Connect with us

Anchete

Ce crede Biserica despre transplant si donarea de organe – Comisarul de Prahova

Publicat

pe

Donarea de organe este un subiect aproape tabu in Romania. La fel ca si moartea. Nu vorbim despre astfel de subiecte ca sa nu le atragem, iar daca sunt aduse in discutie spunem „Doamne fereste”, batem in lemn si schimbam cat mai repede subiectul.

Insa moartea este o certitudine, ca si viata, din momentul in care ne nastem si nu avem control asupra niciuneia dintre ele. Avem insa control asupra actiunilor noastre, iar consimtamantul de a ne dona organele in cazul nefericit in care corpul nu ne mai poate sustine in viata poate fi unul dintre cele mai generoase gesturi pe care putem avea ocazia sa le facem.

In Romania, donarea de organe a ajuns la cote minime, atrage atentia prof. dr. Ioanel Sinescu, cel care crede ca ar trebui facuta o campanie corecta, clara, de informare a romanilor despre importanta donarii de organe.

Fiind un gest care ridica si multe intrebari care tin de invataturile religioase, am vrut sa vedem care este pozitia catorva culte prezente la noi in tara in ce priveste transplantul si donarea de organe.

Conform recensamantului din anul 2011, 86,45% din populatia Romaniei s-a declarat crestin-ortodoxa, asa ca am mers intai la BOR.

BOR nu crede in moartea cerebrala

„Biserica Ortodoxa Romana accepta transplantul de organe pereche, care nu pericliteaza viata donatorului. Despre asta e limpede, avem o pozitie favorabila transplantului de organe pentru cei dragi, un organ care are corespondent si nu pericliteaza viata donatorului.

In legatura cu transplantul de organe in asa-zisa declarata moarte cerebrala, acolo lucrurile sunt mai complicate, BOR e rezervata intrucat nu se poate vorbi de o moarte autentica, desi este vorba de asa-zisa moarte cerebrala. Intr-o moarte autentica, organul respectiv n-ar mai putea fi transplantat, deci ar fi pana la urma un act de ucidere pana si in ultimele clipe pentru respectivul.

Aici apare aceasta rezerva: omul respectiv nu e mort, sigur ca urmeaza sa moara, dar nu e mort in momentul in care se infige bisturiul in el. Evident ca Biserica nu impune nimic, nu face decat sa exprime o viziune asupra unei chestiuni: ca nu poti sa iei viata cuiva, chiar daca acea viata se scurge”, ne-a declarat Vasile Banescu, purtatorul de cuvant al BOR.

O pozitie similara impartasesc si crestinii dupa Evanghelie.

„Sustinem asa ceva atat timp cat se salveaza alta viata. In momentul in care cineva e accidentat si e clar ca nu mai are niciun fel de speranta de viata sau este deja decedat, nu ne opunem. Dar atat timp cat mai e o licarire de viata, nu avem voie sa spunem noi nu”, ne-a declarat si Virgil Achihai, presedinte al Uniunii Bisericilor Crestine dupa Evanghelie.

Un act de iubire intr-o lume marcata de egoism

O abordare diferita are Biserica Catolica. Parintele Francisc Dobos, purtatorul de cuvant al Arhidiecezei Catolice Bucuresti, spune ca atat timp cat invatam sa privim viata ca pe un dar, aceeasi recunostinta o putem manifesta si daruind viata.

„Avem intreaga invatatura a Bisericii Catolice referitoare la bioetica, la viata, la donarea de organe care e considerata ca o forma speciala de marturie a caritatii, a iubirii. Intr-o perioada ca a noastra, adesea marcata de egoism, e din ce in ce mai urgent ca oamenii sa aiba o intelegere corecta a vietii.

Aici sunt si cuvintele Mantuitorului: nimeni nu are o iubire mai mare decat acela care isi da viata pentru semenii sai. Asta nu inseamna ca iti pui viata in pericol”, ne-a spus parintele Dobos, adaugand ca e un act de o mare generozitate.

„Strict pentru doctrina Bisericii Catolice este foarte clar. E o dovada de generozitate, de iubire fata de cel care primeste si de iubire a celui care daruieste. E medicina impreuna cu generozitatea, pentru ca donarea trebuie sa fie absolut gratuita. Biserica Catolica incurajeaza donarea de organe, cu toata prudenta necesara, adica sa nu se intre intr-un mecanism al traficului de organe, ca aici e celalalt pericol. Sa fie toata prudenta legata de integritatea donatorului”, a adaugat purtatorul de cuvant al Bisericii Catolice.

Legatura cu cerul din persoana care primeste si cu cerul din persoana care moare

El ne-a povestit ca o luna in fiecare an, vara, slujeste ca preot la capela spitalului din Siena, Italia, si ca au fost cazuri in care a fost rugat de medici sa explice familiilor pacientilor din perspectiva spirituala donarea de organe.

„Mi s-a intamplat pentru cetateni romani, m-au chemat sa stau de vorba cu rudele celui decedat, era practic ireversibil. Inca nu murise, era ventilat artificial. M-au chemat sa prezint situatia si sa le spun ca ei pot face un bine, pot salva o viata. Sa le explic rudelor beneficiul unui astfel de gest.

Le explic oamenilor ca iubirea fata de cel drag, care a decedat sau e pe punctul de a deceda, iubirea lor poate continua printr-un gest de viata. Pot tine in viata amintirea lui salvand alta viata. (…)

Cum il faci pe om in situatii limita sa realizeze ca pana sa aiba parte de o nenorocire s-a bucurat de generozitatea vietii? Cum sa procedezi cand simti ca e gata trupeste? Nu e de a explica, pentru ca nu explici creierului, nu explici ratiunii, explici unei inimi. Si ca sa explici unei inimi nu ai nevoie doar de argumente, ai nevoie de multa iubire. E legatura pe care un pastor, un preot, o face cu cerul din persoana care primeste si din persoana care moare. Si de lucrul acesta e nevoie, de a-i ajuta pe oameni sa constientizeze”, a povestit parintele Francisc.

Iubirea donatorului si recunostinta receptorului

Acesta a spus ca pe cat de mare e generozitatea celui care doneaza oragnele, pe atat de mare e recunostinta celui care le primeste.

„E o dovada de mare iubire si de aceasta dovada de mare iubire trebuie sa fie constient si cel care primeste. O surpriza pe care am avut-o anul trecut pe culoarul spitalului din Siena, unde m-a abordat sotia unui pacient de care m-am ocupat cu doi ani in urma. Era la Terapie Intentiva, mergeam la el mereu, era in asteptarea unui organ, dar era foarte, foarte grav.

Acum, cand m-a vazut, mi l-a aratat pe sot era atat de bucuroasa sa mi-l prezinte pe sotul ei plin de viata, dupa ce a primit un plaman. Cel care a beneficiat de transplant era atat de recunoscator. A fost atat de puternica aceasta emotie sa revezi pe cineva care altfel ar fi murit. Nu avea nicio sansa”, ne-a mai istorisit preotul.

Propria moarte poate sa devina viata

In final, acesta spune ca tine de educatie si modul de a privi viata pe Pamant, dar si cea de apoi.

„Tine si de o educatie, si de o cateheza, si de o aprofundare a vietii. Viata nu se termina daca o bucata din tine pleaca. Ramai integru si dupa moarte, trupul putrezeste. Pentru Biserica Catolica nu are nicio valoare pentru ca in fond atunci cand vom invia nu este ca noi ne recuperam bucatile care au putrezit.

E altfel doctrina despre invierea din morti, e ca o recreatie a omului, o refacere a omului ca la inceput. E greu, nimeni nu vrea sa ajunga intr-o astfel de situatie. Dar sa ne dam seama ca pot fi situatii cand propria moarte poate sa devina viata pentru altcineva”, a conchis parintele Francisc Dobos.

Citeste si:

Urmareste Ziare.com si pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.

Anchete

Schimbare de gardă la vârful justiției bănățene: Președintele Tribunalului Caraș-Severin a ales calea pensionării

Publicat

pe

De

Sistemul judiciar românesc traversează o perioadă de acalmie neașteptată în ceea ce privește exodul magistraților către pensie. După luni de zile marcate de plecări masive, săptămâna aceasta aduce o premieră surprinzătoare: o listă de pensionări neobișnuit de scurtă, dominată de o singură figură marcantă de la vârful unei instanțe județene.

„Liniște” neobișnuită în parchete: Nicio plecare în rândul procurorilor

Potrivit unei analize publicate de site-ul de specialitate Lumea Justiției, scena retragerilor din magistratură pare să fi intrat într-o fază de respiro. Într-o turnură de situație catalogată drept „îmbucurătoare” pentru stabilitatea sistemului, niciun procuror nu a solicitat părăsirea rândurilor în ultimele zile, un indicator rar într-un context marcat de incertitudini legislative.

Această stabilitate temporară oferă Ministerului Public o gură de oxigen, într-un moment în care deficitul de personal rămâne o problemă cronică. Totuși, atenția Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) rămâne fixată pe secția de judecători, acolo unde o singură cerere de eliberare din funcție ține capul de afiș.

Petru Juca: Șapte ani la timona Tribunalului Caraș-Severin

Singurul magistrat care așteaptă în acest moment „unda verde” din partea CSM pentru a trece în rândul pensionarilor este Petru Juca, președintele Tribunalului Caraș-Severin. Plecarea sa marchează finalul unei epoci pentru instanța din vestul țării, pe care a condus-o neîntrerupt, sub diverse forme juridice, timp de aproape șapte ani.

Cariera de manager judiciar a lui Petru Juca la conducerea Tribunalului a început oficial pe 15 iulie 2017. De atunci, acesta a asigurat continuitatea instituției printr-o combinație de mandate câștigate prin concurs (2017-2020 și 2021-2024) și perioade de delegare (2020-2021 și din 2024 până în prezent). Experiența sa îndelungată la vârful instanței reșițene a fost definită de stabilitate, într-un sistem aflat deseori în plină reformă.

Examenul CSM și viitorul instanței

Cererea de pensionare a magistratului Petru Juca reprezintă acum un test administrativ pentru CSM, care trebuie să gestioneze tranziția de putere la una dintre cele mai importante instanțe din județ.

Deși plecarea unui șef de instanță lasă întotdeauna un loc greu de ocupat, faptul că acesta este singurul nume de pe lista pensionărilor din această săptămână indică o posibilă temperare a fenomenului retragerilor anticipate, oferind speranțe pentru o mai bună predictibilitate în actul de justiție. (Irinel I.).

Citeste in continuare

Anchete

Limitele tehnice ale securității la Marea Neagră: Sistemul SCOMAR nu a fost proiectat pentru detectarea dronelor maritime de mici dimensiuni

Publicat

pe

De

În urma dezbaterilor intense provocate de identificarea unei drone fără pilot în incinta Portului Constanța, autoritățile de frontieră vin cu lămuriri cruciale. Deși sistemul de supraveghere funcționează conform proiectului, acesta nu este un scut militar universal, ci un instrument de monitorizare civilă cu obiective bine definite.

SCOMAR este un instrument de monitorizare a frontierei, nu o barieră militară de ultimă generație

Pentru a pune capăt speculațiilor privind eficiența supravegherii maritime, Poliția de Frontieră a emis un comunicat prin care precizează că Sistemul Integrat de Supraveghere Maritimă (SCOMAR) funcționează în parametrii tehnici optimi. Totuși, autoritățile subliniază o distincție tehnică majoră: SCOMAR nu este un radar singular și, mai important, nu este un sistem militar conceput pentru combaterea dronelor. Rolul său fundamental, stabilit încă din faza de proiectare, este cel de Gardă de Coastă, axându-se pe controlul frontierei, monitorizarea traficului naval și combaterea migrației ilegale sau a infracționalității transfrontaliere.

Tehnologia versus realitatea amenințărilor hibride: De ce drona din Portul Constanța a rămas sub radar

Eficiența oricărui sistem de supraveghere este limitată de specificațiile sale de proiectare. În acest sens, oficialii din cadrul Ministerului Afacerilor Interne (MAI) explică faptul că SCOMAR a fost optimizat pentru detectarea navelor și ambarcațiunilor cu dimensiuni mai mari de 6 metri. Incidentul recent din Portul Constanța a implicat însă o dronă maritimă cu caracteristici radical diferite: o platformă de dimensiuni reduse, cu un profil de detecție extrem de scăzut și o amprentă radar minimă. Această „țintă” se află în afara configurării operaționale standard a sistemului, fiind o provocare tehnologică ce depășește scopul inițial al infrastructurii de supraveghere de frontieră.

Securitatea națională necesită un răspuns integrat, dincolo de atribuțiile unei singure instituții

Înțelegând îngrijorarea opiniei publice, autoritățile îndeamnă la o analiză lucidă a întregului mecanism de securitate. Conform precizărilor transmise de Garda de Coastă, siguranța maritimă nu depinde de un singur sistem, ci de un ansamblu de pârghii ce includ managementul traficului naval, siguranța portuară și cooperarea interinstituțională. Instituțiile statului avertizează că atribuirea selectivă a responsabilității înainte de finalizarea evaluărilor oficiale poate genera confuzie. În acest context, securitatea spațiului maritim românesc rămâne un efort coordonat între mai multe structuri cu atribuții legale specifice, fiecare acționând pe segmente diferite de detecție și intervenție.

Cooperarea interinstituțională rămâne pilonul central în fața noilor provocări de securitate

În fața unei situații tehnice și operaționale complexe, Ministerul Afacerilor Interne își reafirmă angajamentul de a colabora cu toate structurile competente pentru a rafina măsurile de securitate necesare. Schimbul operativ de informații între Garda de Coastă și celelalte autorități cu atribuții în domeniul siguranței maritime este permanent, scopul final fiind consolidarea răspunsului statului în fața noilor tipuri de amenințări. Autoritățile dau asigurări că vor continua să acționeze strict în limitele legii, prioritizând ordinea publică și siguranța cetățenilor, adaptând în același timp procedurile de monitorizare la realitățile geopolitice actuale. (Paul D.).

Citeste in continuare

Anchete

Dominic Fritz își află verdictul la Înalta Curte pe 18 iunie în dosarul de incompatibilitate ANI

Publicat

pe

De

Ultimul termen la ICCJ în procesul primarului Timișoarei

Primarul municipiului Timișoara, Dominic Fritz, urmează să afle pe 18 iunie 2026 dacă va rămâne sau nu în funcție, în urma contestației depuse împotriva raportului Agenției Naționale de Integritate (ANI), care l-a declarat în stare de incompatibilitate.

Potrivit publicației Lumea Justiției, la Înalta Curte de Casație și Justiție a avut loc vineri, 5 iunie 2026, ultimul termen în procesul în care Fritz contestă sentința Curții de Apel Timișoara, instanță care a menținut raportul ANI.

Fritz, prezent la Înalta Curte

Conform aceleiași surse, Dominic Fritz s-a prezentat personal la ICCJ, încercând să-i convingă pe judecătorii instanței supreme să îi admită recursul și să obțină o soluție favorabilă care să infirme constatările Agenției Naționale de Integritate.

Dosarul poartă numărul 699/1/2026 pe rolul Înaltei Curți de Casație și Justiție.

Magistrații ICCJ au rămas în pronunțare

Completul de judecată format din magistrații Alexandru-Răzvan-George Popescu, Ionel Barbă și Vasile Bîcu a rămas în pronunțare, stabilind data de 18 iunie pentru anunțarea deciziei finale în acest dosar.

Hotărârea ICCJ va avea un impact direct asupra mandatului lui Dominic Fritz la Primăria Timișoara, în condițiile în care o confirmare definitivă a stării de incompatibilitate ar putea atrage pierderea funcției.  (irinel I.).

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv18 ore ago

Rachete pe hârtie, milioane pe bune: anul în care Sistemul Antigrindină a păzit nimicul pe 2,3 milioane de hectare fantomă

Cum să nu faci nimic, dar să cheltui aproape 100 de milioane În România administrativă, s-a inventat perfecțiunea: un sistem...

Exclusiv18 ore ago

Viitura a lovit Cerasu, dar amenzile au venit mai repede decât apele: „profesioniștii” de la IPJ Prahova la pândă, nu la datorie

Cerul s-a rupt, comuna s-a înecat, dar statul era ocupat cu carnetul de amenzi Sâmbătă, 06.06.2026, o rupere de nori...

Exclusiv18 ore ago

Olimpiada căpușelor: Sala Sporturilor din Ploiești, transformată într-un decor de „survivor” pentru cetățenii curajoși

În timp ce alte orașe civilizate se bat în baze sportive moderne, Ploieștiul propune un concept revoluționar: „Sportul Extrem printre...

Exclusiv18 ore ago

JUSTIȚIA „OARBĂ” SAU DOAR SOMNAMBULĂ? CUM SE JUDECĂ DOSARELE LA ALBA IULIA: FĂRĂ PROBE, DAR CU O DRAGOSTE NEMĂRGINITĂ PENTRU MAI

În timp ce cetățeanul de rând își imaginează că un judecător cântărește probele cu balanța în mână, la Curtea de...

Exclusiv18 ore ago

IPJ VASLUI, TRIUNGHIUL BERMUDELOR DIN POLIȚIA ROMÂNĂ: CUM SĂ FII „ZEU” CU TREI FEȚE ȘI SĂ SCUIPĂ DE SUS PE LEGE

Vasluiul nu mai este de mult doar țara bancurilor cu spirtoase, ci a devenit oficial laboratorul de experimente logice al...

Exclusiv2 zile ago

RACHETE ÎN NORI, MINTE ÎN CEAȚĂ. MAFIA ANTIGRINDINA. Cum a ajuns România captivă într-o pseudo-știință scumpă, unsă cu iodură de argint și propagandă

Când „știința” trage cu rachete și logica fuge de rușine Un specialist care chiar știe ce înseamnă știință aplicată –...

Exclusiv2 zile ago

Casa de Pensii MAI, juristul de birt: își dă singură deciziile în judecată și pierde cu legea pe masă

Când Casa de Pensii își dă singură peste mână și cere banii înapoi Foști polițiști și militari se trezesc, după...

Exclusiv2 zile ago

România, țara în care Poliția fuge de gară pentru că nu-și permite chiria

Când Europa bagă poliție în gări, România o scoate la plimbare prin mall În timp ce statele europene își îndeasă...

Exclusiv3 zile ago

IPJ Mehedinți – Fabrica de imputerniciți. Concursul? O legendă urbană cu tenta de ilegalitate

„Inspector-șef” – funcție sau scaun muzical? De aproape un deceniu, la Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Mehedinți nu avem conducere...

Exclusiv3 zile ago

Cum a omorât Statul Legea 153/2017 cu pixul: autopsia unui salariu „înghețat” la minus

Legea vie care a fost băgată la morgă cu ordonanțe Legea salarizării 153/2017 a fost vândută polițiștilor și militarilor drept...

Exclusiv4 zile ago

Alchimia norilor si mafia antigrindina: Cum a inventat statul român racheta care „împușcă” legile și bugetul înainte să apară dovezile

O investigație marca „Incisiv de Prahova” scoate la iveală un experiment administrativ halucinant: sistemul antigrindină a început să toace milioane...

Exclusiv4 zile ago

Permis cu pile, justiție la mișto: Pîrvu Leonard, examinatorul cu ‘prieteni procurori’, IPJ Prahova și noua miliție care vrea să bage presa în gard. „Grădinița de cadre” IPJ Prahova (V)

IPJ Prahova, de la „dați-ne sursele” la „stați cuminți, că vă dăm în judecată” Seria de dezvăluiri publicată de Incisiv...

Exclusiv4 zile ago

Confirmarea unei investigații Incisiv de Prahova: Penitenciarul Ploiesti si Berceni – groapa de gunoi– groapa morală. Comisarul „apt limitat” Matei, de la inimioare pe Instagram la molozul de un milion de euro

„Investigații pe mutește, moloz la vedere” Corpul de Control confirmă ce scrie presa (Incisiv de Prahova, pardon), DNA-ul miroase a...

Exclusiv4 zile ago

Marea țeapă a Legii 153: Cum a reușit Statul să transforme salariile polițiștilor într-o glumă de prost gust

România este țara unde legile sunt scrise cu cerneală simpatică: apar pe hârtie, par frumoase sub lumina reflectoarelor din Parlament,...

Exclusiv4 zile ago

Marea scamatorie a legii-fantomă: Cum a evaporat statul salariile polițiștilor sub privirile blajine ale Parlamentului

În timp ce guvernanții exersează piruete retorice pe holurile ministerelor, polițiștii români au ajuns să trăiască într-o realitate paralelă, unde...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv