Exclusiv
Poliția Română, republică autonomă? Un polițist pedepsit de două ori pentru aceeași faptă, cu o ilegalitate crasă!
Un nou scandal zguduie Poliția Română, dezvăluind abuzuri incredibile și o sfidare crasă a legii! Un inspector de poliție din Olt se confruntă cu o situație demnă de Kafka, fiind sancționat de două ori pentru aceeași abatere și deposedat ilegal de drepturi salariale. Vitalie Josanu, de la Sindicatul Diamantul, a scos la iveală acest caz revoltător, expunând disprețul cras al conducerii Poliției Române față de lege și drepturile angajaților.
Sancțiune disciplinară sau dublă pedeapsă? Un abuz revoltător la Poliția Transporturi Olt
Inspectorul principal Micu Ionel Adrian-Ionuț a primit o mustrare scrisă în februarie 2025. Până aici, nimic neobișnuit. Însă, în mod abuziv și ilegal, drept urmare a acelei mustrări, i s-a retras dreptul la o majorare salarială prevăzută de lege pentru o perioadă de cinci luni! Această măsură, fundamentată pe condiții introduse ilegal într-un ordin secret (S7/2018), reprezintă o dublă sancționare pentru aceeași faptă, un abuz incalificabil și o sfidare a principiilor fundamentale de drept.
Competență fantomă și retroactivitate ilegală: Stat în stat, în interiorul statului!
Josanu, de la Sindicatul Diamantul, atrage atenția asupra ilegalităților flagrante comise în acest caz. Dispoziția de retragere a majorării salariale este semnată de o persoană fără competență legală, încălcând prevederile clare ale Codului Administrativ. Mai mult, măsura a fost aplicată retroactiv, inspectorul fiind sancționat timp de 10 zile fără măcar să fie informat despre această decizie!
„Este ca și cum ai primi o amendă emisă de primarul orașului, menționată ca fiind dată de viceprimar, dar semnată de portarul instituției. În orice stat de drept, un astfel de act ar fi nul de drept”, subliniază Vitalie Josanu, evidențiind absurditatea și ilegalitatea situației.
Legea, un concept relativ în Poliția Română?
OUG 26/2024, care acordă majorarea salarială, nu prevede nicăieri posibilitatea retragerii acesteia ca urmare a unei sancțiuni disciplinare. Dar ce contează legea, când vorbim despre Poliția Română? „Ce face MAI în această situație? Inventează”, acuză Josanu. „Prin acte administrative inferioare, se creează condiții și restricții care nu există în lege”.
Acest abuz este o dovadă clară a arbitrariului administrativ și a disprețului conducerii Poliției Române față de lege și drepturile angajaților.
„Nu au fost identificate motive care să impună soluționarea în sensul celor solicitate”: Răspunsul sfidător al IGPR
Când inspectorul Micu a contestat această situație, răspunsul Inspectoratului General al Poliției Române (IGPR) a fost un model de evaziune birocratică și dispreț: „nu au fost identificate motive care să impună soluționarea în sensul celor solicitate”.
„Niciun argument nu este adresat. Nicio explicație nu este oferită. Este echivalentul administrativ al ridicării din umeri. Un răspuns care spune, în esență: ‘Pentru că așa vrem noi'”, denunță Vitalie Josanu.
Sistem bolnav, cultură instituțională deviantă
Acest caz nu este despre un inspector și o majorare salarială, ci despre un sistem bolnav, în care legea este tratată ca o simplă sugestie, iar drepturile angajaților sunt la cheremul interpretărilor abuzive ale șefilor.
„Mai grav, cazul evidențiază o cultură instituțională DEVIANTĂ în care normele juridice fundamentale – precum imposibilitatea ca un act să producă efecte înainte de comunicare – sunt ignorate cu nonșalanță”, avertizează Josanu.
Concluzie: Poliția Română, deasupra legii?
Cazul inspectorului Micu este o dovadă revoltătoare a abuzurilor și ilegalităților care se petrec în Poliția Română. Este timpul ca autoritățile competente să intervină și să pună capăt acestei culturi a impunității și a disprețului față de lege! Nu putem tolera ca drepturile angajaților să fie călcate în picioare și ca legea să devină o simplă sugestie pentru conducerea Poliției Române! Este timpul să facem curățenie în această instituție și să aducem legalitatea și respectul pentru drepturile omului în prim-plan, mai dezvaluie Vitalie Josanu de la Sindicatul Diamantul, martor al acestor abuzuri crase. (Cristina T.).
Exclusiv
IPJ Prahova: Circul ielelor, trompeților și „ofițerilor” reciclați! Balul mascat al incompetenței atinge noi culmi de patos!
Prahova fierbe, iar Poliția Română, în filială locală, pare să-și fi asumat rolul de cel mai fidel circ ambulant, oferind reprezentații gratuite de la baluri mascate cu interlopi la promovări scandaloase, culminând acum cu o nouă „bijuterie” managerială. Cetățenii se întreabă, pe bună dreptate: mai există vreo urmă de decență sau profesionalism în acest spectacol al absurdului, sau ne îndreptăm cu toții spre desființarea întregii instituții? (aici), (aici), (aici, (aici), etc
De la postul de doi bani la tronul Comandantului: Rețeta succesului la IPJ Prahova!
În vreme ce poporul român tânjește după o Poliție competentă și incoruptibilă, la IPJ Prahova, sub bagheta „vizionară” a domnului Ginel Preda – eternul interimar și a maestrului „gonflabilelor” – se pregătește o nouă „lovitură” de proporții, gata să dinamiteze și ultimele firimituri de încredere. Potrivit unor informații incendiare obținute de Incisiv de Prahova, cea mai mare subunitate de poliție din județ riscă să cadă pe mâinile unui personaj de o școala, de o școală… post-comunistă, și anume, domnul Vîrlan Florin.
Un nume nou în galeria „perlelor” prahovene, Vîrlan Florin este un fost subofițer de la obscurul Post de Poliție Tișița, Vrancea, catapultat în rândul ofițerilor în 2015 printr-un „simulacru de examen” derulat, culmea ironiei, prin intermediul Școlii de Subofițeri de Poliție Câmpina. De parcă promovarea lui Marcel Bălan, polițistul care dansa pe mese cu hoții și apoi a ajuns adjunct la IPJ Prahova, nu era de ajuns, iată că Ginel Preda ne arată că are încă ași în mânecă. Anul trecut, în 2024, domnul Vîrlan a fost deja împuternicit și titularizat în funcția de adjunct al șefului Secției de Poliție nr. 1 Ploiești. Acum, țintește mai sus, mult mai sus, într-un avânt demn de un acrobat al birocrației – adjunct la POLIŢIA MUNICIPIULUI PLOIEŞTI.
„Sifonul” instituțional și „antreprenorii” în uniformă: Cine să-i mai „vâre” la IPJ Prahova?
Se pare că această ascensiune meteorică nu este deloc întâmplătoare. Surse din interiorul sistemului ne șoptesc că Vîrlan Florin ar fi unul dintre „sifoanele” preferate ale lui Ginel Preda. Nu e de mirare, având în vedere că Ginel l-a mai „plimbat” și pe la Serviciul Rutier Prahova, de unde, cu sârg și devotament, „transmitea informații despre șefi și colegi”. Un fel de „ureche” cu uniformă, mereu la datorie, dar nu pentru cetățean, ci pentru… alte interese. Ne întrebăm retoric, la fel ca în cazul conexiunilor dubioase ale lui Mirițescu cu controversatul Anastasescu, oare cât de transparente sunt aceste legături ombilicale?
Și, dacă tot vorbim de interese, rămâne întrebarea arzătoare: oare SIPI Prahova are cunoștință despre „veleitățile antreprenoriale” ale personajului Vîrlan Florin și, mai ales, ale socrului acestuia? Dar DGA Prahova? Știu oare aceste instituții că domnul Vîrlan, fostul șef de post „vopsit” ofițer „la apelul bocancilor”, este o fire conflictuală și un „reclamagiu” notoriu? Sau, așa cum spunea Sindicatul Diamantului, „analfabetismul funcțional și idioțenia fudulă” au cuprins toate palierele, lăsând loc liber pentru astfel de „cariere” spectaculoase?
Tupeul nemărginit: Cazul remorcii fantomă și accesul ilegal în Sistem!

Că tupeul este moneda forte la IPJ Prahova o demonstrează un episod savuros din august 2024, când, culmea ironiei, domnul Vîrlan Florin, pe când era încă la Rutieră, și-a etalat măiestria în arta reclamagiului. Folosindu-se de funcția sa (adică, probabil, de „accesul ilegal la sistemul informatic de serviciu în interes personal”), a reclamat un vecin din Cartierul Eden (din spatele Spitalului Județean Ploiești) pentru o biată remorcă parcată pe… drumul public. Detaliul picant? „Drumul” era, în fapt, doar pământ și pietriș, o stradă care nici măcar nu exista! Ce mai, o operațiune de anvergură, demnă de cele mai lăudabile realizări ale IPJ Prahova, precum „rezolvarea” cazului păpușii gonflabile!
Această „acțiune” palidă, demnă de un „Dorel de la IPJ Prahova” care se crede mai presus de deciziile ICCJ, contrastează izbitor cu ignorarea „bona M.A.I. hoțomane dovedite video” (aici) sau a altor cazuri reale de infracțiuni, așa cum am relatat în repetate rânduri la Incisiv de Prahova.
Așadar, dacă un astfel de individ, cu un trecut dubios, veleități de „sifon” și tupeu nemărginit, ajunge să managerieze o subunitate-cheie, înseamnă că poliția prahoveană nu mai are niciun profesionist, ofițer de carieră, care să ocupe o astfel de funcție. Poate că, în aceste condiții, reorganizarea ar trebui să dispună direct desființarea întregului inspectorat!
Prahova, noul Caracal al absurdității: O „circoitecă” fără sfârșit!
Este timpul să ne întrebăm serios: ce credibilitate mai are o instituție care promovează în funcții de conducere personaje de calibrul lui Marcel Bălan (cel care chefuia cu interlopi) și acum, pare-se, pe „sifonul” Vîrlan Florin, „ofițerul” cu „simulacru de examen” și veleități de „reclamagiu”? Am văzut cum IPJ Prahova a găzduit cu brațele deschise un „fals polițist” de meserie, Costin Oprea, care a operat din interior un an și jumătate, în timp ce se laudă cu prinderea a doi „falși polițiști” de carton. Am râs (amar!) cu episodul „mașina la vale” de la Vălenii de Munte (aici) și am plâns de indignare la auzul aberațiilor „Dorelului” care nu recunoaște deciziile ICCJ.
Concluzia lui Emil Pascaut de la Sindicatul Diamantului, preluată și susținută de Incisiv de Prahova, rămâne crunt de actuală: „Suntem pierduți, condamnați la un viitor sumbru din cauza acestei armate de troglodiți cocoțați în funcții care le depășesc cu mult capacitățile intelectuale.” Iar „circoiteca” continuă la IPJ Prahova, cu Ginel Preda și Marcel Bălan în rolurile principale, iar acum cu Vîrlan Florin pe post de „viitor speranță.”
Cine plătește pentru acest circ grotesc, pentru incompetența crasă și abuzurile perpetrate? Banii noștri, siguranța noastră, viitorul copiilor noștri! Prahova rămâne, din păcate, noul Caracal al bunului simț și al legii.
Incisiv de Prahova promite să rămână cu ochii pe acești „cascadori” ai legii, până când „generațiile distruse moral și falsificate intelectual” vor dispărea din funcțiile publice. Până atunci, dragi cetățeni, luați loc și bucurați-vă de spectacol! Deși, e mai degrabă o tragedie antică în cheie comică, la care suntem cu toții spectatori și, din păcate, victime. Vom reveni! (Cristina T.).
Exclusiv
Circul ‘secretelor’ de la Neamț: Cum lenea mai-marilor MAI transformă legea într-o farsă comic-amară!
Exclusiv
Circul macabru al absurdității la Poliția Capitalei: SAS-ul bâjbâie, sefii manelizează, iar adevărul e declarat „delict”! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș
-
Exclusivacum 5 zileSINAIA, MONARHIA ABSOLUTĂ MARCA OPREA: Sora „impăratului” cade în cap, Prefectul se „trezește” la Parchet, iar PNL Prahova fierbe în suc propriu!
-
Exclusivacum 2 zileCircul macabru al absurdității la Poliția Capitalei: SAS-ul bâjbâie, sefii manelizează, iar adevărul e declarat „delict”! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș
-
Exclusivacum 5 zileLegea pumnului în gură la SAS: Cum a devenit „vagabond” un delict de 20% din salariu, sub privirea ironică a manualului de Mobbing al MAI! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș
-
Exclusivacum 3 zilePrahova, tărâmul reîncarnării: „Metoda Portocală” revine, dar acum e sub licență politică!
-
Exclusivacum 10 oreIPJ Prahova: Circul ielelor, trompeților și „ofițerilor” reciclați! Balul mascat al incompetenței atinge noi culmi de patos!
-
Featuredacum 5 zileScandal de proporții la vârful Poliției Române: Sindicatul Diamantul cere DNA să ancheteze o mușamalizare de patru ani
-
Exclusivacum 5 zileCIRCUL JUSTIȚIEI ROMÂNE: Dosarul POP IONUȚ-COSTIN, RECLASAT LA CATEGORIA „PROBLEME REZOLVATE… DE NOI” – CHIAR ȘI CU INSTANȚA LA UȘĂ!
-
Exclusivacum 5 zileJustiția Română: Spectacolul absurd continuă! Procuratura clasează, justificând incălcări flagrante! moștenitorii, nu morții, plătesc biletul!


Radiografia unui sistem putred: De la „vagabonzi” la „psycho-KGB-iști”


