Featured
Multinaționalele, în goană după profit

Românii nu au acces la produsele de calitate autohtone din cauza adaosurilor uriașe puse de marii retaileri. Producătorii mici și mijlocii din țara noastră s-au plâns la audierile de la Senat, unde au fost prezenți și reprezentanții supermarketurilor, că sunt supuși unor abuzuri grave, prin adaosuri care împiedică vânzarea produselor, dar și prin delistări de la raft, fără explicații. Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a spus că lucrează la un act normativ prin care să reducă adaosul pentru produsele românești la 20%.
Adaosurile de 90% și chiar mai mari practicate de hipermarketuri fac, practic, imposibilă vânzarea produselor românești de calitate. În cazul celor 13 produse protejate în UE din țara noastră, pe care marii retaileri nu au voie să le delisteze, adaosurile practicate de marii comercianți le fac inaccesibile pentru cumpărărotrii din țara noastră.
De exemplu, Telemeaua de Ibănești are un adaos de 90%, iar Magiunul de Topoloveni pleacă de pe poarta fabricii cu un preț de 9 lei și ajunge pe rafturile hipermarketurilor și cu 37 de lei. Dezbaterea organizată la Senat, cu producătorii locali și marii retaileri, la care a participat ministrul Agriculturii Florin Barbu și a absentat Bogdan Chirițoiu, președintele Consiliului Concurenței, a fost un joc de glezne, spun producătorii. ”Ministerul Agriculturii spune că pregătește o ordonanță care să prevadă că, la produsele românești, să existe un adaos comercial de maximum 20%, dar mai durează până se va concretiza așa ceva, dacă se va concretiza”, ne-a declarat Cornel Panait, directorul Avicola Poiana.
Strategii pentru alții
Strategia Farm to Fork a UE, care înseamnă aprovizionarea marilor magazine de la cei mai apropiați producători locali, nu se aplică în România. Dimpotrivă, producătorilor locali și regionali li se spune că nu pot ajunge pe raft pentru că nu produc pentru acoperire națională.
”Noi, cei de la Avicola Poiana, suntem un producător destul de mic și nu putem asigura o distribuție națională, dar putem asigura o distribuție regională, pentru că suntem poziționați la 5 km de Metro și Carrefour Constanța și la 6 km de Auchan. Nimeni nu poate aduce carne de curcan mai proaspătă decât noi. Problema pe care o avem este că nouă ni se impută faptul că nu avem capacitate să fim distribuitori naționali, dar că produc carmangerie în mod tradițional, fără aditivi alimentari, asta nu ne-o poate lua nimeni. În momentul în care te duci într-un hipermarket, acesta își pune adaos de 45%. Cum să se vândă un produs cu acest adaos? Iar când noi am scăzut adaosul nostru comercial la 2-3%, hipermarketul a mai crescut adaosul lui comercial cu încă 8% peste 45% și prețul produsului la raft a crescut. Este o dovadă foarte clară că ei își bat joc de noi și preferă să aducă din import”, ne-a precizat Cornel Panait, directorul Avicola Poiana.
Acesta arată că, în momentul în care un produs românesc, făcut și în apropierea hipermarketurilor, este delistat din motive care nu sunt comunicate, un producător poate intra în faliment. Și asta pentru că se încheie un contract, în baza căruia producătorul român își asigură materia primă, forța de muncă etc și, după două luni, se trezește că este delistat.
Nu au loc nici la export
Dacă încearcă să exporte, producătorii români se lovesc de politica de sprijinire a fermierilor locali din statele UE, care spun că produsele lor au prioritate zero. ”Fără sprijin legislativ nu se va rezolva nimic. Marii retaileri au între 85% și 90% din piață. Reprezentanții acestora ne trimit în instanță, unde nu avem nicio șansă, pentru că toate contractele sunt concepute de retaileri în avantajul lor total. Dacă voiau să vândă produsele românești, aplicau un adaos de 20%, nu de 45%, ca să facă prețul prohibitiv. Când te delistează, după două-trei luni sau după un an, doi, invocă motivul că nu ai acoperire națională, deși știau de la început acest lucru. Mai nou, metoda perversă pe care o aplică în cazul producătorilor români este să nu dea comenzi. Păi dacă eu m-am dimensionat, de exemplu, să vând o tonă și tu nu îmi dai nicio comandă, este clar că ies pe pierdere”, ne-a mai spus directorul Avicola Poiana, Cornel Panait.
Exclusiv
Jilava, Mioveni – aceeași mizerie! Baroneasa Whatsapp și tunurile penitenciarelor românești

Spovedania unei „Baronese” nervoase: Jilava plânge după Mioveni!
Cristina Teoroc, supranumită „baroneasa” de la Jilava – penitenciarul cu o reputație sinistră, „al morților subite” – a erupt pe grupul de WhatsApp al directorilor de penitenciare. Motivul? Schimbările de strategie ale noii conduceri ANP, care au îndrăznit să atingă sacrosanctele „aranjamente” ale vechii găști. Se pare că „baroneasa” își varsă nervii pentru că un anumit director Sabăreanu – un apropiat al familiei sale și partener de drum sindical al soțului – a fost „decapitat” de la Spitalul Penitenciar Mioveni de către noul director general, comisar-șef Bogdan Geo Burcu. (Conform informațiilor publicate inițial de FSANP și preluate de diverse surse media).
𝐌𝐚𝐢 𝐞 𝐜𝐢𝐧𝐞𝐯𝐚 𝐭𝐫𝐞𝐚𝐳 𝐥𝐚 𝐨𝐫𝐚 𝐚𝐬𝐭𝐚?
Sabăreanu, cel îndepărtat din funcție, nu ar fi fost schimbat degeaba. Se vorbește tot mai insistent despre un tun de 200.000 de lei, orchestrat împreună cu dr. Costin Ștefan, consilierul bine-cunoscut al ministrului Sănătății, Alexandru Rafila, conform investigațiilor FSANP. Dar în loc să-și plece capul rușinat, Sabăreanu se victimizează: „Sindicatul schimbă directori prin reclamații!”. O victimizare clasică, desprinsă parcă din manualul infractorului bugetar de succes! Se pare că reacția promptă a Corpului de Control a stricat socotelile celor care sperau la o mușamalizare ca la carte.
De la pile și umbrele, la scaunul de director: Rețeta succesului în sistemul penitenciar
Sursele noastre sunt fără echivoc: Sabăreanu nu a ajuns în scaun prin merite sau competențe, ci prin protecție sindicală și sprijin politic. Un traseu tipic pentru mulți directori din sistemul penitenciar, unde pilele și umbrelele sunt mai importante decât rezultatele și munca cinstită. Oare cum ar reacționa ministrul Radu Marinescu dacă ar vedea cu ochii lui cum se fac numirile în sistem, dincolo de rapoartele cosmetizate?
Baronesele dau lecții de morală: Ipocrizie la nivel inalt
„Baroneasa” Teoroc, în timpul ăsta, dă lecții despre corectitudine și „dublu standard”, deși conduce un penitenciar, Jilava, care este un focar de probleme. Orice critică la adresa „baronesei” este imediat întâmpinată cu amenințări de proteste de către soțul sindicalist. Un adevărat scut familial împotriva oricărei forme de control sau responsabilizare!
Apel către Ministrul Justiției: Curățenie generală la Jilava și Mioveni!
Domnule ministru Radu Marinescu, vă îndemnăm să mergeți la Jilava nu doar în „vizită”, ci într-un control adevărat. Poate veți descoperi mai multe decât rapoartele cosmetizate și declarațiile sforăitoare de pe WhatsApp. E timpul să faceți curățenie în sistemul penitenciar, începând cu aceste două focare de corupție și incompetență!
Decență și gura mică!
Pentru doamna Cristina Teoroc și domnul Sabăreanu, mesajul nostru este simplu:
- Baroneaso, mai puțină morală de doi bani și mai multă decență! Nu mai da lecții de corectitudine, când conduci un penitenciar cu probleme grave!
- Sabăreane, gura mică! Ultimul om care ar putea da lecții despre integritate ești tu, cel acuzat de sifonarea banilor publici! (Cristina T.).
Exclusiv
Dezamăgire în Poliție: Tineri polițiști vor să renunțe din cauza presiunii, lipsei de sprijin și salarizării precare

Sindicatul Sidepol trage un semnal de alarmă cu privire la dezamăgirea și frustrarea tot mai mari resimțite de polițiștii tineri, mulți dintre ei dorind să părăsească sistemul din cauza presiunii, lipsei de sprijin, salarizării precare și a condițiilor de muncă improprii. Sindicatul dezvăluie un „caz real, problemă generală”, în care un polițist tânăr și-a exprimat dorința de a demisiona din cauza nemulțumirilor acumulate.
Stres, lipsă de sprijin și deficit de personal: Problemele majore ale polițiștilor
Potrivit Sindicatului Sidepol, principalele neajunsuri cu care se confruntă polițiștii sunt:
- Stres psihic acumulat prin tot mai multe atribuții acordate.
- Lipsa de sprijin din partea managerilor, adesea lipsiți de pregătirea necesară.
- Lipsa resursei umane (peste 25.000 de angajați lipsă), un coleg fiind nevoit să lucreze pentru 3-4.
- Salarizare incorectă și lipsa de predictibilitate a carierei, prin modificarea succesivă a legislației în defavoarea angajaților.
- Condiții de muncă improprii.
- Dotare precară și legislație care nu apără angajatul.
„Guvernul Bolojan nu face decât să adâncească criza”: Critici la adresa măsurilor guvernamentale
Sindicatul critică măsurile anunțate de Guvernul #Bolojan, care, în loc să îmbunătățească situația, „nu fac nimic altceva decât sa adâncească și mai mult criza din sistem”.
Cerințe concrete: Cariere predictibile, salarizare echitabilă și recunoașterea bolilor profesionale
Sindicatul Sidepol solicită măsuri imediate și concrete pentru îmbunătățirea situației polițiștilor:
- Un cadru predictibil al carierei polițistului.
- Salarizare echitabilă și motivantă.
- Recunoașterea bolilor profesionale și sprijin real pentru sănătatea polițiștilor.
- Suplimentarea resursei umane prin încadrări și școli adaptate nevoilor actuale.
- Dotare modernă și eficientă.
- Legislație care să apere angajatul în raport cu atribuțiile pe care le desfășoară.
„Polițiștii nu cer privilegii, ci doar respectul și condițiile minime”: Un apel la responsabilitate
Sindicatul subliniază că polițiștii nu cer privilegii, ci doar respectul și condițiile minime pentru a-și putea face datoria față de cetățeni și față de România. (Cerasela N.).
Featured
Agresorul polițistului lovit cu o sticlă, arestat preventiv după 3 zile. Complicele, sub control judiciar
-
Exclusivacum 4 zile
PANICĂ LA MITITELU! Corupții din Poliția Penitenciară, în corzi! Vine DNA-ul?!
-
Exclusivacum 4 zile
Penitenciarul Ploiești: De la gunoaie de lux la instagramul promisiunilor pierdute – Un director cu „APT Limitat” la decență!
-
Exclusivacum 16 ore
Dezamăgire în Poliție: Tineri polițiști vor să renunțe din cauza presiunii, lipsei de sprijin și salarizării precare
-
Exclusivacum 3 zile
Justiția imobiliară română: O nouă modă – Morții dau case, judecătorii pupă cruci, poliția acoperă hoții!
-
Exclusivacum 3 zile
Marioara „ciuruitoarea”, Nichita „smecherul” și justiția „somnoroasă”: Ploieștiul, capitala fraudelor imobiliare?
-
Exclusivacum 5 zile
Panică în MAI: Guvernul vrea creșterea vârstei de pensionare, sindicatul Diamantul avertizează asupra riscurilor și inechităților
-
Exclusivacum 2 zile
Prahova sub asediu: Cum mafia imobiliară ne vinde sicrie cu vedere. „White Tower”, „City Gate”, „Mărășești”: Triunghiul Bermudelor imobiliare
-
Exclusivacum 4 zile
Coca-Cola: Sifonul penalității de la Ploiești – Cum Nan și gașca au transformat „băutura fericirii” într-un cocktail Molotov de otrăvuri și minciuni!