Anchete
O plecare ciudata din magistratura va avea loc peste cateva zile
Si spunem ca este ciudata intrucat vorbim despre un judecator care nu cu mult timp in urma s-a aflat in cursa pentru a fi printre cei care conduc sistemul judiciar, dezvaluie Lumea Justitiei.
La Sectia pentru judecatori a CSM a ajuns cererea de eliberare din functie formulata de judecatorul Voicu Ionel Puscasu (foto), de la Tribunalul Hunedoara. Atentie, este insa vorba despre o cerere de eliberare din functie nu prin pensionare, ci prin decizie. Interesant este ca demisia are loc putin peste un an de la momentul la care Voicu Ionel Puscasu a participat la alegerile pentru actualul CSM, intrand chiar in faza finala, cea de pe tara. Tocmai de aceea spunem ca gestul judecatorului Puscasu este unul ciudat, dar speram ca decizia sa nu fie cauzata de motive care sa nu ii mai permita sa-si continue activitatea in magistratura, si sa fie vorba doar despre o schimbare in cariera. (Irinel I.).
Anchete
Penitenciarul Mioveni: Oază de speranță și punte către reintegrare – Un model de implicare comunitară și transformare umană!
Anchete
Verdict final în cazul procurorului Alin Mocioi: Cariera în magistratură se incheie după decizia ÎCCJ!
Anchete
CSM își alege conducerea pentru 2026: Tradiția invinge suspansul, fără contracandidați
-
Exclusivacum 5 zileSINAIA, MONARHIA ABSOLUTĂ MARCA OPREA: Sora „impăratului” cade în cap, Prefectul se „trezește” la Parchet, iar PNL Prahova fierbe în suc propriu!
-
Exclusivacum 2 zileCircul macabru al absurdității la Poliția Capitalei: SAS-ul bâjbâie, sefii manelizează, iar adevărul e declarat „delict”! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș
-
Exclusivacum 5 zileLegea pumnului în gură la SAS: Cum a devenit „vagabond” un delict de 20% din salariu, sub privirea ironică a manualului de Mobbing al MAI! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș
-
Exclusivacum 14 oreIPJ Prahova: Circul ielelor, trompeților și „ofițerilor” reciclați! Balul mascat al incompetenței atinge noi culmi de patos!
-
Exclusivacum 4 zilePrahova, tărâmul reîncarnării: „Metoda Portocală” revine, dar acum e sub licență politică!
-
Featuredacum 5 zileScandal de proporții la vârful Poliției Române: Sindicatul Diamantul cere DNA să ancheteze o mușamalizare de patru ani
-
Exclusivacum 5 zileCIRCUL JUSTIȚIEI ROMÂNE: Dosarul POP IONUȚ-COSTIN, RECLASAT LA CATEGORIA „PROBLEME REZOLVATE… DE NOI” – CHIAR ȘI CU INSTANȚA LA UȘĂ!
-
Exclusivacum 5 zileJustiția Română: Spectacolul absurd continuă! Procuratura clasează, justificând incălcări flagrante! moștenitorii, nu morții, plătesc biletul!




