 zile ago

Bebe-chestorul și CIRP-ul de buzunar: cum a ajuns Drăgan stăpân pe informarea publică a Poliției Române

Răspunsuri în bătaie de joc de la CIRP Sindicatul Diamantul aruncă public în aer o situație care, în orice stat...

Exclusiv2 zile ago

„Prestij” cu reacție întârziată: după ani de Maneliadă în centru, IPJ Prahova scoate din joben… 4 percheziții

De la restaurant „de fițe” la fief de clan: Prestij, ringul protejat din buricul Ploieștiului În centrul Ploieștiului, la doi...

Exclusiv3 zile ago

Catedrala ipocriziei reformiste: Cum „reorganizarea către eficiență” ascunde dublă semnătură și epurări la Ministerul Economiei/ Documente

Șase luni de mandat și o postare mesianică: Când PR-ul jubilează, legalitatea șchiopătează – Între discursul despre meritocrație și realitatea...

Exclusiv3 zile ago

Secret de serviciu la frontieră: cum păzește Poliția de Frontieră hârtiile mai abitir decât granița

„Cultura grănicerului comunist” trăiește bine-mersi în 2026 V-am mai spus: Poliția de Frontieră este mult, mult mai înapoiată decât Poliția...

Exclusiv3 zile ago

Poliția fără curent: Șefii se ascund în birouri, iar agenții fug de cuțitar prin intersecție

Scenă de groază și comedie neagră în Capitală Conducerea Poliției Române este responsabilă și, în egală măsură, vinovată pentru scenele...

Exclusiv3 zile ago

Coca-Cola Ploiești – O nouă eră în reciclarea “transparentă”: cum se reciclează banii, nu doar sticlele

O nouă zi, aceeași mizerie: Coca-Cola Ploiești “salvează planeta” pe banii fraierilor Într-o lume în care toți pozează în campioni...

Exclusiv4 zile ago

Furați la stat, furați la pensie: jaf cu ștampilă oficială în lumea militarilor și polițiștilor

„Te-am ciuntit la salariu, hai să-ți ciuntim și pensia!” Statul român, marele iluzionist cu șapcă de „servant al poporului”, lovește...

Exclusiv4 zile ago

OAMENI DINCOLO DE UNIFORMĂ: Gestul impresionant al polițiștilor din Gorj pentru călătorii blocați în „trenul groazei”, pe caniculă

Într-un weekend marcat de temperaturi extreme și de fragilitatea infrastructurii feroviare, o intervenție neașteptată a polițiștilor de la Transporturi a...

Exclusiv5 zile ago

Pensionarul de lux și împăratul șuruburilor: IPJ Prahova, statul care plătește micii de pe DN1 și folia neagră de la Dedeman – «Grădinița de cadre» IPJ Prahova (XV)

  Catedrala Jmecheriei, episod nou: după „doctorii‑Dumnezeu” și „școlărițele” în fundul gol (aici), intră în scenă pensionarul de 130 de...

Exclusiv5 zile ago

Salariul, „Top Secret de Cartier”. Cum a bătut Sindicatul „Diamantul” la poarta Statului până a crăpat lacătul

Când întrebi cât câștigi, ți se răspunde: „Clasificat, tovarășe!” Ani de zile, în România, întrebarea elementară a oricărui polițist –...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv