Exclusiv
Modernizarea stadionului “Ilie Oană”, o scurgere de bani?/Nocturna e bună și are doar 4 becuri arse!
Consiliul Local Ploiești a adoptat, în cadrul unei ședințe ordinare, proiectul de hotărâre privind reabilitarea nocturnei de la stadionul “Ilie Oană”.
Potrivit documentație care a stat la baza proiectului de Hotărâre votat de aleșii locali, soluția este potrivită pentru rezolvarea problemelor, după ce a fost analizată și varianta efectuării unor reparații la actuala instalație.
Documentația Tehnică de Avizare a Lucrărilor de Intervenție privind instalația de nocturnă arată că lucrările ar trebui să dureze 11 luni și să coste aproximativ 2,7 milioane de lei, fără TVA. Ele vor presupune înlocuirea instalației actuale cu una nouă și care să respecte cerințele FRF și UEFA. Prin același proiect s-ar asigura alimentarea instalației de iluminat prin două tablouri electrice dotate cu echipament modern.
Instalaţia de nocturnă de pe arena „Ilie Oană”, montată în urmă cu 11 ani, odată cu realizarea noului stadion, urmează să fie modernizată, printr-un proiect derulat de administraţia ploieşteană în parteneriat cu autorităţile judeţene.
Discutat de câteva săptămâni, parteneriatul urmează să fie semnat în curând. Consiliul Local Ploieşti va dezbate în şedinţa de marţi proiectul de asociere. Conform acestuia, valoarea totală a investiţiei pentru refacerea nocturnei este de 3.160.580 de lei, din care cea mai mare parte urmează să fie suportată de Consiliul Judeţean.
Astfel, conform parteneriatului propus, Primăria Ploieşti va plăti doar 500.000 de lei, iar Consiliul Judeţean va suporta diferenţa de puţin peste 2,66 milioane.
Modernizarea stadionului “Ilie Oană”, o scurgere de bani?/Nocturna e bună și are doar 4 becuri arse!
Stadionul “Ilie Oana” din Ploiesti, gazda unor meciuri memorabile, precum Petrolul-Liverpool 3-1, din turul I al Cupei Campionilor 1966, a intrat intr-un proces de demolare partiala, in anul 2009. Doar terenul de joc si tribuna 0, renovata in 2007, au ramas neatinse de buldozere. Dupa doua saptamani, s-au demolat deja cateva sectoare din tribuna I, toata peluza I si toata tribuna a II-a.
Cauza demolarilor a explicat-o, pentru gsp.ro, managerul clubului Petrolul, fostul fotbalist si antrenor Valeriu Rachita. „Arena era intr-o stare avansata de degradare, iar gradul de periculozitate pentru suporteri era ridicat. De aceea nu primeam avizul din partea Federatiei. Si-asa, din cele 14.000 de locuri disponibile, la meci puteau asista maximum 6.000 de oameni. Asta pentru ca peluza de la tabela era inchisa, iar in peluza a II-a si la tribuna a II-a se intra cu restrictie. Bine ca nu s-a intamplat o tragedie pana acum!”, a zis Rachita.
„Pana la finalizarea noii arene, care speram sa fie la finalul lui 2010, avem doua variante. Fie vom juca tot aici, daca vom primi acceptul Comisiei de a evolua cu o tribuna de 800 de locuri, fie pe Conpet, un stadion aflat la marginea orasului”, a adaugat oficialul prahovenilor, care a precizat apoi ca este exclus ca Petrolul sa joace pe stadionul Astrei.
Pe acelasi amplasament va fi construit un stadion ultramodern, iar denumirea va fi aceeasi.
Prezentul si viitorul stadionului „Ilie Oana”:
– demolarea partiala a inceput pe 14 decembrie si va dura pana la inceputul lunii februarie
– singurul sector care va ramane este tribuna 0, renovata in 2007, plus suprafata de joc
– suma cu care o firma bacauana a castigat licitatia de demolare este de 120.000 de euro, de 3 ori mai mica decat cea de pornire
– va disparea pista de atletism
– se va monta instalatie de nocturna
– peste 10 milioane de euro este suma prevazuta a fi alocata din bugetul Primariei pentru constructia noii arene
– 15.500 de locuri va avea noul stadion, fata de 14.000 cat avea in prezent, dintre care doar 6.000 erau functionale, se preciza la aceea data.
O piedica in calea uitarii
Vazand expunerea de „MOTIVE” a domnului primar Andrei Volosevici si Raportul de Specialitate al Directiei Tehnic Investitii, prin care se propune aprobarea Studiului de Fezabilitate si a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investitii „Refacere Stadion Ilie Oana” Ploiesti, strada Stadionului nr 26, Consiliul Local Ploiesti a aprobat Hotararea nr 274.
In Raportul de Specialitate se stipuleaza, in clar:
„Reabilitarea stadionului se va face astfel incat lucrarile ce se vor executa sa aiba drept finalitate incadrarea constructiei si a DOTARILOR aferente in normele FIFA – UEFA, asigurandu-se functionalitatea stadionului pentru CEL PUTIN 50 de ANI”.
Apasati pe sageata:
[pdf-embedder url=”https://www.incisivdeprahova.ro/wp-content/uploads/2022/07/274_24.08.2009_sf_stadion.pdf”]
Reconstrucția stadionului a avut loc în perioada 2010-2012, iar firma Alpine Bau a cîștigat licitația cu o ofertă de 11 milioane de euro. Un preț rezonabil, la acea vreme. Numai că, prin două acte adiționale, prețul a ajuns la 17 milioane de euro.
Deși Primăria Ploiești contractase un credit bancar pentru a finaliza investiţia, nu a plătit facturile la timp. Constructorul a dat în judecată Primăria Ploieşti şi a câştigat penalităţi în valoare de un milion de euro, sumă plătită din bugetul local în anul 2014.
După câteva luni, Alpine Bau, constructorul stadionului, a intrat în procedură de insolvenţă, iar administratorul judiciar al companiei a intentat un nou proces Primăriei Ploieşti solicitând alte penalităţi în valoare de 7 milioane de lei (peste 1,5 milioane euro). Și acest proces a fost pierdut de autoritățile locale ploieștene, iar bugetul local a fost văduvit de încă o sumă importantă.
În fapt, firma Alpine Bau a emis mai multe facturi către Primăria Ploiești, facturi neplătite la termen de municipalitate. Se întâmpla în anul 2012, iar gurile rele susțin că facturile urmau a fi plătite după ce Andrei Volosevici ar fi câștigat al doilea mandat de primar al Ploieștiului. În 2012, Volosevici a pierdut lupta electorală în fața lui Iulian Bădescu, facturile buclucașe au fost pitite în sertare, în așa fel încât Alpine Bau a câștigat penalități uriașe fără vreo șansă de a pierde respectivele procese.
Cu alte cuvinte, stadionul anunțat că va costa doar 11 milioane de euro, a costat în final peste 20 de milioane, dintr-o înțelegere tacită a băieților deștepți.
La licitaţia pentru construirea stradionului firma româno-germană Baupartener a oferit un preţ cu două milioane mai mic decât al celor de la Alpine Bau.
Nemţii au fost descalificaţi pe motiv că inginerul şef al proiectului era cetăţean ungar şi avea facultatea făcută în patru ani, în Ungaria, şi nu în cinci cum era în România!
La contestaţie au fost depuse documente din care rezulta clar că Alpine Bau era implicată în fapte grave de corupţie în Germania.
Comisia de licitaţie a Primăriei Ploieşti a fost „oarbă” şi a motivat că nu interesează Ploieştiul problemele din Germania, şi asta deşi România era membră UE.
Șefa comisiei de licitație de la acea dată era viceprimărița de atunci, Cătălina Bozianu, în prezent președinte al PMP Prahova și o apropiată a lui Traian Băsescu. De altfel, Bozianu a semnat cele mai dubioase licitații, deoarece timp de patru ani, Andrei Volosevici (primar la acel moment și actual edil șef al Ploieștiului) refuza să semneze contractele care i-ar fi putut crea probleme.
Nu ne vom referi in acest articol cum Hotararea nr 274 a fost modificata prin Hotararea nr 82 si nici cum se face ca stadionul trebuia să coste, iniţial, 11,5 milioane de euro, dar cu suplimentări s-a ajuns la 17,5 milioane de euro. Aici sunt multe de scris si dezavaluit, la DNA existand inca pe rol o disjungere din acest dosar din care nu lipseste constructorul Alpine Bau, penalitatile obtinute prin neplata voita a unor facturi (poate recunoasteti „modelul” Veolia”) si/sau denuntul si plangerea efectuata de Capra…(denunt pe care il vom publica foarte curand).
Apasati pe sageata:
[pdf-embedder url=”https://www.incisivdeprahova.ro/wp-content/uploads/2022/07/082_23.03.2010_stadion.pdf”]
Ne vom referi strict la nocturna care a costat peste 530.000 de euro si care, conform Raportului de Specialitate „incadrarea constructiei si a DOTARILOR aferente in normele FIFA – UEFA, asigurandu-se functionalitatea stadionului pentru CEL PUTIN 50 de ANI”.
Anunțul a fost făcut de CSM Ploiești, administratorul stadionului ”Ilie Oană”.
”În calitate de administrator al stadionului “Ilie Oană”, Clubul Sportiv Municipal Ploieşti a finalizat demersurile privind obţinerea Certificatului de Securitate pentru următorii doi ani, astfel că arena îndeplineşte toate criteriile necesare pentru organizarea de meciuri oficiale în sezoanele competiţionale 2022-2023 şi 2023-2024.
Certificatul de Securitate se reînnoieşte din doi în doi ani şi, chiar dacă acesta expira la finalul actualului sezon competitional, CSM Ploieşti a demarat din timp procedura de prelungire, întrucât documentul îi este necesar clubului Petrolul Ploieşti la dosarul de licenţiere pentru ediţia de campionat 2022-2023.
Certificatul implică avize de la Inspectoratul de Stat în Construcţii, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă, Expert tehnic autorizat pentru instalaţia de nocturnă, Electrica, Direcţia de Sănătate Publică şi Jandarmerie.
Redeschis în septembrie 2011, Stadionul “Ilie Oană” are acreditare de categoria UEFA 4 şi va putea găzdui în continuare inclusiv meciuri internaţionale organizate sub egida Federaţiei Române de Fotbal sau a Uniunii Europene de Fotbal Asociaţie”, a informat CSM Ploiești la 15 martie.

În afară de patru becuri arse, nocturna actuală nu ar avea nicio problemă, însă administratorul stadionului, CSM Ploiești, a reușit să obțină o ”hârtie” din partea unei companii de profil, cum că aceasta nu mai este conformă cu standardele din zilele noastre. O nocturnă inaugurată în urmă cu 11 ani! Informația că la Ploiești se vrea schimbarea nocturnei a surprins chiar și reprezentanții EAD, deținătorii de drepturi TV din Liga 1 și Liga 2, care au un cuvânt greu de spus la omologarea stadioanelor.
Cei interesați direct de aceste modernizări au pus la pachet cu nocturna, pentru a avea cheluieli și mai mari, și schimbarea unor scaune la Tribuna O și Tribuna I.

Fostul fotbalist Vivi Răchită, consilier la Primăria Ploiești (consilier si/sau antrenor fara echipa ca nu mai intelegem nimic din contractul de cascadorii rasului depus de Rachita intr-o instanta, pe civil) și cel care se ocupă de arena prahoveană, a explicat ce se va rezolva în timp rapid la stadionul din localitate, inca din 21.01.2021!!!!
„Se va schimba nocturna la arena ploieșteană, vom trece pe leduri. Va fi cea mai puternică nocturnă din România și consumul foarte redus, vor fi 2260 lucși”, a declarat Vivi Răchită pentru ProSport.
Se încearcă și regazonarea stadionului după luna septembrie, motiv pentru care Petrolul ar putea disputa mai multe meciuri pe un alt teren.
”Am refuzat o șpagă de 500 de mii de euro ca să fac stadionul ăsta că era programat altul! M-am ocupat de el de la caietul de sarcini până la construcția lui, am fost pe baricade, pe șantier.
L-am construit într-un an de zile. Nu știu dacă există cel mai ieftin preț din lume, dar a costat 1065 de euro per loc inclusiv TVA. E cu grad UEFA 4, ceea ce înseamnă meciuri oficiale pentru echipa națională, cu 15 070 de locuri, cu 2000 de lucși, cu încălzire, cu degivrare.
Iar gazonul nu a fost schimbat niciodată! Acum 4 ani a expirat termenul gazonului, dar noi l-am prin mentenanță l-am păstrat la standarde UEFA deși au jucat multe echipe, Voluntari, Chindia, Sepsi, Petrolul, echipa națională.
Suntem pe plus, dar acum nu mai avem voie să se joace mai mult de 4 ore pe săptămână.
Ca să fac o comparație stadionul a costat mai puțin decât acoperișul de la Arena Națională,” a precizat Vivi Răchită la emisiunea Liga Digisport.
Tot in tonul celor cele declarate de eternul Vivi Răchită la emisiunea Liga Digisport
Mentenanța gazonului cu o firmă înființată peste noapte
Imediat după angajarea lui Valeriu Răchită la CSM Ploiești, pe postul de consilier al directorului general (post care nu a existat niciodată în organigrama clubului), a fost schimbată firma care asigura mentenanța gazonului de pe stadionul Ilie Oană.
Astfel, firma care se ocupa de mentenanța gazonului încă de la începtul reconstruirii stadionului Ilie Oană a fost înlocuită cu o firmă înființată cu fix o lună înaintea semnării contractului cu CSM Ploiești.

Conform informațiilor publice, SC Verde Ornamental SRL a fost înființată în plină pandemie, în data de 19 mai 2020. Peste două săptămâni de la înregistrarea firmei semnează cu CSM Ploiești contractul pentru asigurarea mentenanței gazonului de pe stradionul Ilie Oană. Contractul a fost atribuit direct, fără nicio procedură transparentă și fără nicio altă explicație. În mod normal, un astfel de contract (câteva zeci de mii de euro anual) ar trebui încredințat unei firme cu o experiență relevantă în domeniu, cu recomandări venite de la clienții anteriori, dar în cazul SC Verde Ornament SRL nu a fost nevoie de astfel de documente.
Mai mult, în luna septembrie 2021, reprezentantul Verde Ornament informează conducerea CSM Ploiești că durata de viață a gazonului de pe stadionul ploieștean este expirată de patru ani și că ar trebui înlocuit… Iar în lipsa înlocuirii complete a gazonului, fiecare mentenanță scoate din visteria CSM Ploiești, minim 40.000 de euro anual.

Și pentru că stadionul trebuie menținut și întreținut cu bani mulți, se vorbește acum despre înlocuirea scaunelor de pe arena ploieșteană, pe motiv că cele existente sunt decolorate din cauza fenomenelor meteo.
Conform unor surse va urma înlocuirea scaunelor de pe Ilie Oană, schimbarea gazonului și modernizarea tabelelor electronice de marcaj. Despre scaune deja a răsuflat informația că a fost contactată o firmă de la Oradea, iar prețul unui scaun ar urma să fie în jurul sumei de 30 de euro/bucata!
Ca o concluzie, templul fotbalului ploieștean a devenit vaca de muls a baietilor deștepți care au găsit o modalitate de a sifona niște bani publici fără ca vreo autoritate a statului să îi deranjeze. Nu de alta, dar cine vine să numere firele de iarbă înlocuite (pe hârtie) sau cine cântărește fertilizatorii folosiți pentru îngrijirea gazonului…
O alta concluzie amara ar fi ca iar consilierii locali si consilierii din Consiliul Judetean Prahova sunt utilizati pe post de paravan si ca o modalitate de a se sifona niște bani publici. Vom reveni. (Cristina T.).
Exclusiv
Clinica „AS de Bani Publici” din Ploiești: când rețeta medicală devine rețetă de decontare
Descinderi cu stetoscopul la buzunar: medicină sau contabilitate creativă?
Descinderile de miercuri, 17 iunie, la Clinica AS Medical din Ploiești și la domiciliile unor cadre medicale nu mai arată demult a simplă „verificare de rutină”. Potrivit informațiilor obținute de redacție din surse apropiate anchetei, nu vorbim doar de controale, ci de radiografierea unui posibil mecanism de decontare nejustificată a unor servicii medicale către sistemul public de asigurări de sănătate.
Cu alte cuvinte, anchetatorii verifică dacă nu cumva, în anumite cabinete, tastatura a muncit mai mult decât stetoscopul, iar raportările la stat au fost mai bogate decât realitatea din cabinet.
Conform surselor citate de redacție, suspiciunile vizează servicii medicale raportate și decontate la valori mai mari decât cele reale sau, mai grav, servicii introduse în evidențe fără să fi fost efectiv prestate pacienților. Dacă aceste suspiciuni se confirmă, nu mai vorbim doar de „nereguli”, ci de un posibil mecanism prin care banii contribuabililor au fost scoși din buzunarul sănătății și transferați, elegant, în conturi private.
„Urma banilor”, mai importantă decât „urma pacienților”
Ancheta urmărește, în mod declarat, traseul banilor, nu traseul pacienților prin cabinete. Potrivit surselor consultate de redacție, perchezițiile s-au concentrat pe documentele financiar-contabile, evidențele medicale și sistemele informatice ale clinicii.
Anchetatorii încearcă să vadă dacă există diferențe între ce s-a făcut efectiv și ce s-a raportat spre decontare, între programările din agendă, fișele medicale și sumele încasate de la stat. Mai pe românește: cât e medicină și cât e ficțiune contabilă?
Se verifică inclusiv modul în care au fost întocmite și băgate în sistem documentele justificative care au stat la baza solicitărilor de plată. Procurorii sunt cu ochii pe posibile fapte de înșelăciune, fals intelectual, uz de fals, fraudă cu fonduri publice sau constituirea unor mecanisme de generare de decontări necuvenite. Adică un mic „manual de creativitate cu bani publici”, dacă bănuielile se confirmă.
Toate aceste informații provin din datele și precizările menționate în articolul inițial, obținute de redacție din surse apropiate anchetei.
„Boală națională”: consultații la tastatură, nu la pacient
Fenomenul nu este nicidecum o invenție locală. Așa cum reiese din contextualizarea făcută de redacție, dosarele cu decontări fictive au făcut deja istorie în sistemul medical românesc: consultații inexistente, investigații raportate doar pe hârtie, internări fantomă, servicii facturate pentru pacienți care n-au văzut medicul nici în poză.
Mecanismul, în varianta sa clasică, e de o simplitate dezarmantă: se introduc servicii în sistemele informatice, se trimit frumușel spre decontare către instituțiile care gestionează fondurile de sănătate, iar când documentele justificative nu mai au legătură cu realitatea, prejudiciul lovește direct bugetul public. Pacientul devine decor, iar tastatura – principalul instrument medical.
În acest context, accesul anchetatorilor la baze de date, arhive electronice și documente medicale nu e un moft, ci cheia pentru a afla dacă sistemul a fost folosit pentru tratarea oamenilor sau pentru „tratarea” bugetului.
Pacientul – plătitor, spectator și victimă colaterală
În timpul perchezițiilor, activitatea clinicii a fost grav afectată. Pacienții programați pentru consultații, investigații și controale au rămas pe dinafară, cu biletul de trimitere în mână și cu nervii la purtător. Pentru mulți, imaginile cu polițiști și procurori intrând și ieșind dintr-o clinică medicală au fost suficiente să dea peste cap bruma de încredere rămasă în sistem.
Pe de altă parte, așa cum precizează și informațiile inițiale, efectuarea perchezițiilor nu înseamnă stabilirea vinovăției. Dosarul este încă în fază preliminară, iar toate persoanele vizate beneficiază de prezumția de nevinovăție până la o hotărâre definitivă. Pamfletul poate fi acid, dar Codul Penal rămâne sobru.
Întrebările care dor mai tare decât injecția
Speța nu se oprește la o singură clinică. Dacă suspiciunile se confirmă, cazuistica de la AS Medical Ploiești riscă să devină simptom pentru o boală mai gravă: vulnerabilități majore în sistemul de verificare a serviciilor medicale decontate din bani publici.
Anchetatorii trebuie să răspundă unor întrebări incomode:
– Câte servicii medicale sunt suspectate că au fost raportate neconform?
– Ce valoare au decontările aflate acum sub lupă?
– Pe ce perioadă s-ar fi întins presupusele nereguli?
– Cine a aprobat și validat documentele trimise spre decontare?
– Există persoane din afara clinicii implicate în mecanism?
– Care este prejudiciul estimat adus fondurilor publice?
Dacă răspunsurile vor confirma suspiciunile, vom avea încă o dovadă că, în România, pacientul finanțează sistemul, dar sistemul se tratează singur cu fonduri publice.
Până la finalizarea verificărilor, dosarul rămâne unul cu implicații serioase pentru sistemul medical privat din Prahova și pentru instituțiile care gestionează banii destinați sănătății.
Vom reveni cu detalii – pentru că, în acest „roman medical”, încă nu s-a ajuns nici la diagnostic final, nici la rețeta de tratament pentru un sistem care se îmbolnăvește cronic de bani publici. (Cristina T.).
Exclusiv
Poliția Locală Ploiești: campioană la amenzi, repetentă la bun-simț
Când „veghetorii legii” calcă pe trecerea de pietoni. La propriu. Cu mașina de serviciu.
În momentul în care Poliția Locală Ploiești amendează posesorii de autoturisme care își parchează ilegal mașinile pe domeniul public sau le lipește în parbriz avertismente de „educare” rutieră, scena de azi pare pur și simplu sfidătoare: o mașină chiar a Poliției Locale Ploiești parcată ilegal pe domeniul public, blocând, în plus, și trecerea de pietoni.
Imaginea (foto transmisă de cititor / utilizator) arată perfect dublul standard: cetățenii plătesc pentru o oprire greșită, „gardienii ordinii” își permit luxul să blocheze marcajul pietonal cu girofarul stins și cu tupeul aprins.
Flori, flori… dar nu pe trecerea de pietoni!
Nu ne interesează – repetăm, NU ne interesează – că polițista locală din imagine își cumpără flori în timpul programului. Motivul nici nu contează: poate că acum se poartă ca femeile să dea flori bărbaților, poate că a avut un eveniment la școală cu copiii, poate că s-a gândit să mai înfrumusețeze o zi de lucru. Fiecare își face cumpărăturile cum și când consideră.
Problema reală nu este buchetul de flori, ci „buchetul” de încălcări: s-a blocat trecerea de pietoni și s-a parcat ilegal, cu mașina instituției care ar trebui să fie exemplu, nu demonstrație practică de „așa NU, dar nouă ni se permite”.
Cetățeanul plătește. Mașina Poliției Locale, imaculată și neatinsă
Când un șofer obișnuit parchează așa, primește amendă sau, în cel mai „blând” caz, un avertisment pus regulamentar în parbriz. Întrebarea care arde este evidentă:
Acestei mașini cine îi dă amendă? Cine îi pune pe parbriz măcar un avertisment de bun-simț?
Sau legea e doar pentru fraieri, iar „excepțiile” poartă uniformă și insignă?
În timp ce polițiștii locali verifică necruțător trotuarele, alveolele și toate colțurile de stradă unde șoferii greșesc, propria mașină de serviciu poate să stea liniștită, cocoțată pe domeniul public, blocând trecerea de pietoni, ca un mic monument al ipocriziei administrative.
Legea, în oglindă: pentru ei nu se vede?
Dacă un simplu cetățean își permitea să parcheze exact în același loc, exact în același mod, foarte probabil își vedea în câteva minute „cadoul” pe parbriz și eventual și o discuție „educativă” cu agentul constatator.
Când însă mașina Poliției Locale Ploiești este cea care încalcă regulile, tabloul devine grotesc:
– domeniu public ocupat ilegal;
– trecere de pietoni blocată;
– nici urmă de sancțiune, nici avertisment, nici jenă.
Conform informațiilor și imaginii furnizate de cititor/sursă, scena nu este un montaj, nu este o glumă, ci realitatea de zi cu zi: exact cei care ar trebui să fie campioni la respectarea legii ajung să fie campioni la „lasă că merge și așa”.
Final de pamflet: cine amendează Poliția Locală Ploiești?
Rămâne întrebarea-cheie, pe care o lăsăm, în mod ironic, tot în grija autorităților:
Cine are curajul – și atribuțiile – să amendeze Poliția Locală Ploiești atunci când calcă pe trecerea de pietoni cu mașina de serviciu, nu cu piciorul?
Până vom vedea un proces-verbal lipit pe parbrizul unei mașini de Poliție Locală, orice avertisment către cetățeni sună a pamflet, nu a autoritate. Din păcate, unul foarte usturător pentru cei care încă mai cred că legea ar trebui să fie aceeași pentru toți. (Cerasela N.).
Exclusiv
Breaking news pe DN1: Melcul IPJ Prahova si-a luat, in sfarsit, Loganul
Abia azi, 17.06.2026, ora 10:15, s-a produs evenimentul cosmic pe care nici telescopul Hubble nu-l mai astepta: o masina a IPJ Prahova, burdusita cu politisti „zelosi”, se indrepta spre Primaria Baicoi (aici).
Scopul:
- sa afle daca publicitatea de pe panourile „Stop Vexler” a fost platita;
- sa verifice daca panourile sunt ridicate legal.
Fotografia surprinsa de Incisiv de Prahova, cu Loganul IPJ ruland spre Baicoi, e dovada ca melcul institutional inca mai are puls – doar ca i-a luat aproape o luna de la scandal pana la prima oprire la primarie.
Mirarea e legitima si pentru noi: dupa atatea dezvaluiri si presiuni publice ale ziarului de investigatii Incisiv de Prahova, politistii de la IPJ Prahova binevoiesc, in sfarsit, sa se apuce de ancheta. Speram – nu cu spatele la panou – ca ancheta sa fie serioasa si sa duca, in final, la daramarea acestor panouri care nu fac cinste nici Prahovei, nici Baicoiului, si in niciun caz IPJ Prahova.
Pana una-alta, tabloul ramane grotesc: statul abia porneste de pe loc, in timp ce extremismul de carton are deja avans de cateva sute de kilometri.
Kilometrul zero al tupeului: Unde legea e optionala, iar panoul obligatoriu
Pe DN1, la Baicoi, intre Forja Neptun si viitorul pasaj spre strada Infratirii, Romania si-a montat oglinda completa:
- gropi si santiere;
- un mormant vechi de 5.000 de ani al culturii Yamnaya, scos la lumina de arheologi;
- si, peste toate, doua panouri cu mesajul „Stop Vexler”.
Traducerea, pentru cine mai citeste si altceva decat sloganuri:
„Stop legea care combate antisemitismul, xenofobia si extremismul, ca ne strica jocurile de partid.”
Legea 241/2025 – „Legea Vexler”, dupa initiatorul ei, deputatul Silviu Vexler, reprezentant al Federatiei Comunitatilor Evreiesti din Romania – interzice organizatiile si faptele cu caracter fascist, legionar, rasist sau xenofob, intareste pedepsele pentru promovarea cultului figurilor extremiste, sanctioneaza negarea si falsificarea Holocaustului si propaganda online. Despre acest cadru legal au scris Digi24, Spotmedia si Adevarul.
Statul zice, oficial:
- „Nu vrem antisemitism.”
- „Nu vrem fascism.”
- „Nu vrem extremism.”
Panoul de la Baicoi raspunde, cu tupeu:
- „Stop Vexler.”
Traducere libera:
„Stop legea care ne taie curentul la propaganda extremista.”
Panoul care se crede curte constitutionala: Referendum cu carton pe DN1
„Stop Vexler” nu e grafica de plictiseala, e o palma declarativa data unui act normativ:
- adoptat de Parlament;
- promulgat de presedinte;
- intrat in vigoare.
Ce face Legea 241/2025, explicata inclusiv de Digi24, Spotmedia si Adevarul:
- inaspreste pedepsele pentru distribuirea de materiale fasciste si antisemite;
- sanctioneaza negarea si falsificarea istoriei, inclusiv a Holocaustului;
- interzice promovarea cultului unor personalitati extremiste;
- interzice utilizarea numelor liderilor miscarilor rasiste, xenofobe, fasciste si legionare.
Statul: „Nu vrem antisemitism, nu vrem xenofobie, nu vrem cultul extremistilor.”
Panoul: „Stop Vexler.”
Fara prea multa hermeneutica:
„Stop legea care ne incurca icoanele fasciste si jucariile propagandistice.”
In loc de contestatie la Curtea Constitutionala, dezbateri, amendamente, se prefera metoda „marca DN1”:
„Nu-mi place legea, o scuip pe panou, intre un sens giratoriu si un mormant milenar.”
Abonamentul la antisistem: De la AUR si SOS la ACT si PAC, cu panou inclus
Potrivit informatiilor locale si dezvaluirilor Incisiv de Prahova:
- in spatele „curajului” de carton apare un personaj politic plimbat prin AUR, SOS si, mai nou, ACT – un fel de abonament la toate versiunile de „antisistem” cu update-uri dese si manual lipsa;
- surse judiciare citate de Incisiv de Prahova vorbesc despre:
- zeci de plangeri penale pentru hartuire;
- atacuri la adresa unor primari, deputati, societati comerciale;
- plangeri pentru incitare la ura;
- si o protectie aproape miraculoasa din partea unor organe de cercetare penala, care par sa fi pus dosarele la pastrat, la rece.
Partidul Actiunea Conservatoare (PAC), fondat de Claudiu Tarziu, este legat public de campania StopVexler.ro, conform Spotmedia (10 ianuarie 2026) si referintelor CNCD:
- exista site-ul StopVexler.ro;
- acelasi mesaj „Stop Vexler” a fost afisat pe sediul PAC;
- discursul oficial: Legea 241/2025 „ingradeste libertatea de exprimare” si „loveste in personalitati istorice romanesti”.
Pe limba lor:
„Daca nu mai putem lustrui icoane fasciste la lumina neoanelor, suntem victimele dictaturii.”
Panoul smecher: Ilegal pe hartie, ilegal pe teren, legal doar la tupeu
Surse judiciare au confirmat pentru Incisiv de Prahova:
- ambele panouri „Stop Vexler” ar fi ridicate fara autorizatii, ceea ce inseamna deja contraventie;
- unul dintre panouri este montat, fara drept, direct pe teren apartinand UAT Baicoi.
Aici nu mai vorbim doar de:
- „publicitate neautorizata”.
Vorbim de:
- folosirea fara drept a domeniului public;
- nerespectarea regimului de autorizare;
- plus mesaj cu tenta extremista, indreptat impotriva unei legi care a fost gandita tocmai pentru a preveni derapajele fasciste.
Pe romaneste:
Nu e doar „panou fara hartii”, e steag ilegal infipt pe teren public, cu mesaj contra unei legi care apara societatea.
CNCD vede risc de ura si violenta. IPJ Prahova vede „dosar in lucru”
Vicepresedintele CNCD, Catalin Raiu, citat de Spotmedia si Adevarul, explica foarte clar:
- CNCD se autosesizeaza in cazul panourilor StopVexler.ro, semnalate initial de Incisiv de Prahova;
- se vor identifica persoanele fizice sau juridice din spate, dupa modelul altor cazuri de panouri controversate;
- se trimit adrese la primarii pentru clarificarea autorizarii si asumarii mesajului.
Mai mult, Raiu spune negru pe alb:
- mesajele de tip „Stop X” la adresa unei persoane sau a unei categorii protejate pot reprezenta discurs de ura;
- tintirea comunitatii evreiesti este, de regula, incadrata la discurs de ura;
- „Stop Vexler” poate fi perceput, de o parte a societatii, pana la nivel de:
- „lichidare fizica”;
- sau invitatie la „lichidare fizica”;
- deci intram in zona potentiala a incitarii la violenta.
CNCD vorbeste limpede despre risc de discurs de ura si violenta.
IPJ Prahova vorbeste in dialectul clasic:
- „sesizare inregistrata”;
- „dosar penal intocmit”;
- „verificari in curs”.
Iar panourile… tot acolo. Pana azi, 17.05.2026, ora 10:15, cand Loganul IPJ este surprins, in sfarsit, de Incisiv de Prahova, in drum spre Primaria Baicoi, pentru a cere acte si confirmari pe care le putea cere din prima zi.
Melcul institutional, surprins in habitatul lui natural: banda intai, viteza mica.
Documentul IPJ vs. realitatea DN1: Pe hartie avem stat, pe drum avem carton
Potrivit unui document oficial al IPJ Prahova, consultat de Incisiv de Prahova:
- o sesizare privind panourile „Stop Vexler” a fost inregistrata (14.264/09.06.2026);
- a fost deschis dosarul penal nr. 1689/11.06.2026;
- au fost intocmite acte de sesizare penala, cu indicarea cadrului normativ referitor la fapte de natura extremista si incalcarea ordinii de drept;
- se efectueaza verificari privind:
- continutul mesajului;
- amplasarea si autorizarea panourilor.
Pe hartie, IPJ functioneaza exemplar.
Pe teren:
- panourile continua sa troneze;
- unul, amplasat ilegal pe domeniul public al UAT Baicoi, sfideaza in continuare autoritatea;
- campania „Stop Vexler” se intensifica online, cu indemnuri la nesupunere fata de ordinea de drept.
Abia pe 17.06.2026 vedem masina IPJ mergand spre primarie. Nu dupa ce s-a aprins becul rosu in sistem, ci dupa ce Incisiv de Prahova a batut obrazul public, de repetate ori.
Claudiu Tarziu, avocatul reflex: La panou, prezent; la dosare, absent
Cand IPJ Prahova a deschis dosar penal dupa dezvaluirile Incisiv de Prahova:
- PAC a tipat „abuz”;
- a strigat „stat politienesc”;
- si a pozat in „opozitie redusa la tacere”.
Liderul PAC, Claudiu Tarziu, a iesit indignat, anuntand proteste si jucand rolul clasic de victima a regimului.
Numai ca, asa cum rezulta din investigatiile Incisiv de Prahova:
- Tarziu a sarit sa apere „un membru de partid” fara sa verifice:
- istoricul persoanei (zeci de plangeri penale pentru hartuire, atacuri la primari, deputati, companii);
- acuzatiile repetate de incitare la ura;
- si, mai grav, faptul ca unul dintre panouri e amplasat ilegal pe teren al UAT Baicoi – adica deja discutam despre posibile infractiuni, nu despre simple opinii politice.
„Statul politienesc” din discursul lui Tarziu arata, in fapt, asa:
- panouri ilegale;
- mesaj cu tenta extremist-antisistem;
- protectii inexplicabile;
- si un lider politic sarind, in orb, in apararea exact a persoanei cu dosarele la gramada.
Preistorie scoasa la lumina, extremism urcat pe stalp
In aceeasi zona Baicoi – DN1:
- arheologii descopera un mormant vechi de 5.000 de ani, al culturii Yamnaya;
- presedintele Consiliului Judetean Prahova, Virgiliu Daniel Nanu, vorbeste public despre:
- „Prahova preistorica” ce iese la lumina;
- „radacini de cinci milenii”;
- nevoia de a imbina infrastructura cu protejarea patrimoniului;
- se anunta:
- expozitie-eveniment la Palatul Culturii din Ploiesti, cu obiecte din aur, argint si cupru;
- conferinte si discursuri solemne.
Respect total pentru trecutul de 5.000 de ani, la lumina reflectoarelor.
Intre timp, la cativa metri:
- rasar panouri ultramoderne care contesta o lege menita sa protejeze memoria Holocaustului si a victimelor antisemitismului;
- adica tocmai memoria ultimelor 80 de ani, pe care Romania se angajase solemn sa n-o mai calce in picioare.
Pentru trecutul de 5.000 de ani – reverente la conferinte. Pentru trecutul de 80 de ani – panoul zice „Stop”.
Libertatea de exprimare, luata ostatic: Petitie la suprafata, propaganda in interior
Potrivit declaratiilor PAC, consemnate si de Adevarul:
- panourile „nu contin mesaje extremiste”;
- „nu fac referire la rasa, etnie sau religie”;
- „nu instiga la ura ori violenta”;
- ele ar directiona doar spre un site cu „petitie civica” pentru abrogarea legii.
Realitatea, asa cum reiese din:
- anchetele Spotmedia;
- investigatiile Incisiv de Prahova;
- materialele Digi24;
- declaratiile CNCD:
este ca:
- Legea Vexler sanctioneaza propaganda extremista, cultul figurilor fasciste, negarea Holocaustului;
- panourile transforma chiar legea in tinta simbolica;
- „Stop Vexler” poate fi perceput ca mesaj impotriva:
- persoanei initiatorului, reprezentant al comunitatii evreiesti;
- si, implicit, impotriva comunitatii pe care o reprezinta;
- campania functioneaza:
- offline (panouri, sediu de partid);
- online (site StopVexler.ro, retele sociale), cu retorica victimizanta si apel la nesupunere fata de cadrul legal.
„Petitie civica” este ambalajul lucios. In cutie gasesti exact ce a vrut sa previna Legea Vexler.
Laboratorul absurdului la Baicoi: Legea in Monitorul Oficial, panoul pe boost
Puse cap la cap – informatiile din Incisiv de Prahova, Spotmedia, Digi24, Adevarul, declaratiile CNCD si ale CJ Prahova – arata asa:
- o lege speciala – Legea 241/2025 („Legea Vexler”) – menita sa blocheze antisemitismul, xenofobia si propaganda extremistilor;
- doua panouri – dintre care unul amplasat, potrivit surselor judiciare, ilegal pe teren al UAT Baicoi –, ridicate fara autorizatii, care ataca simbolic aceasta lege;
- un personaj politic cu traseu prin AUR, SOS, ACT, antisistem de carton si zeci de plangeri penale (hartuire, incitare la ura);
- un partid (PAC) care isi asuma mesajul, plange de „stat politienesc”, dar ignora:
- nelegalitatea panourilor;
- istoricul persoanei pe care o apra;
- IPJ Prahova, prins intre:
- un document oficial corect;
- un teren pe care panourile stau, luni de zile, „batand” legea in obraz;
- un Logan miscat, cu greu, spre Primaria Baicoi abia la 17.06.2026, ora 10:15, dupa ce Incisiv de Prahova a insistat public;
- CNCD, care vede risc de discurs de ura si posibila incitare la violenta;
- CJ Prahova, care predica dragostea de radacini vechi de 5.000 de ani, in timp ce langa ele cresc lastari de extremism pe carton.
Concluzia de pe DN1: Legea Vexler apara statul de extremism. Cine apara Legea Vexler de stat?
Legea Vexler (Legea 241/2025) a fost gandita ca un scut:
- pentru comunitatea evreiasca;
- pentru minoritati;
- pentru intreaga societate, impotriva reabilitarii fascismului, legionarismului, rasismului si antisemitismului.
La Baicoi, acest scut a fost transformat in tinta de carton, cu litere mari:
- „Stop Vexler.”
Statul roman, pe hartie, apara memoria victimelor extremismului. Statul roman, in practica:
- nu e in stare, luni la rand, sa dea jos doua panouri neautorizate;
- se misca in reluare, cu „dosare in lucru” si „verificari in curs”;
- porneste Loganul spre primarie abia dupa ce presa il ia, public, la rost.
Pe DN1, la Baicoi, contrastul e perfect:
- sub pamant – un mormant de 5.000 de ani, elogiat in conferinte, promis pentru expozitii;
- deasupra pamantului – panouri care saboteaza simbolic o lege menita sa opreasca ideologiile care au umplut Europa de gropi comune.
Legea Vexler apara statul de extremism.
Intrebarea care ramane, mai mare decat orice panou de pe DN1, este:
Cine apara Legea Vexler de un stat care se misca in reluare, se uita la panouri, isi baga mainile in buzunar si porneste la drum abia dupa ce Incisiv de Prahova ii bate obrazul in public?
Vom reveni. (Cristina T.).
-
Exclusivacum 4 zileEvadare cu scandal de pe șantier, evadare pe șest din fortăreață: când sare gardul deținutul, sare și dublul standard din ANP
-
Exclusivacum 4 zileDe la „Prestij” la „Maneliadă”: fief interlop în buricul Ploieștiului, cu IPJ Prahova la butonul de mute
-
Exclusivacum 4 zileBreaking news din Prahova profundă: comuna Ariceștii Rahtivani dă peste cap handbalul românesc și învață granzii ce înseamnă ambiția la vârsta de 11-12 ani
-
Exclusivacum 4 zilePensie cu „viluță la pachet”: șeful împuternicit de la IPJ Prahova fuge din funcție, dar nu și cu mâna goală
-
Exclusivacum 5 zileEVADARE CU BONUS LA PUSCARIA MĂRGINENI: CÂND SARE DEȚINUTUL GARDUL, SARE ȘI SALARIUL DIRECTORULUI
-
Exclusivacum 5 zileProtejat: „Bodycam la mișto”: Agentul Irimia, starul rutier (IPJ PRAHOVA) care dă amenzi pe filmare și iertări pe șoptite.„Grădinița de cadre” IPJ Prahova (VII)
-
Exclusivacum 18 oreIPJ Prahova, fabrica de „deranjați”: de la cetățeanul care sună la 112, la polițistul care nu pupă papucul șefului. „Grădinița de cadre” IPJ Prahova (IX)
-
Exclusivacum 2 zileArde satul, stingem cetățeanul! Biroul Control Intern IPJ Prahova, pompier de imagine pentru polițiștii ‘deranjați’”.„Grădinița de cadre” IPJ Prahova (VIII)



