Featured
Propuneri venite exact de la firul ierbii, nu emanate din birourile MAI unde o serie de șefi au văzut hoți doar la televizor, necesită a fi aduse la cunoștința opiniei publice
Azi, începând cu ora 10:00, la sediul Direcției de Ordine Publică din cadrul IGPR va avea loc o ședință de lucru în cadrul căreia va fi prezentat un proiect de document și a liniilor directoare ce se doresc a fi implementate în dezvoltarea noului concept de ordine publică, dezvaluie sindicatul Europol.
Cu toții cunoaștem că la acest moment efectivele de ordine publică atât din mediul urban cât și din mediul rural sunt decimate ca urmare a valului de mutări, pensionări sau demisii din sistem și nu mai pot asigura un grad de siguranță publică propice existenței și dezvoltării sociale, așa cum ne dorim. Practic, structurile de ordine publică funcționează la acest moment doar din inerție și din devotamentul pe care colegii noștri îl mai au pentru profesia pe care și-au ales-o în urmă cu mulți ani, mai precizeaza sursa citata.
Odată cu operaționalizarea Sistemului Informatic de Monitorizare Electronică, polițiștii de ordine publică au primit noi atribuții, volumul de muncă și timpul necesar a fi alocat acestor activități vor conduce acest segment operativ în colaps, nefiind suficiente cele 642 de funcții preconizate a fi necesare de către IGPR pentru municipiul București și pentru județele Iași, Mureș și Vrancea, ca primă etapă de implementare a proiectului.
Astfel, sindicatul Europol a facut apel la colegii din teritoriu pentru a le transmite o serie de propuneri referitoare la modalitatea în care ar trebui redefinite din punct de vedere organizatoric și funcțional structurile de ordine publică la nivel național și am constatat, așa cum se poate vedea în cele ce urmează că funcțiile, cel puțin în mediul rural, nu mai sunt atractive din punct de vedere al volumului de muncă și din cauza deficitului de personal, cauze ce pot fi raportate inclusiv la salarizarea precară.
O serie de reacții și propuneri venite exact de la firul ierbii, nu emanate din birourile MAI unde o serie de șefi au văzut hoți doar la televizor, necesită a fi aduse la cunoștința opiniei publice pentru a constata haosul instituțional și sacrificiile pe care le fac polițiștii, iar cu această ocazie poate că reprezentanții Direcției de Ordine Publică vor constata care sunt nevoile reale în ceea ce privește reorganizarea, iar mai-marii zilei din MAI vor înțelege că indiferent câte structuri noi vor înființa doar pe hârtie, un singur element este esențial pentru funcționarea instituției, respectiv RESURSA UMANĂ.
EMAIL 1
”Lucrez în sistem de 26 ani și de tot atâția ani în stradă, în mediul rural.Pentru eficientizarea activităților poliției din mediul rural propun ca la nivelul secțiilor de poliție rurale să se înființeze compartiment de siguranță publică. Acesta ar prelua toată activitate de patrulare cu tot ce presupune competența patrulelor de ordine publică dar(ideal) să fie compus din alți polițiști decât cei existenți(transferați eventual jandarmi)
Ceilalți polițiști rămași putând să îndeplinească strict activitate de poliție judiciară!
P.S- Fac în prezent de toate și nimic calitativ. Ne amăgim că avem o poliție Europeană dar noi ne c…m tot în fundul curții postului.
Condiții inumane la multe posturi și subunități!
Suntem în slujba cetățenilor dar doar formal. Serviciul polițienesc actual este mimat. Și va urma problematica Schengen, și nu numai!”
EMAIL 2
”Va salut !
Cu privire la situatia actuala din politie aveti perfecta dreptate. S-a ajuns la un nivel maxim de saturatie si demotivare a lucratorilor.
Reorganizarea sistemului de OP intr-un mod eficient si bazat pe specializarea lucratorilor este absolut necesar.
Va supun atentiei situatia din mediul rural unde lucratorii au ajuns la un maxim de incarcatura ,sunt demotivati si se lucreaza haotic in sensul ca fac de toate si nimic bine , calificat sau eficient.
Dupa parerea mea sectiile de politie rurala trebuie compartimentate , lucratorii sa fie specializati ,respectiv, cel putin sa fie infiintate compartimente de patrulare si compartimente de criminalitate judiciara ( asa cum initial fuseserã gandite sectiile rurale – pe principiul de organizare similar cu sectiile urbane)
Lucratorii din rural, de mult nu mai actioneaza pe raza unei singure localitati iar raza de competenta ( 6, 7 ,8 si chiar mai multe comune) depaseste populatia unui oras iar faptele penale grave comise (violuri, lipsiri de libertate, talharii si alte fapte cu violenta) sunt frecvente .
Factorii de decizie nu vor sa inteleaga faptul ca daca aceeasi patrula face interventia la 112 la un caz , ia masurile de OP si tot aceeasi patrula face cercetarea penala a cazului respectiv incluzand acte de urmarire penala, retinere si prezentare la Parchet ori Judecatorie, totul sub presiunea faptului ca vine urmatorul apel la care nu are cine sa intervina ( ori sunt deja apeluri in asteptare ), munca lucratorilor este ineficienta , superficiala, in ritm alert si epuizant, apar greselile, spre deosebire de urban unde patrula de OP ,in cazul unei infractiuni , isi face treaba pe ,, patraţica ,, sa si mai departe preia echipa de judiciar ,astfel munca este imparţitã si eficienta.
Pana la infiintarea sectiilor rurale , infractiunile grave nu erau in competenta ruralului, iar cand s-au infiintat li s-a dat in competenta si aceste infractiuni cu promisiunea ca vor fi infiintate compartimente de criminalitate judiciara … ceea ce nu s-a intamplat dar au ramas aceste infractiuni complexe in competenta sa.
De aceea, repet, sunt de parere ca in mediul rural trebuie infiintate compartimente specializate fiecare pe specificul muncii ori sa li se ia din competentã infractiunile complexe .
In contextul actual un lucrator din rural actioneaza pe toate liniile de munca existente in cadrul unui IPJ , astfel teoretic trebuie sa fie specialist in toate domeniile, sa cunoasca sute de legi, norme, dispozitii, proceduri si metodologii pe toate liniile de munca.
Din cauza lipsei de personal, posturile, in majoritatea timpului sunt inchise iar lucratorii sunt planificati la patrulare si ajung doar cateva zile pe luna la post, zile in care trebuie sa rezolve toate activitatile pe care ar fi trebuit sa le faca intr-o luna sau mai mult.”
”Lucrez la una din cele mai mari secții rurale din țară si vreau să vă împărtășesc experiența mea.
Astfel, rezumanda-ma la activitatea de patrulare si interventie la evenimente, avem 2 zone de interventie, fiecare zona având o populație in fapt de peste 20000 locuitori iar pe zona mea suntem 12 polițiști ce facem patrulare.
Condiții actuale:
– populație mare
– zona de competență foarte întinsă
– multe dosare, petiții, DES-uri
– multe evenimente semnalate
– multe accidente de muncă date fiind numeroasele societăți de pe raza de competența.
– atributii interminabile, registre peste registre si nicio diferență de tratament si salarizare față de alte structuri care au timp să respire.
Propuneri:
– atragerea de personal
– marirea schemelor de lucrători de la posturi care sunt invechite total
– acordarea unor sporuri de motivare a lucrătorilor din mediul rural care merg cate 2 la conflicte de amploare cu risc de vătămare a acestora, fac cercetarea penală si indeplinesc atributii singuri care in urban se distribuie mai multor persoane sau structuri
– modificarea programului de munca de la ture de 8 ore la ture 12/24-12/48.
– plata orelor suplimentare care nu se aplică in majoritatea unităților de poliție
– oferirea de condiții propice performanței, amintind respect, sedii cu baie și verificate din punct de vedere electric.
– lista poate continua la nesfârșit deoarece întotdeauna unitățile de politie din mediul rural si condițiile de acolo au părut neimportante in fața factorilor de decizie.
Rezum principalele propuneri si lucrătorii secției mele rurale vă roagă să le expuneți:
– adoptarea programului de lucru 12/24- 12/48
– atragerea de personal la sectiile rurale
– acordarea unor sporuri de motivare a lucrătorilor din mediul rural
– modificarea schemelor de lucrători, acestea fiind invechite deoarece populație a crescut la unele sectii rurale iar atribuțiile se înmulțesc mereu.”
”Propuneri pentru reorganizarea structurilor de ordine publică:
1.Eliminarea calității de politist judiciar pentru toți polițiștii de ordine publica întrucât în prezent politistul de OP este o ,,strutocamila,, nicăieri întâlnită în statele dezvoltate(vedeți organizarea Politiei din Franța și Anglia unde se face deosebirea între Politia Administrativa cu rol de prevenire și menținerea OP și Politia Judiciara care are rol represiv penal). În subsidiar, trecerea Politia Judiciare în subordinea Parchetelor (de la MAI la MJ) în conformitate cu Legea Fundamentala care prevede ca Parchetele dispun de Politie ori în prezent polițiștii executa dispozițiile ierarhice și sunt ,,coordonați pe linie de CP de către procurori,, nicidecum asa cum scrie în Constitutie. Având în vedere creșterea numărului de dosare se poate spune și ca politistul de OP care are calitate de organ de CP are tot interesul sa nu se sesizeze din oficiu și sa nu constate fapte flagrante tocmai pentru a nu adauga mai multe dosare la cele existente, tot el fiind cel care va trebui sa le rezolve.
2.Polițiștii de la Posturile de Politie sa își desfășoare programul în intervalul 8-16 având rol de politisti de proximitate, prevenirea delicventei și cunoașterea populației fiind principalele obiective întrucât acestea vor conduce la diminuarea semnificativa a sesizărilor; acest lucru va veni în sprijinul cetățenilor de la sate care în lipsa telefoanelor mobile(pentru apelarea la 112) sunt nevoiți sa parcurgă distante mari pana la cea mai apropiata secție de politie, postul fiind închis(pentru ca în prezent politistii de la posturi executa serviciul în ture la nivelul întregii zone din competenta secției de care apartin); sa nu uitam ca tocmai statutul politistului prevede ca Politia este un serviciu în slujba cetățeanului, nu cred însă că cetățenii au fost întrebați vreodată cum doresc sa fie organizat acest serviciu public(întrebați toți primarii din mediul rural și toți vor spune ca este nevoie ca politistul sa fie prezent tot timpul la post și ca în ultimii ani se simte lipsa politsitilor de la posturi). Mulți șefi de post se plâng de faptul ca funcția de șef de post exista doar cu numele , în realitate atât acesta cât și ajutorii sai intalnidu-se rar pe același schimb darămite sa își exercite funcția de comanda asupra acestora pentru a rezolva sarcini specifice unui Post de Politie Comunal
3.Suplimentarea numărului de funcții în structurile de ordine publice de la nivelul politiilor orășenești și din aparatul secțiilor de politie astfel încât sa se asigure atât rezolvarea sarcinilor curente pe toate liniile de munca (paza bunurilor, proximitate, silvic, piscicol, soluționarea petițiilor etc) cât și pentru asigurarea dispozitivului de OSP în toate schimburile(patrulare și interventie la evenimente); momentan ofițerii coordonatori de ordine publica nu au pe cine coordona deoarece, cei 4-5 politisti sunt incluși în dispozitiv executând serviciul în ture și nu în program 8-16 asemenea ofițerilor coordonatori(acest lucru duce la îndeplinirea defectuoasa a tuturor Formațiunilor de OP)
4.Întrucât exista un deficit imens de personal se practica în continuare ,,permanenta „ astfel ca la evenimente mai grave polițiștii sunt chemați din timpul liber fie în sprijin fie pentru a desfășura acte de cercetare penala/disciplinara. Se impune asigurarea unor suficienți politisti pentru munca în schimburi indiferent de natura activității(rutiera, OP, judiciar etc) și indiferent de natura funcțiilor (comanda sau executie). Un om nu poate fi omniprezent indiferent cât de motivant ar fi salariul;
5.Diferențierea sporului de periculozitate în favoarea politistului de OP și în defavoarea politistului judiciar întrucât cu ocazia intervențiilor la evenimente exista un risc mai mare de ultragiere decât în cazul altor categorii(judiciar sau rutiera de exemplu); acest lucru este necesar pentru compensarea pierderii sporului pentru avizul judiciar
6.Înființarea unor funcții de șef de schimb/tura asemenea celor de la Politia de Frontiera întrucât ofițerii nu pot exercita corect sarcinile de instruire, sprijin și control al patrulelor( de exemplu sunt secții cu o singura funcție de ofițer, cea de șef de secție care nu numai ca nu poate fi prezent la serviciu 7 zile din 7 dar nici nu poate fi prezent la toate instruirile de la schimburile de tura a dispozitivelor de ordine publica).”
EMAIL 5
”In cei 12 ani am trecut prin mai multe forme de organizare si functionare in mediul Rural, de la posturi cu permanenta asigurata de la Post/de acasa neremunerata, la Sectii cu conpartiment de Op respectiv cercetare penala si haosul actual unde toti facem de toate. Nu stiu cum se gandesc “managerii din birouri sa reorganizeze” dar cam toate modificarile au fost in rau si prea putine in bine.
Ca si propuneri:
1– infiintare compartiment de Patrulare si interventie la evenimente respectiv Compartiment de Investigatii Criminale asemeni politiei din cadrul oraselor. Nu stiu in alte parti dar la noi s-a primit de la Serviciul Resurse Umane o adresa cum ca s-a infiintat deja Compartimentul de Patrulare si Interventie la evenimente fiind 11 functii cu care se presupune ca trebuie asigurata interventia la evenimente pe raza Sectiei.
2 – modificarea sporului pentrul politie judiciara, 230 lei fiind infim raportat la volumul mare de munca si sa nu uitam ca un procuror lucreaza pe 12-15000lei, iar o amenda pentru nerespectarea unei sarcini sau a unui termen e 2000 lei. Adica e absurd sa lucrezi un an pentru 2500 lei impozabili si cu o amenda ai pierdut banii de pe un an intreg.
Oricum deja majoritatea colegilor vor sa renunte la calitatea de politist judiciar orientandu-se spre functiile de OP in Rural, unde desigur salariile sunt mai mari si in plus nici nu sunt atata de restranse dreprurile, acestia putand desfasura si alte activitati in timpul liber (gen Bolt) pentru rotunjirea veniturilor ca doar la cresteri salariale nu ne mai asteptam.
3 – pentru asigurarea echipei operative din cadrul compartimentului de IC organizarea activitatii in schimburi sau plata permanentei. Varianta de 2 (sau 4) oameni pe schimb din compartimentul de Investigatii Criminale pentru a asigura echipa operativa fiind din punctul meu de vedere o varianta rezonabila si eventual 2 sa fie rezerva pentru spete deosebite sau evenimente multiple.
4 – pregatirea unui numar de cel putin 4-6 lucratori pentru SIME care sa se ocupe de emiterea ordinelor de protectie, bratari, telefoane si toata documentatia deoarece altfel patrula poate avea evenimente 112 neavand posibilitatea sa ramana la sediu pana la finalizarea activitatilor.
Asta e extra…
Aveti idee cum au gandit ei un asemenea sistem rudimentar cu tehnologia de acum 20 de ani (bratara cu Bluetooth) si noi sa-l folosim in 2022??
Chiar s-au gandit ca cetateanul(agresor fiind) o sa mai care dupa el un telefon sa fie localizat daca mai ales are de gand sa incalce ordinul de protectie. Existau numeroase bratari cu slot SIM pentru localizare prin GPS fara sa mai fie ingreunata punerea in aplicare a ordinului de protectie.
Da este ok pentru oamenii de buna credinta, care respecta legile, dar stim cu totii ca bratarile sunt pentru cei care nu respecta si trebuie un sistem bine gandit si nu unul care da o gramada de erori si care este si greoi.
In mediul rural sunt numeroase zone unde nu este sau se pierde semnalul, da alerta aiurea si patrula o sa fie mereu pe drumuri pentru alerte false.”
EMAIL 6
”În legătură cu situațiile pe care doriți să le dezbateți la întrevederea cu reprezentanții MAI, puteți lua în considerare și situația polițiștilor care au calitatea de judiciar și care efectuează serviciile de la domiciliu. Știu că actul normativ este abrogat, dar știu foarte bine că în continuare se merge pe burtă cu libere și mai puțin cu plata orelor petrecute la serviciu, că deh… IPJ urile fac economie. Să fie reglementată într-un fel sau altul această activitate, eventual plătită corespunzător. Este incredibil că un avocat din oficiu chemat de politie să câștige 200-1000 de lei pentru câteva ore, în timp ce polițistul, care face efectiv toată treaba, să fie compensat cu orele libere corespunzătoare.
În Galați, și bănuiesc că și la alte IPJ uri activitatea de soluționare a dosarelor penale nu respectă nicio linie de muncă, indiferent că ești la I.C sau proximitate, toată lumea soluționează dosare pentru că volumul de muncă este enorm in condițiile în care activitatea s-a dublat in ultimii 10 ani, iar schema este chiar mai mică decât acum 10-15 ani. Inclusiv agenții de siguranță publică (șefii de schimb in general) soluționează dosare penale, iar când au apel pleacă la sesizare.
Polițiștii au ajuns la epuizare și asta pentru că volumul de muncă a crescut, efectivul a scăzut, sesizările vin din toate părțile (online, offline, telefonic etc), presiunea pe șefi și din partea șefilor pe subalterni este extraordinară și toate astea din cauza lipsei de personal și a schemelor de lucru de acum 16 ani, care nu mai sunt conforme realității.”
Ne convine sau nu, din păcate aceasta este realitatea cruntă, iar pentru a putea evolua ca instituție va trebui să recunoaștem și să ne acceptăm nivelul actual astfel încât să putem realiza un cadru coerent de funcționare a acestor structuri, mai declara cei de la sindicatul Europol. (Paul D.)..
Exclusiv
BALTA RECONCILIERII ȘI GOGOȘILE DE FLOREȘTI: „COMISARUL DE CARTON” Valentin MATEI A SCHIMBAT SCANERUL DE ANVELOPE PE RAMA DE BUZĂU
Epopeea penal-administrativă a fostului director de la Penitenciarul Ploiești, Valentin Matei (aici), a atins noi culmi ale ridicolului în weekend-ul 02-03 mai 2026. În timp ce „Oaia Hărțuită” plânge de singurătate prin ungherele stânei, „Pantoflarul” justiției a demonstrat că vechile obiceiuri – mâncarea pe gratis și promisiunile deșarte – nu se uită nici sub amenințarea Parchetului.
După ce a transformat funcția de director de penitenciar într-o trambulină pentru afaceri cu iz de cauciuc ars, Valentin Matei, personajul central al dezvăluirilor Incisiv de Prahova, continuă să joace în propria telenovelă de prost gust. Recent, „Comisarul de carton” a lăsat în urmă scanerul de la Tomat Prod Impex pentru a se dedica unei pasiuni mai vechi: pescuitul de influență și de pește „moca”.
Ciorba de pește și iertarea conjugală: Nevasta la control, amanta la „izolare”

Potrivit unor informații de ultimă oră, în perioada 02-03 mai 2026, malurile Bălții Mihăilești din județul Buzău au fost martorele unei scene demne de Caragiale, dacă dramaturgul ar fi scris despre foști directori de pușcărie. Matei și-a făcut apariția la pescuit însoțit de câțiva angajați ai Penitenciarului Ploiești, care par să nu se sature de „vibe-ul” toxic al fostului șef.
Marea noutate a acestui weekend pescăresc nu a fost vreo captură record, ci prezența soției în locul Denisei, „Oaia Hărțuită” care făcea legea prin unitate. Se pare că soția l-a iertat miraculos pe „Don Juan-ul de la Rahova la Ploiești”, retrăgând divorțul chiar din camera preliminară. Astfel, în timp ce tânăra Denisa rămânea acasă să-și lingă rănile și să invoce lupi imaginari pe coridoarele închisorii, Matei se delecta cu o masă gratuită, respectându-și blazonul de „etern pomanagiu” al sistemului.
Michelin de Florești, noua „gogoașă” pentru viitorii pensionari
Dar Matei nu s-a mulțumit doar cu peștele din farfurie. Jurnalul Incisiv de Prahova a aflat că, între două pahare și o momeală aruncată în apă, „comisarul” a început să împartă promisiuni de angajare mai ceva ca un broker pe Wall Street.
Ținta? Viitorii pensionari din sistem, cărora Matei le-a promis locuri de muncă „calde” la Michelin Florești. Este de-a dreptul hilar cum un individ care stă cu scanerul în mână la o firmă privată, încălcând flagrant normele de pantouflage ale ANP, se visează acum marele recrutor de resurse umane pentru giganții industriali. După ce a fost „ejectat” din sistem, Matei pare să fi trecut de la „șef de celulă informală” la „agent de plasare a forței de muncă” în universul fantastic al propriilor minciuni.
Tunul de un milion de euro de la Berceni: O notă de plată care nu se achită cu pește
Dincolo de comedia de la Balta Mihăilești, realitatea rămâne una de ordin penal. Potrivit raportului Corpului de Control al Ministrului Justiției, Valentin Matei are de dat explicații serioase pentru „Groapa de gunoi de la Berceni”. Sursa citată confirmă că s-au constatat nereguli grave, cu un prejudiciu de un milion de euro pentru lucrări fictive la secția exterioară.
Această „moștenire toxică”, semnalată constant de ziarul nostru, arată că sub masca de „pișpirel cu imagine de avorton”, cum l-au descris subalternii, s-a ascuns un maestru al combinațiilor cu „Statul Paralel” și cu afaceriști precum Mihai Tufan. Un milion de euro „evaporați” pentru nimic nu pot fi acoperiți nici de cele mai abile tactici de manipulare a deținuților și nici de plângerile Denisei.
„Oaia Hărțuită” a rămas fără cioban: Drama delirului mioritic (aici)
În tot acest timp, la „Stâna Ploiești”, personajul feminin devenit celebru în paginile de investigații și în comunicatele Sindicatului Solidaritatea Ploiești traversează o criză profundă. Fără protecția „ciobanului” Matei, plecat la pescuit de reconciliere cu soția, „Oaia” a trecut la strategia victimei profesiste.
Văzând hărțuitori la orice colț și încercând să sensibilizeze noua conducere cu episoade de paranoia administrativă, aceasta a devenit, din păcate pentru ea, subiectul de bancuri al instituției. Așa cum sublinia și sindicatul, cine strigă „lupul” fără motiv ajunge să fie ignorat. Iar când „lupul” tău e ocupat să mănânce pe gratis la Buzău și să promită joburi la Michelin, singura care rămâne în „celula penibilului” este chiar ea.
Concluzia e amară: Valentin Matei a demonstrat că se poate recicla – de la director la scaner de cauciucuri și de la soț infidel la pescar iertat. Totuși, nicio ciorbă de pește mâncată pe moca nu va putea îndulci gustul amar al dosarului penal care se coace la Ministerul Justiției. „Pantoflarul” justiției a aruncat undița, dar s-ar putea să fie singurul care pică în plasă. (Cristina T.).
Exclusiv
Operațiunea „gogoașa cu Epoleți”: Cum a încercat un „fantomă” de presă să lustruiască „Diamantul” cu noroi de la Interne
În laboratoarele prăfuite ale „surselor judiciare” din Ministerul Afacerilor Interne s-a născut recent un pui de kompromat, livrat cu fundă de „investigație” pe taraba publicației Stiri pe Surse. Un text scris parcă sub dictare, cu cerneală securistică, a încercat să transforme un lider de sindicat dintr-un apărător al legii într-un soi de „James Bond” de Târgu Neamț, specialist în vals, spionaj de amatori și deconturi de benzină. Rezultatul? O caricatură jurnalistică demontată acum, punct cu punct, de Sindicatul Polițiștilor din România „DIAMANTUL”.
„Radu Pop” – Jurnalistul fără chip care scrie cu cerneală invizibilă
Prima mare realizare a „anchetei” publicate de Stiri pe Surse pe 24 aprilie 2026 este însăși semnătura: „Radu Pop, Colaborator”. Un nume atât de generic încât ar putea fi oricine, de la un algoritm de inteligență artificială programat să scuipe venin, până la un ofițer de informații care și-a uitat legitimația în imprimanta redacției. Acest „fantomas” al presei nu are biografie, nu are chip și, cel mai grav, nu are nici măcar bunul-simț de a pune mâna pe telefon.
Într-un elan de „profesionalism” demn de o foaie de propagandă din anii ’50, autorul a „uitat” să contacteze Sindicatul Diamantul sau pe Vitalie Josanu. De ce să ceri un punct de vedere când poți să brodezi pe marginea unor „surse informate” care par să fi băut apă din aceeași fântână cu delatorii de profesie?
Basarabeanul care „sperie” MAI-ul cu Cetatea Albă și un dicționar ruso-român
Cea mai picantă găselniță a atacului este „pericolul pro-rus”. Se pare că în viziunea „surselor” MAI, dacă ești basarabean și știi limba rusă, ești automat agentul Moscovei. Vitalie Josanu, un om care și-a dedicat cariera academică demonstrării identității românești a Cetății Albe și combaterii falsurilor istoriografice rusești, este acuzat că s-ar „suprapune pe narative pro-ruse”.
Este culmea ridicolului: să acuzi de „filorusism” un istoric care a scris 777 de pagini despre patrimoniul medieval românesc din Ucraina, doar pentru că a îndrăznit să critice corupția din MAI. Probabil că, în mintea autorului anonim, oricine cere respectarea legii în România vorbește cu accent de la Kremlin.
Diploma de doctor, „arma secretă” citită pe sărite de analfabeții funcționali ai știrilor
Pentru a da o tentă de „fraudă financiară”, articolul din Stiri pe Surse a atacat sporul de doctorat al lui Josanu. Cu o miopie jurnalistică selectivă, publicația a prezentat doar fața diplomei, „uitând” să întoarcă foaia unde scria negru pe alb titlul tezei: un studiu masiv despre monumentele românești.
Deși instanțele de judecată au stabilit deja, prin sentințe definitive, că doctoratul este cât se poate de legal și legat de activitatea de polițist de patrimoniu, „vuvuzela” anonimă a ales să ignore adevărul juridic în favoarea unei minciuni de tip „copy-paste”. Când instanța spune „da”, dar sursa din MAI spune „ba”, jurnalismul de comandă știe întotdeauna pe cine să creadă.
Instructorul de dans și „șantajul” prin vals: Incompatibilitatea secolului
Când n-au mai avut ce să inventeze despre spioni și bani, autorii kompromatului au trecut la… dans. Josanu este „demascat” ca instructor de dans sportiv. O activitate de voluntariat într-un ONG non-profit, încetată de ani de zile, a fost prezentată ca o afacere tenebroasă nedeclarată.
Se pare că pentru MAI, un polițist care învață copiii să danseze este mai periculos decât un traficant de influență. Mai mult, articolul insinuează un soi de „șantaj instituțional”, sugerând că sindicatul „tăcea” când veneau banii de doctorat. O logică de tip „radio Erevan”, având în vedere că sporul a fost obținut prin tribunal, nu prin mila vreunui șef cu dare de mână.
De la „surse judiciare” la boxa acuzaților: Nota de plată vine la instanță
Replica_StiriPeSurse_Josanu_SPR_vIM_02.05.2026_vfinal
Sindicatul Diamantul a anunțat deja că acest „drept la replică” este doar încălzirea. Urmează acțiunile în instanță împotriva publicațiilor și a radiodifuzorilor care s-au grăbit să înghită nemestecată momeala aruncată de la Interne.
Operațiunea de kompromat pare să fi eșuat lamentabil, lăsând în urmă doar o dâră de amatorism și miros de frică. Când singura ta armă împotriva unui sindicat incomod este un articol semnat de un pseudonim și bazat pe „gurile rele”, e clar că „Diamantul” a tăiat prea adânc în privilegiile sistemului. Ne vedem în fața judecătorilor, acolo unde „sursele informate” vor trebui să capete un nume și, mai ales, să aducă dovezi. Până atunci, valsul continuă, dar muzica o dictează legea, nu „colaboratorii” de ocazie. (Cristina T.).
Administratie
Secunda dintre disperare și miracol: Cum a fost salvat un copil de 4 ani pierdut în mulțimea de la Târgul Coronini
Ceea ce trebuia să fie o zi de sărbătoare s-a transformat, în câteva clipe, într-un scenariu de coșmar pentru o familie din Caraș-Severin. În vacarmul „Târgului Mare de la Coronini”, un tată și-a pierdut fiul de doar 4 ani, declanșând o cursă contra cronometru în care fiecare minut putea face diferența între un final fericit și o tragedie.
Panică în mulțime: Când „Târgul Mare” devine un labirint al terorii
Evenimentul tradițional de la Coronini, cunoscut pentru afluența masivă de public și zgomotul asurzitor, a fost fundalul unei drame tăcute. Mateuș, un băiețel de numai 4 ani, a fost înghițit de mulțimea agitată, dispărând de lângă tatăl său într-o fracțiune de secundă.
Conform informațiilor furnizate de Sindicatul Europol, momentele care au urmat au fost dominate de o panică paralizantă. Căutările disperat ale tatălui printre tarabe și mii de străini au rămas fără rezultat, neputința punând stăpânire pe bărbatul care nu își mai găsea copilul.
Instinct de polițist: Toma Adelin, omul care a citit disperarea pe chipul unui tată
Salvarea a venit sub forma vigilenței unui profesionist aflat la datorie. Toma Adelin, polițist în cadrul Poliției Orașului Moldova Nouă, se afla în misiune pentru asigurarea ordinii publice când a observat starea de agitație extremă a unui bărbat din mulțime. Fără să aștepte un apel oficial, Adelin l-a abordat pe tatăl băiatului și a aflat dimensiunea crizei.
Cu semnalmentele micuțului Mateuș bine întipărite în minte, polițistul a început imediat o operațiune de căutare chirurgicală prin furnicarul de oameni. Într-o situație în care minutele păreau ore, prezența de spirit și experiența de teren au fost aliații principali ai agentului.
Finalul care oprește inima: Reîntregirea unei familii sub ochii comunității
Eforturile au fost răsplătite atunci când Toma Adelin l-a reperat pe micuț. Mateuș a fost găsit speriat și confuz, dar, din fericire, nevătămat. Cu o rară prezență de spirit, polițistul a reușit să îl liniștească pe copil și l-a condus în siguranță înapoi în brațele tatălui său.
Imaginea reîntâlnirii celor doi a fost punctul culminant al unei zile care a demonstrat că, dincolo de uniformă, umanitatea și implicarea sunt cele care definesc cu adevărat actul de poliție. Gestul lui Adelin nu a fost doar o sarcină de serviciu îndeplinită, ci o dovadă de profesionalism care a readus liniștea într-o familie ce își pierduse orice speranță. Într-un mediu dominat de zgomot și agitație, liniștea s-a așezat abia atunci când inima tatălui a început, din nou, să bată în ritm normal. (Sava N.).
-
Exclusivacum 2 zileCan-can din spatele gratiilor: când decizia administrativă miroase a vendetă personală
-
Exclusivacum 4 zileMarea bubuitură a incompetenței: Cum a dinamitat Statul Român investițiile americane pentru o Fabrică de Pulberi care există doar pe hârtie
-
Exclusivacum 2 zileOPERAȚIE PE PORTOFEL DESCHIS: Spitalul din București unde intri cu demnitate și ieși în izmene, ușurat de bani
-
Exclusivacum 4 zileAdio, „Secret de Stat” la budă! Sindicatul Diamantul dă stingerea paranoiei din Ministerul Afacerilor Interne
-
Exclusivacum 3 zileCastelul boierilor cu epoleți și mizeria de la talpa cizmei: Noua Lege a Salarizării, un scuipat pe obrazul polițistului din stradă
-
Exclusivacum 2 zileMarea spârleală a odihnei sub epoleți: Cum MAI iși „penalizează” polițiștii pentru păcatul de a fi părinți
-
Exclusivacum 2 zile„Rambo de birou” și circul din poligon: Cum MAI antrenează polițiștii să facă gimnastică în loc să supraviețuiască în stradă
-
Administratieacum 4 zileSecunde de foc pe străzile Capitalei: Cum a fost pus la pământ un fugar periculos printr-o mobilizare-fulger a Poliției



