Administratie
Raluca Turcan: Teatrul, arta care creează emoție și conexiuni

Dintre toate artele, teatrul este, consider eu, forma artistică cu cea mai mare putere de a transmite emoție și de a crea o relație apropiată între creatori și public, a declarat Ministrul liberal al Culturii, Raluca Turcan.
„Mă bucur că această capacitate unică a teatrului ne va fi reanimată în zilele următoare, odată cu Festivalul Național de Teatru, care în acest an ajunge la cea de-a 34-a ediție. FNT este un eveniment de anvergură și tradiție, ce aduce publicul mai aproape de teatru și pe actori mai aproape de admiratorii lor. Pe parcursul celor 11 zile de sărbătoare teatrală, vom avea ocazia să urmărim cele mai reprezentative creații ale teatrului românesc din ultima stagiune, bucurându-ne de creativitate, inovație și spectaculos – adică, într-un cuvânt, de frumusețe,” a declarat aceasta.
În acest an, evenimentul se desfășoară sub semnul „dramaturgiilor posibilului”, un concept care ne provoacă să reflectăm asupra limitelor și oportunităților pe care teatrul ni le oferă. Zilele ce urmează ne vor arăta modul în care teatrul românesc se deschide către noi posibilități de exprimare, inclusiv muzica, artele vizuale și tehnologia, explorând noi modalități de interacțiune cu publicul.
„Felicit modulul dedicat elevilor! FNT Educațional își propune să aducă tinerii mai aproape de teatru. Avem nevoie de generații noi în sălile de spectacol, iar educația prin cultură este esențială pentru dezvoltarea lor artistică și personală,” a subliniat Raluca Turcan.
Ministrul Culturii a subliniat utilitatea sprijinului acordat Festivalului Național de Teatru, un proiect cultural strategic finanțat de Ministerul Culturii. „Le mulțumesc curatorilor Mihaela Michailov, Călin Ciobotari și Ionuț Sociu, Asociației UNITER – producător al proiectului, Centrului Cultural al Municipiului București ARCUB – coproducător, precum și partenerilor Institutul Cultural Român, Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București, ITI – Centrul Român al Institutului Internațional de Teatru și Radio România pentru contribuția lor la organizarea acestei ediții a Festivalului.”
„Invit din toată inima iubitorii de teatru la evenimentele de excepție din aceste zile, pentru că au ce vedea și admiră,” a conchis Ministrul liberal al Culturii.
Administratie
Prahova accelerează tranziția justă: De la birocrație la investiții concrete
Administratie
Clujul devine capitala curioșilor: Ziua Porților Deschise la Școala de Poliție – Aventura te așteaptă!
Administratie
Criminaliști de elită din Europa, la Mureș: Schimb de experiență inovator pentru investigarea locului faptei!
-
Exclusivacum 3 zile
Burcu acuză: „SNPP transformă angajații în carne de tun pentru răzbunări personale! – Nu apără, ci exploatează!”
-
Ancheteacum 3 zile
ANP liniștește spiritele: Salariile polițiștilor de penitenciare nu sunt în pericol, restructurările nu implică disponibilizări
-
Administratieacum o zi
Băicoi: Primăria asigură verificări gratuite ale instalațiilor de gaz, prioritizând siguranța locuitorilor
-
Administratieacum 3 zile
Penitenciarul de Femei Ploiești – Târgșorul Nou: O abordare proactivă pentru reintegrarea socială, cu beneficii concrete pentru angajatorii din Prahova
-
Exclusivacum 3 zile
Protest divizat în penitenciare: Acuzații de deturnare și manipulare în SNPP – Reacția polițiștilor de penitenciare
-
Exclusivacum 2 zile
Jilavawood: Minciuni, padocuri și proteste de carton – Clanul Teoroc joacă teatru ieftin pe scena Justiției!
-
Exclusivacum 12 ore
Penitenciarul Ploiești si eternul Valentin Matei: Comisar-Șef, influencer de ocazie și păzitorul mistic al mormanului de gunoi
-
Exclusivacum 4 zile
Spitalul fantomă de la Târgu Ocna: Salarii grase pentru nimeni, pacienți trimiși la plimbare!