Featured
La detectorul de minciuni cu ”psihologul lui Pahonțu”
În perioada 8-10 decembrie, la Universitatea ”Lucian Blaga” din Sibiu – Facultatea de Medicină, a fost organizată Conferința Națională ”Psihiatrie și Psihologie Medico – Legală”.
(Preluare National – Catalin Tache):

Lista scurtă a specialiștilor pe subiect fiind deschisă de ”Dr. ALIN LEȘ, Universitatea din București”.
Numai că același dr. Alin Leș este nu doar cadru al Universității din București, după cum reiese din afișul oficial al evenimentului, promovat pe pagina proprie de socializare chiar de acesta, dar și psihologul șef al Serviciului de Protecție și Pază. Psihologul ”personal” al ”împăiatului” general Lucian Pahonțu – cel care tocmai ce a împlinit 17 ani la conducerea serviciului secret – fiind protagonistul mai multor inițiative mai mult ”psihiatrice”, decât ”psihologice” și la nivelul Serviciului de Protecție și Pază.

Acolo unde ”obsesia” sa pentru ”chestionarele” cu ”inexplicabile” nuanțe sexuale și care țin strict de intimitatea personală a fiecărui ”testat”, fie el și cadrul al SPP i-a adus deja ”eticheta” de ”obsedatul lui Pahonțu”. Iar acum, uite că psihologul șef al Serviciului de Protecție și Pază a depășit și bariera publică a serviciului secret, expunându-și tocmai în Sibiul familiei prezidențiale ”chestionarul” despre ” De ce sunt violate ( și de ce nu sunt violate) femeile”!
”2.000 de SPP-iști puși la detector”
Astfel titram ”lovitura” în care dezvăluiam inițiativa halucinantă prin care psihologul Alin Leș și-ar fi pus serviciile științifice la dispoziția generalului Lucian Pahonțu. Pentru ca astfel să poată fi identificate ”sursele” campaniei ”NAȚIONAL” cu privire la nenumăratele ilegalități din cadrul singurului serviciu secret care refuză și acum, cu o încăpățânare demnă de o cauză mai bună, să se reformeze cu adevărat.
Iar disperat de ”hemoragia” informativă în care s-au transformat de-a lungul vremii ”scurgerile” către ”NAȚIONAL” de la chiar vârful serviciului, generalul Pahonțu a autorizat această ”operațiune nebună”. Astfel că, după ce ”SDI”-iștii și ”SSI”-iștii au instruit ofițerii și subofițerii care urmau să fie supuși interogatoriului de la detectorul de minciuni cu privire la ”penetrarea SPP-ului ”rămas credincios SUA” de către ”Rezidența GRU”, psihologul Leș a primit mână liberă pentru declanșarea experimentului… Deci, să nu uităm cum a intrat psihologul Leș ”în pâine” la SPP:
”Operațiune umilitoare, la care urmează să fie supuși toți angajații SPP-ului, aproximativ 2.000 de oameni fiind astfel victimele unei acțiuni fără precedent de veritabilă poliție politică. Pentru că această operațiune fără precedent în vreo instituție de forță din România nu are ca scop nici să se afle unde sunt banii jefuiți de la CAR, nici care sunt generalii și seseiștii care și-au scos la timp „contribuțiile”, chiar înainte de căderea jocului. Nici cine beneficiază de mașinile „colorate” și apartamentele din Centrul Capitalei deținute din fonduri operative sau cum de mereu doar aceleași persoane iau ”OSCAR”-ul. Și nici măcar care sunt „sifoanele” de aghiotanți care au produs o adevărată ruptură între serviciu și mulți dintre demnitarii pe care ar trebui să îi protejeze, și nu să îi spioneze. Ei bine, nu, faptul că 2.000 de sepepiști urmează să fie încolonați și duși „ca vitele” în fața psihologului angajat și însărcinat cu această misiune doar pentru a fi întrebați textual dacă „au vorbit cu Tache” arată în ce hal de ”profesionalism” a ajuns structura altădată de elită a Serviciului de Protecție și Pază. Căci, în fond, ar fi fost mult mai simplu ca generalul Pahonțu să îl fi trimis primul la testul poligraf pe chiar colonelul Voroneanu Dumitru zis ”Cocârț”, pentru a răspunde și ”nea Mitică”, dar cu „tehnica” pe el, exact la aceeași întrebare… El a vorbit cu Tache?”. Răspunsul fiind unul singur și oricând posibil de ”probat” cu înregistrări…
Poliție politică
Desigur, poate că un asemenea demers ”faraonic” de interogare a mii de oameni ar putea fi explicat cel mult printr-o amenințare externă reală cum ar fi penetrarea de către un serviciu secret ostil NATO… Sau dacă – Doamne Ferește! – ar fi dispărut o cantitate importantă de armament și muniție. Poate dacă ar fi existat informații concrete privind amenințări imediate la adresa unui înalt demnitar român.
Sau barem ar fi fost mai de înțeles, omenește vorbind, dacă astfel generalul Lucian Pahonțu ar fi vrut să afle cine i-a „documentat” propriul birou, cel care oricum nu mai este de mult un „buncăr impenetrabil” așa cum crede el. Dar așa? Cum se vor justifica cheltuielile aferente când vor descinde inspectorii Curții de Conturi? Mai ales că întrebările care reveneau obsesiv în chestionarul lui Leș” erau despre ”ați vorbit cu Tache”; ” ați vândut informații” sau ”ați fost plătit într-o monedă străină”…
Și tu, Onea…
Ce este drept, în urma protestelor tot mai fățișe ale sepepiștilor și mai ales a angajatelor obligate să răspundă la întrebări intime ținând strict de viața lor personală, operațiunea fost abandonată la un moment dat. Fără niciun rezultat palpabil, dovadă și ”lovitura” de astăzi. Atâta doar că, privind stupefiați la barba psihologului de serviciu, mulți sepepiști au început să refuze supunerea la această operațiune de poliție politică. Iar acum, după ce până și Bogdan Onea a fost nevoit să dezerteze ”de îndată” din SPP, multe alte ”schelete” pot fi ”dezgropate” din dulapul de proaspăt rezervist al acestuia. Mai ales că, uite, Onea a luat în serios avertismentul că dacă nu se pensionează el de urgență, atunci va fi ”pensionat” de alte instituții ale statului român.
A început ”Vânătoarea de gay”…?
Mai mult, există cadre ale Serviciului de Protecție și Pază din ce în ce mai iritate de ”obsesiile” cel puțin sexiste de la chestionarele psihohologice la care sunt supuse. Testări deja obsesive, părând a urmări identificarea ”orientării sexuale” a SPP-iștilor care îl păzesc inclusiv pe președintele statului!

Dar, la fel cum a fost extrem de interesat generalul Pahonțu și de situația locativă și alte ”probleme personale” ale fostei ”judecătoare a sistemului” Livia Stanciu, poate că o ști el ce știe atunci când se informează despre ”fantasmele sexuale” ale propriilor subalterni și implict ale demnitarilor ”securizați” de aceștia…
Administratie
Ofensivă administrativă pentru deblocarea Văii Prahovei: Proiectul Variantei Ocolitoare Azuga-Bușteni, sub lupa autorităților județene
Data de 2 iunie 2026 marchează o nouă etapă în cursa contra cronometru pentru modernizarea infrastructurii din județul Prahova. Într-o ședință de progres desfășurată astăzi la sediul Consiliului Județean, oficialii au pus pe masa de lucru dosarul Variantei Ocolitoare Azuga-Bușteni, un obiectiv strategic menit să pună capăt calvarului rutier care sufocă zilnic una dintre cele mai circulate rute turistice din România.
Mobilizare generală la Consiliul Județean: Dialog tehnic pentru accelerarea avizelor
Conducerea executivă a județului, reprezentată de președintele Virgiliu Daniel Nanu și de administratorul public Emil Drăgănescu, a convocat astăzi toți actorii-cheie implicați în acest megaproiect. Masa negocierilor a reunit reprezentanți ai constructorului, specialiști tehnici, dar și primari ai localităților traversate de viitorul traseu, într-un efort de sincronizare a pașilor administrativi.
Conform datelor furnizate într-o informare oficială de către Consiliul Județean Prahova, întâlnirea a avut ca scop central analizarea stadiului documentațiilor. Accentul a fost pus pe identificarea soluțiilor rapide pentru finalizarea procedurilor de avizare, o etapă critică pentru ca utilajele să poată avansa în teren fără sincope birocratice.
Lupta cu birocrația: Coordonare milimetrică pentru respectarea calendarului de execuție
Varianta Ocolitoare Azuga–Bușteni nu este doar o simplă șosea, ci un proiect de o complexitate tehnică ridicată, care necesită o „orchestrare” perfectă între numeroși parteneri instituționali. Discuțiile de astăzi au vizat eliminarea blocajelor și asigurarea unei coordonări permanente între instituțiile avizatoare și echipele de implementare.
Administrația județeană a subliniat că monitorizează îndeaproape fiecare evoluție a șantierului scriptic, susținând activ toate demersurile necesare pentru a urgenta etapele administrative. Obiectivul este clar: respectarea cu strictețe a calendarului stabilit inițial, astfel încât investiția să treacă din stadiul de proiect în cel de realitate palpabilă pentru mii de șoferi.
Soluția vitală pentru Valea Prahovei: Fluidizarea traficului ca prioritate strategică
Dincolo de cifre și documentații, realizarea acestei variante ocolitoare reprezintă „plămânul” de care are nevoie traficul de pe Valea Prahovei pentru a respira din nou. Investiția este privită ca un pilon esențial pentru dezvoltarea economică și turistică a zonei, eliminând ambuteiajele cronice care afectează calitatea vieții rezidenților și experiența vizitatorilor.
Potrivit sursei citate, Consiliul Județean Prahova își menține angajamentul ferm de a susține toate lucrările de accelerare a proiectului, considerând fluidizarea circulației rutiere drept o investiție vitală în viitorul și competitivitatea județului. Această variantă ocolitoare este așteptată să devină, la finalizare, o alternativă modernă și rapidă la drumul național actual, transformând radical mobilitatea în regiune.
Administratie
Magia inocenței la Florești: Primarul Simona David, lecție de emoție și dăruire de Ziua Copilului
Comuna Florești a vibrat sub semnul bucuriei pure, transformând data de 1 Iunie într-un maraton al recunoștinței față de cea mai tânără generație. Într-o desfășurare de forțe marcată de o puternică încărcătură sentimentală, administrația locală a ales să celebreze Ziua Copilului nu doar prin simboluri, ci prin prezență activă și gesturi concrete îndreptate către toți elevii comunității.
Un maraton al generozității: Dulciuri și zâmbete pentru toți elevii comunei
Logistica evenimentului a vizat o acoperire integrală a populației școlare, demonstrând o atenție deosebită pentru fiecare etapă a copilăriei. Potrivit detaliilor oferite de primarul comunei Florești, Simona David, echipa primăriei a pregătit și distribuit pachete cu dulciuri pentru toți copiii localității, începând de la cei mai mici, aflați la grădiniță, și până la absolvenții claselor a VIII-a.
Această acțiune a transformat unitățile de învățământ din Florești în spații ale sărbătorii, unde rigoarea administrativă a lăsat loc spiritului ludic. Gestul a fost conceput ca o formă de recunoaștere a importanței pe care educația și bunăstarea celor mici o ocupă pe agenda de priorități a edilului și a consiliului local.
Dincolo de administrație, o conexiune de suflet: „Vă mulțumesc pentru fiecare îmbrățișare”

Ceea ce a diferențiat evenimentul de anul acesta a fost nota personală și impactul emoțional resimțit la nivelul conducerii primăriei. Într-o declarație marcată de o rară deschidere sufletească, Simona David și-a exprimat public admirația față de energia debordantă a celor mici, descriind experiența drept „o zi magică”.
„Nu știu cum și ce faceți voi, copii, dar reușiți să mă emoționați tare mult!”, a punctat primarul din Florești, subliniind că forța motrice a activității sale rămâne sclipirea inocentă din ochii copiilor. Mesajul transmis de edil nu a fost doar unul instituțional, ci un manifest de iubire și susținere, Simona David mulțumind comunității tinere pentru fiecare gest de afecțiune primit în timpul vizitelor sale.
Un angajament pentru viitor sub semnul „magiei”
Finalul zilei de 1 Iunie lasă în urmă nu doar amintirea unor daruri, ci și promisiunea unui mediu sigur și fericit pentru dezvoltarea noilor generații din Florești. Prin acest eveniment, Simona David a reafirmat că rolul unui lider local depășește sfera birocratică, implicând o conexiune umană profundă cu cetățenii, indiferent de vârstă. Urarea adresată de edil — ca toți copiii să rămână veseli și bucuroși întreaga viață — rămâne ecoul unei zile în care administrația și comunitatea au vorbit aceeași limbă: cea a magiei și a speranței.
Administratie
Maratonul zâmbetelor la Băicoi: Parcul Central s-a transformat în „tărâmul magic” al copiilor de 1 Iunie
Ziua Internațională a Copilului a transformat centrul orașului Băicoi într-un epicentru al bucuriei și energiei debordante. Sute de copii au răspuns invitației lansate de administrația locală, transformând Parcul Central într-un spațiu vibrant, unde jocurile, creativitatea și sportul au fost ingredientele principale ale unei sărbători de neuitat.
Explozie de culoare și mișcare: Pictură pe față, sport și premii pentru micuții sărbătoriți

Atmosfera de sărbătoare a fost întreținută de o paletă diversificată de activități, gândite să acopere toate preferințele celor mici. De la atelierele de pictură pe față, care au transformat chipurile copiilor în personaje de poveste, până la competițiile sportive și momentele artistice, parcul a răsunat de râsetele celor care reprezintă viitorul comunității.
Efortul organizatoric a fost dublat de gesturi simbolice menite să aducă satisfacție imediată: toți copiii prezenți au primit jucării și dulciuri, oferite ca semn de prețuire din partea autorităților locale. „Cei mici au participat cu entuziasm la toate activitățile recreative, bucurându-se de o zi dedicată în totalitate lor”, se arată în informarea transmisă de edilul localității.
O comunitate unită: Instituțiile și cadrele didactice, „complicii” unei zile de poveste
Succesul evenimentului de la Băicoi a fost asigurat de o colaborare strânsă între mai multe segmente ale societății civile și instituționale. Siguranța și buna desfășurare a activităților au fost monitorizate de echipajele ISU și ale Poliției Orașului Băicoi, în timp ce dimensiunea educațională și recreativă a fost susținută prin implicarea directă a profesorilor și antrenorilor locali.
Un rol esențial în arhitectura acestui eveniment l-a avut Serviciul Cultură, Bibliotecă și Sport din cadrul Primăriei Orașului Băicoi, structură care a orchestrat fluxul activităților desfășurate pe parcursul întregii zile.
Mesajul primarului Marius Ioan Constantin: Recunoștință și viziune pentru viitorul orașului
Sărbătoarea de 1 Iunie a reprezentat și un prilej pentru administrația locală de a-și reafirma angajamentul față de investiția în capitalul uman tânăr. Primarul orașului Băicoi, Marius Ioan Constantin, a ținut să mulțumească public tuturor celor care și-au adus contribuția la reușita acestei acțiuni ample.
Într-un mesaj plin de căldură adresat comunității, edilul a subliniat importanța colaborării și a transmis cele mai bune gânduri noilor generații: „Mulțumim celor care au fost alături de noi în desfășurarea acestei activități. La mulți ani tuturor copiilor!”, a declarat Marius Ioan Constantin, marcând astfel închiderea unei zile care a transformat Băicoiul într-un reper al bucuriei sincere.
-
Exclusivacum 4 zileJUSTIȚIA A TRAS APA PESTE DECIZIILE ANP: MIRCEA DECU REVINE LA PENITENCIARUL TÂRGȘOR, IAR GUNOIUL ABUZURILOR RĂMÂNE ÎN OGRADA „ȘEFERIMII” DE LA BUCUREȘTI!
-
Exclusivacum 4 zileIPJ Prahova: Gara de Nord a Poliției Române, unde șefii vin cu bilet de peron și pleacă înainte să-și facă nod la cravată
-
Exclusivacum 3 zileMĂRGINENI: PUȘCĂRIA UNDE ȘEFII SE CRED PE PLANTAȚIE ȘI POLIȚIȘTII SUNT „MUTAȚI” DUPĂ TOANELE VĂTAFILOR!
-
Exclusivacum 2 zileFESTIVALUL „RÂSUL-PLÂSUL” PE CERUL PRAHOVEI – ANTIGRINDINA: 21 DE ANI DE RACHETE OARBE ȘI UN DIVORȚ DE 103.000 DE HECTARE
-
Exclusivacum 5 zileLegea salarizării, trecută pe după gard: din „transparență decizională” direct în „comunicate de presă”
-
Exclusivacum 2 zilePLx 540/2024: Mortul viu din sertarele Camerei Deputaților și marea „pitulușă” constituțională a aleșilor
-
Exclusivacum 5 zileO nouă performanță la IPJ Brăila: patru ani de șefi provizorii și un singur alcooltest serios
-
Exclusivacum 5 zileO nouă democrație la Cotroceni: Nicușor Dan și ședința națională de influențare „legitimă”



