Connect with us

Featured

Soția lui Iron Man conduce România, nu Iohannis!/”Ghinion”… E tot Aspen Institute

Publicat

pe

(Preluare National – Catalin Tache):

Liniștea în care părea să se fi cufundat șeful statului în ultima perioadă a fost din nou tulburată de unii dintre cei mai apropiați oameni ai președintelui. Cei care l-au informat pe Klaus Iohannis că este din nou victima batjocurilor proferate fără jenă de Dacian Cioloș la Bruxelles. Ce-i drept, astfel de episoade au mai avut loc în Parlamentul European și la sfârșitul anului trecut. Numai că atunci aroganțele fără perdea ale liderului PLUS au fost puse strict pe seama campaniei electorale. Atunci când Iohannis a dat dovadă de o slăbiciune fără precedent, acesta impunându-le liderilor Partidului Național Liberal să nu răspundă sub nicio formă la atacurile dezlănțuite ale oamenilor lui Dan Barna și Dacian Cioloș de la USR – PLUS.

Anca Dragu, mereu în umbra șefului…

La fel de surprinzătoare a fost însă și aceeași poziție a ”ghiocelului”, pe care Iohannis a adoptat-o și după alegeri. Atunci când, la închipuitele ”negocieri” de la Vila Lac 2, Ludovic Orban a trebuit să ”înghită” tot ce i-au băgat pe gât noii ”parteneri” de guvernare. Iar cine crede că fostul premier a acceptat această umilință istorică pentru PNL fără acceptul fie el și tacit al președintelui Klaus Iohannis se înșeală amarnic! Iată însă că, după ce USR – PLUS a primit aproape tot ceea ce a solicitat, probabil că șeful statului și-a închipuit că, gata, ”coșmarul” s-a încheiat. Numai că informațiile din ultimele zile care i-au parvenit acestuia în ultimele zile arată contrariul. Pentru că, spre deosebire de toamna anului trecut, Dacian Cioloș nu se mai prezintă pe sine însuși la Bruxelles ca și viitorul președinte al României. În schimb le garantează colegilor de grup și le bagă ”bățul în gard”popularilor europeni că deja România nu mai este condusă de facto de Klaus Iohannis!

Marius Dragu a luat 35 de voturi la alegerile din Costinești

Ci de către cel de al doilea om în statul român, Anca Dana Dragu Paliu! Prima femeie ajunsă în fruntea Senatului fiind prezentată ca și viitorul președinte al României! Iar îngrijorarea oamenilor președintelui din sistem este una cu atât mai mare, cu cât actuala șefă a Senatului României este cunoscută ca și ”soția lui Iron Man”. Având în acest sens informații privind influența covârșitoare pe care Marius Dragu, cel pe care propaganda ”rezistentă” îl prezintă drept ”plin de mușchi”, dar care a pierdut alegerile locale din Costinești ar avea-o asupra șefei Senatului, Anca Dana Dragu Paliu.

Recrutată de Bruxelles pe 100.000 euro

Ca toți ceilalți lideri ai partidului ”anti-sistem”, și povestea de viață a Ancăi Dana Dragu Paliu pare una de succes. Cu obligatoria ”bornă” a unei ”burse” de studii în străinătate, bineînțeles. Biografia oficială a acesteia debutând cu cursurile Facultății de Finanțe, Asigurări, Bănci și Burse de Valori din cadrul Academiei de Studii Economice din București, finalizate în anul 1996. Între 1999 și 2000 a urmat un program de studii postuniversitare în domeniul politicii economice și afacerilor internaționale, la Universitatea Georgetown.

Dan Barna pierde teren în alianța USR – PLUS

În 2007 obține titlul de master în politici publice de la SNSPA București și în 2010 pe cel de doctor în științe economice de la Academia de Studii Economice București. În ceea ce privește cariera profesională, Dragu a lucrat ca și economist la Banca Națională a României, între 1996 și 2001. Apoi, între 2001 și 2013, în cadrul Fondului Monetar Internațional. Acolo unde, timp de 12 ani a fost expert FMI pentru Bulgaria și România. Numai că în 2013 a fost recrutată de către Comisia Europeană, ca și analist economic. Acolo de unde a declarat un venit de 107.368 euro anual. Pe lângă cei peste 100.000 lei proveniți din închirierea a două imobile. La venitul total al familiei Dragu contribuind și soțul Marius Dragu, cu cei 3.750 lei încasați de la o firmă și trecuți în declarația de avere. Interesant este însă că teribila propagandă social media a oamenilor lui Cioloș s-a axat mai mult pe promovarea imaginii acestuia, Marius Dragu fiind intens promovat ca ”Iron Man”, ”omul plin de mușchi” sau ”instructor de înot la cinci bazine din Bruxelles”, în perioada în care și-a urmat acolo soția recrutată de Comisia Europeană, în 2013. Interesant fiind totuși și că acesta a urmat cursuri pentru obținerea avizului de instructor de înot în anul 2014. Oricum, deși a beneficiat de sprijinul direct al lui Dacian Cioloș la alegerile locale pentru Primăria Costinești, Marius Dragu s-a clasat doar pe locul 5, cu … 35 de voturi! Numele soțului președintei Senatului mai fiind legat și de mai multe tranzacții ale BTT-ului, acolo unde este președintele Consiliului de Administrație.

”Munciți pe 2 lei”!

În ciuda salariului mai mult decât ”frumușel” primit de la Comisia Europeană, Anca Dragu a renunțat la această carieră și s-a întors în România, la chemarea noului premier tehnocrat, Dacian Cioloș. Cel care a numit-o ministrul Finanțelor, postură din care Dragu s-a remarcat prin ”prioritatea absolută” a tăierii finanțărilor acordate Bisericii. Însă cel mai mult a șocat nu atât refuzul acesteia de a accepta mărirea salariului minim, ci justificarea pe care a aruncat-o public în fața românilor : ” În Brazilia, Rusia, India, China și Africa de Sud, locuitorii sunt săraci și mulți și toți știu să facă câte ceva pe doi lei, fac ceva ce românul nu mai face de ceva vreme”. Iată însă că, în ciuda apelului la români ”ca să muncească pe doi lei”, Anca Dana Dragu Paliu este acum președintele Senatului. Cel de al doilea om în statul român ajungând aici după ce, după căderea guvernului tehnocrat, a fost recuperată de multionaționala E.ON, unde a fost director general adjunct.

”Ghinion”… E tot Aspen Institute

După cum reiese din informațiile de ultimă oră intrate în posesia noastră, oamenii președintelui au tras deja o primă concluzie mai mult decât îngrijorătoare. Primele verificări neoficiale identificând-o și pe Anca Dana Dragu Paliu ca fiind extrem de apropiată de influentul Aspen Institute. La fel ca și Vlad Voiculescu. Și ca toți ceilalți miniștri promovați de Dacian Cioloș pe filiera PLUS. Și nu doar în dauna ”partidului meu” al lui Iohannis, dar și al USR-ului lui Dan Barna. Cel căruia Cioloș îi ia fața pe zi ce trece… În timp ce Klaus Iohannis se vede nevoit să reziste asaltului lui Dacian Cioloș tocmai într-o perioadă în care retragerea anunțată a Angelei Merkel îl obligă oricum pe ”neamț” la o repoziționare față de noii poli de influență care se creionează la nivel european. Și mai ales că adevărata miză a lui Iohannis este preluarea Președinției Consiliului European. Vis care nu i se poate îndeplini în cazul unei opoziții active a grupului Renew Europe, acolo unde Macron l-a pus președinte tocmai pe Dacian Cioloș! În plus, disperarea lui Iohannis provine și prin prisma informațiilor că Dacian Cioloș dă deja asigurări la Bruxelles, liderilor influentelor grupări de lobby europene că pot apela cu toată încrederea nu la șeful statului, ci la Anca Dragu! Mai ales în ceea ce privește promovarea proiectelor legislative unde Senatul este Camera Decizională…

Exclusiv

Fier vechi, morți noi: cum poate un cablu furat să bage un tren întreg în pământ

Publicat

pe

De

„Doar fier vechi”, zic hoții. „Doar zeci de morți potențiali”, zice realitatea

Știați că un accident feroviar cu zeci de victime poate fi provocat nu de un cutremur, nu de un atentat, ci de… furtul unor cabluri?
Nu, nu e scenariu de film prost. Este România anului 2026, devoalată de Sindicatul Europol.

Mulți „specialiști” în fier vechi cred că atunci când taie un cablu de la calea ferată au făcut doar o combinație de cartier și un drum la centrul de colectare. În mintea lor: „Ce mare lucru, dom’le? Doar niște cupru…”.

În realitate, fiecare cablu furat poate fi veriga care rupe siguranța unei întregi linii feroviare.

Cablul tăiat, semnalul mort: cum se ucide siguranța cu flexul

Infrastructura feroviară nu e doar șină și tren. Este o infrastructură critică, bazată pe instalații de semnalizare, comunicații și siguranță.

Când se sustrage un cablu, nu dispare doar „un fir”:

  • se pot bloca, bruia sau anula semnalele care spun trenurilor când e liber sau ocupat;
  • se pot prăbuși comunicațiile dintre posturile de control;
  • se poate anula exact ce separă un drum normal de un dezastru cu zeci de răniți și morți.

Consecințele?
Devastatoare: circulație feroviară pusă în pericol, riscul real al unui accident feroviar grav, cu zeci de victime omenești. Toate pentru ca niște indivizi să scoată câteva sute sau mii de lei din fier vechi.

Făgăraș, iunie 2026: cabluri tăiate, vieți puse la ruletă

Caz concret, nu teorie: furturile de cabluri din zona Făgăraș, județul Brașov, comise în cursul lunii iunie 2026.

Acolo, niște „băieți descurcăreți” au decis că infrastructura feroviară e doar un depozit de cupru la liber. Ce nu au priceput ei este că fiecare cablu tăiat putea însemna:

  • un tren care nu primește semnal corect;
  • un mecanic care nu mai are informațiile necesare;
  • un sistem de siguranță orbit, surd și mut.

Pe românește: au pus în pericol, deliberat, viața a sute de oameni care ar fi putut să circule exact pe acea rută.

Polițiștii care au legat cablurile de gâtul hoților, nu de șine

Partea bună – și rară – a poveștii: de data asta, nu a fost nevoie să numărăm victime, ci doar infractori.

Conform datelor prezentate de Sindicatul Europol, autorii furturilor au fost identificați și prinși datorită muncii polițiștilor din teren:

  • agent șef Barbu Ioan;
  • agent șef adjunct Sirițeanu Cosmin, din cadrul PP TF Făgăraș;
  • împreună cu colegii de la structura de investigații criminale din cadrul SRPT Brașov.

Aceștia au desfășurat activități complexe de investigare și documentare a infracțiunilor comise în cursul lunii iunie 2026. Adică nu s-au mulțumit cu un „aoleu, s-au furat cablurile, ghinion”, ci au mers pe fir – la propriu și la figurat.

Cinci arestați, până la 10 ani de închisoare: „fier vechi” cu bilet dus la pușcărie

În urma acestor activități, cinci persoane au fost arestate pentru următoarele 30 de zile.
Dar asta este doar intrarea. Meniul complet: risc de pedepse cu închisoarea de până la 10 ani.

De ce atât de mult pentru „niște cabluri”?
Pentru că legea, în sfârșit, tratează asemenea fapte nu ca pe o mică „șmecherie”, ci ca pe ceea ce sunt: atacuri la siguranța publică, cu potențial letal.

Hoții de infrastructură critică nu sunt băieți necăjiți care adună fier de prin șanțuri. Sunt oameni care joacă la ruleta rusească cu viața călătorilor pe calea ferată.

Nu doar bani recuperați, ci vieți ne-pierdute

Sindicatul Europol subliniază limpede miza reală: nu e vorba doar de recuperarea unui prejudiciu material.

Adevărata miză este:

  • protejarea vieții oamenilor;
  • prevenirea unui carnagiu feroviar care, ulterior, ar fi fost plâns la televizor de toți cei care astăzi minimizează „furtul de cabluri”.

Astfel de intervenții arată cum trebuie tratată infrastructura critică: nu ca magazin de piese de schimb pentru infractori, ci ca linia de demarcație dintre normalitate și dezastru.

Când polițiștii veghează, trenurile ajung la destinație – nu la morgă

Acolo unde sistemul e adesea pus la zid pentru nepăsare, corupție sau incompetență, cazuri ca acesta arată ce se întâmplă când oamenii din interior își fac treaba la sânge.

Colegii de la Sindicatul Europol transmit un mesaj clar:
felicitări pentru agent șef Barbu Ioan, agent șef adjunct Sirițeanu Cosmin și echipa de la SRPT Brașov, care veghează zilnic ca fiecare călător să ajungă în siguranță la destinație.

În timp ce unii taie cabluri pentru câteva sute de euro, alții taie lanțul infracțional ca să nu ajungem să numărăm victime.

Și poate, data viitoare când auziți de „furt de fier vechi”, veți întreba:
„Fier vechi de unde?”
Pentru că dacă răspunsul este „de la calea ferată”, nu mai vorbim despre bani. Vorbim despre vieți. (Cristina T.).

Citeste in continuare

Exclusiv

Șantierul Naval Mangalia, scos la mezat ca iaurtul expirat: 184 de milioane, fără clienți. SAFE pe hârtie, FAIL în realitate

Publicat

pe

De

Licitație de 184 de milioane, zero cumpărători. Șoc și groază la… cine nu știa?

Prima licitație pentru vânzarea Șantierului Naval Mangalia (fost Damen Mangalia), aflat în faliment, s-a încheiat glorios: cu ZERO investitori înscriși.

Deși autoritățile ne-au vândut povestea cu Mangalia drept „element-cheie” în programul european SAFE – adică siguranță, securitate, viitor – în practică, șantierul a reușit performanța să fie atât de „atractiv” încât nu s-a obosit nimeni măcar să depună o ofertă.

Nici măcar mult-lăudatul grup german Rheinmetall, pomenit obsesiv de oficiali ca viitor salvator al șantierului, cu proiect de construcție a patru nave militare, n-a catadicsit să se înscrie la licitație.

Termenul-limită de înscriere – sâmbătă, 27 iunie, ora 13.00 – a trecut liniștit, fără să tulbure inboxul lichidatorului CITR. Surse citate de News.ro au confirmat: nicio ofertă primită.

Preț de piață, interes de lichidare: cum să nu vinzi nimic la 184 de milioane

O explicație cât se poate de „logică” pentru lipsa totală de interes: creditorii majoritari, controlați de grupul Damen, au decis în urmă cu o lună ca vânzarea să se facă plecând de la valoarea de piață de 184 de milioane de euro, nu de la cea de lichidare, de 84 de milioane de euro.

Adică România falimentară vinde ca România de lux. Șantierul e în lichidare, dar prețul e de boutique.

Ca bonus, rețeta de succes mai include și o condiție: vor fi cel puțin ȘASE licitații, toate la același preț de 184 de milioane. Dacă nimeni nu a venit la prima, sigur se vor înghesui la a doua, a treia, a șasea…

Lichidatorul: „Eu doar strig prețul”. Piața: „Noi doar nu venim”

Paul Dieter Cîrlănaru, directorul general al CITR, lichidatorul care administrează șantierul, explică simplu:
„Operaţiunea este una de vânzare în lichidare. Creditorii au stabilit un preţ de pornire şi eu la preţul ăla fac licitaţia.”

Traducere: eu mă duc în piață cu marfa, dar proprietarii mi-au spus s-o vând ca pe aur de 24K. Dacă nu cumpără nimeni, ghinion, mai batem odată din ciocănel.

Mai există și un „mic” detaliu tehnic:
– Șantierul se transferă „liber de orice sarcini”, iar cine-l preia poate face ce vrea cu el.
– DAR: noul proprietar trebuie obligatoriu să aibă o înțelegere cu statul român, pentru că statul deține terenul de dedesubt.

Cu alte cuvinte, plătești 184 de milioane, apoi stai frumos la coadă la stat să vezi dacă-ți dă voie să calci pe pământul de sub ce-ai cumpărat.

Și ca distracția să fie completă, cine vrea să participe la licitație trebuie să depună o garanție de 10% din prețul de pornire, fără TVA: adică 18 milioane de euro, cash frumos blocat, ca să poți doar să ridici mâna la licitație.

Sindicatul Navalistul: „Era previzibil. Doar la ei în cap nu era previzibil”

Laurențiu Gobeajă, liderul sindicatului „Navalistul”, a spus ceea ce știa orice om cu calculatorul la îndemână: la condițiile impuse, șansa să vină cineva la licitație e microscopică.

„Era previzibil că, în condiţiile impuse, probabilitatea înscrierii la licitaţie este foarte redusă, iar menţinerea a cel puţin şase licitaţii succesive la acelaşi preţ de 184 milioane euro nu va produce alte rezultate”, transmite Gobeajă.

Cu alte cuvinte, nu licităm, repetăm. Nu vindem, mai încercăm. Șase episoade din același serial, cu aceeași audiență: zero.

271 de oameni în preaviz, specialiști risipiți la export

În timp ce autoritățile visează la licitații seriale, oamenii reali își numără zilele de muncă rămase.

Pe 18 iunie, ultimii 271 de angajați au intrat în perioada de preaviz, care expiră pe 16 iulie. Din acel moment, sunt liberi de contract. Adică liberi să plece unde or vedea cu ochii și cu calificările lor.

Gobeajă explică limpede de ce tergiversarea e sinucigașă pentru viitorul șantierului:
– foștii angajați, recent concediați, își caută deja alte locuri de muncă;
– dacă situația se prelungește șase luni sau mai mult, va fi aproape imposibil să mai strângi la loc personal specializat;
– navaliștii cu experiență sunt rari, se duc la firme concurente și nu stau la nesfârșit să vadă dacă se îndură cineva să salveze șantierul.

„Sperăm că se vor găsi soluţiile necesare deblocării acestei situaţii cât mai repede, înainte ca majoritatea navaliştilor să plece. Mulţi au plecat deja, însă ar fi dispuşi să se întoarcă, dacă va exista stabilitate şi vor fi suficient de motivaţi”, spune liderul sindical.

Altfel spus: dacă mai amânați mult, când veți reuși, eventual, să vindeți fierul, nu va mai avea cine să construiască navele.

Strategia creditorilor: faliment cu parfum de lux și licitații în buclă

Pe 26 mai, la scurt timp după declararea falimentului, Adunarea Creditorilor a aprobat noua „strategie de vânzare” a șantierului Mangalia:
– cel puțin șase licitații;
– toate pleacă de la valoarea de piață de 184 de milioane de euro;
– se ignoră practic valoarea de lichidare de 84 de milioane, adică prețul realist pentru un activ aflat în colaps.

E ca și cum vinzi o casă dărâmată la preț de vilă cu piscină și te prefaci surprins când nu se înghesuie nimeni.

Rheinmetall, SAFE și miliardul care plutește în aer

În tot acest timp, reprezentanții Guvernului României au fluturat alt „morcov” în fața șantierului și a opiniei publice:
– un contract de 920 de milioane de euro pentru Rheinmetall, pentru construcția a patru nave militare;
– în pachet ar urma să fie inclusă și preluarea șantierului din Mangalia.

Totul este legat de Programul SAFE, din care ar trebui finanțat întregul proiect. Iar termenul de execuție anunțat este „extrem de strâns”: 2030.

Adică, în limbaj de pamflet:
– azi nu vine nimeni la licitație;
– mâine poate mai încercăm odată, la același preț;
– peste șase licitații, poate găsim un investitor;
– între timp, specialiștii au plecat, șantierul se goleşte, dar pe hârtie noi ne angajăm să livrăm patru nave militare până în 2030.

SAFE, dar nu pentru șantier. SAFE, dar nu pentru navaliști. SAFE, poate, doar pentru cine jonglează cu contractele.

Concluzie: România vinde un șantier fără oameni, la preț de lux, cu promisiuni militare pe caiet

Situația de la Mangalia arată așa:

  • șantier în faliment;
  • licitații programate la preț maximal, fără adaptare la realitate;
  • zero investitori la prima strigare;
  • cel puțin șase runde identice promise;
  • 271 de oameni în preaviz, specialiști care deja pleacă;
  • un contract militar de 920 de milioane de euro aruncat în spațiul public, cu termen-limită 2030, dar fără cumpărător efectiv al șantierului.

În timp ce navaliștii își caută de muncă în altă parte, România continuă marele sport național: să dea spectacole de strategie, planuri și programe „SAFE”, dar să piardă, bucată cu bucată, chiar infrastructura și oamenii fără de care niciun plan nu poate fi pus în practică. (Irinel I.).

Citeste in continuare

Featured

Focile politice și pușculița de la Palat: cum a ajuns George Simion să-l țină în brațe pe Ilie Bolojan

Publicat

pe

De

Focile de partid și liderul care „nu știa” ce face

Cosmin Dorobanțu, liderul sindical al Federației Sindicatelor din Administrația Națională a Penitenciarelor, spune răspicat: George Simion l-a dezamăgit. Nu doar prin vorbe, ci prin fapte – mai exact, prin felul în care a contribuit, indirect, la salvarea lui Ilie Bolojan, menținându-l în zona de putere de la Palatul Victoria.

„Focile AUR”, cum sunt numiți ironic susținătorii care aplaudă la comandă orice gest al liderului, au reacționat emoțional la cuvântul „trădători” rostit de Simion. I-au crezut lacrimile, i-au adoptat furia, dar nu au înțeles esențialul: decizia politică pe care au aplaudat-o a dus, de fapt, la prelungirea suferinței românilor, nu la sfârșitul ei.

Anticipatele – basmul preferat pentru publicul de pe Facebook și TikTok

Potrivit criticii formulate, George Simion vinde din nou povestea cu alegerile anticipate, știind foarte bine că nu le poate declanșa și că nu îl poate obliga pe Nicușor Dan să dizolve Parlamentul. Totuși, continuă să agite subiectul pentru un public care preferă butonul de „like” în locul unei întrebări incomode:
Cine câștigă, de fapt, din decizia lui Simion?

Răspunsul, indicat în analiza lui Cosmin Dorobanțu, este simplu și brutal: nu românii, nu pensionarii, nu persoanele cu handicap, nu mamele, nu veteranii, nu salariații. Câștigă exact omul pe care mulți îl consideră arhitectul măsurilor de austeritate: Ilie Bolojan.

Cum l-a ținut Simion pe Bolojan la Palatul Victoria

Realitatea, așa cum este ea descrisă de Dorobanțu, e una singură:
Prin refuzul de a vota un guvern care l-ar fi trimis acasă pe Ilie Bolojan, George Simion l-a ținut, de facto, la Palatul Victoria. Adică a menținut la „pușculița” banilor statului exact omul acuzat că:

  • a mărit taxele;
  • a tăiat de la pensionari, de la persoanele cu handicap, de la mame, de la veterani și de la salariați;
  • a protejat multinaționalele și firmele de partid;
  • a dirijat banii românilor către companii nemțești.

Cu alte cuvinte, în loc să fie împins spre ieșire, Bolojan este ținut în continuare în centrul jocului, sub protecția paradoxală a unui partid care se pretinde anti-sistem.

Când aplaudăm suferința și-i spunem „luptă pentru popor”

Cuvintele dure din textul critic – „cretinism, prostie sau manipulare? Alegeți!” – nu sunt doar o descărcare de nervi, ci o descriere a unei situații absurde:
susținătorii AUR aplaudă o decizie care îl lasă pe Bolojan cu mâna pe „pușculița” statului, după care se conving reciproc că duc un război împotriva sistemului care îi ține în sărăcie.

În realitate, subliniază Dorobanțu, sistemul e alimentat și ținut în viață chiar cu sprijinul partidului AUR, atâta vreme cât deciziile sale politice produc exact efectul pe care îl dorește „vechea gardă” – continuitate, nu ruptură.

„George Simion, trezește-te!” – strigătul către liderul care riscă să-și joace electoratul pe degete

Mesajul adresat lui George Simion este frontal:
„George Simion, trezește-te! Mai e timp să repari prostia crâncenă pe care o fac mucoșii politicii românești: Bolojan, Grindeanu, Fritz, Hunor. Arată-le că nu ești așa cum te etichetează ei: PRIMITIVUL GĂLĂGIOS DIN GALERIE!”

În traducere: dacă Simion continuă să se comporte ca un personaj de galerie – mult zgomot, puțină strategie – va rămâne exact în rolul în care îl vor adversarii săi: folosit ca sperietoare vocală pentru popor, dar perfect integrat într-un mecanism care nu schimbă nimic esențial.

Românii, puși să aplaude în timp ce banii dispar

Avertismentul adresat românilor este la fel de necruțător:
„ROMÂNI, când vă veți convinge că ați fost păcăliți, va fi prea târziu. Banii vor fi sifonați deja de uzurpatorii României, iar George Simion vă va spune din nou aceeași poveste cu anticipatele.”

Mecanismul descris este simplu:

  • se creează o criză;
  • se promite o „soluție radicală” (anticipatele);
  • soluția nu vine niciodată, dar furia populară este canalizată în like-uri și share-uri, în loc să fie transformată în presiune reală pentru schimbare.

Rezultatul?
În loc să-i ceară socoteală lui Simion, mulți îl aplaudă din nou pe Facebook și TikTok, în timp ce „uzurpatorii României” își fac treaba în liniște.

Cosmin Dorobanțu, „omul sistemului” care deranjează prin curaj

(Potrivit aprecierilor publice ale Alinei Elena)

În finalul textului, sursa citată – Alina Elena – conturează un portret clar al lui Cosmin Dorobanțu, omul care formulează aceste acuzații. Nu vorbim despre un spectator de pe margine, ci despre un lider sindical din sistemul penitenciar care și-a câștigat reputația prin implicare.

Conform descrierii Alinei Elena, Cosmin Dorobanțu este:

  • „omul care a reușit să facă vizibil sistemul penitenciar”;
  • cineva care empatizează cu fiecare coleg și nu rămâne indiferent la nedreptăți;
  • un profesionist și un patriot care își poartă cu mândrie uniforma și își reprezintă cu demnitate instituția.

Ea subliniază că, într-o lume birocratică, în care mulți se pierd în „strategii, proceduri și vorbe”, Dorobanțu a demonstrat că un sistem puternic înseamnă înainte de toate oameni curajoși, dispuși să fie alături de colegii lor, nu să se ascundă în spatele hârtiilor.

„Emisiunea de aseară m-a făcut să mă simt mândră”, mărturisește Alina Elena, explicând că îl cunoaște de peste 15 ani și că vede în el nu doar un coleg, ci una dintre vocile care apără imaginea sistemului penitenciar în fața opiniei publice. De multe ori, când se vorbește despre acest sistem, oamenii se gândesc direct la Cosmin Dorobanțu, pentru că el îl reprezintă cu profesionalism, responsabilitate și implicare.

„Avem nevoie de mai mulți ca el, mai puțini care joacă teatrul anticipatelor”

Mesajul ei de final este un contrast dureros cu spectacolul politic descris mai sus:
„Avem nevoie de mai mulți oameni ca tine. Oameni care au curajul să spună lucrurilor pe nume, care își susțin colegii și care pun interesul sistemului și al țării mai presus de orice.”

Ea este convinsă că, dacă România ar avea mai mulți oameni cu același nivel de implicare și simț al responsabilității, lucrurile ar arăta mult mai bine.

Respectul și aprecierea exprimate pentru Cosmin Dorobanțu devin, implicit, o acuzație mută la adresa celor care se joacă de-a „vocea poporului” în timp ce, prin decizii politice greșite sau cinice, îi condamnă pe aceiași oameni la sărăcie, confuzie și manipulare.

Epilog: între focile de partid și oamenii care „nu tac”

De o parte, avem „focile” care aplaudă, convinse că participă la lupta anti-sistem, în timp ce sistemul le folosește energia pentru a se perpetua.
De cealaltă parte, oameni din interiorul instituțiilor statului – precum Cosmin Dorobanțu, descris de Alina Elena – care refuză să tacă atunci când văd nedreptăți și manipulări.

Întrebarea finală, pentru fiecare român care dă like la revoluții de Facebook, rămâne:
Vrei să fii focă de partid sau om care cere socoteală? (Cerasela N.),.

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv11 ore ago

Fier vechi, morți noi: cum poate un cablu furat să bage un tren întreg în pământ

„Doar fier vechi”, zic hoții. „Doar zeci de morți potențiali”, zice realitatea Știați că un accident feroviar cu zeci de...

Exclusiv11 ore ago

Șantierul Naval Mangalia, scos la mezat ca iaurtul expirat: 184 de milioane, fără clienți. SAFE pe hârtie, FAIL în realitate

Licitație de 184 de milioane, zero cumpărători. Șoc și groază la… cine nu știa? Prima licitație pentru vânzarea Șantierului Naval...

Exclusivo zi ago

„Purul adevăr” al chestorului Drăgan: cum se împuternicește Minciuna și se desemnează Nerușinarea

„Poliție aservită”, conferință disperată: Drăgan iese la tablă cu „purul adevăr” Pe 22 mai 2026, după investigația Recorder „Poliție aservită”,...

Exclusivo zi ago

Europa descoperă, brusc, că pedofilia există. Breaking news după zeci de ani de somn la Bruxelles

UE se trezește la realitate: „Hai să mai facem o directivă!” Consiliul Uniunii Europene și Parlamentul European s-au prins, în...

Exclusiv3 zile ago

De la „Frumușelu’ Sifon” la Maneliadă pe Bulevard: cum se eliberează trotuarul doar când vor clanurile, nu IPJ Prahova

Centrul Ploieștiului, teritoriu de clan: „Prestij” la vedere, legea pe mod invizibil În buricul Ploieștiului, acolo unde primăria vinde pliante...

Exclusiv3 zile ago

Mame cu pistol la brâu, drepturi la coadă: cum își bate statul joc de femeile din uniformă

Statul-Glumeț: „Eroi în stradă, restul… vedem la pensie!” Ani la rând, oamenii în uniformă – militari, polițiști și funcționari publici...

Exclusiv3 zile ago

Veto constituțional pentru transparența în instanțe: CCR blochează tentativa de a „simplifica” hotărârile judecătorești

Într-o decizie crucială pentru sănătatea sistemului de justiție din România, Curtea Constituțională a tăiat elanul legislativ care amenința să transforme...

Exclusiv4 zile ago

O feuda numită MEDAT: cumetrie, falsuri și caracatița bugetarilor de lux sub mantia lui Irineu Darău (USR)

Caracatița bugetarilor de lux din MEDAT: cum „biblioteca” USR s-a transformat în manual de feudalism digital În seria „Prezentul fără...

Exclusiv4 zile ago

Prahova sub talpa clanurilor: Polițiști cu dosare la comandă, interlopi cu protecție la purtător

Băieți „deștepți” în plină criză: Când interlopii cred că-i doare statul la bască (aici) Chiar dacă ziarul nostru de investigații,...

Exclusiv4 zile ago

Bebe-chestorul și CIRP-ul de buzunar: cum a ajuns Drăgan stăpân pe informarea publică a Poliției Române

Răspunsuri în bătaie de joc de la CIRP Sindicatul Diamantul aruncă public în aer o situație care, în orice stat...

Exclusiv4 zile ago

„Prestij” cu reacție întârziată: după ani de Maneliadă în centru, IPJ Prahova scoate din joben… 4 percheziții

De la restaurant „de fițe” la fief de clan: Prestij, ringul protejat din buricul Ploieștiului În centrul Ploieștiului, la doi...

Exclusiv5 zile ago

Catedrala ipocriziei reformiste: Cum „reorganizarea către eficiență” ascunde dublă semnătură și epurări la Ministerul Economiei/ Documente

Șase luni de mandat și o postare mesianică: Când PR-ul jubilează, legalitatea șchiopătează – Între discursul despre meritocrație și realitatea...

Exclusiv5 zile ago

Secret de serviciu la frontieră: cum păzește Poliția de Frontieră hârtiile mai abitir decât granița

„Cultura grănicerului comunist” trăiește bine-mersi în 2026 V-am mai spus: Poliția de Frontieră este mult, mult mai înapoiată decât Poliția...

Exclusiv5 zile ago

Poliția fără curent: Șefii se ascund în birouri, iar agenții fug de cuțitar prin intersecție

Scenă de groază și comedie neagră în Capitală Conducerea Poliției Române este responsabilă și, în egală măsură, vinovată pentru scenele...

Exclusiv5 zile ago

Coca-Cola Ploiești – O nouă eră în reciclarea “transparentă”: cum se reciclează banii, nu doar sticlele

O nouă zi, aceeași mizerie: Coca-Cola Ploiești “salvează planeta” pe banii fraierilor Într-o lume în care toți pozează în campioni...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv