Connect with us

Administratie

„În prezent mă aflu în Sudanul de Sud, într-o misiune ONU cu durata de un an/Misiunea este pentru mine încă un pas îndeplinit în cariera mea militară”

Publicat

pe

Acum 13 ani, într-o seară de miez de vară, două proaspăt absolvente de liceu stăteau pe treptele unui pavilion militar și așteptau cu emoție rezultatele primei probe de admitere la Academia Forțelor Terestre din Sibiu. În aceeași situație erau câteva sute de candidați.

De Corina, adolescenta cu par creț și zâmbet cald, m-am apropiat imediat. Nu ne cunoșteam, dar știam că împărtășim aceleași emoții, legate de ceea ce urmau să însemne uniforma și viață militară. Am fost admise.

Cel de-al zecelea an după absolvirea academiei o găsește pe căpitanul Corina Ciocan în misiune ONU în Sudanul de Sud. Aceasta este povestea ei: “Sunt căpitan Corina Ciocan,  ofițer de stat major în cadrul Comandamentului Multinațional de Divizie Sud-Est.

De la finalizarea Academiei Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu”, în anul 2012, cariera mea militară a fost în continuă dezvoltare.

 

Am trăit o experiență deosebită în Forțele Navale, ca logistician în cadrul Divizionului 67 Nave Purtătoare de Artilerie. Când am simțit că este nevoie de o schimbare, am ales HQ MND-SE, și, din nou, visul meu s-a concretizat.

În prezent mă aflu în Sudanul de Sud, într-o misiune  ONU cu durata de un an.  Știam din academie că o misiune externă desăvârșește cariera oricărui militar, dar cred cu tărie că lucrurile ni se întâmplă cu un scop la momentul oportun.

Înainte de dislocarea în Africa, nu știam la ce să mă aștept, dar colegii care erau deja aici m-au ajutat cu toate informațiile. Mă simțeam pregătită, fiindcă lucram deja într-un mediu multinațional.

Așadar anul 2021 a fost anul în care am plecat către Sudanul de Sud, ca ofițer de stat major în biroul Personal. Mai exact, mă ocup de procesul de check-in-ul tuturor militarilor. Eu și colegii mei suntem primele persoane cu care nou-veniții intră în contact la sosirea în tabăra ONU.

 

Și nu, nu este deloc ușor, dacă vă întrebați! Partea bună este că suntem ocupați mereu, iar asta atenuează dorul de cei dragi. Interacționez cu militarii și înainte de venirea lor în misiune dar și după încheierea ei, și încerc să le fac procesul cât mai ușor, să le furnizez toate informațiile și sprijinul administrativ de care au nevoie.

Mulțumirea de pe chipul lor, sau un salut atunci când te aștepți mai puțin, mă fac să uit câteodată de toată tensiunea acumulată când întâmpinăm probleme. Iar asta este una dintre satisfacții, să știi că printr-un mic efort în plus față de atribuții ai ajutat colegi care, poate, s-au văzut singuri în misiune.

O misiune de 12 luni are multe particularități. Un an de zile este timpul în care trăiești și interacționezi zilnic cu oameni din continente diferite, ajungi să le cunoști obiceiurile etc. Printre cele mai frumoase momente se numără cele în care gătim și împărțim mâncăruri din toate colțurile lumii. Iar cele mai triste sunt petrecerile de rămas-bun.

 

Misiunea este pentru mine încă un pas îndeplinit în cariera mea militară. Iar experiență cu care voi rămâne după, o să fie pentru toată viață. Știam deja că poți schimba lucruri dacă îți dai interesul și ești dedicat cauzei, iar acum mi se confirmă.

Cea mai mare provocare pentru mine, personal, a fost când am suferit de malarie. Riscul de îmbolnăvire a fost inițial singurul motiv care m-a pus pe gânduri înainte să decid să vin în misiune, dar cu toate acestea nu regret nicio clipă experiența de aici, mai ales acum când mă apropii de final, în mai.

Colegilor mei, care sunt indeciși în ceea ce privește participarea la o misiune externă, le transmit că merită încercat, măcar o misiune mai scurtă, nu chiar de un an. Este o experiență unică, iar amintirile și persoanele întâlnite aici, ne vor însoți multă vreme de acum încolo.” (Căpitan Mirela Vîță).

Administratie

Inconștiență fără margini pe șoselele din România: Copii transportați în portbagaj de un șofer băut și vitezoman

Publicat

pe

De

Siguranța rutieră a fost dusă la o limită de neconceput în cursul acestui weekend, într-un incident care a lăsat stupefiați chiar și pe cei mai experimentați agenți de circulație. Potrivit unui raport publicat de Poliția Română, un control de rutină în trafic a scos la iveală un caz de iresponsabilitate extremă, unde viața unor minori a fost pusă în pericol într-un mod sfidător.

Radiografia unui dezastru rutier: Alcool, viteză și manevre interzise

Conducătorul auto, oprit de echipajele de poliție pentru verificări, a reușit „performanța” negativă de a bifa aproape toate abaterile grave prevăzute de Codul Rutier. Șoferul nu doar că a depășit limita legală de viteză, dar a ignorat complet și regulile privind depășirea, transformând autoturismul într-un real pericol pentru ceilalți participanți la trafic. Mai mult, testarea cu aparatul etilotest a confirmat bănuielile polițiștilor: o valoare de 0,32 mg/l alcool pur în aerul expirat, semn că prudența fusese complet abandonată în favoarea consumului de substanțe interzise la volan.

Incredibil, dar adevărat: Pasageri minori „depozitați” în portbagaj

Cea mai șocantă descoperire a agenților a avut loc însă în momentul inspectării vehiculului. În locul unor sisteme de siguranță omologate, precum scaunele speciale sau centurile de siguranță, șoferul a ales o metodă de transport ilegală și inumană: doi copii se aflau în portbagajul autoturismului. „Portbagajul nu este loc pentru pasageri”, au avertizat reprezentanții Poliției Române, subliniind că siguranța celor mici nu trebuie niciodată lăsată la voia întâmplării sau condiționată de distanța scurtă a drumului parcurs.

Nota de plată pentru iresponsabilitate: Amenzi usturătoare și permis suspendat

Consecințele legale pentru acest cumul de infracțiuni și contravenții au fost pe măsura gravității faptelor. Autoritățile au aplicat o sancțiune financiară severă, amenda ridicându-se la suma de 5.062,5 lei. Pe lângă lovitura bugetară, șoferul a fost eliminat din trafic pentru o perioadă considerabilă, fiindu-i reținut permisul de conducere pentru 150 de zile.

În finalul raportului lor, oficialii Poliției Române reiterează un mesaj tranșant: regulile de circulație și respectul față de viață sunt obligatorii în permanență, nu doar în prezența echipajelor de control. Siguranța rutieră nu este opțională, iar norocul nu poate înlocui responsabilitatea la volan. (Sava N.).

Citeste in continuare

Administratie

Lovitură de proporții pe DN 5: Produse contrafăcute de peste 2,5 milioane de lei, interceptate de Poliția de Frontieră Giurgiu

Publicat

pe

De

Într-o desfășurare de forțe menită să combată comerțul ilegal și traficul transfrontalier, autoritățile române au reușit o captură record în sudul țării. În cadrul operațiunii „SPRING MIGRATION”, polițiștii de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu au descoperit un transport masiv de mărfuri de contrabandă, valoarea acestora pe piața produselor originale depășind suma de 2,5 milioane de lei.

Filtru pe DN 5: „Marfă de lux” ascunsă într-un autocar pe ruta Turcia-România

Acțiunea a fost declanșată pe drumul național DN 5, unde echipe mixte formate din polițiști de frontieră de la Sectorul Giurgiu și specialiști din cadrul Compartimentului Sprijin Operativ au interceptat un autocar care efectua o cursă regulată din Turcia către România. Potrivit datelor furnizate de Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu, controlul amănunțit al vehiculului a scos la iveală o cantitate industrială de bunuri nedeclarate, ascunse printre bagajele pasagerilor.

Mărci celebre, falsificate grosolan: 10.000 de articole scoase de pe piața neagră

Bilanțul verificărilor este unul impresionant: 9.870 de produse, printre care articole vestimentare, produse cosmetice și de parfumerie, toate purtând însemnele unor branduri internaționale protejate. Toate aceste bunuri, susceptibile de a fi contrafăcute, aparțineau unui cetățean turc în vârstă de 25 de ani. Tânărul, aflat în postura de pasager, nu a putut prezenta documente legale de proveniență și nici certificate de autenticitate pentru marfa transportată, care ar fi urmat să alimenteze, cel mai probabil, piețele gri din Capitală și din restul țării.

Dosar penal pentru prejudicierea marilor branduri: Marfa a fost confiscată integral

Impactul financiar al acestei capturi este unul semnificativ. Autoritățile estimează că, dacă ar fi fost comercializate ca produse de marcă, valoarea totală a obiectelor ar fi atins suma de 2.586.000 de lei. Întreaga cantitate de bunuri a fost ridicată în vederea confiscării, iar pe numele cetățeanului turc a fost întocmit un dosar penal. Acesta este cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunii de punere în circulație a unor produse purtând mărci identice sau similare cu cele înregistrate, faptă ce aduce prejudicii grave titularilor de drepturi de proprietate intelectuală.

Ofensivă continuă la frontieră: Protejarea economiei și a consumatorilor

Această operațiune nu este un caz izolat, ci face parte dintr-o strategie zilnică de supraveghere și control menținută de Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu. Prin astfel de acțiuni, polițiștii de frontieră, în colaborare cu celelalte instituții ale statului, urmăresc nu doar combaterea criminalității economice, ci și protejarea cetățenilor de riscurile utilizării unor produse cosmetice și vestimentare de o calitate îndoielnică, care nu respectă standardele de siguranță europene. (Paul D.)

Citeste in continuare

Administratie

Start în cariera administrativă: Guvernul României deschide porțile pentru tinerii viitorului în ediția 2026

Publicat

pe

De

Tinerii aflați la început de drum profesional au acum ocazia de a vedea cum funcționează mecanismele statului chiar din interior. Potrivit unui anunț publicat recent de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Programul Oficial de Internship al Guvernului României revine în forță în anul 2026, invitând noua generație să treacă pragul instituțiilor publice pentru o experiență de formare de elită.

O nouă generație în aparatul de stat: Calendarul înscrierilor pentru ediția a XIII-a

Cea de-a XIII-a ediție a acestui program strategic își propune să atragă minți proaspete și entuziaste în cadrul administrației centrale. Conform datelor furnizate de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, tinerii interesați să facă primii pași într-o carieră publică au la dispoziție o fereastră de aplicare până la data de 11 mai 2026. Inițiativa este privită ca un pod între mediul academic și realitatea complexă a guvernanței, oferind o perspectivă rară asupra modului în care sunt elaborate și implementate politicile publice.

Peste 200 de oportunități: Teoria întâlnește practica în ministerele cheie

Miza programului de anul acesta este una considerabilă, fiind puse la bătaie aproximativ 200 de locuri în diverse instituții guvernamentale. Dincolo de simpla prezență într-un birou, participanții vor avea ocazia să beneficieze de o experiență practică veritabilă, învățând direct de la profesioniștii din sectorul public. Această interacțiune directă este concepută să transforme cunoștințele teoretice ale tinerilor în competențe profesionale solide, pregătindu-i pentru provocările unei administrații moderne și eficiente.

Digitalizarea recrutării: Procesul de selecție se desfășoară exclusiv online

În spiritul modernizării și transparenței, Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale precizează că procesul de înscriere este simplificat și se realizează exclusiv prin intermediul platformei oficiale dedicate programului. Cei care nu vor să rateze această oportunitate valoroasă sunt încurajați să acceseze site-ul guvernamental și să consulte detaliile suplimentare puse la dispoziție de Secretariatul General al Guvernului. Această etapă reprezintă primul test de responsabilitate pentru viitorii stagiari care aspiră să contribuie la evoluția societății românești din interiorul Palatului Victoria.

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusivo oră ago

EVANGHELIA DUPĂ BARBU: RACHETELE AU TĂCUT, GRÂUL A CRESCUT ȘI STATUL „POLIȚIST” A RĂMAS CU BUZA UMFLATĂ!

Într-o Românie în care miniștrii Agriculturii trec prin funcții ca gâsca prin apă, lăsând în urmă doar praf și strategii...

Exclusiv2 ore ago

OPERAȚIUNEA „CUIBUL DE VIESPI”: Cum a fost amanetat Ministerul Economiei în timp ce ministrul Darău „elibera” Ucraina pe banii altora

În timp ce ministrul Ambrozie-Irineu Darău exersa privirea de diplomat prin tranșeele de la Kiev, acasă, la București, „marea curățenie”...

Exclusiv2 ore ago

Marea „Spartaniadă” de la TCE Ploiești: Cum să păzești praful de pe tobă cu agenți „invizibili” și binecuvântarea binomului Nae-Zaharia

De opt ani, liniștea și patrimoniul Transport Călători Express (TCE) SA Ploiești sunt „garante” de o firmă care pare specializată...

Exclusiv2 ore ago

VÂNĂTOAREA DE „IVANI” ÎN CURTEA MAI: Cum să fabrici un spion dintr-un polițist care știe să citească și nu are stăpân

În laboratoarele prăfuite ale Ministerului de Interne, unde gândirea critică este considerată „abatere disciplinară”, s-a inventat un nou sport național:...

Exclusiv22 de ore ago

MIORIȚA DUPĂ GRATII ȘI DRAMA „OII HĂRȚUITE”: CUM SE JOACĂ DE-A VICTIMA O „VEDETĂ” DIN CURTEA PENITENCIARULUI PLOIEȘTI

Alchimia puterii în varianta ovină: De la brațul ocrotitor al ciobanului, la isteria halucinațiilor cu „lupi” În peisajul mioriticei instituții...

Exclusiv22 de ore ago

SLATINA, ORAȘUL UNDE POLIȚIA SE JOACĂ DE-A PUZLE-UL: CUM SĂ FACI VARZĂ SIGURANȚA CETĂȚEANULUI SUB COMANDA LUI „SHERIFF” DE MEZZO

Alchimia incompetenței: Când șeful Murguleț amestecă patrulele ca pe cărțile de joc La Slatina, siguranța publică a devenit un fel...

Exclusiv22 de ore ago

CIRCUL „DOCTORILOR” ÎN DEZINFORMARE: Cum au vânat „vitele incălțate” un spion rus și au nimerit un oficial moldovean

Într-o țară unde Ministerul Afacerilor Interne (MAI) pare să funcționeze pe bază de curent de la Moscova atunci când vine...

Exclusiv2 zile ago

Marele „Kompromat” s-a fâsâit: Cum a reușit tripleta Dabija-Despescu-Dorobanțu să facă reclamă gratuită Sindicatului Diamantul

Există o artă fină în a orchestra o campanie de denigrare, dar ce s-a întâmplat recent în laboratoarele prăfuite ale...

Exclusiv2 zile ago

Sprint spre zăbrele: Cum a eșuat „Marele Plan” al unui fugar de carton în fața unui polițist „Strongman”

Există momente în care realitatea de la sate bate orice scenariu de film de acțiune de categoria B, transformându-se într-o...

Exclusiv3 zile ago

Orchestra de lătrăi a Internelor: Cum se „fabrică” un spion rus când se clatină fotoliile din MAI

Într-o democrație care pute a epoleti nespălați, coincidențele nu sunt niciodată întâmplătoare, ci programate prin ordin de serviciu. Imediat ce...

Exclusiv4 zile ago

De la revoluția opaițului la „Patinoarul privat”: aceeași mână, aceeași schemă, alt tun pregătit în Ploiești

Schema „soacra fericită” – manual de îmbogățire la umbra Consiliului Local În timp ce ploieșteanul de rând sare gropile și...

Exclusiv4 zile ago

Prezidențiabilul pe trecerea de pietoni: când Fota parchează, legea trebuie să se dea la o parte

Baronul bordurii: fost consilier prezidențial, surprins în flagrant de… Codul Rutier Dacă ai fost consilier al președintelui României și secretar...

Exclusiv5 zile ago

Ultima suliță: Plecarea lui Florin Barbu și revolta „Sfântului Gheorghe” împotriva balaurului Antigrindină

Într-un peisaj politic dominat adesea de inerție și complicități, demisia ministrului Florin Barbu cade ca un trăsnet peste satele românești....

Exclusiv5 zile ago

Miracolul de la Kiev: Sfântul Darău, Ministrul „Moca” care se bate singur cu dezinformarea în timp ce industria de acasă sughiță

În plin sezon de „reconstrucție”, ministrul Economiei, Ambrozie-Irineu Darău, a decis că România e prea mică pentru geniul său solitar,...

Exclusiv5 zile ago

SINDICATUL SNPP – „FAMIGLIA” ȘI DINASTIA CĂTUȘELOR: Cum să fii umilit pe banii tăi sub sceptrul „Împărătesei” de la Jilava și al „Vătafului” de la Mărgineni

Clanul cătușelor de pluș: cum s-a transformat SNPP din scut sindical în bâtă de familie Sub flamura “drepturilor”, cu metode...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Criptomonede Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv