Featured
Armata SUA accelerează producția aeronavei de asalt cu rază lungă de acțiune FLRAA, impărțind riscurile cu Bell
Armata SUA dorește să reducă timpul dintre primirea prototipurilor MV-75 Future Long-Range Assault Aircraft (FLRAA) și momentul în care producătorul Bell poate începe producția, dar armata nu dorește ca Bell să își asume toate riscurile, potrivit a doi oficiali ai armatei.
Partajarea riscurilor
„Nu dorim să ne asumăm toate [riscurile], nici nu ne așteptăm ca ei să le suporte pe toate”, a declarat reporterilor, pe 15 mai, generalul comandant al Centrului de Excelență al Aviației Armatei, generalul-maior Clair Gill. „Așadar, am ajuns la unele acorduri prin negocieri în ceea ce privește ceea ce considerăm că este un risc partajat adecvat pentru dezvoltarea programului.”
Gill a spus că șeful adjunct al Statului Major al Armatei, generalul James Mingus, și alți lideri au profitat de ocazia oferită de conferința anuală a Asociației de Aviație a Armatei Americane din Nashville, Tennessee, la începutul acestei luni, pentru a se întâlni cu Bell pentru a începe să elaboreze un plan pentru a aduce elicopterele FLRAA în acțiune cât mai curând posibil.
Selectarea Bell V-280 Valor
La sfârșitul anului 2022, armata a selectat aeronava cu rotor basculant V-280 Valor de la Bell ca aeronavă FLRAA pentru a înlocui în cele din urmă mii — dar nu toate — elicopterele UH-60 Black Hawk într-o afacere care ar putea ajunge la 70 de miliarde de dolari. La începutul acestei luni, armata a anunțat planuri de accelerare a producției FLRAA în cadrul Inițiativei de Transformare a Armatei (ATI).
Pentru a face acest lucru, armata și compania au un plan provizoriu în vigoare pentru a trece direct de la prototipuri la producție, prin eliminarea unei părți din timpul de inactivitate în timpul căruia aviatorii zboară cu prototipurile și oferă feedback suplimentar, a declarat pentru Breaking Defense directorul programului FLRAA al Bell, Ryan Ehinger, la AAAA.
Calendarul accelerat
În prezent, a explicat el, compania are un contract pentru a livra șase prototipuri, primul fiind programat pentru livrare în 2027, înainte ca ultimul să fie predat în 2028. Compania ar începe producția la scurt timp după aceea.
Calendarul scurtat ar invita în mod natural mai multe riscuri în program, așa că, pentru a ajuta la atenuarea acestui lucru, armata și Bell se concentrează pe o Revizuire Critică a Proiectului care ar trebui finalizată până la sfârșitul anului sau la începutul anului 2026.
Revizuirea proiectului și atenuarea riscurilor de fabricare
„[Este] foarte important să facem asta corect și am luat toate măsurile necesare pentru a menține rigoarea în proces. … Vorbim despre 40 de revizuiri ale proiectării subsistemelor”, a explicat directorul executiv al programului pentru aviație, generalul de brigadă David Phillips, la aceeași conferință de presă din 15 mai. „Din aceste 40 de revizuiri ale proiectării subsistemelor, ne asigurăm că fiecare îndeplinește cerințele pe care le-am stabilit.”
Echipa se concentrează, de asemenea, asupra riscurilor de fabricare, a adăugat Phillips, și se asigură că prototipurile sunt cât mai aproape de reprezentanții de producție.
„Pe măsură ce avansăm prin acest proces, vom lua decizii inteligente cu privire la unde să investim și de la ce furnizori să începem să cumpărăm lucruri”, a declarat generalul cu o stea reporterilor.
„Împărțim acest risc cu furnizorii și cu echipa Bell pentru a ne asigura că înțelegem ce risc își asumă mergând mai departe și cumpărând materii prime … [ceea ce] nu este la fel de riscant ca construirea efectivă a comportamentului”, a adăugat Phillips.
Intenția, a spus Phillips, nu este de a „lăsa în urmă nicio rigoare”, ci de a se concentra pe producerea unei „platforme sigure, adecvate, eficiente pentru utilizatori”.
Analogii comerciale și riscuri potențiale
Ehinger de la Bell a spus că nu este atât de diferit de o abordare de pe piața comercială și, dacă există o „descoperire” în timpul testării, „ne dăm seama ce să facem … în acel moment”.
Dar există și alte riscuri potențiale: preocupări financiare și potențiale lacune de capacitate. Pentru a ajuta la plata FLRAA, armata oprește achizițiile dronei Gray Eagle de la General Atomics, renunță la Apache AH-64D, oprește o competiție Future Tactical Uncrewed Aircraft System (FTUAS), posibil încheind dezvoltarea de către General Electric a Programului de îmbunătățire a motoarelor cu turbină (ITEP) și poate reduce cantitatea de High Accuracy Detection and Exploitation System (HADES).
Implicații politice și angajamentul armatei
Acest tip de zguduire dramatică a lăsat oficialii din industrie nervoși cu privire la viitor — de înțeles, potrivit lui Gill.
„Multe dintre motivele pentru care luăm decizii sunt din cauza schimbărilor politice”, a spus generalul cu două stele. „Aceasta este realitatea sistemului nostru guvernamental. Și, prin urmare, s-ar putea să ne deplasăm pe o cale timp de câțiva ani și lucrurile se schimbă. Lumea se schimbă. Se întâmplă războaie.”
„În cazul Future Long-Range Assault Aircraft, cred că armata a fost foarte clară acum, suntem 100% angajați în acest sens și ne-am angajat să-l accelerăm”, a adăugat el mai târziu. „Vor merge să găsească bani suplimentari pentru a-și da seama cum să accelereze acel program. Nu am nicio idee ce se va întâmpla peste cinci ani.”
Exclusiv
Constanța, tărâmul absurdității polițienești: Subalterni hărțuiți pentru o virgulă, sefi absolviți de lege!
Pregătiți-vă pentru o poveste desprinsă parcă dintr-un film prost, dar care, din păcate, este cruda realitate din inima Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Constanța! Sindicatul Europol trage semnalul de alarmă, denunțând un dublu standard atât de grosolan încât ar putea rupe orice balanță a justiției. Sub bagheta „măiastră” a împuternicitului inspector-șef, chestorul Mototolea, Poliția Constanța s-a transformat într-o veritabilă fabrică de abateri disciplinare… dar numai pentru „pleavă”!
Dictatura arbitrariului: Vânătoarea de vrajitoare a lui Mototolea
De când Mototolea a urcat pe tron, IPJ Constanța a devenit un teren minat pentru agenții și ofițerii de execuție. Zeci de cercetări disciplinare au fost declanșate pentru motive atât de puerile și ridicole, încât te întrebi dacă nu cumva scopul real e să se distreze șefimea pe seama subalternilor. Nu, scopul e mult mai sinistru, avertizează Europol: intimidare pură, control dictatorial și hărțuirea nemiloasă a oricărui polițist care îndrăznește să gândească sau, Doamne ferește, să critice sistemul!
Colegi terorizați sunt cercetați pentru că nu au răspuns „în termene scurte”, stabilite arbitrar de șefi, deși se încadrau perfect în termenul legal de 30 de zile. Alții, că au avut tupeul să se odihnească în timpul liber sau pentru că n-au amendat la foc automat, ci au avut decența să aprecieze, justificat, că o amendă nu se impunea. Halal rigurozitate, domnule chestor! Sau e doar o metodă eficientă de a scurge vlaga din coloana vertebrală a subalternilor?
Cazul „semnăturii fantomă”: O lecție de impunitate pentru doamna director
Dar, stai să vezi apogeul cinismului! Pentru a demasca pretinsa „rigurozitate”, Sindicatul Europol a testat sistemul. Au formulat o sesizare împotriva celei mai unice, dar și mai inutile, funcții din Poliția Română: directorul administrativ, comisar-șef de poliție Carmen Șerbănescu. O poziție fantomă, fără nicio legătură cu munca reală de poliție, inventată parcă pentru a justifica un salariu și a oferi o umbrelă protectoare.
Și ce-au descoperit? Că stimabila doamnă Șerbănescu, un veritabil expert în birocrație „creativă”, semna documente „cu bețișorul”! Adică, fără să-și menționeze gradul, numele sau funcția. O capodoperă de analfabetism birocratic, o batjocură la adresa normelor elementare (OMAI nr. 118/2021) pe care sute de polițiști „mici” le încalcă și sunt aspru sancționați.
Legea pentru fraieri: Cum este spălată rufele murdare de la vârf
Ce s-a întâmplat când conducerea Poliției Române a fost sesizată de Europol? S-a declanșat o anchetă riguroasă, nu? Hahaha! O glumă bună! Legea (art. 6 alin. (3) din HG nr. 725/2015) îl OBLIGA pe șeful Poliției Române să demareze cercetarea prealabilă. Dar, surpriză! Legea e pentru proști! Doamna director a fost doar „responsabilizată”! Adică i s-a șoptit: „Semnează corect pe viitor, draga mea, că ne facem de râs!”. Nicio cercetare, nicio consecință, nicio scuză!
Același Cod Penal al „semnăturii cu bețișorul” care aruncă în cercetare disciplinară sute de agenți, devine o simplă „recomandare” pentru un șef cu stele pe umăr. Aceeași doamnă Carmen Șerbănescu este și cea care, cu o aroganță demnă de o dictatoare, a declarat că instituția nu este obligată să asigure apă curentă și dușuri pentru polițiștii care se antrenează. Deci, după ce transpiră la pregătirea fizică obligatorie, ca niște vite, trebuie să se ducă direct în stradă, în uniformă, mirosind a transpirație. Igiena, o altă normă pentru fraieri, se pare!
Controlul Intern: Fantoma care albește infractorii cu stea
Această poveste e dovada irefutabilă că normele disciplinare sunt un instrument de control și de intimidare, aplicat exclusiv „celor mici”. Când greșesc șefii, nu numai că nu suportă consecințe, dar nici măcar nu fac obiectul unei simple cercetări.
Și cine e „eroul” care face posibilă această mascaradă? Direcția Control Intern, condusă de comisarul-șef Ionică Iulian! Un „maestru” al spălării rufelor murdare, care, culmea, a fost prins băut la volan și n-a fost cercetat disciplinar! O veritabilă garanție a impunității pentru protejații sistemului. El este albul de rufe al șefimii, cel care șterge cu buretele orice pată de corupție sau incompetență de la vârful ierarhiei.
În fața acestei farse sinistre, Sindicatul Europol nu a stat cu mâinile în sân. A sesizat conducerea MAI, sperând, probabil, la o minune. Că poate, undeva, pe la București, se mai găsește o brumă de justiție și cineva va observa cum șeful Poliției Române și-a încălcat obligația legală, acoperind o situație abuzivă. Poate se va observa și tratamentul diferențiat, demn de un regim totalitar, aplicat polițiștilor de rând față de „luminile” cu funcții de conducere.
Până atunci, la Constanța, legea pare să aibă ochelari de cal, văzând doar în jos, niciodată în sus! (Sava N.).
Featured
Lecția de transparență de la IPJ Ilfov: SIDEPOL validează acordarea sporurilor de performanță, fără nereguli
La sediul Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Ilfov a avut loc o ședință crucială de analiză, conform dispozițiilor S/7/2018, menită să valideze propunerile de acordare a majorării salariale de până la 50% din salariul de funcție/bază, destinate recompensării lucrărilor de excepție și misiunilor speciale. Ceea ce ar fi putut fi un teren fertil pentru speculații și nemulțumiri, s-a transformat, în opinia sindicatului, într-un exemplu de corectitudine.
SIDEPOL confirmă: O sedință „legală, corectă și transparentă”
Președintele Sindicatului Democratic al Polițiștilor SIDEPOL Ilfov a participat la ședință și a monitorizat procesul îndeaproape. Concluzia oficialului sindical a fost una categorică: întâlnirea s-a desfășurat „în condiții de legalitate, corectitudine și transparență”. Această validare din partea unei organizații sindicale renumite pentru vigilența sa reprezintă un semnal puternic în ceea ce privește buna guvernanță la nivelul IPJ Ilfov.
Meritul, unicul criteriu: Fără intervenții în acordarea sporurilor
Un aspect fundamental subliniat de SIDEPOL vizează modul în care au fost generate propunerile. Acestea au fost formulate „exclusiv de către șefii de subunități și șefii polițiilor orășenești”, având la bază „criterii strict legate de performanța profesională a personalului”. Mai mult, conducerea unității a avut un rol pur consultativ, analizând notele de fundamentare, dar „fără a exista intervenții directe sau imixtiuni în formularea propunerilor”, fapt ce garantează o decizie bazată pe merit, nu pe influențe.
O istorie de vigiliență: Când nereguli Nu există, SIDEPOL o spune
SIDEPOL își consolidează reputația de gardian al drepturilor polițiștilor prin modul transparent în care a acționat și în acest caz. Organizația a precizat că, de-a lungul timpului, a fost un „pionier” în sesizarea neregulilor și abaterilor constatate în alte unități, informând prompt membrii și publicul. „Cu siguranță am fi făcut-o și de această dată, dar din fericire nu a fost cazul”, a declarat reprezentantul SIDEPOL, adăugând că acest lucru este „dovada vie a faptului că unde legea și principiile sunt respectate, organizația noastră va menționa acest aspect fără rezerve și obiectiv.”
Angajamentul rămâne: SIDEPOL, ochiul ager la drepturile polițiștilor
Chiar și în absența neregulilor, SIDEPOL reconfirmă angajamentul său ferm: „rămâne prezent, vigilent și implicat”, asigurându-se că „drepturile polițiștilor sunt respectate și că procedurile se desfășoară în mod corect și legal.” Această atitudine proactivă vizează menținerea standardelor de profesionalism și etică în cadrul instituției, în beneficiul întregului corp de poliție. (Irinel I.).
Anchete
Marfă contrafăcută de peste un milion de lei, confiscată la Giurgiu: „Blitz” al Poliției de Frontieră pe ruta Turcia-România
Polițiștii de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră (ITPF) Giurgiu au dat o lovitură semnificativă comerțului ilicit cu produse contrafăcute. În urma unor controale de amploare efectuate asupra mai multor autocare, au fost descoperite și confiscate nu mai puțin de 3.321 de articole vestimentare, încălțăminte, produse de marochinărie și parfumuri, toate purtând însemnele unor mărci celebre, dar suspecte de a fi false.
Operațiune „BLITZ” pe DN5: Autocare vizate de Poliția de Frontieră
Acțiunea, descrisă drept una de tip „BLITZ”, a fost desfășurată de polițiști din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu – Sectorul Poliției de Frontieră Giurgiu și Serviciul Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu. Ei au oprit pentru control, pe Drumul Național 5 (DN5), mai multe autocare ce efectuau curse pe ruta Turcia-România, o rută cunoscută pentru traficul de mărfuri.
Mii de produse false, fără documente de proveniență
În urma verificărilor minuțioase efectuate în mijloacele de transport, forțele de ordine au descoperit impresionanta cantitate de 3.321 de articole. Acestea includeau de la haine și încălțăminte până la genți și cosmetice, toate purtând siglele unor mărci protejate, indicând o suspiciune puternică de contrafacere. Bunurile aparțineau unor cetățeni români, turci și sârbi, cu vârste cuprinse între 37 și 52 de ani, care nu au putut prezenta niciun document legal de proveniență pentru marfa transportată.
Prejudiciu uriaș și consecințe penale: Valoare estimată la 1,2 milioane de lei
Valoarea totală a mărfurilor descoperite a fost estimată la aproximativ 1.276.000 de lei, dacă acestea ar fi fost comercializate ca produse de marcă autentice. Toate articolele au fost ridicate de polițiștii de frontieră în vederea continuării cercetărilor și au fost depozitate în Camera de Corpuri Delicte a instituției.
Autoritățile au demarat cercetări pentru săvârșirea infracțiunii de „punere în circulație a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice sau similare și care îl prejudiciază pe titularul mărcii înregistrate”. La finalizarea investigațiilor, unitatea de parchet competentă va propune soluțiile legale în fiecare caz.
ITPF Giurgiu reiterează angajamentul de a desfășura permanent activități, în cooperare cu instituțiile partenere, pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale, asigurarea securității frontierelor și protejarea drepturilor de proprietate intelectuală, consolidând astfel lupta împotriva comerțului cu produse contrafăcute. (Paul D.).
-
Exclusivacum 3 zileClanul contabililor fericiți” din Boldești-Scăeni: Cifra de afaceri a rudei, profitul din banii publici!(I)
-
Exclusivacum 5 zileCircul de la Ploiești: Poliția Locală Ploiesti, azilul „ospătarilor” și coșmarul paraclinicilor politic activi – Statul de drept, în vacanță la „Revelion”!
-
Exclusivacum 3 zileIPJ Prahova: „Clanul nod în papură” – Când moralitatea e o păpușă gonflabilă și poliția, o afacere de „famiglie”!
-
Exclusivacum 5 zilePenitenciarul Giurgiu: Unde „spionii” au rămas fără baterii, iar informațiile critice mor pe drumul spre sefi
-
Exclusivacum 2 zileIPJ Prahova: „Clanul nod în papură” contra adevărului! Când amenințările legale vin de la… analfabeții juridici în uniformă!
-
Exclusivacum 5 zileSCANDAL NAȚIONAL! „LEGEA MARIO”: FARSA MACABRĂ A STATULUI ROMÂN! CUM NE-A MĂCELĂRIT COPIII, APOI NE VINDE PEDEPSE PENTRU PROPRIA-I INCOMPETENȚĂ!
-
Exclusivacum 3 zileVărbilău S.A. – Apă fără acte, balastieră cu acte, iar candidații se dau fecioare politice”
-
Exclusivacum 2 zile„Il Capo”, milionar din evaziune? Fiscul ii pune dosarul la „fond”, White Tower așteaptă!



