Connect with us

Administratie

Forţele terestre sunt singurele care pot executa atât operații cu caracter aeropurtat, cât și caracter terestru

Publicat

pe

Sublocotenentul Adelin Ionuț Mohora are 22 de ani şi face parte din Compania 216 Geniu Sprijin Luptă a Brigăzii Multinaționale Sud-Est din Craiova. În 2022, a absolvit Academia Forțelor Terestre Nicolae Bălcescu (AFT) din Sibiu.

În 2015, a fost admis la Colegiul Militar Naţional Mihai Viteazul din Alba Iulia, trecut în subordinea Statului Major al Forţelor Aeriene (SMFA) în ultimul an de liceu al lui Mohora. Gândul meu a fost tot timpul la infanterie, în liceu n-am avut ochi decât pentru AFT. Infanteria are un farmec aparte, mi se pare că tot ceea ce înseamnă acţiune şi exerciţii este mult mai palpitant decât în cazul celorlalte categorii de forţe. Forţele terestre sunt singurele care pot executa atât operații cu caracter aeropurtat, cât și caracter terestru.

În clasa a VIII-a, a ales armata îndrumat de sfaturile celor de la Centrul militar județean Gorj, el fiind din comuna Crasna, satul Cănești. După absolvirea AFT, la primul contact cu Brigada Multinaţională a fost impresionat de tehnica de luptă din dotare, mult mai nouă în comparație cu a altor unități prin care trecuse în timpul academiei, în diferite stagii de practică.

A constatat, în schimb, că un anumit segment al dotărilor este inferior celor AFT. Într-adevăr, avem tot ce ne trebuie la brigadă, dar şi activitatea este mult mai intensă decât în alte unităţi din ţară. Comparând cu cei patru ani de academie, am resimţit o diferență importantă între dotările AFT care ţin de partea de antrenament și simulare și cele ale unităților din teritoriu, incluzând aici şi Brigada Multinaţională. AFT este mult mai bine dotată cu tehnică și elemente cibernetice moderne. Am făcut practică şi instrucţie pe o anumită structură IT, iar la brigadă nu am găsit ceva similar. În AFT, aveam modelare şi simulare pe calculatoare, iar, la final de ciclu universitar, din amfiteatre, de la orele de pregătire, am trecut direct la instrucție în câmp.

La începutul verii, a luat pentru prima dată pulsul unui exerciţiu multinaţional, la Saber Guardian 23, având posibilitatea de a-şi testa calităţile de lider al unui pluton, prin coordonarea oamenilor din subordine. Prin complexitatea lui, acest exerciţiu ne-a testat abilităţile pe mai multe paliere. Am început prin a monta corturi, copertine și plase de mascare, iar apoi, împreună cu oamenii din subordinea mea, am exersat îndelung un desant, cu ajutorul bărcilor pneumatice de asalt, peste fluviul Dunăre.

Desantul a fost executat cu bărci pneumatice de asalt recent intrate în dotarea companiei, unele dintre ele nefiind folosite până la Saber Guardian 23. Bărcile în care încap zece militari, dintre care unu este mecanicul conductor, sunt folosite de infanterişti pentru forțarea unui curs de apă.

Nu a fost deloc ușoară adaptarea la instrucția specifică unei brigăzi, pentru că nu prea am făcut antrenamente de acest gen în academie. Le-am întâlnit în teritoriu, dar am reușit să mă adaptez, să învăț din mers. De asemenea, multe bătăi de cap mi-a dat şi lucrul cu diverse documente.

A constatat că la 22 de ani este destul de greu să gestionezi un pluton, să motivezi oamenii din subordine, să-i faci să muncească pentru grup. Toate acestea nu le poți învăța decât în momentul în care iei contact cu milităria adevărată. În academie eram comandanți de plutoane, dar acolo aveam în subordine studenţi din anii inferiori, răspundea de ei, însă nu se compară cu ceea ce are de făcut un comandant de pluton într-un batalion sau o brigadă. Nu putem să comparăm un student cu un cadru militar sau SGP. Aceştia sunt oameni cu familii acasă, au diferite probleme care se răsfrâng şi asupra vieţii de cazarmăÎn cele mai multe cazuri, militarii din subordine sunt mult mai în vârstă decât noi, proaspăt ieşiţi din academie.

A observat că exerciţiile precum Saber Guardian îi oferă posibilitatea de a colabora cu subordonații în condiţii diferite faţă de cele din unitate, acestea fiind momentele în care coeziunea grupului prinde contur. În astfel de situaţii, am şansa să învăţ cum să-i motivez, în ce mod să-i încurajez. Problema este că, indiferent de vârstă, gradul e grad şi trebuie respectată această rigoare militară.

Mohora crede că experiența acumulată la un exerciţiu de asemenea amploare este una pe care n-o poți căpăta altfel, oricât ai studia teoretic, ai modela sau simula. Faptul că stai mai mult cu oamenii te ajută să înțelegi ce probleme au și cum se descurcă fiecare în teren. În funcţie de abilităţile sale, poţi insista pe modelarea anumitor calităţi dovedite în timpul acţiunii.

În plus, faptul că lucrezi în comun cu mult mai multe specialități militare, unități diverse, inclusiv cu aliaţi NATO deschide foarte mult aria de expertiză, de cunoaștere a mai multor domenii. Reuşesc să-mi fac o idee mult mai amplă asupra a ceea ce se întâmplă și ceea ce ar trebui să pregătesc în viitor. Când colaborezi cu oameni din mai multe arme și specialități ajungi să înțelegi cum îi poți sprijini, să-i ajuți atunci când sunt în dificultateSunt foarte mulțumit de oamenii mei, mă pot baza pe ei oricând, în orice condiții. Deocamdată, vreau să învăţ cum să fiu un bun comandant de pluton. După ce voi dovedi că merit, vreau să urc la nivel de comandant de companie și să mă specializez continuu în arma geniu, una foarte complexă, cu multe ramuri care necesită studiu constant.

Militarii cu experiență din pluton l-au adoptat repede, iar colegii ofiţeri cu vechime l-au ajutat destul de mult când avea nelămuriri. Au fost mereu alături de el, mai ales la început, iar comandanţii de grupă l-au sprijinit necondiţionat.

E convins că pentru a deveni un bun genist, trebuie să fii sigur pe tine, să ai încredere în forţele proprii și să nu fugi de muncă. Lucrul la apă cu explozivi sau cu muniții reprezintă activități cu risc ridicat. Foarte mulți oameni se tem de acestea și pot greși în timpul unui exercițiu. Îmi place destul de mult şi partea legată de conceperea operaţiilor, domeniul științelor militare, al artei militare. Am încercat să le aprofundez și în perioada cât am fost în academie, iar mai apoi la unitate să le pun în practică și să le experimentez pe viu.

Tinerilor care nu exclud cariera militară din viitorul lor profesional le transmite că a fi militar este ceva aparte, într-un domeniu în care poți să înveți multe lucruri noi, să mergi în diferite zone ale țării sau chiar în afara acestora. Poți să lucrezi foarte mult cu oamenii, ceea ce este, în opinia mea, cel mai important lucru. Înveți să-i coordonezi, să îi ajuți și să-i înțelegi. Combinat, eşti şi manager şi lider. Trebuie să fii sociabil, deschis cu oamenii, pentru că te ajută să te adaptezi mult mai ușor, a încheiat Mohora. (L. Anghel).

Administratie

Revoluția apei la Sinaia: Lucrări avansate promit siguranță pe termen lung

Publicat

pe

De

Stațiunea Sinaia, o destinație emblematică a Văii Prahovei, se află în plin proces de modernizare a infrastructurii sale vitale. Lucrările de reabilitare a sistemului de alimentare cu apă au atins un stadiu avansat de execuție, prefigurând un viitor în care calitatea și continuitatea serviciilor hidrice nu vor mai reprezenta o preocupare.

Un proiect vital pentru siguranța Sinaiei

În centrul acestei transformări stă proiectul PH-CL-13, derulat cu seriozitate și profesionalism de către HIDRO PRAHOVA S.A. Acesta nu este doar un simplu șantier, ci o inițiativă strategică ce vizează reabilitarea integrală a componentelor cheie: sursele de apă, aducțiunile, stațiile de tratare și rezervoarele. Scopul este clar și ambițios: creșterea siguranței și eficienței întregului sistem de alimentare cu apă al orașului.

De la calitate la continuitate: Beneficiile tangibile

Investițiile masive în infrastructura hidrică nu sunt doar cifre în rapoarte, ci aduc beneficii concrete și imediate pentru fiecare locuitor și turist al Sinaiei. Prin aceste intervenții complexe, se urmăresc patru piloni esențiali:

  • Îmbunătățirea calității apei furnizate: Asigurarea unei ape potabile la cele mai înalte standarde.
  • Reducerea riscului de avarii: Eliminarea disfuncționalităților și a întreruperilor neprevăzute.
  • Creșterea fiabilității infrastructurii: O rețea rezistentă și performantă pe termen lung.
  • Asigurarea continuității serviciului: Acces neîntrerupt la apă, un element fundamental pentru confortul urban.

Aceste eforturi se înscriu în viziunea pe termen lung a unei stațiuni moderne, unde resursele esențiale sunt gestionate cu responsabilitate. Mesajul „Investim astăzi pentru apă sigură mâine” subliniază angajamentul ferm față de sănătatea și bunăstarea comunității, transformând Sinaia într-un exemplu de bună practică în administrarea resurselor hidrice.

Citeste in continuare

Administratie

Sediul modern al Secției 9 Poliție București: O investiție în siguranță și performanță

Publicat

pe

De

Bucureștiul se bucură de o nouă infrastructură vitală pentru siguranța publică. Secția 9 de Poliție a capitalei a fost dotată cu un sediu complet modern, un proiect ce marchează o investiție semnificativă în condițiile de lucru ale polițiștilor și, implicit, în beneficiul direct al cetățenilor. Ministrul de Interne, Cătălin Predoiu, prim-vicepreședinte PNL, a subliniat că această realizare reprezintă o „investiție concretă în siguranța publică și în condiții mai bune de lucru pentru polițiști”.

O clădire nouă, din temelii, finanțată strategic

Noua clădire a Secției 9 Poliție nu este doar o renovare, ci o reconstrucție integrală. Vechiul imobil a fost demolat, iar în locul său a fost ridicată o structură modernă, adaptată nevoilor actuale. Proiectul a avut o valoare totală de 46 de milioane de lei și a fost finanțat în cadrul unui program amplu de investiții derulat de Ministerul Afacerilor Interne în parteneriat cu Banca Mondială.

Acest program a demonstrat deja o eficiență considerabilă. Conform declarațiilor oficiale, în perioada 2023-2025, prin intermediul său, au fost recepționate nu mai puțin de 78 de obiective. Valoarea totală a acestor investiții se ridică la impresionanta sumă de 183 de milioane de euro, destinate structurilor esențiale de ordine publică și siguranță națională, incluzând Poliția, Jandarmeria, Poliția de Frontieră și Imigrări.

Apel la profesionalism: Standardul clădirii cere standard profesional

Cu ocazia inaugurării, ministrul Predoiu a transmis un mesaj clar și direct către membrii Poliției Române. „Standardul clădirii a crescut; să crească și standardul profesional, zi de zi”, a declarat oficialul. El a accentuat că o dotare modernă este doar un instrument, iar diferența esențială o face modul în care forțele de ordine intervin: „rapid, corect, ferm, fără abuzuri și cu respect pentru cetățean.”

Siguranță crescută și încredere consolidată în comunitate

Ministrul de Interne s-a declarat mulțumit de faptul că încrederea publicului în Poliția Română este în creștere, felicitând toți colegii implicați. Cu toate acestea, obiectivul rămâne ambițios: „mai multă siguranță în comunități și rezultate vizibile pentru fiecare leu investit”.

Noul sediu al Secției 9 Poliție, care va deservi nevoile de siguranță ale aproximativ 120.000 de bucureșteni, reprezintă un pas concret în atingerea acestor obiective. Cătălin Predoiu a mulțumit partenerilor și tuturor celor implicați în proiect, urând succes colectivului Secției 9 în operarea acestei noi facilități. (Paul D.).

Citeste in continuare

Administratie

Centrul pentru Mari Arși Copii avansează rapid: Ministrul Rogobete confirmă 40% progres fizic

Publicat

pe

De

Bucureștiul este martorul unor progrese semnificative în construcția Centrului pentru Mari Arși Copii de la Spitalul Clinic de Urgență „Grigore Alexandrescu”. Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a vizitat recent șantierul, exprimându-și optimismul cu privire la stadiul lucrărilor. „Avansăm. Și se vede”, a declarat ministrul, subliniind că, în doar câteva luni, proiectul a atins un progres fizic de 40%. Această evoluție rapidă indică o structură deja ridicată și spații conturate, transformând promisiunile de pe hârtie în realități concrete.

Capacități extinse pentru cazuri severe

Noul centru este conceput pentru a trata cazuri severe la cele mai moderne standarde. Acesta va dispune de 10 paturi pentru pacienți critici, 14 paturi de terapie intermediară și 10 paturi dedicate microchirurgiei. De asemenea, vor fi disponibile 2 săli de operație specializate, o secție ATI cu 36 de paturi și un bloc operator cu 8 săli de intervenție. Toate aceste facilități vor fi integrate funcțional cu spitalul existent, asigurând acces direct către UPU și circuite medicale optime.

Infrastructură resilientă pentru siguranță sporită

Pe lângă dotările medicale, proiectul pune un accent deosebit pe autonomia și securitatea infrastructurii, esențiale în situații de criză. Centrul va beneficia de o centrală proprie pe gaz, cu rezervă pe motorină, un puț forat și rezerve de apă potabilă de 200 mc, precum și circuite separate pentru apa menajeră. Această abordare subliniază importanța construirii unei infrastructuri responsabile, capabile să funcționeze chiar și atunci când sistemul este pus la încercare.

Ministrul Rogobete a recunoscut că „nu putem repara totul peste noapte”, dar a reiterat angajamentul de a construi „capacități reale care salvează vieți”, exprimând încrederea în succesul acestui proiect vital pentru sănătatea copiilor din România.

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv17 ore ago

„Il Capo”, milionar din evaziune? Fiscul ii pune dosarul la „fond”, White Tower așteaptă!

Ploiești, orașul contrariilor: „Il Capo” face evaziune, justiția se trezește! (apartamentele-fantomă mai așteaptă) Ploiești, orașul unde „șotronul” judiciar e sport...

Exclusivo zi ago

IPJ Prahova: „Clanul nod în papură” contra adevărului! Când amenințările legale vin de la… analfabeții juridici în uniformă!

Dezvăluiri incendiare aruncă, din nou și cu un tupeu greu de digerat, în aer credibilitatea Inspectoratului de Poliție Județean Prahova....

Exclusiv2 zile ago

IPJ Prahova: „Clanul nod în papură” – Când moralitatea e o păpușă gonflabilă și poliția, o afacere de „famiglie”!

Dezvăluiri incendiare aruncă din nou în aer credibilitatea Inspectoratului de Poliție Județean Prahova, unde, se pare, conceptul de „conflict de...

Exclusiv2 zile ago

Clanul contabililor fericiți” din Boldești-Scăeni: Cifra de afaceri a rudei, profitul din banii publici!(I)

Sora, Soțul și Fiul – O triplă alianță contabilă în umbra viceprimarului În micuța și, până acum, liniștita localitate Boldești-Scăeni,...

Exclusiv2 zile ago

Vărbilău S.A. – Apă fără acte, balastieră cu acte, iar candidații se dau fecioare politice”

Trei crai de la răsărit, aceeași masă, aceeași recepție: rețeaua de apă-blat Anul de grație 2021. În timp ce cetățenii...

Exclusiv2 zile ago

Coca-Cola sub domnia absurdului: Cum „Lordul” Nan și clanul său au transformat fabrica de fericire într-un focar de incompetență și ilegalități!

In adâncurile spumoase ale corporației Coca-Cola, acolo unde se presupunea că ar trebui să curgă bule de fericire și efervescență,...

Exclusiv2 zile ago

Mizeria din poliție: Când sefii se spală pe mâini, iar polițiștii se spală… singuri!

Codul Muncii? O hârtie igenică prea scumpă pentru unii „Înalți”! Alarmă, șoc și groază în sistemul românesc de ordine publică!...

Exclusiv2 zile ago

Scandal la ANP: Justiția română, o glumă proastă cu 24 de permisii și un polițist mort!

O corecție „dureroasă”: Nu 10, ci 24 de permisii pentru un criminal! Bucureștiul fierbe, iar scandalul din sistemul penitenciar capătă...

Exclusiv3 zile ago

MAI, CAMPION LA JAF LEGALIZAT: Cum Ministerul fura 50% din salariul polițiștilor, cu justiția la mână!

Avertisment pentru naivii contribuabili: În România, Ministerul Afacerilor Interne (MAI) a perfecționat arta de a ignora legea, de a dezinforma...

Exclusiv3 zile ago

SCANDALUL BONUSURILOR ÎN POLIȚIE: Europol acuză opacitate și favoritisme la acordarea majorărilor salariale

Sindicatul Europol trage un semnal de alarmă categoric cu privire la modul în care sunt distribuite majorările salariale pentru lucrări...

Exclusiv3 zile ago

BONUSURI DE PERFORMANȚĂ ÎN POLIȚIE: Majorări salariale de până la 50% anunțate pentru semestrul I 2026

Sindicatul Sidepol a adus în atenția publicului vestea bună pentru angajații Ministerului Afacerilor Interne: majorările salariale pentru lucrări de excepție...

Exclusiv4 zile ago

Circul de la Ploiești: Poliția Locală Ploiesti, azilul „ospătarilor” și coșmarul paraclinicilor politic activi – Statul de drept, în vacanță la „Revelion”!

Când reformele bat la ușă, Ploieștiul petrece cu incompetența la masă! În plin avânt al reformelor guvernamentale, care amenință să...

Exclusiv4 zile ago

Penitenciarul Giurgiu: Unde „spionii” au rămas fără baterii, iar informațiile critice mor pe drumul spre sefi

Ochi, urechi și… gura inchisă – Secretele bine păzite din pârnaie În peisajul pitoresc al penitenciarelor românești, unde fiecare zid...

Exclusiv4 zile ago

SCANDAL NAȚIONAL! „LEGEA MARIO”: FARSA MACABRĂ A STATULUI ROMÂN! CUM NE-A MĂCELĂRIT COPIII, APOI NE VINDE PEDEPSE PENTRU PROPRIA-I INCOMPETENȚĂ!

CENEI 2026: CRIMA PERFECTĂ A NEPĂSĂRII STATULUI, NU A MINORILOR! Localitatea Cenei, județul Timiș, intră în istorie nu prin frumusețea...

Exclusiv4 zile ago

Scandal fără precedent în sistemul penitenciar: Zece permisii acordate ucigașului unui polițist, pe fondul suspiciunilor de corupție la vârful ANP

Un val de indignare cutremură sistemul de justiție și ordine publică din România, după ce Sindicatul Europol a dezvăluit un...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Criptomonede Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv