Featured
„Cât de disperat e Elefantul după cotizații și cât salivează în jurul absolvenților de la Câmpina sau Cluj”
Primim diverse semnale de prin țară că imediat ce SPR Diamantul, prin vocea lui Emil Păscuț, a scos la lumină alte potlogării marca Răzvan Grecu și pregătește două acțiuni pe sporul anticorupție și pe excelențe, s-a creat multă agitație în rândul personalului MAI., dezvaluie Vitalie Josanu de la sindicatul Diamantul.
Interesul sporit al oamenilor i-a scos din bula de somn și pe mulți dintre “concurenții noștri sindicali”. Dacă inițial – luati prin surprindere – comentau ironic, acum au demarat și ei propriile lor acțiuni la subiect, simțind că îi cam părăsesc oamenii… Parcă trăiesc un soi de deja-vu, pe vremea când pășteam și eu Elefantul – prin 2015 – când am aflat că o mega acțiune pentru care semnasem împuternicire a murit în instanță, întrucât liderul de la SNPPC și avocatul (dacă or fi angajat așa ceva) nu s-au mai prezentat la termene și nici nu au răspuns solicitărilor instanței.
Mi-am dat seama că e vorba despre o practică a Elefantului sindical, cu scopul principal de a nu pierde cotizații: prin urmare, ”popă vreți, popă vă dăm!”. Adună semnături pe împuterniciri și lumea se potolește: ”da, dom-le fac și ai noștri! Gata, se rezolvă!” Îmi vine greu să cred – așa cum se zvonește – că Elefantul mai cere membrilor săi cotizanți, prinși în acțiuni, cotă-parte pentru onorariul avocatului și chiar pentru onorariul de succes! Până la urmă, ”nu-i prost cine cere, ci cel care dă”, așa că nu e nimic anormal în acest concept, câtă vreme au cotizanți care acceptă un asemenea tratament. Și noi SPR Diamantul, avem ciudățeniile noastre pe care ni le asumăm: investim cotizațiile membrilor noștri în acțiuni, dar uite că nu dăm pungi cu dulciuri și vin de Crăciun, mai dezvaluie sursa citata.
Așadar, piața sindicatelor e liberă, fiecare alege oferta cea mai potrivită.
În ultima vreme suntem efectiv asaltați de solicitările pensionarilor MAI de a-i primi în SPR Diamantul și regrete că au păscut Elefantul cât au fost activi. Chiar se miră atunci când le spun că nu ne interesează atât de mult să le luăm banii – cotizația de 20 de lei! Interesul nostru se îndreaptă către pensionarii foști membri Diamantul, oamenii noștri pe care nu i-am abandonat niciodată, deși nu le-am pretins cotizații și după pensionare. La presiunile lor am decis – prin modificarea statutului – să redeschidem porțile și să-i reînscriem, nu cu japca, pe toți, ci doar pe cei interesați să completeze adeziunea.
În context, observ cât de disperat e Elefantul după cotizații și cât salivează în jurul absolvenților de la Câmpina sau Cluj, încât a ignorat cu desăvârșire polițiștii care protestează în aceste zile la Constanța, chiar în patria lui Zelca! Ar fi și ciudat să protesteze, câtă vreme chiar SNPPC și-a arogat merite în reorganizarea IPJ Constanța, proiect ”inteligent” care a scos lumea în stradă.
Nu demult, SNPPC voia să-i pună la plată cu 0,5% din salariul brut pe toți neafiliații, în contravaloarea ”reprezentării”, până când – dezvăluiți de SPR Diamantul – și-au luat un mare flit de la juriștii MAI și, în ciuda insistențelor, nu i-a mai băgat nimeni în seama https://sprd.ro/?p=2646. Foamea de bani a Elefantului e atât de mare încât, odată prins în plasa lui, nu scapi nici după ce ai plecat la pensie. Cel puțin asta aflăm de la un proaspăt pensionar care a primit notificare de la Casa de Pensii MAI că e dator Elefantului și că i se vor reține din pensie sumele aferente!

Tonul este cât se poate de ferm, imperativ chiar, nu e loc de întoarcere, voința omului chiar nu contează, mai ales că e făcută în cârdășie cu Casa de Pensii MAI. Nu știa omul ce să facă, vădit deranjat de această japcă nerușinată, asupra pensiei lui, solicitându-ne sfatul. Parcă văd poemul Infernul, a lui Dante Alighieri, care găsea deasupra iadului pisania ”lăsați orice speranță voi care intrați” în SNPPC! (Sava N.).
Sursa imagine: Getty Iris
Administratie
Alertă de apă ridicată în Șirna: Locuitorii din Tăriceni pot consuma lichidul vital fără griji!
Exclusiv
IPJ Prahova: Circul ielelor, trompeților și „ofițerilor” reciclați! Balul mascat al incompetenței atinge noi culmi de patos!
Prahova fierbe, iar Poliția Română, în filială locală, pare să-și fi asumat rolul de cel mai fidel circ ambulant, oferind reprezentații gratuite de la baluri mascate cu interlopi la promovări scandaloase, culminând acum cu o nouă „bijuterie” managerială. Cetățenii se întreabă, pe bună dreptate: mai există vreo urmă de decență sau profesionalism în acest spectacol al absurdului, sau ne îndreptăm cu toții spre desființarea întregii instituții? (aici), (aici), (aici, (aici), etc
De la postul de doi bani la tronul Comandantului: Rețeta succesului la IPJ Prahova!
În vreme ce poporul român tânjește după o Poliție competentă și incoruptibilă, la IPJ Prahova, sub bagheta „vizionară” a domnului Ginel Preda – eternul interimar și a maestrului „gonflabilelor” – se pregătește o nouă „lovitură” de proporții, gata să dinamiteze și ultimele firimituri de încredere. Potrivit unor informații incendiare obținute de Incisiv de Prahova, cea mai mare subunitate de poliție din județ riscă să cadă pe mâinile unui personaj de o școala, de o școală… post-comunistă, și anume, domnul Vîrlan Florin.
Un nume nou în galeria „perlelor” prahovene, Vîrlan Florin este un fost subofițer de la obscurul Post de Poliție Tișița, Vrancea, catapultat în rândul ofițerilor în 2015 printr-un „simulacru de examen” derulat, culmea ironiei, prin intermediul Școlii de Subofițeri de Poliție Câmpina. De parcă promovarea lui Marcel Bălan, polițistul care dansa pe mese cu hoții și apoi a ajuns adjunct la IPJ Prahova, nu era de ajuns, iată că Ginel Preda ne arată că are încă ași în mânecă. Anul trecut, în 2024, domnul Vîrlan a fost deja împuternicit și titularizat în funcția de adjunct al șefului Secției de Poliție nr. 1 Ploiești. Acum, țintește mai sus, mult mai sus, într-un avânt demn de un acrobat al birocrației – adjunct la POLIŢIA MUNICIPIULUI PLOIEŞTI.
„Sifonul” instituțional și „antreprenorii” în uniformă: Cine să-i mai „vâre” la IPJ Prahova?
Se pare că această ascensiune meteorică nu este deloc întâmplătoare. Surse din interiorul sistemului ne șoptesc că Vîrlan Florin ar fi unul dintre „sifoanele” preferate ale lui Ginel Preda. Nu e de mirare, având în vedere că Ginel l-a mai „plimbat” și pe la Serviciul Rutier Prahova, de unde, cu sârg și devotament, „transmitea informații despre șefi și colegi”. Un fel de „ureche” cu uniformă, mereu la datorie, dar nu pentru cetățean, ci pentru… alte interese. Ne întrebăm retoric, la fel ca în cazul conexiunilor dubioase ale lui Mirițescu cu controversatul Anastasescu, oare cât de transparente sunt aceste legături ombilicale?
Și, dacă tot vorbim de interese, rămâne întrebarea arzătoare: oare SIPI Prahova are cunoștință despre „veleitățile antreprenoriale” ale personajului Vîrlan Florin și, mai ales, ale socrului acestuia? Dar DGA Prahova? Știu oare aceste instituții că domnul Vîrlan, fostul șef de post „vopsit” ofițer „la apelul bocancilor”, este o fire conflictuală și un „reclamagiu” notoriu? Sau, așa cum spunea Sindicatul Diamantului, „analfabetismul funcțional și idioțenia fudulă” au cuprins toate palierele, lăsând loc liber pentru astfel de „cariere” spectaculoase?
Tupeul nemărginit: Cazul remorcii fantomă și accesul ilegal în Sistem!

Că tupeul este moneda forte la IPJ Prahova o demonstrează un episod savuros din august 2024, când, culmea ironiei, domnul Vîrlan Florin, pe când era încă la Rutieră, și-a etalat măiestria în arta reclamagiului. Folosindu-se de funcția sa (adică, probabil, de „accesul ilegal la sistemul informatic de serviciu în interes personal”), a reclamat un vecin din Cartierul Eden (din spatele Spitalului Județean Ploiești) pentru o biată remorcă parcată pe… drumul public. Detaliul picant? „Drumul” era, în fapt, doar pământ și pietriș, o stradă care nici măcar nu exista! Ce mai, o operațiune de anvergură, demnă de cele mai lăudabile realizări ale IPJ Prahova, precum „rezolvarea” cazului păpușii gonflabile!
Această „acțiune” palidă, demnă de un „Dorel de la IPJ Prahova” care se crede mai presus de deciziile ICCJ, contrastează izbitor cu ignorarea „bona M.A.I. hoțomane dovedite video” (aici) sau a altor cazuri reale de infracțiuni, așa cum am relatat în repetate rânduri la Incisiv de Prahova.
Așadar, dacă un astfel de individ, cu un trecut dubios, veleități de „sifon” și tupeu nemărginit, ajunge să managerieze o subunitate-cheie, înseamnă că poliția prahoveană nu mai are niciun profesionist, ofițer de carieră, care să ocupe o astfel de funcție. Poate că, în aceste condiții, reorganizarea ar trebui să dispună direct desființarea întregului inspectorat!
Prahova, noul Caracal al absurdității: O „circoitecă” fără sfârșit!
Este timpul să ne întrebăm serios: ce credibilitate mai are o instituție care promovează în funcții de conducere personaje de calibrul lui Marcel Bălan (cel care chefuia cu interlopi) și acum, pare-se, pe „sifonul” Vîrlan Florin, „ofițerul” cu „simulacru de examen” și veleități de „reclamagiu”? Am văzut cum IPJ Prahova a găzduit cu brațele deschise un „fals polițist” de meserie, Costin Oprea, care a operat din interior un an și jumătate, în timp ce se laudă cu prinderea a doi „falși polițiști” de carton. Am râs (amar!) cu episodul „mașina la vale” de la Vălenii de Munte (aici) și am plâns de indignare la auzul aberațiilor „Dorelului” care nu recunoaște deciziile ICCJ.
Concluzia lui Emil Pascaut de la Sindicatul Diamantului, preluată și susținută de Incisiv de Prahova, rămâne crunt de actuală: „Suntem pierduți, condamnați la un viitor sumbru din cauza acestei armate de troglodiți cocoțați în funcții care le depășesc cu mult capacitățile intelectuale.” Iar „circoiteca” continuă la IPJ Prahova, cu Ginel Preda și Marcel Bălan în rolurile principale, iar acum cu Vîrlan Florin pe post de „viitor speranță.”
Cine plătește pentru acest circ grotesc, pentru incompetența crasă și abuzurile perpetrate? Banii noștri, siguranța noastră, viitorul copiilor noștri! Prahova rămâne, din păcate, noul Caracal al bunului simț și al legii.
Incisiv de Prahova promite să rămână cu ochii pe acești „cascadori” ai legii, până când „generațiile distruse moral și falsificate intelectual” vor dispărea din funcțiile publice. Până atunci, dragi cetățeni, luați loc și bucurați-vă de spectacol! Deși, e mai degrabă o tragedie antică în cheie comică, la care suntem cu toții spectatori și, din păcate, victime. Vom reveni! (Cristina T.).
Exclusiv
Circul ‘secretelor’ de la Neamț: Cum lenea mai-marilor MAI transformă legea într-o farsă comic-amară!
-
Exclusivacum 4 zileSINAIA, MONARHIA ABSOLUTĂ MARCA OPREA: Sora „impăratului” cade în cap, Prefectul se „trezește” la Parchet, iar PNL Prahova fierbe în suc propriu!
-
Exclusivacum o ziCircul macabru al absurdității la Poliția Capitalei: SAS-ul bâjbâie, sefii manelizează, iar adevărul e declarat „delict”! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș
-
Exclusivacum 4 zileLegea pumnului în gură la SAS: Cum a devenit „vagabond” un delict de 20% din salariu, sub privirea ironică a manualului de Mobbing al MAI! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș
-
Exclusivacum 3 zilePrahova, tărâmul reîncarnării: „Metoda Portocală” revine, dar acum e sub licență politică!
-
Exclusivacum 8 oreIPJ Prahova: Circul ielelor, trompeților și „ofițerilor” reciclați! Balul mascat al incompetenței atinge noi culmi de patos!
-
Featuredacum 4 zileScandal de proporții la vârful Poliției Române: Sindicatul Diamantul cere DNA să ancheteze o mușamalizare de patru ani
-
Exclusivacum 4 zileCIRCUL JUSTIȚIEI ROMÂNE: Dosarul POP IONUȚ-COSTIN, RECLASAT LA CATEGORIA „PROBLEME REZOLVATE… DE NOI” – CHIAR ȘI CU INSTANȚA LA UȘĂ!
-
Exclusivacum 4 zileJustiția Română: Spectacolul absurd continuă! Procuratura clasează, justificând incălcări flagrante! moștenitorii, nu morții, plătesc biletul!



