Administratie
’’Aţi greşit, domnule Carp, când aţi vorbit de interesele Dinastiei. Nu cunosc interesele Dinastiei, nu cunosc decât interesele Ţarii”
În dimineaţa zilei de 14 august 1916, stilul vechi, valabil atunci, s-a ţinut în sala de mese a Palatului Cotroceni istoricul Consiliu de Coroană convocat de Regele Ferdinand, cu scopul de a cere oamenilor politici fruntasi ai ţarii aprobarea pentru intrarea în Războiul pentru Intregirea României şi sprijinul lor.
Au luat parte miniştrii Ion I. C. Brătianu, Em. Costinescu, Em. Porumbaru, Al. Constantinescu, V. G. Morţun, Al. Radovici, I. G. Duca, C. Angelescu, Victor Antonescu, preşedintele Camerei Deputaţilor Mihail Pherekyde, vicepreşedintele Senatului C.F. Robescu, foştii prim-miniştri Theodor Rosetti, Petru P. Carp, Titu Maiorescu, şefii de partide N. Filipescu, Take Ionescu, Al. Marghiloman şi foştii preşedinţi de Cameră C. Ollănescu şi C. Cantacuzino-Paşcanu. A prezidat Regele Ferdinand.
Oamenii politici filogermani, în special Petre P. Carp şi Al. Marghiloman au fost împotriva războiului contra Austro-Ungariei şi Germaniei. Majoritari în Consiliu au fost cei pentru realizarea idealurilor naţionale cerând lupta alături de Franţa, Anglia, Italia şi Rusia.
Cel mai vehement a fost P. P. Carp care a reproşat, între altele, Regelui că dinastia e germană şi trebuie să-şi vadă de interesele dinastiei.
Replica Regelui Ferdinand a rămas memorabilă:
’’Aţi greşit, domnule Carp, când aţi vorbit de interesele Dinastiei. Nu cunosc interesele Dinastiei, nu cunosc decât interesele Ţarii. În conştiinţa mea aceste două interese se confundă. Daca m-am hotărât să fac acest pas grav, e fiindcă după matură chibzuinţă eu am ajuns la convingerea adâncă şi nestrămutată că el corespunde cu adevăratele aspiraţii ale neamului, a cărui răspundere o port în ceasul de faţă. Dinastia va urma soarta ţării, învingătoare cu ea sau învinsă cu ea. Deoarece mai presus de toate, să ştiţi domnule Carp, că Dinastia mea este română! Rău aţi facut când aţi numit-o străină, germană. Nu, este românească! Românii nu au adus aici pe unchiul meu, Regele Carol, ca să întemeieze o dinastie germană la Gurile Dunării, ci o Dinastie naţionala şi revendic pentru Casa mea cinstea de a fi îndeplinit în întregime misiunea pe care acest popor i-a încredinţat-o.’’
A doua zi, 15 august, de Sărbătoarea ’’Adormirii Maicii Domnului’’, sub protecţia Preasfintei Fecioare Maria, oştenii României rupeau graniţa nedreaptă dintre fraţi.
Regele Ferdinand, deşi născut şi educat ca german şi ofiţer german, a tras sabia contra ţării sale de origine, încheind mesajul către armata română cu cuvintele ’’Cu Dumnezeu înainte!’’.
Alexandru – Grigore Pisoschi
Administratie
Virgil Nanu, întâlnire cu Mihai Daraban, președintele Camerei de Comerț și Industrie a României: investiții și noi oportunități pentru Prahova
Virgil Nanu, presedintele Consiliului Judetean Prahova, a avut o intalnire oficială cu Mihai Daraban, presedintele Camerei de Comert si Industrie a Romaniei, in cadrul careia au fost discutate oportunitatile de investitii din judet, situatia mediului de afaceri local si posibilitatile de atragere a unor noi investitori.
Discutia s-a concentrat in special pe potentialul parcurilor industriale din Prahova si pe interesul de a atrage investitori straini care sa dezvolte proiecte noi in judet. Astfel de investitii pot aduce nu doar capital si activitate economica, ci si noi locuri de munca pentru prahoveni.
Cei doi oficiali au discutat si despre avantajele pe care le are Prahova in relatia cu mediul de afaceri si despre oportunitatile care pot fi promovate mai bine catre companiile interesate sa investeasca in judet.
Relația de colaborare dintre Virgil Nanu și Mihai Daraban a fost un punct de plecare pentru discutii despre oportunitatile pe care Prahova le ofera investitorilor, despre situația mediului de afaceri local și despre proiectele care pot contribui la dezvoltarea economică a județului.
Administratie
Bani nedeclarați, descoperiți pe Aeroportul Henri Coandă. Un tată a încercat să-i dea copilului o borsetă cu 60.000 de dolari
Familia se îndrepta spre Doha
O familie de cetățeni români, însoțită de copilul minor, s-a prezentat la Punctul de Trecere a Frontierei Aeroportul Internațional Henri Coandă pentru a ieși din țară, cu destinația Doha, Qatar.
După efectuarea formalităților de frontieră, membrii familiei s-au îndreptat către culoarul destinat persoanelor care nu au bunuri sau sume de bani de declarat.
Banii au fost găsiți într-o borsetă
Familia a fost oprită pentru un control de o echipă comună formată dintr-un polițist de frontieră și un lucrător vamal.
În acel moment, tatăl a încercat să-i înmâneze copilului minor o borsetă. În urma verificării, autoritățile au descoperit în interior 60.000 de dolari și 2.000 de euro.
Sumele nu fuseseră declarate autorităților vamale la ieșirea din țară.
Banii au fost reținuți, iar familia a renunțat la călătorie
Având în vedere că suma depășea plafonul legal de 10.000 de euro sau echivalentul în altă valută, iar aceasta nu fusese declarată, reprezentanții Autorității Vamale au dispus reținerea banilor.
Totodată, a fost aplicată o sancțiune contravențională în valoare de 10.000 de lei.
În urma celor constatate, membrii familiei au renunțat la călătoria către Qatar. (Paul D.).
Administratie
Sprijin financiar pentru crescătorii de suine și bovine. Cererile pot fi depuse din 1 septembrie 2026
Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale pregătește implementarea schemelor de ajutor de stat destinate crescătorilor de suine și bovine, în contextul dificultăților generate de criza din Orientul Mijlociu.
Viceprim-ministrul și ministrul interimar al Agriculturii, Tánczos Barna, a avut o ședință de lucru cu reprezentanții APIA și specialiștii MADR pentru stabilirea procedurilor administrative și tehnice necesare aplicării schemelor.
Sprijinul pentru sectorul suin
Valoarea totală a schemei este de 11.540.120 de euro, iar cuantumul ajutorului este:
- 11,9 euro pentru fiecare loc de cazare destinat porcilor grași;
- 13,7 euro pentru fiecare loc de cazare destinat animalelor de reproducție — scroafe și scrofițe.
Sprijinul pentru sectorul bovin
Schema are o valoare totală maximă de 54,4 milioane de euro.
Ajutorul acordat este de 68 de euro pentru fiecare bovină sau bubalină eligibilă.
Depunerea cererilor
Cererile vor putea fi depuse începând cu 1 septembrie 2026, la centrele județene și locale ale APIA.
APIA urmează să publice ghidul solicitantului, care va include procedura de depunere și lista documentelor necesare. Personalul centrelor APIA va oferi sprijin fermierilor în pregătirea dosarelor.
MADR pregătește, de asemenea, hotărârile de Guvern necesare pentru suplimentarea bugetului din Fondul de rezervă bugetară cu sumele aferente celor două scheme.
-
Exclusivacum 3 zileIPJ Prahova – „Grădinița de cadre” – Episodul 49: Manelistul cu epoleți s-a ofilit, proxeneta cu insignă se ascunde, iar ofițerul făcut cu șpagă își ia examenele la plic
-
Exclusivacum 4 zileEpisodul 48 – IPJ Prahova – „Grădinița de cadre”. „Troaca de aur” – TCE Ploiești: „Nae Comisionaru”, boxeri pe bani publici, mecanici beți și polițiști cu fini la butoane
-
Exclusivacum 3 zileOrganigrama cu chiloți de la TCE: Nae Comisionaru’ își mută imperiul pe banii fraierilor de la capăt de linie
-
Exclusivacum 2 zileIPJ Prahova – „Grădinița de cadre”, Episodul 50. Mocanu Horia – manelistul cu epoleți, drogatul cu grade și șantajistul cu interpuși
-
Exclusivacum o ziIPJ Prahova – „Grădinița de cadre” – Episodul 51: MOCANU, „CAVALERU’ P..II”, LAUTARUL CU EPOLEȚI
-
Exclusivacum o ziLa TCE Ploiești, organigrama cu iz de „chiloteală” a rămas fără aplauze: AGA a tras frâna de mână
-
Exclusivacum o ziTCE Ploiești, cetatea lui Nae: organigrama croită pentru rude, fini și oameni de încredere
-
Exclusivacum 9 oreEPISODUL 52 – „IPJ Prahova – Grădinița de Cadre: Nepoți, kile și vile”



