Anchete
Cine il va inlocui pe Daniel Morar in CCR?

Prim-adjunctul PICCJ Bogdan Licu va fi propus de PSD pentru un post de judecator la Curtea Constitutionala a Romaniei, din partea Camerei Deputatilior. In ceea ce priveste PNL, aceasta formatiune va merge cu senatoarea Iulia Scantei. Desigur mai sunt si alte propuneri pentru CCR din partea USR si AUR, respectiv judecatorul dat afata din magistratura Cristi Vasilica Danilet si prof. univ. Ioan Sabau-Pop, dar cu siguranta Licu si Scantei nu vor avea probleme sa fie numiti in CCR, avand in vedere ca sunt nominalizatii coalitiei de guvernare PSD-PNL. Cei doi urmeaza sa le ia locul judecatorilor Valer Dorneanu si Mona Pivniceru, care isi incheie mandatele in iunie 2022.
Mai ramane un semn de intrebare legat de cine il va inlocui pe Daniel Morar in CCR, numit la Curte de catre fostul presedinte Traian Basescu, al carui mandat expira de asemenea in iunie 2022. Luju a scris deja ca presedintele Klaus Iohannis va merge pe modelul Simina Tanasescu, urmand sa isi puna in CCR o colaboratoare de la Administratia Prezidentiala (click aici pentru a citi). Ei bine, prin targ se discuta ca aleasa lui Iohannis ar fi Mihaela Ciochina (foto), consilier prezidential la Departamentul Constitutional Legislativ din cadrul Administratiei Prezidentiale, dezvaluie Lumea Justitiei. (Irinel I.).
Anchete
Țelul autentic al luptei sindicale vs. oportunismul: Un echilibru periculos
Anchete
„Degradarea statului de drept”: Guvernul nu mai respectă hotărârile judecătorești definitive, acuză fostul judecător Andi Malaliu
Anchete
Suspans în magistratură: Un judecător a fost suspendat de CSM – Motivele rămân necunoscute
-
Exclusivacum 4 zile
PANICĂ LA MITITELU! Corupții din Poliția Penitenciară, în corzi! Vine DNA-ul?!
-
Exclusivacum 4 zile
Penitenciarul Ploiești: De la gunoaie de lux la instagramul promisiunilor pierdute – Un director cu „APT Limitat” la decență!
-
Exclusivacum 16 ore
Dezamăgire în Poliție: Tineri polițiști vor să renunțe din cauza presiunii, lipsei de sprijin și salarizării precare
-
Exclusivacum 3 zile
Justiția imobiliară română: O nouă modă – Morții dau case, judecătorii pupă cruci, poliția acoperă hoții!
-
Exclusivacum 3 zile
Marioara „ciuruitoarea”, Nichita „smecherul” și justiția „somnoroasă”: Ploieștiul, capitala fraudelor imobiliare?
-
Exclusivacum 5 zile
Panică în MAI: Guvernul vrea creșterea vârstei de pensionare, sindicatul Diamantul avertizează asupra riscurilor și inechităților
-
Exclusivacum 2 zile
Prahova sub asediu: Cum mafia imobiliară ne vinde sicrie cu vedere. „White Tower”, „City Gate”, „Mărășești”: Triunghiul Bermudelor imobiliare
-
Exclusivacum 4 zile
Coca-Cola: Sifonul penalității de la Ploiești – Cum Nan și gașca au transformat „băutura fericirii” într-un cocktail Molotov de otrăvuri și minciuni!