Connect with us

Administratie

DRUMUL SPRE O CONDAMNARE DE RĂSUNET…

Publicat

pe

Sunt avocat și mi-am exercitat profesia în mult mediatizata cauză “Ferma Baneasa”.

Nu imi propun să critic pe această cale hotararea judecatorească, ci doar să prezint, pentru cei interesați, cum s-a vazut procesul prin ochii unui participant direct la această procedură judiciară.

Cu alte cuvinte, nu fac judecăți de valoare asupra faptelor relatate, ci doar le aduc la cunoștință, întrucât nu e despre decizie, ci despre drumul pană la ea…

Decembrie 2015 – presă, cătușe, ecrane înroșite de știrile ce anunțau represiunea ce urma…

Un procuror cu avânt, cu ocazia unei audieri la care au particupat mai multi avocați, face urmatoarea afirmație: Nu exista avocați, toți sunt spălători de bani și în 2-3 ani de zile, eu și colegii mei îi vom băga la pușcărie pe toți. Ne mai surprinde astăzi decizia referitoare la colegul nostru, Robert Roșu?

Ulterior, același procuror îi spune direct clientului meu Știu că sunteți nevinovat, dar vor mai trece niște ani până veți avea o hotarâre definitivă de achitare. și… îl trimite în judecată.

Sunt audiați martori care arată că au fost puși de organul de urmărire penală să semneze declarații care nu le aparțin.

Dupa un vast probatoriu administrat în fața primei instanțe (peste 100 de audieri de martori și inculpați, efectuarea de expertize tehnice, ascultarea în sedință publică a anumitor înregistrări, adrese din care a rezultat o strânsă colaborare între un serviciu de informații și organul de urmarire penală, menținerea în cauză a interceptărilor efectuate în baza unui temei legal declarat neconstituțional chiar în această cauză) se pronunța sentința.

27 iunie 2019 – presa titrează: 19 persoane achitate în dosarul Ferma Băneasa.

Toate probele menținute în dosar nu au putut crea o altă convingere primei instanțe.

Persoane achitate, în semn de reparație morală, declară apel, solicitând mai mult, respectiv, sancționarea unor demersuri nelegale făcute doar pentru a prezenta niște statistici de condamnare.

De la începutul dosarului și până la final au fost date de către Curtea Constituțională multe decizii cu implicații directe în speță.

Dar, la ce folos să statueze Curtea Constituțională asupra conformității cu legea fundamentală când reprezentantul Ministerului Public din cursul judecății în prima instanță afirma cu vehemență că Deciziile Curții Constituționale sunt discutabile.

Finalul anului 2019! Urgență mare, în ajunul Crăciunului se înregistrează cauza pe rolul instanței de apel.

Zarvă mare pe la arhive… Toată lumea vuia mai pe la colțuri că acest dosar nu putea să nimerească la un alt complet, că nimeni nu ar fi putut judeca această cauză și, că toată lumea este sortită condamnării…

În apel, dat fiind contextul pandemic, începe cercetarea judecatorească efectivă în luna iunie a anului curent.

Se mențin delegațiile avocațiilor din oficiu, deși se prezintă aparătorii aleși. Nu cumva să se amâne vreun termen pentru că, Doamne ferește!, un aparator ales s-a infectat cu Sars Cov 2 ( lucru care, de altfel, s-a și întamplat). Dar procesul trebuia să meargă mai departe. Nu contează cum, dar să fie acum!

Se reaudiază câteva persoane din cele peste 100 audiate în prima instanță, persoane care nu aduc vreun element de noutate. De altfel, reprezentatul parchetului susține că nu dorește decât o reapreciere a probelor administrate anterior, dar formal este obligat să ceară reaudierea unor martori. Formal..

Se formulează câteva cereri de recuzare care se resping, în vreme ce inculpații, alături de avocați sunt invitați să astepte câteva ore afară, în frig, probabil pentru a se acomoda cu „răcoarea”.

Se consemnează depozițiile unor persoane audiate. Acestea cer, după citirea declarațiilor, să se corecteze ceea ce s-a consemnat, întrucât nu corespunde cu ce s-a susținut. Se trece peste și sunt îndemnate sa semneze declarația așa, chiar și cu opoziția traducătorului, vizibil șocat de cele petrecute. Persoanele audiate semnează declarația așa cum li se indică și pleacă…

Unii inculpați dau declarație… întraga sală rămâne înmărmurită când de la prezidiu se aude: Știu că aveți o agendă și trebuie să spuneți anumite lucruri, dar nu este cea mai buna strategie!

Se închide cercetarea judecătorească în apel, se trece la concluzii… se amână pronunțarea… se amână iar… și iar, și…

Pe 17 decembrie anul curent vestea cade ca un trăznet peste toți… condamnări pe bandă rulantă…

Constituția țării ne spune că Justiţia se realizează prin Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi prin celelalte instanţe judecătoreşti stabilite de lege.

Înainte de a începe să își exercite funcția, procurorii și judecătorii depun un jurământ: Jur să respect Constituția și legile țării, să apăr drepturile și libertățile fundamentale ale persoanei, să-mi îndeplinesc atribuțiile cu onoare, conștiință și fără părtinire. Așa să-mi ajute Dumnezeu!

Nu este doar despre Robert! E despre ei! Care ei? Ei toți…Pentru că, în final, toți suntem oameni și toți ne supunem acelorași legi, dezvaluie avocatul Flavius Radu.

.

 

Administratie

Clujul devine capitala curioșilor: Ziua Porților Deschise la Școala de Poliție – Aventura te așteaptă!

Publicat

pe

De

Pregătiți-vă pentru o zi de neuitat! Școala de Agenți de Poliție „Septimiu Mureșan” din Cluj-Napoca își deschide larg porțile pentru a XXI-a oară, invitându-vă să explorați lumea fascinantă a poliției! Indiferent de vârstă, vă garantăm o experiență plină de adrenalină, mister și distracție!

Ce te așteaptă la Ziua Porților Deschise?

  • Devino Agent Secret pentru o Zi: Învață tactici polițienești de top și tehnici de autoapărare demne de un film de acțiune!
  • Intră în Laboratorul Criminaliștilor: Descoperă secretele criminalisticii și asistă la demonstrații uluitoare de instrucția tragerii!
  • Testează-ți Limitele: Parcurge un traseu sportiv demn de un super-erou și pornește într-o vânătoare de comori plină de suspans!
  • Dezvăluie Mistere la Bibliotecă: Pune-ți mintea la contribuție cu puzzle-uri și provocări intelectuale!
  • Admiră Arsenalul Poliției: Explorează o expoziție impresionantă cu mijloacele din dotare ale polițiștilor!
  • Planifică-ți Viitorul: Obține informații prețioase despre orientarea în carieră și despre procedura de admitere la școala de poliție!

Nu rata ocazia de a:

  • Simți pe propria piele ce înseamnă să fii polițist!
  • Descoperi o lume plină de provocări și satisfacții!
  • Te distra alături de familie și prieteni!
  • Îți face noi prieteni pasionați de aventură și mister!

Vino să descoperi lumea poliției! Te așteptăm cu brațele deschise! (Irinel I.).

Citeste in continuare

Administratie

Criminaliști de elită din Europa, la Mureș: Schimb de experiență inovator pentru investigarea locului faptei!

Publicat

pe

De

În perioada 22-23 octombrie 2025, Filiala Mureș a Sindicatului Polițiștilor Europeni ,,Europol”, IPA Regiunea 1 Mureș și CNP Biroul Teritorial Mureș, cu sprijinul IPJ Mureș, au organizat un stagiu de pregătire și schimb de experiență de excepție, dedicat metodelor și tehnicilor de investigare și cercetare a locului faptei.

Evenimentul a reunit polițiști de top din Slovenia, Cipru, Republica Moldova, precum și experți din cadrul Institutului Național de Criminalistică al IGPR și reprezentanți ai IPJ Mureș, IPJ Bihor, IPJ Sibiu și IPJ Botoșani.

Ce a făcut acest stagiu special?

  • Scenarii realiste: Echipele de cercetare au aplicat metode avansate de investigare în situații complexe, recreate cu fidelitate.
  • Dezbatere constructivă: Au fost analizate și comparate tehnicile utilizate de fiecare echipă, pentru a identifica cele mai eficiente practici.
  • Focus pe inovație: Stagiul a subliniat importanța pregătirii continue a polițiștilor, în contextul evoluției rapide a tehnologiei și a metodelor de investigare.

De ce este important acest schimb de experiență?

Pregătirea continuă și schimbul de experiență sunt esențiale pentru a menține un nivel înalt de profesionalism în structurile specializate ale Poliției Române. Prin astfel de inițiative, criminaliștii își pot îmbunătăți constant abilitățile și pot face față provocărilor complexe din activitatea lor. (Paul D.).

Citeste in continuare

Administratie

Ministra Diana Buzoianu inspiră tinerii la #DialoguriVerzi: Viitorul României verzi se scrie acum!

Publicat

pe

De

În plină #SăptămânăVerde, ministra Diana Buzoianu a deschis porțile Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor pentru elevii de la Colegiul Național Bănățean din Timișoara, într-o sesiune captivantă de #DialoguriVerzi!

Mesajul Ministrei: Tinerii, schimbarea de care România are nevoie!

„Aveți cea mai importantă misiune: protejarea mediului și construirea unui viitor durabil. Fiți curajoși, provocați schimbarea și construiți punți între generații! Alegeți o carieră în domeniul mediului și contribuiți la o lume mai curată și mai echitabilă”, a îndemnat ministra Diana Buzoianu.

Discuții deschise și subiecte arzătoare:

  • Reforma Romsilva: Gestionarea sustenabilă a pădurilor, un obiectiv prioritar!
  • Apele Române: Protejarea resurselor de apă, o responsabilitate comună!
  • Proiectul Neptun Deep: Provocările tranziției energetice, dezbătute cu pasiune!
  • Femeia în politică: Implicarea tinerilor în decizia publică, un pas spre un viitor mai bun!

Secretarul General Alexandru Avram: Meseriile viitorului sunt verzi!

De la specialiști în economie circulară și energie verde, la experți în digitalizarea datelor de mediu și educația pentru sustenabilitate, tinerii au oportunități nelimitate de a contribui la o Românie mai verde!

#DialoguriVerzi continuă: Vocea tinerilor, soluții pentru viitor!

Seria #DialoguriVerzi continuă, pentru ca ideile tinerilor să devină realitate și să construim împreună o Românie verde de mâine!

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv3 ore ago

Politeanu, Primarul-Paratrăsnet: Cum gunoiul imobiliar incearcă să murdărească imaginea unui oraș infrumusețat

De la nunta pe Bulevard la acuzații halucinante: Mafia imobiliară scoate artileria grea, dar Politeanu rămâne neclintit Prahova, județul unde...

Exclusiv4 ore ago

De la „fofilica” la Prefectură: Ascensiunea halucinantă a unui combinagiu politic – Zoia, „mama” lui Matei, chiar ești bine?!

Atenție, cetățeni! În lumea pestriță a politicii românești, mai apare câte un personaj de te face să te întrebi dacă...

Exclusiv9 ore ago

Penitenciarul Ploiești si eternul Valentin Matei: Comisar-Șef, influencer de ocazie și păzitorul mistic al mormanului de gunoi 

Apt limitat la muncă, nelimitat la inimioare pe Instagram și maestru într-ale concediilor strategice. Valentin Matei, un nume sonor în...

Exclusiv9 ore ago

Protestul sindical din 29 Octombrie: Circ cu ursul Bolo sau apărarea ultimă a barosanilor? 

Oare chiar le pasă liderilor sindicali de nenorocirile polițiștilor sau vor doar să-l vadă pe Bolo zburând de la Palatul...

Exclusiv9 ore ago

Coca-Cola: secretul murdar din Ploiești – Cum ne otrăvește „băutura fericirii” cu apa de canal, sub ochiul complice al autorităților!

De la zâmbet american la coșmar românesc, Coca-Cola a ajuns să fie sinonimă cu corupția și nepăsarea crasă. La Ploiești,...

Exclusivo zi ago

APIA, tremură sub ploaia de întrebări! Fermierii prahoveni, pe urmele hoților de la antigrindină: Cer date incendiare și miros a DNA mai rău ca iodura de argint!

De la tunurile antigrindină la tunurile cu subvenții: Prahova, epicentrul unui cutremur agricol cu replici penale! După ce au trimis...

Exclusivo zi ago

Sindicatul Diamantul pune sub semnul intrebării angajările de balerini la MAI

„De ce ne trebuie balerini la MAI?” – întrebarea care stârnește controverse Sindicatul Diamantul își exprimă nedumerirea cu privire la...

Exclusiv2 zile ago

Jilavawood: Minciuni, padocuri și proteste de carton – Clanul Teoroc joacă teatru ieftin pe scena Justiției!

Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP) demască mascarada SNPP: Minciuni gogonate și manipulări grosolane în spatele unui protest de doi bani!...

Exclusiv2 zile ago

Protest divizat în penitenciare: Acuzații de deturnare și manipulare în SNPP – Reacția polițiștilor de penitenciare

Un val de nemulțumire și dezaprobare se manifestă în rândul polițiștilor de penitenciare, în contextul protestului recent al Sindicatului Național...

Exclusiv3 zile ago

Burcu acuză: „SNPP transformă angajații în carne de tun pentru răzbunări personale! – Nu apără, ci exploatează!”

Jilava: Alcatrazul famigliei Teoroc se zguduie! Contra-atacul lui Burcu demască ipocrizia sindicatului și abuzurile „baroanei” – Unde câinii trăiesc ca...

Exclusiv3 zile ago

APIA, deschideți arhivele, că vă dăm pe toți la oile tunse! După ce au pus ANM la colț, fermierii 007 somează APIA să scoată cifrele jafurilor la lumină!

Alo, alo, APIA Prahova! Vă sună cunoscut? Nu? Poate vă treziți când vă vor suna fermierii la ușă, cu furcile...

Exclusiv3 zile ago

Spitalul fantomă de la Târgu Ocna: Salarii grase pentru nimeni, pacienți trimiși la plimbare!

Un spital penitenciar fără medici, dar cu directori bine plătiți? Un paradox revoltător în sistemul penitenciar românesc! Director medical fără...

Exclusiv3 zile ago

Psihologii „polițiști” din MAI, o excepție europeană coruptă

Sindicatul „Diamantul” trage un semnal de alarmă cu privire la statutul psihologilor din Ministerul Afacerilor Interne (MAI), afirmând că modelul...

Exclusiv5 zile ago

ÎCCJ clarifică drepturile funcționarilor publici în cazul sancțiunilor disciplinare: Cercetare prealabilă și audiere obligatorii chiar și pentru „mustrarea scrisă”

Decizia ÎCCJ, un semnal de alarmă împotriva abuzurilor: respectarea procedurilor, esențială Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a stabilit,...

Administratie5 zile ago

Cultura și moda se îmbrățișează la Mercedes-Benz Bucharest Fashion Week: Ministerul Culturii susține designul românesc

Un parteneriat strategic pentru promovarea identității și inovației Mercedes-Benz Bucharest Fashion Week a fost scena unui parteneriat important între Ministerul...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Criptomonede Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv