Anchete
EXCLUSIV/Noul Stat Paralel sau Reînvierea Sufrageriei cu Păpușa Gonflabilă Ponta – Comisarul de Prahova
Foarte puțină lume știe că partidul anunțat de Victor Ponta este creat în laboratoarele Sistemului, iar creatorul nu este altcineva decât George Maior, liderul de facto al Mișcării promovate de Ponta. Dealtfel, George Maior a fost artizanul loviturii de Palat( Victoria) Ponta-Grindeanu, lucru despre care am scris la vremea aceea.
Cine este de fapt George Maior? La un moment dat cineva mi-a spus că este soluția salvatoare pentru România după ce se va termina mandatul de președinte a lui Traian Băsescu; George Maior este candidatul preferat al Securității pentru funcția de Președinte al României, cu trecere prin funcția de Prim-Ministru. El conduce „Grupul de la Cluj”, compus în principal din Vasile Dâncu și Ioan Rus. Acestei echipe i s-a adăugat demult Gabriel Oprea. Mișcarea de zilele acestea este condusă de Maior-Oprea-Rus-Dâncu. O forță deloc de neglijat, având în vedere că Maior-Coldea sunt creatorii Statului Paralel, a Securismului Românesc, a Statului de tip mafiot. In legătură cu Coldea, lucrurile sunt puțin mai complicate: Scos pe tușă ca unic țap ispășitor pentru construcția Statului Paralel, Coldea a ales să fie principalul consultant al lui Dragnea, fără a rupe însă relațiile cu Maior; ca de fiecare dată va face joc dublu, o parte în interesul său: Coldea va încerca să-l scape mâine de condamnare pe Dragnea. Dacă va reuși, proiectul lui George Maior de dărâmare a guvernului prin partidulețul lui Ponta va fi un eșec, iar Coldea va avea un ascendent extrem de puternic asupra lui Dragnea, iar dacă va fi condamnat, își va regăsi un loc în echipa din Sufragerie, de data aceasta cu Ponta pe post de păpușă. Ziua de mâine este decisivă privind viitorul României. Dacă Dragnea va fi condamnat, PSD-ul nu va rezista șocului, iar George Maior va doborî guvernul Dăncilă, prin Ponta, dar și prin parlamentari șantajați de omul din echipă responsabil cu Minoritățile și cu aducerea voturilor de la UDMR, PSD, ALDE, și anume Domnul cu Păstrăvi, ultimul din echipa Maior-Coldea-Dâncu-Rus. Au început telefoanele de presiune cu dosarele penale, iar cei sunați știu exact cine este „domnul cu păstrăvi”, pentru că el sună, făcând însă lucrul acesta din partea lui Klauss Iohannis. Și pentru că am ajuns aici, ce vrea de fapt Klauss Iohannis?
Iohannis i-a promis lui Maior că dacă va doborâ guvernul Dăncilă va ajunge Prim-Ministru, cu condiția să nu candideze pentru funcția de Președinte în 2019: de aceea a apărut o altă variantă de candidat-iepure din partea lui Ponta, pentru a nu-l deranja pe Iohannis. Practic, căderea guvernului Dăncilă înseamnă încă cinci ani de mandat pentru echipa Merkel-Iohannis, iar România devine pionul din est al Germaniei.
In jocul acesta, unde este opoziția?
Acum vă explicați poziția lui Ludovic Orbán, dar și a președintelui Traian Băsescu, care, cu spatele la zid, a decis( greșit cred eu, pentru a câta oară?) să meargă pe mâna lui Maior și să anunțe susținerea lui Iohannis pentru 2019. Poziția lui Traian Băsescu față de Koveși este legată de faptul că Maior o vrea în continuare în funcție, ea fiind principalul mijloc de șantaj prin dosare împotriva liderilor PSD care sunt de partea lui Dragnea. Este și motivul pentru care Maior i-a organizat vizita la ONU Laurei Codruța Koveși, dar și al achitării de către echipa Maior-Koveși a lui Ponta și Șova, pe care o să-l vedem și pe el probabil în partidul lui Maior-Ponta.
Mișcarea de zilele acestea înseamnă o încercare de revenire în Sufrageria lui Oprea, cu toți cei prezenți-actori în continuare, cu Reînvierea în forță a Statului Paralel, plus Ponta care este Păpușă Gonflabilă, tocmai umflat pentru a satisface pofta lui Maior și a Grupului de la Cluj.
Liviu Dragnea și PSD-ul nu au prea mult spațiu de manevră, dacă Dragnea va fi condamnat. Prea plin de el pentru a căuta un înlocuitor în cazul condamnării sale, Dragnea va trebui să-l găsească repede, pentru a nu supune PSD-ul unui exod. Aceasta este varianta în care Maior îl condamnă pe Dragnea, de partea lui fiind și Iohannis. Dacă Coldea îl achită pe Dragnea, înseamnă că jocul se resetează și Dragnea arată că are încă putere și nu-și va pierde partidul. In cazul acesta guvernul nu va cădea. In prima situație, dacă Maior-Iohannis îl vor condamna pe Dragnea, soluția pentru PSD va trebui să fie una rapidă și de forță, să se retragă Dragnea din fruntea Partidului, în favoarea unui om apropiat, detonând astfel mesajul lui Maior că Dragnea este Dictatorul din PSD. Ar mai fi o mică necunoscută: Ce va face Koveși, va fi în tabăra lui Maior sau de partea fostului ei prieten, Coldea? Așa după cum o cunosc, va trece fără nici un scrupul de partea lui Maior și va lupta pentru condamnarea lui Dragnea.
Paradoxal, de-a dreptul paradoxal, unul dintre creatorii sistemului, Florian Coldea, prin încercare de a se opune condamnării lui Dragnea, trece de partea cealaltă, de salvare a PSD-ului care a modificat legile justiției și care vrea să modifice Codul Penal, singurele lucruri relativ bune și cu adevărat importante pe care le-a făcut PSD-ul. Am trăit să o vedem și pe-asta: Coldea schimbând tabăra, dar în România nu te mai surprinde nimic.
Personal, cred că Dragnea este foarte aproape de condamnare cu executare în primă instanță, ceea ce înseamnă un cutremur în PSD și o plecare a multor parlamentari către Maior-Ponta și, ulterior, căderea guvernului Dăncilă. Din acest motiv, Dragnea trebuie să se gândească rapid la un înlocuitor.
Orice altă soluție în instanță îi favorizează pe Dragnea-Coldea, iar echipa din Sufragerie la care se Adaugă Iohannis-Ponta, adică Noul Stat Paralel, va suferi o înfrângere usturătoare.
Azi va fi o zi interesantă…(Gelu Visan).
Anchete
„Șapte pași pentru redarea independenței magistraților” – text satiric viral pe rețelele sociale
Un text cu tentă puternic satirică, semnat de Liviu Oltean, circulă intens pe Facebook, fiind prezentat drept o „rețetă” caricaturală pentru redarea independenței magistraților. Publicația Lumea Justiției a preluat fragmentul, subliniind caracterul ironic al propunerilor.
Autorul listează, în registru parodic, „șapte pași”:
- Tudor Chirilă, „unic judecător” la Înalta Curte
Numirea actorului Tudor Chirilă în funcția de președinte și unic judecător al Înaltei Curți de Casație și Justiție, prezentat ca „un soi de Roy Bean” – aluzie la justițiarul legendar din Vestul Sălbatic, sugerând o personalizare extremă și arbitrară a actului de justiție. - CSM, înlocuit cu Fanchi Sitizăns și Marian Ceaușescu
Înlocuirea Consiliului Superior al Magistraturii cu personaje cunoscute din zona protestelor de stradă și activismului de tip „civici de Facebook”, ironizând ideea că justiția ar putea fi „reformată” prin lideri informali ai străzii sau ai mediului online. - Curțile de apel – în sarcina „Marii Juriste” Diana Buzoianu
Transferarea competenței curților de apel către deputata USR Diana Buzoianu („Dg. Usere”), numită ironic „Marea Juristă”, criticând astfel percepția unor politicieni ca fiind „super-eroi” ai justiției, indiferent de experiența lor reală. - „Defund” Ministerul Public
Sloganul „Defund Ministerul Public because consumul recreativ heals” ironizează curentele progresiste de tip „defund the police” și ideea de relaxare masivă a politicilor penale sub pretextul consumului recreativ de droguri. - Beneficii absurde: apă minerală și lapte de nuci macadamia la robinet
Introducerea unei revendicări evident absurde („să curgă la robinet apă minerală și lapte de nuci macadamia”) amplifică tonul parodic și ridiculizează așteptările nerealiste sau populiste proiectate asupra reformei justiției. - Ecuații propagandistice: Savonea = Dragnea = Stalin
„Savonea=Dragnea. Dragnea=Savonea. Dragnea+Savonea=Stalin.” – o caricaturizare a discursului radical în care anumite figuri din justiție și politică sunt demonizate prin comparații forțate cu dictatori, pentru a crea panică morală. - Magistrați aleși „BY THE PEOPLE” dintre „ienicerii lui El-Gibiti”
Propunerea ca jumătate dintre magistrați să fie aleși direct „BY THE PEOPLE” din rândul „ienicerilor lui El-Gibiti” – o trimitere ironică la influencerii și liderii de opinie din online, prezentați ca o nouă „gardă pretoriană” cu pretenții de a decide asupra justiției.
Textul funcționează ca o satiră la adresa discursului radical și populist despre „independența justiției”, exagerând până la grotesc propuneri, sloganuri și personaje prezente în dezbaterea publică. (Irinel I.).
Anchete
Sabotaj la vârful Armatei? Ministrul Radu Miruță, acuzat de „manipulare mizerabilă” pentru a îngropa industria de apărare românească
Un scandal de proporții zguduie temeliile Ministerului Apărării Naționale (MApN), după ce decizia ministrului Radu Miruță de a elimina vehiculul blindat Piranha 5 din programul strategic SAFE a scos la iveală acuzații grave de dezinformare. Sindicaliștii de la Uzina Mecanică București (UMB) rup tăcerea și denunță o strategie deliberată de prăbușire a producției interne în favoarea unor interese externe, totul sub paravanul unor cifre manipulate grosolan.
„Șmecheria” cifrelor: Cum s-au comparat „merele cu perele” pentru a justifica un blocaj
Inima acuzațiilor lansate de Nicolae Ștefan, liderul Sindicatului UMB, vizează modul în care ministrul Radu Miruță a prezentat costurile de producție în fața Parlamentului și a opiniei publice. Conform sindicaliștilor, ministrul a recurs la o „manipulare mizerabilă”, comparând prețul unei variante de bază a Piranha 5, din anul 2018, cu prețul unei variante ultra-tehnologizate, dotată cu sisteme anti-dronă și echipamente de ultimă generație, cerute expres chiar de către Armată pentru programul SAFE.
„Este ca și cum ai vrea să cumperi un Logan fără nicio dotare la prețul unuia full-options”, explică sindicaliștii. În timp ce varianta simplă a rămas la prețul istoric de 4,8 milioane de euro, dotările suplimentare de top au urcat costul la 9,8 milioane de euro. Miruță a folosit această diferență pentru a pretinde că prețurile au explodat artificial, invocând imposibilitatea asumării contractului, deși uzina respectase toate prețurile de referință stabilite anterior.
UMB în pragul colapsului: O uzină de elită, „executată” prin decizii politice
Efectele acestui blocaj sunt dramatice: fără comenzile din programul SAFE, Uzina Mecanică București riscă să își pună lacătul pe poartă. Ironia sorții face ca, în perioada în care conducea Ministerul Economiei, Radu Miruță să se declare „impresionat” de performanța UMB, promițând că Piranha 5 va fi prioritatea numărul unu. Odată instalat la Apărare, viziunea s-a schimbat radical, lăsându-i pe partenerii americani de la General Dynamics în stare de șoc în fața unui stat care pare să se saboteze singur.
Deși UMB a livrat constant vehicule echipate la standarde NATO, respectând angajamentul de a nu mări prețurile în ciuda inflației galopante, Ministerul a ales să ignore dialogul cu producătorul. „Au anunțat decizia fără să ne cheme la discuții, noaptea, ca hoții”, acuză reprezentanții muncitorilor, care văd în acest gest o condamnare la moarte a industriei locale de blindate.
Tancul românesc, lăsat la vatră pentru tancurile Abrams care „rup podurile”
Trădarea industriei naționale nu se oprește la Piranha 5. Sindicaliștii dezvăluie o situație absurdă legată de tancul românesc TR 85 M1. Deși UMB a investit masiv, inclusiv din fondurile sindicatului, pentru a moderniza acest tanc conform celor mai noi cerințe NATO și pentru a-l dota cu sisteme anti-dronă, MApN refuză omologarea acestuia.
Motivul invocat? Lipsa fondurilor. Cu toate acestea, ministerul preferă achiziția masivă de tancuri americane Abrams, unități de 70 de tone care, potrivit specialiștilor, sunt mult prea grele pentru infrastructura rutieră și podurile din România. În timp ce TR 85 M1 este adaptat perfect reliefului autohton și a fost prezentat cu succes la târgurile internaționale de profil, el rămâne „ostaticul” unor tergiversări birocratice suspecte.
Concluzii sub semnul întrebării: Cui folosește îngroparea UMB?
În acest peisaj dezinformarea pare să fi devenit instrument de lucru la nivelul MApN. Dacă miza este într-adevăr înzestrarea Armatei, rămâne inexplicabil de ce se refuză produse performante realizate în țară, cu forță de muncă românească și beneficii economice directe pentru stat.
Acuzațiile aduse lui Radu Miruță conturează imaginea unei administrări care întoarce spatele propriei industrii, preferând soluții externe costisitoare și, uneori, logisticește inadecvate, în timp ce elitele mecanicii bucureștene privesc neputincioase cum munca lor de decenii este aruncată la coșul de gunoi al istoriei prin cifre „aranjate” de la pupitrul ministerial.
Anchete
Admitere la Școala Națională de Grefieri: s-a căzut chiar și cu nota 10. Toate locurile ocupate, peste 250 de candidați respinși
Rezultatele concursului din 10 iunie 2026 arată o competiție dură și o ierarhie extrem de strânsă
Consiliul Superior al Magistraturii a publicat miercuri, 10 iunie 2026, rezultatele concursului de admitere la Școala Națională de Grefieri (SNG). Toate cele 140 de posturi scoase la concurs au fost ocupate, însă un număr semnificativ – 255 de candidați – au fost respinși, în ciuda unor rezultate notabile la unele probe.
De la 9,59 la 1,58: plajă uriașă de medii, concurență la limită pentru ultimele locuri
Potrivit datelor oficiale, cele mai mari medii de admitere au fost 9,59 și 9,58, în timp ce la polul opus s-au înregistrat medii finale de 2,76 și 1,58. Ultimii candidați declarați admiși au intrat cu medii de 7,12 și 7,13, ceea ce arată că ștacheta pentru ocuparea locurilor a fost setată relativ sus, într-un context de competiție intensă.
Trei probe eliminatorii: un 10 nu garantează intrarea la SNG
Concursul de admitere a cuprins trei probe scrise:
- drept procesual penal;
- drept procesual civil;
- organizare judiciară.
Un detaliu semnificativ: 16 candidați au obținut nota 10 la proba de organizare judiciară. Cu toate acestea, unul dintre ei a fost declarat respins, pentru că a obținut sub nota 5 la proba de drept procesual civil – prag minim eliminatoriu.
Situația ilustrează rigoarea regulilor de concurs: performanța excepțională la o singură probă nu poate compensa o notă nepromovabilă la alta.
Mesajul cifrelor: un filtru sever pentru viitorii grefieri
Rezultatele admitereii la Școala Națională de Grefieri din 2026 confirmă caracterul exigent al procedurii:
- toate cele 140 de locuri au fost ocupate;
- peste 250 de candidați au fost eliminați;
- chiar și candidați cu note maxime la o probă pot rămâne în afara sistemului, dacă nu trec cu bine toate etapele.
Pentru viitoarele generații de candidați, mesajul este clar: pregătirea trebuie să fie echilibrată pe toate disciplinele, iar nota 10, luată izolat, nu mai este de mult o garanție de reușită. (Irinel I.).
-
Exclusivacum 5 zileIPJ Prahova, sezonul doi: Nasul, finul, nevasta și agenta călcată în picioare. „Grădinița de cadre” IPJ Prahova (VI)
-
Exclusivacum 5 zilePUȘCĂRIA MĂRGINENI, ÎNCONJURATĂ DE CAMERE, LIPSITĂ DE RĂSPUNSURI. Cum a ajuns o închisoare „păzită video” să lase un deținut să-și ia lumea în cap
-
Exclusivacum 5 zilePoliția secretelor pe persoană fizică: IJP Prahova vrea să bage sursele jurnalistice în arest preventiv
-
Exclusivacum 2 zileDN1, Băicoi: unde se întâlnesc extremismul pe carton, melcul instituțional și un mormânt de 5.000 de ani
-
Exclusivacum 3 zile„STOP VEXLER” pe DN1, START PENIBIL: când panoul urlă, iar IPJ Prahova cască. Intră în scenă CNCD
-
Exclusivacum 2 zileȚara se vinde la kilogram de șantier. Cum vrea Guvernul Bolojan să împingă Mangalia în brațele Rheinmetall, peste capul CSAT
-
Ancheteacum 2 zileSabotaj la vârful Armatei? Ministrul Radu Miruță, acuzat de „manipulare mizerabilă” pentru a îngropa industria de apărare românească
-
Exclusivacum 3 zilePoliția Penitenciară întreabă Guvernul: «N-aveți acte, dar ne faceți legea salarizării din burtă?»



