Featured
Ce face Huawei
Reuniunea BRICS de la Johannesburg, care a stabilit lărgirea alianței prin includerea de a șase noi state membre, a stârnit furia SUA, obligate să răspundă pe măsură. Național a scris ieri, 29 august, despre cum America încearcă să provoace un divorț în relația Arabia Saudită – China, însă replica Beijingului nu s-a lăsat mult așteptată. Războiul este total, iar toate armele au fost scoase pe masă.
SUA nu pot concepe că hegemonia economico-militară la nivel le este contestată, fie și de niște puteri precum China și Rusia, și de aceea atacă puternic pe „flancuri”, adică în zonele ce par a fi scăpate de sub control.
Ce face Huawei
Dar, supremația americană nu va mai dura mult, potrivit rapoartelor livrate presei internaționale cu privire la discuțiile purtate în Africa de Sud la reuniunea BRICS.
Iar delegațiile sino-ruse au condus „ofensiva”, arătând nu atât partenerilor din cadrul organizației, cât invitaților că SUA nu mai sperie pe nimeni.
Ca o dovadă că sfidarea este pe față, iar războiul declarat Americii, total, Beijingul a scăpat, „pe surse”, informația potrivit căreia gigantul Huawei deschide fabrici secrete în care se vor face microcipuri pentru industria tehnologică chineză, evitându-se cu „grație” toate sancțiunile impuse de SUA colosului IT asiatic.
Agenția Bloomberg scrie că, dacă alăturăm numele gigantului chinez, care de mult timp este în vizorul Statelor Unite, cu semiconductorii, rezultatul ar fi o constelație de fabrici secrete răspândite în toată China, în care se produc microcipuri. Și jurnaliștii italieni au publicației La Stampa scriu despre asta, doar că peninsularii nu văd mai departe de „linia roșie” a NATO, ei insistă pe o manevră a Chinei de a se sustrage sancțiunilor Casei Albe; în realitate, mai nimeni din cadrul BRICS nu se mai sperie de amenințările americane și nu mai dă doi bani pe sancțiunile Washingtonului, cu atât mai mult China, principalul „challenger” al Americii.
În ultima perioadă a mandatului său de președinte, Donald Trump a pus o „fatwa”, cum ar spune arabii, asupra gigantului IT de la Shenzhen, când a plasat compania pe „lista neagră” a societăților comerciale întocmită de Casa Albe. Măsuri lui Trump nu numai că au fost confirmate de Joe Biden, dar chiar au fost înăsprite de actualul șef al statului.
Însă, în pofida tuturor piedicilor puse la nivel internațional (ordin dat „aliaților” SUA de a nu face afaceri cu Huawei), compania chineză, care, așa cum a recunoscut chiar patronul și fondatorul ei, Ren Zhengfei, într-o scrisoare către angajați, a luptat din greu pentru supraviețuirea sa, vrea cu orice preț să dea lovitura în cel mai strategic sector dintre toate, cel al cipurilor.
Potrivit Bloomberg, pentru a cuceri piața microcipurilor, Huawei a primit o finanțare de 30 de miliarde de dolari de la stat.
Surse din piață spun că Huawei ar fi construit deja două fabrici și se pregătește să lanseze la apă alte trei. Care este siretlicul? Potrivit Semiconductor Industry Association, un grup de lobby din industria IT afirmă că Huawei a deschis uzinele respective sub numele altor companii, pentru a evita sancțiunile americane. Acest ONG reprezintă și interesele gigantului sud-coreean Samsung și pe cele ale taiwanezilor de la TSMC. Revenind… Funcționând fără eticheta Huawei, firmele respective sunt ferite de orice risc, căci ar fi dificil pentru furnizori să știe cu cine au de-a face. Astfel, tehnologia avansată a celor de la TSMC și/sau Samsung ar putea ajunge la Huawei în mod legal, sub forma unor contracte comerciale.
Pe de altă parte, trebuie spus că mulți jucători importanți din State și-au arătat interesul pentru menținerea legăturilor comerciale fluide cu China. Printre aceștia, cei de la Intel și Qualcomm, două nume grele din sector, care s-au și deplasat recent la Beijing, stabilind contacte cu partea chineză.
Marele plan de avansare tehnologică al lui Xi Jinping, care urmărește o autosuficiență complicată a Chinei, a avut un singur punct slab, anume impunerea pe piață a unui adevărat campion al semiconductorilor. Specialiștii spun că obiectivul este unul himeric, nu doar pentru Beijing, ci pentru oricine, într-un sectorul semiconductorilor este extrem de complex și descentralizat.
După cum bine se știe, în luna iulie, Huawei a anunțat că va relua producția de cipuri mobile de ultimă generație în colaborare cu Semiconductor Manufacturing International Co. (SMIC), principalul actor chinez din sector. Obiectivul noului consorțiu ar fi să pună în producție de masă chipsetul mobil 5G, proiectat intern. În curând, pe piața semiconductorilor va apărea un colos, spun cei care cunosc domeniul, căci ajutorul de 30 de miliarde de dolari pe care Huawei l-a primit este aproape egal cu stimulentele de producție prevăzute de „Chips and Science Act”, adoptat anul trecut de Washington și pe care Joe Biden l-a considerat cel mai important act semnat în mandatul său.
Administratie
Alertă de apă ridicată în Șirna: Locuitorii din Tăriceni pot consuma lichidul vital fără griji!
Exclusiv
IPJ Prahova: Circul ielelor, trompeților și „ofițerilor” reciclați! Balul mascat al incompetenței atinge noi culmi de patos!
Prahova fierbe, iar Poliția Română, în filială locală, pare să-și fi asumat rolul de cel mai fidel circ ambulant, oferind reprezentații gratuite de la baluri mascate cu interlopi la promovări scandaloase, culminând acum cu o nouă „bijuterie” managerială. Cetățenii se întreabă, pe bună dreptate: mai există vreo urmă de decență sau profesionalism în acest spectacol al absurdului, sau ne îndreptăm cu toții spre desființarea întregii instituții? (aici), (aici), (aici, (aici), etc
De la postul de doi bani la tronul Comandantului: Rețeta succesului la IPJ Prahova!
În vreme ce poporul român tânjește după o Poliție competentă și incoruptibilă, la IPJ Prahova, sub bagheta „vizionară” a domnului Ginel Preda – eternul interimar și a maestrului „gonflabilelor” – se pregătește o nouă „lovitură” de proporții, gata să dinamiteze și ultimele firimituri de încredere. Potrivit unor informații incendiare obținute de Incisiv de Prahova, cea mai mare subunitate de poliție din județ riscă să cadă pe mâinile unui personaj de o școala, de o școală… post-comunistă, și anume, domnul Vîrlan Florin.
Un nume nou în galeria „perlelor” prahovene, Vîrlan Florin este un fost subofițer de la obscurul Post de Poliție Tișița, Vrancea, catapultat în rândul ofițerilor în 2015 printr-un „simulacru de examen” derulat, culmea ironiei, prin intermediul Școlii de Subofițeri de Poliție Câmpina. De parcă promovarea lui Marcel Bălan, polițistul care dansa pe mese cu hoții și apoi a ajuns adjunct la IPJ Prahova, nu era de ajuns, iată că Ginel Preda ne arată că are încă ași în mânecă. Anul trecut, în 2024, domnul Vîrlan a fost deja împuternicit și titularizat în funcția de adjunct al șefului Secției de Poliție nr. 1 Ploiești. Acum, țintește mai sus, mult mai sus, într-un avânt demn de un acrobat al birocrației – adjunct la POLIŢIA MUNICIPIULUI PLOIEŞTI.
„Sifonul” instituțional și „antreprenorii” în uniformă: Cine să-i mai „vâre” la IPJ Prahova?
Se pare că această ascensiune meteorică nu este deloc întâmplătoare. Surse din interiorul sistemului ne șoptesc că Vîrlan Florin ar fi unul dintre „sifoanele” preferate ale lui Ginel Preda. Nu e de mirare, având în vedere că Ginel l-a mai „plimbat” și pe la Serviciul Rutier Prahova, de unde, cu sârg și devotament, „transmitea informații despre șefi și colegi”. Un fel de „ureche” cu uniformă, mereu la datorie, dar nu pentru cetățean, ci pentru… alte interese. Ne întrebăm retoric, la fel ca în cazul conexiunilor dubioase ale lui Mirițescu cu controversatul Anastasescu, oare cât de transparente sunt aceste legături ombilicale?
Și, dacă tot vorbim de interese, rămâne întrebarea arzătoare: oare SIPI Prahova are cunoștință despre „veleitățile antreprenoriale” ale personajului Vîrlan Florin și, mai ales, ale socrului acestuia? Dar DGA Prahova? Știu oare aceste instituții că domnul Vîrlan, fostul șef de post „vopsit” ofițer „la apelul bocancilor”, este o fire conflictuală și un „reclamagiu” notoriu? Sau, așa cum spunea Sindicatul Diamantului, „analfabetismul funcțional și idioțenia fudulă” au cuprins toate palierele, lăsând loc liber pentru astfel de „cariere” spectaculoase?
Tupeul nemărginit: Cazul remorcii fantomă și accesul ilegal în Sistem!

Că tupeul este moneda forte la IPJ Prahova o demonstrează un episod savuros din august 2024, când, culmea ironiei, domnul Vîrlan Florin, pe când era încă la Rutieră, și-a etalat măiestria în arta reclamagiului. Folosindu-se de funcția sa (adică, probabil, de „accesul ilegal la sistemul informatic de serviciu în interes personal”), a reclamat un vecin din Cartierul Eden (din spatele Spitalului Județean Ploiești) pentru o biată remorcă parcată pe… drumul public. Detaliul picant? „Drumul” era, în fapt, doar pământ și pietriș, o stradă care nici măcar nu exista! Ce mai, o operațiune de anvergură, demnă de cele mai lăudabile realizări ale IPJ Prahova, precum „rezolvarea” cazului păpușii gonflabile!
Această „acțiune” palidă, demnă de un „Dorel de la IPJ Prahova” care se crede mai presus de deciziile ICCJ, contrastează izbitor cu ignorarea „bona M.A.I. hoțomane dovedite video” (aici) sau a altor cazuri reale de infracțiuni, așa cum am relatat în repetate rânduri la Incisiv de Prahova.
Așadar, dacă un astfel de individ, cu un trecut dubios, veleități de „sifon” și tupeu nemărginit, ajunge să managerieze o subunitate-cheie, înseamnă că poliția prahoveană nu mai are niciun profesionist, ofițer de carieră, care să ocupe o astfel de funcție. Poate că, în aceste condiții, reorganizarea ar trebui să dispună direct desființarea întregului inspectorat!
Prahova, noul Caracal al absurdității: O „circoitecă” fără sfârșit!
Este timpul să ne întrebăm serios: ce credibilitate mai are o instituție care promovează în funcții de conducere personaje de calibrul lui Marcel Bălan (cel care chefuia cu interlopi) și acum, pare-se, pe „sifonul” Vîrlan Florin, „ofițerul” cu „simulacru de examen” și veleități de „reclamagiu”? Am văzut cum IPJ Prahova a găzduit cu brațele deschise un „fals polițist” de meserie, Costin Oprea, care a operat din interior un an și jumătate, în timp ce se laudă cu prinderea a doi „falși polițiști” de carton. Am râs (amar!) cu episodul „mașina la vale” de la Vălenii de Munte (aici) și am plâns de indignare la auzul aberațiilor „Dorelului” care nu recunoaște deciziile ICCJ.
Concluzia lui Emil Pascaut de la Sindicatul Diamantului, preluată și susținută de Incisiv de Prahova, rămâne crunt de actuală: „Suntem pierduți, condamnați la un viitor sumbru din cauza acestei armate de troglodiți cocoțați în funcții care le depășesc cu mult capacitățile intelectuale.” Iar „circoiteca” continuă la IPJ Prahova, cu Ginel Preda și Marcel Bălan în rolurile principale, iar acum cu Vîrlan Florin pe post de „viitor speranță.”
Cine plătește pentru acest circ grotesc, pentru incompetența crasă și abuzurile perpetrate? Banii noștri, siguranța noastră, viitorul copiilor noștri! Prahova rămâne, din păcate, noul Caracal al bunului simț și al legii.
Incisiv de Prahova promite să rămână cu ochii pe acești „cascadori” ai legii, până când „generațiile distruse moral și falsificate intelectual” vor dispărea din funcțiile publice. Până atunci, dragi cetățeni, luați loc și bucurați-vă de spectacol! Deși, e mai degrabă o tragedie antică în cheie comică, la care suntem cu toții spectatori și, din păcate, victime. Vom reveni! (Cristina T.).
Exclusiv
Circul ‘secretelor’ de la Neamț: Cum lenea mai-marilor MAI transformă legea într-o farsă comic-amară!
-
Exclusivacum 5 zileSINAIA, MONARHIA ABSOLUTĂ MARCA OPREA: Sora „impăratului” cade în cap, Prefectul se „trezește” la Parchet, iar PNL Prahova fierbe în suc propriu!
-
Exclusivacum 2 zileCircul macabru al absurdității la Poliția Capitalei: SAS-ul bâjbâie, sefii manelizează, iar adevărul e declarat „delict”! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș
-
Exclusivacum 5 zileLegea pumnului în gură la SAS: Cum a devenit „vagabond” un delict de 20% din salariu, sub privirea ironică a manualului de Mobbing al MAI! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș
-
Exclusivacum 11 oreIPJ Prahova: Circul ielelor, trompeților și „ofițerilor” reciclați! Balul mascat al incompetenței atinge noi culmi de patos!
-
Exclusivacum 3 zilePrahova, tărâmul reîncarnării: „Metoda Portocală” revine, dar acum e sub licență politică!
-
Featuredacum 5 zileScandal de proporții la vârful Poliției Române: Sindicatul Diamantul cere DNA să ancheteze o mușamalizare de patru ani
-
Exclusivacum 5 zileCIRCUL JUSTIȚIEI ROMÂNE: Dosarul POP IONUȚ-COSTIN, RECLASAT LA CATEGORIA „PROBLEME REZOLVATE… DE NOI” – CHIAR ȘI CU INSTANȚA LA UȘĂ!
-
Exclusivacum 5 zileJustiția Română: Spectacolul absurd continuă! Procuratura clasează, justificând incălcări flagrante! moștenitorii, nu morții, plătesc biletul!



