Connect with us

Featured

Michael Schmidt are două dosare la DNA! Omul președintelui a fugit la Viena!

Publicat

pe

(Preluare National – Catalin Tache):

Procurorii anticorupție au în lucru două dosare care îl vizează pe Michael Schmidt! Omul de afaceri sas recunoscut încă de când actualul președinte era doar primarul Sibiului ca fiind persoana care are cea mai mare influență asupra lui Klaus Iohannis! Și liderul de facto al așa-numitei ”coloane a cincea” săsești, considerată cea mai puternică grupare transpartinică din România ultimilor ani! Decorat de toate autoritățile de la Berlin, în frunte cu chiar președintele Germaniei!  Cumnatul lui Renato Usatîi, cel care cerea public FSB-ului și celorlalte servicii secrete de la Moscova să scape ”poporul moldovean” de ”fasciștii români”!

Veronica, sora lui Renato Usatîi, prietenă a familiei prezidențiale

Este știrea momentului! Una care probabil îi va lua prin surprindere până și pe mulți dintre inițiații sistemului. Dar nu și pe Michael Schmidt, cel care probabil a ”presimțit” anchetele… Astfel că, de frica dosarelor, Michael Schmidt a ”fugit” pur și simplu la Viena, acolo unde și-a pus la adăpost și familia, soția și copiii. Interesant fiind și că Schmidt a preferat să se refugieze în ”capitala mondială a spionilor”, ci nu în vila sa de lux pe care o deține pe Costa del Sol, în Marbella… Însă unda de șoc a informației care poate provoca un cutremur cum nu a mai fost în sistem și clasa politică vreodată este că în instrumentarea spețelor se avansează deja și pe o pistă care dă fiori Palatului Cotroceni. Și anume activitatea de unic canal de comunicare al lui Michael Schmidt, între Klaus Iohannis și Liviu Dragnea! Exact în perioada în care cei doi lideri politici erau declarați drept dușmani de moarte! Numai că, uite că la acest nivel ”rarefiat” al sistemului, întotdeauna se lasă o ”portiță” deschisă negocierilor secrete, dacă este nevoie.

Iohannis, nedespărțit de Schmidt încă de când acesta i-a dat primul BMW

Iată însă că Michael Schmidt este acum la Viena, deși după vânzarea afacerii din România a preluat două alte business-uri în Bavaria. Iar faptul că oamenii acestuia deja pierd contract după contract la București, cu ”guvernul meu” la Putere, până și în fața unor bieți consilieri guvernamentali precum Virgil Guran, spune multe! Și parcă pentru ca situația operativă să se complice și mai mult, Liviu Dragnea începe să fie scos de la Rahova nu pentru a fi dus la RMN, ci ca să ”colaboreze pe deplin” cu procurorii anticorupție”… Dar nu neapărat în dosarele asumate deja oficial de DNA!

FSB… BND… Afaceri… Combinații…

Influența lui Michael Schmidt s-a văzut mai bine ca niciodată pe timpul guvernării PSD – ALDE. Atunci când nici măcar ”grupul fanatic” de lângă Liviu Dragnea nu a îndrăznit să oprească numirea în fruntea sinecurii TAROM a lui Wolff Werner Wilhem! Omul lui Schmidt și membru al ”frăției sașilor”. Cea care după Revoluție a cam făcut toate cărțile, mai ales în domeniul afacerilor, în triunghiul geografic Sibiu – Sighișoara – Brașov. ”Frăție” condusă, pe lângă Schmidt, de Jurgen Paul Porr și Andreas Huber.

Până să fie dus cu duba, Dragnea s-a lăsat plimbat cu blindatul Agilis

Însă dincolo de povestea publică de succes a omului de afaceri care a adus BMW-ul în România, Michael Schmidt are și un alt CV, paralel. Și care nu de puține ori a îngrijorat structurile contrainformative românești. Încă de pe vremea când fostul primar al Sibiului nu făcea nicio mișcare fără ajutorul lui Michael Schmidt. Și la figurat, dar mai ales la propriu, întrucât Iohannis se dădea prin Sibiu cu un BMW de fițe pus la dispoziție gratuit chiar de către Michael Schmidt. Cel care, fiind ”maestrul de ceremonii” al cam tuturor delegațiilor germane care descindeau în ”Țara Sașilor” pentru diverse ”combinații de afaceri” nu avea cum să nu fie un obiectiv vital și pentru interesele BND în România. Mai ales că, nu de puține ori, chiar Schmidt însuși nu s-a sfiit să legendeze această ”acoperire”.

Ca atunci când cel mai intim prieten al său, Emil Hurezeanu a fost trimis drept ambasador în Germania, să închidă cercul…Căpătând astfel chiar la vârful sistemului un statut cu atât mai surprinzător, cu cât același Michael Schmidt este și cumnatul lui Renato Usatîi. Cel care, la rândul său nu doar că nu face niciun secret din colaboarea cu serviciile secrete ruse FSB și SVR, dar chiar le solicită acestora să declanșeze ”vânătoarea de fasciști români”! Și considerat în rapoartele contrainformative și omul de legătură al Moscovei cu temutele grupări de crimă organizată din Republica Moldova. Iar cel mai apropiat sfătuitor al președintelui României este cumnatul lui Usatîi! Și pentru ca acest ”puzzle” halucinant să fie complet, nu trebuie utat că, până să fie actuala doamnă Schmidt, fosta Veronica Usatîi ar fi avut o legătură extraconjugală cu ex – președintele Comitetului Național Olimpic al Federației Ruse, Leonid Tegaciov. Un apropiat al lui Dmitri Kozak și al președintelui Vladimir Putin. Putând penetra astfel, prin intermediul lui Tegaciov, cele mai importante medii ale Puterii de la Moscova. Lucru reușit apoi și în România, prin legătura terminată atât de tragic pe care a avut-o cu un membru al familiei fostului premier Adrian Năstase și unul dintre oamenii grei ai Direcției Generale a Vămilor. Numai că ”mapa neagră” a structurilor contrainformative părea definitiv închisă odată cu căsătoria surorii lui Renato Usatîi cu Michael Schmidt, cel mai de încredere om al noului președinte al României, Klaus Iohannis!

Dragnea, plimbat cu blindatul Rheinmetall!

Iar dacă ani de zile toată atenția opiniei publice era îndreptată spre partidele de vânătoare organizate de miliardarul Ion Țiriac pe domeniul de la Balc, Michael Schmidt se afla în spatele unora mult mai discrete, dar și mai productive. Organizate însă în Bavaria. Iar printre nenumărații invitați de marcă ai vânătorilor din Bavaria, aduși cu stricta informare prealabilă a președintelui Klaus Iohannis s-a numărat și Liviu Dragnea! Cel răsfățat de Michael Schmidt nu doar cu statutul privilegiat de invitat special al vânătorii, dar chiar și cu o ”plimbărică” într-un transportor blindat 8X8 produs de compania germană Rheinmetall. Totul după ce Schmidt preluase reprezentarea intereselor de afaceri ale Rheinmetall în țara noastră. Iar primele rezultate ale colaborării cu ”guvernarea Dragnea”s-au și văzut, prin anunțul oficial al unui proiect de construcție la Uzina Moreni a transportoarelor blindate 8X8 Agilis. S-a semnat chiar și un joint venture în acest sens, numai că se pare că ”lăcomia proverbială” a de acum comisionarului din umbră Michael Schmidt a distrus întregul proiect. Și chiar dacă acesta a adus Rheinmetall în România și tot el l-a ”distrus”, concluzia este că președintele Iohannis ar fi încercat astfel să rezolve prin intermediul unui Dragnea cu ”orgoliul gâdilat” de Michael Schmidt diverse ”obligații” externe.

Numai că acum Liviu Dragnea este la Rahova. Iar Michael Schmidt la Viena. În timp ce DNA are în lucru două dosare care îl vizează. Și lui Dragnea tocmai ce i s-a mai arătat ”pisica” unei noi puneri sub acuzare, care ar face imposibilă eliberarea sa condiționată… Asta doar dacă nu cumva fostul ”el lider maximo” își dă seama că a căzut din nou de ”păcăliciul sistemului” și aruncă pe masa procurorilor ultima carte pe care o mai are în mânecă. Iar trecerea la ”next level” Michael Schmidt se anunță una ”dureroasă”, fie că DNA dă sau nu drumul în instanță celor două dosare. Pentru că astfel rămâne scris…

Exclusiv

Jilava, Mioveni – aceeași mizerie! Baroneasa Whatsapp și tunurile penitenciarelor românești

Publicat

pe

De

Spovedania unei „Baronese” nervoase: Jilava plânge după Mioveni!

Cristina Teoroc, supranumită „baroneasa” de la Jilava – penitenciarul cu o reputație sinistră, „al morților subite” – a erupt pe grupul de WhatsApp al directorilor de penitenciare. Motivul? Schimbările de strategie ale noii conduceri ANP, care au îndrăznit să atingă sacrosanctele „aranjamente” ale vechii găști. Se pare că „baroneasa” își varsă nervii pentru că un anumit director Sabăreanu – un apropiat al familiei sale și partener de drum sindical al soțului – a fost „decapitat” de la Spitalul Penitenciar Mioveni de către noul director general, comisar-șef Bogdan Geo Burcu. (Conform informațiilor publicate inițial de FSANP și preluate de diverse surse media).

𝐌𝐚𝐢 𝐞 𝐜𝐢𝐧𝐞𝐯𝐚 𝐭𝐫𝐞𝐚𝐳 𝐥𝐚 𝐨𝐫𝐚 𝐚𝐬𝐭𝐚?

Urmare a deciziilor luate de conducerea Ministerului Justiției și a Administrației Naționale a Penitenciarelor de a curăța sistemul de diletanți și personaje cu fapte compromițătoare, iată că pe grupul directorilor din penitenciare a apărut doamna bibliotecară Cristina Teoroc, care joacă rolul de moralistă și dă lecții despre „corectitudine” și „dublu standard”. Toate acestea în timp ce conduce o unitate blindată de protecția sindicală a soțului și plină de probleme nerezolvate, în care controalele serioase nu calcă, în timp ce restul directorilor sunt scuturați la primul incident.
Și, ca tabloul să fie complet, din „tronul imunității sindicale” ni se spune că „sistemul nu știe stânga ce face dreapta”. Cam ca hoțul care strigă „prindeți hoțul”.
„Mai e cineva treaz la ora asta?!”
Așa ar fi trebuit să sune, de fapt, mesajul Baronesei de Jilava pe grupul directorilor, exact ca în clipurile rulate obsesiv de România TV, cu dezmăț, dansuri lascive și euforia bine-cunoscută a bibliotecarei.
Dar nu, n-a fost așa.
De data aceasta, Baroneasa a sărit la gâtul conducerii ANP, supărată că liderul de sindicat al soțului său a fost prins cu mâța-n sac: deconturi fictive de aproape 200.000 de lei pentru servicii medicale făcute de un medic care știa penitenciarul doar din poze.
Iar, colac peste pupăză, directorul vizat a recunoscut cu nonșalanță că „a greșit”, dar a reproșat inspectorilor că s-au mișcat prea repede și nu i-au lăsat timp să mușamalizeze „prostia”.”
Tunul de 200.000 de lei: Victimizare pe bani publici (aici), (aici), (aici), etc

Sabăreanu, cel îndepărtat din funcție, nu ar fi fost schimbat degeaba. Se vorbește tot mai insistent despre un tun de 200.000 de lei, orchestrat împreună cu dr. Costin Ștefan, consilierul bine-cunoscut al ministrului Sănătății, Alexandru Rafila, conform investigațiilor FSANP. Dar în loc să-și plece capul rușinat, Sabăreanu se victimizează: „Sindicatul schimbă directori prin reclamații!”. O victimizare clasică, desprinsă parcă din manualul infractorului bugetar de succes! Se pare că reacția promptă a Corpului de Control a stricat socotelile celor care sperau la o mușamalizare ca la carte.

De la pile și umbrele, la scaunul de director: Rețeta succesului în sistemul penitenciar

Sursele noastre sunt fără echivoc: Sabăreanu nu a ajuns în scaun prin merite sau competențe, ci prin protecție sindicală și sprijin politic. Un traseu tipic pentru mulți directori din sistemul penitenciar, unde pilele și umbrelele sunt mai importante decât rezultatele și munca cinstită. Oare cum ar reacționa ministrul Radu Marinescu dacă ar vedea cu ochii lui cum se fac numirile în sistem, dincolo de rapoartele cosmetizate?

Baronesele dau lecții de morală: Ipocrizie la nivel inalt

„Baroneasa” Teoroc, în timpul ăsta, dă lecții despre corectitudine și „dublu standard”, deși conduce un penitenciar, Jilava, care este un focar de probleme. Orice critică la adresa „baronesei” este imediat întâmpinată cu amenințări de proteste de către soțul sindicalist. Un adevărat scut familial împotriva oricărei forme de control sau responsabilizare!

Apel către Ministrul Justiției: Curățenie generală la Jilava și Mioveni!

Domnule ministru Radu Marinescu, vă îndemnăm să mergeți la Jilava nu doar în „vizită”, ci într-un control adevărat. Poate veți descoperi mai multe decât rapoartele cosmetizate și declarațiile sforăitoare de pe WhatsApp. E timpul să faceți curățenie în sistemul penitenciar, începând cu aceste două focare de corupție și incompetență!

Decență și gura mică!

Pentru doamna Cristina Teoroc și domnul Sabăreanu, mesajul nostru este simplu:

  • Baroneaso, mai puțină morală de doi bani și mai multă decență! Nu mai da lecții de corectitudine, când conduci un penitenciar cu probleme grave!
  • Sabăreane, gura mică! Ultimul om care ar putea da lecții despre integritate ești tu, cel acuzat de sifonarea banilor publici! (Cristina T.).
Citeste in continuare

Exclusiv

Dezamăgire în Poliție: Tineri polițiști vor să renunțe din cauza presiunii, lipsei de sprijin și salarizării precare

Publicat

pe

De

Sindicatul Sidepol trage un semnal de alarmă cu privire la dezamăgirea și frustrarea tot mai mari resimțite de polițiștii tineri, mulți dintre ei dorind să părăsească sistemul din cauza presiunii, lipsei de sprijin, salarizării precare și a condițiilor de muncă improprii. Sindicatul dezvăluie un „caz real, problemă generală”, în care un polițist tânăr și-a exprimat dorința de a demisiona din cauza nemulțumirilor acumulate.

Stres, lipsă de sprijin și deficit de personal: Problemele majore ale polițiștilor

Potrivit Sindicatului Sidepol, principalele neajunsuri cu care se confruntă polițiștii sunt:

  • Stres psihic acumulat prin tot mai multe atribuții acordate.
  • Lipsa de sprijin din partea managerilor, adesea lipsiți de pregătirea necesară.
  • Lipsa resursei umane (peste 25.000 de angajați lipsă), un coleg fiind nevoit să lucreze pentru 3-4.
  • Salarizare incorectă și lipsa de predictibilitate a carierei, prin modificarea succesivă a legislației în defavoarea angajaților.
  • Condiții de muncă improprii.
  • Dotare precară și legislație care nu apără angajatul.

„Guvernul Bolojan nu face decât să adâncească criza”: Critici la adresa măsurilor guvernamentale

Sindicatul critică măsurile anunțate de Guvernul #Bolojan, care, în loc să îmbunătățească situația, „nu fac nimic altceva decât sa adâncească și mai mult criza din sistem”.

Cerințe concrete: Cariere predictibile, salarizare echitabilă și recunoașterea bolilor profesionale

Sindicatul Sidepol solicită măsuri imediate și concrete pentru îmbunătățirea situației polițiștilor:

  • Un cadru predictibil al carierei polițistului.
  • Salarizare echitabilă și motivantă.
  • Recunoașterea bolilor profesionale și sprijin real pentru sănătatea polițiștilor.
  • Suplimentarea resursei umane prin încadrări și școli adaptate nevoilor actuale.
  • Dotare modernă și eficientă.
  • Legislație care să apere angajatul în raport cu atribuțiile pe care le desfășoară.

„Polițiștii nu cer privilegii, ci doar respectul și condițiile minime”: Un apel la responsabilitate

Sindicatul subliniază că polițiștii nu cer privilegii, ci doar respectul și condițiile minime pentru a-și putea face datoria față de cetățeni și față de România. (Cerasela N.).

Citeste in continuare

Featured

Agresorul polițistului lovit cu o sticlă, arestat preventiv după 3 zile. Complicele, sub control judiciar

Publicat

pe

De

La trei zile de la incidentul în care un polițist a fost lovit în cap cu o sticlă, agresorul a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, conform anunțului făcut de Sindicatul Europol. Magistrații Judecătoriei Reșița au admis propunerea procurorilor, luând în considerare gravitatea faptei și impactul acesteia asupra percepției publice.

Complicele, o femeie care a spart luneta autospecialei, sub control judiciar

În același dosar, o femeie, acuzată că a aruncat cu un bolovan și a spart luneta unei autospeciale de poliție, a fost plasată sub control judiciar.

Sindicatul Europol salută intervenția magistraților și critică pasivitatea inițială

Sindicatul Europol a salutat intervenția magistraților – procurori și judecători – care „au făcut dreptate în acest caz” și „au corectat pasivitatea manifestată în primele 72 de ore”. (Cerasela N.).

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv12 ore ago

Jilava, Mioveni – aceeași mizerie! Baroneasa Whatsapp și tunurile penitenciarelor românești

Spovedania unei „Baronese” nervoase: Jilava plânge după Mioveni! Cristina Teoroc, supranumită „baroneasa” de la Jilava – penitenciarul cu o reputație...

Exclusiv12 ore ago

Dezamăgire în Poliție: Tineri polițiști vor să renunțe din cauza presiunii, lipsei de sprijin și salarizării precare

Sindicatul Sidepol trage un semnal de alarmă cu privire la dezamăgirea și frustrarea tot mai mari resimțite de polițiștii tineri,...

Exclusivo zi ago

Prahova sub asediu: Cum mafia imobiliară ne vinde sicrie cu vedere. „White Tower”, „City Gate”, „Mărășești”: Triunghiul Bermudelor imobiliare

Prahova în flăcări și beton armat: Când incompetența dansează pe ruine și corupția ne lasă cu ochii-n soare De la...

Exclusivo zi ago

Formularul de evaluare a riscului în violența domestică: Formalitate birocratică sau instrument real de protecție?

O analiză aprofundată a eficienței acestui instrument în contextul tragic al femicidului din România, realizată de Vitalie Josanu de la...

Exclusivo zi ago

Poliție în oglindă: 47 de „inspectori sanitari” pentru 120.000 de angajați — o farsă organizată

Când medicii fac și muncă de control, iar inspectorii… nu există în organigramă „Soluția” improvizată: 47 de cadre medicale, obligate...

Exclusiv3 zile ago

Justiția imobiliară română: O nouă modă – Morții dau case, judecătorii pupă cruci, poliția acoperă hoții!

În România anului 2025, justiția imobiliară a devenit un spectacol grotesc, unde morții sunt victime sigure, iar cei vii se...

Exclusiv3 zile ago

Marioara „ciuruitoarea”, Nichita „smecherul” și justiția „somnoroasă”: Ploieștiul, capitala fraudelor imobiliare?

Un cutremur anunțat: Ciuruitoarea revine, iar „Il Capo” tremură (doar un pic)? Zilele trecute, un fior rece a străbătut Ploieștiul,...

Exclusiv3 zile ago

Reducerea bugetului MAI, o lovitură pentru polițiști. Economii fictive, sporuri furate și finanțări discutabile

Emil Păscuț de la Sindicatul Diamantul trage un semnal de alarmă cu privire la reducerea bugetului Ministerului Afacerilor Interne (MAI)...

Exclusiv4 zile ago

Antigrindina S.R.L.: Rachete, minciuni, secetă: țara care și-a vândut ploaia pe nimic și a rămas cu seceta

Mafia rachetelor și a minciunilor: Rachete, minciuni și secetă: Cum ‘Antigrindina S.R.L.’ a secat fermierii de bani (AICI), (aici),  (aici),  (aici),  (aici), (aici),  (aici),  (aici), (aici) e (aici),  (aici),   (aici), (aici),  (aici), (aici),  (aici),  (aici), (aici), (aici), ...

Exclusiv4 zile ago

PANICĂ LA MITITELU! Corupții din Poliția Penitenciară, în corzi! Vine DNA-ul?!

Radu Marinescu și Bogdan Burcu, Nemesis-ul șpăgarilor: „Vă vom curăța, până la ultimul!” „Tartorul” a crăpat! Festinul corupției, oprit brusc!...

Exclusiv4 zile ago

Comunicare defectuoasă în MAI: Haos și nesiguranță alimentate de lideri sindicali confuzi

MAI, campion la mesaje trunchiate și confuze Incapacitatea cronică a Ministerului Afacerilor Interne (MAI) de a comunica profesionist, transmiterea unor...

Exclusiv4 zile ago

Coca-Cola: Sifonul penalității de la Ploiești – Cum Nan și gașca au transformat „băutura fericirii” într-un cocktail Molotov de otrăvuri și minciuni!

România, colonie penală cu gust de Coca-Cola: O afacere murdară, unde apa de canal e la modă, iar politicienii locali...

Exclusiv4 zile ago

Penitenciarul Ploiești: De la gunoaie de lux la instagramul promisiunilor pierdute – Un director cu „APT Limitat” la decență!

Când pușcăria devine groapa de gunoi a incompetenței Penitenciarul Ploiești, sub conducerea eternului împuternicit Valentin Matei, nu mai este doar...

Exclusiv5 zile ago

Panică în MAI: Guvernul vrea creșterea vârstei de pensionare, sindicatul Diamantul avertizează asupra riscurilor și inechităților

Emil Pășcuț, lider sindical, dezvăluie scenariile posibile și atrage atenția asupra privilegiilor nejustificate ale structurilor de suport. Declarațiile publice ale...

Exclusiv5 zile ago

Salvare pe ultima sută de metri: Polițiștii angajați în 2022 rămân în sistem încă un an datorită unei ordonanțe de urgență

Sindicatul Europol dezvăluie eforturile pentru evitarea pierderii a peste 100 de polițiști gata formați, angajați pe perioadă determinată. Zeci de...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Criptomonede Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv