Administratie
Tudorel si Viorica – Un cuplu de comici “vestiti”
Ar fi de ras, daca nu ar fi de plans cum cei doi “actori” ramasi fara job politic incearca in ultima perioada sa reintre in atentia publica. Brusc, si-au amintit amandoi cum Tariceanu si Dragnea puneau presiune pe ei sa dea “amnistia si gratierea”. Ba nu, sa puna in acord legile justitiei cu deciziile CCR. Dar nici ei nu mai tin minte exact ce au declarat. Ba chiar ce au negociat ei insisi la Bruxelles cu Timmermans. Viorica isi aminteste acum o intalnire unde ea mai mult a tacut (ne explica acum plina de intelepciune) si in care s-a cerut insistent OUG privind “amnistia si gratierea”… In mai 2019 spune ca: “Nu a fost o impunere în a da aministia şi graţierea. S-a discutat, iar eu vă spun un lucru, eu nu am avut niciodată pe masa guvernului un document referitor la amnistie şi graţiere, lucru pe care poate să-l confirme şi ministrul Justiţiei de atunci Tudorel Toader”. Haha. Pai cum asa? S-a cerut insistent dar nu a fost o impunere.Vai, vai!
Si Tudorel are memorie selectiva se pare pentru ca in decembrie 2018, aflat la Bruxelles si intrebat despre un OUG privind amnisitia si gratierea declara ca: “Un act normativ privind amnistia şi graţierea nu este un ”act de clemenţă” pe care “şi-l doresc doar unii”, subliniind că nu vrea ”să fie tras la răspundere cel care nu este vinovat”. Deci cum?
Da, intalnirea aceea de la Baneasa a existat! In ianuarie 2019, fix dupa vizita la Bruxelles cand dl Toader explica cum e cu “amnistia si gratierea”. Dar discutia a fost in urma intalnirii celor doi (Tudorel si Viorica) cu Timmermans si echipa de specialisti pe marginea armonizarii deciziilor CCR. Sunt convinsa ca si Calin Popescu Tariceanu isi va aminti si va confirma ca la acea intalnire cei doi au propus chiar un calendar de adoptare a unor OUG pana la 1 martie, privind armonizarea, desi presedintii celor doua Camere le-au spus ca pot porni procedura in Parlament la 1 februarie.
Interesant este insa cum uita domnul Tudorel Toader vacanta petrecuta la Neptun impreuna cu familia alaturi de Liviu Dragnea. Si mai uita cred si despre rugamintile fierbinti pe care i le adresa lui Liviu Dragnea din 2017 pana in 2019 fara incetare ca PSD sa o sustina pe Marieta Safta judecator la CCR. Ah, da si mai uita si despre discutia privind scoaterea presedintelui din circuitul de numire a procurorilor, in care Liviu Dragnea i-a spus ca nu este de acord dar el a promovat legile fix cu aceasta formulare. Si cu siguranta uita si de insistentele la Viorica de a o salva pe doamna Safta atunci cand a devenit incompatibila si a trebuit sa demisioneze din minister. Si da, a uitat si cum domnia sa si doamna Safta blocau toate actele normative ale Guvernului, toti ministrii Cabinetului fiind exasperati ca nu primesc avize. Si uita si despre jignirile inacceptabile la adresa jurnalistilor. Sa nu mai punem la socoteala si OUG cu dedicatie prin care fiul sau a devenit asistent universitar fara concurs. Ah, si desigur Ordinul de ministru prin care se facea notar ca sa-si aduca fiul de la “tara” la oras… Stati ca am pierdut sirul
Dar Viorica oare ce isi mai aminteste? Hai ca e interesant! Cum s-a dus la Timmermans si i-a explicat ca trebuie dat OUG de armonizare a deciziilor CCR? Ah, asta nu? Cum s-a vazut cu abasadorul SUA la UE sa ii explice nedreptatile din justitie? Nu-si aminteste? Sunt sigura ca Ana Birchall le poate aminti si Vioricai si lui Tudorel muuulte! Sau poate isi aminteste de vacantele la mare, la munte, cand juca ping pong cu domnul presedinte! Ah, nu-si mai aminteste! Dar poate despre Legea apelor minerale? Sau Legea minelor? Nu? Sunt sigura insa ca unii isi amintesc. Si sunt la fel de sigura ca atunci cand lui Liviu Dragnea i se va aproba sa vorbeasca cu presa, va confirma tot ce am spus mai sus. Unii au memoria scurta, sau selectiva…sau mult tupeu si cu siguranta nu au caracter! (Anca Alexandrescu- Realitatea din PSD).
Administratie
Recunoaștere la cel mai înalt nivel: Polițiștii români premiați de Cătălin Predoiu la 164 de ani de istorie a Ministerului Afacerilor Interne
Într-un cadru solemn, marcând 164 de ani de existență a Ministerului Afacerilor Interne (M.A.I.), excelența și devotamentul în serviciul public au fost celebrate prin premierea celor mai performanți angajați ai structurilor de ordine publică. Viceprim-ministrul și ministrul afacerilor interne, Marian-Cătălin Predoiu, a conferit înalte distincții polițiștilor care s-au remarcat prin acte de eroism, salvarea de vieți omenești și succese răsunătoare în combaterea criminalității organizate.
Eroism și profesionalism sub emblema datoriei: De la vieți salvate la capturi record de droguri
Conform informațiilor furnizate de Poliția Română, Emblema de Onoare a M.A.I. a fost acordată unui număr impresionant de ofițeri și agenți care au demonstrat un curaj deosebit în misiuni critice. Printre premiați se numără echipa I.P.J. Neamț, responsabilă pentru descoperirea unei culturi vaste de canabis în Dragomirești, și polițiștii din I.P.J. Teleorman, a căror contribuție a fost decisivă în localizarea și capturarea unui fugar internațional aflat pe lista „Most Wanted”.
Distincțiile au vizat și intervenții de salvare care au făcut diferența între viață și moarte. Au fost onorați polițiști din cadrul D.G.P.M.B., I.P.J. Bacău, I.P.J. Vâlcea, I.P.J. Neamț, I.P.J. Buzău și I.P.J. Timiș, aceștia intervenind prompt pentru a salva cetățeni din situații limită, precum amenințări cu violență, pericole iminente pentru copii sau tentative de înec. Totodată, structurile D.O.P. și D.I.C.E. au fost recunoscute pentru loviturile aplicate criminalității economice, silvice și evaziunii fiscale.
Distincții pentru structurile de elită și misiuni internaționale de succes
Pe lângă meritele individuale, Ministerul Afacerilor Interne a acordat Placheta de Onoare unor unități de elită care au ridicat standardele performanței polițienești. Un punct central al ceremoniei a fost recunoașterea succesului S.I.A.S. în cadrul competiției internaționale UAE SWAT Challenge 2026, unde luptătorii români au promovat imaginea instituției la nivel global.
Lupta împotriva marelui trafic de droguri și a falsificării de monedă a fost, de asemenea, pe lista de priorități a ministerului. Structurile B.C.C.O. din Târgu Mureș și Iași (celebra Operațiune „Wolf of Everad”), alături de S.C.C.O. Neamț, au primit distincții pentru destructurarea unor rețele complexe de criminalitate organizată.
Evenimentul a inclus și premierea unor unități locale, precum Biroul Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slatina și secțiile rurale din județul Argeș (Albota și Ștefan cel Mare), pentru eficiența demonstrată în gestionarea cazurilor de violență domestică și infracțiuni cu violență. „Felicitări tuturor colegilor pentru profesionalismul și dedicarea de care dau dovadă zilnic în sprijinul cetățenilor”, au transmis reprezentanții Poliției Române, subliniind că aceste premii reprezintă o validare a misiunii asumate față de comunitate. (Paul D.).
Administratie
Filtru masiv la frontiera aeriană: Zece români prinși cu mii de pachete de țigări în bagaje pe Otopeni
Vigilența sporită a autorităților de control de pe Aeroportul Internațional „Henri Coandă” Otopeni a dus la destructurarea unei tentative de contrabandă cu produse din tutun. Într-o acțiune comună desfășurată recent, polițiștii de frontieră și inspectorii vamali au interceptat peste 64.000 de țigarete nedeclarate. Bunurile erau ascunse în bagajele unor pasageri care sperau să treacă neobservați prin vama aeroportului.
Pasageri sosiți din Turcia și Egipt au încercat să ocolească legea pe culoarul verde
Grupul vizat de control a fost format din zece cetățeni români, bărbați și femei, cu vârste cuprinse între 24 și 58 de ani. Potrivit datelor furnizate de Punctul Poliției de Frontieră Aeroport Henri Coandă, aceștia călătoreau din direcții cunoscute pentru riscul de trafic cu produse din tutun, respectiv Turcia și Egipt.
După aterizare și recuperarea bagajelor de cală, cele zece persoane au încercat să părăsească incinta aeroportului folosind culoarul destinat pasagerilor care „nu au nimic de declarat”. Această strategie nu a funcționat, echipa mixtă de control procedând la oprirea și verificarea amănunțită a întregului grup, în baza unor suspiciuni rezonabile.
Peste 3.000 de pachete de țigări confiscate în urma controalelor amănunțite
Suspiciunile autorităților au fost confirmate în momentul deschiderii bagajelor de cală și de mână. În interiorul acestora, agenții au descoperit cantități impresionante de pachete de țigări purtând mărci internaționale cunoscute, pe care pasagerii nu le menționaseră în nicio etapă a controlului.
În urma inventarierii riguroase, autoritățile au stabilit că volumul total al capturii se ridică la 64.660 de țigarete, echivalentul a 3.233 de pachete. Toate bunurile au fost reținute imediat în vederea confiscării de către inspectorii vamali.
Cei zece pasageri implicați au fost sancționați contravențional, amenzile aplicate reflectând gravitatea încălcării normelor vamale în vigoare. Această acțiune subliniază cooperarea strânsă dintre Poliția de Frontieră și structurile vamale pentru securizarea frontierelor aeriene și combaterea comerțului ilegal cu produse accizabile. (Sava N.).
Administratie
Captură de valută la punctul de trecere Albița: Un șofer turc a încercat să intre în țară cu 28.000 de euro nedeclarați
Vigilența autorităților de la granița de est a României a condus la o nouă captură semnificativă de numerar. În urma unei acțiuni coordonate, o echipă mixtă formată din polițiști de frontieră și inspectori vamali din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Albița a descoperit suma de 28.000 de euro, ascunsă în cabina unui autocamion. Banii aparțineau unui cetățean turc care încerca să introducă valuta în țară fără a respecta procedurile legale de declarare.
Traseu internațional sub lupă: Cooperarea dintre autorități a dus la depistarea banilor
Potrivit datelor furnizate de Poliția de Frontieră Română, incidentul a avut loc pe sensul de intrare în țară, unde s-a prezentat pentru formalități un cetățean turc aflat la volanul unui vehicul de mare tonaj. Acesta circula pe ruta Republica Moldova – Siria, însă itinerariul său a fost întrerupt de un control riguros la intrarea în județul Vaslui.
Depistarea sumei a fost posibilă datorită unei analize de risc minuțioase și a cooperării strânse dintre autoritățile de frontieră române și cele din Republica Moldova. Suspiciunile agenților au fost confirmate în momentul în care au efectuat verificarea fizică a cabinei și a bagajelor șoferului, unde au fost găsiți cei 28.000 de euro nedeclarați, disimulați pentru a evita controlul.
Sancțiuni financiare și confiscări conform normelor Uniunii Europene
Tentativa de a trece frontiera cu o sumă ce depășește plafonul permis a atras consecințe imediate. Conform Regulamentului (UE) 2018/1672, orice persoană care transportă numerar de cel puțin 10.000 de euro are obligația legală de a declara suma la intrarea sau ieșirea din Uniunea Europeană pentru a asigura transparența fluxurilor financiare.
Deoarece șoferul a ignorat aceste prevederi obligatorii, întreaga sumă a fost reținută de către autoritățile vamale. Mai mult, cetățeanul turc a fost sancționat contravențional cu o amendă în valoare de 10.000 de lei. Poliția de Frontieră Română a reiterat faptul că va continua să desfășoare astfel de acțiuni de control, utilizând metode moderne de monitorizare pentru a proteja securitatea frontierelor externe ale Uniunii și pentru a combate orice formă de ilegalitate transfrontalieră. (Paul D.).
-
Exclusivacum o ziFamiglia Teoroc & Co.: cum se face sindicalism cu presiune, pile și tăcere
-
Exclusivacum 3 zileIPJ Prahova S.R.L.: se vând telefoane, laptopuri și funcții, cu bon fiscal de tăcere. Grădinița de cadre – sezonul XXV: de la pietriș, turnătorii și mașini „fantomă” la polițiști amanet și telefoane dispărute
-
Exclusivacum o ziIPJ Prahova S.R.L., sezonul XXVI – „Sfântul Bogdan de Telega, tămâie pe draci și foc la foișor”
-
Exclusivacum 2 zileIPJ Prahova S.R.L. – Grădinița de cadre intră în sezonul XXVI: de la laptopuri amanetate la dosare ținute la sertar la Poliția Orașului Băicoi
-
Exclusivacum o ziSănătate la sticlă, pericol la fabrică: cum se joacă Coca‑Cola Ploiești de‑a ruleta rusească cu angajații
-
Exclusivacum 3 zileCumetria de Merit SRL – Poliția Română, filială de familie cu bani publici
-
Exclusivacum 4 zileO nouă aritmetică la IGPR: sindicatul cere drepturi salariale, iar nota de plată vine de la SRI
-
Featuredacum 3 zileLovitură de grație pentru agricultură: Fermierii români riscă închisoarea pentru utilizarea apei și a îngrășămintelor



