Actualitate
A început urmărirea penală pe numele tuturor procurorilor din cadrul Unității de Elită, DNA –ST Ploiesti/ Se confirma in totalitate dezvaluirie efectuate de directorul general al ziarelor Incisiv de Prahova si Comisarul de Prahova

Cinci dintre procurorii unităţii de elită a DNA Ploieşti au fost audiaţi astăzi la Parchetul General.
Dosarele în care sunt citaţi cei cinci sunt deschise după ce fraţii Cosma au acuzat mai mulţi procurori de la DNA Ploieşti de presiuni şi de folosirea unor tehnici de anchetă ilegale în instrumentarea dosarelor.
Astfel, Mircea Negulescu şi Lucian Onea a trebuit sa dea explicaţii în faţa procurorilor. Alături de cei doi au fost audiaţi şi Alfred Savu, Giluela Diaconu, Cerasela Răileanu şi trei poliţişti judiciarişti.
Procurorii Parchetului General au exitins cercetarea penală pe numele lui Lucian Onea și Mircea Negulescu.
Negulescu va mai fi cercetat pentru trafic de influență, pentru că un martor a declarat la audieri că îi dădea undeva la 1.500 de lei pentru a-i asigura protecția. De asemenea, va mai fi cercetat pentru folosirea funcției în scop de favoruri sexuale.
Potrivit informațiilor din mediul anchetei, a început urmărirea penală pe numele tuturor procurorilor din cadrul Unității de Elită. Sunt urmării penal pentru grup infracțional organizat, Parchetul General confirmand cu aceasta ocazie toate dezvaluirile efectuate de directorul ziarului Incisiv de Prahova si Comisarul de Prahova, ofiterul SRI (r), Adrian Radu. De amintit este faptul ca primeloe dezvaluiri de presa au fost facute de acesta in Comisarul de Prahova, in anul 2016, de la aceste dezvaluiri curoajoase s-a ajuns la acest pnct final. (Cerasela N.).
Actualitate
Palantir și Saildrone anunță parteneriat strategic pentru a îmbunătăți operațiunile navelor autonome cu ajutorul inteligenței artificiale

Gigantul tehnologic Palantir și producătorul de nave maritime autonome Saildrone vor colabora pentru a optimiza producția, lanțul de aprovizionare și operațiunile flotei de drone maritime.
Palo Alto, California – Palantir, un important jucător în domeniul tehnologiei pentru securitatea națională, și Saildrone, o companie specializată în tehnologia navelor maritime autonome, au anunțat un parteneriat strategic axat pe utilizarea inteligenței artificiale pentru a îmbunătăți operațiunile Saildrone.
Optimizarea producției și a operațiunilor flotei
Richard Jenkins, CEO al Saildrone, a declarat că utilizarea instrumentelor sofisticate de fabricație și inteligență artificială ale Palantir va permite optimizarea producției și îmbunătățirea semnificativă a capabilităților flotei de drone maritime. El a subliniat necesitatea de a oferi soluții imediate pentru amenințările globale actuale.
Saildrone și Marina SUA
Saildrone a colaborat deja cu Marina SUA, utilizând drone maritime pentru colectarea de informații, monitorizarea traficului de narcotice și a pescuitului ilegal, precum și pentru colectarea de date oceanografice. În prezent, compania desfășoară operațiunea „Southern Spear” cu Flota a 4-a a SUA, utilizând vehicule autonome pentru detectarea și monitorizarea traficului ilicit.
Inițiativa Palantir „Warp Speed”
Parteneriatul se aliniază inițiativei Palantir „Warp Speed”, un sistem de operare pentru fabricație bazat pe inteligență artificială, destinat optimizării planificării producției, gestionării modificărilor inginerești și inspecției automate a calității.
Avantaj competitiv
Emily Nguyen, directorul Palantir pentru industria grea, a declarat că inițiativa „Warp Speed” este concepută pentru a accelera dezvoltarea organizațiilor implicate în reindustrializarea americană, iar parteneriatul cu Saildrone subliniază angajamentul Palantir față de furnizarea de software care să susțină avantajul competitiv al navelor autonome Saildrone. Anunțul are loc în contextul celei de-a șasea conferințe de inteligență artificială organizată de Palantir.
Actualitate
Pentagonul alege patru companii pentru dezvoltarea dronelor de lungă rază, rezistente la războiul electronic
Actualitate
Polonia ia în calcul aderarea la un scut nuclear european: o reacție la incertitudinile securității
-
Exclusivacum 3 zile
Vălenii de Munte: Caracatița corupției – Noi dezvăluiri socante despre rețeaua de polițiști, procurori și judecători
-
Exclusivacum 5 zile
Ilegalitate masivă în Poliția Română: Sute de polițiști lucrează în structuri fără temei legal
-
Exclusivacum 4 zile
Iepurila, judecătorul fără frica (dar cu urechile ciulite) -Pamflet
-
Exclusivacum 3 zile
Primarul și tunul de zăpadă: O iarnă fierbinte si o primavara plina de dezvăluiri
-
Exclusivacum o zi
Balada polițiștilor de la Prahova: Un cântec de lege, lemn și… porci! – Pamflet
-
Exclusivacum 5 zile
Dosarul White Tower: Rechizitoriul se apropie, finalul unei mega-tepe imobiliare, condamnarea escrocilor este iminentă!
-
Exclusivacum 4 zile
Mega-frauda White Tower: Contraatacul justiției – Sechestre extinse pentru inculpați
-
Exclusivacum 14 ore
Apocalipsa „Portocalei” – inculpatul Cătălin Stavri, pseudo-jurnalistul infractor sub asediul justiției