Actualitate
SCRISOARE DESCHISĂ CĂTRE DOMNUL COMISAR ŞEF DE POLIŢIE MARIAN IORGA, NOUL ŞEF AL IPJ PRAHOVA

Ne cerem public scuze ca vă urăm cu întârziere tradiţionalul “Bun venit !” în Prahova, domnule comisar şef de poliţie Marian Iorga.
Salutăm numirea dv., prin ordin al ministrului MAI, în funcţia de inspector şef al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Prahova. Bine aţi venit, deci, şi vă aşteptăm cu rezultate notabile, în beneficiul populaţiei judeţului, pe linia muncii poliţieneşti.
Dacă va conta pentru dv., avem şi o explicaţie de natură obiectivă a micii întârzieri: evenimentul numirii la şefia IPJ Prahova ne-a găsit pe “coclauri”, prinşi într-o complexă şi delicată investigaţie jurnalistică, a cărei documentare informativă este anevoioasă, dar de ale cărei rezultate sperăm să beneficiaţi şi dv. prin instituţia sesizării din oficiu.
Mai mult, am fost surprinşi în plină aplicare a măsurilor restrictive de prevenire şi contracarare a pandemiei generată de coronavirusul SARS-COV-2, prevăzute în ordonanţele militare, care ne-au incomodat teribil în munca „de teren”.
Vă rugăm a ne permite să reamintim pentru cititorii noştri câteva repere biografice despre dv.:
În data de 30 aprilie 2020, prin ordin al ministrului Afacerilor Interne, dl. comisar-șef de poliție Marian Iorga a fost împuternicit să îndeplinească atribuțiile funcției de inspector șef al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Prahova, până la încetarea situației care a condus la vacantarea temporară a postului. De asemenea, să-i informăm că aţi deținut, până la acea dată, funcția de inspector șef al IPJ Călăraşi.
Aţi absolvit în anii ‘90 Școala de Agenți de Poliție de la Câmpina, aţi absolvit Academia de Poliţie, apoi aţi lucrat în cadrul IPJ Prahova până la începutul anilor 2000. Din 2001 aţi fost avansat la București, unde aţi ocupat, pe rând, funcțiile de șef al Poliției Sectorului 5, șef al Serviciului judiciar furturi auto în cadrul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti (DGPMB), șef Serviciu Investigații Criminale în cadrul DGPMB, iar în 2014 aţi fost împuternicit în funcţia de inspector şef al IPJ Calarași.
Marian Iorga a fost, în perioada septembrie 2014 – martie 2019, șeful Inspectoratului de Poliție Județean Călărași, ulterior a plecat, în luna martie 2019, pe funcția de director al Oficiului Național de Protecție a Martorilor, din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române.
Revenim la această formulă de adresare, care este scrisoarea deschisă şi vă asigurăm, dle. comisar şef Marian Iorga, de respectarea de către publicaţia noastră, “Incisiv de Prahova”, a regulilor deontologice din Statutul jurnalistului, precum şi de disponibilitatea profesională de a stabili şi derula o relaţie principial – instituţională corectă de conlucrare/cooperare, în beneficiul public.
În aceeaşi ordine de idei, vă învederăm cu toată convingerea (articolele noastre de investigaţii / anchetele jurnalistice fiind suprema dovadă), că lucrăm numai cu informaţii verificate / sigure (deformaţie profesională dobândită la SRI), care au în spate o documentare credibilă solidă, ce poate fi transformată în mijloace de probă în condiţiile legii.
Per a contrario, vă asigurăm că noi nu suntem „botanişti” (scuzaţi limbajul neacademic, dar suntem ziarişti şi ni se permit şi “licenţe literare” !), cum sunt alţi colegi de breaslă în goană după senzaţional şi / sau, mai grav, cointeresaţi în a compromite deliberat şi gratuit o peroană cu funcţie de decizie şi instituţia, mânaţi, probabil, de varii interese oneroase absconse.
De asemenea, nu veţi întâlni la publicaţia noastră ziarişti frustraţi de eşecul vreunor manevre dolosive (în care ar fi implicaţi, interesaţi), rateu datorat intrasingenţei si competenţei de care a dat dovada un anumit factor politic, constând în nominalizarea în diferite funcţii a altui / altor persoane decât cea /cele agreate de noi. Nu agreăm aceste practici!
Considerând că, pentru început, v-am comunicat onest profesiunea noastră de credinţă, vă mai transmitem că, ori de câte ori vom constata, pe bază de dovezi, abuzuri în serviciu, acte de corupţie, ori alte fapte care dăunează fie interesului, drepturilor şi libertăţilor cetăţenilor, fie pătează uniforma de poliţist, nu vom ezita a le face publice, dar numai după obţinerea unui punct de vedere de la structura de relaţii cu mass-media a instituţiei dv.
Noi vă cunoaştem profesionalismul, îndeosebi de la Bucureşti, domnule comisar şef de politie Marian Iorga şi manifestăm convingerea că, alături de alţi profesionisti (precum comisarulul şef Florin Aristan din conducerea IPJ Prahova şi comisarul şef Cristian Gelu Manea, şeful Poliţiei Municipiului Ploieşti), lucrurile vor fi puse la punct şi readuse în matca lor, în spiritul şi litera legii.
Avem onoarea!
Redacţia Ziarului “Incisiv de Prahova”
prin dir. gen.
ec. RADU ADRIAN OVIDIU
Actualitate
Armata SUA intensifică producția de piese 3D, depășind restricțiile de proprietate intelectuală

Lipsa drepturilor de proprietate intelectuală asupra multor componente ale echipamentelor militare împiedică armata să le reproducă rapid și eficient prin imprimare 3D. Astfel, armata intenționează să producă singură mai multe piese.
Armata SUA întâmpină dificultăți în reproducerea și imprimarea 3D a pieselor necesare pentru arme și platforme, deoarece nu deține proprietatea intelectuală a acestora. Din acest motiv, armata ar putea începe să fabrice mai multe piese prin imprimare 3D, fără a utiliza proprietatea intelectuală a furnizorilor, a declarat șeful interimar al Comandamentului de Materiale al Armatei, pentru Breaking Defense.
Lipsa proprietății intelectuale, o problemă costisitoare și timidă
Generalul-locotenent Christopher Mohan, comandantul adjunct și comandantul interimar al AMC, a declarat că industria nu ar trebui să fie surprinsă dacă armata va începe să producă mai multe piese prin imprimare 3D, fără a utiliza proprietatea intelectuală a furnizorilor. Scopul este de a repune în funcțiune tancurile, elicopterele și alte platforme mai rapid. El a recunoscut că acest lucru face industria „îngrijorată și obosită”, dar a adăugat că a fost transparent cu furnizorii cu privire la dificultățile armatei.
„Nu mai putem aștepta”
„Am fost foarte deschiși cu ei și i-am spus ieri unuia dintre partenerii noștri din industrie, nu fiți surprinși dacă veți vedea că facem lucruri pentru că nu putem aștepta. Nu putem aștepta”, a declarat Mohan într-un interviu acordat la conferința anuală AUSA de săptămâna trecută.
„Recunosc că proprietatea lor intelectuală este proprietatea lor intelectuală”, a spus Mohan despre furnizori. „Ne este rușine că nu am cumpărat-o de la început, ceea ce este o prostie, o misiune prostească.”
Exemplu concret: O valvă de anvelopă
Ca exemplu, Mohan a spus că, în urmă cu câteva luni, unul dintre vehiculele armatei nu funcționa din cauza unei probleme provenite de la o mică valvă din anvelopă, așa că a cerut furnizorului principal datele tehnice pentru a face inginerie inversă asupra valvei. Cu toate acestea, furnizorul nu deținea datele tehnice, deoarece aparțineau celui care a fabricat valva cu aproximativ două sau trei niveluri sub principal, așa că a durat și mai mult pentru a repara piesa.
„Nu putem trăi așa, nu-i așa? Așa că, din nou, am spus să nu fiți surprinși dacă începem să facem lucruri”, a spus Mohan, adăugând: „trebuie să existe un fel de model care să spună: ‘Hei, putem cumpăra drepturile doar pentru piesa pe care trebuie să o imprimăm. Nu trebuie să cumpărăm întregul sistem de vehicule sau orice altceva.”
Progrese în imprimarea 3D la scară largă
Deși lipsa deținere a proprietății intelectuale a furnizorilor rămâne o problemă pentru armată, Mohan a spus că armata a făcut progrese în utilizarea fabricației aditive la scară largă. Ca parte a unuia dintre „sprinturile” de imprimare 3D ale armatei, serviciul este pe cale să creeze 60 de piese în 60 de zile, deși Mohan nu a precizat pentru ce vor fi piesele. De obicei, ar dura săptămâni pentru a face o singură piesă.
În plus, serviciul a creat un depozit digital care are piese „simpliste” care sunt ușor de imprimat pentru soldații de pe câmpul de luptă, cum ar fi grile de ventilator, mânere de uși și multe altele.
„Este un magazin containerizat. [Soldații] au putut să treacă prin rețelele tactice până la capăt, să se conecteze la depozitul digital, să descarce piesa și să o imprime pe teren, așa că știm că funcționează”, a spus Mohan. „Nu este atât de ușor pe cât ne-am dorit, dar știm că avem capacitatea de a face asta.”
Economii substanțiale și piese mai rezistente
Secretarul armatei, Dan Driscoll, a făcut ecou sentimentelor lui Mohan, arătând unei mulțimi de la AUSA o aripioară pentru rezervorul de combustibil extern al unui Black Hawk pe care serviciul a creat-o fără proprietatea intelectuală a companiei.
„Acest lucru poate suna banal, dar simpla posibilitate de a ne face sau repara propriile piese poate economisi milioane de dolari și poate salva vieți”, a spus Driscoll în timpul discursului său de deschidere la AUSA săptămâna trecută.
„Sunt construite ieftin, așa că se strică des. Furnizorul percepe peste 14.000 de dolari pentru o înlocuire. Echipa noastră o poate face mai bine. Au scanat-o 3D, au făcut inginerie inversă, au imprimat prototipuri și au efectuat validarea structurală în doar 43 de zile”, a adăugat el, ținând piesa în mână.
El a spus că armata a reușit să fabrice piesa cu puțin peste 3.000 de dolari, adăugând că piesa fabricată de armată era „cu 300% mai puternică și cu 78% mai ieftină”.
Autorizarea soldaților de a repara pe câmpul de luptă
În plus, în septembrie, Driscoll a dat soldaților autoritatea de a repara ceea ce trebuie reparat pe câmpul de luptă, în cadrul anumitor linii directoare create de armată.
De exemplu, dacă există un risc mic de a repara ceva, soldații nu trebuie să treacă printr-un proces birocratic mai înalt pentru a obține aprobarea, dar dacă există un risc „mediu” sau „mare”, soldații vor trebui să treacă printr-un proces de aprobare lung. Acest nou sistem este benefic, a spus Mohan, deoarece anterior exista o abordare „unică pentru toți” pentru a obține aprobarea de a repara ceva pe teren, astfel încât soldații nu puteau repara nimic, chiar dacă era „risc scăzut”.
„Sunt în armată de mult timp. Nu am văzut niciodată pe nimeni să aibă probleme pentru că a reparat ceva, nu-i așa? a spus Mohan. „Trebuie să schimbăm modul în care gândim.”
Actualitate
Baza Aeriană din SUA devine poligon de antrenament pentru Qatar: Un semnal geopolitic puternic
Actualitate
Germania și Japonia se aliază pentru rachete de croazieră cu rază extinsă
-
Exclusivacum 2 zile
Burcu acuză: „SNPP transformă angajații în carne de tun pentru răzbunări personale! – Nu apără, ci exploatează!”
-
Exclusivacum 5 zile
Penitenciarul Ploiești: Comisarul Matei – De la „apt-limitat” la „infrat-nelimitat”?
-
Ancheteacum 2 zile
ANP liniștește spiritele: Salariile polițiștilor de penitenciare nu sunt în pericol, restructurările nu implică disponibilizări
-
Administratieacum 2 zile
Penitenciarul de Femei Ploiești – Târgșorul Nou: O abordare proactivă pentru reintegrarea socială, cu beneficii concrete pentru angajatorii din Prahova
-
Exclusivacum 2 zile
Protest divizat în penitenciare: Acuzații de deturnare și manipulare în SNPP – Reacția polițiștilor de penitenciare
-
Exclusivacum o zi
Jilavawood: Minciuni, padocuri și proteste de carton – Clanul Teoroc joacă teatru ieftin pe scena Justiției!
-
Administratieacum 3 ore
Băicoi: Primăria asigură verificări gratuite ale instalațiilor de gaz, prioritizând siguranța locuitorilor
-
Exclusivacum 3 zile
Spitalul fantomă de la Târgu Ocna: Salarii grase pentru nimeni, pacienți trimiși la plimbare!