Connect with us

Administratie

Bataia de joc la adresa gimnastelor de la CSM Ploiesti ar putea înceta prin preluarea secției de ritmică de către Consiliul Județean Prahova. 

Publicat

pe

Bataia de joc la adresa gimnastelor de la CSM Ploiesti ar putea înceta prin preluarea secției de ritmică de către Consiliul Județean Prahova.
Ar fi nevoie de adăugarea unei noi ramuri sportive în CIS-ul Activ Prahova Ploiesti, clubul sportiv al Consiliului Judetean, si o hotarare de preluare a gimnastelor batjocorite de militianul pensionar Dănut Burghelea la ordinele lui Andrei Volosevici.
O astfel de acțiune i-ar demonstra lui Volosevici că mai există oameni care cred în sportul de performanță si care nu acceptă bătaia de joc.
Suntem convinsi că vom auzi că nu există săli de sport in patrimoniul Consiliului Judetean Prahova. Si aici există solutii prin parteneriate cu primarii care au săli de sport moderne construite in comune (Păulesti, Măgurele,Plopu,Blejoi, etc) si transportarea sportivelor la si de la antrenament cu microbuzele CJ.
Printr-o decizie de acest tip, Consiliul Județean s-ar imbogăți cu una dintre cele mai medaliate secții sportive din Ploiesti, mai ales că fetele nu au un buget atât de mare, precum alte ramuri sportive.

Reamintim ca, PNL Ploiești a lansat un nou apel public, în urma celor mai noi dezvăluiri referitoare la situația Secției de gimnastică ritmică de la CSM Ploiești. Într-un mesaj publicat luni și preluat și de senatorul PNL de Prahova Roberta Anastase, președintele organizației municipale, liberalii fac trimitere inclusiv la salariile nejustificat de mari plătite unora dintre angajații sau sportivii legitimați la Clubul Sportiv Municipal.

Între timp, la secția amintită, salariile au fost reduse la jumătate, lăsând gimnastele fără antrenor și posibilitatea de mai participa la competiții.

„Facem un nou apel public la o ultimă urmă de decență și omenie a primarului orașului Ploiești: «Volosevici, nu-ți vărsa ura și nervii pe micuțele gimnaste de la Secția de gimnastică ritmică a CSM Ploiești!»

Este absolut inadmisibilă situația în care s-a ajuns la această secție a CSM Ploiești. Din frustrare și răzbunare, antrenoarei de gimnastică ritmică, Simona Puiu, i-a fost micșorat (fără negociere) salariul brut la doar 2.500 lei.

În urma refuzului doamnei antrenoare de a semna un astfel de contract umilitor, Secția de gimnastică ritmică a rămas fără antrenor. Micuțele gimnaste nu se mai pot antrena, nu mai pot participa la competițiile naționale și internaționale.

Acestă formă continuată de umilire și răzbunare pe gimnaste trebuie să se oprească ACUM! Ați întins prea mult coarda!

Nu încercați să vă justificați măsurile discriminatorii spunând că nu au fost alocați bani de la bugetul local pentru CSM.

Bani există! Doar că ei sunt direcționați către «oamenii de casă» ai primarului, cum este cazul doamnei Lia Ilie, care, fără să aibă studii de specialitate, fără să aibă experiență sportivă și care are o singură misiune, aceea de a-l sluji pe primar, are un salariu de 6.000 lei! Zero performanță! Zero medalii! Zero experiență!

Bani există! Baschetbaliștii străini de la CSM au salariul de aproximativ 9000 €/ lună. Zero performanță! Zero rezultate! Zero medalii!

Vedeți? Bani există, doar că ei sunt cheltuiți după bunul plac al polițistului Daniel Burghelea, consilier al domnului primar și pus director la CSM doar pentru a duce la îndeplinire toate ordinele abuzive ale edilului.

Știm bine ca singurul dumneavoastră obiectiv este să desființați secția de gimnastică ritmică pentru ca de acolo nu se întoarce «parandărătul» către camarila PSD!
Opriți-vă!

Gimnastele trebuie respectate! Munca lor trebuie respectată! Au dreptul ca, după ani de zile de antrenamente, să participe la concursuri.

Au dreptul la recunoaștere și la medalii!” era comunicatul transmis luni de PNL Ploiești.

(Paul D.).

Administratie

Blitz la granița de la Calafat: Peste 2 milioane lei în parfumuri și haine contrafăcute, oprite de Poliția de Frontieră Giurgiu

Publicat

pe

De

O acțiune fulgerătoare, de tip BLITZ, a polițiștilor de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră (ITPF) Giurgiu a scos la iveală o rețea de contrabandă cu produse contrafăcute. Peste 6.700 de articole, estimate la o valoare de aproape 2,4 milioane de lei, au fost interceptate într-un ansamblu rutier la punctul de control de pe DN56, în proximitatea podului Calafat-Vidin, stopând o tentativă de inundare a pieței cu marfă ilegală.

Intervenție rapidă pe DN56: Un transport „suspect” oprit pentru verificare

Echipajele de la Sectorul Poliției de Frontieră Calafat, parte a ITPF Giurgiu, au acționat prompt. Pe DN56, în parcarea adiacentă stației de taxare a podului Calafat-Vidin, a fost oprit pentru verificări un ansamblu rutier înmatriculat în Bulgaria. La volan se afla un cetățean bulgar în vârstă de 37 de ani, care circula pe ruta Bulgaria-Ungaria. Atenția sporită a oamenilor legii s-a dovedit justificată.

Valoare uriașă: Mii de produse false, de la parfumuri la articole vestimentare

Controlul detaliat al compartimentului de marfă a confirmat suspiciunile inițiale. În interiorul semiremorcii, polițiștii de frontieră au descoperit numeroase flacoane de parfumuri și articole vestimentare. Toate produsele purtau însemnele unor mărci internaționale celebre, iar lipsa documentelor de proveniență a generat suspiciunea fermă de contrafacere.

În urma inventarierii, s-a constatat o cantitate impresionantă de 6.771 de produse, a căror valoare, dacă ar fi fost comercializate ca produse originale, ar fi atins suma de 2.369.850 de lei. Bunurile au fost ridicate imediat în vederea continuării cercetărilor, blocând accesul acestora pe piața neagră.

Dosar penal și mesajul autorităților: Luptă continuă impotriva ilegalităților

Conducătorului auto bulgar i s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de punere în circulație a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată, care prejudiciază titularul mărcii. Poliția de Frontieră va continua cercetările, urmând ca la finalizarea acestora, să fie propuse soluții legale prin unitatea de parchet.

Reprezentanții Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu reiterează angajamentul instituției: „desfășoară zilnic, împreună cu celelalte instituții abilitate, acțiuni ferme în întreaga zonă de competență, pentru prevenirea și combaterea activităților ilegale, precum și pentru depistarea și sancționarea persoanelor care nu respectă legea. Suntem permanent la datorie pentru a asigura un climat de siguranță și pentru a oferi sprijin cetățenilor și participanților la trafic, în orice situație.” Această acțiune de succes subliniază eforturile constante ale autorităților de a proteja piața de produse contrafăcute și de a asigura un mediu economic corect și sigur. (Sava N.).

Citeste in continuare

Administratie

România, incărcată cu miliarde: PNRR revizuit aprobă peste 10 miliarde euro pentru dezvoltare rapidă

Publicat

pe

De

Bruxelles-ul a dat undă verde, iar România se pregătește să primească un impuls financiar semnificativ. Ministrul de Finanțe, Alexandru Nazare, a anunțat un succes major pentru țară: aprobarea planului național de redresare și reziliență (PNRR) revizuit, prin care România va beneficia de peste 10 miliarde de euro până la finalul anului 2026. O veste crucială pentru economia națională, rezultată în urma unor negocieri intense și strategice.

Negocieri sub presiune: Responsabilitate și pragmatism la Bruxelles

„Am încheiat cu succes negocierile pentru aprobarea PNRR revizuit,” a declarat ministrul Alexandru Nazare (sursa: comunicat al Ministerului de Finanțe). Acesta a subliniat că procesul de la Bruxelles a fost „un proces complex, în care responsabilitatea și pragmatismul au făcut diferența.” Potrivit Ministrului de Finanțe, în ultimele patru luni s-a reușit menținerea nivelului maxim al granturilor nerambursabile, o victorie importantă care reduce presiunea asupra bugetului de stat, toate acestea printr-o structură a planului „mai simplă și mai eficientă.”

Infrastructură vitală și reforme esențiale: Autostrada Moldovei și ANAF

Printre cele mai notabile realizări ale planului revizuit se numără asigurarea finanțării Autostrăzii Moldovei. Acest proiect de infrastructură strategică a fost transferat din componenta de împrumut a PNRR în cea de grant, „un pas important pentru execuția lucrărilor din fonduri europene nerambursabile și o garanție a finalizării proiectului în 2026,” a precizat Nazare (sursa: Ministerul de Finanțe). Această mutare este esențială pentru dezvoltarea regiunii de nord-est și a comunităților locale. De asemenea, s-au menținut sume importante din granturi prin revizuirea jalonului privind gap-ul de TVA și asumarea unei reforme reale a Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF), demonstrând angajamentul pentru eficientizare și transparență.

Un suport consolidat pentru economie: Impuls pentru mediul privat

Nu doar infrastructura beneficiază de pe urma PNRR revizuit. Ministrul de Finanțe a evidențiat și creșterea alocărilor pentru economie și mediul privat, inclusiv prin capitalizarea Băncii de Dezvoltare și Investiții cu 500 milioane lei. „O sumă importantă care se va vedea în business în următorii ani,” a declarat Alexandru Nazare (sursa: Ministerul de Finanțe), indicând o direcție clară spre stimularea inițiativei private și crearea de oportunități economice.

Miliarde de euro în economie: Rapiditate și decizii curajoase

Până în prezent, România a încasat deja 10,7 miliarde de euro din PNRR. Perspectiva este și mai optimistă, cu o sumă similară așteptată până la finalul anului viitor. „Acești bani trebuie să ajungă rapid în economie și să susțină creșterea, investițiile și locurile de muncă,” a subliniat Ministrul de Finanțe (sursa: Ministerul de Finanțe). Mesajul său final a fost un apel la acțiune: „Relansarea economică nu se face prin promisiuni, ci prin decizii curajoase și prin atragerea fiecărui euro disponibil pentru dezvoltarea României.”

Citeste in continuare

Administratie

Poluarea istorică, sub asalt: România lansează o operațiune de 126 milioane lei pentru ecologizarea iazurilor miniere până în 2028

Publicat

pe

De

Guvernul României a dat undă verde unui plan ambițios, dar vital, de ecologizare a iazurilor de decantare din sectorul minier, o problemă nerezolvată care persistă de peste trei decenii. Prin alocarea a aproape 126 milioane lei, cu termen de finalizare până în 2028, țara noastră face un pas decisiv spre reducerea poluării și protejarea mediului, transformând o amenințare veche într-o prioritate de siguranță națională.

O urgență națională și de sănătate publică: De ce acum?

Ministra Mediului, Diana Buzoianu, a subliniat imperativul acestei acțiuni, declarând că „poluările istorice nerezolvate de peste 35 de ani nu pot fi amânate la nesfârșit. Fiecare zi în care nu intervenim poate să coste vieţi, ecosisteme şi bani.” Potrivit doamnei ministra, decizia de a direcționa fonduri din Fondul pentru Mediu în astfel de „investiţii care chiar contează” nu reprezintă un capriciu, ci „o necesitate de siguranţă naţională şi sănătate publică.” Această abordare fermă reflectă o recunoaștere a riscurilor generate de perimetrele miniere abandonate și nevoia stringentă de intervenție.

Un efort interministerial: Strategia și finanțarea proiectului

Decizia strategică de a finanța lucrările de închidere și ecologizare a iazurilor de decantare survine în urma aprobării unei hotărâri inițiate de Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT). Proiectul beneficiază de o colaborare strânsă, fiind implementat prin Fondul pentru Mediu, în parteneriat cu Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP). Această colaborare interministerială, bazată pe o „responsabilitate comună” (sursa: ministra Diana Buzoianu), asigură o abordare integrată și coerentă a problemei.

Harta vindecării: Unde ajung milioanele de lei?

Investițiile, cu o valoare totală de aproape 126 milioane lei, sunt direcționate către lucrări de siguranță și ecologizare pentru perimetrele miniere cele mai critice, abandonate de peste trei decenii. Printre zonele vizate se numără:

  • Mina Certej (iazurile Valea Mireșului și Valea Mealu, județul Hunedoara)
  • Mina Teliuc (iazurile 1, 2 și 3, județul Hunedoara)
  • Mina Baia Sprie (iazul Tăuții de Sus, județul Maramureș)

Durata estimată a lucrărilor variază între 12 și 24 de luni pentru fiecare amplasament, în funcție de complexitatea tehnică și condițiile de mediu specifice, indicând o abordare pragmatică și adaptată fiecărui caz în parte.

Un viitor mai curat: Beneficiile pe termen lung pentru România

Prin aceste proiecte de anvergură, România nu doar repară greșeli istorice, ci face un pas concret spre un viitor mai verde și mai sigur. Obiectivele finale sunt multiple și de impact: reducerea semnificativă a poluării, protejarea vitală a resurselor de apă, stabilizarea terenurilor cu risc de alunecare și, în cele din urmă, refacerea mediului natural. Aceste investiții subliniază un angajament reînnoit al statului român față de mediu și față de sănătatea publică, transformând zone odinioară rănite în ecosisteme reabilitate.

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv9 ore ago

Pârâul Dâmbu, salvat de la sufocare: Intervenția fermă a Poliției Locale Ploiești, Serviciul Protecția Mediului

O proprietară din Ploiești a fost sancționată drastic de către forțele de ordine, după ce a ales să transforme albia...

Exclusiv17 ore ago

Sistemul Antigrindină: Miliarde evaporate, zero rezultate și recole record fără rachete – Raportul Exclusiv care demască jaful secolului!

De ani de zile, așa cum am documentat în repetate rânduri , Sistemul Național Antigrindină (SNAG) a fost subiectul unor...

Exclusiv19 ore ago

Circ la SAS! Când „Acțiunile Speciale” devin „acțiuni penale” orchestrate de psihologi-călăi și șefi cu „inel magic” – Totul la vedere, în fața Justiției!

Când spui Serviciul pentru Acțiuni Speciale (SAS), te gândești la mascați gata de orice, la elite, la „băieți buni”. Dar,...

Exclusiv19 ore ago

Labirintul juridic al MAI: Când „inteligența asimptomatică” dictează legea

În analele deja legendare ale absurdului administrativ românesc, Ministerul Afacerilor Interne (MAI) pare să-și fi asigurat un loc de cinste,...

Exclusiv19 ore ago

Mașina de poliție, „autoservire” personală pentru un sef

Sindicatul Europol denunță abuzuri fără precedent la Moldova Nouă Un nou scandal zguduie Poliția Română, scos la iveală de Sindicatul...

Exclusivo zi ago

„Ne ducem în cap!” Alerta ANP: Sistemul Penitenciar, la un pas de colaps din lipsă de personal

Un avertisment sumbru a fost lansat de la vârful Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP), unde directorul general, Bogdan Burcu, a...

Exclusiv2 zile ago

SAS, de la „echipă de intervenție rapidă” la „brigada psihologilor cu bâtă”: Când statul de drept e suspendat, iar abuzul e Lege!

Când te gândești la Serviciul pentru Acțiuni Speciale (SAS) al Poliției Capitalei, imaginea este clară: elită, disciplină, profesionalism. Realitatea din...

Exclusiv2 zile ago

Războiul secrete-transparență: Ordinul MAI S/108/2011, sub asalt juridic

Sindicatul „Diamantul” acuză MAI și IGPR de tergiversare în procesul de declasificare Un nou episod al luptei pentru transparență în...

Exclusiv2 zile ago

Scandalul interceptărilor ilegale de la IPJ Botoșani: Tentativă de ‘mușamalizare sistematică’ la nivelul instituțiilor cheie

Un scandal de proporții zguduie din temelii Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Botoșani, aruncând o umbră serioasă asupra integrității unor...

Exclusiv2 zile ago

Scandal la rutiera Medgidia: Şeful „pârnăiaş” răzbună agentul umilit! Sindicatul Europol denunță o NOUĂ hărțuire!

Un nou episod șocant de abuz de putere zguduie Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Constanța, dezvăluit de Sindicatul Europol. Cazul...

Exclusiv2 zile ago

Salarii de nababi pentru o instituție-fantomă: Antigrindina S.R.L. – Maldivele din bugetul românesc, ediția „zero activitate” și 20.000 de lei/lună pentru tăcere!

Fantoma cu salarii de aur bântuie bugetul României După ce fermierii prahoveni, adevărați detectivi în agricultura românească, au demascat sistemul...

Exclusiv3 zile ago

România, fabrica de absurdități: De la „igienă” economică la mita de un milion, justiția dansează!

Într-o țară în care serialul „Corupția fără sfârșit” bate toate recordurile de audiență și se reinventează cu fiecare zi, un...

Exclusiv3 zile ago

MAE: Academia de diplomație sau bârlogul faraonilor fiscali? Oana Țoiu „reformează” cu concursuri viciate și platforme piratate – Detalii exclusiv Incisiv de Prahova!

România, țara în care absurdul fiscal se transformă constant în tragicomedia birocratică, ne servește un nou episod halucinant. După ce...

Exclusiv3 zile ago

Transparența pe „sârmă”: Balerini la MAI și biliardul stricat – Sindicatul „Diamantul” intreabă, Ministerul răspunde evaziv

O corespondență cu ecouri: Întrebări arzătoare despre Centrul Cultural al MAI, răspunsuri reci și opace O corespondență recentă dintre Sindicatul...

Exclusiv3 zile ago

Tragedie fără ecou: Tânăr arestat preventiv, găsit spânzurat în Centrul de Reținere al IPJ Galați

Un incident socant aruncă o umbră asupra condițiilor de detenție preventivă Un eveniment tragic a zguduit ieri Inspectoratul de Poliție...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Criptomonede Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv