Featured
Armata americană revizuiește scoala de pilotaj: Caută elicoptere de antrenament mai simple
Oficialii de rang înalt ai Armatei au anunțat o nouă inițiativă de a revizui modul în care aviatorii învață să piloteze elicoptere. Au fost făcute publice planuri pentru achiziționarea unor aeronave deținute și operate de contractori, destinate antrenamentului.
Flight School Next: O nouă abordare
Ca parte a noii inițiative „Flight School Next”, Armata a publicat luni o solicitare către industria de profil pentru a înlocui potențial elicopterele UH-72A Lakota, pe care le folosește ca platforme de antrenament încă din 2015. De asemenea, este solicitată instruirea piloților și, eventual, capabilități de simulare.
„Armata SUA caută soluții și metodologii din partea industriei care să acopere instruirea academică oferită de contractori, instruirea de zbor, ajutoarele și dispozitivele de antrenament, simularea (dacă este necesar), aeronavele, piesele de aeronave și întreținerea aeronavelor”, se arată în anunțul public.
Viteză și inovație prin soluții comerciale
Deși anunțul nu oferă multe detalii despre amploarea viitoarei achiziții, acesta dă startul unei perioade de cinci luni, care se așteaptă să culmineze cu depunerea ofertelor din prima fază de către vânzătorii interesați până la 31 octombrie. În ceea ce privește planul de achiziții, Armata a declarat că utilizează o metodă de „Soluții Comerciale Deschise” (CSO) pentru a se mișca mai rapid decât calea de achiziție bazată pe Regulamentul Federal de Achiziții (FAR) și pentru a accesa „soluții comerciale inovatoare”.
Lakota: Prea sofisticat pentru incepători?
La conferința AAAA de luna trecută, liderii de rang înalt ai Armatei au explicat motivul căutării unui nou elicopter, chiar și în contextul reducerilor drastice din alte părți ale portofoliului de aviație al Armatei.
Șeful adjunct al Statului Major al Armatei, generalul James Mingus, a explicat că Lakota este exagerat de performant în moduri care ar putea împiedica învățarea.
„Am luat o aeronavă foarte sofisticată [UH-72], care aproape că zboară singură, și am folosit-o pentru a antrena abilitățile de bază ale piloților”, a declarat Mingus reporterilor pe 14 mai, în marja AAAA din Nashville, Tennessee.
Elicoptere simple pentru maeștri piloti
„Vrem să trecem la un elicopter de bază, simplu, cu un singur motor, astfel încât piloții noștri, atunci când ies de la școala de pilotaj, să fie piloți experți”, a adăugat generalul cu patru stele. „Îi vom învăța să fie integratori și integratori de zbor la final, dar vrem ca ei să fie maeștri ai meseriei lor, să poată zbura cu un elicopter în mod tradițional.”
(Airbus a apărat anterior Lakota ca elicopter de antrenament, spunând că Armata „a luat o decizie excelentă prin reproiectarea UH-72A Lakota” pentru antrenamentul inițial al aripilor rotative).
Toate opțiunile sunt luate în considerare
Într-o altă discuție, generalul-maior Clair Gill, comandantul Centrului de Excelență al Aviației Armatei, a declarat că „toate opțiunile sunt pe masă”, inclusiv potențialul pentru opțiuni „hibride” pentru a ajuta la reducerea decalajului de formare între diferite platforme cu niveluri diferite de complexitate.
„Am trecut prin școala de pilotaj într-un Huey și am sărit într-un Blackhawk, nimic între ele”, a spus el pe 15 mai la summitul AAAA axat pe aviație. „A fost o tranziție destul de naturală. Trecerea de la un singur motor la scaunul din față al unui Apache este probabil puțin mai intensă, nu?”
„Aș spune doar în acest moment că toate opțiunile sunt pe masă”, a spus el.
Concurență așteptată
În ceea ce privește potențialii concurenți, o serie de companii au participat la studii de piață anterioare ale Armatei sau au declarat că au planuri de a concura singure sau cu parteneri pentru contractele Flight School Next, inclusiv Airbus, Bell, Leonardo, Lockheed Martin, MD Helicopters și Robinson.
Exclusiv
Teoroc și tăcerea „Mielului Penitenciar”: Când SNPP era mut ca peștele și Halchin arunca cu salarii pe WC-uri ilegale!
Circul grotesc al ipocriziei sindicatelor penitenciare – Ediția „când tăcerea e de aur, dar corupția e platină!”
În lumea pestriță a sistemului penitenciar românesc, acolo unde justiția se ascunde după gratii mai des decât ar trebui, o telenovelă a corupției continuă să ne țină cu sufletul la gură. Protagoniști? Familia Teoroc, abonați de lux la robinetul puterii și, mai nou, victime indignate ale unui sistem pe care l-au cocoțat pe umerii angajaților. Dar astăzi, nu vom plânge pe umărul nimănui. Vom diseca ipocrizia SNPP și a liderului său, Ștefan Teoroc, care brusc s-a trezit indignat de soarta sistemului, după ani de zile în care a fost mut ca un pește-prăjitor în tigaie. Pregătiți-vă, dragi cititori, pentru un spectacol al absurdului, unde tăcerea e de aur, dar corupția e de platină!
Haos în sistemul penitenciar – Un director general vs. caracatița corupției (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), etc.
Ștefane, Ștefane… Când tăceai, erai mai breaz! SNPP, campion la stat cu botul pe labă în timpul jafurilor!
A ieșit din nou la rampă Ștefan Teoroc, liderul SNPP, cu lacrimi de crocodil pentru soarta sistemului penitenciar. Spune el, într-un articol pe blogul SNPP, că „a fost mărită treptat capacitatea de deținere cu mari eforturi, ca să scăpăm de sancțiunile CEDO, dar creșterea numărului de deținuți neutralizează tot efortul”. Corect spus, n-avem ce zice. Dar, stai puțin, sună cam ipocrit… Nu-i așa că ne scapă ceva? Ah, da! Unde era Ștefan Teoroc când fostul director general Dan Halchin arunca salariile polițiștilor de penitenciare pe construcții ilegale, neconforme, fără avize, dar cu binecuvântarea celor “de-ai casei SNPP”? Atunci, SNPP, sindicatul lui Teoroc, era campion la stat cu botul pe labă! N-a suflat o vorbă! De ce oare? Pentru că acei directori „reformați”, puși pe funcții la recomandarea lui Ștefan Teoroc și cu sprijinul lui Claudiu Românu (finul Cristinei Teoroc, fost director general adjunct al ANP), au girat tot balamucul. Cu banii destinați salariilor polițiștilor de penitenciare, s-au ridicat spații de cazare ilegale, doar ca să dea bine în raportările fostul director general. SNPP a tăcut complice. Domnule Teoroc, nu vă e rușine să vă dați acum loviți în moalele capului? Când se fura ca-n codru, unde erați? La vânătoare de funcții pentru neamuri și prieteni?
De la „Regina Morții” la trezirea sindicală… Un coșmar! Teoroc, „vocea sistemului” sau megafonul răzbunării familiale?

Brusc, s-a aprins în Ștefan Teoroc flacăra sindicală! Dintr-o dată, acesta descoperă abuzurile, salariile, drepturile oamenilor, a devenit „vocea sistemului”. Numai că vocea acesta e cam falsă. Schelălăie și nu produce decât gălăgie sindicală degeaba. Până mai ieri, era bine mersi cu „Regina Morții” (soția sa, Cristina Teoroc, fosta șefă de la Jilava, nu vă panicați!) la butoane și cu finul Românu uns director adjunct. Atunci, totul era lapte și miere, nu-i așa? Acum, joacă rolul sindicalistului indignat, dar când era nevoie de curaj, de reacție, de coloană vertebrală, SNPP a preferat să fie decorul liniștit al puterii. Parcă-l vedem pe Teoroc, în biroul său luxos, cu un pahar de whisky în mână, spunând: „Lasă, mă, că merge și-așa! Important e să nu ne deranjeze nimeni la ciolan!”. Acum, că i s-a cam luat jucăria, brusc s-a trezit la realitate. Dar e prea târziu, domnule Teoroc! Prea târziu…
SNPP, armată de „mii de polițiști” … Cu frică, abuz și santaj! Teoroc, ne crezi pe toți niște proști sau joci teatru prost?

Ștefan Teoroc știa foarte bine că membrii lor de sindicat sunt abuzați, intimidați și șantajați dacă pleacă din SNPP. Dar a preferat să închidă ochii, să-și bage capul în nisip ca struțul, doar ca să-și mențină „armata” de „mii de polițiști de penitenciare”. Cu frică, cu abuz, cu șantaj! Asta nu e reprezentare sindicală, domnule Teoroc, e mafie curată! Ați transformat sindicatul într-o organizație de tip Cosa Nostra, unde loialitatea se plătește cu funcții și favoruri, iar trădarea se pedepsește cu excluderea și umilința. Nu vă e rușine să vă folosiți de frica oamenilor pentru a vă atinge scopurile meschine? Nu vă dați seama că, prin comportamentul dumneavoastră, ați distrus încrederea polițiștilor în sindicat și în capacitatea lui de a le apăra drepturile? Ați transformat SNPP într-o caricatură, într-o glumă proastă, într-un instrument de tortură psihologică pentru angajații din sistemul penitenciar.
Așa că da, domnule Teoroc, întrebarea e legitimă:
Ne credeți pe toți niște proști sau doar jucați teatru prost pentru publicul deja oripilat de ceea ce faceți acum, sperând că lumea a uitat cine sunteți și ce hram purtați?
Ipocrizia are un preț, Teoroc! Nota de plată vine de la cei pe care i-ai manipulat! Lumea nu e proastă pe cât speri tu!

Ipocrizia are un preț, domnule Teoroc, iar nota de plată vine, mai devreme sau mai târziu, chiar din partea celor pe care i-ați manipulat, mințit și trădat. Credeți că polițiștii de penitenciare sunt niște marionete pe care le puteți manevra după bunul plac? Credeți că pot fi cumpărați cu promisiuni deșarte și lozinci demagogice? Vă înșelați amarnic! Oamenii nu sunt proști, domnule Teoroc! Poate că unii au fost naivi și au crezut în dumneavoastră, dar acum s-au trezit la realitate și au înțeles că ați fost doar un profitor, un oportunist, un șarlatan care s-a folosit de funcția de lider de sindicat pentru a-și atinge scopurile personale. Lumea nu e proastă pe cât sperați dumneavoastră să fie, domnule Teoroc! Oamenii vă văd, vă aud și vă judecă! Și credeți-ne pe cuvânt, sentința nu va fi una favorabilă! Ne jigniți inteligența, domnule Teoroc! Ne luați de fraieri, ne considerați niște oi care pot fi tunse la infinit! Dar v-ați înșelat, domnule Teoroc! Oile s-au transformat în lupi și sunt gata să vă sfâșie!
Sistemul nu mai are nevoie de tăcerea ta, Teoroc, ci de adevăr! Acum e prea târziu!
Sistemul penitenciar nu mai are nevoie de tăcerea dumneavoastră, domnule Teoroc! Nu mai are nevoie de complicitatea SNPP! Are nevoie de adevăr! Are nevoie de oameni curajoși care să denunțe abuzurile și corupția, nu de lideri de sindicat care se ascund după deget și care se gândesc doar la propriul interes! Acum e prea târziu, domnule Teoroc, pentru a vă mai da drept salvatorul sistemului! Acum e prea târziu pentru a vă mai spăla imaginea pătată de minciuni și trădări! Acum e prea târziu pentru a mai câștiga încrederea oamenilor! Ați pierdut tot, domnule Teoroc! Ați pierdut respectul, onoarea și credibilitatea! Nu vă mai rămâne decât să vă faceți bagajele și să dispăreți din peisaj! Lăsați pe alții să facă ordine în sistemul penitenciar, lăsați pe alții să construiască un viitor mai bun pentru polițiștii de penitenciare! Dumneavoastră ați demonstrat că sunteți incapabil să faceți asta! Ați fost o dezamăgire, un eșec, un dezastru!
CONCLUZIE: Circul Teoroc – Ediția „sapte ani de acasă, sapte ani de pușcărie?”: Va râde justiția ultima sau vom plânge noi în cor?
Așadar, dragi cititori, am asistat la un nou episod din telenovela corupției din sistemul penitenciar românesc. Familia Teoroc și SNPP ne-au oferit un spectacol grotesc, plin de ipocrizie, minciuni și trădări. Rămâne de văzut dacă justiția va triumfa și dacă cei vinovați vor plăti pentru faptele lor. Până atunci, nu ne rămâne decât să râdem (sau să plângem) și să ne întrebăm: oare când se va termina acest circ și când vom avea parte de un sistem penitenciar corect, transparent și eficient? Va râde justiția ultima sau vom plânge noi în cor? Timpul ne va spune… sau poate nu. În România, nimic nu e sigur, mai ales când vine vorba de corupție.
Vom reveni. (Cristina T.).
Exclusiv
Polițista din Botoșani, acuzată că a beneficiat ilegal de servicii turistice, a câștigat procesul cu IPJ!
Featured
Turc prins la Calafat cu permis de conducere fals cumpărat cu 700 de euro!
-
Exclusivacum 4 zileBurcu acuză: „SNPP transformă angajații în carne de tun pentru răzbunări personale! – Nu apără, ci exploatează!”
-
Exclusivacum o ziCircul Teoroc își joacă ultima reprezentație: Lacrimi sindicale pentru „Finu” și un grad de chestor confiscat de la obraz!
-
Ancheteacum 4 zileANP liniștește spiritele: Salariile polițiștilor de penitenciare nu sunt în pericol, restructurările nu implică disponibilizări
-
Administratieacum 2 zileBăicoi: Primăria asigură verificări gratuite ale instalațiilor de gaz, prioritizând siguranța locuitorilor
-
Administratieacum 4 zilePenitenciarul de Femei Ploiești – Târgșorul Nou: O abordare proactivă pentru reintegrarea socială, cu beneficii concrete pentru angajatorii din Prahova
-
Exclusivacum 4 zileProtest divizat în penitenciare: Acuzații de deturnare și manipulare în SNPP – Reacția polițiștilor de penitenciare
-
Exclusivacum 14 oreFamilia Teoroc: De la padoc de lux la circ de strada – Râsul plânsului în sistemul penitenciar! (Ediția cu polițiști santajați și vuvuzele sub frică)
-
Exclusivacum 2 zilePenitenciarul Ploiești si eternul Valentin Matei: Comisar-Șef, influencer de ocazie și păzitorul mistic al mormanului de gunoi

Mărturisirea: „L-am cumpărat cu 700 de euro!”

