Featured
Poliția Română, de la circul personal la drama națională: Când sefii pierd și harta, și rușinea!
Precedentul Sălăjean, cu aromă de pilă Ministerială
O, glorioase vremuri apuse, dar veșnic prezente în amintirile noastre proaste! Cine ar putea uita de bravul chestor Marius Florin Mihăilă, o „creație” de succes a sistemului, propulsat la șefia IPJ Sălaj în 2020? Evident, nu prin merite excepționale sau viziune managerială, ci, cum arată acuzator Sindicatul Europol, printr-o performanță demnă de analele „nepotismului cu diplomă”: a fost, culmea, coleg de bancă cu Lucian Bode, pe atunci ministru de interne! Acest erou de carton al ordinii publice s-a simțit atât de inspirat de funcția sa de împuternicit, încât a decis să își asume, cu nonșalanță, rolul de „polițist rutier de weekend” în Zalău. Un mic detaliu, aproape insignifiant: nu avea NICI O CALITATE legală pentru a opri mașini în trafic! Oricine altcineva ar fi fost amendat, dar el, șeful, a oferit doar un preambul de tristă amintire la ce avea să urmeze.
(Sindicatul Europol, prin vocea sa neobosită, expune fără perdea o realitate cruntă și hilară a sistemului de ordine publică. Ceea ce urmează este o radiografie usturătoare a incompetenței și abuzului de putere, transformată într-un spectacol demn de bufoni.)
Doi sefi, două județe, aceeași cronică a penibilului
Salt în timp și spațiu: din 2020, aterizăm direct în 2026. Decorul se schimbă, actorii sunt (parțial) noi, dar scenariul, vai, este un remake execrabil. De această dată, la Botoșani, reflectorul cade pe comisarul-șef Costîn Tudor, un alt specimen de șef de inspectorat, aparent abonat la aceeași rețetă de „autosuficiență, lipsa limitelor și o pasiune inexplicabilă pentru poliția rutieră de weekend”, după cum denunță cu vehemență Sindicatul Europol. Acești ofițeri, se pare, nu sunt doar colegi de sistem, ci și coautori ai unui manual nescris al gafei monumentale.
Busola pierdută: O aventură geografică la postul de poliție fantomă
Se pare că șefii noștri de inspectorat au o relație cel puțin… abstractă cu geografia. Pe 14 martie 2026, într-o zi senină, șeful IPJ Botoșani, comisarul-șef Costîn Tudor, a decis că granițele administrative sunt simple sugestii, nu limite. A pornit într-un „control” epocal prin județul său, dar, printr-o eroare de navigație demnă de un debutant, a aterizat glorios la Postul de Poliție Plugari. Problema? Plugari se află în județul Iași! Da, ați citit bine. După peste doi ani și jumătate la cârma IPJ Botoșani, domnul comisar-șef a descoperit că granițele județene sunt la fel de mobile ca și bunul simț în cazul său.
Aici, scena atinge apogeul penibilului. Față de șeful postului din Iași (atenție: IAȘI!), Costîn Tudor a adoptat o „conduită zeflemitoare”, iritat, probabil, că nu a fost recunoscut ca o celebritate a legii. A încercat, printr-o metodă „ieftină”, să-l „pună la punct” pe omul legii din Iași, solicitându-i date despre activitate. Săracul șef de post, complet depășit de situație, și-a dat seama că „șeful” de Botoșani „și-a pierdut busola” și nu știe unde-i competența teritorială. Cu calm, l-a informat că a greșit destinația, trimițându-l pe „eroul” nostru să plece „învins”, dar, evident, fără a-și cere scuze. Un amănunt notabil, subliniat de Sindicatul Europol: demnitatea lipsește cu desăvârșire!
112, linia fierbinte a disperării personale și a minciunilor oficiale
Și dacă credeam că asta e tot, ne-am înșelat amarnic! Abilitățile „speciale” ale lui Costîn au atins noi culmi pe 15 martie 2026. După „geografia creativă”, a trecut la „improvizații” pe Sistemul Național pentru Apeluri de Urgență 112. A efectuat nu unul, ci DOUĂ apeluri, de pe două telefoane diferite, pentru o situație… non-urgentă! Scenariul? În civil, în mașina de serviciu neinscripționată (probabil crede că e James Bond), a urmărit un autoturism care-i stătea în cale, a efectuat „manevre periculoase” pentru a-l bloca, supărat că nu l-a putut depăși. Apoi, a sunat la 112 pentru a i se face „dreptate” de către un echipaj rutier. Da, ați înțeles bine: șeful IPJ Botoșani, în loc să fie un exemplu de profesionalism, a transformat o frustrare personală într-o farsă care blochează o linie de urgență.
Ce nu pricepe domnul Costîn, „inspector-șef pe două județe” (ironic, având în vedere isprava geografică), este că, pentru a opri mașini, ai nevoie de CALITATEA DE POLIȚIST RUTIER. Și, conform procedurilor (PS-IGPR-DR-06/2019, pentru cei care respectă regulile), oprirea se face în spatele mașinii, nu prin blocaje demne de filme de acțiune proaste!
Comunicarea manipulată: Când IPJ devine oficiul de relații publice al incompetenței
Imediat după fiecare bravadă ridicolă, apare sceneta „justificării oficiale”. După isprava geografică, Costîn a profitat de Compartimentul Comunicare și Relații Publice din cadrul IPJ Botoșani (sursa: comunicatul IPJ Botoșani însuși!) pentru a servi publicului o minciună gogonată: a oprit la Plugari pentru o „discuție informală”. Informală, desigur, cu un polițist care nu-i era subordonat și pe care l-a tratat cu zeflemea!
Și, la fel de previzibil, după abuzul 112, a urmat un alt comunicat de presă (tot de la IPJ Botoșani, cum altfel?) care, culmea tupeului, afirma că „apelul la 112 a fost realizat de către unul dintre martori”. Însă, adevărul, dezvăluit de Sindicatul Europol, este mult mai murdar: șeful a confiscat telefonul unui martor și a sunat el însuși, apoi a repetat figura de pe alt telefon, pentru a „grăbi” echipajele la o „situație non-urgentă”.
Epilogul grotesc: Un sistem bolnav, căpușat de fantome ale legii
Ce vedem aici nu sunt „mici neatenții”, ci „carențe manageriale grave și derapaje comportamentale serioase”, un „tipar periculos de șef care confundă funcția cu un permis de a face orice, oricând și oriunde”, conform acuzațiilor devastatoare ale Sindicatului Europol, care a sesizat deja conducerea Poliției Române.
Poliția Română devine, sub astfel de conducători, un teatru al absurdului, unde bunul simț este o iluzie, profesionalismul o glumă proastă, iar respectul față de lege doar o convenție pentru muritorii de rând. Când șefii confundă granițele județelor, abuzează de sistemul de urgență și își folosesc subalternii ca purtători de cuvânt ai propriilor minciuni, nu mai vorbim de incidente izolate, ci de un sistem profund bolnav, care necesită nu reforme cosmetice, ci o decontaminare radicală. România, ai șefi! Te pui cu ei? (Sava N.).
Exclusiv
O feuda numită MEDAT: cumetrie, falsuri și caracatița bugetarilor de lux sub mantia lui Irineu Darău (USR)
Caracatița bugetarilor de lux din MEDAT: cum „biblioteca” USR s-a transformat în manual de feudalism digital
În seria „Prezentul fără perdea”, istoricul și jurnalistul Marius Oprea a avertizat, în articolul publicat pe Mediafax (https://www.mediafax.ro/politic/prezentul-fara-perdea-marius-oprea-biblioteca-bunelor-practici-de-la-usr-plus-si-bazele-muncii-de-securitate-de-la-sri-19955126), că discursul reformist al noului val politic e, de fapt, doar o spoială de PR peste reflexe vechi, de tip feudal. Ce se petrece astăzi în Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT) pare o demonstrație matematică a acestei teze.
Sub paravanul „Bibliotecii bunelor practici” fluturate doctrinar de USR, în spatele ușilor se pun în aplicare „Bazele muncii de securitate”:
– epurări brutale de personal,
– filaj și control instituțional sufocant,
– suspiciuni puternice de fals prin substituire de semnătură,
– conectarea unei caste de bugetari de lux la multiple bugete și consilii de administrație.
Totul se derulează sub privirea complice – sau, convenabil, „neștiutoare” – a ministrului Ambrozie‑Irineu (Irinel) Darău, care predică integritatea în public și patronează, în fapt, un mic feud politico-familial.
Bilanțul cu parfum de Facebook: când cântecul de lebădă se cântă cu infografice
Ministrul Darău a marcat împlinirea a șase luni de mandat printr-un bilanț emfatic pe Facebook. Nu a fost o declarație de forță, ci mai degrabă un cântec de lebădă disperat, menit să ascundă sub covor mizeria administrativă care se vede cu ochiul liber.
În același timp, în comisiile parlamentare are loc audierea lui Marian Aurelian Bârgău (vicepreședinte PMP, om de încredere al lui Nicușor Dan), propus ca ministru în Cabinetul Adrian Veștea. În stânga sa, la marele moment, tronează Adrian Viorel Dragomir, Directorul General al Direcției Digitalizare și Comunicații din MEDAT – funcționar public cu reflexe de om de campanie.
Dacă urmăriți înregistrarea audierii (link identificat prin căutare Bing: https://www.bing.com/ck/a?!&&p=a9a29ceda759b72b6bc046e8c9f6cbaeea59a626d0a4f7db5945222053209f88JmltdHM9MTc4MjI1OTIwMA&ptn=3&ver=2&hsh=4&fclid=2111a36b-fe1f-6344-3828-b77cff0f62d7&psq=audieri+guvernul+psd+marian+aurelian+bargau+youtube&u=a1aHR0cHM6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vd2F0Y2g_dj16YjV3bWY2bmNibw), în jurul minutului 51 un parlamentar întreabă, foarte sec, dacă Adrian Dragomir și-a luat zi de concediu sau liberă de la minister ca să stea de „consilier de onoare” lângă Bârgău.
Întrebările firești:
– A văzut Irineu Darău această înregistrare?
– A fost prezent la audiere sau era plecat în alt „turneu extern” de imagine?
– L-a întrebat vreodată pe Dragomir ce interese l-au propulsat lângă viitorul (și până la urmă neînvestitul) ministru al economiei?
La final, bilanțul real al celor șase luni nu înseamnă reformă, ci directori care fug nemotivat din minister pentru a susține numiri politice și un aparat birocratic folosit ca escortă pentru ambiții de partid.
Sinapsa de la Galați: universitatea „Dunărea de Jos” ca rampă pentru cumetrie și influență
Lucrurile devin și mai clare când ajungem la Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați, unde, pe lista profesorilor asociați, figurează două nume‑cheie: Cornel Vișoianu și Oana Marie Arat.
În spatele acestei catedre se conturează nodul gordian al capturii de la MEDAT:
– Daniela Vișoianu, șefa de Cabinet a ministrului Irineu Darău, este soția lui Cornel Vișoianu. Din poziția de șefă de Cabinet, ea controlează strict agenda ministrului, filtrează documentele, hotărăște cine intră și, mai ales, ce plângeri n‑au voie să ajungă în fața lui. Practic, îi blochează câmpul vizual în punctele sensibile.
– Oana Marie Arat, soția Directorului General Adrian Viorel Dragomir, este colega lui Vișoianu la aceeași universitate din Galați. Ea reprezintă veriga financiară și politică prin care interesele din minister sunt legate direct de zona marilor fonduri, de la POIM la PNRR.
Cercul complicității se închide în familie:
– ministrul Irinel Darău afișează imaginea de „garant al integrității”,
– Adriana‑Laura Miron, Secretarul General al MEDAT, acționează ca scut administrativ și îl susține pe Dragomir în toate demersurile,
– soții Dragomir–Arat și cuplul Vișoianu–Vișoianu coordonează tacit interesele unui grup de cumetrie politică foarte bine așezat.
Certificarea politică la Meteo România: de la „depolitizare” la carnet USR pe site oficial
Cât timp liderii USR clamau sus și tare „depolitizarea totală”, documentele oficiale spuneau altceva.
În Registrele publice ale Administrației Naționale de Meteorologie (Meteo România), la rubrica Consiliul de Administrație (https://www.meteoromania.ro/guvernanta-corporativa/consiliul-de-administratie/componenta-consiliului-de-administratie/), Oana Marie Arat figurează ca membru provizoriu în Consiliul de Administrație până la data de 08.08.2025. În dreptul numelui său este consemnată explicit afilierea politică USR.
Presa a descris-o astfel: „pupila lui Dan Barna și noul vătaf financiar din ministere” (sursa: https://www.puterea.ro/pupila-lui-dan-barna-noul-vataf-al-ministerului-finantelor/). Cu alte cuvinte, carnetul de partid USR a fost folosit ca bilet de acces la resurse publice, nu ca garanție de moralitate.
Pe scurt, fișa pamfletară a Oanei Arat arată așa:
- Controlul miliardelor din fonduri europene
– fost consilier de stat în aparatul vicepremierului Dan Barna,
– promovată Director General al Autorității de Management pentru Programul Operațional Infrastructură Mare (POIM) din cadrul MIPE,
– implicată în coordonarea unor componente de PNRR la Ministerul Mediului. - Multi‑indemnizațiile din consilii de administrație
Documente oficiale o arată conectată concomitent la marile companii de stat:
– membru în CA la ROMATSA RA,
– membru în CA la Filiala de Întreținere și Servicii Energetice Electrica Serv SA,
– membru în CA la ANM (Meteo România). - Simbioza familială în MEDAT
– în timp ce Oana Arat strânge funcții și indemnizații pe filieră politică,
– soțul ei, Adrian Viorel Dragomir, securizează rețelele de comunicații și proiectele digitale din MEDAT,
– totul, cu sprijinul explicit al Adrianei‑Laura Miron și sub tăcerea convenabilă a lui Darău.
Rezultatul: nu un minister modern al economiei și digitalizării, ci o platformă de extracție de rente pentru un grup restrâns.
Blitzkrieg‑ul epurărilor: cum juriștii incomozi devin „elemente destabilizatoare”
Ca „mașinăria de tocat bugete” în familie să nu se gripeze, rețeaua din MEDAT – coordonată administrativ de Adriana‑Laura Miron (Secretar General) și Marian Niculescu (secretar general adjunct) – ar fi declanșat, potrivit informațiilor și sesizărilor existente, o epurare internă de proporții.
Profitând de perioadele în care ministrul Irineu Darău se afla în vizite externe – inclusiv deplasarea nefinanțată la Kiev, din 22–26 aprilie 2026 – tandemul Miron–Niculescu ar fi operat o curățare brutală:
– juriști,
– funcționari publici de carieră,
– angajați care refuzau să semneze sau să valideze acte discutabile,
au fost îndepărtați, făcuți dispăruți din organigramă, pentru ca niciun semn de întrebare să nu mai stea în calea „planurilor de dezvoltare” ale rețelei.
Două semnături, un singur ministru: suspiciunea de fals prin substituire
Miza acestei epurări capătă o dimensiune penală atunci când analizăm semnăturile ministrului pe ordinele MEDAT din 2026.
Pe actele de rutină, semnătura lui Irineu Darău este:
– fluidă,
– cu linii rotunjite,
– numele „Darău” apare clar, cursiv, lizibil.
Pe actele strategice, în schimb – cum ar fi:
– numirea Adrianei‑Laura Miron ca administrator special la uzina de armament CARFIL S.A. (filială ROMARM),
– actul prin care ministerul este, practic, lăsat pe mâna lui Marian Niculescu –
semnătura devine cu totul alta:
– parafă agresivă, în zigzag, de tip „săgeată”,
– fără să se distingă numele „Darău”,
– cu aspect de semn complet diferit față de cel de pe documentele uzuale.
Această discrepanță flagrantă alimentează suspiciunea de fals prin substituire de semnătură: adică acte emise în numele ministrului, fără ca acesta să fi semnat efectiv, în timp ce, oficial, „nu știe nimic”.
Dacă un procuror grafoscop ar confirma sau nu, ține de anchetă. Din punct de vedere pamfletar, însă, imaginea este clară: un ministru, două semnături, zero control asupra propriei instituții.
Arat Oana-Marie – CV ARAT-OANA-MARIE-declaratie-de-avere-2025-incetare CV-Arat Oana DA-DRAGOMIR-V.-ADRIAN-VIOREL-rectificativa Declaratie (5)
De la „fără compromisuri” la „fără rușine”: MEDAT ca feudă a rețelei Arat–Dragomir–Vișoianu–Miron
Sloganul „Fără compromisuri” afișat de Irineu Darău s-a prăbușit, în contextul acestor fapte și suspiciuni, într-o formă de penibil instituționalizat.
Cum a fost posibil ca un ministru al economiei să ignore – sau să pretindă că ignoră – că:
– șefa sa de Cabinet, Daniela Vișoianu,
– Secretarul General, Adriana‑Laura Miron,
– Directorul General de Digitalizare, Adrian Viorel Dragomir,
– și soția acestuia, Oana Marie Arat, conectată la USR și la multiple CA-uri de companii de stat,
au transformat ministerul într-o extensie a intereselor de familie și de partid?
Ignoranța nu mai poate fi tratată ca scuză, ci ca formă de complicitate administrativă.
Bilanțul veritabil al celor șase luni de mandat ale lui Irineu Darău este:
– directori fugiți nemotivat să susțină audieri politice,
– rețele de cumetrie universitară sudate cu carnete de partid USR,
– suspiciuni de fals, epurări și un sindicat al bugetarilor de lux bine conectat la banii publici.
Ora scadenței pentru MEDAT: testul de maturitate pentru DNA și celelalte instituții
În acest context, MEDAT devine un caz‑școală pentru statul român.
Procurorii DNA și toate celelalte organe și autorități ale statului au obligația să descindă de urgență în minister, să verifice:
– legalitatea numirilor,
– autenticitatea semnăturilor,
– traseul fondurilor,
– natura epurărilor de personal,
– posibila folosire a ministerului ca vehicul de interese private și de partid.
Dacă ceea ce rezultă din articolele lui Marius Oprea, din investigațiile de presă (Mediafax, Puterea), din site‑urile oficiale (ANM, ROMATSA, Electrica Serv) și din înregistrările publice (audierea lui Marian Aurelian Bârgău de pe YouTube) se confirmă, atunci MEDAT nu este doar un minister cu probleme, ci un manual viu despre cum arată capturarea instituțională în România.
Iar „prezentul fără perdea” înseamnă, în acest caz, nu doar să tragem draperia la o parte, ci să o smulgem cu tot cu șină – și să trimitem vinovații în fața legii, nu în alte consilii de administrație. (Cristina T.).
Exclusiv
Prahova sub talpa clanurilor: Polițiști cu dosare la comandă, interlopi cu protecție la purtător
Băieți „deștepți” în plină criză: Când interlopii cred că-i doare statul la bască (aici)
Chiar dacă ziarul nostru de investigații, Incisiv de Prahova, deranjează rău prin dezvăluirile sale, mai mulți „băieți deștepți” – în fapt interlopi de duzină cocoțați pe spinarea județului – au început brusc să prindă tupeu.
Unii speră că vor scăpa de dosarele penale ca prin minune, alții își fac curaj pe fondul crizei guvernamentale, convinși că unele instituții ale statului dorm în papuci și nu-i mai monitorizează.
Se înșală amarnic.
Culoarul negru al complicității: Ofițeri, procurori, judecători – toți pe aceeași bandă rulantă
Acești interlopi se cred încă sub protecția unor șefi din conducerea IPJ Prahova și a unei filiere oculte, un adevărat „culoar negru” format din:
– ofițeri,
– procurori,
– judecători,
care s-au obișnuit să facă jocurile mafiei, nu ale legii.
Pe acest culoar negru se plimbă dosare închise, anchete îngropate, oameni speriați și interlopi relaxați, care cred că dacă au „intrare” la doi-trei șefi cu epolet lucios sunt intangibili.
IPJ Prahova sub reflector: Când polițiștii au dosare penale „la comandă” pentru hartuirea altor functionari publici si/sau pentru santaj (ups!)
În prezent, există ofițeri din IPJ Prahova care au dosare penale deschise la comandă, la cererea unora dintre acești mafioți.
Metoda este clasică:
– interlopul se declară „victimă”,
– se activează prieteniile din „culoarul negru”,
– se fabrică dosare la adresa celor incomozi,
– se încearcă intimidarea oricui nu intră în joc.
Doar că vremurile în care IPJ Prahova era perceput ca un scut oficial pentru interlopi se apropie rapid de final. Iar cei care au crezut că uniforma și funcția îi vor salva de răspundere vor avea ocazia să admire instanțele de judecată din postura de inculpați, nu de „prieteni ai sistemului”.
Incisiv de Prahova nu tace: „Grădinița de cadre” IPJ Prahova (aici) intră în episodul XVI
Celor care își freacă mâinile le dăm o veste proastă: abia ne-am încălzit.
Vom reveni cu detalii uluitoare în serialul nostru: „Grădinița de cadre” IPJ Prahova – Episodul XVI
Unde vom arăta, cu nume, fapte și conexiuni:
– cum se țin interlopii în brațe din birouri plătite din bani publici,
– cum se folosesc dosarele penale ca instrument de răfuială la comandă,
– cine sunt protectorii din instituțiile statului care cred că pot juca dublu la nesfârșit.
Băieții „deștepți” pot să-și mai facă poze prin cluburi și să se plimbe cu șoferi și bodyguarzi.
Sperietura adevărată abia începe. (Cristina T.).
Exclusiv
Bebe-chestorul și CIRP-ul de buzunar: cum a ajuns Drăgan stăpân pe informarea publică a Poliției Române
Răspunsuri în bătaie de joc de la CIRP
Sindicatul Diamantul aruncă public în aer o situație care, în orice stat normal, ar provoca demiteri în lanț: Centrul de Informare și Relații Publice (CIRP) al Poliției Române a ajuns, potrivit sindicaliștilor, sub controlul direct al „bebe-chestorului” Benone-Marian Drăgan – omul care, deși conduce Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR), pare să-și fi făcut un mic departament personal de propagandă, fix acolo unde ar trebui să existe transparență și respect pentru cetățean.
Documentul făcut public de Sindicatul SPR „Diamantul”, semnat de CIRP în data de 24.06.2026 (Nr. 407.291), arată negru pe alb tipul de „respect” pe care conducerea IGPR îl are față de polițiști și de opinia publică. Răspunsuri formale, seci, menite să acopere nu problemele reale, ci imaginea șefilor.
„Avem dreptate, dar nu schimbăm nimic” – noua doctrină de la vârful Poliției
Scrisoarea, adresată domnului Vitalie Josanu, președintele SPR Diamantul, pornește de la o petiție formulată în baza Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informațiile de interes public. Conducerea Ministerului Afacerilor Interne și redirecționarea către IGPR ar fi trebuit să ducă la claritate și soluții. În schimb, ce primim? Un exemplu perfect de „spălare pe mâini” instituțională.
CIRP admite, fără să clipească, că:
- „La nivelul tuturor funcțiilor de conducere de la nivelul Inspectoratului General al Poliției Române, 59% sunt funcții de chestor de poliție, grad cu o pondere deținută de 74%.”
Cu alte cuvinte, avem:
- Poliția Română plină de șefi,
- șefii plini de grade,
- iar gradele pline de… tăcere și obediență.
În plus, se recunoaște că:
- „Metodologia privind organizarea și dezvoltarea structurilor Poliției Române a fost analizată la nivelul Poliției Române, la momentul supunerii actului normativ spre avizare.”
Traducere din limbaj de lemn: „Da, am văzut problema, știm cum e organizat totul, dar n-am de gând să schimbăm nimic, pentru că exact așa ne convine nouă, șefilor”.
„Delegarea nu poate fi dispusă pentru funcțiile de comandă” – dar realitatea strigă altceva
Cea mai cinică parte a răspunsului CIRP este, probabil, fraza:
- „Referitor la exercitarea atribuțiilor funcțiilor de comandă, operative și/sau neoperative, prin desemnare, menționăm că delegarea nu poate fi dispusă pentru funcțiile de comandă, prin urmare aceste funcții nu pot fi ocupate prin delegare.”
CIRP recită frumos din lege, dar Sindicatul Diamantul și polițiștii din teritoriu știu prea bine cum stau lucrurile:
- „Desemnări” făcute pe prietenii;
- oameni puși temporar, dar ținuți ani de zile în „temporar”;
- șefi aduși pe filieră de birou, nu de merit.
Textul oficial e parfumat, dar realitatea miroase a abuz de putere. În timp ce pe hârtie „nu se poate”, în practică „se poate orice” dacă e în interesul șefilor și al „bebe-chestorului” Drăgan.
Mizeria din spatele procentelor: 1,60% polițiști = toată Poliția Română?

În răspuns, CIRP mai aruncă și o cifră, ca să dea impresia de „transparență” tehnică:
- „Funcțiile nemilitarizate sunt personal contractual, fiind ocupate la nivelul Poliției Române de 1,60% dintre funcțiile de chestor de poliție, grad cu o pondere la nivelul Poliției de 38%.”
Cine înțelege ceva logic din această formulare, primește premiu la „Interpretare avansată a limbajului birocratic”. Ceea ce se întrevede însă clar este altceva:
- sistemul de conducere este sufocat de grade înalte;
- militarii domină structurile-cheie;
- personalul civil este aproape decorativ, menținut la un nivel ridicol, de 1,60%, în timp ce decizia reală rămâne la „casta” de sus.
Cu aceste cifre, CIRP nu face transparență, ci își dă singur cu subsemnatul: Poliția Română a ajuns să fie a chestorilor, pentru chestori și sub comanda unui „bebe-chestor” care controlează inclusiv informarea publicului.
CIRP – de la Centru de Informare la Filiala de Imagine a „Bebe-chestorului”
Răspunsul este semnat frumos, sec și protocolar de:
Centrul de Informare și Relații Publice.
Niciun nume, nicio asumare, doar o „mașină de text” care livrează ce convine șefilor.
Sindicatul Diamantul atrage atenția că CIRP nu mai acționează ca un centru neutru, dedicat adevărului și informării corecte, ci ca o anexă a cabinetului șefului IGPR. Orice problemă serioasă – gradarea excesivă, umflarea structurii de comandă, jocurile cu delegarea și desemnarea – este acoperită cu paragrafe tehnice și formule goale.
În loc să apere imaginea Poliției prin onestitate, CIRP apără imaginea „bebe-chestorului” Drăgan prin limbaj de lemn și ambiguități.
Vitalie Josanu și Sindicatul SPR Diamantul – singurii care mai deranjează liniștea șefilor
Faptul că acest răspuns a fost făcut public de Sindicatul SPR Diamantul și că este adresat direct lui Vitalie Josanu, președintele sindicatului, arată un lucru simplu:
- acolo unde sindicatele apasă, apar fisuri în zidul de tăcere al Ministerului și al IGPR.
Dar tot acolo se vede și reflexul malformat al sistemului: când sunt întrebați ceva legitim, șefii nu răspund cu soluții, ci cu „texte”.
În loc să repare, cosmetizează.
În loc să recunoască problemele reale din sistem, le îngroapă sub procente, metodologii și formulări sterile.
Concluzie: România în epoca „Bebe-chestorului” și a răspunsurilor în bătaie de joc
Din conținutul acestui document, rezultă limpede:
- CIRP este folosit ca scut de imagine pentru conducerea IGPR;
- „bebe-chestorul” Drăgan își ține Poliția la butoane, cu o armată de chestori de hârtie, în timp ce munca reală a polițiștilor este sufocată de jocuri de putere;
- normele legale sunt invocate doar când trebuie să blocheze schimbarea, nu când ar trebui să protejeze corectitudinea.
Răspunsurile oficiale, formulate „în bataie de joc”, sunt exact simptomul unei Poliții în care:
- gradele contează mai mult decât competența,
- imaginea șefilor e mai importantă decât adevărul,
- iar CIRP a devenit, din centru de informare publică, portavocea „Bebe-chestorului” de serviciu. (Cerasela N.).
Sursa datelor: conținutul oficial al răspunsului CIRP, Nr. 407.291 din 24.06.2026, adresat președintelui SPR Diamantul, Vitalie Josanu, făcut public de Sindicatul SPR Diamantul.
-
Exclusivacum 3 zilePensionarul de lux și împăratul șuruburilor: IPJ Prahova, statul care plătește micii de pe DN1 și folia neagră de la Dedeman – «Grădinița de cadre» IPJ Prahova (XV)
-
Exclusivacum 4 zileCatedrala Jmecheriei: IPJ Prahova între doctorul‑Dumnezeu cu TID, școlărița în fundul gol și cămătăria de la CAR. „Grădinița de cadre” IPJ Prahova (XIV)
-
Exclusivacum 5 zileINSPECTORATUL DE PROTECȚIE AL JMECHERULUI PRAHOVEAN. „Grădinița de cadre” IPJ Prahova (XIII)
-
Exclusivacum 15 ore„Prestij” cu reacție întârziată: după ani de Maneliadă în centru, IPJ Prahova scoate din joben… 4 percheziții
-
Exclusivacum 2 zileFurați la stat, furați la pensie: jaf cu ștampilă oficială în lumea militarilor și polițiștilor
-
Exclusivacum o ziCatedrala ipocriziei reformiste: Cum „reorganizarea către eficiență” ascunde dublă semnătură și epurări la Ministerul Economiei/ Documente
-
Exclusivacum 5 zileComisii de disciplină la mișto și destituiri din concediu medical in M.A.I.: manualul de abuz „made in instituție”
-
Exclusivacum o ziCoca-Cola Ploiești – O nouă eră în reciclarea “transparentă”: cum se reciclează banii, nu doar sticlele



