Connect with us

Administratie

„Sunt în ţara mea, între fraţi“/„Draga mea Românie“.

Publicat

pe

Drumul prin istorie al românilor a fost plin de încercări, dar ei au reuşit să înfrunte veacurile, în împrejurări din cele mai grele şi să reziste pe pământurile lor, păstrându-şi aproape miraculos identitatea ca urmaşi ai civilizaţiei Romei. Unitatea lor deplină, din păcate trecătoare, n-a fost înfăptuită decât cu un veac în urmă, dar şi împărţiţi, aceşti necontenit încercaţi de valurile istoriei şi-au păstrat limba şi identitatea. Cărturarii acestui neam în mod firesc au militat pentru a evidenţia originea şi mai ales unitatea sa, dincolo de hotarele încălcate, în veşnică străduinţă pentru realizarea conlucrării şi unităţii sale. Printre ei, Constantin Stere ocupă o poziţie specială. Un martir, cu o viaţă plină de încercări venite pentru el din toate părţile, şi totodată un dăruit către o cauză având o îndoită componenţă socială şi naţională. Stere rămâne un mare biruitor, în ciuda adversităţii vieţii sale încercate şi a neînţelegerii sale de mulţi dintre semenii săi. La un veac şi jumătate de la naşterea sa i se cuvine să i se manifeste măcar postum preţuirea pentru înţelepciunea, patriotismul şi jertfele sale, cu înţelegerea lanţului de dileme pe care a fost silit să le înfrunte.
Născut la o margine a spaţiilor româneşti, acolo unde apele Nistrului au tras un firesc hotar dincolo de care se intră într-o altă lume, deşi ar fi trebuit să aibă asigurate prin poziţia şi averea tatălui său o existenţă tihnită, trăind drama unui copil respins de propria-i mamă, Constantin Stere avea să se dezvolte într-un mediu ambient care i-a marcat întreaga existenţă, acela al inegalităţilor şi al apăsării categoriei sociale căreia i se datora de către întreaga societate fiinţarea şi în mijlocul căreia datorită şi unei mame neînţelegătoare trăia, dar totodată, deşi într-o provincie supusă rusificării, într-o lume moldovenească, unde i s-a infuzat şi realitatea componentei naţionale, de care avea să fie progresiv mai deplin conştient.
Dominantă în existenţa sa, în prima ei fază, a fost problema socială, întâlnind în timpul începuturilor sale intelectuale, ca elev la Chişinău, puternica influenţă a narodnicismului, apărarea ţărănimii şi viitorul ei preocupându-l cu prioritate. Totodată a fost şi perioada în care şi-a îmbogăţit cunoştinţele prin şcoală, dar mai ales prin lecturi bogate, orientate în diverse domenii. Stere a început în această tinereţe să se afirme ca un cărturar militant. Este şi perioada în care progresiv s-a afirmat în el, pe lângă componenta socială, cea naţională, în care a realizat legătura organică a provinciei sale smulsă din trupul principatului Moldovei cu trupul masiv al întregii românităţi. Dar această conştientizare avea să fie progresiv dominantă în existenţa tânărului mai ales după încheierea cumplitului său exil şi întoarcerea sa la Chişinău „ca un naufragiat“, determinându-l să treacă dincolo de Prut în România. Era noiembrie 1892. Sosit la Iaşi a simţit, după mărturisirea sa, că „sunt în ţara mea, între fraţi“ şi a scris şi versuri evocând „draga mea Românie“.
Întârziat, dar doct student în drept, dar şi publicist, el s-a afirmat de la început cu ştiinţa şi vigoarea sa leonină. A început lupta pentru poporanism în noua sa patrie, având legături şi cu fruntaşii socialişti, mai ales cu soţii Nădejde şi cu Gherea, care se străduiau să-şi creeze partidul. În primele luni din 1895 şi-a obţinut naturalizarea şi doi ani mai târziu şi-a susţinut în mod strălucit licenţa. Căsătorit cu devotata Maria Grosu, va avea patru copii. 1897 a fost şi anul în care s-a întâlnit cu Ionel Brătianu, între ei stabilindu-se o legătură politică şi intelectuală, Stere contribuind hotărâtor în determinarea acestuia să îmbrăţişeze cauza reformei electorale şi mai ales pe a celei agrare. În 1898 a fost ales ca deputat liberal, a devenit adjunct al primarului Iaşilor şi a cuvântat la mormântul lui Ion C. Brătianu de la Florica. Reales în Parlament în 1901, a fost şi anul în care a obţinut suplinirea catedrei de Drept constituţional la Universitatea din Iaşi, în care avea să fie titularizat prin concurs în anul următor.
La Chişinău avea să revină în 1905 ca avocat într-un proces, dar totodată restabilind legături cu provincia sa natală. Revenit în ţară urmărea cu pasiune evenimentele din Rusia, prevăzând căderea imperiului, şi totodată în primăvara 1906 a început publicarea Vieţii Româneşti. Dar a sosit acum şi momentul în care Stere a trecut Carpaţii. În Transilvania, la Sibiu, dar şi la Arad, având întrevederi cu fruntaşi ai românilor ardeleni. Din nou la Chişinău, a ajuns apoi şi în Bucovina. În anul următor, încrâncenat al răscoalei din 1907, Stere, prefect al judeţului Iaşi, a reuşit să evite acţiuni represive, militând apoi pentru amnistie.
Preşedinte al Clubului liberal din Iaşi va fi aproape un deceniu, deşi în relaţia sa cu Ionel Brătianu existau divergenţe mai ales legate de reforma agrară pe care Stere o dorea mai radicală, dar totodată se vădea şi o relaţie de tip special. Ministru Stere nu va ajunge, neîndoielnic din cauza dezacordurilor, dar totodată sentimente de preţuire îl vor stăpâni pe Brătianu determinându-l ca întreaga viaţă să caute într-un fel sau altul să-l ocrotească pe cel care-i fusese înţelept sfătuitor de taină.
În 1910 Stere călătoreşte pentru prima oară în centrul Europei, iar la sfârşitul anului următor şi la începutul lui 1912, chemat de Octavian Goga, a reuşit să-l împace pe acesta cu Vaida Voevod. Nu întâmplător Stere se intitula în august 1909 „ministru al Ardealului şi al Basarabiei“! El acţiona într-o Românie mare care încă nu exista, ca şi cum aceasta ar fi fiinţând, instinctiv încrezător într-un viitor. Evenimentele mondiale vor interveni punând capăt pentru un timp iluziilor.
Toamna 1913: Brătianu lansează proiectul exproprierii şi cel al colegiului unic. Stere se pronunţă pentru adoptarea lor în limite mai extinse, iar în luna mai 1914 pune bazele Ligii reformelor, dar începutul războiului mondial a impus amânarea pentru un timp a realizării soluţiilor. Alianţa care se profila alături de Rusia ţarilor „îl înnebunea cu desăvârşire“ pe Stere, în acele zile tensionate, după mărturia lui Duca. Din nou în Transilvania, de data aceasta mandatat de Brătianu pentru a se evita o ridicare prematură a ardelenilor. De fapt, el nu renunţa la idealul strângerii tututror românilor laolaltă, dar nu putea accepta sacrificarea basarabenilor. La 15 decembrie 1915 Stere a făcut o adevărată profeţie în Parlament arătând că nădăjduia că copiii din acel moment „vor vedea România mare, întreagă, neştirbită… de la Nistru şi până la Tisa“.
România a intrat în război. Stere a rămas la Bucureşti în momentul retragerii, pornind pe un drum al său, nesupus, punându-şi însă în joc întregul destin. În martie 1917 s-a dus cu un memoriu la Viena şi la Berlin, în care punea ipoteza ca împăratul Austriei să devină şi al României, iar la 1 septembrie, subvenţionat de Vaida cu 50.000 de lei, a început să editeze Lumina! Dar propunerea lui Marghiloman de a intra în guvernul său Stere a refuzat-o. Era însă convins că victoria avea să fie a Puterilor centrale.
La 22 martie 1918, Stere a sosit la Iaşi, pentru ca la 24 martie să fie la Chişinău, rostind într-o singură zi 25 de discursuri. A fost momentul astral al existenţei sale, iar prezenţa sa a fost de o însemnătate decisivă pentru votul Sfatului ţării din 27 martie. La 30 martie a fost decorat de regele Ferdinand cu marea cruce a Coroanei României. Primindu-l, regina Maria îl caracteriza: „un om straniu, puternic, entuziast, cam brutal şi totodată un visător plin de misticism slav“. La 8 aprilie a fost ales preşedinte al Sfatului Tării, dar, pe de altă parte, reunită în adunare generală la Iaşi, Academia Română nu l-a ales, preferând pe Ştefan Ciobanu.
Pe măsură ce se profila victoria Aliaţilor, Stere intra în perioada în care i se va reproşa poziţia pe care o adoptase din toamna anului 1916. La 1/ 14 noiembrie, în articolul Basarabia şi România Mare, el scria: „pot acum privi în linişte toate manifestările nedrepte şi pătimaşe ce s-ar face împotriva mea“; realitatea avea să fie însă mai grea, deşi s-a bucurat de evidente menajări. Sub stare de arest a fost numai de la 10 mai 1919, trecând şi prin spital graţie intervenţiei regelui Ferdinand, şi până la 8 iunie 1919. Din 6 martie a fost suspendat de la catedră, dar, datorită mai ales lui Ionel Brătianu, a primit leafa fără întrerupere până la pensionarea sa.
Ales deputat în provincia sa natală şi în 1919, şi în 1920, Stere a refuzat mandatele. În schimb, în februarie 1921, reales, el s-a înfăţişat, luptând pentru mandatul său. „…eu nu mă gândeam, a declarat el atunci, atunci ca şi înainte… numai la Basarabia. Aţi auzit că m-am interesat o viaţă întreagă şi de acţiunea românilor din Ardeal… credeam că salvarea viitorului neamului nostru întreg nu se putea asigura decât prin întregirea cu Basarabia înainte de toate“. 93 din cei 99 deputaţi prezenţi i-au confirmat mandatul, Brătianu instruindu-şi el partizanii ca Stere să fie votat.
Pentru Stere a început o nouă etapă. În Parlament a luptat pentru aplicarea gândurilor sale de reformă. A militat pentru fuziunea partidelor ţărăneşti din toate provinciile, s-a implicat în dezbaterea noii Constituţii, dar, de asemenea, din timp în timp, a suferit atacuri legate de poziţia sa în timpul războiului, ceea ce nu l-a determinat să renunţe la crezurile sale. În iunie 1924 el declara cu îndreptăţită mândrie într-un discurs că fusese „unul din factorii hotărâtori pentru unirea ţărănimii din Vechiul Regat şi Basarabia, cum a fost unul din factorii hotărâtori pentru unirea ţărănimei din Regat şi Basarabia cu ţărănimea din Ardeal“.
Dorit sau respins, Stere a continuat să fie o prezenţă indispensabilă noii Românii. S-a recurs la competenţa sa şi în cazul formelor renunţării la tron a principelui Carol şi la modalitatea de alcătuire a regenţei. De asemenea, pe plan politic, Stere a acţionat pentru unirea partidului ţărănesc cu cel naţional, stând la baza alcătuirii partidului naţional-ţărănesc. Dar e evident totodată că era ocolit, evitându-se afişarea lui. Nici când s-a format guvernul Maniu nu s-a apelat la introducerea lui Stere în noua formaţie ministerială. S-a ajuns astfel la formarea grupului basarabean al deputaţilor apropiaţi de Stere, apoi la constituirea de către el cu dr. Lupu a Partidului ţărănesc Democrat, pentru ca Stere să-şi încheie activitatea politică în cadrul Partidului Radical ţărănesc, alcătuit împreună cu Grigore Iunian. De fapt, din 1930 găsise încă un drum al său începând să alcătuiască romanul său fluviu În preajma revoluţiei. La 1 februarie 1936 Stere a fost pensionat de la catedra pe care n-o putuse onora atâtea decenii. Sfârşitul îi va veni la 26 iunie în acelaşi an.
Personalitate puternică, adevărat titan cum l-a caracterizat Petre Pandrea, Stere se impune memoriei noastre nu ca un instrument al străinilor, ci ca un doctrinar şi un militant intransigent al realizării reformelor în România, care printr-un miracol şi-a realizat succesiv desăvârşirea ei în 1918 la răsărit şi la apus, şi totodată ca un fruntaş care, neocrotindu-se pe sine, s-a luptat stăruitor pentru naţiunea sa văzută în accepţia ei cea mai largă, iar locul său în Pantheonul virtual al neamului său este pe deplin meritat la 150 de ani de la naşterea sa. (acad. Dan Berindei)

Administratie

Lovitură de proporții pe malurile Prutului: Cooperarea româno-moldoveană duce la destructurarea unei rețele de contrabandă cu țigări

Publicat

pe

De

Informațiile operative furnizate de polițiștii de frontieră români au permis autorităților din Republica Moldova să captureze mii de pachete de țigări și să rețină patru membri-cheie ai unei grupări infracționale.

Într-o demonstrație de eficiență a cooperării transfrontaliere, un caz de contrabandă documentat pe râul Prut s-a transformat într-o operațiune de succes care a îngenuncheat o rețea de crimă organizată. Parteneriatul dintre Poliția de Frontieră Română și autoritățile omoloage din Republica Moldova a dovedit că schimbul rapid de date reprezintă „arma” supremă împotriva traficului ilegal cu produse din tutun.

De la firul apei la percheziții: Geneza unei anchete internaționale

Totul a început în luna august a anului 2025, când o captură de 4.750 de pachete de țigarete pe râul Prut (Sursa: https://shortlink.uk/1sLXS) a oferit indiciile necesare pentru a identifica ramificațiile rețelei. Potrivit surselor oficiale de la frontieră, datele colectate de polițiștii români în timpul intervenției operative au fost transmise în timp real peste hotare, oferind colegilor moldoveni „harta” necesară pentru a lovi în inima grupării.

Aceste informații au permis documentarea minuțioasă a modului de operare, de la depozitare și până la distribuția finală în piețele negre regionale.

Raiduri în Fălești și Ungheni: Patru „locotenenți” ai tutunului, reținuți

Rezultatele nu s-au lăsat așteptate. Autoritățile din Republica Moldova au descins în raioanele Fălești și Ungheni, unde au identificat și reținut patru cetățeni moldoveni, cu vârste cuprinse între 24 și 40 de ani. Aceștia acționau ca piloni de bază în logistica grupării, asigurând curieratul și distribuția ilegală a mărfii către diverși beneficiari.

Operațiunea a scos la iveală o structură bine organizată, capabilă să gestioneze fluxuri importante de marfă de contrabandă, sfidând securitatea barierelor vamale dintre cele două state.

Arsenalul contrabandei: Dispozitive de urmărire și arme de foc, ridicate la percheziții

Rigoarea intervenției s-a reflectat în amploarea perchezițiilor. În urma descinderilor efectuate la imobilele și în autoturismele suspecților, anchetatorii au descoperit un adevărat arsenal de instrumente infracționale. Pe lângă cele peste 3.500 de pachete de țigări identificate pe teritoriul Republicii Moldova, au fost confiscate telefoane mobile, dispozitive de monitorizare și sume importante în valută.

Cea mai alarmantă descoperire a fost prezența unui pistol, fapt ce confirmă periculozitatea grupării și resursele de care aceștia dispuneau pentru a-și proteja afacerile ilegale. În total, bilanțul acțiunii comune se ridică la 8.250 de pachete de țigări scoase de pe piața neagră.

Prezumția de nevinovăție și lupta pentru frontiere sigure

În prezent, cei patru suspecți sunt cercetați pentru infracțiunea de contrabandă, fiind subiecții unor măsuri preventive conform legislației în vigoare. Reprezentanții autorităților au ținut să precizeze că persoanele vizate beneficiază de prezumția de nevinovăție până la o decizie definitivă a instanței.

Acest succes operativ subliniază încă o dată că frontiera de pe Prut nu este doar o barieră geografică, ci și un punct de maximă vigilență, unde profesionalismul polițiștilor de pe ambele maluri reușește să anihileze planurile traficanților de anvergură. (Sava N.).

Citeste in continuare

Administratie

Lecție de integritate la frontiera de vest: Un cetățean croat, cercetat penal după ce a încercat să „cumpere” bunăvoința unui polițist cu 50 de euro

Publicat

pe

De

O tentativă banală de corupție s-a transformat într-un dosar penal la Punctul de Trecere a Frontierei Jimbolia, după ce un polițist de frontieră a refuzat mita și a sesizat imediat autoritățile anticorupție.

Ceea ce trebuia să fie un control de rutină la intrarea în țară s-a finalizat cu o anchetă coordonată de procurori. Un cetățean croat, aflat la volanul unui microbuz înmatriculat în Germania, a mizat pe o „scurtătură” financiară pentru a evita rigorile legii, însă integritatea agentului de serviciu i-a dejucat planurile.

Bancnota dintre acte: O strategie eșuată pentru evitarea controlului

Incidentul a avut loc în momentul în care bărbatul s-a prezentat la controlul de frontieră. Conform datelor oficiale înregistrate de Direcția Generală Anticorupție (DGA) – Serviciul Județean Anticorupție Timiș, polițistul de frontieră a observat o bancnotă de 50 de euro strecurată printre documentele înaintate de șofer.

Întrebat despre scopul banilor, cetățeanul croat a recunoscut fără echivoc: suma era menită să servească drept „argument” pentru ca polițistul să închidă ochii și să nu verifice bunurile second-hand pe care acesta le transporta în microbuz.

Integritate sub jurământ: Refuz categoric și denunț imediat

Planul șoferului s-a prăbușit rapid în fața atitudinii ferme a polițistului. Acesta nu doar că a respins categoric mita, dar l-a și avertizat pe cetățeanul străin că fapta sa reprezintă o infracțiune gravă.

În loc să faciliteze trecerea, polițistul a ales calea legală: a formulat pe loc un denunț, care a fost preluat și înregistrat de Serviciul Județean Anticorupție Timiș. Gestul agentului reafirmă standardele de etică profesională în cadrul structurilor Ministerului Afacerilor Interne, demonstrând că aplicarea legii nu este negociabilă.

Dosar penal pe masa procurorilor de la Tribunalul Timiș

Consecințele juridice nu s-au lăsat așteptate. Dosarul a fost înaintat Parchetului de pe lângă Tribunalul Timiș, unde cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de dare de mită sunt coordonate de un procuror de caz.

În prezent, autoritățile finalizează actele procedurale, urmând ca la încheierea anchetei să fie luate măsurile legale care se impun. Cetățeanul croat riscă acum sancțiuni penale ce pot include o pedeapsă cu închisoarea, transformând o economie ilicită de 50 de euro într-o problemă juridică majoră care îi va marca viitorul. (Sava N.).

Citeste in continuare

Administratie

Restricții de tranzit la frontiera cu Ucraina: Trecerea cu bacul de la Isaccea, suspendată temporar

Publicat

pe

De

Autoritățile de frontieră anunță sistarea traficului fluvial pe parcursul zilei de astăzi, 17 aprilie 2026, pentru efectuarea unor lucrări de infrastructură esențiale la punctul de trecere către Orlivka.

Participanții la traficul transfrontalier care intenționează să utilizeze punctul de trecere de la Isaccea trebuie să își modifice planurile de călătorie pentru prima parte a zilei. Conform unei informări oficiale emise de Garda de Coastă, traversarea fluviului Dunărea cu bacul va fi inaccesibilă pentru un interval de șase ore, afectând fluxul de vehicule și pasageri dintre România și Ucraina.

Intervenție tehnică pe Dunăre: Pontonul de la Isaccea intră în înlocuire

Măsura de suspendare a traficului a intrat în vigoare la ora 08:00 și este programată să dureze până la ora 14:00. Motivul principal al acestei întreruperi îl reprezintă lucrările de înlocuire a pontonului de la Isaccea, o componentă critică pentru desfășurarea în siguranță a operațiunilor de îmbarcare și debarcare pe bac.

Potrivit reprezentanților Gărzii de Coastă, această intervenție este de natură tehnică și nu poate fi amânată, fiind necesară pentru menținerea standardelor de operare la punctul de frontieră Isaccea – Orlivka.

Siguranța traficului, prioritatea autorităților: Recomandări pentru șoferi

Decizia de a opri temporar tranzitul a fost adoptată pentru a permite echipelor de intervenție să lucreze în condiții de siguranță deplină și pentru a preveni orice situație de risc care ar putea apărea în timpul manevrelor de înlocuire a structurii plutitoare.

În acest context, autoritățile recomandă tuturor cetățenilor și transportatorilor să urmărească fluxurile de informare oficiale înainte de a porni la drum. Pentru a evita aglomerația sau timpii de așteptare prelungiți, călătorii sunt sfătuiți să ia în calcul rute alternative sau să își reprogrameze deplasările după ora 14:00, când este estimată reluarea activității în regim normal. Garda de Coastă a dat asigurări că va reveni cu actualizări imediate în momentul în care punctul de trecere va redeveni operațional. (Paul D.).

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv21 de ore ago

Ospiciul „sărăcește-norul”: Marea pârjoleală de 5.000% și „Agenții 007 ai gliei” care au demascat mafia argintului sub privirile mute ale statului

România anului 2026 a devenit oficial rezervația naturală a absurdului, unde „specialiștii” statului au reușit o performanță demnă de Cartea...

Exclusiv21 de ore ago

JUSTIȚIA DIN VĂLENII DE MUNTE: „PROTECȚIE” CU PORȚIA ȘI CITARE PRIN TELEPATIE (I)

Procedura „Houdini”: Cum să judeci un om fără să-l inviți la proces, dar să pretinzi că-l aperi Să trăiți, stimată...

Exclusiv21 de ore ago

Ploieștiul, între ghenă și tribunal: Cum a ajuns „Republica lui Caragiale” un „Bingo” penal pe 10 milioane de euro, sub bagheta Magicianului-Fanfară!

Orașul lui Caragiale a fost transformat oficial în cel mai scump experiment de supraviețuire urbană din România. În timp ce...

Exclusiv21 de ore ago

Stigmatizarea sărăciei: Sindicatul Europol desființează „Lista Rușinii” impusă de Guvern românilor cu datorii mici

O măsură care vizează cetățenii vulnerabili, nu marii evazioniști, transformă dificultățile financiare ale populației într-o execuție publică orchestrată de stat....

Exclusiv2 zile ago

Poliția, transformată în agent de asigurări: Proiectul legislativ care pune în pericol siguranța publică pentru a proteja interesele electorale ale primarilor

Într-o mișcare ce riscă să paralizeze și mai mult activitatea operativă a forțelor de ordine, o nouă propunere legislativă vizează...

Exclusiv2 zile ago

Dreptul la odihnă, tratat ca „sfidare”: Sindicatul Diamantul denunță abuzurile manageriale și „sclavia” din rândul polițiștilor

Într-un rechizitoriu dur la adresa practicilor administrative din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, Emil Pașcut, reprezentantul Sindicatului Diamantul, scoate la lumină...

Exclusiv3 zile ago

MISIUNEA „OARBA” LA NATO/DOCUMENTE: CUM SĂ CUCEREȘTI BRUXELLES-UL CU UN CAZIER „REPUTAȚIONAL” ȘI DOUĂ FUNCȚII ÎN BUZUNAR

În timp ce România se screme să pară un pilon de stabilitate la granița estică, Ministerul Economiei, condus de „vizionarul”...

Exclusiv3 zile ago

TALIBANUL MORALIST CU TRAFALET ÎN DOTARE: CUM SE MAI „EDUCĂ” TINERII PRIN TRAMVAIELE DIN CRAIOVA

În timp ce lumea civilizată discută despre progres, prin mijloacele de transport din Craiova încă mai bântuie specimene care confundă...

Exclusiv4 zile ago

Război total între IGPR și Sindicatul Europol: Poliția Română denunță o campanie de dezinformare privind concursurile de management

Într-o reacție neobișnuit de dură, Centrul de Informare și Relații Publice al Poliției Române a lansat o serie de precizări...

Exclusiv5 zile ago

EXCLUSIV: Bomba de sub nori – Fermierii-007 iau Poliția la întrebări: Sunt rachetele antigrindină muniție de război sau doar jucării scumpe pentru „băieții deștepți”?

În timp ce instituțiile statului mimează vigilența, ziarul de investigații Incisiv de Prahova, singura publicație care a avut curajul să...

Exclusiv5 zile ago

MILIȚIA ÎN BOXA ACUZAȚILOR: Statul îți dă bani de avocat, dar tot tu rămâi cu buza umflată!

Într-o țară în care infractorii au mai multe drepturi decât cei care îi încătușează, polițistul român a ajuns un fel...

Exclusiv6 zile ago

Ospiciul „sărăcește-norul”: Marea „pârjoleală” de 5.000% și agenții 007 ai gliei care au demascat mafia Antigrindina a argintului!

România anului 2026 a devenit oficial rezervația naturală a absurdului, unde „specialiștii” statului au reușit o performanță demnă de Cartea...

Exclusiv6 zile ago

REVOLUȚIA OPAIȚULUI: Consilierii Robescu și Sârbu-Simion sting lumina în Ploiești ca să nu se vadă gunoiul și gropile

În timp ce omenirea visează la colonizarea Planetei Marte, la Ploiești, doi „vizionari” ai urbanismului de peșteră au decis că...

Exclusiv6 zile ago

Marele jaf de 5 lei: Cum îi înfometează IPJ Olt pe „Sherlockii” de Slatina

În timp ce marii infractori se lăfăie în opulență, adevărații detectivi ai județului Olt au primit o misiune demnă de...

Exclusiv6 zile ago

Revoluția „Opaițului” la Ploiești: Gara de Sud se pregătește de beznă, că tehnologia e „păcat”!

În timp ce omenirea se chinuie să colonizeze Marte și să perfecționeze inteligența artificială, la Ploiești, doi „ctitori” ai urbanismului...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Criptomonede Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv