Actualitate
“Când logica e în carantină”
FUMIGENE DE WEEKEND (158) Mare schismă în rândul renumiților “cercetători britanici”, care se întrec în sfătuirea Guvernului pe tema Covid. Atâta doar că sfaturile se bat cap în cap. Unii recomandă că numai cei peste 65 de ani şi vulnerabilii să fie “protejaţi prin măsuri restrictive”, iar alții susţin măsuri generalizate la nivel naţional. Două grupuri rivale au trimis în aceeași zi scrisori deschise autorităților, notează Guardian STOP Războiul pe Covid se desfășoară nu doar în comunitatea științifică, ci și în cea politică. Unii consideră că închiderea totală (“lockdown”) pe modelul Wuhanului chinezesc “e cea mai distructivă metodă de intervenție între-o pandemie”, subliniind că Suedia, unde viața a decurs normal, “nu e îngrijorată acum în privinţa unui al doilea val şi n-a suferit nici măcar jumătate din dezastrul economic” înregistrat în lumea precaută. În plus, în Belarus, unde a fost negată existența virusului “protestatarii nu păreau răvășiți de Covid” STOP “Când logica e-n carantină”, scrie Telegraph. „Paza bună trece primejdia rea ne e o justificare suficientă atunci când propui măsuri care distrug vieţi, creează armate de şomeri, dau peste cap educaţia celor mici, cresc numărul deceselor cauzate de cancer şi de sinucideri, anulează drepturile de bază ale oamenilor” STOP Alți politicieni, susținuți de doctori, solicită, din nou, carantină totală. Premierul Boris Johnson a ales o cale de mijloc. Se închid cârciumile, se interzic adunările mai mari de șase persoane, iar nunțile reduc numărul participanților la 15 STOP În Israel, unde al doilea “lockdown” e deja în vigoare, crește numărul infectaților STOP La noi, cel mai aprig susținător al închiderii rămâne Arafat, care sare la beregata Renatei Weber: “fapta Avocatului Poporului de a anula anumite măsuri legislative este una extrem de gravă în lupta împotriva pandemiei pe care o ducem în România”, a declarat el în cel mai pur spirit al dictaturii sanitare STOP Ca și cercetătorii britanici, OMS continuă să nu fie sigură în privința Coronavirusului, dar e mai departe precisă în chestiunea tutunului: fix 20% dintre decesele de inimă, adică 1,9 milioane, sunt generate de fumat. Șeful Unității anti-tutun din OMS i-a numărat cu aceeași precizie și pe cei care au pățit-o din cauza vapatului: 200.000 în cap. Nu e clar dacă în OMS există și o unitate anti-Covid dar, în privința profesionalismului și a acurateții statisticilor lansate de această organizație, s-a cam lămurit toată lumea STOP “OMS anunță noi reguli pentru păstrarea distanței: între două persoane – 2m, între soț și soție – 10m, între soț și soacră – 15m, între soție și soacră – încă nu a terminat de măsurat” STOP OMS oscilează, dând ca sigure informații contradictorii, dar fixează ținte clare: două miliarde de doze de vaccin până la sfârșitul lui 2021. Că așa e planul de business al lui Gates & Co. Apropos, vaccinul, devenit un scop în sine, nu vindecă ci, eventual, protejează STOP Între timp, Finlanda a pus câinii pe Covizi. La aterizarea pe aeroportul din Helsinki, 15 căței vor depista, după miros, persoanele infectate, chiar dacă virusul e în perioada de incubație STOP Un magnat chinez care a îndrăznit să îl facă clovn pe Xi Jinping, fără a-l numi direct, a fost condamnat la 18 ani de pușcărie, “pentru corupție”. În schimb, americanii recunosc că au de ales între un “clovn” și un “senil”. Amândoi “îngheață apele”. Trump zice că doar vârstnicii cu alte afecțiuni au murit de Covid. Contracandidatul său, mult mai/prea “copt”, declară că deja au murit 200 de milioane de americani (adică peste jumătate din populație-sic!) STOP O bătălie mult mai interesantă decât cea electorală, între Trump și Biden, se dă, însă, peste ocean. Înlocuirea unei defuncte judecătoare de stânga a Curții Supreme americane “a întors pe dos SUA și suflarea progresistă” globală, scrie Deutsche Welle. Cei nouă judecători ai Curții Supreme sunt numiți pe viață, iar instanța este esențială în examinarea, confirmarea ori invalidarea oricărei decizii politice majore STOP Stânga radicală invocă motive “morale”, cerându-i lui Trump să nu-și exercite prerogativele constituționale, ci să lase numirea în sarcina viitorului președinte. Pentru că numirea unui judecător conservator ar înclina deciziile Curții spre dreapta, o frână pentru cei care, în ultimele decenii, “au acaparat controlul asupra unei mari părți din universități, presă, corporații și, în genere, asupra arhitecturii instituționale americane” STOP O majoritate conservatoare ar perpetua “câștigul de cauză dat libertății de opinie și expresie în detrimentul unanimității neomarxiste…ceea ce, pentru ideologii crescuți la școala politicilor colectiviste, identitare, victimizatoare, anticapitaliste, rasist-antirasiste și radical-ecologice, ar echivala cu un dezastru total” STOP Germania, conservatoare la rândul ei, a cedat presiunilor progresiste și va interzice treptat reclama la tutun, mai întâi la țigări, din 2022, apoi la produse tip IQOS, după încă un an și, în final, la electronice, din 2024, dacă nu mai apare între timp altceva. Deocamdată, singura țară din UE nealiniată dictatului OMS, care permite publicitatea la țigări inclusiv pe panotaj, rămâne Bulgaria STOP FOREST EU (Organizația pentru libertatea și dreptul de a te bucura de fumat), arată că, sub aceeași presiune progresistă, prigonirea fumătorilor și vaperilor s-a transformat dintr-un risc de sănătate într-o “cruciadă morală”, consumatorii fiind mai întâi scoși din clădiri, apoi alungați din fața acestora (“out of sight, out of mind”) STOP Ultima chestie s-a întâmplat în două comitate englezești, unde consiliile locale au decretat că “cei care lucrează de acasă nu au voie să fumeze la locul de muncă” (sic!). Din aceeași “cruciadă morală” pare a face parte și poza cu Ludovic Orban fumând, cu masca sub bărbie, în fața Guvernului, care e locul lui de muncă STOP S-a întors lumea cu susul în jos, iar acum își revine. Sau invers. În ciuda politicilor impuse de OMS tuturor agențiilor Națiunilor Unite, șefii Philip Morris vor participa la o serie de evenimente prilejuite de Adunarea Generală ONU și vor ține discursuri despre “rolul științei în inovare, progres și politici în adresarea politicilor globale”. Adică despre IQOS STOP British American Tobacco a numit un medic șef (Chief Medical Officer) care să asigure guvernanța și să supervizeze studiile clinice și piața produselor cu risc redus. Hutan Ashrafian nu e un dentist reciclat, ca Ramona Brad, nici un imberb expert în politici de sănătate, ca Vlad Mixich, ci clinician și chirurg cu pregătire științifică solidă, specializat în imunologie și patologie, absolvent al University College din Londra STOP În România, sunt circa 117.000 de cazuri de Covid confirmate de la începutul pandemiei și 500.000 de bolnavi cronici de hipotiroidită, o boală care nu e la modă, care nu se raportează zilnic și care nu se vindecă. Ca să trăiască, aceștia din urmă trebuie să ia zilnic, pe nemâncate, hormoni tiroidieni, adică pastile de Euthyrox, un medicament de 9 lei cutia STOP De o jumătate de an medicamentul lipsește din farmacii, iar autoritățile servesc argumente de pe vremea împușcatului. De vină sunt speculanții – distribuitori rapace, care preferă să-l vândă pe alte piețe, cu 12 euro – sau cetățenii lipsiți de spirit civic, “burghejii” nesătui, a se citi bolnavii, care-și fac stocuri mai mari de o lună STOP Acum, în campanie, Orban lansează promisiunea vagă despre eventuala introducere în fabricație a Euthyroxului în țara noastră. Între timp, la televizor, se face campanie la o frecție, “supliment alimentar” pentru tiroidă. Evident, neomologat ca medicament STOP Apropos de reclame, în intervalul în care am scris acest text, la oră de maximă audiență, a rulat la televizor de vreo 10 ori una la “Vagisan moisture”. Oare copiii vor fi influențați să cumpere ovule vaginale, cum susțin activiștii că se întâmplă dacă văd publicitate la tutun? Oare ANPC se va autosesiza că numele produsului nu e tradus în română? STOP “Școala altfel”. O învățătoare mărturisește că are elevi în clasa a doua care nu știu să scrie și să citească, dar au promovat pentru că “așa a fost ordinul”. Mai grav e la cursurile de Master, unde e puzderie de analfabeți funcționali. La doctorate nu ne băgăm, că acolo “personajele vorbește” STOP Mistere de pandemie. Numărul pisicilor abandonate a crescut vertiginos în Franța, iar adăposturile de animale fac apel la adopții. “Din cauza restricțiilor de circulație, mulți proprietari nu au mai putut să-și sterilizeze animalele, astfel că au început să abandoneze pisoii”. În schimb, “numărul cățelușilor abandonați a scăzut cu 14% față de anul trecut” STOP Kerosenul, mai ieftin ca motorina? Cel mai scump produs petrolier, utilizat la avioanele de pasageri, s-a ieftinit atât de tare în criză încât se folosește în prezent la vapoare. Dacă mai vine un lockdown peste omenire, va fi, probabil, folosit și la tractoare STOP Dincolo de pandemie. Potrivit INS, la fiecare leu primit salariu de un bugetar, angajatul de la privat lua 70 de bani. Asta era în 2018. În prezent, diferențele s-au aprofundat. Iar BNR spune că la fiecare 100 de lei cheltuiți de la buget împrumutam 34. Cât mai putem să o ducem așa? STOP În Japonia, Ministerul apărării a elaborat un protocol pentru întâlnirile cu OZN-uri. Armata trebuie să înregistreze și să fotografieze orice astfel de obiecte care ar intra în spațiul aerian japonez. Ministerul nu crede în existența lor, dar măsura vine după ce SUA a înființat o echipă pentru investigarea OZN-urilor, iar Pentagonul a făcut publice trei filmulețe “cu ceea ce par obiecte zburătoare neidentificate” STOP Cum să ne împușcăm singuri în picior sau, după alegeri, potopul. Mărirea cu 40% a pensiilor, aprobată democratic de Parlamentul majoritar socialist, în pofida Guvernului minoritar liberal, “va crește deficitul bugetar la peste 11%” avertizează BNR. „Un risc sistemic mare este posibil prin agravarea stării bugetului public, a finanţelor publice și destabilizarea economiei”. Acesta va rămâne în sarcina viitorului Executiv și a viitorului Legislativ STOP Doar în campanie. Tăriceanu, candidat la Primărie, e revoltat de gropile de gunoi din București, declarând că vom ajunge la “o catastrofă ecologică. Interesant că, atăta vreme cât a avut funcții publice înalte, Premier sau Președinte al Senatului, n-a observat STOP Patriarhul Daniel și 20 de episcopi au mers în Bihor, la o sfințire. Tot alaiul a stat la un hotel de cinci stele. Apoi a apelat la generozitatea credincioșilor, cărora le-a cerut să facă donații pentru biserică STOP După ce s-a dat cu Metroul prin Drumul Taberei, fără bilet și așezat pe un loc de handicapat (spun gurile rele), Iohannis defilează în campanie și cu trenul, de la Gara de Nord, la Aeroportul Otopeni. PSD, care a început proiectele, hăt, cu ani în urmă, spumegă STOP Maramureșul este recomandat de EuroNews Travel. „Aceste sate pot părea desprinse din basme, dar sunt locuri din viața reală”. Așa e. Și pot fi vizitate și în pandemie STOP Fiecare cu ce-l doare. Prințul Charles, un mare fan al Transilvaniei, a luat-o pe urmele Gretei: “criza schimbărilor climatice devine acum o catastrofă generală care va eclipsa impactul Covid”. USR propune organizarea referendumului “Fără penali” odată cu alegerile parlamentare STOP Dacă șeful are Covid, trebuie testați cei care l-au pupat în fund? Întreb pentru niște colegi” (HEXAVALENT)
Actualitate
Cursa pentru supremația orbitală: De ce „inima” noilor sateliți este scrisă în cod, nu turnată în oțel
Spațiul cosmic a încetat de mult să mai fie un sanctuar al cercetării pașnice, devenind un domeniu de conflict deschis. În acest nou peisaj geopolitic, abordarea tradițională axată pe hardware-ul rigid al sateliților a devenit depășită. Statele Unite și aliații săi forțează acum trecerea către arhitecturi definite prin software, unde agilitatea, reziliența și capacitatea de actualizare în timp real sunt noile arme ale dominației orbitale.
Sfârșitul erei „hardware-ului static”: Spațiul ca domeniu cinetic
Timpul în care un satelit era lansat cu o singură misiune, neschimbată pe parcursul a zece ani, a apus. Astăzi, necesitatea de a domina „înălțimea supremă” impune o viteză de reacție care nu poate fi susținută de limitările fizice ale metalului. Strategii militari avertizează: pentru a evita surpriza operațională și pentru a contracara mișcările adversarilor, platformele orbitale trebuie să devină evolutive.
Prin utilizarea unei arhitecturi cu sisteme deschise, sateliții moderni integrează inteligența artificială (IA) și învățarea automată direct în orbită. Astfel, senzorii și capacitățile de luptă sunt îmbunătățite constant prin linii de cod securizate, transformând fiecare activ spațial dintr-un instrument fix într-un nod dinamic de putere.
De la controlul propulsoarelor la super-computerele de pe orbită
Din punct de vedere istoric, vehiculele spațiale erau prizonierele unei capacități de calcul extrem de limitate. Designul era rigid, iar resursele de energie și greutate (SWaP) permiteau doar sarcini de bază, precum controlul orientării. Schimbarea de paradigmă a venit odată cu evoluția calculului de înaltă performanță și a straturilor de abstractizare a software-ului.
Marea inovație a prezentului constă în capacitatea de a face „mai mult cu mai puțin”. Implementarea unui mediu software sofisticat elimină necesitatea de a lansa un vehicul nou de fiecare dată când cerințele misiunii se schimbă. În contextul trecerii spațiului de la un simplu strat de comunicații la un domeniu de confruntare cinetică și non-cinetică, controlul înălțimii depinde de manevre defensive și pivotări tactice executate în timp real, direct din software.
Realitatea operațională: Centre de date la mii de kilometri altitudine
Ceea ce părea a fi teorie în urmă cu câțiva ani a devenit deja realitate operațională. Primele micro-centre de date orbitale și regiuni de cloud hibrid au fost deja desfășurate pe Stația Spațială Internațională. Aceste etape demonstrează că utilizarea tehnologiilor comerciale de serie (COTS) în spațiu nu este doar posibilă, ci matură.
Secretul succesului rezidă în procesarea datelor la „margine” (edge computing). Volumul masiv de informații generat în orbită necesită o procesare cu latență scăzută chiar la sursă. Prin analiza datelor direct pe satelit, se reduce dependența critică de transportul datelor către sol și se închide „bucla OODA” (Observă-Orientează-Decide-Acționează) în spațiu, oferind autonomia necesară pentru a supraviețui într-un mediu ostil.
O „plasă” de reziliență împotriva amenințărilor hipersonice
Pe măsură ce amenințările hipersonice și tentativele de bruiaj se multiplică, arhitectura spațială trebuie să devină o rețea globală, nu o serie de ținte izolate. Strategia actuală vizează o structură de tip „mesh” multi-constelație și multi-orbitală. Lecțiile din conflictele terestre recente sunt clare: centrele de date centralizate sunt primele ținte. În spațiu, soluția este distribuirea capacităților pe mai multe straturi, astfel încât, dacă un nod este compromis, misiunea să continue neîntrerupt.
Această viziune depășește granițele naționale, necesitând o integrare totală între sistemele aliate. Printr-un standard software global și unificat, datele și capacitățile pot fi partajate instantaneu între partenerii internaționali. În vacuumul spațiului, „timpul real” este un standard greu de atins, dar este singura cale prin care o forță combinată poate asigura succesul misiunii în fața provocărilor de mâine.
Actualitate
Schimbare de gardă în spațiu: Boeing câștigă un contract de 2 miliarde de dolari pentru sateliții MUOS
Într-o mișcare surprinzătoare care modifică peisajul furnizorilor de apărare, Space Force a desemnat compania Boeing pentru a extinde constelația de comunicații critice, preluând ștafeta de la constructorul original al sistemului.
O victorie strategică în fața rivalilor de la Lockheed Martin
Space Systems Command (SSC) a anunțat oficial atribuirea unui contract de 2 miliarde de dolari către Boeing pentru dezvoltarea și livrarea a doi noi sateliți din cadrul sistemului Mobile User Objective System (MUOS). Decizia marchează o schimbare semnificativă de direcție, Boeing reușind să se impună în fața celor de la Lockheed Martin, compania care a proiectat și construit primele cinci unități ale acestei flote orbitale.
Noul acord acoperă întregul proces, de la dezvoltare și integrare până la testarea pe orbită. Această extindere a duratei de viață a serviciului MUOS este rezultatul unei competiții strânse, începută în 2024, când ambii giganți ai industriei au primit contracte inițiale de design în valoare de 66 de milioane de dolari.
Securizarea comunicațiilor navale până în anul 2035
Noile unități spațiale sunt programate pentru lansare începând cu anii 2031 și 2032, urmând să ridice numărul total de sateliți din constelația MUOS la șapte. Această infrastructură este vitală pentru armata americană și aliații săi, oferind comunicații securizate în banda ultra-înaltă (UHF), esențiale în special pentru coordonarea forțelor navale la nivel global.
Odată cu implementarea acestor noi sateliți, sistemul va putea rămâne operațional cel puțin până în 2035. Efortul financiar este unul considerabil, bugetul estimat pentru cercetare, dezvoltare și achiziții ridicându-se la peste 2,6 miliarde de dolari până în anul 2031, reflectând importanța strategică a menținerii unei conexiuni sigure în teatrele de operațiuni.
Orizontul comercial și viitorul comunicațiilor militare
În timp ce Boeing se pregătește pentru faza de construcție, arhitectura viitoare a comunicațiilor militare ar putea suferi transformări profunde. Dincolo de investiția actuală, autoritățile militare explorează o strategie pe termen lung care ar putea implica transferul parțial sau total al misiunilor de comunicații în bandă îngustă către furnizori comerciali.
Această abordare hibridă ar putea oferi o mai mare flexibilitate și reziliență, într-un moment în care spațiul devine un domeniu din ce în ce mai contestat. Până la implementarea noilor viziuni comerciale, sateliții MUOS construiți de Boeing vor rămâne coloana vertebrală a dialogului criptat pentru forțele de intervenție rapidă.
Actualitate
O nouă frontieră pentru marina italiană: Pierroberto Folgiero anunță planurile Fincantieri pentru propulsia nucleară
Într-o mișcare strategică menită să redefinească puterea navală a Italiei, cel mai mare constructor de nave din țară explorează integrarea reactoarelor nucleare de ultimă generație, în timp ce armata studiază fezabilitatea primelor sale forțe navale propulsate atomic.
Tehnologie de ultimă generație pe mare: Proiectul Minerva și viitorul reactoarelor nucleare
Pierroberto Folgiero, CEO-ul Fincantieri, a confirmat recent interesul major al companiei pentru propulsia nucleară, subliniind că studiile actuale vizează reactoarele din generațiile a treia și a patra. Deși o implementare imediată nu este iminentă, constructorul italian caută activ parteneriate pentru a acoperi întregul lanț de valoare al acestei tehnologii complexe. Această inițiativă se aliniază cu Proiectul Minerva, lansat de Ministerul Apărării din Italia, care evaluează modul în care reactoarele nucleare mici pot asigura atât propulsia, cât și producția de energie electrică pentru navele de suprafață și submarinele viitorului. În prezent, în Europa, doar Franța, Marea Britanie și Rusia dețin astfel de capacități, însă oficialii italieni consideră că este momentul ca Roma să adopte o atitudine vizionară în acest domeniu.
Inovație sub presiune: Lecțiile din Ucraina și revoluția comunicațiilor subacvatice
Dincolo de ambițiile nucleare, Fincantieri își îndreaptă atenția către tehnologiile fără echipaj, inspirându-se din dinamica războiului din Ucraina. Folgiero a evidențiat faptul că interesul principal nu rezidă neapărat în construcția dronelor de suprafață, ci în sistemele sofisticate de comandă și control. Abilitatea de a menține legături satelitare sigure în zone fără acoperire telecom reprezintă lecția esențială preluată de pe frontul ucrainean. În acest sens, compania colaborează deja pentru integrarea tehnologiilor wireless în dronele subacvatice destinate protecției infrastructurii critice, un sector considerat esențial pentru securitatea maritimă modernă.
O singură flotă pentru Europa: Colaborarea multinațională prin programul corvetei europene
O altă prioritate pe agenda constructorului italian este consolidarea cooperării la nivel continental pentru a evita duplicarea costurilor de cercetare și producție. Programul Corvetei Europene de Patrulare (EPC), care implică Italia, Franța, Spania și Grecia, este oferit ca exemplu de succes în armonizarea cerințelor militare. Conform conducerii Fincantieri, standardizarea platformelor navale este singura cale logică pentru viitor, argumentând că nu există „valuri italiene sau franceze”, ci un singur mediu maritim care necesită soluții comune. Această abordare colaborativă urmărește să creeze nave interconectate, capabile să opereze eficient în cadrul unei arhitecturi de apărare europene integrate.
-
Exclusivacum 4 zile„Prestij” cu reacție întârziată: după ani de Maneliadă în centru, IPJ Prahova scoate din joben… 4 percheziții
-
Exclusivacum 3 zileO feuda numită MEDAT: cumetrie, falsuri și caracatița bugetarilor de lux sub mantia lui Irineu Darău (USR)
-
Exclusivacum 3 zilePrahova sub talpa clanurilor: Polițiști cu dosare la comandă, interlopi cu protecție la purtător
-
Exclusivacum 2 zileDe la „Frumușelu’ Sifon” la Maneliadă pe Bulevard: cum se eliberează trotuarul doar când vor clanurile, nu IPJ Prahova
-
Exclusivacum 4 zileCatedrala ipocriziei reformiste: Cum „reorganizarea către eficiență” ascunde dublă semnătură și epurări la Ministerul Economiei/ Documente
-
Exclusivacum 3 zileBebe-chestorul și CIRP-ul de buzunar: cum a ajuns Drăgan stăpân pe informarea publică a Poliției Române
-
Exclusivacum 4 zileCoca-Cola Ploiești – O nouă eră în reciclarea “transparentă”: cum se reciclează banii, nu doar sticlele
-
Exclusivacum 4 zilePoliția fără curent: Șefii se ascund în birouri, iar agenții fug de cuțitar prin intersecție



