Connect with us

Actualitate

Dacă Justiția a deraiat de pe șine, există un mare vinovat: CSM!

Publicat

pe

Multă lume se întreabă de ce Justiția din România a luat-o razna și nu își mai găsește nici echilibrul, nici onoarea, nici valoarea, calități pe care ar trebui să le aibă și să țină cu dinții de ele ca să nu le piardă. După ce am văzut și ultimele evenimente de la CSM, concluzia mea este că vina cea mai mare aparține acestui Consiliu. Derapajul a început de câțiva ani buni, dar în ultimii doi ani se pare că această instituție a sărit complet de pe șine.

Deunăzi, mi-a atras atenția modul în care s-au dezbătut cererile de apărare a reputației și independenței Justiției, mai precis rapoartele Inspecției Judiciare care aveau legătură directă cu cauza “Ferma Băneasa”. La prima vedere, ar părea că totul a fost ok. Or, eu am o cu totul altă părere. Mie îmi pare a fi fost pe jumătate câștig, pe jumătate gaura de la covrig. Eu cred că CSM a căzut într-o capcană. Care le-a prisosit unor judecători în detrimentul unor justițiabili. Să explic de ce.

Cererile formulate de Casa de avocatură “Țucă, Zbârcea și Asociații” (apărarea independenței Justiției), dar și de Cristian Marius Ispas (apărarea reputației și independenței justiției) – unul dintre judecătorii care s-au lăsat siluiți de procurorii DNA să dea declarații prin care și-au pus cenușă în cap lepădându-se de propriile decizii date de ei în anumite perioade ale desfășurării unora din procesele civile ca au stat la baza revendicărilor prințului Paul de România – aveau aspecte comune, după cum a remarcat, din start și judecătoarea Simona Marcu. Din dezbaterile pe marginea acestor subiecte puse, în 13 mai 2021, pe ordinea de zi a ședinței Secției pentru judecători a CSM, am reținut câteva aspecte ce merită cunoscute și deloc ignorate, pentru că au fost evidențiate lucruri extrem de grave care, mai devreme, vor face lumină în tenebrele condamnării date avocatului Robert Roșu de faimosul complet al lui Ionuț Matei de la ICCJ în dosarul “Ferma Băneasa”.

După ce Inspecția Judiciară a constatat că – în cazul Robert Roșu/Ferma Băneasa – ancheta DNA a afectat grav independența Justiției, întrucât a pus în discuție principiul raporturilor juridice și principiul autorității de lucru judecat, la CSM, prin vocea judecătorilor Simona Marcu, Corina Corbu, Lia Savonea, Andrea Chiș sau Nicoleta Țînț, au fost conturate chestiuni extrem de periculoase la adresa independenței Justiție.

“E inacceptabil. Au dus în derizoriu hotărâri judecătorești care beneficiază de autoritate de lucru judecat, nu numai cele pronunțate de judecătorie, dar și cu privire la judecătorii care au soluționat aceste hotărâri în căile de atac… suntem într-o situație fără precedent… un mod absolut particular în care judecătorii să fie atrași sub sancțiunea penalului… (judecător Simona Marcu)

Culmea, procurorii au considerat că așa zisele fapte, adică aceste hotărâri judecătorești care niciodată nu au fost anulate de vreo instanță, se prescriseseră. Vă dați seama câtă nimicnicie! Pentru că au mers mai departe cu acuzațiile prin rechizitoriu, apoi instanța supremă a luat de bun acest raționament infect și a construit, prin motivarea “completului negru”, bazele condamnării avocatului Robert Roșu alături de clienții săi cu care s-ar fi “constituit în grup organizat”.

În nicio țară în care Justiția se respectă nu veți mai întâlni asemenea aberații, care nu fac decât să dovedească faptul că undeva, acolo sus, s-a dorit o execuție de o asemenea anvergură care să lovească, în final, în prestigiul uneia dintre cele mai onorabile și profesioniste case de avocatură din România.

Ce a mai subliniat judecătoarea Marcu? Faptul că pentru aceste hotărâri civile, dacă ar fi fost eronate, existau remedii care se regăsesc și în Codul de procedură civilă, și penală, dar nici Parchetul, nici părțile civile (în acest caz, Romsilva) nu au uzat de aceste căi. Drept urmare, despre ce vorbim?

“Prin urmare, aceste hotărâri sunt în continuare valabile!… Să adoptăm o soluție care să rezolve nedreptatea care li s-a făcut (n.a.-judecătorilor audiați de DNA și, ulterior, ca martori, de ICCJ). Audierea în calitate de martor a doi colegi judecători la ICCJ… s-a consemnat că există paragrafe care au legătură cu procesul cognitiv. Nu se poate să dai detalii despre procesul cognitiv al deliberării și cred că trebuie să reacționăm…”(n.a.- judecătoarea Marcu)

La rândul ei, judecătoarea Lia Savonea a punctat:

“Faptul că procurorii DNA spun în rechizitoriu că hotărârile judecătorești sunt nelegale sau abuzive, când ele trebuie respectate de toți, e de o gravitate deosebită, sunt fapte de subminare a autorității și puterii judecătorești. Audierea celor doi judecători pe hotărâri ce au rămas definitive, e un atac la independența fiecărui judecător… avem datoria să propunem modificarea legii într-un anume sens… voi vota pentru apărarea independenței colegului nostru (n.a.- Ispas).

Acestor voci li s-a alăturat cea a judecătoarei Nicoleta Țînț, care a subliniat:

“M-au surprins obiecțiunile procurorilor cu privire la acest raport, vorbesc în continuare de hotărâri ca fiind un abuz.”

Judecătoarea Andrea Chiș, în nota-i obișnuită, a încercat să pună preșul peste mizeriile făcute de procurorii DNA, reiterând o teză aberantă, conform căreia părțile implicate ar fi trebuit să știe că acele hotărâri date de judecători sunt de fapt ”greșite”, aceasta find și premisa care a stat la baza acuzației de constituire a grupului infracțional care i-a atras condamnarea avocatului Robert Roșu, desi toată activitatea sa a fost în limitele statutului profesiei.

Ei bine, după această dezbatere, destul de lungă și extrem de interesantă, lucrurile stau așa. S-a admis și raportul Inspecției Judiciare privind apărarea independenței Justiției făcut în urma plângerii Casei de avocatură “Țucă, Zbîrcea și asociații”, dar s-au admis și rapoartele IJ privind cererile de apărare a reputație făcută de judecătorul Ispas și cea de apărare în ansamblu a independenței justiției făcută de domnii magistrați de la ICCJ care au dat sentința definitivă în acest dosar, deși comentariile și analizele făcute în media și de către avocați prin forurile lor UNBR și barouri priveau doar modul în care cei trei magistrați Ionuț  Matei, Florentina Dragomir și Alina Ioana Ilie au dat decizia definitivă în dosarul “Ferma Băneasa”.

Așa că, iată de ce eu cred că aici a fost o capcană. În care a căzut CSM.

În primul rând, judecătorul Ispas nu s-a plâns de apărarea reputației și independenței justiției când a fost chemat la audieri de procurorii DNA. Nici el, nici colegul lui. De ce oare s-a gândit să facă asta abia acum? La spartul târgului? Și despre ce reputație vorbim la un judecător care își neagă propria judecată?

Pe de altă parte, CSM a constatat că a fost încălcată independența Justiției (n.a. – aspect semnalat prin sesizarea IJ de către casa de avocatură), punctul nevralgic – care a contaminat toată judecarea acestei cauze – fiind acela în care au fost nesocotite prin rechizitoriu hotărâri definitive, neanulate de vreo altă instanță, dar considerate de judecătorii supremi din completul negru ca nelegale, exact cum subliniaseră în rechizitoriu procurorii DNA Brașov, Cornel Deca și Monica Munteanu.

În mod absolut ciudat, inexplicabil din punctul meu de vedere, CSM a spălat reputația acestor judecători, considerând că a fost adusă atingere independenței Justiției atunci când procurorii i-au audiat pe aceștia și le-au catalogat hotărârile ca fiind nelegale, dar a dat dreptate și casei de avocatură ”Țucă, Zbârcea și Asociații” pe considerente de genul celor mai sus menționate, arătând că aceste hotărâri sunt cu autoritate de lucru judecat și perfect valabile.

Nu vi se pare cam jenant? Să constați că procurorii au călcat în picioare hotărâri judecătorești definitive, că judecători supremi au mers pe aceleași considerente ale procurorilor, și să dai dreptate – metaforic vorbind – și victimei, și călăului? Ați mai pomenit așa ceva? E clar că la CSM cineva a scăpat balanța Justiției pe jos și s-au pierdut talerele într-o mlaștină mișcătoare!

În data de 25 mai, peste puțin timp, este termen pentru pronunțarea în cazul contestației în anulare făcută de mai mulți dintre cei condamnați în dosarul “Ferma Băneasa”. Printre motivele noi, invocate în această cale extraordinară de atac, se regăsește încălcarea obligației de audiere, în condițiile în care avocatul Robert Roșu nu a fost audiat, deși exista obligația audierii lui pe formular, așa cum era procedura. Alt motiv, neștiut până acum, este acela că judecătorul Ionuț Matei nu s-a abținut de la judecarea dosarului în condițiile în care chiar el a dat autorizația pentru mandatele de siguranță națională în dosar, atunci când cauza se afla în faza anchetei.

Dacă priviți tot acest tablou, la care adaug succint atmosfera din CSM, în care unii sunt hăis și alții cea, plus toxicitatea din magistratură în general, în care #Reziștii fac cărțile, jocurile din umbră, discută ca la mahala între ei și fac politică pe forumurile care le aparțin, își bat joc de președintele CSM și îl fac Slugărete, iar acesta din urmă a făcut greșeala de a intra în jocul lor de prea multe ori, dacă mai punem ca ingredient și spălările de procurori cu bube-n cap de către Secția pentru procurori, mie îmi este clar că marea vină pentru Justiția pe care o avem azi în România o are chiar CSM, marele garant al independenței Justiției.

Se știe, peștele de la cap se-mpute. Din păcate, deși pute, peștele CSM continuă să înoate în ape tulburi, în defavoarea ideii de stat de drept și în detrimentul tuturor cetățenilor care așteaptă o Justiție curățată de toate gunoaiele ei.

P.S. – Ionuț Matei și Florentina Dragomir pleacă la pensie. În iunie. Dar asta nu înseamnă că, gata, s-au rezolvat problemele din sistemul judiciar. Efectele deciziilor lor sau ale unora ca ei continuă să fie răni deschise pentru mulți dintre cei care au trecut prin acest malaxor. Iar când ești nevinovat, așa cum îl consider eu pe avocatul Robert Roșu, trauma este imensă și nu poate fi reparată decât printr-un act de justiție real care să șteargă erori judiciare rușinoase pentru întregul sistem.

Actualitate

Cursa pentru supremația orbitală: De ce „inima” noilor sateliți este scrisă în cod, nu turnată în oțel

Publicat

pe

De

Spațiul cosmic a încetat de mult să mai fie un sanctuar al cercetării pașnice, devenind un domeniu de conflict deschis. În acest nou peisaj geopolitic, abordarea tradițională axată pe hardware-ul rigid al sateliților a devenit depășită. Statele Unite și aliații săi forțează acum trecerea către arhitecturi definite prin software, unde agilitatea, reziliența și capacitatea de actualizare în timp real sunt noile arme ale dominației orbitale.

Sfârșitul erei „hardware-ului static”: Spațiul ca domeniu cinetic

Timpul în care un satelit era lansat cu o singură misiune, neschimbată pe parcursul a zece ani, a apus. Astăzi, necesitatea de a domina „înălțimea supremă” impune o viteză de reacție care nu poate fi susținută de limitările fizice ale metalului. Strategii militari avertizează: pentru a evita surpriza operațională și pentru a contracara mișcările adversarilor, platformele orbitale trebuie să devină evolutive.

Prin utilizarea unei arhitecturi cu sisteme deschise, sateliții moderni integrează inteligența artificială (IA) și învățarea automată direct în orbită. Astfel, senzorii și capacitățile de luptă sunt îmbunătățite constant prin linii de cod securizate, transformând fiecare activ spațial dintr-un instrument fix într-un nod dinamic de putere.

De la controlul propulsoarelor la super-computerele de pe orbită

Din punct de vedere istoric, vehiculele spațiale erau prizonierele unei capacități de calcul extrem de limitate. Designul era rigid, iar resursele de energie și greutate (SWaP) permiteau doar sarcini de bază, precum controlul orientării. Schimbarea de paradigmă a venit odată cu evoluția calculului de înaltă performanță și a straturilor de abstractizare a software-ului.

Marea inovație a prezentului constă în capacitatea de a face „mai mult cu mai puțin”. Implementarea unui mediu software sofisticat elimină necesitatea de a lansa un vehicul nou de fiecare dată când cerințele misiunii se schimbă. În contextul trecerii spațiului de la un simplu strat de comunicații la un domeniu de confruntare cinetică și non-cinetică, controlul înălțimii depinde de manevre defensive și pivotări tactice executate în timp real, direct din software.

Realitatea operațională: Centre de date la mii de kilometri altitudine

Ceea ce părea a fi teorie în urmă cu câțiva ani a devenit deja realitate operațională. Primele micro-centre de date orbitale și regiuni de cloud hibrid au fost deja desfășurate pe Stația Spațială Internațională. Aceste etape demonstrează că utilizarea tehnologiilor comerciale de serie (COTS) în spațiu nu este doar posibilă, ci matură.

Secretul succesului rezidă în procesarea datelor la „margine” (edge computing). Volumul masiv de informații generat în orbită necesită o procesare cu latență scăzută chiar la sursă. Prin analiza datelor direct pe satelit, se reduce dependența critică de transportul datelor către sol și se închide „bucla OODA” (Observă-Orientează-Decide-Acționează) în spațiu, oferind autonomia necesară pentru a supraviețui într-un mediu ostil.

O „plasă” de reziliență împotriva amenințărilor hipersonice

Pe măsură ce amenințările hipersonice și tentativele de bruiaj se multiplică, arhitectura spațială trebuie să devină o rețea globală, nu o serie de ținte izolate. Strategia actuală vizează o structură de tip „mesh” multi-constelație și multi-orbitală. Lecțiile din conflictele terestre recente sunt clare: centrele de date centralizate sunt primele ținte. În spațiu, soluția este distribuirea capacităților pe mai multe straturi, astfel încât, dacă un nod este compromis, misiunea să continue neîntrerupt.

Această viziune depășește granițele naționale, necesitând o integrare totală între sistemele aliate. Printr-un standard software global și unificat, datele și capacitățile pot fi partajate instantaneu între partenerii internaționali. În vacuumul spațiului, „timpul real” este un standard greu de atins, dar este singura cale prin care o forță combinată poate asigura succesul misiunii în fața provocărilor de mâine.

Citeste in continuare

Actualitate

Schimbare de gardă în spațiu: Boeing câștigă un contract de 2 miliarde de dolari pentru sateliții MUOS

Publicat

pe

De

Într-o mișcare surprinzătoare care modifică peisajul furnizorilor de apărare, Space Force a desemnat compania Boeing pentru a extinde constelația de comunicații critice, preluând ștafeta de la constructorul original al sistemului.

O victorie strategică în fața rivalilor de la Lockheed Martin

Space Systems Command (SSC) a anunțat oficial atribuirea unui contract de 2 miliarde de dolari către Boeing pentru dezvoltarea și livrarea a doi noi sateliți din cadrul sistemului Mobile User Objective System (MUOS). Decizia marchează o schimbare semnificativă de direcție, Boeing reușind să se impună în fața celor de la Lockheed Martin, compania care a proiectat și construit primele cinci unități ale acestei flote orbitale.

Noul acord acoperă întregul proces, de la dezvoltare și integrare până la testarea pe orbită. Această extindere a duratei de viață a serviciului MUOS este rezultatul unei competiții strânse, începută în 2024, când ambii giganți ai industriei au primit contracte inițiale de design în valoare de 66 de milioane de dolari.

Securizarea comunicațiilor navale până în anul 2035

Noile unități spațiale sunt programate pentru lansare începând cu anii 2031 și 2032, urmând să ridice numărul total de sateliți din constelația MUOS la șapte. Această infrastructură este vitală pentru armata americană și aliații săi, oferind comunicații securizate în banda ultra-înaltă (UHF), esențiale în special pentru coordonarea forțelor navale la nivel global.

Odată cu implementarea acestor noi sateliți, sistemul va putea rămâne operațional cel puțin până în 2035. Efortul financiar este unul considerabil, bugetul estimat pentru cercetare, dezvoltare și achiziții ridicându-se la peste 2,6 miliarde de dolari până în anul 2031, reflectând importanța strategică a menținerii unei conexiuni sigure în teatrele de operațiuni.

Orizontul comercial și viitorul comunicațiilor militare

În timp ce Boeing se pregătește pentru faza de construcție, arhitectura viitoare a comunicațiilor militare ar putea suferi transformări profunde. Dincolo de investiția actuală, autoritățile militare explorează o strategie pe termen lung care ar putea implica transferul parțial sau total al misiunilor de comunicații în bandă îngustă către furnizori comerciali.

Această abordare hibridă ar putea oferi o mai mare flexibilitate și reziliență, într-un moment în care spațiul devine un domeniu din ce în ce mai contestat. Până la implementarea noilor viziuni comerciale, sateliții MUOS construiți de Boeing vor rămâne coloana vertebrală a dialogului criptat pentru forțele de intervenție rapidă.

Citeste in continuare

Actualitate

O nouă frontieră pentru marina italiană: Pierroberto Folgiero anunță planurile Fincantieri pentru propulsia nucleară

Publicat

pe

De

Într-o mișcare strategică menită să redefinească puterea navală a Italiei, cel mai mare constructor de nave din țară explorează integrarea reactoarelor nucleare de ultimă generație, în timp ce armata studiază fezabilitatea primelor sale forțe navale propulsate atomic.

Tehnologie de ultimă generație pe mare: Proiectul Minerva și viitorul reactoarelor nucleare

Pierroberto Folgiero, CEO-ul Fincantieri, a confirmat recent interesul major al companiei pentru propulsia nucleară, subliniind că studiile actuale vizează reactoarele din generațiile a treia și a patra. Deși o implementare imediată nu este iminentă, constructorul italian caută activ parteneriate pentru a acoperi întregul lanț de valoare al acestei tehnologii complexe. Această inițiativă se aliniază cu Proiectul Minerva, lansat de Ministerul Apărării din Italia, care evaluează modul în care reactoarele nucleare mici pot asigura atât propulsia, cât și producția de energie electrică pentru navele de suprafață și submarinele viitorului. În prezent, în Europa, doar Franța, Marea Britanie și Rusia dețin astfel de capacități, însă oficialii italieni consideră că este momentul ca Roma să adopte o atitudine vizionară în acest domeniu.

Inovație sub presiune: Lecțiile din Ucraina și revoluția comunicațiilor subacvatice

Dincolo de ambițiile nucleare, Fincantieri își îndreaptă atenția către tehnologiile fără echipaj, inspirându-se din dinamica războiului din Ucraina. Folgiero a evidențiat faptul că interesul principal nu rezidă neapărat în construcția dronelor de suprafață, ci în sistemele sofisticate de comandă și control. Abilitatea de a menține legături satelitare sigure în zone fără acoperire telecom reprezintă lecția esențială preluată de pe frontul ucrainean. În acest sens, compania colaborează deja pentru integrarea tehnologiilor wireless în dronele subacvatice destinate protecției infrastructurii critice, un sector considerat esențial pentru securitatea maritimă modernă.

O singură flotă pentru Europa: Colaborarea multinațională prin programul corvetei europene

O altă prioritate pe agenda constructorului italian este consolidarea cooperării la nivel continental pentru a evita duplicarea costurilor de cercetare și producție. Programul Corvetei Europene de Patrulare (EPC), care implică Italia, Franța, Spania și Grecia, este oferit ca exemplu de succes în armonizarea cerințelor militare. Conform conducerii Fincantieri, standardizarea platformelor navale este singura cale logică pentru viitor, argumentând că nu există „valuri italiene sau franceze”, ci un singur mediu maritim care necesită soluții comune. Această abordare colaborativă urmărește să creeze nave interconectate, capabile să opereze eficient în cadrul unei arhitecturi de apărare europene integrate.

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv9 ore ago

Fier vechi, morți noi: cum poate un cablu furat să bage un tren întreg în pământ

„Doar fier vechi”, zic hoții. „Doar zeci de morți potențiali”, zice realitatea Știați că un accident feroviar cu zeci de...

Exclusiv9 ore ago

Șantierul Naval Mangalia, scos la mezat ca iaurtul expirat: 184 de milioane, fără clienți. SAFE pe hârtie, FAIL în realitate

Licitație de 184 de milioane, zero cumpărători. Șoc și groază la… cine nu știa? Prima licitație pentru vânzarea Șantierului Naval...

Exclusivo zi ago

„Purul adevăr” al chestorului Drăgan: cum se împuternicește Minciuna și se desemnează Nerușinarea

„Poliție aservită”, conferință disperată: Drăgan iese la tablă cu „purul adevăr” Pe 22 mai 2026, după investigația Recorder „Poliție aservită”,...

Exclusivo zi ago

Europa descoperă, brusc, că pedofilia există. Breaking news după zeci de ani de somn la Bruxelles

UE se trezește la realitate: „Hai să mai facem o directivă!” Consiliul Uniunii Europene și Parlamentul European s-au prins, în...

Exclusiv2 zile ago

De la „Frumușelu’ Sifon” la Maneliadă pe Bulevard: cum se eliberează trotuarul doar când vor clanurile, nu IPJ Prahova

Centrul Ploieștiului, teritoriu de clan: „Prestij” la vedere, legea pe mod invizibil În buricul Ploieștiului, acolo unde primăria vinde pliante...

Exclusiv2 zile ago

Mame cu pistol la brâu, drepturi la coadă: cum își bate statul joc de femeile din uniformă

Statul-Glumeț: „Eroi în stradă, restul… vedem la pensie!” Ani la rând, oamenii în uniformă – militari, polițiști și funcționari publici...

Exclusiv2 zile ago

Veto constituțional pentru transparența în instanțe: CCR blochează tentativa de a „simplifica” hotărârile judecătorești

Într-o decizie crucială pentru sănătatea sistemului de justiție din România, Curtea Constituțională a tăiat elanul legislativ care amenința să transforme...

Exclusiv4 zile ago

O feuda numită MEDAT: cumetrie, falsuri și caracatița bugetarilor de lux sub mantia lui Irineu Darău (USR)

Caracatița bugetarilor de lux din MEDAT: cum „biblioteca” USR s-a transformat în manual de feudalism digital În seria „Prezentul fără...

Exclusiv4 zile ago

Prahova sub talpa clanurilor: Polițiști cu dosare la comandă, interlopi cu protecție la purtător

Băieți „deștepți” în plină criză: Când interlopii cred că-i doare statul la bască (aici) Chiar dacă ziarul nostru de investigații,...

Exclusiv4 zile ago

Bebe-chestorul și CIRP-ul de buzunar: cum a ajuns Drăgan stăpân pe informarea publică a Poliției Române

Răspunsuri în bătaie de joc de la CIRP Sindicatul Diamantul aruncă public în aer o situație care, în orice stat...

Exclusiv4 zile ago

„Prestij” cu reacție întârziată: după ani de Maneliadă în centru, IPJ Prahova scoate din joben… 4 percheziții

De la restaurant „de fițe” la fief de clan: Prestij, ringul protejat din buricul Ploieștiului În centrul Ploieștiului, la doi...

Exclusiv5 zile ago

Catedrala ipocriziei reformiste: Cum „reorganizarea către eficiență” ascunde dublă semnătură și epurări la Ministerul Economiei/ Documente

Șase luni de mandat și o postare mesianică: Când PR-ul jubilează, legalitatea șchiopătează – Între discursul despre meritocrație și realitatea...

Exclusiv5 zile ago

Secret de serviciu la frontieră: cum păzește Poliția de Frontieră hârtiile mai abitir decât granița

„Cultura grănicerului comunist” trăiește bine-mersi în 2026 V-am mai spus: Poliția de Frontieră este mult, mult mai înapoiată decât Poliția...

Exclusiv5 zile ago

Poliția fără curent: Șefii se ascund în birouri, iar agenții fug de cuțitar prin intersecție

Scenă de groază și comedie neagră în Capitală Conducerea Poliției Române este responsabilă și, în egală măsură, vinovată pentru scenele...

Exclusiv5 zile ago

Coca-Cola Ploiești – O nouă eră în reciclarea “transparentă”: cum se reciclează banii, nu doar sticlele

O nouă zi, aceeași mizerie: Coca-Cola Ploiești “salvează planeta” pe banii fraierilor Într-o lume în care toți pozează în campioni...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv