Connect with us

Uncategorized

Fuge omul de prostie, ca si DRACUL de Tamaie, fuga asta n-are rost, caci prostia din nascare, cum se stie, leac nu are!

Publicat

pe

Din acest titlu, s-ar putea intelege, ca am tratat prostia cu ingaduinta, aducandu-I chiar unele elogii. Mentionam ca nu am avut aceasta intentie, mai ales ca prostia nu ar putea exista sau ar fi cunoscuta ca atare ori sa fie pusa in “valoare”, fara contraponderea inteligentei. Este inteligenta o nestemata a mintii omului, care il face sa straluceasca, sa reuseasca si sa se autodepaseasca? In aceste circumstante, putem constata ca in natura inconjuratoare, traiesc pe langa om si alte vietuitoare, ce pot avea creier, dar nu minte. Chiar si la unii oameni, avem indoieli serioase, daca au sau nu minte. De aceea inteligenta este un blazon, ce da masura evolutiei si educatiei sale.

Prostia are un registru larg de forme existentiale si de manifestare.

Incisiv de Prahova  chema Ambulanta  in ajutor

Pesediștii vor să se lase de furat, dar dau din groapa in groapa la nivel local/judetean.

Dupa ce Valentin Marcu, consilier local din partea Partidului Național Liberal (PNL) a avut o reactie pe reteaua de Facebook cu privire la tanti Mița de la Prefectura si repetentul la implementarea proiectelor europene, „domnul”  Goe de la Primarie, asistam la atacuri, in  „rafale”, asupra Consiliului Local Ploiesti si asupra celor de la PNL Ploiesti, in stilul propagandei comuniste, in stilul „noului” PSD local.

Intai s-a inceput cu „lacrimogene”, santaje publice si politice printr-un asa zis „Apel disperat al angajatilor TCE Ploiesti catre consilierii locali deoarece operatorul risca, de maine, blocarea conturilor (sa nu mai aducem aminte ca aici s-au incurcat in minciuni, ultima data fiind 07, apoi data s-a „extins” in timp si spatiu pana la data de 12.07.2023).

„Căldură mare, mon cher!”. Disperarea este si mai mare…

Apoi s-a continuat cu o „lauda: a unui proiect demarat de fostul primar Adrian Dobre: „Veste excelentă pentru proiectul noului centru de radioterapie din Ploiești”.

In final au aparut si „agaricii”

 Cu un tupeu iesit din comun s-a trecut la un next level: de albire si scapare de penal al edilului si in afacerea ilegala cu TCE, exact cum s-a intamplat si cu afacerea BCR, printr-un „agarici” politic, intrat pe aceasta scena de pe plajele patriei si din poala unei dudui, „agarici” politic care a atacat ceea ce a declarat Valentin Marcu, consilier local din partea Partidului Național Liberal (PNL) despre „Tanti Mița de la Prefectura si REPETENTUL Goe de la Primarie”, articol publicat de Incisiv de Prahova, in exclusivitate!

Tanti Mița de la Prefectura si REPETENTUL Goe de la Primarie

Precizam ca, Prefectura a spus că nu este legala hotărârea, in legatura cu imprumutul BCR semnmat de edil, FARA ACORDUL CONSILIULUI LOCAL PLOIESTI!.

Prefectura a spus, in clar, că nu este legala, in prima faza, pana sa treaca Volo’ la PSD!

Reamintim ca, faptul ca Prefectura Prahova a „recomandat” Consiliului Local anularea hotărârii cu privire la un nou adițional la contractul de împrumut cu BCR a rămas fără ecou. Nici pana la aceasta data Consiliul Local Ploiesti NU a anulat hotararea respectiva si NU s-a intrat in matca legalitatii.

Adresa trimisa de Prefectura Prahova a fost tinuta la „secret”.

Hotărârea, așa cum este de altfel publicată pe site-ul Primăriei Ploiești, viza prelungirea perioadei de trageri cu 1 an de la 20.09.2022 la 20.09.2023. Este vorba fix despre contractul de împrumut cu BCR pentru suma de 34.013.308,36 de lei, încheiat în 2019 de fostul primar Adrian Dobre, sumă necesară pentru susținerea co-finanțării la proiectele cu fonduri europene.

În textul hotărârii aprobate de aleșii locali în ședința din 5 octombrie 2022 există mențiunea că „restul clauzelor contractuale rămân nemodificate”, lucru care nu s-a mai întâmplat.

Prefectura Prahova a recomandat Consiliului Local Ploiești să anuleze HCL 463/05.10.2022, pe motiv că a fost adoptată „cu încălcarea prevederilor legale în materie”, în caz contrar „hotărârea va fi atacată la instanța de contencios administrativ” confirmand dezvaluirile, in exclusivitate, ale ziarului Incisiv de Prahova.

Hotărârea de Consiliu Local a fost aprobată și NU a produs efecte, deoarece aceasta hotarare a fost aprobata in data de 5 octombrie 2022, pentru un act semnat inainte, ilegal, in data de 20.09.2022.

Orice HOTARARE produce efecte de la data adoptarii sale, NU retroactiv!

Interesant că la mapa consilierilor locali cu privire la BCR s- au adăugat materiale. Actul adițional …in ideea că au avut cunoștință…deci la materiale ședinței din 05 10 2022, iar Prefectura zice de transmis 11.10 2022, primit de BCR in 14.10…atunci cum rămâne cu data din act adițional…
Cum au apărut documentele?

Și de ce nu are nr.de înregistrare?
Era legal după expirare..? Murim de ras, probabil or sa se distreze si organele de cercetare penala!

Cam prea multe falsuri si abuzuri pentru spalarea edilului.

Întrebare…o anchetă poate demara cineva din Consiliul Local Ploiesti cum se falsifica și adaugă sau sustrag documente??
 Poate , poate …afla sau aude careva…

Next level si alba neagra cu legalitatea dupa dosarul penal

Prefectura Prahova transmite Consiliului Local Ploiesti o adresa foarte bizara si in afara cadrului legal, in scopul „spalarii” edilului (adresa nr 4391/21.03.2023).

Astfel, dupa ce a declarat nelegala HCL 436/2022, aceeasi institutie revine si dupa verificarea „legalității” pe baza  „stenogramei ședinței” (PREMIERA MONDIALA IN MATERIE JURIDICA!!!) propune reanalizarea HCL-ului incriminat si adoptarea unei hotarari complete si legale.

Sa traiasca domn prefect care a semnat de unul singur adresa dar sa ne explice si noua oficial si public ce nu a inteles:  la  data de 05.10.2022, consilierii locali au fost pacaliti sa emita Hotararea nr 463, prin care i se aproba edilului Andrei Volosevici sa semneze prelungirea actului aditional cu BCR, o prelungire si act aditional semnate de acesta ILEGAL inca de la data de 20.09.2022, fara aprobarea Consiliului Local Ploiesti.

Cum sa revina CL si sa analizeze o eventuala hotarare care sa gireze faptele penale savarsite de edil prin semnarea actului aditional cu BCR la data de 20.09.2022 cand presupusa Hotarare 463 ce ar trebui sa fie analizata a intrat in dezbatere si adoptata la data de 05.10.2022? Mai smecherilor, voi vreti sa ii bagati in PENAL pe consilierii locali?

Suntem si noi curiosi cati vor pica in „capcana” asta si vor semna o alta hotare de consiliu local ILEGALA! Noi nu credem ca se vor inghesui prea multi, ca poate nu or avea pregatire juridica dar nu sunt PROSTI!

Bai, nenicule, la noi corupția majoră e sinonima cu PROSTIA!

Primarul Andrei Volosevici a semnat, de capul sau, fara o Hotarare a Consiliului Local Ploiesti, un act aditional cu BCR, la data de 20.09.2022, pentru prelungirea perioadei de tragere pana la data de 20.09.2023. ACtul semnat ESTE ilegal oricat se incearca „spalare” si/sau „albirea” edilului.

[pdf-embedder url=”https://www.incisivdeprahova.ro/wp-content/uploads/2022/11/Act-Aditional-1.pdf” title=”Act Aditional 1″]

[pdf-embedder url=”https://www.incisivdeprahova.ro/wp-content/uploads/2022/11/Act-Aditional-2.pdf” title=”Act Aditional 2″]

[pdf-embedder url=”https://www.incisivdeprahova.ro/wp-content/uploads/2022/11/Act-Aditional-3.pdf” title=”Act Aditional 3″]

[pdf-embedder url=”https://www.incisivdeprahova.ro/wp-content/uploads/2022/11/Act-Aditional-4.pdf” title=”Act Aditional 4″]
In acest act aditional, tot prin abuz, s-a introdus o clauza pe care o semneaza edilul Andrei Volosevici fara aprobarea Consiliului Local si total ILEGAL, prin care Primaria Ploiesti sa obliga sa plateasca Creditorului (art 5 din act aditional), un comision de 0,2% din suma neutilizata de 27.644.336,30 ron, comision in valoare de 55.266,67 ron, un comision ce se va plati in doua transe, 50% la data semnarii Actului aditional si 50% pana la data de 22.12.2022.

[pdf-embedder url=”https://www.incisivdeprahova.ro/wp-content/uploads/2022/11/Adresa-Banca.pdf” title=”Adresa Banca”]
Noaptea, ca hoţii, partea a doua!

[pdf-embedder url=”https://www.incisivdeprahova.ro/wp-content/uploads/2022/11/Refuz-Directia-Economica.pdf” title=”Refuz Directia Economica”]

[pdf-embedder url=”https://www.incisivdeprahova.ro/wp-content/uploads/2022/11/Directia-Economica.pdf” title=”Directia Economica”]
Desi directorul economic Nicoleta Craciunoiu a refuzat sa semneze o astfel de ilegalitate, cei sus mentionati la inceputul articolului au „pandit” cand acesta se afla in concediu si, la data de 04.10.2022, cu numarul 519, Andrei Volosevici intocmeste REFERATUL DE APROBARE la proiectul de hotarare privind modificarea Hotararii Consiliului Local nr 619/21.12.2018, privind contractarea unui imprumut intern in valoare de 34.013.308,36 lei.


Deci, edilul Andrei Volosevici solicita Consiliului Local Ploiesti, la data de 05.10.2022, sa aprobe imputernicirea sa de a semna un Act Aditional cu BCR, act aditional semnat de acesta ILEGAL, inca de la data de 20.09.2022, cu mult timp inainte.

[pdf-embedder url=”https://www.incisivdeprahova.ro/wp-content/uploads/2022/11/Raport-specialitate-1.pdf” title=”Raport specialitate 1″]

[pdf-embedder url=”https://www.incisivdeprahova.ro/wp-content/uploads/2022/11/Raport-Specialitate-2.pdf” title=”Raport Specialitate 2″]
Mai mult, la data de 05.10.2022, consilierii locali au fost pacaliti sa emita Hotararea nr 463, prin care i se aproba edilului Andrei Volosevici sa semneze prelungirea actului aditional cu BCR, o prelungire si act aditional semnate de acesta ILEGAL inca de la data de 20.09.2022, fara aprobarea Consiliului Local Ploiesti.

[pdf-embedder url=”https://www.incisivdeprahova.ro/wp-content/uploads/2022/11/463_05.10.2022_contractare_imprumut_intern.pdf”]
Totodata, in HCL nr 463 se specifica in clar:
Art 1. „Aproba modificarea HCL nr 619/21.12.2018 in sensul prelungirii perioadei de trageri cu 1 an de la 20.09.2022 la 20.09.2023. Restul clauzelor contractualoe raman nemodificate”.
Deci, Consiliul Local Ploiesti NU a aprobat in HCL nr 463/05.10.2022, ce semnase ilegal deja Andrei Volosevici, adica comisionul de 0,2% din suma neutilizata de 27.644.336,30 ron, comision in valoare de 55.266,67 ron, un comision ce se plateste ILEGAL in doua transe, 50% la data semnarii Actului aditional si 50% pana la data de 22.12.2022.
Cine aproba plata acestui comision, executivul care a semnat ilegal actul aditional fara aprobarea Consiliului Local Ploiesti sau legislativul care a specificat ca aproba (retroactiv semnarii deja a actului aditional) cu conditia ca „restul clauzelor contractuale raman nemodificate”, adica fara comision (In Contractul de credit nr 201909200119/20.09.2019 si in toate actele aditionale s-au respectat prevederile art 7.1 pct c) prin care comisionul de neutilizare este de 0 % pe an!
Incisiv de Prahova va solicita – OFICIAL – un punct de vedere celor de la IPJ Prahova, D.N.A si DIICOT privind „legalitatea”/NELEGALITATEA si abuzul savarsit de Andrei Volosevici in calitatea de „indeplinire” a atributiilor de primar.
Era in premiera cand un UAT Ploiesti pentru imprumuturi bancare neutilizate sa „negocieze” plati de comisioane bancare, in conditiile in care caietul de sarcini si in contractul initial NU se prevedea asa ceva, iar Consiliul Local NU a aprobat plata acestora.

Pentru „agaricii” politici de serviciu si pentru toate persoanele nevinovate din TCE Ploiesti si din Consiliul Local Ploiesti, Incisiv de Prahova va ofera o noua consultanta JURIDICA GRATUITA pentru a realiza ca sunteti indusi in eroare, cu buna stiinta: „Buba mare, nenicule ! Cam de penal, asa….”

Obligația de deschidere a procedurii de insolvență

Art. 66 alin. (1) din Legea nr. 85/2014 statuează că „debitorul aflat în stare de insolvență este obligat să adreseze tribunalului o cerere pentru a fi supus dispozițiilor prezentei legi, în termen de maximum 30 de zile de la apariția stării de insolvență”. 

În situația neintroducerii cererii sau a introducerea acesteia tardiv, într-un termen care depășește cu mai mult de 6 luni termenul prevăzut de lege de la apariția stării de insolvență se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă. Acțiunea penală se pune în mișcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. (art. 240 C. Penal).

De asemenea, conform art. 25 alin. lit. din Codul de procedură fiscală „Pentru obligațiile de plată restante ale debitorului declarat insolvabil în condițiile prezentului cod, răspund solidar cu acesta următoarele persoane: administratorii care, în perioada exercitării mandatului, cu rea-credință, nu și-au îndeplinit obligația legală de a cere instanței competente deschiderea procedurii insolvenței, pentru obligațiile fiscale aferente perioadei respective și rămase neachitate la data declarării stării de insolvabilitate”. 

Art. 25 a fost completat prin introducerea art. 2 ind. 1 „Pentru obligațiile fiscale restante ale debitorului pentru care s-a solicitat deschiderea procedurii insolvenței, răspund solidar cu acesta persoanele care au determinat cu rea-credință acumularea și sustragerea de la plata acestor obligații.”

Astfel, rezultă fără putere de tăgadă, faptul că, persoanele responsabile, conform actelor constitutive, în speță administratorii societății, au obligația ca la momentul existenței stării de insolvență, cum este definită de art. 5 pct. 29 din legea nr. 85/2104, să formuleze cerere de deschidere a procedurii de insolvență.

O atenție deosebită trebuie acordată dispozițiilor art. 25 și urm. din C. proc. Fiscală, acesta stabilind o răspundere fiscală solidară. Răspunderea se stabilește prin decizie emisă de organul fiscal competent pentru fiecare persoană fizică sau juridică în parte, care poate fi atacată în contencios administrativ. Decizia este titlu executoriu și poate fi pusă în executare conform prevederilor Codului de procedură fiscală.

Pentru a putea fi emisă decizia, organul fiscal trebuie să procedeze la audierea persoanei care se presupune că este responsabilă de încălcarea dispozițiilor menționate. În termen de 5 zile lucrătoare de la data audierii, persoana poate să-și exprime un punct de vedere, iar lipsa audierii duce la nulitatea deciziei de atragere a răspunderii solidare.

Stingerea creanțelor fiscale liberează debitorul, precum și orice alte persoane răspunzătoare solidar (art. 26 alin. 7). Radierea societății din Registrul Comerțului, ca urmare a închiderii procedurii de faliment, ar stinge și această răspundere solidară.

Dacă această procedură, una administrativă, se ajunge în fața instanței de contencios, iar împotriva debitorului se deschide procedura insolvenței/falimentului, este evident că cele două proceduri nu pot concura, situație în care procedura de contencios administrativ va fi suspendată pe toată durata procedurii de insolvență.

Întrucât răspunderea solidară se referă la alte persoane decât debitorul-persoană juridică, o procedură de atragere a acesteia nu este incompatibilă cu insolvența. După cum am arătat la momentul existenței stării de insolvență organele de conducere ale debitorul au obligația de a formula cerere de deschidere a procedurii. În practică, sunt sute societăți comerciale care nu desfășoară activitate de o lungă perioadă și figurează cu datorii către bugetul consolidat al statului, situație în care organele de conducere sunt susceptibile a fi urmărite în solidar la plata datoriilor.

„Sunt impresionat de abnegatia domnului primar Volosevici in a promova proiecte care sa-i pice la vot ! Este un joc de glezne facut la semnul noilor sai detinatori, menit sa puna intr-o lumina nefavorabila Consiliul Local”, preciza cunoscutul avocat George Botez pentru Incisiv de Prahova.

Noua ne ramasese sa ne crucim de abnegatia domnului primar Volosevici care a convocat, o noua sedinta a C.L Ploiesti pentru ieri, cu aceeasi tema.

„Inteligenta ma urmărește de multe ori dar….eu sunt mult mai rapid”!

„Sa vii si sa pretinzi ca vrei sa scoti un teren din domeniul public al municipiului si sa il pui in privat, pentru ca apoi sa il dai TCE-ului sa garanteze datorii pe care TU, primarul Ploiestiului, nu vrei sau nu poti sa le platesti, e semn de mare, dar mare problema. Sau cum ar spune in clasic: buba mare, nenicule ! Cam de penal, asa….”, mai declara avocatul George Botez, , confirmand temerile noastre JUSTIFICATE, bazate pe probe! Buba mare!

Si, ca sa ne aducem aminte de anumiti „agarici” din politica lui Caragiale care au atacat (cu scrisul „altora”, caci eI nu ar fi in stare nici sa lege doua fraze), ceea ce a declarat Valentin Marcu, consilier local din partea Partidului Național Liberal (PNL) despre „Tanti Mița de la Prefectura si REPETENTUL Goe de la Primarie”, articol publicat de Incisiv de Prahova, in exclusivitate, un „agarici” intrat pe aceasta scena politica locala de pe plajele patriei si din poala unei dudui, va reamintim doar urmatoarele aspecte publlicate de colegi din presa locala.

Într-o conferinţă de presă la Ploieşti, Roberta Anastase acuză: „Campanie electorală otrăvită”, un articol scris sub semnatura  ROXANEI TANASE de la Observatorul Prahovean, LUNI, 19 MARTIE 2012 00:03

Ei sunt „agaricii” care se „joaca” cu legalitatea actelor emise de Consiliul Local Ploiesti:

„Ieri, preşedintele PDL Prahova, Roberta Anastase, alături de deputatul democrat liberal George Ionescu şi primarul comunei Puchenii Mari au relatat, în cadrul unei conferinţe de presă, un incident care a avut loc vineri pe raza localităţii Puchenii Mari, când, mai multe persoane ar fi distribuit fluturaşi denigratori la adresa edilului din localitate. Deputatul PDL George Ionescu a povestit că mai multe persoane au împărţit fluturaşi defăimători la adresa primarului PDL din Puchenii Mari. Potrivit parlamentarului, persoanele respective au fost înconjurate de localnici, iar la faţa locului au sosit şi jandarmii. Ionescu a relatat că în zonă a ajuns şi primarul comunei, Constantin Negoi, care susţinea că cele două persoane înconjurate de localnici n-au vrut să se legitimeze însă, puţin mai târziu, s-a aflat despre cine era vorba. „Cele două persoane au fost indentificate de jandarmi. Este vorba de Emil Drăgănescu, şeful Direcţiei de Pază a Consiliului Judeţean Prahova, şi Gheorghe Florea, angajat la aceeaşi instituţie. De altfel, maşina în care se aflau este maşină de serviciu, respectiv PH 22 DJP. În maşina respectivă erau fluturaşii, iar Emil Drăgănescu a susţinut că a găsit plasa”, a mai relatat George Ionescu, lăsând să se înţeleagă că acţiunea ar fi fost comandată de liderii PSD Prahova. Preşedintele PDL Prahova, Roberta Anastase, a susţinut că încearcă să atragă atenţia opiniei publice şi instituţiilor abilitate cu privire la acest incident grav. „Vom sesiza Ministerul Administraţiei şi Internelor. Nu este treaba noastră să rezolvăm lucrurile, însă este de datoria noastră să atragem atenţia asupra acestei probleme extrem de grave a judeţulului”, a declarat Anastase. Potrivit parlamentarului, „aceşti fluturaşi folosesc un nume, al preşedintelui PP-DD. Am vorbit cu Radu Socoleanu şi a spus că n-are nicio legătură. S-au folosit de numele şi imaginea altcuiva”, a mai declarat Roberta Anastase. Contactat telefonic, şeful Direcţiei de Pază din cadrul CJ Prahova a susţinut că nu are nicio implicare în scandalul electoral de la Puchenii Mari. „Vineri eram în faţa Centrului de Adulţi de la Puchenii Mari, unde verificam exteriorul obiectivului şi eventualele puncte vulnerabile, moment în care s-au prezentat două persoane, un bărbat şi o femeie, care ne-au acuzat că am împărţit fluturaşi. Mai mult ca sigur am fost confundaţi”, a susţinut Emil Drăgănescu, şeful Direcţiei Judeţene de Pază a CJ Prahova, care recunoaşte că a fost sancţionat de jandarmi cu 100 de lei, pe motiv că a refuzat să ofere documentele, invocând circumstanţele de la faţa locului, însă, ulterior, susţine s-a legitimat. Am încercat să-l contactăm şi pe preşedintele CJ Prahova, despre care democrat-liberalii susţin că s-ar afla în spatele întregului scandal, însă nu am reuşit. Potrivit unui comunicat de presă al Poliţiei, patru persoane sunt reclamate că ar fi distribuit pliante defăimătoare la adresa unui primar prahovean. „Primarul localităţii a depus plângere împotriva persoanelor depistate”, se arată în comunicatul Poliţiei. Fara alte comentarii acum despre „agaricii” politici

Incompetenta este sinonima cu PROSTIA pentru Tanti Mița de la Prefectura, REPETENTUL Goe de la Primarie si alti „agarici” politici care sar in apararea lui Goe pentru interese absconse si obscure! (Cerasela N.).

Edilul Andrei Volosevici după sedinta Consiliului Local Ploiesti de ieri: „Inteligenta ma urmărește de multe ori dar….eu sunt mult mai rapid”!

Cam cum a fost si cu Spitalul municipal fantoma/”Sunt impresionat de abnegatia domnului primar Volosevici in a promova proiecte care sa-i pice la vot!”

 

 

 

 

 

 

 

Vom reveni. (Cerasela N.).

 

 

 

Uncategorized

Comisia Europeană aprobă tratamentul oral Wegovy pentru adulții cu obezitate sau suprapondere

Publicat

pe

De

Comisia Europeană a acordat autorizația de punere pe piață pentru Wegovy sub formă de comprimat, administrat o dată pe zi, acesta devenind primul agonist al receptorului GLP-1 disponibil în formă orală pentru managementul greutății în Uniunea Europeană.

Tratamentul, care conține semaglutidă orală în doză de 25 mg, este indicat adulților cu obezitate, respectiv cu un indice de masă corporală de cel puțin 30 kg/m², precum și persoanelor supraponderale, cu un indice de masă corporală de minimum 27 kg/m², care prezintă cel puțin o afecțiune asociată greutății. Administrarea se face împreună cu o alimentație cu aport caloric redus și creșterea nivelului de activitate fizică.

Decizia Comisiei Europene vine după opinia pozitivă emisă în luna mai 2026 de Comitetul pentru Medicamente de Uz Uman din cadrul Agenției Europene pentru Medicamente. Aceasta este cea de-a cincea aprobare de reglementare pentru forma orală a tratamentului, după Statele Unite ale Americii, Regatul Unit, Emiratele Arabe Unite și Bahrain.

„Aprobarea Wegovy sub forma unui comprimat administrat o dată pe zi aduce o nouă opțiune importantă pentru persoanele care trăiesc cu obezitate. Obezitatea este o boală cronică gravă, iar posibilitatea de a alege poate avea un impact real. Pentru multe persoane, un comprimat poate reprezenta o modalitate mai simplă și mai ușor de acceptat pentru începerea și continuarea tratamentului”, a declarat Mike Doustdar, președinte și CEO al Novo Nordisk.

O scădere medie în greutate de aproximativ 17%

Aprobarea se bazează pe rezultatele programului clinic OASIS și, în special, pe studiul OASIS 4, care a evaluat semaglutida orală în doză de 25 mg, administrată zilnic, la adulți cu obezitate sau suprapondere și cel puțin o comorbiditate asociată greutății.

În cadrul studiului, participanții care au urmat tratamentul, alături de intervenții asupra stilului de viață, au înregistrat o scădere medie în greutate de aproximativ 17%, comparativ cu 3% în grupul placebo. Aproximativ una din trei persoane a obținut o reducere a greutății corporale de cel puțin 20%.

OASIS 4 a fost un studiu de fază 3b, desfășurat pe parcursul a 64 de săptămâni, care a inclus 307 adulți. Programul clinic OASIS a cuprins în total patru studii și aproximativ 1.300 de participanți.

Potrivit datelor prezentate de companie, profilul de siguranță și tolerabilitate al semaglutidei orale a fost similar celui deja cunoscut pentru forma injectabilă. Rata întreruperii tratamentului din cauza reacțiilor adverse a fost de 6,9%, comparativ cu 5,9% în grupul placebo.

A fost aprobată și doza injectabilă de 7,2 mg

Comisia Europeană a autorizat, de asemenea, Wegovy injectabil în doză de 7,2 mg, administrat printr-un stilou injector de unică folosință. Conform datelor comunicate de Novo Nordisk, această doză a fost asociată în studiile clinice cu o scădere medie în greutate de aproximativ 21%.

Forma orală a tratamentului este deja disponibilă în Statele Unite ale Americii, Regatul Unit și Emiratele Arabe Unite, iar compania intenționează să o lanseze în mai multe țări în a doua jumătate a anului 2026.

Citeste in continuare

Exclusiv

Sănătate la sticlă, pericol la fabrică: cum se joacă Coca‑Cola Ploiești de‑a ruleta rusească cu angajații

Publicat

pe

De

„Nu sunați la 112 fără aprobare!” – politica nescrisă a fabricii

Sănătatea și securitatea în muncă par a fi, la fabrica Coca‑Cola din Ploiești, un fel de reclamă frumos colorată: bună doar pe afiș. În spatele panourilor lucioase și al sloganurilor zâmbitoare, sursele interne descriu o realitate în care omul este, în cel mai bun caz, „daună colaterală”, iar accidentul de muncă – un „inconvenient birocratic” care trebuie musai ascuns.

Potrivit informațiilor primite din interiorul fabricii, conducerea ar fi transmis supervizorilor, șefilor de tură și maiștrilor un mesaj halucinant: nu se sună la 112 fără acordul expres al unui manager. Nici dacă omul este căzut, rănit, în pericol. Apelul la ambulanță devine, astfel, nu un reflex de salvare a unei vieți, ci o decizie de management, filtrată prin grija pentru „imagine”, „raportări” și „bătăi de cap”.

ITM‑ul, teoretic, există. Practic, spun aceleași surse, accidentul trebuie, dacă se poate, „rezolvat intern”. Cu taxiul, cu mașina colegului, cu tăcere, cu „lasă că trece”. Salvarea vieții poate aștepta; ce nu poate aștepta e teama conducerii de dosare, anchete și responsabilități.

Accident la silozuri: zahăr peste om, om sub tăcere

Unul dintre cele mai recente incidente, povestit de sursele noastre din interior, a avut loc la silozurile de zahăr. Potrivit acestora, instalațiile s‑ar fi defectat, zahărul „a amorsat” și a căzut peste un angajat, provocând răni serioase în zona cervicală și la coloană.

Într‑o lume normală, într‑o țară care se pretinde europeană, scenariul ar fi simplu: se sună imediat la 112, vine ambulanța, se asigură asistență medicală de urgență, se raportează accident de muncă, se anchetează, se iau măsuri.
În „lumea Coca‑Cola Ploiești”, conform surselor, s‑ar fi ales alt scenariu: omul nu ar fi fost preluat de ambulanță, ci transportat cu mașina unui coleg, departe de ochii și pixurile instituțiilor. Nu viața, ci hârtia contează; nu sănătatea, ci statistica.

„Fiecare accident aduce hârtii, mai bine să nu existe… oficial”

Sursele noastre susțin că, în interior, logica e cinică și crudă: fiecare accident de muncă înregistrat atrage cercetări, documentație, timp pierdut, observații pentru conducere și, posibil, diminuări salariale pentru cei considerați responsabili. Concluzia? Dacă nu vrei dosare, nu vrei controale, nu vrei „belele” – mai bine nu ai accidente. Sau, și mai bine, nu le ai… în acte.

În aceste condiții, tentația de a evita raportarea oficială a accidentelor de muncă nu mai e un derapaj, ci aproape o politică internă. Se încurajează „stingerea” problemelor în interior, cu prețul sănătății, al vieții și al adevărului.
Hârtia iese „curată”, omul pleacă șchiopătând.

„Siguranță la cel mai mic preț”: rețeta defectelor programate

Un alt capitol negru, relatat de surse, privește întreținerea instalațiilor din fabrică. În loc de mentenanță serioasă, profesionistă, făcută de specialiști calificați, s‑ar fi mers – potrivit informațiilor interne – pe varianta „contractorului cel mai ieftin”.
Cea mai mică ofertă, cel mai mare risc.

Rezultatul? Defecțiuni, improvizații, reparații făcute pe genunchi, instalații lăsate să funcționeze în regim de „merge și așa”. Într‑o fabrică ce lucrează cu silozuri de zahăr, praf combustibil și, după cum aflăm, cu substanțe chimice periculoase în imediata apropiere, „merge și așa” poate însemna, la propriu, „azi lucrăm, mâine explodăm”.

Cocktail exploziv: zahăr, acid clorhidric, sodă caustică și… nepăsare

Conform surselor noastre din interior, în imediata apropiere a silozurilor de zahăr se află rezervoare cu acid clorhidric și sodă caustică. Din cauza improvizațiilor și exploatării defectuoase, aceste substanțe ar putea fi eliminate în atmosferă sau pe diverse materiale, creând un amestec periculos cu praful de zahăr.

Acolo unde un proiectant sau un specialist independent ar trebui să verifice, să autorizeze, să certifice siguranța, sursele susțin că, în practică, s‑ar fi mers pe varianta „verificării interne”: o omologare făcută în casă, într‑o companie care, în public, se laudă cu standarde globale și responsabilitate socială.

Praful de zahăr și substanțele chimice nu știu PR, nu înțeleg comunicate de presă. Înțeleg doar fizică, chimie și reacții. Iar combinația dintre ele, alături de improvizații, poate deveni o bombă cu ceas în mijlocul unei fabrici pline de oameni.

Muncitorii în „saună chimică”, birourile la aer condiționat

În timp ce muncitorii din producție, potrivit relatărilor din interior, își duc zilele în hale cu temperaturi ridicate, în praf, zgomot și expunere potențială la substanțe periculoase, angajații din birouri – inclusiv cei care ar trebui să asigure sănătatea și securitatea în muncă (SSM) – stau la aer condiționat, cu monitoarele curate și rapoartele „aranjate”.

Ironia grotescă: tocmai cei plătiți ca să protejeze muncitorii ajung, conform surselor, să fie parte din sistemul de cosmetizare a realității. Se transmite „discret” că e mai bine să nu exagerezi cu sesizările, să nu creezi „probleme”, să nu zgudui barca. Barca e a companiei; dacă se scufundă, se îneacă, evident, cei de jos.

SSM cu semnătură forțată: „Ori semnezi, ori pleci”

O altă acuzație gravă venită din interior este presiunea pusă pe angajații cu atribuții SSM. Conform surselor, aceștia ar fi împinși să își dea acordul, prin semnătură, pe decizii și situații cu care, profesional, nu sunt de acord.
Dilema lor este simplă și cinică: ori semnezi, ori îți pierzi locul de muncă.

Astfel, sănătatea și securitatea în muncă devin o formalitate birocratică: se bifează că totul este în regulă, se semnează: „Am luat la cunoștință”, „Nu sunt probleme”, „Nu există riscuri semnificative”. Pe hârtie, fabrica e un paradis al siguranței. În realitate, oamenii știu că își pun viața în joc la fiecare tură.

„Paza” imaginii: ambulanțe blocate, poliție la poartă, tăcere în interior

Nu e vorba doar de tăcerea internă. Sursele noastre mai afirmă că șeful serviciului de securitate ar fi transmis firmei de pază să NU permită accesul unei ambulanțe sau al unei echipe de poliție în incinta fabricii până când nu își dă acordul un manager. Cu alte cuvinte, chiar și salvarea are voie să intre doar după ce verifică marketingul.

Dacă un angajat moare sau este grav rănit, problema principală nu este viața lui, ci cum arată situația „în exterior”. În cazul în care un angajat pleacă brusc din tură după un incident, potrivit relatărilor, se poate întâmpla să nu mai existe niciun „caz oficial” de accident la locul de muncă. Omul suferă, dar pentru fabrică, el devine doar „un absenteist”.

„Nu există accidente, doar absențe nemotivate”

Logica relatată de surse este de un cinism monumental: dacă omul pleacă acasă, la spital sau „undeva”, fără ambulanță, fără poliție, fără raport, atunci – în acte – nu s‑a întâmplat nimic la locul de muncă. Nicio responsabilitate, nicio anchetă, nicio sancțiune.
A dispărut doar „o resursă umană”, nu un om.

Din această perspectivă, problema nu mai este doar una de securitate în muncă, ci una de moralitate fundamentală. O companie care la nivel global se promovează ca model de „responsabilitate socială” ajunge, în practica de zi cu zi, să fie acuzată, prin sursele interne, că își apără mai tare procedurile și bonusurile manageriale decât sănătatea oamenilor care îi produc marfa.

Concluzie: între imaginea globală și realitatea din hală

Cazul Coca‑Cola Ploiești, așa cum reiese din relatările angajaților și sursele interne, ridică întrebări grave pentru toate instituțiile care ar trebui să conteze: ITM, inspectoratele de muncă, autoritățile de mediu, Ministerul Muncii, ministerele de resort.

Dacă ceea ce descriu sursele este corect, atunci avem de‑a face nu doar cu incidente izolate, ci cu un întreg sistem de:

  • mușamalizare a accidentelor,
  • presiune asupra angajaților SSM,
  • improvizații tehnice periculoase,
  • ignorare deliberată a riscurilor chimice și mecanice,
  • blocare a accesului serviciilor de urgență fără „aprobarea” conducerii,
  • sacrificare a sănătății oamenilor în numele profitului și al imaginii.

Coca‑Cola, ca brand, vinde „fericire la doză”.
La Ploiești, conform surselor, fericirea asta pare produsă într‑o fabrică în care omul e, în cel mai bun caz, un consumabil. Iar întrebarea finală rămâne, inevitabil, pentru autorități:
câte „doze de tăcere” mai sunt dispuse să înghită până când cineva moare „oficial” la locul de muncă? (Cristina T.).

Citeste in continuare

Uncategorized

HONOR Magic V6: construit pentru a fi folosit, proiectat să reziste

Publicat

pe

De

Un design ultra-subțire, materiale avansate și un scenariu extrem care pune în valoare durabilitatea noului flagship pliabil HONOR

 

București, 15 iulie 2026 HONOR, companie globală specializată în ecosisteme de dispozitive bazate pe inteligență artificială, prezintă HONOR Magic V6, smartphone-ul pliabil conceput pentru a ridica standardele de durabilitate ale categoriei.  Cu un design ultra-subțire, materiale avansate și o construcție robustă, noul flagship îmbină eleganța, performanța și fiabilitatea într-un singur dispozitiv.

Pentru a pune la încercare rezistența dispozitivului într-un scenariu real, HONOR a colaborat cu creatorul britanic de conținut Joe Weller, care a participat la un test spectaculos. În cadrul experimentului, acesta a coborât pe o tiroliană, având ca punct unic de susținere balamaua telefonului HONOR Magic V6. După test, dispozitivul a rămas perfect funcțional, fără deformări structurale, iar balamaua și-a păstrat funcționarea normală.

Un scenariu extrem pentru balamaua HONOR Magic V6

În cadrul experimentului, HONOR Magic V6 a fost supus unui scenariu extrem, în care smartphone-ul a reprezentat singurul punct de susținere între tiroliană și greutatea exercitată asupra acestuia. Testul a început cu atașarea unui rucsac de 25 kg, urmat de o ladă cu echipamente de aproximativ 50 kg. În etapa finală, Joe Weller, cu o greutate de aproximativ 80 kg, și-a susținut întreaga greutate prin intermediul balamalei HONOR Magic V6 și a parcurs întreaga tiroliană.

Design ultra-subțire și cea mai mare baterie integrată până acum într-un telefon pliabil

HONOR Magic V6 stabilește un nou reper pentru categoria smartphone-urilor pliabile, combinând un design ultra-subțire cu cea mai mare baterie integrată până în prezent într-un astfel de dispozitiv. Cu o grosime de numai 4,1 mm atunci când este deschis și 9 mm în poziția pliată, la o greutate de 224 g, noul flagship oferă confortul unui smartphone clasic, alături de avantajele unui ecran pliabil generos.

În interior se află o baterie HONOR siliciu-carbon de 6.660 mAh, dezvoltată împreună cu ATL. Datorită tehnologiei cu până la 25% siliciu și unei densități energetice ridicate, aceasta oferă autonomie extinsă chiar și în scenarii solicitante, de la streaming și gaming până la multitasking și funcții bazate pe inteligență artificială.

Noua generație de materiale utilizate în construcția bateriei îmbunătățește rezistența și stabilitatea termică, contribuind la o autonomie ridicată fără a compromite profilul ultra-subțire al dispozitivului. Arhitectura internă optimizată valorifică eficient spațiul disponibil, eliminând unul dintre compromisurile tradiționale ale telefoanelor pliabile: alegerea dintre un design compact și o baterie de mare capacitate.

Bateria este compatibilă cu încărcarea rapidă HONOR SuperCharge de 80 W prin cablu și 66 W wireless, pentru alimentare rapidă indiferent de scenariu.

Dincolo de construcția sa robustă, HONOR Magic V6 integrează MagicOS 10 și cele mai noi funcții HONOR AI, concepute pentru a simplifica activitățile de zi cu zi. De la traducere și organizare asistate de AI până la capabilități dedicate fotografiei și productivității, noul flagship integrează inteligența artificială în experiența de utilizare, oferind un sprijin practic în activitățile de zi cu zi.

HONOR Super Steel Hinge și HONOR Magic Diamond Screen

Durabilitatea HONOR Magic V6 se bazează pe o combinație de materiale avansate și soluții de inginerie dezvoltate pentru a oferi o experiență de utilizare fără compromisuri. În centrul acestei construcții se află balamaua HONOR Super Steel Hinge, realizată dintr-un oțel dezvoltat de HONOR, cu o rezistență la tracțiune de 2.800 MPa.

Balamaua a trecut cu succes prin teste extinse de pliere și integrează un sistem bionic inteligent de amortizare asistat de AI, capabil să simuleze milioane de scenarii de impact și să optimizeze distribuirea forțelor asupra întregii structuri.

Pentru protecția ecranului exterior, HONOR Magic V6 integrează tehnologia HONOR Magic Diamond Screen și noua generație HONOR Anti-scratch NanoCrystal Shield.

Soluția pe bază de nitrură de siliciu oferă o rezistență ridicată la zgârieturi și uzură, reducând totodată reflexiile până la doar 1,5%.

Ecranul interior utilizează sticlă flexibilă UTG (Ultra Thin Glass) și beneficiază de tratamente speciale pentru reducerea reflexiilor, oferind o cută aproape invizibilă și o rezistență sporită la impact.

Împreună, cele două ecrane au obținut numeroase certificări internaționale pentru rezistență la șocuri, uzură și fiabilitate.

În plus, în condiții controlate de laborator și conform standardului IEC 60529, HONOR Magic V6 este certificat IP68 și IP69 pentru rezistență la praf și apă, inclusiv la jeturi de apă de înaltă presiune.

Culori, preț și disponibilitate

HONOR Magic V6 este disponibil în România în variantele Black și Red, în configurația 16 GB + 512 GB, la prețul recomandat de 11.499 lei. În perioada de lansare, utilizatorii beneficiază de o reducere de până la 1.500 de lei prin partenerii oficiali HONOR.

În plus, pentru dispozitivele achiziționate în România în perioada campaniei, HONOR oferă gratuit serviciul HONOR Care+ Screen Protection*, care include, timp de 12 luni, o reparație gratuită a ecranului interior și o reparație gratuită a ecranului exterior în cazul deteriorărilor accidentale. Utilizatorii eligibili beneficiază, de asemenea, de 3 luni de acces gratuit la Google AI Pro**, care include Gemini Advanced și 5 TB spațiu de stocare în cloud.

Mai multe informații despre HONOR Magic V6 sunt disponibile pe pagina oficială a produsului:
https://www.honor.com/ro/phones/honor-magic-v6/

*HONOR Care+ Screen Protection este un plan exclusiv de protecție extinsă care acoperă, pentru o perioadă de 12 luni, o reparație gratuită a ecranului interior și o reparație gratuită a ecranului exterior, în cazul deteriorărilor accidentale.  Serviciul este oferit gratuit de către HONOR România pentru dispozitivele achiziționate local și se activează automat după prima pornire a telefonului și conectarea acestuia la rețea. Pentru mai multe detalii, accesați: https://www.honor.com/ro/support/screen-protection/

** Google AI Pro, care include Gemini Advanced și 5 TB spațiu de stocare în cloud, este oferit gratuit timp de trei luni de la momentul activării și oferă funcții precum generarea de videoclipuri cu Veo 3.1, crearea de imagini cu Nano Banana Pro, instrumentul de producție video Flow și asistentul de cercetare NotebookLM.

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv2 ore ago

Mascații închid lumina la Giurgiu: „Mandatul” lui Fulga, evacuat cu escortă morală

După ani de scandaluri, morți la apel, evadări ca-n filme proaste și o „afacere de familie” demnă de manualul de...

Exclusiv3 ore ago

REPUBLICA PARALELĂ A ȘTAMPLEI „STRICT SECRET”. Cum a fost răpită piața 5G de CSAT, pusă la adăpost de Justiție și împachetată în „interes național”

Democrație pe hârtie, dictatură de CSAT în practică România trăiește, oficial, într-o „democrație constituțională”. Neoficial, însă, pare mai degrabă o...

Exclusiv3 ore ago

O nouă eră în salarizarea polițiștilor: DGF apasă pe Maisal, finanțiștii din teritoriu numără taste, nu bani

DGF a transformat personalul structurilor de financiar din teritoriu în simpli operatori de calculator, dezvăluie Sindicatul Polițiștilor din România „Diamantul”....

Exclusiv3 ore ago

O nouă eră în aplicarea „selectivă” a legii: șeful Poliției Române și pixul care face ravagii la baza sistemului

Șeful e în toane bune, legea e pe modul „opțional” Șeful Poliției Române este în toane excelente zilele acestea, după...

Exclusivo zi ago

Furtuna transatlantică a cenzurii: Cum a ajuns România cârpa de șters a Congresului SUA și a Comisiei Europene

România, primul cobai electoral aruncat sub roțile algoritmilor În decembrie 2024, România a intrat în istoria politică mondială nu printr-o...

Exclusivo zi ago

O nouă rușine în siguranța muncii: polițiști trimiși la lucru în condiții toxice, instituția se ascunde după „cercetare prealabilă”

Când arestul devine risc profesional: „Diamantul” sună alarma la IPJ Sibiu Sindicatul Polițiștilor din România „Diamantul” a ajuns să facă...

Exclusivo zi ago

O frână de mână trasă la Palatul Victoria: instanța transformă „marea reformă a salarizării” în spectacol cu martori asistenți

Consultarea publică „la mișto” este oprită cu acte în regulă Consultarea publică pe Legea salarizării a fost suspendată de instanță,...

Exclusivo zi ago

Hipodromul cu iz penal: cum se dopează caii și se diluează regulamentul, sub ochii unei comisii de decor

Culise murdare la trap: regulamentul, călcat în picioare Pe hipodromul din Ploiești nu se mai aleargă doar caii, ci și...

Exclusiv2 zile ago

IPJ CONSTANȚA, MANUAL DE ABUZ INSTITUȚIONAL: NU CONTEAZĂ LEGEA, CONTEAZĂ TURNĂTORUL!

PRIORITATE ZERO LA IPJ CONSTANȚA: VÂNĂTOAREA DE „VINOVAȚI” CARE SPUN ADEVĂRUL La IPJ Constanța, urgența nu poartă uniformă, nu are...

Exclusiv2 zile ago

„Onoare pe datorie, soldă la promoție”: cum îți plătește Statul sângele cu stegulețe și citate motivaționale

Adam Smith, sindicalist post-mortem: ce nu vor să audă politicienii când deschid „Avuția națiunilor” Când polițiștii și militarii cer bani,...

Exclusiv2 zile ago

TIR-istul cu „curaj” de cauciuc: beat criță, fără permis și cu tupeu cât DN 57

Așa arată inconștiența la volan: 40 de tone, alcool și zero creier AȘA CONDUCE UN ȘOFER INCONȘTIENT! – o spun...

Exclusiv2 zile ago

„Specialii” din noroi și experții din pixeli: când militarii cară nămol, vitejii de internet cară comentarii

„Unde s-au evaporat experții de serviciu?” Unde sunt acum „experții” care strigă, cu mâna pe tastatură și curajul în spatele...

Exclusiv3 zile ago

De la etilotest la plug: „Instructorul de etică” de la Blejoi trece pe tractor cu remorcă penală -Grădinița de cadre a IPJ Prahova– sezonul XXIX

Grădinița de cadre – sezonul XXIX: întoarcere la Blejoi, unde cadrele cresc pe tractor Serialul „Grădinița de cadre – IPJ...

Exclusiv3 zile ago

„Prescripția salvează hoția”: cum a ajuns România cimitirul dosarelor cu fonduri europene, pus la zid de CJUE

„Dragi hoți de fonduri europene, nu vă mai bazați pe calendar!” Prescripția dosarelor cu fonduri europene din România a fost...

Exclusiv3 zile ago

MAI, vânător de „scrisori obraznice”: cum a ajuns Aparatul Central să scotocească prin petițiile polițiștilor

Sindicatul Polițiștilor din România „Diamantul” cere, în baza Legii 544/2001 și a Constituției, să afle cine, de ce și cum...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv