Featured
Mai există multe asemănări între Layen și Lenin

Ursula von der Leyen conduce Comisia Europeană ca un zbir. Nu se consultă cu niciunul dintre comisari. Decide și cere să i se aplice ordinele. Cine i se opune este executat. Adică, dat afară. Pentru că bruxellezii nu prea știu să dea porecle, le propunem noi una: Ursula von der Lenin.
E copia fidelă a liderului revoluționar. A preluat puterea și conduce „revoluția” la fel ca bolșevicul care a nenorocit jumătate de Europă. EPPPO, o instituție formală, se face că o anchetează. Nemulțumirile față de atitudinea ei sunt uriașe.
În 2019 a preluat, printr-un abuz de putere, funcția de președinte al Comisiei Europene. S-a instalat la etajul 13 al sediului UE din Berlaymont. A pus lucrătorii să-i transforme toaleta în dormitor. Conduce cu o mentalitate de buncăr, se plâng angajații, conform Politico.com. Are un mic grup de consilieri. Yesmani, cu certitudine.
Vladimir Ilici Lenin a impus, în 10 octombrie 1917, Comitetului Central al partidului, reunit într-o formă incompletă (12 membri din 21), planul insurecției. Din cei 12 membri ai C.C. prezenți, zece au votat pentru propunerea lui Lenin și doi împotrivă, din totalul de 21 de membri. Înainte de a da lovitura de stat, a dat o lovitură de comitet.
Pentru a nu ieși din paradigma celui care i-a dat nume, Ursula von der Leyen a fost catapultată de puterea umbrelor, făcând praf sistemul Spitzenkandidat, prin care un postul ar fi fost ocupat de candidatul cel mai bine clasat al vreunui partid paneuropean. N-a fost să fie! A dat și ea lovitura de comitet. În plenul Parlamentului European, 443 au votat împotriva ei. A ajuns șefă cu doar 383 de voturi.
Atât V.I. Lenin, cât și von der Leyen au distrus principiile democratice și au guvernat autoritar.
„Unii zic că politica europeană este făcută de instituțiile din Bruxelles. Cred că politica europeană rezidă de la Berlin, Budapesta, Varșovia, Lisabona. Politica europeană nu este alta decât totalitatea voinței statelor membre. Niciun stat nu estea deasupra celorlalte,” a spus Viktor Orbán, într-un interviu recent acordat Berliner Zeitung.
Se zice că prin anii ’60 ai secolului trecut, SUA nu aveau vreun interlocutor pe bătrânul continent. Nemții se prinseseră că prin Planul Marshall se îndestulaseră peste măsură companiile americane, în Germania rămânând o mică parte. Era o epocă de îngheț. La un moment dat, unul dintre consilierii președintelui american i-a recomandat acestuia că mai trebuie să luăm legătura și cu Europa. În urma insistențelor, liderul s-a înduplecat. „Care e numărul Europei, ca vreau să o sun?”- ar fi întrebat președintele SUA.
Iată că, astăzi, Joe Biden are pe cine chema la ordin. Liderul de la Casa Albă a impus sancțiunile contra Rusiei, Ursula von der Lenin s-a conformat. N-a întrebat pe nimeni dacă bătrânul continent poate supraviețui consecințelor acestora. Unii dintre șefii de state au mârâit. Dar s-au conformat. În criza războiului, hegemonia Americii s-a impus. Avea la Bruxelles un braț armat, cu dormitorul în fostul wc.
La a șasea rundă de sancțiuni (de interzicere a petrolului rusesc), anunțată ca edict forului european, mulți s-au răzvrătit. Premierul olandez Mark Rutte a criticat Comisia pentru lipsa de viziune. Alții s-au întrebat ce punem în loc.
La fel ca-n pandemie, Ursula von der Leyen a decis. Fără consult. A impus țărilor europene dozele de vaccin de la o singură firmă americană. Deși au răzbătut în spațiul public detalii ale discuțiilor private cu CEO-ul Pfizer, n-a dat nici până acum socoteală. De formă, EPPO, s-ar fi sesizat, zilele trecute.
Cine este noul Leon Troțki, comisarul poporului, cel care a desăvârșit revoluția sovietică? Cum cine? Věra Jourová care umblă cu arcanul să prindă statul de drepți, noua postură corectă politic.
Șefii statelor UE au bombănit când le-a pus pachetul de salvare economică pe masă, în valoare de 2.000 de miliarde de Euro. Nu i-a întrebat pe niciunul, fapt ce a dus la situația în care, protectoarea ei, Angela Merkel, a spus „nu uita să vorbești și cu noi.”
Nu era prima dată când președintele Comisiei era mustrat pentru că a ieșit din front. Tuturor destupaților la minte le dă de înțeles că e într-o misiune de front. Bani mai mulți pentru Ucraina, mai mult armament, uitând să vadă recentele date: peste 92 de milioane de europeni trăiesc în sărăcie.
Și încă nu și-a arătat colții adevărați criza energetică. Apropo de aceasta, nu are încă o viziune asupra plafonării prețurilor. Măcar, putea să-l sune pe Ciucă.
„Nu are încredere în nimeni, locuiește într-un turn”, a mărturisit un angajat sub protecția anonimatului.
Ursula von der Lenin s-a întâlnit recent cu directorului CIA, Bill Burns. A discutat cu el în culise. Nimic n-a răzbătut. Analiștii se întreabă dacă și discuțiile pe teme de securitate intră în fișa postului ei.
Asemenea revoluționarului de pe Potemkin, ea nu discută nici cu menșevicii, reprezentați azi de verzi. Practic ia hotărâri de una singură, aruncând peste două sute de milioane de europeni, într-un război care nu e al lor.
Una ar fi că amândoi susțin Ucraina. În 1922, pe când V.I. Lenin forma Uniunea Sovietică a înființat și Republica Socialistă Sovietică Ucraina. Hrușciov i-a făcut cadou Crimea. Acum, Putin o vrea înapoi. Ursula von der Lenin se opune cu toată bărbăția.
Dar cu ce preț? Al disperării europenilor care nu mai vor noile soviete la putere.
Marius Ghilezan
Exclusiv
Jilava, Mioveni – aceeași mizerie! Baroneasa Whatsapp și tunurile penitenciarelor românești

Spovedania unei „Baronese” nervoase: Jilava plânge după Mioveni!
Cristina Teoroc, supranumită „baroneasa” de la Jilava – penitenciarul cu o reputație sinistră, „al morților subite” – a erupt pe grupul de WhatsApp al directorilor de penitenciare. Motivul? Schimbările de strategie ale noii conduceri ANP, care au îndrăznit să atingă sacrosanctele „aranjamente” ale vechii găști. Se pare că „baroneasa” își varsă nervii pentru că un anumit director Sabăreanu – un apropiat al familiei sale și partener de drum sindical al soțului – a fost „decapitat” de la Spitalul Penitenciar Mioveni de către noul director general, comisar-șef Bogdan Geo Burcu. (Conform informațiilor publicate inițial de FSANP și preluate de diverse surse media).
𝐌𝐚𝐢 𝐞 𝐜𝐢𝐧𝐞𝐯𝐚 𝐭𝐫𝐞𝐚𝐳 𝐥𝐚 𝐨𝐫𝐚 𝐚𝐬𝐭𝐚?
Sabăreanu, cel îndepărtat din funcție, nu ar fi fost schimbat degeaba. Se vorbește tot mai insistent despre un tun de 200.000 de lei, orchestrat împreună cu dr. Costin Ștefan, consilierul bine-cunoscut al ministrului Sănătății, Alexandru Rafila, conform investigațiilor FSANP. Dar în loc să-și plece capul rușinat, Sabăreanu se victimizează: „Sindicatul schimbă directori prin reclamații!”. O victimizare clasică, desprinsă parcă din manualul infractorului bugetar de succes! Se pare că reacția promptă a Corpului de Control a stricat socotelile celor care sperau la o mușamalizare ca la carte.
De la pile și umbrele, la scaunul de director: Rețeta succesului în sistemul penitenciar
Sursele noastre sunt fără echivoc: Sabăreanu nu a ajuns în scaun prin merite sau competențe, ci prin protecție sindicală și sprijin politic. Un traseu tipic pentru mulți directori din sistemul penitenciar, unde pilele și umbrelele sunt mai importante decât rezultatele și munca cinstită. Oare cum ar reacționa ministrul Radu Marinescu dacă ar vedea cu ochii lui cum se fac numirile în sistem, dincolo de rapoartele cosmetizate?
Baronesele dau lecții de morală: Ipocrizie la nivel inalt
„Baroneasa” Teoroc, în timpul ăsta, dă lecții despre corectitudine și „dublu standard”, deși conduce un penitenciar, Jilava, care este un focar de probleme. Orice critică la adresa „baronesei” este imediat întâmpinată cu amenințări de proteste de către soțul sindicalist. Un adevărat scut familial împotriva oricărei forme de control sau responsabilizare!
Apel către Ministrul Justiției: Curățenie generală la Jilava și Mioveni!
Domnule ministru Radu Marinescu, vă îndemnăm să mergeți la Jilava nu doar în „vizită”, ci într-un control adevărat. Poate veți descoperi mai multe decât rapoartele cosmetizate și declarațiile sforăitoare de pe WhatsApp. E timpul să faceți curățenie în sistemul penitenciar, începând cu aceste două focare de corupție și incompetență!
Decență și gura mică!
Pentru doamna Cristina Teoroc și domnul Sabăreanu, mesajul nostru este simplu:
- Baroneaso, mai puțină morală de doi bani și mai multă decență! Nu mai da lecții de corectitudine, când conduci un penitenciar cu probleme grave!
- Sabăreane, gura mică! Ultimul om care ar putea da lecții despre integritate ești tu, cel acuzat de sifonarea banilor publici! (Cristina T.).
Exclusiv
Dezamăgire în Poliție: Tineri polițiști vor să renunțe din cauza presiunii, lipsei de sprijin și salarizării precare

Sindicatul Sidepol trage un semnal de alarmă cu privire la dezamăgirea și frustrarea tot mai mari resimțite de polițiștii tineri, mulți dintre ei dorind să părăsească sistemul din cauza presiunii, lipsei de sprijin, salarizării precare și a condițiilor de muncă improprii. Sindicatul dezvăluie un „caz real, problemă generală”, în care un polițist tânăr și-a exprimat dorința de a demisiona din cauza nemulțumirilor acumulate.
Stres, lipsă de sprijin și deficit de personal: Problemele majore ale polițiștilor
Potrivit Sindicatului Sidepol, principalele neajunsuri cu care se confruntă polițiștii sunt:
- Stres psihic acumulat prin tot mai multe atribuții acordate.
- Lipsa de sprijin din partea managerilor, adesea lipsiți de pregătirea necesară.
- Lipsa resursei umane (peste 25.000 de angajați lipsă), un coleg fiind nevoit să lucreze pentru 3-4.
- Salarizare incorectă și lipsa de predictibilitate a carierei, prin modificarea succesivă a legislației în defavoarea angajaților.
- Condiții de muncă improprii.
- Dotare precară și legislație care nu apără angajatul.
„Guvernul Bolojan nu face decât să adâncească criza”: Critici la adresa măsurilor guvernamentale
Sindicatul critică măsurile anunțate de Guvernul #Bolojan, care, în loc să îmbunătățească situația, „nu fac nimic altceva decât sa adâncească și mai mult criza din sistem”.
Cerințe concrete: Cariere predictibile, salarizare echitabilă și recunoașterea bolilor profesionale
Sindicatul Sidepol solicită măsuri imediate și concrete pentru îmbunătățirea situației polițiștilor:
- Un cadru predictibil al carierei polițistului.
- Salarizare echitabilă și motivantă.
- Recunoașterea bolilor profesionale și sprijin real pentru sănătatea polițiștilor.
- Suplimentarea resursei umane prin încadrări și școli adaptate nevoilor actuale.
- Dotare modernă și eficientă.
- Legislație care să apere angajatul în raport cu atribuțiile pe care le desfășoară.
„Polițiștii nu cer privilegii, ci doar respectul și condițiile minime”: Un apel la responsabilitate
Sindicatul subliniază că polițiștii nu cer privilegii, ci doar respectul și condițiile minime pentru a-și putea face datoria față de cetățeni și față de România. (Cerasela N.).
Featured
Agresorul polițistului lovit cu o sticlă, arestat preventiv după 3 zile. Complicele, sub control judiciar
-
Exclusivacum 4 zile
PANICĂ LA MITITELU! Corupții din Poliția Penitenciară, în corzi! Vine DNA-ul?!
-
Exclusivacum 4 zile
Penitenciarul Ploiești: De la gunoaie de lux la instagramul promisiunilor pierdute – Un director cu „APT Limitat” la decență!
-
Exclusivacum 16 ore
Dezamăgire în Poliție: Tineri polițiști vor să renunțe din cauza presiunii, lipsei de sprijin și salarizării precare
-
Exclusivacum 3 zile
Justiția imobiliară română: O nouă modă – Morții dau case, judecătorii pupă cruci, poliția acoperă hoții!
-
Exclusivacum 3 zile
Marioara „ciuruitoarea”, Nichita „smecherul” și justiția „somnoroasă”: Ploieștiul, capitala fraudelor imobiliare?
-
Exclusivacum 5 zile
Panică în MAI: Guvernul vrea creșterea vârstei de pensionare, sindicatul Diamantul avertizează asupra riscurilor și inechităților
-
Exclusivacum 2 zile
Prahova sub asediu: Cum mafia imobiliară ne vinde sicrie cu vedere. „White Tower”, „City Gate”, „Mărășești”: Triunghiul Bermudelor imobiliare
-
Exclusivacum 4 zile
Coca-Cola: Sifonul penalității de la Ploiești – Cum Nan și gașca au transformat „băutura fericirii” într-un cocktail Molotov de otrăvuri și minciuni!