Administratie
Preşedintele Klaus Iohannis şi ministrul apărării naţionale, Vasile Dîncu, se vor întâlni azi, 10 februarie, începând cu ora 12.00, cu militarii Brigăzii Multinaţionale Sud-Est, la sediul Batalionului 26 Infanterie „Neagoe Basarab”, din Craiova
Preşedintele Iohannis va avea şi o alocuţiune în faţa militarilor, conform informaţiilor de pe site-ul Administraţiei Prezidenţiale.
La Craiova este Divizia Multinaţională Sud-Est, structura de bază a armatei în cazul unui conflict. Sunt singurii militari din Forţele Terestre care au primit transportoare de ultimă generaţie, Piranha 3 şi 5.
Pe lângă Divizia Multinaţională, în România mai sunt alte trei comandamente aliate: un comandament de Corp Multinaţional la Sibiu, un comandament de Divizie Multinaţională la Bucureşti, unde se află şi Unitatea de Integrare a Forţelor NATO.
Acţiunea se suprapune cu marşul în ţara noastră a primelor convoaie cu tehnică militară americană, care se vor deplasa pe itinerariul Arad – Deva – Sibiu – Râmnicu Vâlcea – Piteşti – Bucureşti – Mihail Kogălniceanu.
Detaşamentul, care va purta denumirea Task Force (TF) Cougar, va acţiona pe teritoriul României sub comanda operaţională a Corpului V al SUA. TF Cougar va fi constituită, în principal, din militari ai Batalionului 2 (2nd Squadron) / Regimentul 2 Cavalerie, care vor acţiona cu transportoare blindate Stryker, la care se vor adăuga militari cu alte specialităţi din cadrul batalioanelor regimentului (artilerie, geniu, structuri de sprijin etc).
Cei aproximativ 1.000 de militari americani ai TF Cougar se vor alătura, în zilele următoare, celor 1.000 de americani deja prezenţi în România, la Kogălniceanu, Deveselu şi Câmpia Turzii. Locaţiile de încartiruire şi antrenament vor fi comunicate ulterior.
Misiunea principală a TF Cougar pe timpul dislocării în România va consta în desfăşurarea de antrenamente şi activităţii în comun cu structurile Armatei României, în scopul ridicării nivelului de interoperabilitate şi a încrederii reciproce. (Irinel I.).
Sursă foto: Mediafax
Administratie
Educația la standarde europene: Școlile din Băicoi, transformate radical cu bani din PNRR!
Administratie
UPDATE HIDRO PRAHOVA: Robotul telefonic a cedat – Cum transmiți acum indexul de apă!
Administratie
Autostrada Moldovei A7 atinge un nou prag istoric: București-Focșani, conectate exclusiv prin culoarul rapid!
-
Exclusivacum 5 zilePenitenciarul Târgșor: UN NOU ÎNCEPUT DEZVĂLUIT! Interviu EXCLUSIV și reportaj incendiar cu Adrian Grigoroiu, liderul EQUITAS – Marca Incisiv de Prahova
-
Exclusivacum 4 zileSINAIA, MONARHIA ABSOLUTĂ MARCA OPREA: Sora „impăratului” cade în cap, Prefectul se „trezește” la Parchet, iar PNL Prahova fierbe în suc propriu!
-
Exclusivacum 4 zileLegea pumnului în gură la SAS: Cum a devenit „vagabond” un delict de 20% din salariu, sub privirea ironică a manualului de Mobbing al MAI! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș
-
Exclusivacum o ziCircul macabru al absurdității la Poliția Capitalei: SAS-ul bâjbâie, sefii manelizează, iar adevărul e declarat „delict”! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș
-
Exclusivacum 3 zilePrahova, tărâmul reîncarnării: „Metoda Portocală” revine, dar acum e sub licență politică!
-
Featuredacum 4 zileScandal de proporții la vârful Poliției Române: Sindicatul Diamantul cere DNA să ancheteze o mușamalizare de patru ani
-
Exclusivacum 4 zileJustiția Română: Spectacolul absurd continuă! Procuratura clasează, justificând incălcări flagrante! moștenitorii, nu morții, plătesc biletul!
-
Exclusivacum 4 zileCIRCUL JUSTIȚIEI ROMÂNE: Dosarul POP IONUȚ-COSTIN, RECLASAT LA CATEGORIA „PROBLEME REZOLVATE… DE NOI” – CHIAR ȘI CU INSTANȚA LA UȘĂ!



