Exclusiv
Deficitul de personal în Poliția Română și Poliția de Frontieră: O criză ignorată
Problematică actuală
Alin Rusu, liderul SPRD-organizația STPF Suceava, subliniază că un aspect fundamental care contribuie la abuzurile legate de permanența forțată și neplătită este deficitul masiv de personal din structurile de poliție. Datele furnizate de Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR), Direcția Generală de Poliție a Municipiului București (DGPMB) și inspectoratele județene de poliție arată o situație alarmantă, în care unele unități funcționează cu până la un sfert dintre posturi neocupate, iar în anumite județe deficitul depășește 28%.
Situația funcțiilor vacante
Conform datelor din februarie 2025, se observă următoarele procente de funcții vacante:
- IPJ Teleorman: 28,93%
- Inspectoratul General al Poliției de Frontieră: 25%
- IPJ Constanța: 25,99%
- IPJ Sălaj: 25,21%
- IPJ Satu Mare: 24,76%
- București (DGPMB): 22%
Impactul deficitului de personal
Deficitul de personal are consecințe grave asupra funcționării Poliției Române și Poliției de Frontieră:
- Suprasolicitarea polițiștilor: Cei aflați în serviciu sunt obligați să lucreze mult peste limita legală.
- Permanența la domiciliu: Conducerea MAI impune polițiștilor să acopere lipsurile prin permanență forțată, fără compensații financiare.
- Riscuri operaționale: În județele cu deficiențe mari de personal, timpii de reacție la evenimente sunt mai mari, iar polițiștii trebuie să gestioneze situații complexe cu efective reduse.
- Probleme în marile orașe și la frontieră: De asemenea, Bucureștiul funcționează cu un deficit de 22%, iar județele de frontieră precum Constanța și Mehedinți se confruntă cu lipsuri între 18% și 26%.
Obstacolele în angajări
Deși deficitul de personal este bine cunoscut, Guvernul și conducerea MAI evită să ia măsuri decisive pentru angajarea de noi polițiști. Principalele motive includ:
- Reducerea cheltuielilor: Salariile polițiștilor constituie un cost semnificativ, iar guvernanții optează pentru măsuri de austeritate.
- Politica de tăiere a posturilor vacante: În loc să creeze condiții de muncă și de salarizare motivante, Guvernul și MAI preferă să mențină posturi neocupate pentru a reduce presiunea bugetară.
Ipoteze și justificări
Există o ipoteză care sugerează că, deși Guvernul ar încerca să ofere stimulente salariale, aparatul central al MAI restricționează accesul la aceste beneficii. Un exemplu relevant este majorarea salarială de până la 30% prevăzută de OUG 26/2024 (“Bayraktar”), care ar trebui să compenseze condițiile de muncă dificile, dar este aplicată restrictiv doar pentru o minoritate din personal.
Dovezi ale inechității
- Criterii discriminatorii: Condiția „foarte bine” pentru calificativul necesar obținerii majorării exclude o mare parte a personalului.
- Sancțiuni în cazul abaterilor disciplinare: Dacă un polițist este sancționat disciplinar, pe lângă penalizare, acesta pierde și dreptul la majorarea salarială, o măsură abuzivă.
Concluzie
Permanența la domiciliu impusă ilegal este o soluție disperată la problema cronică a deficitului de personal. Guvernul și MAI trebuie să acționeze urgent pentru a:
- Angaja un număr suficient de polițiști pentru a acoperi deficitul.
- Elimina abuzul legat de permanența la domiciliu.
- Respecta timpul de muncă și drepturile salariale ale polițiștilor.
Fără o reformă profundă, Poliția Română și Poliția de Frontieră vor continua să funcționeze în regim de avarie, cu efecte grave asupra siguranței cetățenilor și a condițiilor de muncă ale polițiștilor. Este imperativ să se investească în recrutarea de personal și în crearea unui mediu de lucru motivant și echitabil, pentru a asigura un sistem de ordine publică eficient și capabil să răspundă provocărilor contemporane. (Cristina T.).
Exclusiv
„Român contra român”: Cum operațiunea politică de dezbinare fragmentează societatea și transformă cetățenii în tinte vii
Exclusiv
I.P.J. PRAHOVA, DE LA DOREL LA CARACAL: MAEȘTRII CIRCULUI, SUB BAGHETA GONFLABILĂ A INCOMPETENȚEI! (VIDEO)!
Exclusiv
Vălenii de Munte: Imperiul crăiesc al corupției și micul dejun ilegal al elitelor!
-
Exclusivacum 4 zileMAFIA DIPLOMATICĂ: CUM MINISTERUL DE EXTERNE A DEVENIT FEUDA „SIRENEI” ȘI A „CONSULILOR” DE PLASTIC, CU PARLAMENTUL PE POST DE TEATRU DE PĂPUȘI!
-
Exclusivacum 3 zileJilava, pușcăria statului: Între clanuri, cadavre și caricatura justiției!
-
Exclusivacum 22 de oreVălenii de Munte: Imperiul crăiesc al corupției și micul dejun ilegal al elitelor!
-
Exclusivacum 22 de oreI.P.J. PRAHOVA, DE LA DOREL LA CARACAL: MAEȘTRII CIRCULUI, SUB BAGHETA GONFLABILĂ A INCOMPETENȚEI! (VIDEO)!
-
Exclusivacum 5 zileDezastru la Academia de Poliție: Reabilitare de 8,3 milioane de euro, mistuită de vânt și birocrație
-
Exclusivacum 5 zileInvestiție de peste 16 milioane lei ingropată într-un proiect IT nefuncțional la MAI: REN-FEC, un eșec costisitor?
-
Exclusivacum 2 zileȘefi din Poliția Română, sub lupa procurorilor
-
Exclusivacum 22 de oreVălenii de Munte: Pălinca de prună și jecmăneala de om! Festivalul foamei „Împăratului”, Ediția XXVI!




