Anchete
Controversele vaccinării obligatorii: Indignare în rândul medicilor și scăderea încrederii în vaccinuri
S-a întors retorica din pandemie, iar acum se forțează vaccinarea obligatorie, dezvăluie Cotidianul Național într-un articol semnat de jurnalista Claudia Marcu. Afirmațiile președintelui Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS), dr. Valeria Herdea, referitoare la necesitatea introducerii vaccinării obligatorii, au stârnit indignarea medicilor din țară.
Dr. Oana Secară susține că scăderea încrederii în vaccinuri este o consecință firească a modului neprofesionist în care s-au realizat studiile pentru vaccinul COVID-19. De asemenea, ea subliniază că vaccinurile destinate românilor ar trebui produse în România, invocând un principiu de siguranță națională.
Retorica vaccinării obligatorii a fost reafirmată de dr. Valeria Herdea, care a subliniat scăderea ratei vaccinării anti-rujeolică la 70% și a făcut apel la responsabilitatea părinților: ”Fiecare dintre noi a avut o șansă să fie vaccinat și protejat atunci când era copil. Ţine doar de noi să ne vaccinăm copiii, pentru a le da dreptul să crească sănătoși”, a afirmat aceasta.
În replică, dr. Oana Secară a amintit că vaccinurile au fost produse, până în anul 2002, în România, la Institutul Cantacuzino, și erau mult mai puține decât cele existente acum. Ea argumentează că o unitate de producție națională ar trebui să fie controlată de autoritățile române pentru a se asigura că produsele sunt verificate de organizații independente și că nu conțin elemente contaminante.
Dr. Secară a adăugat că vaccinurile nu ar trebui să vină din import, considerând că sănătatea publică legată de vaccinuri este o problemă strategică de siguranță națională. Ea a exprimat îngrijorări legate de vaccinurile disponibile pe piața internațională, care sunt deja contestate de experți din medicina și farmacie din SUA și Canada, care susțin că nu se respectă standardele de testare.
Încrederea publicului în sistemul medical a scăzut semnificativ, în special după campania de vaccinare anti-COVID-19, care a fost percepută ca fiind insuficient fundamentată. Dr. Secară sugerează necesitatea unui moratoriu, o amânare a vaccinării obligatorii, până când specialiștii din România pot realiza studii aprofundate asupra vaccinurilor disponibile.
Această situație reflectă tensiunile actuale în dezbaterea referitoare la vaccinurile obligatorii și la încrederea publicului în sistemul de sănătate. Dacă ai nevoie de informații suplimentare sau dorești să discutăm mai în profunzime despre acest subiect, te rog să îmi spui!
Anchete
Verdict final în cazul procurorului Alin Mocioi: Cariera în magistratură se incheie după decizia ÎCCJ!
Anchete
CSM își alege conducerea pentru 2026: Tradiția invinge suspansul, fără contracandidați
Anchete
Hidroelectrica, gigantul bursier, fără conducere permanentă: Selecția CEO, un eșec răsunător
Hidroelectrica, cea mai valoroasă companie listată la Bursa de Valori București, a confirmat miercuri seara, printr-un anunț oficial transmis investitorilor, eșecul procedurii de selecție pentru funcția de director general (CEO). Decizia validă informațiile anterioare vehiculate pe surse, inclusiv de către Mediafax, și subliniază dificultatea gigantului energetic de a identifica un lider pe măsura exigențelor.
Un proces riguros, un rezultat neașteptat
Procedura de recrutare, desfășurată conform rigorilor Ordonanței de Urgență a Guvernului 109/2011 privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice – o obligație legală pentru companiile cu capital majoritar de stat – a fost supervizată de un expert independent. Raportarea oficială arată că acesta a finalizat evaluarea candidaților fără a propune, însă, nicio persoană pentru numire în funcție.
Standarde inalte, niciun candidat la inălțime
Analiza detaliată a inclus declarații de intenție și interviuri, bazate pe criterii clar definite anterior. Cu toate acestea, în ședința din 26 noiembrie 2025, Consiliul de Supraveghere a Hidroelectrica a constatat că niciunul dintre candidații rămași în cursă nu corespundea pe deplin cerințelor funcției de director general, având în vedere contextul operațional și strategic actual al companiei. „Menținerea standardelor de competență este o obligație legală, nu o opțiune”, se arată în comunicatul transmis de companie, care reiterează angajamentul pentru o „guvernanță solidă, transparentă și performantă”. Menționăm că procesul inițial a vizat atât funcția de director general, cât și pe cea de director financiar, însă niciun candidat nu a îndeplinit criteriile impuse.
Pe muchie de cuțit: Reluarea de urgență și conducerea interimară
Ca urmare a acestui eșec, Consiliul a decis reluarea imediată a procedurii de selecție, într-o cursă contra-cronometru pentru identificarea viitorilor CEO și CFO. Pentru a asigura continuitatea operațională, Hidroelectrica va menține măsurile interimare de conducere, atât pentru poziția de director general, cât și pentru cea de director financiar, până la finalizarea noii proceduri. Decizia Consiliului a survenit cu doar două zile înainte de termenul oficial de finalizare a selecției, stabilit pentru 28 noiembrie. Potrivit informațiilor Mediafax, doi candidați rămăseseră în cursa finală: Mihai Aniței și Radu Ioan Constantin.
Context tulbure: Scăderi de producție și schimbări de management
Acest moment delicat se înscrie într-un context complicat pentru Hidroelectrica. Primele nouă luni din 2025 au marcat o scădere atât a producției, cât și a profitului net, rezultate influențate de condițiile meteorologice nefavorabile și de o serie de schimbări succesive de management. Aceste turbulențe au fost, de asemenea, corelate cu cerințele de reformă impuse prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), adăugând presiune suplimentară asupra companiei de stat, care rămâne un pilon strategic al economiei românești. (Irinel I.).
-
Exclusivacum 5 zilePenitenciarul Târgșor: UN NOU ÎNCEPUT DEZVĂLUIT! Interviu EXCLUSIV și reportaj incendiar cu Adrian Grigoroiu, liderul EQUITAS – Marca Incisiv de Prahova
-
Exclusivacum 4 zileSINAIA, MONARHIA ABSOLUTĂ MARCA OPREA: Sora „impăratului” cade în cap, Prefectul se „trezește” la Parchet, iar PNL Prahova fierbe în suc propriu!
-
Exclusivacum 4 zileLegea pumnului în gură la SAS: Cum a devenit „vagabond” un delict de 20% din salariu, sub privirea ironică a manualului de Mobbing al MAI! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș
-
Exclusivacum o ziCircul macabru al absurdității la Poliția Capitalei: SAS-ul bâjbâie, sefii manelizează, iar adevărul e declarat „delict”! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș
-
Exclusivacum 3 zilePrahova, tărâmul reîncarnării: „Metoda Portocală” revine, dar acum e sub licență politică!
-
Featuredacum 4 zileScandal de proporții la vârful Poliției Române: Sindicatul Diamantul cere DNA să ancheteze o mușamalizare de patru ani
-
Exclusivacum 4 zileCIRCUL JUSTIȚIEI ROMÂNE: Dosarul POP IONUȚ-COSTIN, RECLASAT LA CATEGORIA „PROBLEME REZOLVATE… DE NOI” – CHIAR ȘI CU INSTANȚA LA UȘĂ!
-
Exclusivacum 4 zileJustiția Română: Spectacolul absurd continuă! Procuratura clasează, justificând incălcări flagrante! moștenitorii, nu morții, plătesc biletul!



