Exclusiv
SITUATIA RAMANE EXPLOZIVA LA POLITIA ORASULUI BAICOI/Dosare fabricate?
Incisiv de Prahova a dezvaluit, in mai multe articole, ATENTIONARI DESPRE ILEGALITATI GRAVE LA POLITIA BAICOI, prin care se tragea un semnal de alarma cu privire la situatia din politia orasului Baicoi.
Controalele „demarate” au relevat ca totul este in regula in aceasta unitate a M.A.I, in fapt fiind controale ale fostelor conduceri IPJ Prahova si Control Intren care au avut ca scop final protejarea si „albirea” comisarui şef de poliţie Mihai Sebastian Zăbavă. Speram ca noile conduceri sa nu mearga pe acelasi principiu: de acoperire si „albire”!
Va prezentam acum doar o „sesizare” primita pe adresa redactiei, cu specificatia ca redactia noastra va demara investigatii complexe pentru verificarea, confirmarea si/sau infirmarea celor expuse.
Daca aspectele se confirma ar fi un aspect foarte grav deoarece numele mentionat de petent a fost dezvaluit de catre noi in investigatiile publicate de redactia Incisiv de Prahova cu privire la comisarul şef de poliţie Mihai Sebastian Zăbavă si musamalizate de fostele conduceri IPJ Prahova si Control Intren.
„In anul 2017 acest renumit bătăuș de copii care din păcate activează că și agent de poliție în orașul Băicoi, mi-a deschis un dosar penal pentru refuz de prerevale probe biologice, nimic de zis, am greșit, dar totodată m-a prostit in așa fel de îmi vine să mă bat singur!
Sa va povestesc: in 15 aprilie 2017 (o zi înainte de Pastele 2017) mă sună acest agent de poliție, sa mă prezint la mașină care era parcată pe str principala cu anunț de vânzare,mașina era acolo de aprox 10 zile.
Eram in curte,însoțit de sotie, mama, făceam curățenie de primăvară în curte-gradina,timp in care am consumat câteva beri de-a lungul zilei, totul s-a întâmplat în jurul orelor 18.00,mă sună, se prezintă și îmi spune sa mă prezint până la autoturism.
Mă duc la mașină,cu gând că s a întâmplat ceva, ajuns acolo, aprox 300 metrii distanta de domiciliu, îmi spune sa mut mașină că au sesizare că o țin de mult timp parcată (in acel loc nu domiciliază nimeni) vorbindu-mi frumos,de m-a convins instantaneu că nu se poate întâmpla nimic..o mut, aprox 60 metrii mai in fata, și el din urmă pornește girofarul și vine in spatele meu unde am parcat mașina după ce am mutat-o, a coborât direct cu alcooltest-ul in mana,0.76mg:))
M-a prostit ca pe un copil milițianul..bineînțeles, scandal, injurii, degeaba că mi-a deschis dosar penal!
Zilele acestea am primit rechizitoriu acasă precum am fost trimis în judecată,după 5 ani și 1 luna..in p.v din rechizitoriu, dânsul a specificat că m-a alergat, că era să lovesc autospeciala,aprox 2 km s-a ținut după mine,etc!este trecut un martor care nu a fost de față, el este martorul de serviciu al miliției în oraș..in filmarea video de la magazinul alimentar in fața căruia am parcat mașina, se vad alți doi martori, eu, agentul și un coleg de la locală, care aceștia nu exista in p.v, bineînțeles că avocatul o sa ii cheme in instanță pentru a spune că totul s-a întâmplat acolo, nicidecum la 2 km distanta și că nu m-a alergat cum a specificat el, aceste aspecte le poate demonstra atât soția cât și mama, am plecat de acasă după ce m-a sunat și m-am întors după două ore: că am stat cu miliția pe la spital pentru probe biologice, deci nicidecum că dânsul m-a alergat din centrul orașului!
Ajungandu-l blestemele, anul trecut și el a călcat un băiat pe trecere de pietoni rupandu-i ambele picioare, are dosar pe rol pentru vătămare corporală din culpa, căutați-l pe infoportal,și dacă doriți vă puteți interesa cum el lucrează că milițian dar și că agent de vânzări pentru depozitul Syrano din Băicoi, conducând autovehicule cu toate că are dosarul pe rol pentru regimul rutier..va pot depune rechizitoriul să vedeți p.v pe care l-a întocmit martorul care l-a chemat de la serviciu: exact așa scrie”.
„Din anul 2012 nu pot redobândii dreptul de conducere, poliția Băicoi mi-a deschis 7 dosare penale din oficiu (așa se arată în rechizitoriu) in care am tot avut dreptul de conducere suspendat până la finalizare, toate acestea au fost clasate în 2018,in aceasta perioadă 2012-1018 nu am avut drept de conducere..
In data de 15:04:2017, agent Fenic Texanul m-a prostit că pe un copil sa mut mașină aprox 60 metri,după a venit cu gilofarele pornite după mine și bineînțeles că mi-a deschis dosar penal!
Luna aceasta, după 5 ani..am primit rechizitoriul la domiciliu, in care el Fenic are un martor fals, in care se arată că l-am chemat din timpul serviciului, eu am proba camera video de la magazinul unde am mutat mașină, in care se arată că am oprit, nu aveam viteza cum a specificat dânsul in p.v și că m-am urmărit aprox 2 km până am oprit, plus că pe imagini se vad doi martori care erau la magazin, dar dânsul nu i-a trecut ca martori tocmai pentru nu a declara faptul că mașina era parcată în proximitatea locului și el m-a chemat sa mut mașină, nicidecum că am fost alergat!
Acești martori or sa vina in instanță, pe sa declare tot ce s-au întâmplat, doresc sa ii știe tot județul, sa ii fac de râs cat de penibili sunt,cum fac abuz în serviciu,mai ales rangerul texan Fenic bătăușul de copii”! Vom reveni. (Cristina T.).
Exclusiv
IPJ Prahova: Circul ielelor, trompeților și „ofițerilor” reciclați! Balul mascat al incompetenței atinge noi culmi de patos!
Prahova fierbe, iar Poliția Română, în filială locală, pare să-și fi asumat rolul de cel mai fidel circ ambulant, oferind reprezentații gratuite de la baluri mascate cu interlopi la promovări scandaloase, culminând acum cu o nouă „bijuterie” managerială. Cetățenii se întreabă, pe bună dreptate: mai există vreo urmă de decență sau profesionalism în acest spectacol al absurdului, sau ne îndreptăm cu toții spre desființarea întregii instituții? (aici), (aici), (aici, (aici), etc
De la postul de doi bani la tronul Comandantului: Rețeta succesului la IPJ Prahova!
În vreme ce poporul român tânjește după o Poliție competentă și incoruptibilă, la IPJ Prahova, sub bagheta „vizionară” a domnului Ginel Preda – eternul interimar și a maestrului „gonflabilelor” – se pregătește o nouă „lovitură” de proporții, gata să dinamiteze și ultimele firimituri de încredere. Potrivit unor informații incendiare obținute de Incisiv de Prahova, cea mai mare subunitate de poliție din județ riscă să cadă pe mâinile unui personaj de o școala, de o școală… post-comunistă, și anume, domnul Vîrlan Florin.
Un nume nou în galeria „perlelor” prahovene, Vîrlan Florin este un fost subofițer de la obscurul Post de Poliție Tișița, Vrancea, catapultat în rândul ofițerilor în 2015 printr-un „simulacru de examen” derulat, culmea ironiei, prin intermediul Școlii de Subofițeri de Poliție Câmpina. De parcă promovarea lui Marcel Bălan, polițistul care dansa pe mese cu hoții și apoi a ajuns adjunct la IPJ Prahova, nu era de ajuns, iată că Ginel Preda ne arată că are încă ași în mânecă. Anul trecut, în 2024, domnul Vîrlan a fost deja împuternicit și titularizat în funcția de adjunct al șefului Secției de Poliție nr. 1 Ploiești. Acum, țintește mai sus, mult mai sus, într-un avânt demn de un acrobat al birocrației – adjunct la POLIŢIA MUNICIPIULUI PLOIEŞTI.
„Sifonul” instituțional și „antreprenorii” în uniformă: Cine să-i mai „vâre” la IPJ Prahova?
Se pare că această ascensiune meteorică nu este deloc întâmplătoare. Surse din interiorul sistemului ne șoptesc că Vîrlan Florin ar fi unul dintre „sifoanele” preferate ale lui Ginel Preda. Nu e de mirare, având în vedere că Ginel l-a mai „plimbat” și pe la Serviciul Rutier Prahova, de unde, cu sârg și devotament, „transmitea informații despre șefi și colegi”. Un fel de „ureche” cu uniformă, mereu la datorie, dar nu pentru cetățean, ci pentru… alte interese. Ne întrebăm retoric, la fel ca în cazul conexiunilor dubioase ale lui Mirițescu cu controversatul Anastasescu, oare cât de transparente sunt aceste legături ombilicale?
Și, dacă tot vorbim de interese, rămâne întrebarea arzătoare: oare SIPI Prahova are cunoștință despre „veleitățile antreprenoriale” ale personajului Vîrlan Florin și, mai ales, ale socrului acestuia? Dar DGA Prahova? Știu oare aceste instituții că domnul Vîrlan, fostul șef de post „vopsit” ofițer „la apelul bocancilor”, este o fire conflictuală și un „reclamagiu” notoriu? Sau, așa cum spunea Sindicatul Diamantului, „analfabetismul funcțional și idioțenia fudulă” au cuprins toate palierele, lăsând loc liber pentru astfel de „cariere” spectaculoase?
Tupeul nemărginit: Cazul remorcii fantomă și accesul ilegal în Sistem!

Că tupeul este moneda forte la IPJ Prahova o demonstrează un episod savuros din august 2024, când, culmea ironiei, domnul Vîrlan Florin, pe când era încă la Rutieră, și-a etalat măiestria în arta reclamagiului. Folosindu-se de funcția sa (adică, probabil, de „accesul ilegal la sistemul informatic de serviciu în interes personal”), a reclamat un vecin din Cartierul Eden (din spatele Spitalului Județean Ploiești) pentru o biată remorcă parcată pe… drumul public. Detaliul picant? „Drumul” era, în fapt, doar pământ și pietriș, o stradă care nici măcar nu exista! Ce mai, o operațiune de anvergură, demnă de cele mai lăudabile realizări ale IPJ Prahova, precum „rezolvarea” cazului păpușii gonflabile!
Această „acțiune” palidă, demnă de un „Dorel de la IPJ Prahova” care se crede mai presus de deciziile ICCJ, contrastează izbitor cu ignorarea „bona M.A.I. hoțomane dovedite video” (aici) sau a altor cazuri reale de infracțiuni, așa cum am relatat în repetate rânduri la Incisiv de Prahova.
Așadar, dacă un astfel de individ, cu un trecut dubios, veleități de „sifon” și tupeu nemărginit, ajunge să managerieze o subunitate-cheie, înseamnă că poliția prahoveană nu mai are niciun profesionist, ofițer de carieră, care să ocupe o astfel de funcție. Poate că, în aceste condiții, reorganizarea ar trebui să dispună direct desființarea întregului inspectorat!
Prahova, noul Caracal al absurdității: O „circoitecă” fără sfârșit!
Este timpul să ne întrebăm serios: ce credibilitate mai are o instituție care promovează în funcții de conducere personaje de calibrul lui Marcel Bălan (cel care chefuia cu interlopi) și acum, pare-se, pe „sifonul” Vîrlan Florin, „ofițerul” cu „simulacru de examen” și veleități de „reclamagiu”? Am văzut cum IPJ Prahova a găzduit cu brațele deschise un „fals polițist” de meserie, Costin Oprea, care a operat din interior un an și jumătate, în timp ce se laudă cu prinderea a doi „falși polițiști” de carton. Am râs (amar!) cu episodul „mașina la vale” de la Vălenii de Munte (aici) și am plâns de indignare la auzul aberațiilor „Dorelului” care nu recunoaște deciziile ICCJ.
Concluzia lui Emil Pascaut de la Sindicatul Diamantului, preluată și susținută de Incisiv de Prahova, rămâne crunt de actuală: „Suntem pierduți, condamnați la un viitor sumbru din cauza acestei armate de troglodiți cocoțați în funcții care le depășesc cu mult capacitățile intelectuale.” Iar „circoiteca” continuă la IPJ Prahova, cu Ginel Preda și Marcel Bălan în rolurile principale, iar acum cu Vîrlan Florin pe post de „viitor speranță.”
Cine plătește pentru acest circ grotesc, pentru incompetența crasă și abuzurile perpetrate? Banii noștri, siguranța noastră, viitorul copiilor noștri! Prahova rămâne, din păcate, noul Caracal al bunului simț și al legii.
Incisiv de Prahova promite să rămână cu ochii pe acești „cascadori” ai legii, până când „generațiile distruse moral și falsificate intelectual” vor dispărea din funcțiile publice. Până atunci, dragi cetățeni, luați loc și bucurați-vă de spectacol! Deși, e mai degrabă o tragedie antică în cheie comică, la care suntem cu toții spectatori și, din păcate, victime. Vom reveni! (Cristina T.).
Exclusiv
Circul ‘secretelor’ de la Neamț: Cum lenea mai-marilor MAI transformă legea într-o farsă comic-amară!
Exclusiv
Circul macabru al absurdității la Poliția Capitalei: SAS-ul bâjbâie, sefii manelizează, iar adevărul e declarat „delict”! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș
-
Exclusivacum 5 zileSINAIA, MONARHIA ABSOLUTĂ MARCA OPREA: Sora „impăratului” cade în cap, Prefectul se „trezește” la Parchet, iar PNL Prahova fierbe în suc propriu!
-
Exclusivacum 2 zileCircul macabru al absurdității la Poliția Capitalei: SAS-ul bâjbâie, sefii manelizează, iar adevărul e declarat „delict”! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș
-
Exclusivacum 5 zileLegea pumnului în gură la SAS: Cum a devenit „vagabond” un delict de 20% din salariu, sub privirea ironică a manualului de Mobbing al MAI! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș
-
Exclusivacum 16 oreIPJ Prahova: Circul ielelor, trompeților și „ofițerilor” reciclați! Balul mascat al incompetenței atinge noi culmi de patos!
-
Exclusivacum 4 zilePrahova, tărâmul reîncarnării: „Metoda Portocală” revine, dar acum e sub licență politică!
-
Featuredacum 5 zileScandal de proporții la vârful Poliției Române: Sindicatul Diamantul cere DNA să ancheteze o mușamalizare de patru ani
-
Exclusivacum 5 zileCIRCUL JUSTIȚIEI ROMÂNE: Dosarul POP IONUȚ-COSTIN, RECLASAT LA CATEGORIA „PROBLEME REZOLVATE… DE NOI” – CHIAR ȘI CU INSTANȚA LA UȘĂ!
-
Exclusivacum 5 zileJustiția Română: Spectacolul absurd continuă! Procuratura clasează, justificând incălcări flagrante! moștenitorii, nu morții, plătesc biletul!


Radiografia unui sistem putred: De la „vagabonzi” la „psycho-KGB-iști”


