Administratie
Anul acesta se implinesc 50 de ani de la infiintarea Spitalului de Psihiatrie Voila-Campina. 50 de ani de excelenta in sanatatea mintala. Un scurt montaj video jubiliar – His year marks the 50th anniversary of the founding of the Voila – Campina Psychiatric Hospital, Romania. A hospital of excellence in psychiatry. (moments from the anniversary event)
Cu prilejul sărbătoririi a 50 de ani de la înființarea Spitalului de Psihiatrie Voila, managementul instituției a organizat luni, 1 martie, un workshop dedicat istoriei acestui loc în care prințul Dimitrie Știrbey a construit, între anii 1871-1872, castelul de vânătoare ce avea să devină zeci de ani mai târziu instituția publică de azi.
Mai multe detalii legate de organizarea manifestărilor dedicate acestei sărbători semicentenare, dar și alte noutăți legate de activitatea din prezent a Spitalului de Psihiatrie Voila, am aflat de la dr. Irina Minescu, managerul instituției, cu care am stat de vorbă sâmbătă, 27 februarie, cu câteva zile înaintea evenimentului pe care l-a pregătit în detaliu, conform celor de la Oglinda de Azi.
„S-au împlinit 50 de ani de la înființarea Spitalului de Psihiatrie Voila și, deși vremurile sunt pandemice, am vrut să marcăm totuși evenimentul susținând un workshop despre istoria instituției. Am invitat reprezentanți ai administrației locale, ai DSP Prahova, ai CAS Prahova și pe foștii directori ai spitalului. (…) Primul director a fost un medic psihiatru, Petre Valeriu. Spitalul avea șapte medici în vremea aceea, ajungându-se azi la un colectiv de 26 de medici psihiatri, dintre care trei sunt medici de copii, ceea ce nu e puțin lucru, având în vedere că specialitatea de psihiatrie copii suferă de un mare deficit de medici la nivel național. (…) Sunt preocupată să realizăm și o monografie a spitalului, mai ales că în ultimii ani, documentându-mă, am aflat lucururi foarte interesante despre istoria locului, pe care merită să le strângem într-o monografie. (…) Am identificat și blazonul familiei Știrbey, pe care l-am preluat cu această ocazie și pe care îl dezvelim la aniversarea de 50 de ani. Am ținut la acest lucru pentru că pe blazon apare sintagma în limba latină semper excelsius, care înseamnă mereu mai sus, lucru pe care eu mi-l doresc pentru această instituție din toate punctele de vedere. Tot cu ocazia aniversării, colegii medici au fost în asentimentul meu că, dincolo de prezența noastră profesională în acest loc, trebuie să mai lăsăm și alte lucruri în urmă, ceva care să întregească frumusețea cadrului natural în care funcționăm și am hotărât să strângem cu toții bani și să realizăm o fântână arteziană de care să se bucure toți pacienții și nu numai” – ne-a declarat dr. Irina Minescu, managerul Spitalului Voila.
Alte amănunte despre eveniment, dar și legate de semnarea unui contract cu finanțare europeană prin intermediul căruia spitalul va fi dotat cu paturi speciale, defibrilatoare, un ecograf performant și concentratoare de oxigen, aflați din înregistrarea video de mai jos.
SCURT ISTORIC AL CASTELULUI VOILA
Istoria acestui lăcaş, care ulterior va fi destinat alinării suferinţelor celor bolnavi, începe cu anul 1868, când prinţul Dimitrie Barbu Ştirbei devine unicul proprietar al moşiei Câmpina. Impresionat fiind de această zonă mirifică, de acest colţ de rai binecuvântat de Dumnezeu, prinţul Dimitrie Barbu Știrbei se hotărăşte să construiască, între anii 1868-1871, castelul… care-i duce şi astăzi numele mai departe…Castelul Voila…
Castelul a avut iniţial destinaţia unui castel de vânătoare.
Castelul Voila a fost construit într-un stil eclectic – se apropie de castelul de la Posada, îmbinând elemente din stilul Renaşterii târzii cu forme neoclasice, cu linii ascuţite, ferestre mici, scări interioare foarte înguste ,care se împletesc cu forme dreptunghiulare, uşi şi ferestre mari, înalte, coloane de lemn frumos sculptate şi arcade.
Între anii 1940-1944, la Castelul Voila a fost instalată o unitate germană care avea misiunea de a organiza apărarea antiaeriană a Câmpinii – obiectiv strategic Rafinăria Steaua Română și sondele din împrejurimi. Dominația germană asupra regiunii a avut ca urmare benefică pentru viitoarea unitate medicală, ridicarea a trei construcții din lemn în scopul cazării soldaților germani (Cabanele 1, 2 și 3 – actualmente secții ale spitalului).

După instaurarea regimului comunist, la 6 martie 1945, atât Castelul, cât şi Ferma de la Voila, au fost preluate de către Comitetul Central al Partidului Comunist. Acesta va organiza în 1966 un Preventoriu cu o destinaţie specială, ocazie cu care se vor construi Pavilioanele 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 și 12, pavilioane destinate internării copiilor membrilor nomenclaturii comuniste, școlarizării acestora și serviciului administrativ. În anul 1970 s-a decis desființarea acestui preventoriu.
Deoarece nu se stabilise, în prealabil, destinația locului, au intrat în competiție trei instituții: Ministerul Agriculturii (care îl avusese în posesie între anii 1920-1945, Ministerul Turismului (care între timp preluase și palatul lui Bibescu din Breaza) și Ministerul Sănătății. În cele din urmă disputa a fost caştigată de Ministerul Sănătăţii, care în luna martie 1971 înfiinţează Spitalul de Psihiatrie Voila cu o capacitate iniţială de spitalizare de 170 de paturi. În Castel, funcţiona astfel o secţie de spitalizare sub conducerea dr. Petre Valeriu, primul director al spitalului, care avea o echipă formată din următorii medici: dr. Ara Kerestegian, dr. Petrea Moruzzi, dr. Mircea Piticaru, dr. Lucian Pârlog, dr. Boris Dunăreanu, dr. Adriana Nicolăescu (sanatoriu) și Elena Tudorache, asistent șef.
De la an la an, numărul de secții crește și odată cu el și capacitatea de internare, astfel că de la două secții și 370 de paturi în 1977, spitalul ajunge între anii 1987-1990 să aibă cinci secții și 570 de paturi. Totodată, crește gradual și numărul medicilor, de la 7 în 1971, la 16 în 1990.
Începând cu anul 1992 a fost înființată Fundația Voila Dordrecht de către un grup inimos de olandezi, în frunte cu Fokko Van Der Straaten, care au avut o contribuție materială și educațională mai mult decât binevenită în primii ani de după revoluție.
Între anii 2006 – 2014, spitalul trece prin mai multe transformări, de la îmbunătățirea condițiilor hoteliere și înființarea ambulatoriului de specialitate integrat și a secției de cronici (2011), până la implementarea unor proceduri operaționale care sunt în vigoare și astăzi.
(Date puse la dispoziție de conducerea Spitalului de Psihiatrie Voila)
Conducătorii Spitalului Voila de la înființare până în prezent
Dr. Petre Valeriu, director al Spitalului între 1971-1976. Medic excepțional și deosebit om de cultură, latinist, filozof și literat, a avut colaborări la reviste literare și medicale și a participat la cenacluri literare; trei volume de versuri la editura Premier…
Dr. Ara Kerestegian, director al spitalului între 1977-1990. Născut la Bazargic în Bulgaria, se specializează în psihiatrie la Clinica de Neuropsihiatrie din Timișoara. Personalitate puternică, om de cultură, a iubit psihiatria şi Voila, dedicându-şi întreaga viaţa îngrijirii bolnavilor.
Dr. Dobrin Gh. Ionescu, director al Spitalului între 1990-2006. Urmează cursurile de medic secundar la București în Clinica de Psihiatrie copii condusă de prof. dr. Ștefan Milea. La 1 noiembrie 1979 se prezintă la post la Spitalul Voila, angajându-se ca medic specialist neuropsihiatru. Ulterior devine director al Spitalului , conducându-l cu dăruire şi devotament vreme de 16 ani.

Dr. Gabriel Ţintărescu, manager al Spitalului în perioada 2006-2007 și 2008-2014. De profesie medic chirurg, activează ca medic specialist chirurg în cadrul Spitalului de Urgență Floreasca din București între anii 1994-2006. Spirit voluntar, cu iniţiativă, preia conducerea Spitalului Voila în 2006, şi timp de 8 ani contribuie în mod esenţial la dezvoltarea Spitalului prin investiţii în infrastructură şi prin profesionalizarea activităţii medicale.
Ing. Rodica Uţă, manager al Spitalului în perioada 2007-2008. Absolventă a Facultăţii de Tehnologie a Construcțiilor de mașini din Brașov, în 1984, angajată în Spitalul Voila din anul 2001 ca inginer, ulterior, în anul 2004 devine Director admnistrativ.

Administratie
V-ați ascunselea cu mandat internațional: Fugarul de Bistrița care s-a crezut ninja prin Germania
„Cetățean european model”: ziua traficant de droguri, noaptea jucător de v-ați ascunselea
A crezut că poate scăpa. S-a jucat de-a șoarecele și pisica cu autoritățile. Dar „joaca de-a v-ați ascunselea” s-a încheiat, brusc și urât, în municipiul Bistrița, unde realitatea nu mai ține cont de fanteziile de fugar.
Protagonistul: un bărbat de 35 de ani, cetățean român, dar cu domiciliul „la mai bine” în Germania, acolo unde – potrivit autorităților germane – n-a ales să lucreze cinstit, ci să se ocupe de infracțiuni din sfera traficului de droguri. Adică nu era doar turist cu valiză, ci client permanent pe radarul polițiștilor, fiind urmărit la nivel internațional.
De la „domiciliul din Germania”, la apartamentul de „refugiu” din Bistrița
Căutat intens de autoritățile germane, omul nostru și-a imaginat probabil că, dacă se retrage într-un apartament liniștit din Bistrița, se rupe lanțul internațional al responsabilității. Realitatea: nu doar că nu s-a rupt, dar lanțul s-a strâns direct pe ușa apartamentului în care se ascundea.
Polițiștii l-au localizat și l-au reținut fix acolo, în apartamentul din municipiul Bistrița, unde fugarul își închipuia, probabil, că-și bea cafeaua în liniște, ferit de ochii lumii. De ochii lumii, poate. De ochii poliției – deloc.
ENFAST: când Europa îți bate la ușă, nu la like-uri, ci la cătușe
În spatele operațiunii nu a fost vreo întâmplare fericită, ci o colaborare solidă între polițiștii români și cei germani, prin rețeaua europeană ENFAST – aceeași rețea specializată în localizarea și arestarea rapidă a fugarilor, nu în trimiterea de felicitări de Crăciun.
Așadar, când ENFAST intră în schemă, nu mai vorbim de „hai că poate scap”, ci de „unde punem cătușele mai comod?”. Bărbatul, urmărit internațional pentru infracțiuni din sfera traficului de droguri, a ajuns exact acolo unde îl căutau: în bătaia instituționalizată a legii.
„Antecedente violente”? Nu-i nimic, se pregătește scena, nu doar comunicatele
Cum nu era la „prima abatere” și avea antecedente violente, intervenția nu s-a făcut la mica înțelegere. Nu a fost genul de operațiune „batem la ușă, poftiți cu noi”. Intervenția a fost pregătită în cele mai mici detalii, ca un film de acțiune în care, pentru prima dată, scenariul nu îl mai favorizează pe „băiatul rău”.
Rezultatul? Totul s-a desfășurat fără incidente. Nicio bătaie, niciun scandal, niciun moment eroic pentru fugar. Doar o imobilizare sigură, rece și profesională. Acolo unde el visa, poate, la o nouă evadare de film, polițiștii i-au închis distribuția: rol principal în scenariul „Arestat”.
Final de joc: de la apartament la arest, cu bilet dus-întors spre Germania
Acum, bărbatul se află în arest, într-o realitate în care nu mai decide el regulile jocului. Urmează să fie predat autorităților din Germania, adică exact celor de care fugea cu atâta „creativitate”.
„Ceea ce părea un loc sigur s-a transformat, în doar câteva clipe, în locul în care acesta a fost capturat” – iată concluzia care ar putea sta liniștit într-un manual pentru fugari începători: dacă ești urmărit internațional pentru trafic de droguri, nicio canapea de apartament din Bistrița nu e, de fapt, „loc sigur”.
În final, joaca s-a terminat. „V-ați ascunselea” s-a închis cu verdict: te-am găsit. (Paul D.).
Administratie
Alertă de cod roșu în sistemul medical: Ministerul Sănătății activează planul de măsuri de urgență împotriva caniculei
În fața unui val de căldură extremă care pune presiune asupra sănătății publice, autoritățile medicale din România trec la un regim de funcționare special. Ministerul Sănătății a dispus activarea imediată a protocoalelor de criză pentru a minimiza riscurile medicale și pentru a asigura o intervenție rapidă în cazul persoanelor vulnerabile.
Mobilizare totală la serviciile de ambulanță: Echipaje suplimentate pentru a face față valului de solicitări
Conform instrucțiunilor oficiale transmise de Ministerul Sănătății, serviciile de ambulanță de pe întreg teritoriul țării au intrat în stare de alertă. Măsura principală vizează suplimentarea numărului de echipaje operative, în special în zonele urbane aglomerate, unde numărul apelurilor la 112 este în creștere constantă din cauza temperaturilor ridicate.
Sursa citată precizează că prioritatea zero este reducerea timpului de răspuns pentru cazurile de colaps sau agravare a afecțiunilor cronice sub influența arșiței. Dispeceratele sunt monitorizate în timp real pentru a identifica punctele critice și pentru a redistribui resursele acolo unde presiunea pe sistem devine critică.
Direcțiile de sănătate publică intră în regim de control: Stocurile de medicamente de urgență și resursele umane sunt sub monitorizare strictă
O altă componentă vitală a planului de măsuri vizează rețeaua spitalicească și unitățile sanitare de permanență. Direcțiile de Sănătate Publică (DSP) au primit ordinul de a verifica riguros condițiile de asigurare a asistenței medicale. Accentul se pune pe verificarea stocurilor de medicamente de urgență, cu precădere a celor destinate tratării patologiilor agravate de caniculă.
În plus față de logistica medicală, inspectorii sanitari verifică prezența resursei umane necesare pentru a acoperi gărzile și punctele de prim ajutor. Ministerul Sănătății subliniază că nicio unitate sanitară nu trebuie să rămână fără provizii esențiale sau personal calificat în această perioadă în care riscul de epuizare termică este maxim.
Recomandări vitale pentru populație: Medicii avertizează asupra pericolelor expunerii prelungite la soare
Dincolo de măsurile administrative, autoritățile fac un apel ferm către cetățeni pentru adoptarea unui comportament preventiv. Respectarea sfaturilor medicale devine esențială pentru a preveni supraîncărcarea spitalelor cu cazuri care pot fi evitate prin prudență.
Specialiștii recomandă evitarea expunerii prelungite la soare în intervalele orare critice, menținerea unei hidratări optime și suspendarea activităților exterioare care implică un consum mare de energie. Ministerul Sănătății reiterează că indiferența față de aceste avertismente poate duce la complicații medicale severe, subliniind că prevenția rămâne cea mai sigură metodă de protecție în fața fenomenelor meteorologice extreme de la sfârșitul lunii iunie 2026.
Administratie
Investiții în patrimoniul național: Ministerul Culturii lansează programul de finanțare a cercetării arheologice sistematice pentru anul 2026
Într-un efort de a sprijini conservarea și descoperirea tezaurului istoric al României, autoritățile de resort deschid un nou apel de proiecte dedicat specialiștilor. Programul vizează direct susținerea activităților incluse în Planul anual al cercetărilor arheologice, oferind resursele necesare pentru explorarea siturilor de importanță națională.
Buget de 1,6 milioane lei pentru descifrarea trecutului: Cine sunt beneficiarii eligibili ai noului apel de proiecte
Conform anunțului oficial publicat de Ministerul Culturii, Programul național de finanțare a cercetării arheologice sistematice 2026 dispune de un buget total de 1,6 milioane lei. Această sumă este destinată susținerii financiare a proiectelor riguroase care fac parte din strategia națională de cercetare a solului și subsolului arheologic.
Instituțiile aflate în subordinea Ministerului Culturii, alături de alte entități eligibile conform normelor metodologice în vigoare, sunt invitate să își prezinte propunerile. Sursa citată precizează că fondurile sunt menite să acopere cheltuielile logistice și operaționale necesare desfășurării activităților pe șantierele arheologice active de pe teritoriul țării.
Digitalizarea finanțărilor în cultură: Cererile se depun exclusiv prin noua platformă dezvoltată prin PNRR
O noutate esențială a acestui apel o reprezintă modalitatea de înscriere, care marchează un pas decisiv spre debirocratizare. Ministerul Culturii informează că toate dosarele de finanțare trebuie depuse exclusiv prin intermediul platformei online www.fonduri-cultura.ro.
Acest mecanism face parte din Sistemul Digital de Finanțare în Cultură (SDFC), un instrument creat de Unitatea de Management a Proiectului (UMP) prin intermediul investițiilor din PNRR (Investiția 6). Platforma centralizează toate apelurile active, oferind ghiduri și formulare într-un format digital accesibil, facilitând astfel un proces de selecție mai rapid și mai transparent pentru instituții publice, ONG-uri și antreprenori culturali deopotrivă.
Calendarul procedurilor: Termen limită strict pentru depunerea documentației în mediul online
Instituțiile interesate trebuie să acționeze cu celeritate, întrucât calendarul de depunere este unul riguros. Termenul limită pentru transmiterea proiectelor este data de 3 iulie 2026, ora 12:00.
Anunțul complet, alături de toate documentele necesare și normele metodologice care reglementează eligibilitatea cheltuielilor, pot fi consultate pe portalul oficial dedicat finanțărilor culturale. Autoritățile subliniază că respectarea formatului digital și a termenului de încărcare a datelor este obligatorie pentru ca proiectele să poată intra în etapa de evaluare tehnică și științifică.
-
Exclusivacum 4 zile„Prestij” cu reacție întârziată: după ani de Maneliadă în centru, IPJ Prahova scoate din joben… 4 percheziții
-
Exclusivacum 4 zileO feuda numită MEDAT: cumetrie, falsuri și caracatița bugetarilor de lux sub mantia lui Irineu Darău (USR)
-
Exclusivacum 4 zilePrahova sub talpa clanurilor: Polițiști cu dosare la comandă, interlopi cu protecție la purtător
-
Exclusivacum 3 zileDe la „Frumușelu’ Sifon” la Maneliadă pe Bulevard: cum se eliberează trotuarul doar când vor clanurile, nu IPJ Prahova
-
Exclusivacum 5 zileCatedrala ipocriziei reformiste: Cum „reorganizarea către eficiență” ascunde dublă semnătură și epurări la Ministerul Economiei/ Documente
-
Exclusivacum 4 zileBebe-chestorul și CIRP-ul de buzunar: cum a ajuns Drăgan stăpân pe informarea publică a Poliției Române
-
Exclusivacum 5 zileCoca-Cola Ploiești – O nouă eră în reciclarea “transparentă”: cum se reciclează banii, nu doar sticlele
-
Exclusivacum 5 zilePoliția fără curent: Șefii se ascund în birouri, iar agenții fug de cuțitar prin intersecție



