Administratie
Comitetul de Legătură Internațională al Organismelor Militare Sociale (CLIMS) oferă variante accesibile pentru întreg personalul MApN, civili și militari, împreună cu familia
Dacă vrei să te duci la plajă în Italia, Spania sau Grecia, să vizitezi muzeele din Praga, Budapesta sau Paris, ori să schiezi în Alpi, Comitetul de Legătură Internațională al Organismelor Militare Sociale (CLIMS) oferă variante accesibile pentru întreg personalul MApN, civili și militari, împreună cu familia.

CLIMS este cea mai mare organizație militară socială care facilitează petrecerea concediilor de odihnă ale angajaților din Ministerul Apărării în cele 12 țări membre: Belgia, Bulgaria, Franța, Germania, Italia, Polonia, Portugalia, Republica Cehă, Spania, Ungaria, România și Grecia. Este alternativa internațională pentru InfoCazare. Opțiunile sunt atât pe timp de vară, cât și pe timp de iarnă.
Nu e un simplu tratat pus pe hârtie. Este modalitatea concretă de a pune în practică o diplomație în domeniul militar-social.
Ce poate fi mai vizibil decât să îți pui la dispoziție locațiile și țara pentru ca partenerii să-ți cunoască valorile culturale, gastronomice, sociale, explică președintele organizației, colonel Cozmin Marinescu.
Fiind cu circuit închis, locațiile oferă siguranță militarilor și familiilor acestora, ocazia (nu obligativitatea) de a socializa cu militari străini, iar costurile sunt sub prețul pieței. CLIMS oferă cazare cu mic dejun, demipensiune sau all inclusive și posibilitatea de a participa la un program social. Condițiile de cazare depind de locație. Pot fi hoteluri și cămine militare sau hoteluri civile închiriate. Cele 12 țări au un model de organizare diferit. Sunt anumite țări, mai ales cele din partea de est, în care structurile se află în componența Ministerului Apărării. Sunt și țări care funcționează cu niște structuri mixte și oferă cazare în resorturi închiriate și aflate în coordonarea Ministerului Apărării. Mă refer la Belgia, Franța, Germania. Belgia, de exemplu, are un hotel închiriat în Creta.
MApN pune la dispoziție militarilor străini interesați de un concediu în România hotelul Haiducului, din București, cazare în Predeal, Sinaia și Sibiu, pentru munte, Cap Aurora și Mangalia, pentru mare. Avem spații special destinate, în toate locațiile pe care vi le-am enumerat și avem în jur de 600 de cereri, în acest an. Singurul lucru pe care nu îl oferă CLIMS este transportul.
Care sunt pașii de urmat în vederea obținerii concediilor prin CLIMS?
Organizația se întrunește de două ori pe an. După aceste reuniuni, țările pun pe masa partenerilor ofertele lor, perioade, prețuri. Noi centralizăm și trimitem structurilor din Ministerul Apărării Naționale (marilor unități, unităților, structurilor centrale) care aduc la cunoștință personalului din subordine
oferta noastră. În cazul în care se întrerupe undeva acest flux, angajatul MApN poate solicita oferta CLIMS la structura de personal. O altă variantă este să solicitați oferta direct de la organizație, printr-un mail la officeclims@mapn.ro.

Aplicantul alege din acea ofertă, face un raport către comandantul CLÎ, ce ajunge la biroul CLIMS, care face demersul la partenerul străin. Dacă răspunsul este favorabil, și în principiu este, aplicantul completează un formular de rezervare pentru soție și copiii pe care-i are în întreținere, partenerul emite un voucher, iar aplicantul, împreună cu familia și voucher-ul, se prezintă la recepția hotelului respectiv și plătește.
Trebuie să țineți cont de faptul că pentru un concediu în plin sezon în cea mai populară stațiune din Grecia ar fi bine să aplicați încă de când primiți oferta, fiindcă cererea este mare. Ca la orice agenție de turism, ofertele bune se termină repede.
Istoric și activități
CLIMS s-a format în 1975. A avut patru țări fondatoare: Belgia, Franța, Germania și Olanda, care au decis, la un moment dat, să se întâlnească periodic, pentru a stabili acorduri bilaterale ca militarii să-și poată petrece concediile în facilitățile puse la dispoziție de ministerele apărării din țările membre. România a devenit membru cu drepturi depline în 2005.
De când România a devenit țară membră până în prezent, avem în jur de 30.000 de militari care au beneficiat de acest program. În acest an, cred că depășim un număr de 3.000 de militari care și-au exprimat opțiunea.
În 2019, a fost ales președinte al organizației colonelul Cozmin Marinescu, pentru două mandate consecutive, urmând să predea ștafeta în septembrie. A fost un mandat greu, pentru că a fost acel moment al pandemiei care a scurtcircuitat activitatea. Imediat după pandemie, anumite țări au folosit spațiile pentru cazarea celor care au avut COVID și care urmau tratament. Războiul din Ucraina aș spune chiar că are o influență pozitivă asupra activității CLIMS. Locațiile noastre, acordând acest circuit închis, îi fac pe militari să renunțe la nivelurile de standard foarte ridicate din marile resorturi Ultra All Inclusive, pentru a merge în siguranță cu familia.
Începând din 2003, în fiecare an, CLIMS organizează Taberele Internaționale de Tineret, prin rotație, destinate copiilor de militari, între 15 și 17 ani. România organizează pentru prima dată, la Sibiu, în cadrul Academiei Forțelor Terestre, , în perioada 29 iulie-12 august. Este o provocare pentru mine, ca președinte. Avem înscriși 200 de copii. Avem un stat numeros pus la dispoziție de Comandamentul Logistic Întrunit, iar AFT ne-a pus la dispoziție toate spațiile. Principalele obiective sunt să exerseze o limba străină, pentru că se vorbește numai în engleză, și abilitățile de echipă, pentru că sunt tot felul de concursuri interactive în cadrul taberei.(A. Crisan).
Mai multe informații despre organizație și ofertele acesteia puteți afla accesând site-ul www.clims.eu
Administratie
MAI mobilizează peste 24.000 de oameni pentru minivacanța de 1 Decembrie: Siguranță maximă pe fondul alegerilor!
Ministerul Afacerilor Interne (MAI) anunță o mobilizare masivă a forțelor pentru minivacanța de 1 Decembrie, Ziua Națională a României. Peste 24.000 de angajați vor fi prezenți zilnic pe teren, având ca misiune asigurarea ordinii publice, fluidizarea traficului și intervenția rapidă în situații de urgență. Anunțul a fost făcut astăzi, din Centrul Național de Conducere Integrată al MAI, într-un context marcat și de campania electorală pentru alegerile locale parțiale din 7 decembrie 2025.
1 Decembrie, sub ochiul vigilent al legii: Un efort național pentru siguranță
Eforturile structurilor MAI se vor concentra în stațiunile turistice, zonele de agrement și în locurile unde se anticipează o prezență numeroasă a publicului. Peste 400 de manifestări publice sunt programate la nivel național, cele mai ample evenimente fiind așteptate în București și Alba Iulia, puncte fierbinți ale celebrării Zilei Naționale. Echipajele MAI sunt pregătite să prevină faptele antisociale și să ofere un răspuns prompt oricărei situații neprevăzute, reiterând angajamentul ministerului pentru siguranța cetățenilor.
Campania electorală, monitorizată indeaproape: Incidente minore, fără tulburări majore
Pe fondul campaniei electorale pentru alegerile locale parțiale din 7 decembrie, oficialii MAI au raportat un bilanț liniștitor. Până în prezent, nu au fost semnalate incidente majore, înregistrându-se 11 situații raportate, dintre care 6 au fost confirmate și 3 sunt încă în curs de verificare. Cele 3 manifestări publice cu caracter electoral desfășurate în ultimele zile s-au derulat în condiții de siguranță, fără evenimente care să fi tulburat ordinea publică, demonstrând capacitatea forțelor de ordine de a menține stabilitatea chiar și în perioade sensibile.
Pe drumuri și la frontiere: Siguranța rutieră și controlul fluxului de călători
Pentru siguranța rutieră, echipajele de poliție vor utiliza zilnic aproximativ 300 de aparate radar pe drumurile considerate cu risc ridicat. Acțiunile de control vor continua atât pe timpul zilei, cât și pe parcursul nopții. Conducătorilor auto li se recomandă prudență sporită, adaptarea vitezei la condițiile meteo și pregătirea corespunzătoare a vehiculelor pentru sezonul rece, evitând călătoriile în cazul în care autoturismul nu este echipat adecvat.
La frontiera externă, dispozitivele de supraveghere și control au fost suplimentate. În funcție de valorile de trafic înregistrate, vor fi deschise artere de control suplimentare, până la capacitatea maximă permisă de infrastructura fiecărui punct de frontieră, pentru a facilita fluidizarea traficului de călători.
De la vârful munților la intervenții de urgență: Pompieri și jandarmi montani, gata de acțiune
Turiștii care aleg să petreacă minivacanța în zona montană sunt îndemnați să folosească echipament adecvat sezonului rece și să urmeze exclusiv traseele deschise. Peste 160 de jandarmi montani sunt pregătiți să intervină pentru sprijinirea persoanelor aflate în dificultate, asigurând siguranța celor care se aventurează pe cărările alpine.
La nivel național, aproximativ 5.000 de pompieri sunt în alertă maximă, pregătiți să acționeze în cazul producerii unor incendii, altor situații de urgență sau pentru acordarea primului ajutor medical, consolidând astfel rețeaua de intervenție rapidă.
Apel la responsabilitate: Recomandări pentru o sărbătoare fără griji
Pentru o sărbătoare fără incidente, MAI recomandă cetățenilor să evite consumul excesiv de alcool, să acorde atenție sporită bunurilor personale și să supravegheze permanent copiii în zonele aglomerate. În cazul în care se ivește o nevoie de ajutor, cetățenii sunt încurajați să apeleze cu încredere la polițiștii, jandarmii și pompierii aflați în teren sau să sune la numărul unic de urgență 112.
„Suntem aici pentru siguranța dumneavoastră!”, transmit oficialii MAI, asigurând publicul că toate structurile sunt pregătite să facă față provocărilor acestei minivacanțe. (Paul D.).
Administratie
Operațiune a Poliției de Frontieră: Cinci cetățeni din Bangladesh, opriți în drum spre Schengen, ascunși într-un automarfar!
Administratie
„TELESHOPPING PE CADAVRE” – USR, acuzat că vinde senzori muribunzilor din Ploiești!
O vizită recentă a Ministrului Mediului, Diana Buzoianu, în Ploiești, a degenerat într-un scandal de proporții, generând un editorial virulent în publicația ph.online.ro, intitulat „TELESHOPPING PE CADAVRE. Cum au venit „salvatorii” USR la Ploiești să vândă senzori muribunzilor”. Articolul acuză reprezentanții USR de „cinism” și „abjecție” în fața dramei provocate de poluarea masivă din oraș.
Ploieștiul, otrăvit: Orașul care aștepta salvare, a primit „scuipat în ochi”
Conform ph.online.ro, Ploieștiul a ajuns un „cimitir cu porțile deschise”, unde cetățenii „își așteaptă rândul la secția de oncologie”. După ani de suferință și ignoranță din partea autorităților, care au susținut că „aerul e în parametri”, ploiștenii au sperat la o „minune” odată cu vizita ministrei Diana Buzoianu. În schimb, editorialul susține că au primit „un scuipat între ochi”, un „spectacol de un cinism care îți îngheață sângele în vene, un teatru ieftin cu actori de mâna a doua, veniți să facă bișniță cu suferința umană.”
Un spectacol de cinism: Vizita miniștrilor, „teatru ieftin” cu suferința umană
Jurnalistul Claudia Marcu descrie vizita ca fiind „o insultă premeditată”, acuzând-o pe ministra Buzoianu, o „figură de ceară a politicii #rezist”, că a descins în Ploiești flancată de doi „bodyguarzi la fel de penibili”: deputatul USR Felix Bulearcă și senatorul USR Aurel Oprinoiu, ambii parlamentari de Prahova.
Cele „trei grații” USR-iste au transformat o întâlnire „vitală, la propriu, într-un bâlci ieftin, o demonstrație de dispreț suveran față de viața umană”.
„Teleshopping” pe fond de cancer: Senzori, gadgeturi și o reclamă disimulată
Oamenii prezenți în sală, mulți dintre ei cu dosarele medicale în brațe, așteptau „legi, măsuri de forță, să afle când dracului va opri statul român genocidul lent din Ploiești.” În loc de soluții concrete, echipa Buzoianu & co a deschis proiectorul. Timp de mai bine de jumătate de oră, asistența a fost „obligată să privească o prezentare de tip teleshopping”. Ministra nu ar fi venit să rezolve poluarea, ci să „vândă «mărgele de sticlă» la indigeni”, vorbind despre „nasuri tehnologice, senzori, gadgeturi și aplicații.” Editorialul acuză o „reclamă deșănțată, o plasare de produs pentru firmele private de casă ale partidului, totul ambalat într-un limbaj corporatist grețos.”
Momentul abjecției supreme: „Aici vorbim de inovație, nu de cancerul dumneavoastră!”
Punctul culminant al criticilor este atins în descrierea unei interacțiuni cu publicul. O doamnă, victimă a cancerului, s-a ridicat să pună o întrebare esențială. „Acela a fost momentul în care „bodyguardul” Aurel Oprinoiu, deputat al României (o rușine națională!) a intervenit brutal”, fără a o lăsa să termine. Cu „tupeu de vataf pe moșie, cu o nesimțire greu de privit”, Oprinoiu ar fi repezit-o pe femeie, explicându-i că nu înțelege scopul reuniunii și că ei au venit să prezinte „soluții tehnologice inovatoare”, nu să asculte „jelaniile poporului”. Redacția califică acest gest drept „o patologie morală”, sugerând lipsa totală de empatie a politicienilor USR.
Legislația, uitată: Ministerul Sănătății, acuzat. S-a pasat „mortul”
Întrebată de ce nu se schimbă legislația, care permite valori de poluare de 10 ori mai mari decât normele OMS, ministra Buzoianu ar fi „păsat mortul”, răspunzând că „Asta ține de Ministerul Sănătății”. Editorialul denunță această „spălare pe mâini ca un Pilat din Pont în fustă”, fără nicio vorbă despre modificarea legii, nicio asumare sau vreun termen. În plus, ministra ar fi repetat de cel puțin trei ori că „se grăbește și trebuie să plece”.
„Funda la rahat”: USR, o agenție de marketing acuzată de cinism paroxistic
ph.online.ro concluzionează că evenimentul confirmă un diagnostic dur: „USR a devenit o simplă agenție de marketing”. Sub „poleiala cuvintelor frumoase, a «digitalizării» și a «europenismului», se ascunde un vid imens și o foame de bani pentru firmele prietene”. Partidul este acuzat de „cinism paroxistic”, de „împachetarea” incompetenței și a lipsei de soluții în „termeni pompoși”, de organizarea de „conferințe sterile” și de promovarea de „produse private pe banii și nervii contribuabililor”. Critica este tăioasă: „Poluarea ucide? Nu-i nimic, USR are o firmă care vinde senzori să ne măsoare moartea mai precis! Copiii fac cancer? Nu-i nimic, facem un slide colorat despre asta.”
Unica promisiune: Controale la balastiere, dar gustul amar rămâne
Singura promisiune concretă, considerată o „firimitură aruncată de la masa bogaților”, a fost susținerea controalelor la balastierele ilegale din Prahova și suplimentarea posturilor pentru acestea. Însă, pentru autorii editorialului, gustul amar persistă. Mesajul final este unul de profundă dezamăgire și condamnare: „Ați demonstrat că între plămânii unui copil bolnav și profitul unei firme de „tehnologie”, veți alege întotdeauna profitul. Sunteți nu doar neexperimentați, sunteți profund, iremediabil cinici. Iar istoria acestui oraș nu vă va uita rânjetul de satisfacție pe care l-ați afișat în fața unor oameni care se luptă să trăiască. Rușine e un cuvânt prea blând pentru voi.”
-
Exclusivacum 5 zilePenitenciarul Târgșor: UN NOU ÎNCEPUT DEZVĂLUIT! Interviu EXCLUSIV și reportaj incendiar cu Adrian Grigoroiu, liderul EQUITAS – Marca Incisiv de Prahova
-
Exclusivacum 4 zileSINAIA, MONARHIA ABSOLUTĂ MARCA OPREA: Sora „impăratului” cade în cap, Prefectul se „trezește” la Parchet, iar PNL Prahova fierbe în suc propriu!
-
Exclusivacum 4 zileLegea pumnului în gură la SAS: Cum a devenit „vagabond” un delict de 20% din salariu, sub privirea ironică a manualului de Mobbing al MAI! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș
-
Exclusivacum o ziCircul macabru al absurdității la Poliția Capitalei: SAS-ul bâjbâie, sefii manelizează, iar adevărul e declarat „delict”! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș
-
Exclusivacum 3 zilePrahova, tărâmul reîncarnării: „Metoda Portocală” revine, dar acum e sub licență politică!
-
Featuredacum 4 zileScandal de proporții la vârful Poliției Române: Sindicatul Diamantul cere DNA să ancheteze o mușamalizare de patru ani
-
Exclusivacum 4 zileCIRCUL JUSTIȚIEI ROMÂNE: Dosarul POP IONUȚ-COSTIN, RECLASAT LA CATEGORIA „PROBLEME REZOLVATE… DE NOI” – CHIAR ȘI CU INSTANȚA LA UȘĂ!
-
Exclusivacum 4 zileJustiția Română: Spectacolul absurd continuă! Procuratura clasează, justificând incălcări flagrante! moștenitorii, nu morții, plătesc biletul!



