Anchete
EXCLUSIV/LIVIU DRAGNEA, STALPUL DE BAZA AL SRI – Comisarul de Prahova
Afacerile lui Liviu Dragnea in Prahova, musamalizarea la DNA a marilor infractiuni ale acestuia, si statul de plata la SRI
Dragnea a fost recrutat de SRI pe baza de santaj, cand seful SRI Teleorman era lt. col. Sabin Iancu. Aceasta este o imixtiune a SRI in politic, atata timp cat Dragnea este om politic, acum presedintele PSD! In luna septembrie a anului 2013, pe adresa unitatii SRI Prahova a sosit o solicitare de date de la SRI Teleorman. In adresa erau solicitate „date cu privire la functionarii primariei din Sinaia si Consiliul Judetean Prahova, imixtiuni în licitatii si administratie, alte date de interes”. Administratorii unor societati comerciale din Oltenia, VIRCOLICI ALEXANDRU si OJOGA MIRCEA – firmele lor (ROMCONSTRUCT si UTI Construct) fiind controlate (detinute prin interpusii de mai sus) de vicepremierul de la aceea vreme DRAGNEA LIVIU – castigasera in mod suspect licitatia reconstruirii /reabilitarii Spitalului Orasenesc Sinaia, pe Axa prioritara 3, valoarea contractului fiind estimata la 33.890.223,13 lei plus TVA. Raspunsul trimis de la Directia Judeteana de Informatii Prahova de catre col. SRI MARIN COSNTANTIN a fost: „nu detinem date de genul celor solicitate de dumneavoastra”. In realitate, seful SRI Prahova a dispus ca raspunsul catre SRI Teleorman sa nu fie intocmit / formulat de ofiterul de problema, avizat asupra situatiei asupra careia se cereau date si care avea în legatura si surse cu posibilitati informative în mediul solicitat, ci de un ofiter-femeie, proaspat întoarsa din concediu maternal, care nu avea posibilitati în obtinerea unor astfel de date, lucrand pe un alt profil de munca. Scopul unei astfel de „masuri” a fost urmatorul: desi sustinea ca nu mai are nicio relatie cu secretara Primariei Sinaia, RADULESCU BEATRICE, fina de cununie a familiei sale, în realitate tinea legatura cu aceasta prin intermediul sotiei sau de pe telefonul acesteia (listing-ul din acea perioada dovedeste cu prisosinta aceasta). RADULESCU BEATRICE nu îsi poate justifica averea – casa construita în Sinaia, autoturismul MERCEDES GLK, achizitionat cu bani cash etc. În acelasi timp, aceasta a fost mai mult timp suspectata de implicare „în afaceri” cu terenuri retrocedate, având legaturi în mediul CJ PH si Prefecturii PH, neidentificate de ofiterii SRI. Acestia nu au fost lasati de MARIN nici sa lucreze operativ acest domeniu (functionarii din primaria Sinaia), sau cand au facut-o s-a tergiversat orice mod de actiune pâna când devenea neoperational. Directorul /managerul spitalului Sinaia: FILIP ALINA – fost ofiter SRI, apropiata a col. MARIN CONSTANTIN; sotul acesteia fost ofiter acoperit al SRI, în prezent om de afaceri influent în domeniul imobiliar din Valea Prahovei. Din consiliul de administratie al spitalului Sinaia fac parte consilieri locali, unii dintre acestia apropiati ai primarului VLAD OPREA si secretarei primariei. Prin urmare, seful SRI Prahova detinea legaturi exact cu cei prin care Liviu Dragnea obtinuse contractul cel gras! Acesta era modul de lucru al col. SRI Marin Constantin, prin care isi proteja colaboratorii şi interesele. Implicit, devenise si Dragnea colaborator! Povestea a fost acoperita de colonelul Marin Constantin de la SRI Prahova, iar mai apoi Dragnea a fost propulsat în fruntea PSD. SRI isi vazuse visul implinit: un om de-al lui, controland cel mai mare partid politic… Intre timp, Dragnea a trecut la un nivel superior: chermeze cu mai-marii SRI-ului si DNA-ului, musamalizarea fraudelor lui de tot felul, apoi protectia din umbra pe care i-a asigurat-o Coldea tot timpul! Plecarea lui Coldea de la conducerea operativa a SRI nu l-a afectat in niciun fel pe Dragnea, el continuand sa aiba protectie si de la urmasul lui Coldea pe tron. De la generalul Ciocirlan, adica.
FARMAVET-ul lui Ciocirlan de la SRI, aviarele lui Dragnea, porcul lui Kovesi
Liviu Dragnea a continuat sa ocupe un loc important in SRI, prin sifonare de miliarde de euro pe axa directorilor generali de la Directiile Sanitar-Veterinare. SPETA: 1) Coldea nu a parasit sistemul, Coldea a lasat in locul lui pe functie exact bratul caruia i-a comandat asasinate (vezi foarte mortul Codrut Marta), adica pe Adrian Ciocirlan! Nevasta actualului adjunct al SRI, Otilia Ciocirlan, a lucrat ca translator – grad de ofiter – in SRI pana in momentul arestarii inafara tarii a traficantului de droguri din Columbia, americanul fost oficial al NATO, Matser. Semnatura ei pe diverse contracte ilegale pe care le traducea pentru Matser a condus la o asa-zisa iesire din SRI a Otiliei Ciocirlan, dar nu si la arestarea ei! 2) Oficial, nevasta sereista a adjunctului SRI Ciocirlan, lucreaza pentru firma FARMAVET! 3) Firma FARMAVET este fosta intreprindere de produse veterinare de pe vremea lui Ceausescu, privatizata ulterior si care a incaput pe mana unui asa-zis om de afaceri, in fapt fost realizator de politie politica in directia Securitatii Statului care se ocupa de interceptari pe vremea lui Ceausescu, numitul PAUL SORIN STANESCU, acum patron al FARMAVET, si, deci sef al numitei neveste a celui care conduce acum SRI-ul! 4) Patronul FARMAVET, unde lucreaza Otilia Ciocirlan, controleaza firma A&S INTERNATIONAL 2000, dar o controleaza impreuna cu LIVIU DRAGNEA! 5) LIVIU DRAGNEA, la rugamintea asociatului sau PAUL SORIN STANESCU (patronul firmei FARMAVET unde e angajata nevasta adjunctului SRI Ciocirlan), a numit ca Presedinte la Autoritatea Nationala Sanitar-Veterinara (cu rang de SECRETAR DE STAT IN GUVERN) pe numitul RADUCU BRANESCU, care si el e asociat in firma A&S INTERNATIONAL 2000, firma care la randul ei este asociata cu FARMAVET! De asemenea, Vicepresedintele ANSVSA – institutie guvernamentala – este numitul PETCU TRAIAN, atat apropiat de-al presedintelui PSD LIVIU DRAGNEA, cat si fost director de sucursala al FARMAVET, iar un alt „pesedist de frunte” (de care n-a auzit nici pesedeul), adica numitul STRATULAT GH., numit si el de catre LIVIU DRAGNEA director de cabinet al presedintelui ANSVSA a fost taman director general al FARMAVET, adica subordonat al lui STANESCU si sef al doamnei CIOCIRLAN! Acestia toti: DRAGNEA, STANESCU, CIOCIRLAN, BRANESCU, s-au imbuibat cu multe miliarde din bugetul de stat cand cu gripa aviara, pentru ca, ce sa vezi, singura firma care a fost agreata de SRI sa se ocupe de medicamentele date pasarilor de pe tot cuprinsul tarii a fost… pai cin’ sa fie?…. FARMAVET, DESIGUR!
Epilog: FARMAVET avea un dosar la DNA dar probabil ca l-au pus pe foc Kovesi si Coldea cand au parlit porcul, de Craciun, cu Dragnea, de-a disparut cu totul din DNA…
(Raisa Ekaterina Ivatenko)
Anchete
Verdict la CSM: Maria-Virginia Bărăscu, Aurel Găitan și Livișor Dascălu, noii „supraveghetori” ai magistraturii
Consiliul Superior al Magistraturii a tranșat competiția pentru posturile-cheie de la Direcția de inspecție pentru judecători. Trei magistrați au reușit să treacă de filtrul exigent al selecției, urmând să preia rolul de gardieni ai integrității în cadrul sistemului judiciar românesc.
Într-o mișcare strategică pentru arhitectura de control a justiției, Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a anunțat marți, 16 iunie 2026, numele celor trei judecători care vor completa rândurile Inspecției Judiciare. Potrivit publicației Lumea Justiției, procesul de selecție s-a finalizat prin validarea unor nume cu experiență, menite să asigure rigoarea necesară în evaluarea activității magistraților din toată țara.
Performanță sub lupă: Maria-Virginia Bărăscu domină clasamentul
Rezultatele finale reflectă o ierarhie clară, unde pregătirea teoretică și experiența practică au făcut diferența. Capul de afiș al acestei selecții este judecătoarea Maria-Virginia Bărăscu, care a obținut un punctaj aproape de perfecțiune, demonstrând o stăpânire deosebită a mecanismelor judiciare.
Conform datelor oficiale prezentate de sursa citată, notele obținute de cei trei viitori inspectori judiciari sunt următoarele:
- Maria-Virginia Bărăscu – nota 9,60
- Aurel Găitan – nota 8,466
- Livișor Dascălu – nota 8,133
Aceste punctaje le asigură locurile în cadrul Direcției de inspecție pentru judecători, o structură vitală pentru menținerea disciplinei și eticii profesionale în rândul magistraților.
O misiune de integritate: Provocările de la Direcția de inspecție
Noul „triumvirat” de la Inspecția Judiciară preia mandatul într-un moment în care responsabilitatea acestei instituții este mai mare ca niciodată. Cei trei magistrați vor avea sarcina ingrată, dar esențială, de a verifica sesizările privind abaterile disciplinare și de a asigura că standardele de conduită sunt respectate fără excepție la toate nivelurile instanțelor.
Validarea acestor numiri vine să consolideze capacitatea de control a CSM, într-un efort de a transparentiza și eficientiza actul de justiție. Notele obținute, în special recordul de 9,60 al Mariei-Virginia Bărăscu, sunt privite de observatorii sistemului ca o garanție a profesionalismului pe care noua structură a Direcției de inspecție îl va afișa în perioada următoare.
Rămâne de văzut cum vor gestiona noii inspectori primele dosare sensibile, însă decizia CSM din 16 iunie pare să fi „bătut în cuie” o echipă de elită pentru unul dintre cele mai sensibile compartimente ale sistemului judiciar. (Irinel I.).
Anchete
Nereguli majore în curtea ministerului condus de Diana Buzoianu: Peste 9 miliarde de lei s-au evaporat din bugetul AFM
Un control de amploare al Curții de Conturi la Ministerul Mediului scoate la iveală un dezastru financiar de proporții. O investigație publicată de Cotidianul Național, sub semnătura jurnalistei Claudia Marcu, dezvăluie cum Administrația Fondului pentru Mediu (AFM) a pierdut sume colosale din cauza managementului defectuos și a unei pasivități administrative suspecte.
Metoda falimentului a devalizat Fondul pentru Mediu: Peste 90% din datorii sunt imposibil de recuperat
Potrivit raportului întocmit de Curtea de Conturi, Administrația Fondului pentru Mediu are de recuperat o sumă amețitoare, de peste 10 miliarde de lei, de la diverși contribuabili debitori. Realitatea din teren este însă una sumbră: doar 8,41% din acești bani mai pot fi recuperați de la firme active.
Sursa citată arată că „metoda falimentul” a devenit calea principală prin care miliarde de lei au dispărut din bugetul statului. Aproape 70% dintre debitori au fost deja radiați sau se află în procedură de faliment, ceea ce înseamnă că probabilitatea ca statul să mai vadă acești bani este nulă. Mai grav este că, în cazul a 15% din creanțe, AFM nici măcar nu a putut furniza informații despre starea contribuabililor, demonstrând un haos birocratic total sub autoritatea ministerului condus de Diana Buzoianu.
Eșecuri în gestionarea programelor Rabla și fotovoltaice: Prejudicii de sute de mii de lei descoperite de auditori
Inspectorii Curții de Conturi nu s-au limitat la creanțele neîncasate, ci au verificat și modul în care AFM a gestionat programele naționale de mediu. Rezultatele sunt la fel de descurajante: au fost identificate prejudicii de cel puțin 504.500 lei cauzate de nerespectarea regulilor elementare de eligibilitate.
Conform articolului din Cotidianul Național, banii publici au fost acordați pentru panouri fotovoltaice unor beneficiari care nu îndeplineau criteriile din ghidul de finanțare. De asemenea, în cadrul programului „Rabla”, s-a constatat că sume importante, de ordinul sutelor de mii de lei, nici măcar nu au fost evidențiate în contabilitate, deși ar fi trebuit să constituie creanțe clare ale instituției.
Inerție administrativă cu efecte devastatoare: AFM a ratat recuperarea unor creanțe de zeci de milioane de lei
Raportul auditorilor evidențiază o lipsă de reacție cronică din partea oficialilor AFM. Într-un caz flagrant, o creanță de peste 11,5 milioane de lei a fost lăsată să se „evapore” fără ca instituția să întreprindă vreun demers legal de urmărire a veniturilor înainte ca firma debitoare să fie radiată în 2023.
Curtea de Conturi a subliniat că AFM avea obligația legală de a demara procedura de angajare a răspunderii solidare și de a recupera pagubele de la salariații vinovați de neglijență. Din păcate, acest model de pasivitate s-a repetat și în cazul unor certificate verzi neachiziționate, unde bugetul a fost prejudiciat cu alte 23,8 milioane de lei. Deși creanța era certă și exigibilă, autoritățile au așteptat până când firma a fost radiată, făcând orice recuperare ulterioară imposibilă.
Anchete
Criza serviciilor publice sub spectrul austerității: Companiile de utilități solicită Guvernului Bolojan indexarea salariilor și deblocarea angajărilor
Serviciile esențiale din România, de la transport public la termoficare și apă-canal, se află într-un punct critic din cauza politicilor de reducere a cheltuielilor. Potrivit unei analize publicate de Cotidianul Național, sub semnătura jurnalistei Claudia Marcu, numeroase companii de utilități avertizează Executivul că actuala stare de blocaj pune în pericol siguranța cetățenilor și administrarea investițiilor europene.
Memorandumurile disperării pe masa executivului: 36 de societăți cer acoperirea parțială a inflației
Ministerul Dezvoltării a înaintat recent Guvernului un dosar voluminos, de peste 350 de pagini, care cuprinde solicitările disperate a 36 de operatori de servicii publice din întreaga țară. Conform dezvăluirilor făcute de Cotidianul Național, aceste companii solicită o indexare modestă a salariilor, de aproximativ 6-6,5%, cifră care ar acoperi doar jumătate din rata inflației prognozate.
Situația este descrisă ca fiind una „de subzistență”, în condițiile în care inflația reală a depășit deja pragul de 10%. Deși multe dintre aceste societăți înregistrează profit și nu au datorii, ele sunt împiedicate de reglementările actuale să ajusteze veniturile angajaților, ceea ce duce la o prăbușire a nivelului de trai pentru mii de salariați din sectorul public local.
Epuizare la volan și investiții blocate: Lipsa personalului pune în pericol siguranța călătorilor
Unul dintre cele mai grave semnale de alarmă trase în articolul semnat de Claudia Marcu vizează siguranța publică. La Suceava și Arad, deficitul de șoferi pentru transportul în comun a forțat personalul rămas să lucreze peste limitele legale de reziliență fizică. La S.C. Transport Public Local S.A. Suceava, de exemplu, autobuzele electrice noi riscă să rămână în garaje deoarece 65 de posturi de șoferi sunt blocate, forțând reducerea numărului de trasee.
Sursa citată subliniază că această „austeritate a lui Bolojan” transformă angajații în victime ale suprasolicitării. În cazul șoferilor, oboseala acumulată și stresul ridicat reprezintă un risc mortal de accidentări în trafic, o situație semnalată explicit de Compania de Transport Public Arad. Mai mult, investițiile de miliarde de euro realizate în infrastructură rămân fără administratori calificați, riscând să se degradeze prematur.
Fenomenul generalizării salariului minim: Inginerii și economiștii au ajuns să câștige cât personalul necalificat
O altă consecință dramatică a înghețării veniturilor în serviciile publice este pierderea specialiștilor. Cotidianul Național relevă faptul că, odată cu creșterea succesivă a salariului minim pe economie, diferențele dintre personalul cu studii superioare și cel necalificat au dispărut aproape complet.
La operatorul de apă ACET Suceava, aproape jumătate din personal a ajuns să fie încadrat pe salariul minim. Articolul exemplifică această devalorizare a muncii calificate prin situația inginerilor sau economiștilor care au ajuns la salarii nete de aproximativ 2.749 lei. Această uniformizare forțată descurajează performanța și provoacă un exod al personalului calificat către sectorul privat, lăsând sistemele vitale de termoficare și apă-canal fără experții necesari pentru intervenții și reparații urgente.
-
Exclusivacum 4 zileEvadare cu scandal de pe șantier, evadare pe șest din fortăreață: când sare gardul deținutul, sare și dublul standard din ANP
-
Exclusivacum 4 zileDe la „Prestij” la „Maneliadă”: fief interlop în buricul Ploieștiului, cu IPJ Prahova la butonul de mute
-
Exclusivacum 4 zileBreaking news din Prahova profundă: comuna Ariceștii Rahtivani dă peste cap handbalul românesc și învață granzii ce înseamnă ambiția la vârsta de 11-12 ani
-
Exclusivacum 4 zilePensie cu „viluță la pachet”: șeful împuternicit de la IPJ Prahova fuge din funcție, dar nu și cu mâna goală
-
Exclusivacum 5 zileEVADARE CU BONUS LA PUSCARIA MĂRGINENI: CÂND SARE DEȚINUTUL GARDUL, SARE ȘI SALARIUL DIRECTORULUI
-
Exclusivacum 5 zileProtejat: „Bodycam la mișto”: Agentul Irimia, starul rutier (IPJ PRAHOVA) care dă amenzi pe filmare și iertări pe șoptite.„Grădinița de cadre” IPJ Prahova (VII)
-
Exclusivacum 17 oreIPJ Prahova, fabrica de „deranjați”: de la cetățeanul care sună la 112, la polițistul care nu pupă papucul șefului. „Grădinița de cadre” IPJ Prahova (IX)
-
Exclusivacum 2 zileArde satul, stingem cetățeanul! Biroul Control Intern IPJ Prahova, pompier de imagine pentru polițiștii ‘deranjați’”.„Grădinița de cadre” IPJ Prahova (VIII)



