Connect with us

Anchete

Cine seamana vant culege furtuna! – Comisarul de Prahova

Publicat

pe

Mii de angajati din Sanatate ies joi in strada, dupa ce Guvernul nu a gasit solutii la problemele aparute dupa aplicarea Legii Salarizarii si a regulamentului de sporuri, care au dus la scaderi de venituri pentru 10% din personalul sanitar.

Problemele au fost anticipate inca de anul trecut, insa guvernantii nu au luat in seama avertismentele si au insistat pe promisiunile cu triplarea salariilor. Chiar daca pentru medici si asistenti au existat majorari, pentru ca veniturile le-au fost aduse direct la nivelul din 2022 din legea salarizarii, acestea nu au fost la valorile promise, in parte pentru ca, in acelasi timp, le-au fost reduse sporurile pe care le luau pentru conditii periculoase de munca.

Sporurile au scazut si pentru restul angajatilor, care n-au beneficiat de salarii marite la nivelul din 2022, astfel ca acestia s-au trezit in luna martie ca au luat mai putin cu sute bune de lei fata de februarie. Mai mult, in unele spitale nu s-au platit deloc pana la aceasta data sporurile, pentru ca managerii nu au avut bani. In multe spitale au avut loc in ultimele saptamani proteste spontane cu sute de angajati care au spus ca sunt in situatia de a nu-si mai putea plati ratele la banca, dupa ce au pierdut pana la 1.700 de lei la salariu.

Autorizatie pentru protest, nu si pentru mars

In aceste conditii, federatiile sindicale au organizat pentru joi un miting amplu in fata Guvernului, unde sunt asteptati sa participe peste 10.000 de oameni.

Initial, cei de la Sanitas au vrut sa organizeze si un mars de protest prin centrul Capitalei, insa nu au primit autorizatie decat pentru protestul din fata Guvernului.

„In repetate randuri – ultima data fiind chiar la sedinta de la Guvern de la inceputul saptamanii – unii ministri au declarat ca nu le pasa de protestele Sanitas si ca, in general, salariatii din sanatate pot sa stea in strada pana ‘s-or plictisi!’. Contrar declaratiilor, insa, pentru 26 aprilie, federatia a primit aprobare numai pentru miting. Marsul pe care intentionam sa il desfasuram intre Palatul Victoria si Palatul Parlamentului nu a sunat bine pentru actuala putere! (…)

Stimati guvernanti, promisiunile voastre fara acoperire, pe care le-ati facut de un an incoace in cautare de simpatie politica si capital electoral, sunt cele care au generat actuala situatie! Daca nu ati fi promis celebrele cresteri salariale, daca nu ati fi trambitat peste tot ca ‘va curge lapte si miere’ peste bugetari sub guvernarea voastra, daca Legea Salarizarii ar fi fost facuta cu cap, probabil ca nu ati fi ajuns aici. Dar…cine seamana vant culege furtuna!”, se arata intr-un comunicat al Sanitas.

Proteste si in spitalele din tara

Cei de la Sanitas sunt sustinuti si de CNSRL Fratia, care au transmis ca spera ca Guvernul sa gaseasca solutii pentru a nu se ajunge la greva generala, „cu efecte dezastruase atat pentru pacienti, cat si pentru toate cadrele medicale”.

Mesaje de sustinere au venit si de la Ordinul Asistentilor Medicali Generalisti, Moaselor si Asistentilot Medicali din Romania: „Decidentii politici trebuie sa inteleaga ca fiecare categorie profesionala din sectorul sanitar este importanta si decisiva pentru furnizarea unui act medical de calitate si pentru siguranta pacientului. Militam pentru redarea demnitatii lucratorilor din sectorul de sanatate si asistenta sociala!”.

Si Federatia Sindicala Hipocrat a anuntat ca se solidarizeaza cu cei care protesteaza, „indignata de atitudinea autoritatilor fata de problemele generate de iresponsabilitatea cu care au redactat si au inteles sa aplice principiul echitatii in Legea Salarizarii si in regulamentul de sporuri”.

Mesaje au venit si de la forurile europene. Federatia Europeana a Sindicatelor din Servicii Sociale a transmis Sanitas ca au sprijinul lor atat pentru miting, cat si pentru cazul in care se va ajunge la greva generala.

Cine nu ajunge la miting sa protesteze in spitale

Totodata, pentru cei care nu pot ajunge la mitingul de la Guvern, Federatia Solidaritatea Sanitara are o alta idee prin care sa-si uneasca glasurile in a-si cere drepturile.

„Joi, in intervalul orar 12:00-14:00, angajatii aflati in timpul liber din toate unitatile sanitare publice din tara sunt invitati sa-si exprime nemultumirile in mod public prin proteste pasnice, fara intreruperea activitatii, desfasurate in curtea/in fata spitalelor sau in fata institutiilor publice locale (consilii locale sau prefecturi, in functie de locul de organizare) „.

Mesaje si din partea medicilor

Nici medicii nu sunt multumiti, si nu pentru ca nu le-ar fi crescut salariile, ci pentru modul in care Guvernul PSD-ALDE a facut asta.

Un mesaj postat pe Facebook de medicul Dan Grigorescu, seful sectiei de chirurgie plastica si reconstructiva de la Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Brasov, s-a viralizat pe Internet.

„Dragi colegi medici si asistenti medicali, nu vedeti ca va va veni si voua randul? Nu va mirati ca, adresandu-ma voua aparent ‘din afara’, nu ma includ printre voi. O fac doar pentru ca ma consider deja ca facand parte dintre cei pacaliti inca de la 1 martie. Chiar daca mi-au crescut veniturile, ma gasiti printre cei care compun ‘restul’ echipei medicale. Din solidaritate.

Pentru ca nu accept ca unii-altii sa joace cu mine, ranjindu-mi in fata, superior, de la prezidiu, alba-neagra!”, a scris pe Facebook dr. Dan Grigorescu.

Urmeaza greva generala

Mitingul si protestele spontane din spitale sunt doar un prim pas. Marti deja peste 20.000 de angajati din sanatate semnasera calendarul de proteste ce includ o greva de avertisment pe 7 mai si greva generala pe 11 mai.

Vicepresedintele Sanitas Iulian Pope a declarat, pentru Ziare.com, ca oamenii isi asuma cu fiecare semnatura inclusiv ca nu vor fi deloc platiti in zilele respective, insa spune ca alta solutie nu exista, atat timp cat de la guvernanti vin replici ca cele ale Liei Olguta Vasilescu, ministrului Muncii, care a spus ca nu e impresionata de greve.

„Noi nu facem greva sa impresionam pe nimeni. Nici mitingul nu-l facem sa impresionam pe cineva. Nu se poate asa! (…) Ne cerem scuze pacientilor, dar, daca Guvernul va face tot comitete si comisii si declaratii de genul ‘nu ne impresioneaza nici grevele si nici nemultumirile angajatilor din sanatate’, efectiv nu avem incotro. Nu putem sa ne ascundem sa spunem ca totul e perfect in sistemul sanitar”, a declarat Pope pentru Ziare.com.

Citeste si:

Urmareste Ziare.com si pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.

Anchete

„Șapte pași pentru redarea independenței magistraților” – text satiric viral pe rețelele sociale

Publicat

pe

De

Un text cu tentă puternic satirică, semnat de Liviu Oltean, circulă intens pe Facebook, fiind prezentat drept o „rețetă” caricaturală pentru redarea independenței magistraților. Publicația Lumea Justiției a preluat fragmentul, subliniind caracterul ironic al propunerilor.

Autorul listează, în registru parodic, „șapte pași”:

  1. Tudor Chirilă, „unic judecător” la Înalta Curte
    Numirea actorului Tudor Chirilă în funcția de președinte și unic judecător al Înaltei Curți de Casație și Justiție, prezentat ca „un soi de Roy Bean” – aluzie la justițiarul legendar din Vestul Sălbatic, sugerând o personalizare extremă și arbitrară a actului de justiție.
  2. CSM, înlocuit cu Fanchi Sitizăns și Marian Ceaușescu
    Înlocuirea Consiliului Superior al Magistraturii cu personaje cunoscute din zona protestelor de stradă și activismului de tip „civici de Facebook”, ironizând ideea că justiția ar putea fi „reformată” prin lideri informali ai străzii sau ai mediului online.
  3. Curțile de apel – în sarcina „Marii Juriste” Diana Buzoianu
    Transferarea competenței curților de apel către deputata USR Diana Buzoianu („Dg. Usere”), numită ironic „Marea Juristă”, criticând astfel percepția unor politicieni ca fiind „super-eroi” ai justiției, indiferent de experiența lor reală.
  4. „Defund” Ministerul Public
    Sloganul „Defund Ministerul Public because consumul recreativ heals” ironizează curentele progresiste de tip „defund the police” și ideea de relaxare masivă a politicilor penale sub pretextul consumului recreativ de droguri.
  5. Beneficii absurde: apă minerală și lapte de nuci macadamia la robinet
    Introducerea unei revendicări evident absurde („să curgă la robinet apă minerală și lapte de nuci macadamia”) amplifică tonul parodic și ridiculizează așteptările nerealiste sau populiste proiectate asupra reformei justiției.
  6. Ecuații propagandistice: Savonea = Dragnea = Stalin
    „Savonea=Dragnea. Dragnea=Savonea. Dragnea+Savonea=Stalin.” – o caricaturizare a discursului radical în care anumite figuri din justiție și politică sunt demonizate prin comparații forțate cu dictatori, pentru a crea panică morală.
  7. Magistrați aleși „BY THE PEOPLE” dintre „ienicerii lui El-Gibiti”
    Propunerea ca jumătate dintre magistrați să fie aleși direct „BY THE PEOPLE” din rândul „ienicerilor lui El-Gibiti” – o trimitere ironică la influencerii și liderii de opinie din online, prezentați ca o nouă „gardă pretoriană” cu pretenții de a decide asupra justiției.

Textul funcționează ca o satiră la adresa discursului radical și populist despre „independența justiției”, exagerând până la grotesc propuneri, sloganuri și personaje prezente în dezbaterea publică. (Irinel I.).

Citeste in continuare

Anchete

Sabotaj la vârful Armatei? Ministrul Radu Miruță, acuzat de „manipulare mizerabilă” pentru a îngropa industria de apărare românească

Publicat

pe

De

Un scandal de proporții zguduie temeliile Ministerului Apărării Naționale (MApN), după ce decizia ministrului Radu Miruță de a elimina vehiculul blindat Piranha 5 din programul strategic SAFE a scos la iveală acuzații grave de dezinformare. Sindicaliștii de la Uzina Mecanică București (UMB) rup tăcerea și denunță o strategie deliberată de prăbușire a producției interne în favoarea unor interese externe, totul sub paravanul unor cifre manipulate grosolan.

„Șmecheria” cifrelor: Cum s-au comparat „merele cu perele” pentru a justifica un blocaj

Inima acuzațiilor lansate de Nicolae Ștefan, liderul Sindicatului UMB, vizează modul în care ministrul Radu Miruță a prezentat costurile de producție în fața Parlamentului și a opiniei publice. Conform sindicaliștilor, ministrul a recurs la o „manipulare mizerabilă”, comparând prețul unei variante de bază a Piranha 5, din anul 2018, cu prețul unei variante ultra-tehnologizate, dotată cu sisteme anti-dronă și echipamente de ultimă generație, cerute expres chiar de către Armată pentru programul SAFE.

„Este ca și cum ai vrea să cumperi un Logan fără nicio dotare la prețul unuia full-options”, explică sindicaliștii. În timp ce varianta simplă a rămas la prețul istoric de 4,8 milioane de euro, dotările suplimentare de top au urcat costul la 9,8 milioane de euro. Miruță a folosit această diferență pentru a pretinde că prețurile au explodat artificial, invocând imposibilitatea asumării contractului, deși uzina respectase toate prețurile de referință stabilite anterior.

UMB în pragul colapsului: O uzină de elită, „executată” prin decizii politice

Efectele acestui blocaj sunt dramatice: fără comenzile din programul SAFE, Uzina Mecanică București riscă să își pună lacătul pe poartă. Ironia sorții face ca, în perioada în care conducea Ministerul Economiei, Radu Miruță să se declare „impresionat” de performanța UMB, promițând că Piranha 5 va fi prioritatea numărul unu. Odată instalat la Apărare, viziunea s-a schimbat radical, lăsându-i pe partenerii americani de la General Dynamics în stare de șoc în fața unui stat care pare să se saboteze singur.

Deși UMB a livrat constant vehicule echipate la standarde NATO, respectând angajamentul de a nu mări prețurile în ciuda inflației galopante, Ministerul a ales să ignore dialogul cu producătorul. „Au anunțat decizia fără să ne cheme la discuții, noaptea, ca hoții”, acuză reprezentanții muncitorilor, care văd în acest gest o condamnare la moarte a industriei locale de blindate.

Tancul românesc, lăsat la vatră pentru tancurile Abrams care „rup podurile”

Trădarea industriei naționale nu se oprește la Piranha 5. Sindicaliștii dezvăluie o situație absurdă legată de tancul românesc TR 85 M1. Deși UMB a investit masiv, inclusiv din fondurile sindicatului, pentru a moderniza acest tanc conform celor mai noi cerințe NATO și pentru a-l dota cu sisteme anti-dronă, MApN refuză omologarea acestuia.

Motivul invocat? Lipsa fondurilor. Cu toate acestea, ministerul preferă achiziția masivă de tancuri americane Abrams, unități de 70 de tone care, potrivit specialiștilor, sunt mult prea grele pentru infrastructura rutieră și podurile din România. În timp ce TR 85 M1 este adaptat perfect reliefului autohton și a fost prezentat cu succes la târgurile internaționale de profil, el rămâne „ostaticul” unor tergiversări birocratice suspecte.

Concluzii sub semnul întrebării: Cui folosește îngroparea UMB?

În acest peisaj dezinformarea pare să fi devenit instrument de lucru la nivelul MApN. Dacă miza este într-adevăr înzestrarea Armatei, rămâne inexplicabil de ce se refuză produse performante realizate în țară, cu forță de muncă românească și beneficii economice directe pentru stat.

Acuzațiile aduse lui Radu Miruță conturează imaginea unei administrări care întoarce spatele propriei industrii, preferând soluții externe costisitoare și, uneori, logisticește inadecvate, în timp ce elitele mecanicii bucureștene privesc neputincioase cum munca lor de decenii este aruncată la coșul de gunoi al istoriei prin cifre „aranjate” de la pupitrul ministerial.

Citeste in continuare

Anchete

Admitere la Școala Națională de Grefieri: s-a căzut chiar și cu nota 10. Toate locurile ocupate, peste 250 de candidați respinși

Publicat

pe

De

Rezultatele concursului din 10 iunie 2026 arată o competiție dură și o ierarhie extrem de strânsă

Consiliul Superior al Magistraturii a publicat miercuri, 10 iunie 2026, rezultatele concursului de admitere la Școala Națională de Grefieri (SNG). Toate cele 140 de posturi scoase la concurs au fost ocupate, însă un număr semnificativ – 255 de candidați – au fost respinși, în ciuda unor rezultate notabile la unele probe.

De la 9,59 la 1,58: plajă uriașă de medii, concurență la limită pentru ultimele locuri

Potrivit datelor oficiale, cele mai mari medii de admitere au fost 9,59 și 9,58, în timp ce la polul opus s-au înregistrat medii finale de 2,76 și 1,58. Ultimii candidați declarați admiși au intrat cu medii de 7,12 și 7,13, ceea ce arată că ștacheta pentru ocuparea locurilor a fost setată relativ sus, într-un context de competiție intensă.

Trei probe eliminatorii: un 10 nu garantează intrarea la SNG

Concursul de admitere a cuprins trei probe scrise:

  • drept procesual penal;
  • drept procesual civil;
  • organizare judiciară.

Un detaliu semnificativ: 16 candidați au obținut nota 10 la proba de organizare judiciară. Cu toate acestea, unul dintre ei a fost declarat respins, pentru că a obținut sub nota 5 la proba de drept procesual civil – prag minim eliminatoriu.

Situația ilustrează rigoarea regulilor de concurs: performanța excepțională la o singură probă nu poate compensa o notă nepromovabilă la alta.

Mesajul cifrelor: un filtru sever pentru viitorii grefieri

Rezultatele admitereii la Școala Națională de Grefieri din 2026 confirmă caracterul exigent al procedurii:

  • toate cele 140 de locuri au fost ocupate;
  • peste 250 de candidați au fost eliminați;
  • chiar și candidați cu note maxime la o probă pot rămâne în afara sistemului, dacă nu trec cu bine toate etapele.

Pentru viitoarele generații de candidați, mesajul este clar: pregătirea trebuie să fie echilibrată pe toate disciplinele, iar nota 10, luată izolat, nu mai este de mult o garanție de reușită. (Irinel I.).

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv16 ore ago

Protejat: „Bodycam la mișto”: Agentul Irimia, starul rutier (IPJ PRAHOVA) care dă amenzi pe filmare și iertări pe șoptite.„Grădinița de cadre” IPJ Prahova (VII)

Nu există niciun rezumat deoarece acesta este un articol protejat.

Exclusiv16 ore ago

Băicoi, republica panourilor ilegale: „STOP VEXLER”, START CIRC. Statul numără melci, extremismul ridică schele

Băicoi, kilometrul zero al tupeului: panouri fără acte, lege făcută afiș Pe DN1, la Băicoi, între Forja Neptun și viitorul...

Exclusiv18 ore ago

Republica Scorțeni: Codul Penal – regulament de ordine interioară, avertizorul de integritate – dușmanul poporului

Pe 12 iunie 2026, ziarul de investigații Incisiv de Prahova a publicat articolul „Primăria teroarei: Micuța comună Scorțeni și marele...

Exclusiv18 ore ago

EVADARE CU BONUS LA PUSCARIA MĂRGINENI: CÂND SARE DEȚINUTUL GARDUL, SARE ȘI SALARIUL DIRECTORULUI

Pamflet usturător despre cum se răsplătește „excepționalul” în sistemul penitenciar GARDUL E MIC, SALARIUL E MARE La 12 august 2025,...

Exclusiv2 zile ago

Țara se vinde la kilogram de șantier. Cum vrea Guvernul Bolojan să împingă Mangalia în brațele Rheinmetall, peste capul CSAT

Operațiunea „SAFE”: Salvăm pe cine trebuie, nu ce trebuie În România anului 2026, „securitatea națională” pare să însemne altceva decât...

Exclusiv2 zile ago

DN1, Băicoi: unde se întâlnesc extremismul pe carton, melcul instituțional și un mormânt de 5.000 de ani

Pe DN1, la Băicoi, între Forja Neptun și viitorul pasaj rutier spre strada Înfrățirii, România își arată, simultan, toate fețele:...

Exclusiv2 zile ago

Primăria teroarei: Micuța comună Scorțeni și marele regat al lui Barbu Iulian Constantin

Când Codul Penal devine regulament de ordine interioară Într-o comună liniștită din Prahova, Scorțeni, instituțiile statului par să funcționeze după...

Exclusiv2 zile ago

Coca-Cola HBC Ploiești: Reciclare pe persoană fizică, „donații” pe banii firmei și IBC-uri la tarabă

„Sustenabilitate” la Ploiești: premii la vârf, mizerie la bază Reciclarea și valorificarea de deșeuri pe persoană fizică pare să fi...

Exclusiv2 zile ago

Inspectoratul General al Miliției de Frontieră: „Aproximativ” stat de drept, cu „vigilență revoluționară” la plic

Când Poliția de Frontieră numără „aproximativ” degetele și apără „cuceririle revoluționare” cu Legea din 1971 Poliția de Frontieră, înapoiată rău:...

Exclusiv2 zile ago

Polițistul – slugă la stat, călugăr în viața privată. Avocatul – business class spre orice SRL

Avocatul, de la „incompatibil” la „orice, dar cu stil” Ieri, Camera Deputaților (cameră decizională, nu doar cameră de ecou) a...

Exclusiv2 zile ago

Parteneriat strategic sau stat-remorcă?

Când microfonul propagandei de la București bubuie cu vorbe mari despre „Parteneriatul Strategic cu SUA”, realitatea rece, notarială, din registrele...

Exclusiv2 zile ago

„Mingea de aur a adeziunii”: Fotbal cu șantaj sindical pe banii statului

Sport de performanță în penitenciare: „Vrei pe teren? Semnezi la noi!” În timp ce România încă mai crede că fair-play-ul...

Exclusiv3 zile ago

Scrisoare deschisă a fermierilor din Prahova: opriți experimentul antigrindină, nu suntem material de laborator

Experiment pe cer străin: cum vrea statul să pună fermierii din Prahova cobai la „noua tehnologie” antigrindină „NU VOI DECIDEȚI...

Exclusiv3 zile ago

Republica Rachetă: cum își bombardează statul norii, fermierii și bunul‑simț. Prahova, frontul unde „mafia antigrindină” vrea să reintre pe cer pe șest

„RELUĂM TRAGERILE!” – LOVITURA PE FURATE ÎN INTERIMAT În timp ce Ministerul Agriculturii e în regim de avarie, cu ministru...

Exclusiv3 zile ago

„STOP VEXLER” pe DN1, START PENIBIL: când panoul urlă, iar IPJ Prahova cască. Intră în scenă CNCD

Incisiv de Prahova dă tonul, IPJ Prahova dă din umeri Ca de obicei, investigațiile ziarului de investigații Incisiv de Prahova...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv