Anchete
Semne rele pentru judecatorul acuzat de agresiune
Zilele trecute va dezvaluiam ca judecatorul Rustin Petru Ciasc de la Tribunalul Caras-Severin obtinuse „verde” din partea Colegiului de conducere pentru ocuparea functiei de presedinte al Sectiei penale a instantei. Astazi CSM a luat in dezbatere propunerea de numire a judecatorului Ciasc in aceasta functie si, ce sa vedeti, cu un vot de 5 la 3, magistratul a pierdut numirea la sefia Sectiei penale a Tribunalului Caras-Severin. Acum, nu stim care este motivul pentru care Sectia pentru judecatori a CSM a respins aceasta propunere, se va vedea cu siguranta in Hotararea Consiliului. Pana atunci insa ne gandim ca totusi a contat si activitatea „din timpul liber” a judecatorului Ciasc, facuta cunoscuta de fosta presedinta a Tribunalului Caras-Severin, fosta judecatoare Mariana Stuparu, cea care acuza ca a fost victima a agresiunilor fizice savarsite de magistratul care a tanjit pentru functia de presedinte al Sectiei penale, dezvaluie Lumea Jsutitiei. Sigur, ce ar avea una cu alta, ar zice unii. Noi zicem ca ar cam avea, de vreme ce acest incident face obiectul unui dosar disciplinar la Inspectia Judiciara, dosar care nu stim inca daca a depasit faza verificarilor prealabile. Vazand totusi votul CSM, putem deduce ca ceva ceva s-a intamplat acolo. Urmarim cazul si va vom tine la curent cu deznodamantul. (Irinel I.).

Anchete
Penitenciarul Mioveni: Oază de speranță și punte către reintegrare – Un model de implicare comunitară și transformare umană!
Anchete
Verdict final în cazul procurorului Alin Mocioi: Cariera în magistratură se incheie după decizia ÎCCJ!
Anchete
CSM își alege conducerea pentru 2026: Tradiția invinge suspansul, fără contracandidați
-
Exclusivacum 5 zileSINAIA, MONARHIA ABSOLUTĂ MARCA OPREA: Sora „impăratului” cade în cap, Prefectul se „trezește” la Parchet, iar PNL Prahova fierbe în suc propriu!
-
Exclusivacum 2 zileCircul macabru al absurdității la Poliția Capitalei: SAS-ul bâjbâie, sefii manelizează, iar adevărul e declarat „delict”! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș
-
Exclusivacum 5 zileLegea pumnului în gură la SAS: Cum a devenit „vagabond” un delict de 20% din salariu, sub privirea ironică a manualului de Mobbing al MAI! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș
-
Exclusivacum 14 oreIPJ Prahova: Circul ielelor, trompeților și „ofițerilor” reciclați! Balul mascat al incompetenței atinge noi culmi de patos!
-
Exclusivacum 4 zilePrahova, tărâmul reîncarnării: „Metoda Portocală” revine, dar acum e sub licență politică!
-
Featuredacum 5 zileScandal de proporții la vârful Poliției Române: Sindicatul Diamantul cere DNA să ancheteze o mușamalizare de patru ani
-
Exclusivacum 5 zileCIRCUL JUSTIȚIEI ROMÂNE: Dosarul POP IONUȚ-COSTIN, RECLASAT LA CATEGORIA „PROBLEME REZOLVATE… DE NOI” – CHIAR ȘI CU INSTANȚA LA UȘĂ!
-
Exclusivacum 5 zileJustiția Română: Spectacolul absurd continuă! Procuratura clasează, justificând incălcări flagrante! moștenitorii, nu morții, plătesc biletul!




