Granițele României au devenit în primele șase luni ale anului un veritabil baraj împotriva industriei globale a falsurilor. Într-un efort coordonat de combatere a criminalității economice, autoritățile au intensificat controalele, rezultatul fiind o lovitură dură aplicată rețelelor de trafic cu produse de marcă ilegală. Potrivit unui raport detaliat emis de Poliția de Frontieră Română, acțiunile desfășurate independent sau în colaborare cu autoritatea vamală au vizat nu doar confiscarea mărfurilor, ci și destructurarea mecanismelor prin care aceste produse ajung pe piața neagră.
Cifrele dezastrului pentru traficanți: Creștere de 28% a infracțiunilor constatate
Statistica oficială a Poliției de Frontieră Române indică o realitate îngrijorătoare, dar și o eficiență sporită a filtrelor de control. În primul semestru, polițiștii au constatat 231 de infracțiuni la regimul drepturilor de proprietate intelectuală, o cifră care marchează o creștere alarmantă de peste 28% față de perioada similară a anului trecut.
Inventarul capturilor este impresionant prin diversitate și volum. „Zidul” de la frontieră a oprit intrarea pe piață a peste 128.000 de articole de îmbrăcăminte, 64.000 de parfumuri și produse cosmetice, precum și mii de perechi de încălțăminte, jucării și accesorii IT (căști pentru telefoane). Toate aceste bunuri purtau însemnele unor mărci internaționale de prestigiu, însă erau lipsite de orice document care să le ateste autenticitatea sau proveniența.
Giurgiu, „punctul fierbinte” pe harta capturilor: Operațiunile „Blitz” și „Spring Migration”
Eforturile operative s-au concentrat cu precădere în zona de sud a țării, unde Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu a raportat succese majore pe Drumul Național 5 (DN5). În cadrul unor misiuni chirurgicale de tip „Blitz” și a acțiunii tematice „Spring Migration”, polițiștii au reușit să intercepteze transporturi masive.
Doar în luna aprilie, bunuri estimate la peste 2,5 milioane de lei au fost scoase din circuitul ilegal. Performanța a fost depășită în martie, când acțiunile fulger au dus la indisponibilizarea a 16.000 de produse, a căror valoare de piață, dacă ar fi fost vândute ca originale, ar fi depășit pragul de 3,2 milioane de lei. Aceste operațiuni subliniază vulnerabilitatea rutelor de transport rutier și capacitatea de reacție rapidă a forțelor de ordine.
Dincolo de prejudiciul economic: Sănătatea consumatorului, sub asediu
Mesajul transmis de Poliția de Frontieră Română este unul fără echivoc: lupta împotriva contrafacerii este o chestiune de siguranță națională. Dincolo de pierderile financiare uriașe suferite de titularii de mărci, traficul cu parfumuri, cosmetice și jucării contrafăcute reprezintă un risc direct la adresa sănătății publice, aceste produse nefiind supuse niciunui control de calitate.
Toate bunurile identificate au fost ridicate în vederea confiscării, fiind deschise numeroase dosare penale sub coordonarea unităților de parchet competente. Angajamentul autorităților de frontieră rămâne ferm, cooperarea internațională fiind veriga esențială în stoparea acestui fenomen care subminează mediul economic și pune în pericol siguranța cetățenilor. (Paul D.).