Actualitate
EXCLUSIV/NOI STENOGRAME INCENDIARE DIN D.N.A/DOSARE FABRICATE/PROCUROR D.N.A URMARIT PENAL PROTEJAT
Va relatam in urma cu putin timp, faptul ca ofiterul de politie judiciara Apostol Valentin, din cadrul DNA ST Constanta este una dintre marionetele “portocalelor” de Constanta. Apostol Valentin este unul dintre comisarii de politie care i-au inscenat d-lui Dimoftache dosarul in care era acuzat ca ar fi vandut carne veche de 40 de ani. Dupa ce si-a indeplinit misiunea cu succes, ascultand orbeste ordinele procuroarei generale Adina FLorea sub comanda careia a instrumentat dosarul de la Parchetul Curtii de Apel, este transferat urgent prin complicitatea procurorului sef DNA ST Constanta – Sorin Constantinescu la aceasta unitate de parchet, unde il inlocuieste pe cms. Petrosan Viorel care efectua cercetari intr-un dosar in care dl. Dimoftache a denuntat mai multe persoane importante din Constanta, printre care, la data savarsirii faptelor si un procuror DIICOT si un comandant de politie. Pentru a musamaliza faptele denuntate de dl. Dimoftache, procurorul sef Sorin Constantinescu l-a numit sa cerceteze personal acest dosar si a fost pastrat si dupa ce dl. Dimoftache a depus cerere de recuzare. Aceasta a fost motivata prin faptul ca Apostol Valentin mai lucrase la un alt dosar al d-lui Dimoftache la o alta unitate de parchet, insa cum aplicarea legii in fieful portocalelor este optionala, i-a fost respinsa. Inregistrarile pe care vi le prezentam mai jos vin sa confirme o data in plus spusele procurorului general Gigi Stefan Valentin, ca procuroarea Adina Florea este protejata chiar din interiorul DNA dar si spusele comisarului de politie judiciara din cadrul DNA Constanta – Petrosan Viorel pe care de-asemenea ziarul nostru vi le-a prezentat.
Dimoftache Razvan : deci, am avut noi o discutie cand ne-am intalnit data trecuta…
Apostol Valentin : da, cand se linisteste ca….
Dimoftache Razvan : ca s-ar putea sa am dreptate da’… degeaba
Apostol Valentin : ca…teava ar putea sa fie infundata …
Dimoftache Razvan : da! Da’ eu vroiam sa…era sa scape…ti-am spus, chiar mi-am adus aminte ce am vorbit! Chiar mi-am adus aminte…chestia cu…orice vei cere nu se va aproba… Daca ai fi uitat….la mine a fost! Dar a fost de bine, nu a fost de rau! Si-am zis…dom’le…omul ala a avut dreptate!
In cadrul aceleiasi audieri, veti observa cum acelasi comisar Apostol Valentin isi duce la indeplinire ordinul de a influenta martorul pe timpul declaratiei incercand sa-l intimideze si creindu-i impresia ca nu prezinta probe solide pentru acuzele pe care la face la adresa celor protejati de anchetatori. Astfel, in loc sa faca o adresa catre Posta Romana sau catre institutia vizata prin denunt, acesta incearca sa-l timoreze pe denuntatorul Dimoftache ca daca nu prezinta data postei, inseamna ca adresa e facuta de el ieri.
Apostol Valentin : asta nu mai e… propria semnatura pe asta
Dimoftache Razvan : ei nu scriu acolo cum ii cheama ? sau sunt amandoi? S-ar putea sa fi fost amandoi…
Apostol Valentin : poate ati scris dumneavoastra
Dimoftache Razvan : dau o proba de scris ca nu-i o problema
Eu zic c-au fost amandoi… da’ nu stiu…
Apostol Valentin : In plus …
Dimoftache Razvan : neinteligibil
Apostol Valentin : numar de inregistrare?
Dimoftache Razvan : am trimis-o prin posta
Apostol Valentin : tot dumneavoastra faceti… ( neinteligibil )
Dimoftache Razvan : da… nu ca posta e cu…confirmare de primire
N-am gasit confirmarea …n-am mai stat s-o mai caut ca…
Apostol Valentin : corect…
Dimoftache Razvan : da’ …
Apostol Valentin : deci asta este un act pe care l-ati facut ieri … din punct de vedere…
Dimoftache Razvan : da… am inteles… nu…
Apostol Valentin : In forma asta…
Dimoftache Razvan : da dar….
Apostol Valentin : fara un numar de inregistrare… de la institutia …
Dimoftache Razvan : am inteles…ea este trimisa cu posta… si garantat au primit-o …
Apostol Valentin : … careia v-ati adresat …
Dimoftache Razvan : garantat au primit-o …garantat … ca am primit confirmarea de primire … tre’ s-o caut …
Apostol Valentin : am inteles
Dimoftache Razvan : daca o gasesc eu … dar poate recunosc ei … spun “dom’ne am primit-o da’ am uitat s-o … sa-i raspund … ca au primit-o !
In continuare comisarul Apostol Valentin detaliaza practic ceea ce sustinuse anterior ca dl. Dimoftache “are teava infundata “ dandu-se de gol cu privire nu numai la modul de inscenare al dosarului la care lucrase anterior , respectiv ca documente despre care s-a afirmat in cursul cercetarii ca nu ar fi existat, au aparut totusi in niste saci uitati la magazinele perchezitionate dar si antepronuntandu-se cu privire la savarsirea sau nesavarsirea faptelor din dosarul in care dl. Dimoftache avea calitatea de denuntator, fara sa faca macar cercetari, afirmand ca datele pe care le detine din dosarul lucrat anterior la alta unitate de parchet ii sunt suficiente pentru a sti cu certitudine cum se prezinta faptele
Dimoftache Razvan : deci a fost omul in control, ce doamne iarta-ma ! a fost in control … a fost in magazin … bun…
Apostol Valentin : iar imi vindeti castraveti ! de (neinteligibil ) de zile
Dimoftache Razvan : aaa … ce interes am sa … bat campii dintr-un alt dosar ?
Apostol Valentin : pai eu am avut acces la …
Dimoftache Razvan : da’ … nu ma-ncalzeste … nu ma raceste ca nu mai lucrati la dosarul ala
Apostol Valentin : va spun eu ca nu a fost in niciun control
Dimoftache Razvan: poftim ?
Apostol Valentin : nu a fost in niciun control …
Dimoftache Razvan : ei … a vrut doamna sa spuna … a fost ! daca eu spun c-a fost ! … n-am niciun interes …
Apostol Valentin : nu trebuia sa scrie in … registrul de control … daca a fost in control …
Dimoftache Razvan : registrele sunt la parchet …
Apostol Valentin : pai tocmai d’aia
Dimoftache Razvan : aaa … o chestie misto … am niste poze misto acasa cu trei saci …
Apostol Valentin : ce faceti? Schimbati subiectul ?
DR : nuuu !!!
Apostol Valentin : si atunci ?
DR : am trei poze cu trei saci de la …
Apostol Valentin : inseamna ca am dreptate daca schimbati subiectul …
DR : eu vreau sa spun de documente care ma avantajau si s-au intors la … la … la … la birou
Apostol Valentin : trei saci?
Dimoftache Razvan : da, trei saci … sc Sladum … SC All Plus … sc nu stiu ce …
Dimoftache Razvan : au spus martorii influentati ca … nu am avut aaa … nu am avut acte … nu am avut … aaa … nu au avut carte de munca? Toate contractele de munca sunt acolo ! a scris parchetul si martorii ca … n-am facut foi de transari si n-am avut transari ? toate transarile sunt acolo !! … sunt pozate … frumos … astept momentu’ … potrivit
Apostol Valentin : bun …
Dimoftache Razvan : am avut … io cand spun c-am avut un lucru , am avut … cand tac … sau cand o dau de gard … daca pot s-o spun pe la colt …. Spun dom’ne sti … c-a fost cam asa … dar cand o spun cu toata gura … stiu … stiu ce spun … si nu … bat campii
Omul ala a fost in magazin
Apostol Valentin : asa … continuati cu … jandarmul
Asteptam cu interes opinia Ministerului de Justitie cu privire la aceste dezvaluiri si a incalcarii grave a legii si a drepturilor constitutionale, cu mentiunea ca detinem inregistrarea salvata conform prevederilor legale in materie si o putem pune la dispozitia organelor de cercetare penala pentru expertizare. (Cerasela N.).
PUBLICITATE
Actualitate
Terenuri arabile de vânzare în Prahova, oferite de OLTINA IMPEX PROD COM SRL
Oferta respectă Legea nr. 17/2014
Societatea comercială OLTINA IMPEX PROD COM SRL anunță scoaterea la vânzare a unor suprafețe de teren arabil situate în extravilanul localităților Dumbrava și Drăgănești, județul Prahova. Potrivit informațiilor furnizate de companie (sursa: OLTINA IMPEX PROD COM SRL), întreaga procedură se desfășoară cu respectarea prevederilor Legii nr. 17/2014 privind vânzarea terenurilor agricole situate în extravilan, în forma sa actualizată.
Prețul de vânzare și condițiile financiare
Conform anunțului transmis de OLTINA IMPEX PROD COM SRL, prețul de ofertă este de 7.000 de euro (plus TVA conform legislației în vigoare) pentru terenurile arabile puse în vânzare. Plata se va efectua în lei, la echivalentul în moneda națională calculat la cursul BNR din ziua emiterii facturii fiscale și a întocmirii sau autentificării contractului de vânzare.
Detalii despre parcele: amplasament și compactare
Persoanele interesate pot obține informații suplimentare referitoare la suprafețele parcelelor disponibile, amplasamentul exact al terenurilor și gradul de compactare a acestora. Datele tehnice, configurația loturilor și orice alte clarificări legate de proprietăți se oferă direct de către reprezentanții societății.
Date de contact și modalitatea de informare
Pentru detalii și programarea discuțiilor, cei interesați se pot adresa sediului OLTINA IMPEX PROD COM SRL din orașul Urlați, strada Socului nr. 20A, județul Prahova.
– E-mail: office@oltina.ro
– Telefon: 0744 518 926; 0729 222 461
Actualitate
Factura usturătoare a războiului: Generalul Kenneth Wilsbach avertizează că forțele aeriene au epuizat fondurile din cauza conflictului cu Iranul
Operațiunea Epic Fury a aruncat bugetul forțelor aeriene americane într-un impas financiar fără precedent. Generalul Kenneth Wilsbach, ofițerul cu cel mai înalt rang din aviația militară, susține că este nevoie de un pachet masiv de 1,5 trilioane de dolari pentru ca Statele Unite să își păstreze supremația tehnologică și operațională în fața amenințărilor actuale.
Dilema bugetară sub presiunea focului inamic
Conflictul din Iran a forțat Pentagonul să recurgă la manevre financiare riscante. Deoarece cheltuielile pentru Epic Fury nu au fost prevăzute în bugetul inițial, oficialii militari au fost nevoiți să „împrumute” fonduri de la alte programe vitale. Generalul Wilsbach a explicat că, pentru a plăti facturile curente ale războiului, s-a stopat finanțarea unor proiecte esențiale care ar fi trebuit finalizate în acest an. Documentele recente sugerează tăieri masive, inclusiv peste 700 de milioane de dolari din programele de achiziție de aeronave, totul pentru a acoperi necesitățile imprevizibile ale frontului.
Supraviețuirea flotei aeriene depinde de trilioanele de dolari solicitate
Viziunea administrației pentru un buget de apărare de 1,5 trilioane de dolari în anul fiscal 2027 pare tot mai greu de atins, pe măsură ce negocierile politice din Congres stagnează. Fără aceste fonduri, proiecte strategice precum scutul de apărare antirachetă Golden Dome sau achiziția avioanelor invizibile F-35 riscă să fie încetinite sau chiar anulate. Mai mult, stocurile de muniție și producția de drone, intens utilizate în conflictul iranian, au ajuns la niveluri critice, punând în pericol capacitatea de ripostă pe termen lung.
Prețul sângelui și al oțelului în Orientul Mijlociu
Reluarea luptelor împotriva Iranului, după prăbușirea fragilului armistițiu pe 10 iulie, a adus pierderi umane și financiare grele. Până la jumătatea acestei luni, 14 soldați americani și-au pierdut viața, iar alți 400 au fost răniți. Costurile financiare sunt estimate deja la aproximativ 40 de miliarde de dolari. În ciuda pericolului constant, Wilsbach a lăudat reziliența trupelor care operează sub focul continuu al barajelor iraniene, reușind să mențină aerodromurile deschise pentru a menține presiunea asupra Teheranului.
Actualitate
O nouă etapă în apărarea orbitală: Pentagonul depășește impasul tehnic și reia lansările de sateliți
După o „pauză strategică” forțată de erori de proiectare și defecțiuni tehnice, Agenția pentru Dezvoltare Spațială (SDA) repornește motoarele. O nouă flotă de sateliți de ultimă generație este gata de lansare, marcând un moment critic în construcția infrastructurii defensive pe orbită joasă.
Statele Unite reiau oficial desfășurarea primei generații de sateliți din cadrul rețelei de transport spațial, după ce o serie de probleme tehnice a menținut programul la sol. Liderii agenției au confirmat că perioada de inactivitate a fost esențială pentru remedierea unor vulnerabilități critice descoperite la primele unități trimise pe orbită anul trecut. Planul actual vizează plasarea rapidă a peste 20 de noi vehicule spațiale, ca parte a unui efort masiv de a atinge pragul de 158 de sateliți funcționali în acest segment.
Depășirea erorilor de proiectare și a problemelor de propulsie
Drumul către o rețea orbitală infailibilă nu a fost lipsit de obstacole. Oficialii apărării au recunoscut deschis că primele zeci de unități lansate au suferit din cauza unor modele termice eronate și a unor defecțiuni la sistemele de propulsie electrică. Aceste probleme au împiedicat sateliții să ajungă pe planurile orbitale ideale, forțând inginerii să implementeze soluții de atenuare termică și ajustări software de ultim moment pentru restul flotei.
Această restartare a calendarului de lansări este privită cu o doză de optimism precaut. Deși verificările tehnice nu sunt complet finalizate pentru toate unitățile aflate deja pe orbită, experții sunt încrezători că experiența acumulată în ultimele șase luni va accelera procesul de integrare a noilor sateliți care urmează să părăsească rampa de lansare.
Provocările tehnologiei laser și obstacolele birocratice
Dincolo de hardware, Pentagonul se confruntă cu o provocare majoră în crearea unei „rețele de tip plasă” (mesh network). Dificultățile în producția legăturilor optice inter-satelitare – esențiale pentru comunicarea instantanee în spațiu – rămân un punct sensibil. Aceste conexiuni laser sunt coloana vertebrală a întregii arhitecturi defensive, fiind vitale pentru succesul inițiativei „Cupola de Aur”.
Mai mult, testarea tehnologiilor de transmitere a datelor către platformele militare de la sol se lovește de zidul autorizațiilor de spectru radio. În timp ce testele în largul oceanului și cu partenerii internaționali au primit undă verde, utilizarea acestor frecvențe deasupra teritoriului american rămâne blocată într-un proces administrativ anevoios, care durează deja de mai mulți ani.
Consolidarea capacităților tactice pentru teatrul de operații modern
Miza acestor lansări este transformarea unui concept teoretic într-o capacitate de luptă reală. Odată ce rețeaua va atinge o densitate critică de sateliți pe mai multe planuri orbitale, forțele armate vor beneficia de un flux de date în timp real, capabil să conecteze senzorii de detectare cu sistemele de interceptare într-un mod fără precedent.
Integrarea în noua rețea de date spațiale a Forțelor Spațiale va permite ca informațiile tactice să circule global, cu o latență minimă. Pentru strategii militari, acest moment marchează începutul unei noi ere, în care spațiul nu mai este doar un domeniu de observație, ci un centru nervos activ și rezilient pentru securitatea națională.
-
Exclusivacum 2 zileFamiglia Teoroc & Co.: cum se face sindicalism cu presiune, pile și tăcere
-
Exclusivacum 4 zileIPJ Prahova S.R.L.: se vând telefoane, laptopuri și funcții, cu bon fiscal de tăcere. Grădinița de cadre – sezonul XXV: de la pietriș, turnătorii și mașini „fantomă” la polițiști amanet și telefoane dispărute
-
Exclusivacum 2 zileIPJ Prahova S.R.L., sezonul XXVI – „Sfântul Bogdan de Telega, tămâie pe draci și foc la foișor”
-
Exclusivacum 3 zileIPJ Prahova S.R.L. – Grădinița de cadre intră în sezonul XXVI: de la laptopuri amanetate la dosare ținute la sertar la Poliția Orașului Băicoi
-
Exclusivacum 2 zileSănătate la sticlă, pericol la fabrică: cum se joacă Coca‑Cola Ploiești de‑a ruleta rusească cu angajații
-
Exclusivacum 15 oreIpj Prahova S.R.L., Grădinița de cadre -sezonul XXVII: Filozoful cu opincile de mall și neuronul de gang – Cazul Lăpădatu Lucian, între bere, bodycam și bășcălie juridică
-
Exclusivacum 4 zileCumetria de Merit SRL – Poliția Română, filială de familie cu bani publici
-
Exclusivacum 5 zileO nouă aritmetică la IGPR: sindicatul cere drepturi salariale, iar nota de plată vine de la SRI



