Actualitate
Afacerea VARLAM și boierul Aladin din fruntea PSD Mehedinți

Un Liviu Dragnea în miniatură și la port, mustață și îmbogățire peste noapte din ,,angajat,, al instituției statului!
Cei care credeau că nu mai suntem interesaţi de viaţa şi activitatea preşedintelui CJ, domnul avocat Aladin Gigi Georgescu, sau de cea a mai- marelui pădurarilor din judeţ, directorul Sorin Nicolicioiu, au ocazia să vadă că nu este aşa. Să aflăm care ar fi încrengăturile relaţiei dintre cele două personaje. Domnul Nicolicioiu afirmă, unor apropiaţi, că are pregătită suma de 200.000 de euro pentru a-şi finanţa candidatura la un fotoliu de deputat în viitoarea legislatură! Prima dată am fost surprinşi, cum să strângă un bugetar, fie el şi director, o astfel de sumă? Simplu, vânzând cantităţi uriaşe de lemne din fondul Ocolului Silvic Baia de Aramă, făcând ceva mişmaşuri cu vânătorile din acelaşi areal şi asigurând unele plăţi oneroase către terţi care au obţinut, în mod suspect, suprafeţe împădurite…Ușor-ușor zvonul începe să devină credibil!
Dar Aladin, Aladin file din povestea noastră… Să ne întoarcem la el!
Gigi-Aladin Georgescu, preşedintele CJ Mehedinţi are două terenuri intravilane, unul agricol şi unul forestier, trenuri prin București, și alte proprietăți, mai deţine o casă de locuit în localitatea mehedinţeană Vânju Mare, o casă de vacanţă în Eşelniţa, o vilă de lux în spatele spitalului județean din Drobeta Turnu Severin, hectare întregi la malul Dunării și pădure, multă pădure, acoperită și la vedere. Mașini de lux, pe numele rudelor, afaceri cu internet, (EUDIS), cu toate UAT -urile din Mehedinți, pe numele fostului cumnat, acționar la televiziunea Severin, tot printr-un interpus, soția a facut-o director la Direcția de Cadastru Județeană Mehedinți, și iubita, actuală, mare șefă din umbră la Muzeul Porțile de Fier, unde au fost cheltuite milioanele de euro și piciorul podului lui Traian este tot inundat.
Cu toate astea, șeful PSD Mehedinți și președintele CJ Mehedinți, este favorizat de FISC, care îl păsuiește de la neplata sumei datorate statului de aproape 6 miliarde lei!
Georgescu are un depozit bancar de 91.000 de euro, dar şi o serie de datorii. În primul rând e datornic cu 120.000 de euro la stat, în urma unei decizii de impunere emisă de ANAF. Însă mai are de achitat şi un credit bancar de 20.000 de euro. Anul trecut, preşedintele CJ Mehedinţi a încasat suma de 560.624 de lei de la Ion Varlam, banii reprezentând un onorariu rămas restant încă din 2010, de când presta servicii de avocatură…Dar ce a făcut Aladin Georgescu pentru acești bani?
A luptat împotriva județului în dosarul prin care județul Mehedinți a fost văduvit de peste 3000 de hectare de pădure în: Pătulele, Gruia, Jiana, Orșova și Eșelnița!
Avocat a fost Aladin Georgescu, actualul președinte al PSD Mehedinți.
Cu toate că cetățenii din județul nostru au făcut zeci de petiții către DNA și parchete, nimeni nu mișcă un deget împotriva celor ce defrișează pădurile!
Ba mai mult, Aladin Georgescu, mi-a declarat că…Dosarul VARLAM este pentru mine, avocatul Georgescu, unul dintre dosarele cu care mă mândresc și nu am încălcat legea cu nimic!”, declara Aladin Georgescu în discuțiile despre faptul că dosarul este la DNA și există riscu să fie arestat din poziția de președinte al Consiliului Județean Mehedinți, conform jurnalistului Alin Ghiciulescu.
Dar de ce este Aladin Georgescu liniștit și nu își face griji?
În primul rând, fostul șef SRI, Oros, rubedenie și prieten al procurorulu DIICOT Mehedinți, Odină, și chiar adjunctul SRI, Prunescu, au primit acordul și susținerea de obiective cu siguranță clasa A în clădirea Consiliului Județean Mehedinți, clădire a întregului aparat administrativ al județului Mehedinți, unde este și unitatea DGA, condusă de Luca! Cum care Luca? Interimarul susținut politic și de Georgescu la șefia întregi poliții Mehedinți, ei bine din aceiași clădire, pe o rază de 1000 de metri pătrați, sunt ascultați și ,,guguștiuci,, ce cântă. Și aceste personaje, au fost găsite de primarul Constantin Trușcă în biroul lui Aadin, fiind chiar un scandal pe această temă între primar și președinte.
Dar, mai există ceva…
În perioada 2005-2010, Universitatea Harvard a cumparat 33600 ha de padure in Romania, chipurile, pentru cercetare. Padurile erau cumparate ilegal, fara a se respecta dreptul de preemțiune al Romsilva,(o Romsilva ce a trimis în CJ Mehedinți, pe șeful ei, subaltern lui Aladin Georgescu, (Nicolicioiu, care este și consilier județean) , astfel că românul care se ocupa de cumparare din partea universitatii Harvard, Dragos Lipan, a fost condamnat definitiv 3 ani cu suspendare pentru infracțiuni de corupție.
Beneficiarul tranzactiilor ilegale, Universitatea Harvard, nu numai că nu a fost deranjat nici măcar cu o întrebare, ba a vândut liniștit toate cele 33600 de ha, fix firmei suedeze Ikea, prima achiziție de acest fel efectuată la nivel mondial de grupul suedez. Unde au cumpărat și taie…Ați ghicit în pădurile lui Varlam la Mehedinți, același Varlam care are și hergheliile de cai, pe unde își face veachul și deputatul Vlad Bontea, apropiatul lui Aladin Georgescu, (despre domeniul din Mogoșoaia altădată) dar a fost trecut pe lista câștigătoare a parlamentului împotriva tuturor, doar ce naiba, este și el nepot de general, și ce general!!!Generalul Iliescu de la Strehaia…Prietenii știu de ce!!!
Dar pădurile în Mehedinți sunt încă tăiate! Și autoritățile dorm…
Cui i-a conferit regele Suediei ordinul Steaua Polară, distincţie în semn de recunoaştere pentru „lupta susţinută şi curajoasă împotriva corupţiei din România” si pe cine a inclus Universitatea Harvard printre femeile cu contribuţii semnificative în domeniile drept şi justiţie? Chiar credeți că pe suedezi sau pe ăia de la Harvard îi doare de ce se întâmplă cu corupția prin România. Sau oferă distincții în semn de recunoaștere pentru serviciile aduse?
În acest timp Ikea face mobilă din pădurile noastre… Păi nu merităm sa fim colonie?”
Oricum doar averea unui singur om, din această afacere a crescut de la maxim 10 mii de euro la 10 milioane de euro în 10 ani!!! Șeful PSD Mehedinți știe…
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=221957535335152&id=753018948171708
Vă aduceţi aminte despre celebrul caz Varlam, al cărui apărător a fost actualul preşedinte al CJ Mehedinţi, caz despre care am mai scris şi în care familia Varlam obţinea, în baza unei descendenţe. Discutabile. . . Mii de hectare de teren împădurit în Mehedinţi? Ei, bine, tot la intervenţia domnului Aladin Gigi Georgescu, pe vremea când era subprefectul județului Mehedinți, cu presiuni asupra primarilor și cu ajutorul domnului Sorin Nicolicioiu a făcut demersurile necesare pentru ca familia Varlam să primească de la Romsilva, pe lângă păduri și suma de 600 de milioane de lei în anul 2013, pentru (chipurile) „lucrări de întreţinere fond forestier”! Şi uite aşa, că nimic nu se face degeaba, se asigură fonduri de rezervă pentru „oamenii cumsecade”!!! şi acesta, fiţi convinşi, este doar un exemplu.
Toate treburile astea răspund întrebărilor: de unde s-a pus deoparte, de către un biet bugetar, suma de 200.000 de euro care poate fi oricând şi dintr-un singur foc, cheltuită. De unde s-au strâns bani pentru construirea unei vile impunătoare în satul Cerna Sat, cum de s-a achiziţionat o limuzină cu suma de 18.000 de euro plătiţi cash!? Astea nu sunt toate, staţi liniştiţi, iar conducerea Romsilva ştie despre toate astea, pentru că un control făcut în anii ce au trecut, control coordonat de un anume domn Aldea, a răspuns la o parte din întrebări, numai că s-a pus batista pe ţambal, că vorba aceea, de bani negri e nevoie şi mai bine să-şi belească ei fraierii decât să-i dea pe mâna Justiţiei! Vom reveni, vă asigurăm, pentru că subiectul este mai mult decât interesant!
Așa că în cel mai sărac județ din România…
O afacere fabuloasã, prin care peste 3000 de hectare de teren, cu suprafeţe întinse de pãdure, au ajuns în posesia unui anume Ion Varlam, duce pânã la vârful conducerii Consiliului Judeţean Mehedinţi…
O afacere prin care un anume Ion Varlam din Bucureşti a reuşit sã intre în posesia a peste 3000 de hectare de teren, pe raza comunei Pãtulele era devoalatã în cadrul unei emisiuni „Observ Tot” din data de 15 martie 2018. Afacerea este cu atât mai dubioasã cu cât la ea ar fi pus umãrul şi preşedintele Consiliului Judeţean Mehedinţi. În calitate de avocat la acea vreme, Georgescu l-a reprezentat în instanţã pe Ion Varlam şi l-a ajutat sã punã mâna pe terenuri. Dupã ce retrocedarea plinã de suspiciuni s-a realizat, avocatul Aladin Georgescu ar fi dobândit mai multe hectare de teren, iar anchetele demarate de mai multe parchete, precum şi de cãtre DNA se împiedicã şi par sã nu se mai termine. Pe raza comunei Gruia, de asemenea, acelaşi preşedinte ar fi primit ca donaţie vreo cinci hectare de pãdure, care apare şi în declaraţia de avere. În declaraţia de avere a preşedintelui Aladin Georgescu mai apar 50 de hectare de teren agricol, dar şi o datorie cãtre Varlam Ion, în valoare de 40.000 de lei. Interesant este şi faptul cã, analizând evoluţia declaraţiilor de avere, între 2013 şi 2017, Ion Varlam nu lipseşte din acestea. El i-a plãtit avocatului Georgescu un onorariu de peste 5 miliarde de lei vechi.,,, precizeaza jurnalistul Alin Ghiciulescu.
Ciudat este că procurorii DNA tac…Să fie vorba despre faptul că fratele lui Aladin Georgescu este ofițer, fost SIE, actualmente DGA?
Capitolul V – Datorii, pe rândul al patrulea din tabelul creditorilor, figureazã un împrumut luat de Aladin Georgescu de la Ion Varlam”, potrivit declaraţiei de avere nr. 28/14 iunie 2013. „Capitolul VII – Venituri, la punctul 2.1 din tabel, Georgescu Aladin Gigi declarã cã a primit un onorariu avocaţial restant de la Varlam Ion, în valoare de 30.000 de euro, adicã 134.379 de lei. La capitolul I, terenuri deţinute, Aladin Georgescu declarã, pe rândurile 3 şi 4 din tabel, 50 de hectare de teren agricol cumpãrat şi 5 hectare de teren primit ca donaţie”, potrivit declaraţiei de avere nr. 25/15 iunie 2015. „Capitolul VII – Venituri, la punctul 2.1 din tabel, Georgescu Aladin Gigi declarã cã a primit un onorariu avocaţial restant de la Varlam Ion, în valoare de 560.624 de lei. La capitolul V, datorii, Aladin Georgescu menţine împrumutul luat de la Varlam Ion în valoare de 40.000 de lei”, potrivit declaraţiei de avere nr. 58/22 iulie 2016. Datoria cãtre Varlam se menţine aceeaşi şi în ultima declaraţie de avere postatã pe site-ul Consiliului Judeţean Mehedinţi în iunie 2017. Cu alte cuvinte, avocatul Aladin Gigi Georgescu a obţinut de la boierul Ion Varlam aproape şapte miliarde de lei doar până acum.
Circuitul alambicat pe la DNA al dosarului este încã misterios, dar poate cã actualul preşedinte al CJ Mehedinţi ar dormi mult mai liniştit dacã noul cod de procedurã penalã ar fi adoptat prin ordonanţã de urgenţã. (Cristina T.).
Actualitate
Realimentarea flotei aeriene americane: KC-46 Pegasus, singura opțiune viabilă până la apariția NGAS

Forțele Aeriene ale SUA se confruntă cu o nevoie stringentă de a-și moderniza flota de avioane cisternă, iar KC-46 Pegasus de la Boeing pare a fi singura soluție disponibilă pe termen scurt, până la introducerea aeronavei de generație următoare, NGAS, la mijlocul anilor 2030. Cu toate acestea, problemele legate de lanțul de aprovizionare și drepturile de acces la date ar putea reprezenta obstacole pe termen lung, conform unui document recent al serviciului.
Decizia controversată de a achiziționa mai multe KC-46
Conform unei notificări de justificare și aprobare (J&A) publicată de Forțele Aeriene pe 2 octombrie, decizia de a comanda până la 75 de aeronave KC-46 suplimentare a fost motivată de nevoia de a înlocui flota îmbătrânită de KC-135 Stratotanker și de a acoperi intervalul de timp până la disponibilitatea NGAS. Această decizie a necesitat o justificare, deoarece serviciul contractează cu Boeing pentru mai multe avioane cisternă fără o competiție deschisă.
Schimbări de strategie și priorități
Documentul detaliază planurile inițiale ale Forțelor Aeriene de a recapitaliza flota de avioane cisternă prin intermediul programului KC-135 Tanker Recapitalization Program, pentru care au fost primite răspunsuri din partea mai multor companii, inclusiv un parteneriat între Lockheed Martin și Airbus, care concura cu Boeing. Forțele Aeriene au constatat că doar Airbus și Boeing (după retragerea Lockheed din parteneriat) ar putea „îndeplini parțial cerințele preliminare” ale programului, inclusiv cerința ca o soluție să fie gata de implementare până în anul fiscal 2031.
Cu toate acestea, la începutul anului 2025, Forțele Aeriene și-au schimbat direcția, deoarece „amenințările globale în evoluție și prioritățile concurente ale DoD” au transformat NGAS într-o „prioritate”. În acest proces, documentul menționează că Forțele Aeriene au constatat că atât Boeing, cât și Airbus ar avea nevoie de „dezvoltare semnificativă” pentru a îndeplini cerințele programului inițial de recapitalizare. Prin urmare, Forțele Aeriene au considerat că opțiunea de recapitalizare este prea costisitoare, deoarece era necesară și finanțarea dezvoltării platformei NGAS.
Astfel, serviciul a renunțat la cerințele pentru un nou efort de avioane cisternă și a optat, în schimb, pentru utilizarea celor deja existente pentru KC-46 până când NGAS va fi disponibil, conform documentului. Această decizie a deschis practic calea pentru Boeing, deoarece A330 MRTT propus de Airbus ar avea nevoie de „dezvoltare semnificativă pentru a îndeplini cerințele obligatorii”.
Timpul, factorul decisiv
Un factor cheie în decizia de a utiliza cerințele KC-46, conform documentului, a fost timpul. Forțele Aeriene înlocuiesc în prezent flota îmbătrânită de KC-135 Stratotanker cu KC-46, dar livrările Pegasus în baza unui contract existent sunt programate să se încheie în 2030 – cu aproximativ șase ani înainte ca NGAS să fie gata cel mai devreme. Pentru a continua înlocuirea KC-135 cu avioane cisternă mai noi, Forțele Aeriene au nevoie de un avion cisternă care să poată acoperi acest interval de șase ani, ceea ce, conform serviciului, doar KC-46 poate face.
Problemele persistă
Cu toate acestea, achiziționarea mai multor KC-46 va veni cu probleme. Boeing „va trebui să rezolve” problemele legate de diminuarea surselor de producție și lipsa de materiale (DMSMS), împreună cu uzura pieselor, care, conform documentului, afectează atât programul KC-46 actual, cât și extinderea acestuia. În plus, documentul ridică problema negocierii pentru mai multe drepturi asupra datelor tehnice și a software-ului, în special atunci când drepturile actuale sunt „inferioare nivelului necesar” pentru extinderea producției KC-46.
Airbus rămâne în joc
Într-o declarație pentru Breaking Defense, Airbus a afirmat: „Ne menținem soluția noastră dovedită de avioane cisternă și evoluția sa, MRTT+. Airbus rămâne angajat alături de USAF, pe măsură ce aceștia continuă să evalueze soluția lor de realimentare aeriană de generație următoare.”
NGAS: Înapoi în viitor
Soarta NGAS a fost incertă până de curând, deoarece oficialii din administrația Biden au declarat că platforma ar putea fi prea costisitoare, în timp ce bugetul FY26 al Forțelor Aeriene a alocat resurse limitate pentru eforturile de cercetare și dezvoltare.
După cum reiese clar din document, Forțele Aeriene tratează acum NGAS ca pe o nevoie critică, deși se menționează că „calea finală către NGAS nu a fost încă definită, având în vedere prioritățile concurente ale apărării”. Programul a finalizat o analiză a alternativelor, se arată în document, deși sunt în curs de desfășurare activități suplimentare de colectare a informațiilor pentru a rafina cerințele.
Conform generalului John Lamontagne, șeful Comandamentului de Mobilitate Aeriană al Forțelor Aeriene, serviciul a examinat o gamă largă de platforme potențiale – de la avioane de afaceri la aeronave cu corp fuzelat și avioane cisternă stealth, cu „semnătură gestionată” – pentru misiunea NGAS. Se așteaptă ca platforma să opereze în medii periculoase, cum ar fi Indo-Pacificul, unde pistele de aterizare sunt puține, iar sistemele de apărare aeriană sunt formidabile.
Industria se pregătește pentru NGAS
Industria se pregătește să ofere Forțelor Aeriene candidați pentru realimentarea de generație următoare. Conform lui Roderick McLean, vicepreședinte și director general al misiunilor de mobilitate aeriană și maritime la Lockheed, compania se așteaptă ca un avion nou, capabil să supraviețuiască, să fie necesar pentru misiune.
Actualitate
Armata SUA recunoaște și remediază problemele de securitate cibernetică la Platforma NGC2

Armata SUA a anunțat că a atenuat o serie de riscuri de securitate cibernetică descoperite într-o versiune incipientă a platformei sale Next Generation Command and Control (NGC2), potrivit unui memo intern obținut de Breaking Defense.
Alarma trasă de ofițerul sef pentru tehnologie
Documentul, datat 5 septembrie și semnat de Gabriele Chiulli, ofițerul șef pentru tehnologie din cadrul Biroului Șefului pentru Informații al Armatei, avertiza că platforma NGC2 „în starea sa actuală, prezintă deficiențe critice în ceea ce privește controalele fundamentale de securitate, procesele și guvernanța.”
Chiulli a scris că armatei „îi lipsește vizibilitatea și controalele necesare pentru a asigura securitatea și integritatea platformei”. El a adăugat că „se pare că există o grabă de a introduce capabilități în sistem fără o supraveghere reală sau un proces adecvat, ceea ce crește riscul pe măsură ce acest sistem îl amplifică și mai mult.”
Reacție rapidă și măsuri corective
Cu toate acestea, oficialii armatei au declarat pentru Breaking Defense că, în cele trei săptămâni de la redactarea și distribuirea documentului, problemele au fost rezolvate. „Problemele au fost atenuate imediat”, a declarat Leonel Garciga, șeful pentru informații al armatei, într-un comunicat. El a adăugat că „procesele simplificate de securitate cibernetică au fost capabile să identifice rapid și să asiste biroul programului și furnizorul în trierea vulnerabilităților de securitate cibernetică și în implementarea măsurilor de atenuare.”
Integrarea securității cibernetice de la inceput
Generalul-locotenent Jeth Rey, șeful adjunct de stat major la G-6, departamentul armatei responsabil cu securitatea cibernetică și rețelele, a susținut că identificarea timpurie a acestor deficiențe face parte din procesul intenționat al serviciului și că au fost luate măsuri pentru a le corecta.
„Trebuie să includem securitatea cibernetică de la început în proces și cred că asta am făcut”, a spus Rey într-un interviu recent. „Aceasta este o nouă capacitate și am găsit un risc și l-am atenuat imediat. Cred că este o veste bună pentru noi în viitor. Dacă vom continua să privim lucrurile în acest mod și procesele noastre funcționează, sunt mulțumit.”
NGC2: Prioritatea numărul unu pentru modernizare
NGC2 este prioritatea numărul unu a serviciului în materie de modernizare și este conceput pentru a oferi comandanților și unităților o nouă abordare a gestionării informațiilor, a datelor și a comandamentului și controlului cu arhitecturi agile și bazate pe software.
În iulie, armata a acordat aproape 100 de milioane de dolari companiei Anduril și unei echipe de furnizori pentru a dezvolta un prototip al sistemului, care va fi extins la nivelul întregii divizii la Project Convergence Capstone 6 în această vară, cu Divizia 4 Infanterie. Un prototip a fost testat la evenimentul de anul trecut la nivel de batalion. Mai recent, Lockheed Martin și echipa sa au obținut, de asemenea, un contract pentru a dezvolta un strat de date integrat cu Divizia 25 Infanterie.
Ivy Sting: Testare incrementală și adăugare de capabilități
Pe măsură ce armata urmărește să extindă prototipul Anduril la nivelul întregii divizii, Divizia 4 Infanterie a început o serie de evenimente de tip sprint între acum și Project Convergence pentru a adăuga incremental capabilități. Aceste evenimente sunt numite seria Ivy Sting.
Deficiențe identificate în Memo-ul Chiulli
Memo-ul Chiulli, care a fost redactat cu 10 zile înainte de primul eveniment, enumera o serie de preocupări, al căror „efect cumulativ” era că NGC2 părea mai degrabă o „cutie neagră” în care serviciul nu putea controla ce utilizatori fac sau văd pe rețea.
„Lipsa de guvernanță înseamnă că nu există o persoană sau o entitate responsabilă pentru acceptarea acestui risc în numele armatei”, se arată în document. „Având în vedere postura actuală de securitate a platformei și a aplicațiilor terțe găzduite, probabilitatea ca un adversar să obțină acces persistent nedetectabil la platformă necesită ca sistemul să fie tratat ca fiind cu risc foarte ridicat.”
Problemele enumerate includ lipsa controlului accesului și a responsabilității, codul sursă neverificat și vulnerabil pentru aplicațiile terțe, lacune critice în guvernanță și igiena de bază a securității și lipsa guvernanței datelor.
Prima deficiență evidențiată a menționat că sistemul nu avea control al accesului bazat pe roluri, ceea ce înseamnă că, odată ce unui utilizator i se acordă acces, acesta ar avea acces nerestricționat la toate aplicațiile și la toate datele – o anatema pentru principiile mai largi de încredere zero ale Pentagonului. Memo-ul a descris acest lucru ca fiind o defecțiune critică de securitate care ar putea duce la un potențial acces și utilizare abuzivă a informațiilor clasificate.
În ceea ce privește aplicațiile terțe, memo-ul notează că Serviciul Federal de Cloud Palantir care găzduiește aplicațiile într-o metodologie de găzduire a containerelor nu a fost evaluat de armată sau de o politică a CIO a armatei care să susțină funcția de conductă deținută/operată de contractant. Niciuna dintre aplicații nu a fost supusă scanării de rutină a securității aplicațiilor web.
Memo-ul a susținut că sistemul funcționează cu vulnerabilități cunoscute, neatinuate, similar cu desfășurarea unui sistem de arme cu defecte cunoscute. Fără un proprietar clar al misiunii care să își asume responsabilitatea pentru securitatea operațională a sistemului, memo-ul a avertizat că securitatea va fi compromisă.
Măsuri concrete și rezultate pozitive
Oficialii armatei nu au precizat exact cum sau când a fost abordată fiecare presupusă deficiență, dar, la Ivy Sting pe 15 septembrie, NGC2 a funcționat bine, potrivit lui Garciga. El a menționat că procesele simplificate de securitate cibernetică au permis ca Ivy Sting 1 să „avanseze fără întârziere.”
Maiorul Sean Minton, un purtător de cuvânt al armatei, a declarat că „armata este într-o transformare unică în generație pentru a oferi soldaților noștri capabilitățile de care au nevoie rapid.”
„După cum s-a demonstrat în acest caz, postura noastră proactivă de securitate cibernetică este concepută pentru a identifica riscurile și a le atenua, minimizând în același timp efectele asupra forței”, a spus el.
Actualitate
Cursa pentru motoare mai mici: Companiile se luptă pentru contracte pe piața UAV-urilor attritabile, în ciuda incertitudinilor privind CCA
-
Exclusivacum 3 zile
PANICĂ LA MITITELU! Corupții din Poliția Penitenciară, în corzi! Vine DNA-ul?!
-
Exclusivacum 4 zile
Penitenciarul Ploiești: De la gunoaie de lux la instagramul promisiunilor pierdute – Un director cu „APT Limitat” la decență!
-
Exclusivacum 5 zile
ANP: Paradisul pensionarilor sau infernul angajaților? Un sondaj socant dezvăluie realitatea din spatele gratiilor
-
Exclusivacum 2 zile
Marioara „ciuruitoarea”, Nichita „smecherul” și justiția „somnoroasă”: Ploieștiul, capitala fraudelor imobiliare?
-
Exclusivacum 4 zile
Panică în MAI: Guvernul vrea creșterea vârstei de pensionare, sindicatul Diamantul avertizează asupra riscurilor și inechităților
-
Exclusivacum 2 zile
Justiția imobiliară română: O nouă modă – Morții dau case, judecătorii pupă cruci, poliția acoperă hoții!
-
Exclusivacum o zi
Prahova sub asediu: Cum mafia imobiliară ne vinde sicrie cu vedere. „White Tower”, „City Gate”, „Mărășești”: Triunghiul Bermudelor imobiliare
-
Exclusivacum 3 zile
Coca-Cola: Sifonul penalității de la Ploiești – Cum Nan și gașca au transformat „băutura fericirii” într-un cocktail Molotov de otrăvuri și minciuni!