Connect with us

Administratie

S-a dat startul anului de instrucție

Publicat

pe

Ne-am setat rezoluții pentru noul an și încercăm să le îndeplinim. Luni, 15 ianuarie, s-a dat startul anului de instrucție. Spre deosebire de colegii din civilie, militarii  nu au luxul de a renunța după câteva zile și de a uita ce și-au promis în noul an.

La Cluj-Napoca, la comandamentul Diviziei 4 Infanterie Gemina, s-a desfăşurat ceremonia militară ce marchează deschiderea noului an de instrucţie. Locțiitorul comandantului, general de brigadă Nicolae Tonu, a trecut în revistă rezultatele obţinute în anul precedent şi obiectivele pentru 2024, iar, la final, a mulțumit personalului pentru implicare și modul de îndeplinire a sarcinilor.

La sediul Regimentului 69 Artilerie Silvania din Șimleu Silvaniei, locțiitorul comandantului, colonel Daniel-Ion Gogoescu, a transmis mesajul șefului SMAp, a trecut în revistă rezultatele obținute în anul precedent și obiectivele de instruire care trebuie atinse în 2024.

La final, a mulțumit întregului personal pentru implicare și modul de îndeplinire a sarcinilor. Evenimentul s-a desfășurat în prezența colonelului Ioan Orban, reprezentant din partea Diviziei 4 Infanterie Gemina, care a dat citire mesajului comandantului diviziei cu ocazia începerii anului de instrucție.

 

Armata României va continua să reprezinte un centru de greutate al arhitecturii de securitate de la granița de est a NATO și a UE. […] Datele principale ale anului trecut arată că s-au desfășurat peste 180 de exerciții naționale și multinaționale, în țară şi în spațiul aliat. În 2024 sunt planificate peste 160 de exerciții în context național și multinațional, atât în țară, cât și în afară.

[…] Doamnelor și domnilor generali, amirali, ofițeri, maiștri militari, subofițeri, soldați și gradați profesioniști, vă mulțumesc tuturor pentru efortul din anul de instrucție care a trecut. Permiteți-mi să reiterez convingerea că, și în anul de instrucție 2024, în pofida faptului că se anunță a fi unul complicat, ne vom bizui unul pe celălalt și vom răzbi împreună. Vă urez un an cu rezultate excelente, care să vă ofere satisfacție profesională! Vă doresc sănătate dumneavoastră și celor apropiați!Din mesajul șefului Statului Major al Apărării, general Gheorghiță Vlad

În garnizoana Iași, începerea anului de instrucție a fost marcată printr-o ceremonie militară la sediul Brigăzii 15 Mecanizată Podu Înalt. La eveniment a fost prezent șeful de stat major al Diviziei 4 Infanterie Gemina, colonel Claudiu Ionuț Rotaru.

Comandantul Brigăzii 15 Mecanizată Podu Înalt, colonel Claudiu Mădălin Tamaș, a prezentat principalele repere ale anului de instrucție 2023 și obiectivele de instrucție pentru 2024.

IAȘI

De asemenea, a transmis mulțumiri pentru efortul susținut tuturor celor care au contribuit la îndeplinirea cu succes a obiectivelor stabilite în anul precedent. În cadrul activității au fost premiați militarii care au participat la competiția „Cea mai bună grupă”, etapa pe Divizia 4 Infanterie Gemina.

La ceremonia de deschidere a anului de instrucție, desfășurată luni, 15 ianuarie, în garnizoana Miercurea Ciuc, alături de vânătorii de munte au participat comandantul Brigăzii 61 Vânători de Munte General Virgil Bădulescu, general de brigadă Nicolae-Gabriel Oros, și comandantul Brigăzii 23 Infanterie Montană Bayern din Germania, general de brigadă Michael Bender.

MIERCUREA CIUC

După citirea mesajului șefului Statului Major al Apărării, cei doi generali au evidențiat importanța identificării și dezvoltării unor secvențe de instruire în comun, bazate pe experiență, încredere camaraderească și profesionalism. Ceremonii similare au avut loc și în garnizoanele unde își au sediul batalioanele subordonate Brigăzii 61 Vânători de Munte: Vatra Dornei, Sfântu Gheorghe, Odorheiu Secuiesc, Lunca de Sus.

În Brașov, Brigada 2 Vânători de Munte Sarmizegetusa și batalioanele subordonate acesteia au început un nou an de instrucție. Anul care a trecut a fost caracterizat de adaptări și îmbunătățiri continue în cadrul proceselor de instrucție, cu accent pe utilizarea tehnicilor, tacticilor și procedurilor NATO. Aceste inițiative au contribuit la creșterea interoperabilității și eficienței operaționale a unităților.

Ceremoniile de deschidere a noului an de instrucție s-au desfășurat în toate garnizoanele, evidențiind angajamentul pentru îndeplinirea obiectivelor de instruire aferente anului 2024.

La ceremonia militară organizată la sediul comandamentului brigăzii din Brașov a participat locțiitorul comandantului Diviziei 2 Infanterie Getica, general de brigadă Ilie-Marian Dragomir, care a evidențiat locul și rolul marii unități de vânători de munte în planurile eșalonului superior pentru 2024.

Evenimente asemănătoare au avut loc și la sediul Brigăzii 81 Mecanizată General Grigore Bălan din Bistrița și al unităților subordonate dislocate în garnizoanele Arad, Dej, Baia-Mare, Turda și Prundu Bârgăului.

După citirea mesajelor comandaților și șefilor eșaloanelor superioare, comandantul brigăzii, colonel Cristinel-Dumitru Colibaba, a subliniat cele mai importante repere ale anului de instrucție 2023 și a prezentat liniile de efort trasate pentru noul an.

PRUNDU BÂRGĂULUI

Acesta a mulțumit militarilor pentru profesionalismul și dăruirea de care au dat dovadă în îndeplinirea obiectivelor majore din 2023 și le-a urat multă putere de muncă pentru îndeplinirea obiectivelor, misiunilor și sarcinilor ce le revin în acest an. Rămâne ca în acest an, militarii marii unități să depună efortul necesar pentru a se autodepăși și de a atinge un nivel al instruirii mai ridicat.

În Constanţa, Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale Amiral Ion Murgescu a oficializat deschiderea anului de instrucție 2024, concomitent cu toate celelalte structuri ale categoriei de forțe.

Personalul militar și civil precum și batalionul de elevi s-au reunit pe platoul din incinta unității pentru tradiționala ceremonie de ridicare a pavilionului, revista de front, pentru citirea mesajului șefului Statului Major al Forțelor Navale și anunțarea obiectivelor unității pentru 2024. Activitatea s-a încheiat cu defilarea subunităților.

CONSTANȚA

În anul de instrucție care tocmai începe, militarii Forțelor Navale române mențin nivelul de implicare, în timp ce Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale își propune să își adapteze planul de învățământ la noile capabilități intrate în dotarea unităților de nave, precum și necesităților privind aptitudinile de luptător și lider de structuri de la baza ierarhiei.

Un eveniment care a marcat începerea noului an de instrucție a avut loc și în Baza 3 Logistică Zargidava din Roman. La ceremonie a fost prezent comandantul Bazei 3 Logistică, colonel inginer Gabriel Kicsi, care a dat citire mesajului șefului SMAp, iar ulterior a punctat coordonatele definitorii în activitatea structurii logistice, precum și obiectivele majore propuse pentru noul an.

(La realizarea acestui material au contribuit Maria Magdalena Dăscălescu, Ștefan Szabo, Alin Trandafir, Raluca Mureșan, Cristina Sîmbeteanu, locotenent-colonel Cosmin Bibire, maistru militar clasa a IV-a Georgiana Postelnicu)

Administratie

Alertă de apă ridicată în Șirna: Locuitorii din Tăriceni pot consuma lichidul vital fără griji!

Publicat

pe

De

O veste mult așteptată a adus liniștea în comuna Șirna, mai precis în zona Școlii din satul Tăriceni: restricțiile privind utilizarea apei pentru băut și gătit au fost eliminate. Anunțul a fost făcut de HIDRO PRAHOVA S.A., aducând la cunoștința publicului că parametrul nitriți a revenit în limitele de potabilitate impuse de Ordonanța Guvernului nr. 7/2023.

Remediu rapid și măsuri asumate

Decizia de ridicare a restricțiilor nu a venit întâmplător, ci ca rezultat al unui efort concertat și al unor măsuri de remediere implementate cu celeritate de către Hidro Prahova S.A. Societatea a acționat conform unui Plan de Măsuri transmis la data de 21 noiembrie 2025 către Direcția de Sănătate Publică Prahova și Primăria comunei Șirna. Aceste acțiuni preventive și corective au vizat restabilirea calității apei la standardele legale, asigurând sănătatea consumatorilor.

Analize riguroase confirmă potabilitatea

Pentru a valida eficiența măsurilor adoptate, specialiștii HIDRO PRAHOVA S.A. au prelevat probe suplimentare din diverse puncte ale rețelei de distribuție a apei din Șirna, în zilele de 22.11.2025 și 24.11.2025. Aceste probe au fost supuse unor analize detaliate în laboratoare acreditate. Buletinele de analiză emise în datele de 24, respectiv 25 noiembrie 2025 de Laboratorul Apă Potabilă Câmpina–Voila și Laboratorul Apă Potabilă Fântânele – Mizil au confirmat, fără echivoc, că valorile nitriților se încadrează acum în limitele admise, declarând apa potabilă.

Revenirea la normalitate: Undă verde de la DSP

Bazându-se pe aceste rezultate favorabile, HIDRO PRAHOVA S.A. a solicitat imediat Direcției de Sănătate Publică Prahova aprobarea pentru ridicarea restricțiilor. Odată cu obținerea avizului pozitiv, locuitorii comunei Șirna pot utiliza apa din rețeaua de distribuție în condiții normale pentru toate necesitățile cotidiene: băut, gătit și prepararea alimentelor.

Monitorizare continuă pentru calitate garantată

Chiar și după această veste bună, HIDRO PRAHOVA S.A. reiterează angajamentul său ferm pentru menținerea unei calități superioare a apei furnizate. Monitorizarea continuă a parametrilor apei va fi efectuată conform programului stabilit, pentru a preîntâmpina orice eventuală neconformitate și a asigura siguranța constantă a consumatorilor. Transparența rămâne o prioritate, iar rapoartele de analiză menționate pot fi consultate de public aici: Rapoarte analiză apă, comuna Șirna (24 -25.11.2025).

Citeste in continuare

Administratie

MAI mobilizează peste 24.000 de oameni pentru minivacanța de 1 Decembrie: Siguranță maximă pe fondul alegerilor!

Publicat

pe

De

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) anunță o mobilizare masivă a forțelor pentru minivacanța de 1 Decembrie, Ziua Națională a României. Peste 24.000 de angajați vor fi prezenți zilnic pe teren, având ca misiune asigurarea ordinii publice, fluidizarea traficului și intervenția rapidă în situații de urgență. Anunțul a fost făcut astăzi, din Centrul Național de Conducere Integrată al MAI, într-un context marcat și de campania electorală pentru alegerile locale parțiale din 7 decembrie 2025.

1 Decembrie, sub ochiul vigilent al legii: Un efort național pentru siguranță

Eforturile structurilor MAI se vor concentra în stațiunile turistice, zonele de agrement și în locurile unde se anticipează o prezență numeroasă a publicului. Peste 400 de manifestări publice sunt programate la nivel național, cele mai ample evenimente fiind așteptate în București și Alba Iulia, puncte fierbinți ale celebrării Zilei Naționale. Echipajele MAI sunt pregătite să prevină faptele antisociale și să ofere un răspuns prompt oricărei situații neprevăzute, reiterând angajamentul ministerului pentru siguranța cetățenilor.

Campania electorală, monitorizată indeaproape: Incidente minore, fără tulburări majore

Pe fondul campaniei electorale pentru alegerile locale parțiale din 7 decembrie, oficialii MAI au raportat un bilanț liniștitor. Până în prezent, nu au fost semnalate incidente majore, înregistrându-se 11 situații raportate, dintre care 6 au fost confirmate și 3 sunt încă în curs de verificare. Cele 3 manifestări publice cu caracter electoral desfășurate în ultimele zile s-au derulat în condiții de siguranță, fără evenimente care să fi tulburat ordinea publică, demonstrând capacitatea forțelor de ordine de a menține stabilitatea chiar și în perioade sensibile.

Pe drumuri și la frontiere: Siguranța rutieră și controlul fluxului de călători

Pentru siguranța rutieră, echipajele de poliție vor utiliza zilnic aproximativ 300 de aparate radar pe drumurile considerate cu risc ridicat. Acțiunile de control vor continua atât pe timpul zilei, cât și pe parcursul nopții. Conducătorilor auto li se recomandă prudență sporită, adaptarea vitezei la condițiile meteo și pregătirea corespunzătoare a vehiculelor pentru sezonul rece, evitând călătoriile în cazul în care autoturismul nu este echipat adecvat.

La frontiera externă, dispozitivele de supraveghere și control au fost suplimentate. În funcție de valorile de trafic înregistrate, vor fi deschise artere de control suplimentare, până la capacitatea maximă permisă de infrastructura fiecărui punct de frontieră, pentru a facilita fluidizarea traficului de călători.

De la vârful munților la intervenții de urgență: Pompieri și jandarmi montani, gata de acțiune

Turiștii care aleg să petreacă minivacanța în zona montană sunt îndemnați să folosească echipament adecvat sezonului rece și să urmeze exclusiv traseele deschise. Peste 160 de jandarmi montani sunt pregătiți să intervină pentru sprijinirea persoanelor aflate în dificultate, asigurând siguranța celor care se aventurează pe cărările alpine.

La nivel național, aproximativ 5.000 de pompieri sunt în alertă maximă, pregătiți să acționeze în cazul producerii unor incendii, altor situații de urgență sau pentru acordarea primului ajutor medical, consolidând astfel rețeaua de intervenție rapidă.

Apel la responsabilitate: Recomandări pentru o sărbătoare fără griji

Pentru o sărbătoare fără incidente, MAI recomandă cetățenilor să evite consumul excesiv de alcool, să acorde atenție sporită bunurilor personale și să supravegheze permanent copiii în zonele aglomerate. În cazul în care se ivește o nevoie de ajutor, cetățenii sunt încurajați să apeleze cu încredere la polițiștii, jandarmii și pompierii aflați în teren sau să sune la numărul unic de urgență 112.

„Suntem aici pentru siguranța dumneavoastră!”, transmit oficialii MAI, asigurând publicul că toate structurile sunt pregătite să facă față provocărilor acestei minivacanțe. (Paul D.).

Citeste in continuare

Administratie

Operațiune a Poliției de Frontieră: Cinci cetățeni din Bangladesh, opriți în drum spre Schengen, ascunși într-un automarfar!

Publicat

pe

De

O tentativă de trecere ilegală a frontierei în spațiul Schengen a fost dejucată de polițiștii de frontieră din cadrul Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Arad și ai Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac. Cinci cetățeni străini, toți din Bangladesh, au fost descoperiți ascunși în compartimentul de marfă al unui automarfar, încercând să eludeze controalele, deși dețineau vize Schengen expirate.

Controale neașteptate: De la un drum normal la o descoperire socantă

Incidentul a avut loc în urma unor controale aleatorii și nesistematice efectuate de forțele de ordine pe căile de comunicație din apropierea frontierei. Un ansamblu rutier înmatriculat în România, condus de un șofer român în vârstă de 37 de ani, a fost oprit pentru verificări. La o inspecție mai amănunțită a compartimentului destinat transportului de marfă, polițiștii de frontieră au făcut o descoperire neașteptată: cinci persoane ascunse, într-o tentativă disperată de a-și continua călătoria.

Identitatea „pasagerilor clandestini”: Vize expirate și origini asiatice

Cei cinci indivizi au fost imediat preluați și transportați la sediul sectorului pentru verificări suplimentare. Acolo, s-a stabilit că aceștia sunt cetățeni din Bangladesh, cu vârste cuprinse între 29 și 32 de ani. Cel mai important detaliu este că toți erau posesori ai unor vize Schengen expirate, ceea ce anula dreptul lor de a călători legal în interiorul acestui spațiu, transformând tentativa lor într-o acțiune ilegală.

Repercursiuni legale: Dosar penal pentru trafic de migranți

Având în vedere aspectele constatate, polițiștii de frontieră au demarat cercetări penale. Șoferul român, în vârstă de 37 de ani, este acum investigat sub aspectul săvârșirii infracțiunii de trafic de migranți. În același timp, cei cinci cetățeni din Bangladesh sunt cercetați pentru tentativă de trecere frauduloasă a frontierei de stat. Autoritățile precizează că, la finalizarea investigațiilor, vor fi dispuse măsurile legale care se impun în conformitate cu legislația în vigoare. (Sava N.).).

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv11 ore ago

IPJ Prahova: Circul ielelor, trompeților și „ofițerilor” reciclați! Balul mascat al incompetenței atinge noi culmi de patos!

Prahova fierbe, iar Poliția Română, în filială locală, pare să-și fi asumat rolul de cel mai fidel circ ambulant, oferind...

Exclusiv11 ore ago

Circul ‘secretelor’ de la Neamț: Cum lenea mai-marilor MAI transformă legea într-o farsă comic-amară!

Asistați, dragi cititori, la o nouă reprezentație grotescă din teatrul absurdului românesc, acolo unde uniforma, mai-marele și… lenea crasă se...

Exclusiv2 zile ago

Circul macabru al absurdității la Poliția Capitalei: SAS-ul bâjbâie, sefii manelizează, iar adevărul e declarat „delict”! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș

O poveste cu sânge, lacrimi și „rapoarte prealabile” pe post de ciocan, unde un luptător SAS e tăvălit de un...

Exclusiv2 zile ago

Opacitatea legală: Sindicatul polițiștilor denunță „reperele interne” ale MAI ca „perversitate și devianță mintală”

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) și Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR) sunt ținta unor acuzații dure privind sustragerea de la...

Exclusiv3 zile ago

IGPR, acuzat de „inchiziție internă”: Proceduri secrete transformă polițiștii în „vite fără drepturi”

Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR) este ținta unor acuzații extrem de grave lansate de Emil Pascut, reprezentant al Sindicatului...

Exclusiv3 zile ago

Prahova, tărâmul reîncarnării: „Metoda Portocală” revine, dar acum e sub licență politică!

Se spune că istoria nu se repetă, dar rimează. În Prahova, însă, istoria nu doar rimează, ci pare că își...

Exclusiv3 zile ago

MAI, templul incompetenței aprobate: De la principiul Peter la ‘pricipitul polițienesc’ – Când ierarhia e o farsă, iar bunul simț, o glumă proastă.

Când ierarhia devine o farsă și bunul simț o glumă proastă Cunoașteți, desigur, Principiul Peter, acea axiomă nemiloasă, formulată de...

Exclusiv3 zile ago

Reforma MAI sub lupă: Sindicatul Europol demască „demagogia” din spatele anunțurilor ministeriale

Vicepremierul și Ministrul Afacerilor Interne, Marian Cătălin Predoiu, a anunțat, pe 18 noiembrie, cu mare fast, ceea ce a descris...

Exclusiv5 zile ago

Legea pumnului în gură la SAS: Cum a devenit „vagabond” un delict de 20% din salariu, sub privirea ironică a manualului de Mobbing al MAI! Saga agentului-șef Wilhelm Constantin Bendriș

În culisele întunecate ale Serviciului pentru Acțiuni Speciale (SAS), unde „inelul magic” al abuzului continuă să rotească destinele, iar „psihologii...

Exclusiv5 zile ago

Justiția Română: Spectacolul absurd continuă! Procuratura clasează, justificând incălcări flagrante! moștenitorii, nu morții, plătesc biletul!

În România anului 2025, justiția a depășit granițele ridicolului, transformându-se într-un circ macabru unde clovnii, odinioară gardieni ai legii, se...

Exclusiv5 zile ago

CIRCUL JUSTIȚIEI ROMÂNE: Dosarul POP IONUȚ-COSTIN, RECLASAT LA CATEGORIA „PROBLEME REZOLVATE… DE NOI” – CHIAR ȘI CU INSTANȚA LA UȘĂ!

Cazul fostului Comandant Descarcerare Petrobrazi – Pop Ionuț-Costin (III) În analele deja supraîncărcate ale absurdului juridic românesc, dosarul domnului Pop...

Exclusiv5 zile ago

SINAIA, MONARHIA ABSOLUTĂ MARCA OPREA: Sora „impăratului” cade în cap, Prefectul se „trezește” la Parchet, iar PNL Prahova fierbe în suc propriu!

În orașul unde legea pare să fie un simplu moft, iar democrația o glumă proastă, piesa de teatru absurd a...

Exclusiv5 zile ago

Penitenciarul Târgșor: UN NOU ÎNCEPUT DEZVĂLUIT! Interviu EXCLUSIV și reportaj incendiar cu Adrian Grigoroiu, liderul EQUITAS – Marca Incisiv de Prahova

Penitenciarul Târgșor: Răsăritul unei noi ere – O reformă jurnalistică de amploare Redacția Incisiv de Prahova vă prezintă o analiză...

Exclusiv6 zile ago

Verdict clar al justiției: Actele administrative Nu pot infrânge legea. Sindicatul Diamantul prezintă decizii fundamentale

Sindicatul „Diamantul” a dezvăluit recent o serie de „extrase bune de ținut minte” din jurisprudența înaltelor instanțe românești, care clarifică...

Exclusiv6 zile ago

Intervenție fulger la Mioveni: Studenta-polițist, alături de colegii săi, prinde criminalul unui taximetrist

O acțiune promptă și coordonată a trei polițiști, printre care și o elevă stagiară, a condus la prinderea rapidă a...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Criptomonede Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv