Anchete
EXPLOZIV/Joaca sau zboara …/Hellvig, chemat de urgenta la Washington! – Comisarul de Prahova
Iata ca seria recenta de dezvaluiri din „National” cu privire la framantarile de la varful sistemului si nemultumirea tot mai fatisa a partenerilor americani fata de cum merg lucrurile in aceasta parte a Europei sunt confirmate de o decizie fara precedent a responsabililor Administratiei Trump pe domeniul securitatii. Pentru ca, fara a fi planificata in vreun fel, chemarea de urgenta la Washington a a sefilor „centralei” americane din Romania, sefului pe Europa de Est, ca si a celui pe intreaga Europa nu arata decat ca lucrurile se precipita mai repede decat credeau unii.

Si ca, la aceasta ora, in Statele Unite ale Americii se iau decizii majore privind soarta Romaniei. Desigur, tinand cont ca „invitatia” a fost una intempestiva, nelasand loc de vreun refuz sau barem tragere de timp, cel mai probabil este ca, totusi, ceva i-a suparat foarte tare pe americani, de principalii sfetnici ai presedintelui Donald Trump pe probleme de securitate au recurs la acest gest fara precedent, care incalca inclusiv orice cutuma diplomatica. Mai mult decat atat, faptul ca nu doar seful pe Romania si pe zona de Est a Europei a principalei agentii guvernamentale americane a fost rechemat la Washington ca sa decida „instruirea” de ultima ora a lui Eduard Hellvig, dar si „big boss”- ul pe intreaga Europa arata o data in plus ca este vorba despre un eveniment cu totul deosebit. Astfel ca seful SRI poate sa ia acum mai mult in serios, daca o mai avea timpul necesar, avertismentul cu privire la „perversa” lui George Maior, cel care, in timp ce facea pe protectorul „lui ala micu”, nu putea rata sansa de a se erija inca o data in singurul partener de incredere al americanilor in Romania…

„Blestemul Maior” il loveste si pe Hellvig
Joaca sau zboara …
La doar cateva ore dupa ce dezvaluiam ca agentii CIA s-au „intepat” ca omologii de la BND-ul german le cam trag presul marilor contracte economice de sub nas, in timp ce SRI-ul condus de germanofilul Eduard Hellvig priveste feciorelnic in alta parte, acesta din urma va fi, probabil, convocat si el, peste noapte, la Washington. Si chiar daca ambasadorul George Maior isi va freca mainile de multumire, pozand din nou in singurul canal de comunicare „fiabil” intre serviciile secrete romanesti si cele americane, socotela acestuia nu trebuie sa se potriveasca musai cu cea a Washington-ului. Oricum, sunt ore cruciale nu doar pentru sistemul de la noi si, poate, soarta statului paralel, dar chiar pentru intreaga tara. Asa ca, odata scos din zona de confort in care se cuibarise inca de la instalarea sa in fruntea principalului serviciu secret al tarii, Eduard Hellvig ar trebui sa le arate americanilor nu doar ca este „baiat bun”, dar si ca poate fi un jucator in favoarea intereselor geo-strategice ale americanilor, principalii nostri parteneri strategici ai momentului. Sau, daca nu, mai ales ca are deja un „cartonas galben” la activ incasat tot de la Washington, se poate gandi serios la o retragere de onoare, mai ales ca liberalii tocmai ce s-au apucat sa intocmeasca listele cu locuri eligibile pentru alegerile europarlamentare de la anul…(Catalin Tache).
Articolul EXPLOZIV/Joaca sau zboara …/Hellvig, chemat de urgenta la Washington! apare prima dată în Ziarul Incisiv de Prahova.
Anchete
Tentativă de destabilizare prin dezinformare: Numele premierului interimar Ilie Bolojan, folosit într-o amplă campanie de „fake news” și furt de date
Într-un context politic marcat de interimat, spațiul digital din România a devenit scena unui atac hibrid îngrijorător. Ministerul Afacerilor Interne (MAI) a lansat o alertă de ultimă oră prin care avertizează populația cu privire la apariția unor conturi fantomă pe rețelele de socializare, create special pentru a disemina informații false despre membrii Guvernului. Această campanie de manipulare nu vizează doar imaginea publică a liderilor politici, ci reprezintă și un paravan pentru atacuri cibernetice de tip phishing.
Minciuni orchestrate: De la starea de sănătate a premierului, la procese fictive
Ținta principală a acestor atacuri informaționale pare să fie premierul interimar, Ilie Bolojan. Potrivit precizărilor transmise de Ministerul Afacerilor Interne, dezinformările ating cote alarmante, propagând scenarii grave, precum presupuse probleme de sănătate ale șefului Executivului.
Campania de denigrare nu se oprește însă aici. Autoritățile au identificat mesaje care inventează procese intentate ministrului interimar al Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu. Conform precizărilor venite de la Ministerul Afacerilor Interne, aceste narațiuni sunt construite cu scopul de a capta atenția publicului prin titluri alarmiste și de a submina încrederea în instituțiile statului în perioade de tranziție politică.
Capcana din spatele link-ului: Phishing sub masca informării
Dincolo de componenta de manipulare a opiniei publice, această campanie de dezinformare ascunde un pericol mult mai concret pentru cetățeni. Textele false sunt însoțite de invitații de a accesa diverse link-uri pentru a obține „mai multe detalii” despre situația premierului sau a miniștrilor vizați.
Sursa citată avertizează că aceste adrese web sunt, în realitate, instrumente de atac cibernetic. Accesarea lor expune utilizatorii la riscul de a le fi furate datele personale, parolele sau informațiile bancare. Reprezentanții MAI subliniază că aceste metode de tip phishing profită de curiozitatea sau îngrijorarea oamenilor pentru a compromite securitatea dispozitivelor acestora.
Recomandările autorităților: „Verificați doar din surse oficiale!”
În fața acestui val de informații false și pericole informatice, Ministerul Afacerilor Interne a emis un set de reguli stricte pentru utilizatorii de internet. Cetățenii sunt sfătuiți să nu distribuie astfel de postări, pentru a nu deveni complici involuntari la propagarea minciunilor, și, sub nicio formă, să nu acceseze link-urile suspecte inserate în text.
Instituția face un apel la vigilență și responsabilitate, reamintind că singura metodă eficientă de protecție împotriva dezinformării este verificarea informațiilor din surse oficiale și de încredere. „Atenție, informații false!”, este semnalul de alarmă final tras de autorități, care îndeamnă populația să rămână conectată doar la canalele de comunicare acreditate ale Guvernului României. (Irinel I.).
Anchete
Siguranță printre zâmbete: Cum au transformat polițiștii din Mehedinți Ziua Copilului într-o lecție de prietenie și responsabilitate
Ziua Internațională a Copilului a fost marcată în județul Mehedinți printr-o inițiativă inedită, care a adus uniforma mai aproape de sufletul comunității. Într-o desfășurare de forțe marcată de empatie și entuziasm, oamenii legii au lăsat deoparte rigoarea misiunilor zilnice pentru a celebra, alături de cei mici, valorile care stau la baza unei societăți sănătoase.
Bariere dărâmate: Poliția și cetățenii, uniți sub semnul bucuriei
Evenimentul a fost rezultatul unei colaborări strânse între polițiștii din cadrul Europol Filiala Mehedinți, Europol Poliția de Frontieră Mehedinți și reprezentanții Severin Shopping Center. Această alianță neconvențională a transformat spațiul comercial într-un veritabil centru al educației și bunei dispoziții, unde micii vizitatori au avut ocazia să descopere latura umană a celor care veghează la siguranța publică.
Conform liderilor sindicali din cadrul Europol, prezența polițiștilor în mijlocul copiilor a vizat nu doar oferirea unor momente de divertisment, ci și consolidarea punților de comunicare între autorități și cetățeni. Într-o lume tot mai digitalizată, contactul direct și deschiderea poliției către dialog au fost elementele-cheie care au transformat această sărbătoare într-un succes comunitar.
Educație prin joacă: Valorile care construiesc caractere puternice
Dincolo de festivități, mesajul transmis de polițiștii din Mehedinți a avut o puternică încărcătură educativă. 1 Iunie a fost prezentată nu doar ca o zi a jocurilor, ci ca un moment esențial pentru promovarea respectului, a responsabilității și a prieteniei. Sursa citată a subliniat că dezvoltarea armonioasă a noii generații depinde de siguranța și grija pe care societatea le oferă în fiecare zi.
„Dorim tuturor copiilor să crească sănătoși, fericiți și în siguranță, să aibă încredere în propriile forțe”, au transmis reprezentanții Europol Mehedinți, încurajându-i pe cei mici să își urmeze visurile cu mult curaj. Evenimentul s-a încheiat într-o notă plină de optimism, polițiștii mulțumind publicului pentru participare și exprimându-și speranța că astfel de momente vor rămâne repere de neuitat în memoria tinerilor sărbătoriți. (Paul D.).
Anchete
Captură de lux pe DN 52: Bolid căutat în Germania, indisponibilizat de polițiștii de frontieră din Teleorman
Într-o acțiune de amploare menită să descurajeze criminalitatea transfrontalieră, polițiștii de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră (ITPF) Giurgiu au reușit interceptarea unui autoturism de lux dat în urmărire internațională. Intervenția a avut loc pe DN 52, fiind rezultatul unei mobilizări strategice a Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Teleorman.
Operațiunea „CLEAN BORDER IV SUD”: Tehnologia E-Dac deconspiră alerta internațională
În cadrul operațiunii specifice denumite „CLEAN BORDER IV SUD”, echipajele de control au oprit pentru verificare un autoturism care purta numere de înmatriculare provizorii germane, la volanul căruia se afla o cetățeană germană în vârstă de 26 de ani. Potrivit datelor furnizate de ITPF Giurgiu, momentul critic al verificării a fost utilizarea aplicației E-Dac.
Interogarea bazelor de date a scos la iveală o alertă emisă de autoritățile din Germania, care semnalau vehiculul ca fiind un bun căutat pentru confiscare. Tehnologia digitală de ultimă oră a permis polițiștilor să confirme instantaneu că autoturismul, a cărui valoare este estimată la aproximativ 210.000 de lei (circa 42.000 de euro), face obiectul unei infracțiuni transfrontaliere.
Infracțiuni pe bandă rulantă: Sechestru și dosar penal pentru tăinuire
Ca urmare a depistării, vehiculul a fost imediat indisponibilizat la sediul instituției de frontieră în vederea continuării cercetărilor. Pe numele conducătoarei auto au fost deschise dosare de cercetare sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tăinuire.
Problemele legale ale tinerei nu se opresc însă aici. Polițiștii de frontieră din Teleorman au constatat, de asemenea, că autovehiculul, deși înmatriculat provizoriu în Germania, nu deținea dreptul de circulație pe drumurile publice din România. În consecință, a fost întocmit un al doilea dosar penal pentru conducerea unui vehicul neautorizat pentru traficul rutier național.
Fermitate la frontiera de sud: Angajament pentru securitatea spațiului Schengen
Această captură subliniază vigilența sporită a Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu în contextul noilor provocări de securitate. Reprezentanții instituției au reafirmat că astfel de misiuni specifice vor continua cu aceeași fermitate, obiectivul principal fiind combaterea traficului ilicit cu vehicule furate și protejarea riguroasă a siguranței în spațiul Schengen. Finalizarea cercetărilor va aduce măsurile legale impuse de legislația în vigoare, marcând un nou punct câștigat de autoritățile române în lupta împotriva rețelelor de criminalitate auto. (Paul D.).
-
Exclusivacum 3 zileJUSTIȚIA A TRAS APA PESTE DECIZIILE ANP: MIRCEA DECU REVINE LA PENITENCIARUL TÂRGȘOR, IAR GUNOIUL ABUZURILOR RĂMÂNE ÎN OGRADA „ȘEFERIMII” DE LA BUCUREȘTI!
-
Exclusivacum 3 zileIPJ Prahova: Gara de Nord a Poliției Române, unde șefii vin cu bilet de peron și pleacă înainte să-și facă nod la cravată
-
Exclusivacum 2 zileMĂRGINENI: PUȘCĂRIA UNDE ȘEFII SE CRED PE PLANTAȚIE ȘI POLIȚIȘTII SUNT „MUTAȚI” DUPĂ TOANELE VĂTAFILOR!
-
Exclusivacum o ziFESTIVALUL „RÂSUL-PLÂSUL” PE CERUL PRAHOVEI – ANTIGRINDINA: 21 DE ANI DE RACHETE OARBE ȘI UN DIVORȚ DE 103.000 DE HECTARE
-
Exclusivacum 4 zileLegea salarizării, trecută pe după gard: din „transparență decizională” direct în „comunicate de presă”
-
Exclusivacum o ziPLx 540/2024: Mortul viu din sertarele Camerei Deputaților și marea „pitulușă” constituțională a aleșilor
-
Exclusivacum 4 zileO nouă democrație la Cotroceni: Nicușor Dan și ședința națională de influențare „legitimă”
-
Exclusivacum 4 zileO nouă performanță la IPJ Brăila: patru ani de șefi provizorii și un singur alcooltest serios



