Actualitate
Sus fustița, Marcele!
(Preluare National – Catalin Tache):
Aceasta este singura poziție politică pe care o poate lua Marcel Ciolacu! Atât și nimic mai mult! Fie și pentru simplul fapt că și dacă ar vrea, cu cele trei dosare – Otopeni, Loteria și CNAS- aflate încă în sertarele procurorilor anticorupție, urmașul lui Dragnea și al lui Dăncilă nu poate avea decât soarta predecesorilor săi. Adică să piardă la rândul său președinția partidului! Un partid căruia i s-a pecetluit deja soarta, Klaus Iohannis neavând liniște nici măcar după ce a primit ”guvernul meu” și al doilea mandat la Palatul Cotroceni! Cel puțin până când Partidul Social Democrat- cel care în urmă cu doar vreo doi-trei ani punea într-adevăr în pericol, pentru puțină vreme, hegemonia serviciilor la conducerea statului român!- nu va fi ras de pe fața clasei politice! Locul său urmând a fi luat, în cel mai bun caz, de vreo trei-patru grupulețe social-democrate care să se ”toace” între ele pînă la implozia totală.
Iar ultimul rol al lui Marcel Ciolacu acesta și este de altfel, cel de a ”manageria” fărâmițarea până la dispariție a PSD-ului… Misiune ingrată, dar care îi poate aduce în cele din urmă, dacă planul se aplică în grafic, recompensa vreunei sinecuri politice pe persoană fizică, pe model Sorin Grindeanu… Asta dacă nu cumva între timp ”Marcelică” se va ”tura” prea tare și va lua și el de bună ”legendarea” cu ”acoperitul” SIE, repetând astfel aceeași greșeală care îi va aduce în curând sfârșitul politic și lui Victor Ponta. Pentru că deja au cam expirat de mult ”conservele” rezerviste, ca să mai poți intoxica pe cineva cu adevărat inițiat cu ele… Iar pentru ca Marcel Ciolacu să revină mai repede cu picioarele pe pământ îi readucem aminte că scurta lui clipă de glorie a fost atunci când serviciile l-au luat în calcul pentru a fi ”premierul sistemului”, după ”decaparea” lui Dragnea. Dar dacă în locul său a fost preferată Viorica Dăncilă, asta chiar că spune multe despre ”influența” pe care Ciolacu chipurile ar mai avea-o la vârful sistemului.
Astfel că buzoianul va dansa așa cum i se va cânta, primul ”passo doble” fiind capitularea necondiționată și predarea funcției de președinte al Camerei Deputaților! Cel mai probabil după un ”simulacru” de rezistență politică în Parlament… După care poate începe faza finală a planului de ”exctincție” a Partidului Social Democrat!
Stinge lumina!
Exact așa cum Nicolae Moga nu a vrut să fie ministru de Interne, la fel nici Marcel Ciolacu nu a vrut să preia conducerea interimară a Partidului Social Democrat de la Viorica Dăncilă. Dar a trebuit să respecte consemnul, astfel că acum chiar nu se mai poate dezice de ”foaia de parcurs” pe care o are de executat. Și să se asigure că va fi ultimul președinte care va stinge lumina la Partidul Social Democrat! Pentru că ”oamenii președintelui” din sistem chiar nu mai vor să riște nimic, mai ales că în ultimii ani le-a cam trecut glonțul pe la ureche.02 0asaaa3 Sus fustița, Marcele!Astfel că, departe de un Bruxelles care oricum este complice tacit, PSD-ul va fi ”sfârtecat” până ce nu va mai reprezenta nici cel mai mic pericol pentru ”stabilitatea bipolară” prevăzută pentru statul român în următorii ani. Iar instalarea lui Marcel Ciolacu în fruntea partidului este un prim semnal că desfășurarea operațiunii este în grafic…
Penetrați de același partener!
Dragnea chiar a crezut până în ultima clipă că poate fi un adevărat ”partener de nădejde” al sistemului, provocând compasiune și lacrimi de râs deopotrivă adevăraților băieți deștepți din servicii. Cei care însă nu au ezitat nicio clipă să îl execute apoi”ca la carte”. A venit apoi rândul Vioricăi Dăncilă să-și închipuie cum ar fi să fie cu adevărat partenera de nădejde a aceluiași sistem. Mai ales pe când era ”întreținută” informativ de ditamai șefii de structuri, unii dintre aceștia chiar cerându-i discret sprjinul pentru a trece o anume ”mapă” mai repede prin vreo Ordonanță de Urgență, care să nu mai fie astfel pusă în dezbatere publică. Iar Dăncilă nu a pus întrebări și a executat de fiecare dată când a putut, astfel că, în cele din urmă, soarta sa a fost una mult mai ”dulce” decât cea a unui Liviu Dragnea care a mai încercat și să negocieze și chiar să pună câteva condiții… Chiar dacă niciodată nici de acum fostul ”el lider maximo” nu a bătut cu adevărat cu pumnul în masă!
Iar acum a venit rândul lui Marcel Ciolacu să se lase penetrat informativ de același ”partener constituțional” care a ”rezolvat”-o și pe Viorica Dăncilă. Și la fel cum Viorica nu a pus probleme, chiar că adevărații ”oameni ai președintelui” nu au de ce să-și facă astfel de griji nici în cazul lui Marcel! Cel care, la fel cum unii nu pot uita că a fost, totuși, ”gonacul” lui Omar Hayssam la vânătoare și ”momeala” lui Liviu Dragnea la pescuit, la fel nici Ciolacu însuși nu poate uita de dosarele ”fezandate” la diverse structuri ale Direcției Naționale Anticorupție. Cel puțin de trei dintre ele, cel privind Compania Națională Aeroporturi București, Casa Națională de Asigurări de Sănătate și Loteria Națională…
Pesediștii, soarta țărăniștilor…
”A fost odată Partidul Social Democrat…” își vor aduce probabil aminte mai curând decât se așteaptă unii dintre cei care asistă neputnicioși la cea mai spectaculoasă operațiune de ”curățire” a clasei politice românești… La fel cum probabil declamă și acum ”ultimul aliat” Aurelian Pavelescu că ”a fost odată Partidul Național Țărănesc”… Astfel că, dacă ar fi să vadă partea plină a paharului, Marcel Ciolacu poate trage speranțe că va intra direct în cărțile de istorie, drept ultimul președinte al Partidului Social Democrat. Un partid care nu doar că nu este lăsat să-și revină din pumnii electorali sau să-și ”lingă rănile” de după 24 noiembrie, dar la care urmează ”să se strângă șurubul” și mai tare decât până acum! Iar cum deja au fost identificate următoarele ”verigi slabe” din actuala conducere a Partidului Social Democrat, presiunea va fi exercitată tocmai asupra liderilor cu probleme… Din trecut sau din recenta guvernare, aproape că nici nu mai contează cât timp noul președinte al PSD-ului declară public că ”Ludovic Orban poate să stea liniștit, că nu depunem moțiune”… Și nu era deloc sarcastic, cum poate încă se mai amăgesc unii pesediști naivi…
Ultima Oră. Dinspre Marcel Ciolacu tocmai ce s-a transmis în teritoriu ca PSD-ul ”să stea liniștit”, urmând să acționeze ”în forță” de-abia în preajma alegerilor din primăvara anului viitor. Adică de fapt până ce… PNL-ul va cîștiga și localele!
Actualitate
Alianța „SkyStriker”: Israelul și Germania își unesc forțele pentru a redefini viitorul munițiilor rătăcitoare
Într-o mișcare strategică menită să consolideze capacitățile de apărare ale Bundeswehr-ului, giganții din industria de armament Elbit Systems și Diehl Defence au parafat un parteneriat de proporții pentru furnizarea sistemului de muniție rătăcitoare SkyStriker. Anunțul, făcut în contextul prestigiosului Salon Aeronautic de la Berlin, marchează o nouă etapă în expansiunea tehnologiei militare israeliene pe piața europeană, aflată în plină efervescență.
Tehnologie de ultimă oră cu amprentă germană: Suveranitate și producție locală
Acordul nu vizează doar simpla achiziție de echipamente, ci pune bazele unei colaborări industriale profunde. Planul prevede ca asamblarea și fabricarea sistemelor SkyStriker să aibă loc în Germania, sub coordonarea Diehl Defence. Această abordare urmărește dezvoltarea unor capacități suverane și fortificarea industriei naționale de apărare germane, oferind în același timp soluții logistice rapide și adaptate cerințelor Berlinului în materie de recunoaștere și lovituri de precizie autonome.
SkyStriker: Avatarele războiului modern sub cupola Berlinului
Sistemul SkyStriker reprezintă vârful de lance al noii generații de arme rătăcitoare, capabil să acopere o rază de peste 200 de kilometri cu o încărcătură utilă de până la 10 kilograme. Într-un context global marcat de lecțiile dure ale conflictelor din Ucraina și Gaza, cererea pentru astfel de platforme a explodat. Eficiența acestora rezidă în capacitatea de a survola câmpul de luptă, oferind informații vitale înainte de a lovi cu o precizie chirurgicală, transformând radical dinamica operațiunilor tactice.
Integrare tactică și expansiunea arsenalului european
Flexibilitatea acestui sistem este demonstrată de compatibilitatea sa cu alte platforme de artilerie modernă, precum lansatorul de rachete EuroPULS. Această sinergie tehnică vine în completarea contractelor deja existente pentru dotarea forțelor armate germane cu sisteme avansate de artilerie de precizie. Prin fuziunea dintre experiența vastă a Germaniei în integrarea sistemelor și tehnologia revoluționară israeliană, noul parteneriat promite să livreze o soluție „ready-for-future”, pregătită să răspundă provocărilor de securitate de pe continentul european.
Actualitate
Cutremur în Cabinetul britanic: John Healey demisionează pe fondul unei crize de finanțare fără precedent
Marea Britanie se confruntă cu o criză de securitate la nivel înalt după ce Secretarul de Stat pentru Apărare, John Healey, și-a prezentat astăzi demisia. Gestul său radical vine ca un avertisment dur la adresa strategiei financiare a guvernului, despre care Healey afirmă că este insuficientă și că „ar putea lăsa țara într-o stare de vulnerabilitate”.
Avertismentul de pe platforma X: „Țara devine mai puțin sigură”
Într-o scrisoare publică, fostul ministru a recunoscut eforturile Prim-ministrului Keir Starmer de a identifica amenințările la adresa securității naționale, însă a taxat dur eșecul acestuia și al Trezoreriei de a aloca fondurile necesare pentru a le contracara. Mărul discordiei este Planul de Investiții în Apărare (DIP), un document strategic mult amânat, care în varianta actuală nu ar reuși să acopere nevoile reale ale armatei.
„Fără un plan de investiții care să răspundă cerințelor momentului, sunt forțat să iau decizii care ar reduce capacitatea de luptă a Forțelor noastre și ar crește riscurile pentru personalul aflat în operațiuni”, a declarat Healey. Acesta a subliniat că demisia a rămas singura opțiune onorabilă după ce solicitările sale pentru resurse adecvate au fost ignorate.
Războiul cifrelor: Securitatea națională versus austeritatea bugetară
În spatele ușilor închise, tensiunile dintre Ministerul Apărării și Trezorerie au atins cote alarmante. Healey a solicitat un pachet de finanțare de 18 miliarde de lire sterline pentru a asigura modernizarea forțelor armate. În replică, Rachel Reeves, Cancelarul de Finanțe, a refuzat constant să aprobe o sumă mai mare de 12 miliarde de lire sterline.
Deși s-a încercat un compromis de ultim moment la pragul de 15 miliarde de lire sterline – sumă ce urma să fie acoperită parțial prin reduceri bugetare de 1% din partea celorlalte ministere – negocierile au eșuat, lăsând apărarea Regatului Unit într-un impas financiar periculos.
Un semnal de alarmă pentru aliați și industria de profil
Reacțiile din sectorul de apărare nu au întârziat să apară, demisia lui Healey fiind descrisă drept o „reflecție condamnabilă asupra stării actuale a lucrurilor”. Liderii din industria aerospațială avertizează că eșecul în finalizarea corectă a Planului de Investiții în Apărare va avea consecințe care depășesc cele mai negre previziuni, subliniind că apărarea țării nu ar trebui să fie tratată ca o simplă sarcină contabilă.
Incertitudinea planează acum asupra unor decizii critice care urmau să fie anunțate săptămâna viitoare. Printre acestea se numără achiziția flotei de avioane de vânătoare F-35A de generația a cincea, capabile să transporte armament nuclear, un pilon central al strategiei de descurajare pentru următorul deceniu.
Actualitate
O nouă eră în supravegherea orbitală: LeoLabs lansează radarul transportabil Scout-S în cadrul exercițiului Valiant Shield
Într-o perioadă marcată de intensificarea activităților în spațiul cosmic, compania LeoLabs a anunțat operaționalizarea celui mai nou sistem de radar pentru urmărire spațială. Prima unitate a acestui sistem este deja pregătită să participe la Valiant Shield, un exercițiu militar multinațional de amploare desfășurat de forțele americane în regiunea Pacificului.
Debut tehnologic în cadrul exercițiului multinațional Valiant Shield
Sistemul Scout-S, amplasat recent în Hawaii, a devenit complet operațional în iunie 2026. Acesta va juca un rol crucial în activitățile experimentale din cadrul exercițiului Valiant Shield 2026, coordonat de Comandamentul Indo-Pacific al S.U.A. Participarea radarului în acest context permite evaluarea capacităților de detecție 3D în medii relevante din punct de vedere operațional, oferind o viziune clară asupra modului în care tehnologia transportabilă poate susține superioritatea spațială a aliaților.
Mobilitate și precizie într-un container standard de transport
Designul inovator al Scout-S permite integrarea întregului sistem într-un container ISO standard de 6 metri, facilitând desfășurarea rapidă pe uscat, pe apă sau în aer. Dezvoltat printr-o combinație de investiții private și sprijin din partea Space Force, noul radar utilizează tehnologia de scanare 3D și un design electronic modular în banda S. Aceste progrese tehnice îmbunătățesc semnificativ monitorizarea obiectelor aflate pe orbita joasă a Pământului (LEO) și pe orbita foarte joasă (VLEO), extinzând durata observațiilor de la câteva secunde la câteva minute per trecere orbitală.
Monitorizarea activităților suspecte și a manevrelor adversarilor în timp real
Capacitatea de a menține „custodia persistentă” asupra obiectelor spațiale este esențială în contextul actual, unde simpla predicție a orbitelor nu mai este suficientă. Scout-S permite operatorilor să detecteze manevrele sateliților, să identifice desfășurarea încărcăturilor utile și să distingă între activitățile de rutină și potențialele amenințări. Sistemul a demonstrat deja rezultate remarcabile, monitorizând constant sateliții de recunoaștere militară din seria Yaogan și avionul spațial al Chinei, oferind date precise chiar și la altitudini reduse de 230 de kilometri.
Planuri de extindere și viitorul producției de serie în 2027
Unitatea radar din Hawaii va rămâne activă și după încheierea exercițiului Valiant Shield, servind drept platformă pentru testări în condiții reale și experimente viitoare. Succesul acestui prim exemplar deschide calea pentru o proliferare rapidă a rețelei, cu scopul de a acoperi golurile lăsate de radarele fixe actuale. Conform planurilor strategice, o a doua unitate Scout-S va fi finalizată la începutul anului 2027, urmând ca producția să fie accelerată semnificativ în a doua jumătate a aceluiași an.
-
Exclusivacum 4 zileIPJ Prahova, sezonul doi: Nasul, finul, nevasta și agenta călcată în picioare. „Grădinița de cadre” IPJ Prahova (VI)
-
Exclusivacum 4 zilePUȘCĂRIA MĂRGINENI, ÎNCONJURATĂ DE CAMERE, LIPSITĂ DE RĂSPUNSURI. Cum a ajuns o închisoare „păzită video” să lase un deținut să-și ia lumea în cap
-
Exclusivacum 4 zilePoliția secretelor pe persoană fizică: IJP Prahova vrea să bage sursele jurnalistice în arest preventiv
-
Exclusivacum o ziDN1, Băicoi: unde se întâlnesc extremismul pe carton, melcul instituțional și un mormânt de 5.000 de ani
-
Exclusivacum 2 zile„STOP VEXLER” pe DN1, START PENIBIL: când panoul urlă, iar IPJ Prahova cască. Intră în scenă CNCD
-
Exclusivacum o ziȚara se vinde la kilogram de șantier. Cum vrea Guvernul Bolojan să împingă Mangalia în brațele Rheinmetall, peste capul CSAT
-
Ancheteacum o ziSabotaj la vârful Armatei? Ministrul Radu Miruță, acuzat de „manipulare mizerabilă” pentru a îngropa industria de apărare românească
-
Exclusivacum 2 zilePoliția Penitenciară întreabă Guvernul: «N-aveți acte, dar ne faceți legea salarizării din burtă?»



