Featured
Uniunea Europeană iși creează Agenția de Informații Externe: Un răspuns la amenințările globale

Uniunea Europeană își va înființa propria agenție de spionaj extern, având scopul de a colecta informații despre amenințările externe fără a duplicat activitatea agențiilor naționale. Aceasta inițiativă, inspirată de fostul președinte finlandez Sauli Niinistö, răspunde acțiunilor tot mai agresive ale Rusiei și este menită să întărească securitatea și apărarea blocului european.
Noua agenție își va extinde sfera de responsabilitate prin actualizarea Centrului de Informații și Situație al Uniunii Europene (INTCEN), care va colabora cu serviciile naționale de informații. Aceasta va facilita identificarea riscurilor, răspunsul la crize și o implicație mai eficientă în contrainformații. De asemenea, se iau în considerare măsuri pentru impunerea restricțiilor de călătorie asupra diplomaților din state terțe, în special cei din Rusia, care pot reprezenta o amenințare.
În contextul escaladării tensiunilor, țări precum Polonia, Lituania, Letonia și Estonia au solicitat Uniunii să construiască o linie de apărare la granițele cu Rusia și Belarus. Aceasta ar răspunde necesității de apărare împotriva amenințărilor hibride, care includ nu doar operațiuni militare, ci și dezinformare, atacuri cibernetice și alte activități subversive.
Crearea agenției de informații a UE ar putea permite o reacție mai rapidă la amenințările actuale, diminuând timpul necesar pentru partajarea și analiza datelor între agențiile naționale. Totodată, în Uniunea Europeană au fost raportate recente acte de sabotaj și incendieri la obiective militare, cu implicarea serviciilor secrete ruse, ceea ce accentuează necesitatea unei astfel de structuri consolidate în domeniul securității.
Administratie
Băicoi: Primăria asigură verificări gratuite ale instalațiilor de gaz, prioritizând siguranța locuitorilor
Administratie
Dumbrăvești: Primăria intervine pentru siguranța alimentării cu energie electrică – Anunț privind oprirea temporară a curentului în Crăciunești
Administratie
Florești: Un nou parc prinde contur lângă Grădinița Mare – Primarul Simona David monitorizează progresul
-
Exclusivacum 2 zile
Burcu acuză: „SNPP transformă angajații în carne de tun pentru răzbunări personale! – Nu apără, ci exploatează!”
-
Exclusivacum 5 zile
Penitenciarul Ploiești: Comisarul Matei – De la „apt-limitat” la „infrat-nelimitat”?
-
Ancheteacum 2 zile
ANP liniștește spiritele: Salariile polițiștilor de penitenciare nu sunt în pericol, restructurările nu implică disponibilizări
-
Administratieacum 2 zile
Penitenciarul de Femei Ploiești – Târgșorul Nou: O abordare proactivă pentru reintegrarea socială, cu beneficii concrete pentru angajatorii din Prahova
-
Administratieacum 7 ore
Băicoi: Primăria asigură verificări gratuite ale instalațiilor de gaz, prioritizând siguranța locuitorilor
-
Exclusivacum 2 zile
Protest divizat în penitenciare: Acuzații de deturnare și manipulare în SNPP – Reacția polițiștilor de penitenciare
-
Exclusivacum o zi
Jilavawood: Minciuni, padocuri și proteste de carton – Clanul Teoroc joacă teatru ieftin pe scena Justiției!
-
Exclusivacum 3 zile
Spitalul fantomă de la Târgu Ocna: Salarii grase pentru nimeni, pacienți trimiși la plimbare!