Actualitate
Remember 16 aprilie 1991 – Presa acum 30 de ani
O.K.
După multe insistenţe ale cititorilor din străinătate, revista „22” catadicseşte să-i informeze asupra contului său valutar, lăsind însă să plutească un teribil suspans asupra preţului abonamentelor în valută liber convertibilă pe care promite, totuşi, să-l deconspire într-un număr viitor!
Ziarul Libertatea din 16 aprilie 1991, pag. 1-a ▼ Click pe imagine pentru mărire
GURA LUMII
(INFORMAŢII PENTRU CARE NU BĂGĂM MINA IN FOC)
• INEPŢIILE CUVINTATORILOR
O gazetă (fostă studenţească) din Bucureşti s-a dovedit cît se poate de intransigentă, cu foştii securişti şi nomenclaturişti, vărsînd foc şi pară asupra Puterii care îi protejează. Numai că, un ziar sosit de curînd de la Chişinău – „Sfatul Ţării” din 22 martie – ne permite să luăm act de o posibilă îndulcire a relaţiilor redactorului şef al gazetei de pe malurile Dîmboviţei cu foştii agenţi ai securităţii. „Dacă mai continuăm că rămînem cu suspiciunea că «uite, ăla este el un intelectual, dar a făcut nu ştiu ce servicii», nu facem decît să perpetuăm o mentalitate veche. Dă-l în măsa cu serviciile lui cu tot!” zice intelectualul I.B. Apoi, acelaşi, pune ordine şi in problema centrelor culturale româneşti: „A, da, sînt mai multe centre… Ele acum sînt două, adică, de fapt sînt patru. Este unul conformist Ia Bucureşti şi unul conformist la Paris. Apoi mai este unul nonconformist la Bucureşti si unul nonconformist Ia Paris.
I.B: criticul intransigent al culturii romane, pune capac la toată demonstraţia, stabilind ierarhii şi dînd verdicte:
„…Ionescu e senil, Cioran nu le bagă în treaba asta, Eliade e mort, şi chiar dacă ar fi trăit Eliade nu ar fi fost lider”. Noroc că T.B. se simte bine.
AMBIDEXTRU
ION RATIU LA VASLUI!
• Un omagiu original al alegătorilor (probabil fesenişti) adus… deputatului naţional-ţărănist (creştin şi democrat)
Domnul ION RAŢIU, deputat al Parlamentului şi preşedinte al U.M.R.L., însoţit ele alţi deputaţi şi membri ai conducerii P.N.Ţ.-c.d., s-au deplasat, sîmbătă în municipiile Bîrlad şi Vaslui, cu ocazia lansării cărţii „România de astăzi – comunism sau independenţă?”
În jurul orei 14,00, în sala Casei de cultură din municipiul Vaslui, domnul ION RAŢIU a avut o întilnire cu membrii P.N.Ţ.-c.d. din localitate. Atît la intrarea în sală, cît şi la ieşire, cei circa 4.000 cetăţeni, care s-au adunat pe platoul din faţa Casei de cultura, s-au manifestat ostil faţă de prezenţa delegaţiei respective în judeţul Vaslui.
Ziarul Libertatea din 16 aprilie 1991, pag. a 2-a ▼ Click pe imagine pentru mărire
Ziarul Libertatea din 16 aprilie 1991, pag. a 4-a ▼ Click pe imagine pentru mărire
Presa acum 50 de ani
• RASPUNSUL D-LUI GENERAL ANTONESCU LA SCRISOAREA LUI HORIA SIMA. Prin prof. Găvănescu, Horia Sima i-a adresat generalului Antonescu o scrisoare de reconciliere, din care spicuim: „Vin şi de astă dată şi fac apel la înţelepciunea şi patriotismul D-stră, ca să găsiţi mijloacele şi toată înţelegerea pentru a readuce pacea în mijlocul poporului acesta atât de greu încercat. Sfâşierile interne sunt profund dăunătoare şi întârzie opera de refacere a Ţării, in timp ce popoarele vecine nouă se întăresc şi se consolidează (…). Pentru această regăsire sufletească, Mişcarea Legionară nu are nici un fel de rezerve şi o doreşte din toată inima (…) Rămân cu dorinţa sinceră a realizării depline a acestor gânduri, Horia Sima, Bucureşti, 22 Martie 1941“. Răspunsul d-Iui General Antonescu adresat dlui profesor Găvănescu: „Citind scrisoarea v-am spus imediat că nu o pot lua în considerare fiindcă în principiu nu pot trata cu rebelii şi găsesc scrisoarea perfidă (…). Nu Horia Sima a fost cel lovit, ci el a lovit greu şi mişeleşte în poporul românesc; tocmai in clipa când mă străduiam, din toate puterile, să dau o cît de mică alinare sfâşietoarelor sale dureri şi să-i croiesc, într-o lume nouă, soarta la care îi dă dreptul şi istoria şi calităţile lui Horia Sima şi conducerea mişcării legionare sunt fără cea mai mică umbra de îndoială autorii. Iată duşmanii neamului! Iar „binele” pe care l-au voit a dus la dezbinarea neamului, la ruina şi la anarhizarea statului, pe care l-au împins până la marginea prăpastiei (…). Rapoartele diferitelor, ministere mărturii fără replică – vă vor arăta, cu rare excepţii, ce murdărie, ce nereguli, ce dezordine au lăsat în urma lor legionarii (…). Puteţi constata (…) că aproape în toate ramurile de activitate, au fost căpătuiţi de conducerea legionară, oameni cari fiind cu- desăvîrşire nepregătiţi şi incapabili s-au impus cu acte de brutalitate, de multe ori cu revolverul în pieptul şefilor şi camarazilor. Rezultatul a fost distrugerea armoniei si ordinei in Stat; la adăpostul cărora au început dezmăţul profitului personal (…). Dacă în condiţiunile de astăzi şi fără o prealabilă şi totală desolidarizare de vinovaţi, le reîntind mâna şi îi ridic din nou pe treptele conducerii, voiu ajunge la o ruptură iremediabilă şi între mine şi popor. Ar fi catastrofal pentru toţi… General Antonescu • S-A STABILIT IMPOZITUL pe veniturile din salarii (pentru celibatari si pentru necelibatari), precum şi impunerea profesiilor libere, a meseriaşilor etc.
Rubrică realizată de ION BUTNARU
Ziarul Libertatea din 16 aprilie 1991, pag. a 5-a ▼ Click pe imagine pentru mărire
LA SENAT
Atac concentric asupra corupţiei
Dacă ar fi să caracterizăm succint interpelările şi întrebările rostite ieri pe adresa executivului, de la tribuna Senatului ar fi: un atac susţinut şi concentric împotriva corupţiei, a abuzurilor si ilegalităţilor. Odată acuzele formulate s-a cerut adoptarea de urgentă a măsurilor pentru încetarea grabnică a acestei stări.
SITUAŢIE (SPERAM) DE EXCEPŢIE. Adresindu-se primului ministru, dl. Nicolae Giurgea – F.S.N. a atras atentia asupra unei situaţii de excepţie din judeţul Vrancea. Pe scurt: constatindu-se la nivelul prefecturii o serie de abuzuri, cazuri de aplicare diferenţiată a legii, lipsă de susţinere a reformei, absenţa totală a controlului, grupul parlamentar Vrancea al F.S.N. a încercat, începînd chiar de la sfirşitul anului trecut, obţinerea unei audiente la dl. Petre Roman. Din păcate, încercările au fost blocate sistematic de persoanele din imediata apropiere a primului ministru. S-a înaintat atunci in iariuarie un memoriu, în urma căruia o echipă a Guvernului a venit „pe teren”, constatînd că cele sesizate sînt „nefondate“. Alt memoriu, alte încercări infructuoase, de a ajunge la dl. Petre Roman, şi, in final, sarcina verificării celor semnalate este încredinţată… celor reclamaţi! Firească in aceste condiţii anchetarea celor ce au semnat memoriul, a senatorilor, cerindu-se să se ajungă la o înţelegere cu cei acuzaţi. Pe bună dreptate, dl. senator Giurgea adresîndu-se d-lui Roman cere nu un răspuns formal, ci adoptarea măsurilor cuvenite pentru asanarea vieţii noastre publice.
OBLIGATORII sau facultative sint legile adoptate de parlament, se întreabă cu falsă, inocenţă, dl. Oliviu Gherman – F.S.N. Dolj.
PE VALUTA CUI au fost deschise magazinele pe valută – este curios să afle dl. Barbu Popescu – Tulcea, care crede că ar fi necesare precizări ale guvernului privind funcţionarea acestora. Mai mult, dacă se constată implicarea unor înalţi funcţionarii este imperios necesar ca numele lor să fie făcute publice, înainte de promisa remaniere a guvernului.
CORUPŢIA – CANCERUL SOCIETĂŢII NOASTRE – este concluzia care se desprinde din cuvîntul d-lui Adrian Ma-nolache – P.E.R. Bucureşti. Acuzind guvernul că nu arată preocupare pentru eradicarea acesteia, dl. Manolache îşi exprimă surprinderea că nici un înalt funcţionar – în ciuda acuzelor apărute în presă – nu s-a simţit obligat să demisioneze.
COMISIE DE URGENŢA. Precis şi tranşant, cum ne-a obişnuit, dl. Romulus Vulpescu – F.S.N. Bucureşti, cere constituirea de urgenţă a unor comisii de anchetă a averii înalţilor funcţionari care să meargă pină la ridicarea calităţii de membru al parlamentului. Amintind că a cerut acest lucru chiar de la constituirea legislativului, dl. Vulpescu a menţionat: „ca să cerem altora să intre în legalitate trebuie să facem şi noi acest lucru”.
Nu ne rămîne decît să aşteptăm reacţia firească şi promptă a guvernului.
Neli LUCHIAN
ADUNAREA DEPUTAŢILOR
Un credit extern de două miliarde de dolari
Prima şedinţă a săptămînii in curs a început prin a pune în discuţie programul de lucru pină la 19 aprilie, printre actele normative ce se vor discuta se numără şi iniţiativa guvernului de a fi autorizat de Parlament, în privinţa contractării de credite financiare externe în semestrul I din 1991. Suma la care se face referire ar fi de două miliarde dolari SUA, drept urmare cîţiva deputaţi au cerut o amînare de o zi faţă de termenul hotărît pentru a se putea documenta mai bine în problemă. Creditul ar urma să fie contractat în vederea asigurării resurselor valutare necesare aprovizionării cu materii prime prioritare, combustibili, energie şi alte bunuri.
In cadrul lucrărilor s-a aprobat (cu majoritate de voturi) proiectul de Lege privind organizata şi funcţionarea societăţilor comerciale din domeniul asigurărilor, iar în continuare s-au reluat discuţiile despre proiectul Legii funcţionării ministerelor.
Dl. Ion Raţiu, recent întors din Moldova (N.R. Amănunte în pagina întîi), a propagat de la tribună punctul de vedere al sindicatului din învăţămîntul preuniversitar de la Iaşi care se confruntă cu mari probleme şi datorită tergiversării rezolvării acestora vrea să recurgă la grevă generală. DL Raţiu, în numele partidului său a cerut ministrului Gheorghe Ştefan să acţioneze cît mai rapid şi mai eficient pentru evitarea grevei.
Răzvan MITROI
Actualitate
O nouă eră în supravegherea orbitală: LeoLabs lansează radarul transportabil Scout-S în cadrul exercițiului Valiant Shield
Într-o perioadă marcată de intensificarea activităților în spațiul cosmic, compania LeoLabs a anunțat operaționalizarea celui mai nou sistem de radar pentru urmărire spațială. Prima unitate a acestui sistem este deja pregătită să participe la Valiant Shield, un exercițiu militar multinațional de amploare desfășurat de forțele americane în regiunea Pacificului.
Debut tehnologic în cadrul exercițiului multinațional Valiant Shield
Sistemul Scout-S, amplasat recent în Hawaii, a devenit complet operațional în iunie 2026. Acesta va juca un rol crucial în activitățile experimentale din cadrul exercițiului Valiant Shield 2026, coordonat de Comandamentul Indo-Pacific al S.U.A. Participarea radarului în acest context permite evaluarea capacităților de detecție 3D în medii relevante din punct de vedere operațional, oferind o viziune clară asupra modului în care tehnologia transportabilă poate susține superioritatea spațială a aliaților.
Mobilitate și precizie într-un container standard de transport
Designul inovator al Scout-S permite integrarea întregului sistem într-un container ISO standard de 6 metri, facilitând desfășurarea rapidă pe uscat, pe apă sau în aer. Dezvoltat printr-o combinație de investiții private și sprijin din partea Space Force, noul radar utilizează tehnologia de scanare 3D și un design electronic modular în banda S. Aceste progrese tehnice îmbunătățesc semnificativ monitorizarea obiectelor aflate pe orbita joasă a Pământului (LEO) și pe orbita foarte joasă (VLEO), extinzând durata observațiilor de la câteva secunde la câteva minute per trecere orbitală.
Monitorizarea activităților suspecte și a manevrelor adversarilor în timp real
Capacitatea de a menține „custodia persistentă” asupra obiectelor spațiale este esențială în contextul actual, unde simpla predicție a orbitelor nu mai este suficientă. Scout-S permite operatorilor să detecteze manevrele sateliților, să identifice desfășurarea încărcăturilor utile și să distingă între activitățile de rutină și potențialele amenințări. Sistemul a demonstrat deja rezultate remarcabile, monitorizând constant sateliții de recunoaștere militară din seria Yaogan și avionul spațial al Chinei, oferind date precise chiar și la altitudini reduse de 230 de kilometri.
Planuri de extindere și viitorul producției de serie în 2027
Unitatea radar din Hawaii va rămâne activă și după încheierea exercițiului Valiant Shield, servind drept platformă pentru testări în condiții reale și experimente viitoare. Succesul acestui prim exemplar deschide calea pentru o proliferare rapidă a rețelei, cu scopul de a acoperi golurile lăsate de radarele fixe actuale. Conform planurilor strategice, o a doua unitate Scout-S va fi finalizată la începutul anului 2027, urmând ca producția să fie accelerată semnificativ în a doua jumătate a aceluiași an.
Actualitate
Eșec major pentru apărarea europeană: Programul franco-germano-spaniol FCAS a fost anulat oficial
Parteneriatul strategic dintre Franța, Germania și Spania pentru dezvoltarea viitorului sistem de luptă aeriană (FCAS) s-a prăbușit definitiv, în urma eșecului negocierilor dintre principalii actori industriali, Dassault și Airbus. Proiectul emblematic, menit să înlocuiască aeronavele Eurofighter și Rafale începând cu anul 2040, a fost oprit printr-un acord între guvernele de la Berlin și Paris, decizia finală aparținând părții germane.
Divergențele industriale pun capăt succesorului avioanelor Rafale și Eurofighter
De la lansarea sa în 2017, proiectul evaluat la 100 de miliarde de euro s-a confruntat cu numeroase obstacole. Disputele de lungă durată dintre companiile Dassault și Airbus s-au concentrat în principal pe conducerea proiectului, distribuirea volumului de muncă și perspectivele divergente asupra designului viitorului avion de vânătoare. În ciuda eforturilor recente de a alinia producătorii către o abordare comună pentru generația viitoare de avioane de luptă, interesele naționale și industriale s-au dovedit a fi imposibil de reconciliat.
O ultimă soluție de compromis: Friedrich Merz propune salvarea rețelei de comunicare digitale
În contextul acestui colaps, cancelarul german Friedrich Merz a propus ca națiunile partenere să continue colaborarea pentru dezvoltarea așa-numitului „combat cloud”. Această arhitectură software ar urma să funcționeze ca forță motrice a integrării tehnologice, conectând senzori, radare, drone și alte componente vitale. Deși nucleul reprezentat de aeronava cu echipaj uman a fost abandonat, această rețea de comunicații ar putea rămâne singura moștenire a proiectului inițial.
Incertitudini majore privind restul componentelor și cerințele nucleare ale Franței
Viabilitatea altor elemente din cadrul FCAS, precum dronele și motoarele care ar fi trebuit să funcționeze independent de aeronava principală, rămâne în prezent incertă. Un punct de fricțiune major a fost susținut de Airbus, care a favorizat o abordare cu două tipuri de avioane de vânătoare. Această soluție ar fi permis Franței să își dezvolte separat propria aeronavă, necesară pentru a îndeplini misiuni specifice de transport al armamentului nuclear, cerință care a complicat constant negocierile tripartite.
Actualitate
De la legendă la autonomie: Airbus dezvăluie U145, drona gigant care va redefini logistica militară
O premieră mondială la Berlin
Airbus a făcut un pas decisiv către viitorul aviației fără pilot prin lansarea noului sistem autonom U145. Bazat pe consacratul elicopter civil și militar H145, acest vehicul aerian neechipat este prezentat săptămâna aceasta la Salonul Aeronautic de la Berlin sub forma unei machete la scară reală, marcând o evoluție majoră în portofoliul gigantului european. Deși proiectată inițial pentru misiuni de transport logistic, drona promite să devină un pilon central în teatrele de operațiuni complexe.
Inteligență artificială sub o structură consacrată
U145 nu este doar un elicopter golit de scaune, ci o platformă complet autonomă, dotată cu senzori specializați și un sistem avansat de inteligență artificială. Este a doua aeronavă cu aripi rotative din gama Airbus care trece prin acest proces de transformare, urmând pașii modelului VSR700. Pentru a răspunde cerințelor logistice, designul a fost optimizat prin includerea unei uși frontale rabatabile și a unei podele dedicate pentru marfă, facilitând încărcarea și descărcarea rapidă în medii ostile.
Orizont 2030: Drumul spre operativitate deplină
Calendarul de dezvoltare este unul ambițios, dar riguros. Primele teste de zbor, care vor include un pilot de siguranță la bord, sunt programate pentru sfârșitul acestui an. Totuși, maturitatea deplină a sistemului și intrarea oficială în serviciu sunt estimate pentru începutul anului 2030. Această perioadă va fi utilizată pentru a perfecta parteneriatele strategice cu lideri din domeniul misiunilor autonome, asigurând o versatilitate care să depășească simplul transport de provizii.
Arsenalul viitorului: De la cercetare la „navă-mamă”
Dincolo de rolul său logistic, U145 este pregătit pentru o gamă largă de aplicații militare. Acesta va putea fi utilizat în misiuni de recunoaștere înarmată, supraveghere și, esențial pentru tacticile moderne, în echipe mixte „om-mașină” (MUM-T). Mai mult, platforma este proiectată să funcționeze ca o „navă-mamă” pentru lansarea de efecte aeriene, o capabilitate critică în conflictele de înaltă intensitate. Cu o moștenire solidă în spate — familia H145 având peste 1.800 de unități în serviciu și milioane de ore de zbor — U145 pleacă la drum cu avantajul unei fiabilități deja demonstrate în mediul civil și parapublic.
-
Exclusivacum 2 zileIPJ Prahova, sezonul doi: Nasul, finul, nevasta și agenta călcată în picioare. „Grădinița de cadre” IPJ Prahova (VI)
-
Exclusivacum 3 zilePUȘCĂRIA MĂRGINENI, ÎNCONJURATĂ DE CAMERE, LIPSITĂ DE RĂSPUNSURI. Cum a ajuns o închisoare „păzită video” să lase un deținut să-și ia lumea în cap
-
Exclusivacum 3 zileViitura a lovit Cerasu, dar amenzile au venit mai repede decât apele: „profesioniștii” de la IPJ Prahova la pândă, nu la datorie
-
Exclusivacum 2 zilePoliția secretelor pe persoană fizică: IJP Prahova vrea să bage sursele jurnalistice în arest preventiv
-
Exclusivacum 3 zileIPJ VASLUI, TRIUNGHIUL BERMUDELOR DIN POLIȚIA ROMÂNĂ: CUM SĂ FII „ZEU” CU TREI FEȚE ȘI SĂ SCUIPĂ DE SUS PE LEGE
-
Exclusivacum 5 zileRACHETE ÎN NORI, MINTE ÎN CEAȚĂ. MAFIA ANTIGRINDINA. Cum a ajuns România captivă într-o pseudo-știință scumpă, unsă cu iodură de argint și propagandă
-
Exclusivacum 5 zileCasa de Pensii MAI, juristul de birt: își dă singură deciziile în judecată și pierde cu legea pe masă
-
Exclusivacum 3 zileDN1, Băicoi: panourile sfidează legea, IPJ Prahova sfidează fișa postului







