Featured
Cum ar fi ca polițistul din stradă să nu intervină la evenimente și să nu aplice legea decât după ce solicită și primește puncte de vedere de aplicare a legislației incidente de la structurile juridice?
Titlul de specialist de clasă este prevăzut încă de la apariția Legii nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, în Anexa VI, în cuprinsul art. 28, ca un drept salarial prin care se poate acorda titlul de „specialist de clasă/domeniu funcțional” pentru militari, polițiști, dar și pentru personalul civil. Scopul acordării acestui element salarial este de a recunoaște valoarea profesională și de a stimula funcționarii publici cu statut special și personalul civil care aduc o contribuție substanțială la realizarea sarcinilor și misiunilor specifice domeniului de activitate, prin expertiza acumulată de-a lungul timpului.
Acesta a început să fie pus în plată începând cu luna ianuarie 2021, însă prevederile ordinului de acordare erau destul de limitative în sensul în care acest drept se suspenda în perioada în care polițistul se afla sub efectul unei sancțiuni disciplinare. Și cum prin multe unități ale MAI există o practică a declanșării pe bandă rulantă a cercetărilor disciplinare pentru sancționarea polițiștilor incomozi, acest drept nu mai putea fi pus în plată, dezvaluie sindicatul Europol.
În cadrul Ședinței de Dialog Social care a avut loc în data de 17.08.2022 la sediul Ministerului Afacerilor Interne, Sindicatul Europol a solicitat eliminarea prevederii din Ordinul MAI nr. S/7/2018 referitoare la suspendarea sporului de specialist de clasă pe durata în care sancțiunile disciplinare produceau efecte, sens în care am arătat că menținerea prevederii respective ar fi dus la o dublă măsură ce viza diminuarea drepturilor salariale ale polițiștilor, în contextul în care sanctiunea disciplinară aplicată ar fi fost cea prevăzută de art. 58 alin.1 lit.b) din Legea nr. 360/2002 privind Statutul politistului.
Prin modificările aduse actului normativ la începutul lunii septembrie, această prevedere a fost eliminată, iar polițiștii vor continua să primească acest drept salarial și în perioada în care se află sub efectul sancțiunii. Totodată, din punctul nostru de vedere, polițiștii care se aflau sub efectul sancțiunii disciplinare la data modificărilor actului normativ, vor trebui să primească drepturile salariale cuvenite începând cu data la care aceste modificări au intrat în vigoare.
Cu titlu de exemplu, arătăm că dacă un polițist ar fi fost sancționat disciplinar în luna iulie 2022, fiindu-i suspendat implicit titlul de specialist de clasă, cu ocazia întrării în vigoare a noilor prevederi, respectiv din luna septembrie 2022, șefii unităților de poliție sunt obligați să emită acte administrative pentru repunerea în plată a acestui drept salarial.
Faptul că mulți dintre colegii noștri din teritoriu, aflați sub efectul unei sancțiuni și care aveau acest drept suspendat, au întrebat structurile de specialitate cu privire la modul de aplicare a noilor prevederi, iar reprezentanții acestor structuri nu au putut preciza modalitatea de reluare a plății titlului de specialist de clasă, așteptând lămuriri de la structurile ierarhice superioare, denotă faptul că de la nivelul MAI se dorește ca principiul independenței operaționale prevăzut în Codul de etică și deontologie al polițistului să nu funcționeze în parametrii optimi, mai precizeaza sursa citata.
Mai mult decât atât, în contextul întrării în vigoare a modificărilor aduse la OMAI nr. S/7/2018, constatăm cu surprindere existența unei doze de analfabetism funcțional chiar la Poliția Capitalei, întrucât șeful unități încă mai emite dispoziții de suspendare a acestui drept, deși actul normativ sus-menționat produce efecte încă de la începutul lunii septembrie a acestui an.
În linii mari, modul în care asumarea deciziilor și punerea lor în aplicare sunt promovate la nivelul MAI ne duce la concluzia că cei ce conduc instituția nu au o viziune coerentă asupra sistemului. Iar în acest sens, nu putem să nu ne întrebăm măcar retoric cum ar fi ca polițistul din stradă să nu intervină la evenimente și să nu aplice legea decât după ce solicită și primește puncte de vedere de aplicare a legislației incidente de la structurile juridice ce funcționează în subordinea MAI sau IGPR. (Cerasela N.).


Administratie
Păulești se transformă: Primarul Tudor Sandu prezintă un Bilanț robust de un an, intre provocări și realizări concrete
Administratie
Păulești, în siguranță pentru iarnă: Primarul Tudor Sandu, un apel la prevenție pentru protejarea fiecărei familii
Administratie
Aer curat pentru Prahova: Președintele Virgiliu-Daniel Nanu, lider în lupta pentru sănătate și transparență!
Prahova merită să respire curat, iar acest deziderat devine o realitate palpabilă sub viziunea și determinarea Președintelui Consiliului Județean, Virgiliu-Daniel Nanu. Într-un efort continuu de a îmbunătăți calitatea vieții prahovenilor, leadershipul județului se angajează ferm în implementarea unui sistem de monitorizare a calității aerului modern, eficient și, mai ales, transparent.
Un angajament neclintit pentru sănătate: Președintele Nanu la dezbaterea cheie
Sănătatea publică și confortul cetățenilor sunt priorități absolute, iar Președintele Virgiliu-Daniel Nanu demonstrează acest lucru prin implicare directă. Ziua de ieri a marcat un moment important, prin participarea sa activă la dezbaterea publică organizată la Hotel Central din Ploiești, dedicată problematicii poluării olfactive. Acest subiect, de interes major pentru locuitorii municipiului și ai întregului județ, a găsit în Președintele Nanu o voce fermă și un susținător al soluțiilor concrete.
Viziunea viitorului: Un sistem de monitorizare inteligent și accesibil
În cadrul întâlnirii, Președintele Consiliului Județean Prahova a prezentat o viziune clară și strategică: necesitatea implementării unui sistem modern, precis și integrat de monitorizare a calității aerului. Un sistem capabil să identifice, în timp real, sursele care generează disconfortul olfactiv și să ofere o imagine fidelă a situației. „Deciziile administrative trebuie să fie fundamentate pe date corecte, verificabile și actualizate permanent,” a subliniat Nanu, evidențiind importanța unei abordări bazate pe știință și fapte concrete.
Transparență totală: Informațiile, la indemâna fiecărui cetățean
Un alt pilon central al strategiei sale este transparența totală. Virgiliu-Daniel Nanu a cerut, cu insistență, ca informațiile privind calitatea aerului să fie publicate într-un mod accesibil și ușor de urmărit de către cetățeni. Această măsură nu doar că sporește încrederea publicului, dar permite comunității să evalueze în mod direct eficiența măsurilor aplicate. O comunitate informată este o comunitate puternică, capabilă să participe activ la procesul de îmbunătățire a mediului.
Sinergie instituțională: Fără transfer de responsabilitate, doar soluții!
Conștient de complexitatea provocărilor de mediu, Președintele Nanu a reiterat importanța unei coordonări instituționale reale. „Este crucial să eliminăm orice transfer de responsabilitate între autorități,” a declarat el, pledând pentru proceduri clare, reacții rapide și intervenții bine documentate în gestionarea problemelor de mediu. Această abordare fermă asigură o colaborare eficientă între toate instituțiile implicate, transformând obstacolele în oportunități de acțiune coordonată.
Consiliul Județean Prahova, sub conducerea dinamică a Președintelui Virgiliu-Daniel Nanu, își reafirmă angajamentul de a sprijini implementarea unui sistem eficient și modern pentru monitorizarea calității aerului. Obiectivul final este clar: protejarea sănătății și asigurarea confortului prahovenilor, construind împreună un viitor în care aerul curat nu este doar un deziderat, ci o realitate palpabilă. Prahova merge înainte, spre un mediu mai sănătos și mai curat, ghidată de o viziune strategică și un leadership dedicat.
-
Exclusivacum 5 zileSINAIA, MONARHIA ABSOLUTĂ MARCA OPREA: Sora „impăratului” cade în cap, Prefectul se „trezește” la Parchet, iar PNL Prahova fierbe în suc propriu!
-
Exclusivacum 2 zileCircul macabru al absurdității la Poliția Capitalei: SAS-ul bâjbâie, sefii manelizează, iar adevărul e declarat „delict”! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș
-
Exclusivacum 5 zileLegea pumnului în gură la SAS: Cum a devenit „vagabond” un delict de 20% din salariu, sub privirea ironică a manualului de Mobbing al MAI! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș
-
Exclusivacum 17 oreIPJ Prahova: Circul ielelor, trompeților și „ofițerilor” reciclați! Balul mascat al incompetenței atinge noi culmi de patos!
-
Exclusivacum 4 zilePrahova, tărâmul reîncarnării: „Metoda Portocală” revine, dar acum e sub licență politică!
-
Featuredacum 5 zileScandal de proporții la vârful Poliției Române: Sindicatul Diamantul cere DNA să ancheteze o mușamalizare de patru ani
-
Exclusivacum 5 zileCIRCUL JUSTIȚIEI ROMÂNE: Dosarul POP IONUȚ-COSTIN, RECLASAT LA CATEGORIA „PROBLEME REZOLVATE… DE NOI” – CHIAR ȘI CU INSTANȚA LA UȘĂ!
-
Exclusivacum 5 zileJustiția Română: Spectacolul absurd continuă! Procuratura clasează, justificând incălcări flagrante! moștenitorii, nu morții, plătesc biletul!



